HAAGSCHE COURANT Keijzerlei Van Buitenhof naar BINNENLAND Vrijdag 5 Juli 1940. STADSNIEUWS van heden De ,,velo” is populair Moratorium voor het levens- verzekeringsbedryf opgeheven BOMMEN BIJ SCHEVENING- SCHE SCHOKKERS DE GROOTE S.O.S.-COLLECTE VAN MORGEN Het „België” De positie van den Nederlandschen Landbouw Vergadering van Nationaal Front Arnold Meyer spreekt te Nijmegen DERDE BLAD I Ontstemming jegens Engeland Bemanningen aan groote gevaren ontsnapt VOEDER GEEN LOSVLIEGENDE DUIVEN De toestand van den veestapel HET LUISTEREN NAAR NIET- DUITSCHE RADIO-UITZENDINGEN Maatschappijen hebben weinig schade 250.000 Speldjes moeten worden verkocht PARKEERVERBOD GEDURENDE DEN NACHT No. 17612 op be- aan om Gebrek aan veevoeder. Het Nederlandsche veebedrijf, dat in verhouding tot de voederbasis van den Nederlandschen landbouw een te sterk bezet bedrijf was, van den invoer van buitenlandsche v oedingsmiddelen afhan kelijk en evenzeer onder groote zorgen voor den afzet gebukt ging, zal zich in de toekomst ook in sterkere mate op het Groot-Duitsche gebied moeten in stellen. Hoe in De hoofdcommissaris van politie ver zoekt de aandacht van het publiek voor het navolgende Op verschillende plaatsen hier ter stede bevinden zich duiven, welke aan niemand toebehooren. Vele bewoners van straten, waar deze duiven zich op houden, hebben de gewoonte, deze die ren te voederen. Aangezien deze duiven door personeel van den Plantsoenen dienst moeten worden gevangen, wordt het publiek dringend verzocht het voe deren van deze duiven van heden af te staken. De Nederlandsche boeren, behoorende tot de vooruitstrevendste!!, bekwaam- sten en besten in Europa, kunnen er van verzekerd zijn, in het Groot-Duit sche Rijk altijd begrepen te zullen worden en hulp te kunnen vinden, terwijl de door de nieuwe verhoudin gen veroorzaakte nauwere samen hang van de Nederlandsche economie, met het Groot-Duitsche economische ge bied niet tot hun nadeel zal uitvallen. Vervolg van pag. 1. Het Nederlandsche volk zal zich dezelfde basis moeten beperken, wat de voedselvoorziening betreft, als het Duit- sche. Men mag aannemen, dat het Ne derlandsche volk voor deze billijkheid begrip toont Een ernstig gebrek aan voedingsmiddelen behoeft als gevolg van de toegepaste rantsoeneering niet te worden gevreesd. Bovendien zal men, indien men zijn radio-toestel te luid afstemt, zich schul dig maken aan overtreding van artikel 30b der Haagsche Algemeene Politie verordening, welk artikel verbiedt, het zij in de buitenlucht, hetzij in een af gesloten ruimte, een voor de omgeving hinderlijk geluid te maken. Indien men dus prijs stelt op het be houd van zijn radiotoestel, zal men bij het beluisteren van radio-uitzendingen rriet het vorenstaande nauwgezet reke ning dienen te houden, aangezien de politie tegen elke overtreding streng zal optreden en bij het in die gevallen op te maken proces-verbaal tegelijker tijd het radiotoestel in beslag zal ne men. ’s-GRAVENHAAGSCHE VAKSCHOOL VOOR MEISJES. De ’s-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes organiseert een tentoonstelling van werkstukken der leerlingen en een openbare les op Woensdag a.s. van 2—4 uur en van 2—3 uur n.in. Het door de Engelsche blokkade ver oorzaakte wegvallen van den invoer maakt het noodzakelijk, het veebe stand op het peil terug te brengen, dat op grond van de voedselvoorraden en de uit de eigen productie voort komende hoeveelheden voedsel moge lijk is. Deze maatregel zal persoonlijke of fers met zich meebrengen. Voor een hoog ontwikkelden en voortschrijdenden landbouw zal deze veranderde instelling geen onoverwinnelijke moeilijkheden veroorzaken. De scherpste beperking der voedseltoewijzihg is noodzakelijk, aangezien in de eerste plaats de brood- graanverzorging veilig gesteld moest worden. Het Groot-Duitsche Rijk geeft, aldus ging graaf Grote voort, de verzekering om alle gevolgen van noodzakelijke wij zigingen in den veestapel zooveel moge lijk te verzachten. Men zal de extra-hoe- veelheden, die thans als gevolg van de afslachting van vee vrijkomen, opnemen tot vaste prijzen, die in den laatsten tijd nog verhoogd zijn ten opzichte van de vroeger geldende. Groote opschudding. De visschersschepen voeren hierna naar de haven, waar een en ander groote opschudding verwekte onder de visschersbevolking. De andere schepen hebben geen schade bekomen. Ondanks dit wedervaren, zijn van ochtend weder 8 schokkers naar zee vertrokken. Wat Nationaal Front wil. Nationaal Front staat gereed om allen te verzamelen, die zich geroepen gevoelen tot den nieuwbouw van een waarlijk Nederlandschen organischen staat, waarin niet langer het goud, maar de arbeid de drijfkracht zal zijn. Nationaal Front wil handhaven een rechtmatig, in God worte lend gezag, dat de souvereiniteit in eigen kring, beperkt door de eischen van het algemeen welzijn, erkent. Nationaal Front wil handhaving van gewetens-vrijheid en eerbiediging van het Christelijk karakter van ons volksleven. Nationaal Front wil een voortbrenging, welke in de eerste plaats geschapen wordt tusschen productie en verbruik De voortbrenging der ge meenschap zal moeten dienen, om de wel vaart van allen te verzekeren en uitbui ting te voorkomen. Nationaal Front wil bescherming van het gezin, dat de oercel is van den staat. Dit houdt in, dat de rechten van het gezin ook in het school onderwijs zullen worden gewaarborgd. Nationaal Front wil, samenvattende, stich ten een krachtige, gezonde, arbeidende ge meenschap, waarin alle Nederlanders hun recht op arbeid kunnen doen gelden en waarin alleen Nederlandsche belangen den doorslag zullen geven. Wij willen dit alles bereiken volgens Nederlandschen aard en op Nederlandsche wijze. Geen na-aping geen hielen-likkerij. Daar kan de Duitsche nationalist geen eerbied voor hebben. Er wordt ons telkenmale gevraagd: hoe is en Moe zal onze verhouding ten aanzien van Duitschland zijn? Wij hadden gehoopt uil eigen kracht de nieuwe idee in Neder- Gisteravond zijn eenige schokkers, thuisbehoorende te Scheveningen, op zee aan groote gevaren ontsnapt en het is een wonder, dat geen persoon lijke ongelukken hebben plaats gehad. i Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Schevening- sche haven en om 7 uur bevonden zij zich 2 en een halve mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen naar de visschers meen den wel 10 viel in de onmiddellijke nabijheid der scheepjes. Een bom kwam op enkele meters afstand van de Sch. 49 terecht. De ontploffing ver oorzaakte een groote waterzuil en de ruiten en stuürhut van het schip wer den versplinterd, terwijl granaat scherven op het dek sloegen. Ook flo ten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duidelijk, of men hier met een lucht gevecht te doen had, waarbij een ach tervolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommenlast, of dat het een aan val op de schepen betrof. De vliegtui gen verdwenen weer snel. De massavlucht. Want België is volkomen gedesorga niseerd. Er loopen geen treinen, er is practisch geen postverkeer, telefo- neeren en telegrafeeren behooren tot de onmogelijkheden. Hoe komt dat? Omdat er een massavlucht uit België heeft plaats gevonden. Burgemeesters van gemeenten, directeuren van open bare en particuliere instellingen, zij bleken zich geenszins bewust van hun verantwoordelijkheid en werden met panischen schrik bevangen, toen er geruchten gingen over op hander^ zijn de bombardementen. Daarbij kwam nog, dat de Belgische omroep een officieele mededeeling verspreidde, volgens dewelke alle mannen van 16 tot 35 jaar zich moesten begeven naar Roesselaere om zich daar te melden. Vele ouders, die zoons van zestien jaar hadden besloten deze te verge zellen. Achteraf bleek de organisatie te Roesselaere niet al te best te kloppen, zoodat de mannen onverrich- terzake huiswaarts keerden. Inmid dels vloeide de stroom van vluchte lingen in de richting van de Fran- sche grens aan en deze nam allengs der gelijke vormen aan, dat het yer- Elke prijsdruk tengevolge van te groot aanbod zal worden opgevangen opdat de boer geen kapitaalverlies zal lij den. Tengevolge van de in samenwerking met de bevoegde Duitsche instanties doorgevoerde ver vooruitziende projec ten zal het ingrijpen niet zoover gaan als in de jaren 1917-1918. Bovendien zullen voor de bedrijven mogelijkheden worden geschapen, om door omzetting een vervanging te vinden voor de ver minderde productie aan veredelings producten. Ook wordt een verbetering der prijsverhoudingen en op vele ge bieden een verhooging van de prijzen der producten voorzien, welke den boer de aanpassing van zijn bedrijf aan de veranderde verhoudingen mogelijk maakt en hem een voldoende inkomen zal verzekeren. Deze maatregelen eischen echter diepgaande onderzoeken en kunnen slechts zeer geleidelijk wor den genomen, daar de noodzakelijke aanpassing organisch moet groeien en de thans mogelijk geworden verbouw van verschillende producten tevoren aan een nauwkeurig onderzoek moet worden onderworpen. Binnenkort te verwachten Naar wij vernemen, zal binnenkort een verordening verschijnen, waarin den burgemeesters wordt voorgeschreven bepaalde maatregelen te nemen op het gebied der luchtbescherming. Een dezer maatregelen heeft betrekking op de ver duistering. Tot nog toe was bijv, slechts de wensch uitgesproken, dat voorkomen werd, dat onverlichte motorrijtuigen ge durende de nachtelijke uren op de open bare straat stonden. Daaraan zal een einde worden gemaakt door dit eenvou dig te verbieden. Er zijn nog verschillen de gemeenten, die geen maatregelen tegen dit euvel, dat een groot gevaar is voor de veiligheid, hebben genomen. Deze maatregelen zullen binnenkort worden opgelegd. Wij wijzen er in dit verband nog op, dat het eveneens voor de veiligheid ge vaarlijk is, dat ’s nachts vuilnisemmers op de trottoirs staan. Ook hieraan zal hopelijk aandacht worden besteed. land te doen winnen. Het Duitsche leger heeft Nederland bezet. Wat wij nu van het groote, bloedverwante Duitsche volk verwachten, is, dat het niet de hoogste goederen, die wij bezitten, onze Neder landsche trotsch, onze Nederlandsche taal, onze Nederlandsche cultuur, vernietigt. En wanneer de oorlogs-noodzaak voorbij is, dan staan we op ons recht van onaf hankelijkheid voor wat onze binnenland- sche aangelegenheden betreft. Beteekent dit, dat we geen nauwen band met Duitschland zouden willen? Neen. Wij wil len die wel. Maar voorop staat, dat ons volk zichzelve kan zijn. En wanneer Duitschland de voorwaarden schept, waar door wij ons zelve kunnen zijn, wanneer Nederland bevrijd wordt van die stelsels en ideeën, welke de gezondheid van ons volk tientallen jaren ondermijnden en de grootheid van Nederland fnuikten, wan neer ons ideaal en ons recht: ,,één volk, één staat", kortom: Groot-Nederland ver werkelijkt wordt, ja dan, we zeggen het eerlijk en rond, dan, maar dan ook alleen, willen we vrijwillig en met erkentelijk heid niet meer terug zien op het verleden, doch vanaf den dag der vervulling van het ideaal Groot-Nederland, een lotsge- meenschap met Duitschland aangaan. Spr. besloot zijn rede met te zeggen, dat de eerste paar maanden beslissend voor Nederland zijn. Weest Nederlander, en steunt ons, opdat het Nationale Front over enkele maanden in staat is ons volk te bundelen en te leiden over den weg naar welvaart en vrede. De avond werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. In aansluiting op de woorden van graaf Grote zeide de commissaris-gene- raal voor financieele en economische aangelegenheden dr. Fischböck nog, dat eenige structureele wijzigingen in de agrarische productie in de toekomst on vermijdelijk zullen zijn. Weliswaar is dank zij de binnenlandsche productie en dank zij ook de voorraadvorming hier te lande het probleem van de grondstoffenvoorziening niet zoo nij pend, toch is met name wat het veevoe der betreft de situatie van dien aard, dat aan een koerswijziging in de pro ductie niet is te ontkomen. Men zal moeten onderscheiden in een periode waarin deze oorlog voort duurt en in een na-oorlogsche periode. Ook in de laatste zal men hebben te rekenen met een tekort aan veevoe der voor het Europeesche continent, Rusland niet inbegrepen. Op dien grond zal de nieuwe koers ook na den oorlog rekening moeten houden met dezen factor. De veevoederdistributie geschiedt hier op gelijken voet als in het Duit sche rijk. De Engelsche blokkade moet hier uiteraard dezelfde gevolgen hebben als daar. De veevoedersituatie zal tijdens den oorlog tot ingrijpende veranderingen dwingen, zooals uit de aangekondigde maatregelen is ge- blekenu DE HEER J. TEN KATE GEPROMOVEERD. De heer J. ten Kate, chef van de kliniek aan het Gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal is aan de Leidsche universiteit gepromoveerd tot doctor op een proef schrift: „De buisvormige resectie van de maag” (volgens de eerste methode van Billroth). Voor deze promotie, waarbij prof. dr. W. F. Suermondt als promotor optrad, bestond groote belangstelling. Alle beperkingen ten aanzien van uit- keeringen bij de levensverzekeringmaat schappijen zijn thans opgeheven. Dit geldt dus zoowel met betrekking tot ka- pitaalsuitkeeringen bij overlijden of af loop, als voor afkoop en beleening, want men weet, dat de beperkingen ten aan zien van opvoedingsrenten bij de tweede regeling van 15 Juni reeds waren ver vallen. De eerste regeling was van 20 Mei, toen de Verzekeringskamer het levensverzeke- ringbedrijf had geadviseerd om, in na volging van het bankmoratorium, slechts 10 pCt. in het geval vdh kapitaalsuitkee- ringen beschikbaar te stellen. Toen het bankmoratorium werd opgeheven, werd er o.a. te dezen aanzien een verruiming van 10 tot 75 pCt. geadviseerd. Tot een algeheele opheffing van het moratorium wilde men nog nit dadelijk besluiten, in afwachting van het onderzoek aangaan de de verliezen, welke de levensverzeke ring bij den oorlog had geleden en ook in afwachting van den verderen gsng van zaken op de geld- en kapitaalmarkt De Verzekeringskamer had bij de maat schappijen een enquête doen instellen en het resultaat daarvan blijkt zoodanig gunstig te zijn geweest, dat het hoege naamd geen zin had om tot handhaving van het gedeeltelijke moratorium te adv!- seeren. Het publiek had zich voor het overige omtrent deze aangelegenheid reeds zelf kunnen oriënteeren. In de jaar verslagen van maatschappijen, welke den laatsten tijd verschenen zijn, werd n.l. medegedeeld, dat de verliezen, welke door den oorlog waren ontstaan, gering zijn ge weest en de solidariteit der instellingen in geen enkel opzicht hadden aangetast. Naar de „N.R.Crt.” verneemt, heeft de Verzekeringskamer het op grond van de haar verstrekte gegevens niet noodig ge oordeeld, om bij het centrale gezag op een wettelijke regeling van'het moratorium- vraagstuk aan te dringen. Een desbetref fend voorstel is ingetrokken. Tot goed begrip van een en ander wordt er opmerkzaam op gemaakt, dat het mora torium in de levensverzekering nooit wet telijk geregeld is geweest Het berustte op richtlijnen, welke door de Verzeke ringskamer voor het geheele bedrijf waren aangegeven, uit den aard der zaak met de bedoeling, dat alle maatschappijen zich daaraan zouden houden. Van het publiek werd in dezen medewerking verwacht want tenslotte waren de regelingen in het belang van de verzekerden, hetgeen voor al bij afkoop en beleening tot uitdrukking kwam. Om evenwel juridische moeilijkheden te voorkomen, had de Verzekeringskamer bij de betrokken autoriteiten een voorstel tot wettelijke regeling ingediend, hetgeen dan nu overbodig is geworden. POLITIE MOEST WEER UIT STRALEND LICHT DOOVEN lederen nacht moet de politie han delend ingrijpen omdat bewoners van een perceel niet behoorlijk verduisteren of als zij des avonds uitgaan uit nalatig heid het licht laten branden. In vele ge vallen is dan de politie genoodzaakt in zoo’n huis zich met moeite toegang te verschaffen. Zoo ook omstreeks 1 uur in den afgeloopen nacht. In een perceel op de Fijnjekade, waar een zaak gevestigd is, brandde licht op de zolderverdieping, hetgeen de surveilleerende politie na tuurlijk opviel. Op herhaaldelijk bellen kreeg de politie geen gehoor. Met een ladder moest één van de agenten op het dak klimmen. Op het dak aangeland moesten enkele pannen ver wijderd en een panlat vernield worden, voor en aleer de zolderverdieping bereikt kon worden om het licht uit te draaien. Verboden in het openbaar en gemeenschappelijk Nogmaals wordt de burgerij er herinnerd, dat het strafbaar is niet-Duitsche radio-uitzendingen in het openbaar of gemeenschappelijk te be luisteren. keer geheel gestagneerd werd, deze stroom van vluchtelingen Frankrijk is behandeld, is langzamer hand genoeg bekend. De directie van het centrale bank instituut, de Nationale Bank, nam eveneens de vlucht met medeneming van de bankbiljettenpersen en den voorraad bankpapier. Ook de directie van den postcheque- en girodienst ver dween met de geheele administratie en indien men weet, dat het totale tegoed bij dezen dienst niet minder dan drie milliard Franken uitmaakt, kan men zich voorstellen, wat deze verdwijning beteekent. Inmiddels ia er met man en macht gewerkt en men hoopt, dat binnenkort deze dienst althans gedeeltelijk weer zal kunnen functioneeren. Om in het dringend tekort aan geld te voorzien overweegt men de uitgifte van nieuw bankpapier, terwijl de rekeninghouders bij de verschillende banken een aanschrijving hebben ge kregen hun geld niet op te potten, doch eventueel opgenomen kasgelden terug te storten. Ook heeft, overeenkomstig de in da oorlogsdagen ontvangen instructies, in vele plaatsen de politie de wijk ge nomen, zoodat men zich thans moet behelpen met gendarmerie en hulp agenten, terwijl tevens in sommige steden de brandweer met het materi eel zich naar Frankrijk heeft begeven^ Indien men hierbij nog bedenkt, dat de Engelschen, toen zij eenmaal den terugtocht moesten aanvaarden, groo te vernielingen aanrichtten aan brug gen en viaducten, met zulke gewel dige springladingen, dat deze ware ravages aanrichtten in de omgeving dezer objecten, zoo kan men zich een beeld van de ontreddering in België vormen. De ontstemming over deze handelingen van de Engelschen is groot en men steekt dan ook aller- wege zijn misnoegen geenszins onder stoelen of banken. In een zeer druk bezochte vergadering van Nationaal Front te Nijmegen, heeft de heer Arnold Meyer een rede gehouden. Spr. wees er op, dat de hulp van de En gelschen bestond uit vernietiging van Ne derlandsche goederen. Vervolgens hekelde hij het oude partijwezen en zeide: Partijen, groepen en klieken bleven onze eenheid verscheuren en ons leger omvatte in plaats van een millioen, slechts vier honderd duizend man. Zóó was het met de getalsterkte, zóó was het met de be wapening. Bovendien was het zóó met de geoefendheid van het kader, met de ge oefendheid van den troep. De „bewuste volksche” geest, die vóór alles éénheid in de volksgemeenschap eischt en een bij die volksgemeenschap passende volwaardige weermacht was niet aanwezig bij ons volk, zoo zeiden de par tijen. Zij logen dat ons volk voor. De oorlog heeft bewezen, dat die geest wel aanwezig was bij ons volk. Hoe dapper hebben onze soldaten zich geweerd! Ook de tegenstanders in den oorlog, de Duit- schers, hebben zulks keer op keer er kend maar ja, voordat het oorlog was, was het volk zich van dien geest zeker, niet bewust, De regeeringen Ruys en Colijn treft dan ook alle schuld voor wat ons volk is overkomen. En buiten de re geeringen zijn de schuldigen de partijen zonder uitzondering. De soldaten waren het, die de eer van ons volk hebben gered. Herdenking der gevallenen. Spr. bracht hen openlijk een saluut en herdacht met eerbied en ontroering allen die voor onze volksgemeenschap zijn ge vallen. Hun offer mag niet en zal niet vergeefsch geweest zijn. Dank zij hen, kun nen wij ons een fier volk heeten, dank zij hen, kunnen wij ons, zelfs nu, in deze wel zeer bijzondere omstandigheden, hervin den als volk, dat zijn volkseenheid zijn hoogste goed acht. Iedere verbrokkeling en iedere ver scheurdheid dwingt den Duitschen bezet ter er toe, zich meer macht over ons toe te eigenen. Als wij zelf den Duitschen Rijkscommissaris om beslissing tegen den ander gaan verzbeken, dan vragen wij een ingrijpen, dat hij blijkbaar niet van plan was en dat, indien we één zijn en blijven, volkomen overbodig zou zijn. Neen, de partijtegenstellingen mogen niet voortbestaan, Nederland moet één zijn, Nederland moet één worden. Groot-N eder land. De mogelijkheid doet zich voor, de héél- Nederlandsche eenheid te verwerkelijken. België is op het slagveld uiteengevallen. Hoe tragisch was het lot der Vlamingen. Wij wisten tenminste nog waarvoor wij streden: voor het eigen volk en voor den al-ouden staat. Hoe geheel anders was het met de Zuid-Nederlanders, die men Vla mingen noemt. Men vecht niet voor zijn onderdrukkers. Wij hebben u jarenlang voorgehouden, dat wij, Nederlanders, een onvervreemd baar recht hebben op Vlaanderen en de Vlamingen op ons. Wij zeggen dat ook nu. Wil men orde scheppen in Europa, dan heeft men Vlaanderen en Nederland te hereenigen. Maar wil men, dat eindelijk alle Neder landers in één rijk hereenigd zullen wor den, dan hebben de Noord- en de Zuid- Nederlanders eensgezind en met alle kracht van dit verlangen te getuigen. Ook daarom moet Nederland één zijn. Ons be staan als volk en onze cultuur staan op het spel. We hebben de keus, niets te doen en den bezetter die omschakeling maar te laten dirigeeren of met eigen kracht de organen te scheppen, welke deze omscha keling, die notabene in ons eigen belang is, kunnen leiden. De corporaties, de bedrijfsschappen, waarover ik u zoo dikwijls gesproken heb, zijn daarvoor noodig. Zij zijn trouwens noodig uitsluitend in ons eigen belang. En er komt thans nog een zeer klemmende rede bij. Doordat we afgesneden zijn van overzee, mist ons volksinkomen een derde van het belastbaar inkofrien. Dat drukt op dengene, die het toevallig treft. Dat brengt de grootste onrechtvaardigheden teweeg. Dat onrecht is slechts te voorkomen, wan neer ons vakvereenigingswezen alle wer kers vertegenwoordigt en allen de zeker heid zullen genieten van het rechtvaardige loon. Morgen vindt in onze stad de groote collecte plaats, waarvan de opbrengst aangewend zal worden ter ondersteu ning van onze oorlogsslachtoffers. Van 8 uur v.m. tot 1 uur n.m. en van 1 uur tot 6 uur zullen ongeveer 2500 collectanten zich over de geheele stad verspreiden, om zooveel mogelijk voor het goede doel in te zamelen. Daarbij zullen dan 250.000 speldjes verkocht moeten worden! Het comité van de S.O.S.-collecte (steunt onze oorlogsslachtoffers) vestigt wat betreft de speldjes op het navol gende de aandacht: Men heeft groote moeite gehad om aan speldjes voor de collecte te komen. Er is n.l. eenigermate schaarschte in speldjes. Gelukkig waren er nog groote hoeveelheden speldjes van vroegere Roode Kruis-collecten over. Deze speldjes nu, de bekende Roode Kruis-vlaggetjes dus, zullen morgen op de revers en jassen van gulle gevers gespeld worden. De collectanten zijn over de geheele stad verdeeld al naar gelang de drukte en de belangrijkheid. Zoo zal uiteraard de binnenstad het sterkst door collectanten bezet wor den. Als het weer meewerkt, zal zeker een behoorlijk bedrag worden in gezameld. Het ligt ook in de bedoeling zooveel mogelijk langs de huizen te collec- teeren. De giro-stortingen blijven aanhou den: Hedenochtend was de 25.000 al gepasseerd. Tenslotte nog een raadgeving voor de gulle gevers en geefsters. Geef in de bussen, die de collectan ten u morgen zullen voorhouden, zoo weinig mogelijk papiergeld. Niet, dat dat niet welkom zou zijn. Integendeel! Maar men vreest, dat de bussen door zilverbons of dergelijken zeer spoedig verstopt zullen zijn. De wederopbouw. En toch, niettegenstaande de schier onoverkomelijke moeilijkheden is mea aan den wederopbouw begonnen, waarbij de Duitsche autoriteiten haar volle medewerking verleenen. Do Maatschappij voor Buurtspoorwegen heeft allerlei lijnen opnieuw in exploi- tatie genomen, de bruggen en viaduc ten worden gerepareerd, de werkloo- zen hebben aanschrijving gekregen zich bij de werkverschaffing te mel den en er worden allerlei publieke werken in uitzicht gesteld, zooals b.v. de verbinding tusschen het Noord- en Zuid-station te Brussel, opruiming van de versperringen in het Albertkanaal, een ringboulevard om Antwerpen en de voltooiing van openbare schuil plaatsen, werken, welke gedeeltelijk door bet rijk zullen worden ge financierd, DE TROPISCHE KASSEN IN DEN DIERENTUIN. Dit jaar was het den Dierentuin onmo- gelijk een Victoria Regina uit te zetten, daar geen der Nederlandsche Hortussen aan zaad hiervoor kon helpen. Men zal dus dit jaar in den Haagschen Dierentuin geen bloeiende Victoria Regia kunnen be wonderen. Het bassin van de Victoria Regia, is er intusschen echter niet op ach teruitgegaan. Integendeel, het is een prach tig kleurrijk schouwspel, wat de bezoeker aantreft, In het bassin zijn bloeiende tro pische waterlelies in verschillende kleu ren, waarvan de blauwe soort wel zeer bij zonder is. Voorts Eureale ferox met bla deren als van de Victoria Regia. De Lotus (Nelumbium roseum) staat nog in den knop, doch kan dezer dagen in bloei staan. Rondom dit bassin met fraaie waterplan ten bevinden zich een keur van warme en koude kasplanten, waaronder bananen en sinaasappel met vruchten, prachtige bekerplanten en hertshoornvarens, een zeer fraaie wasbloem, delibya carnosa. Verder zijn er te zien de rubberboomen, suikerriet, koffie en thee, tamarinde, bloeiende Canna’s, Hybiscus en een mooie verzameling Bromelia’s en insectetende planten. Te veel haast om op te noemen. Wie den Dierentuin bezoekt, verzuime niet eens een kijkje in deze prachtige kas te nemen. Bij zonnig weer is het er zeer warm, men waant zich dan in onzen Archipel. een kilometer loopen een tram, welke ons naar het centrum van de Schelde- stad voerde en zoo stonden we dan vijf en een half uur nadat we den Haag hadden verlaten aan de Cen traal Statie, welke aangezien er geen treinverkeer is, hermetisch was ge sloten. Het Statieplein, de Keyzerlei, ze boden met hun talrijke caféterrassen, gevuld met een druk pratend publiek, dat de actueele gebeurtenissen sprak, den gewonen aanblik. Nu auto en trein zijn uitgevallen heeft de fiets aan populariteit in Bel gië gewonnen; het aantal „vélo’s” is dan ook dienovereenkomstig gestegen. Men kent ze, de lage karretjes met dito sturen en dikke banden, welke echter bij uitstek geschikt blijken voor het Belgische plaveisel, dat in vele gevallen niet bepaald ideaal voor den wielrijder genoemd mag worden. Im mers de snelheid, welke zelfs leden van ’t zwakke geslacht op deze fietsen weten te ontwikkelen is van dien aard, dat we ons vaak beschaamd gevoelden Ook de tandem komt meer en meer in zwang en zoowel de gewone als de tweefiets, ze zijn tram, bus, trein, telefoon en post voor den Charley, den Jef en Lowieke met hun Flori, Marie ke, Leonieke en hoe ze allen mogen heeten. Een reis naar België is momenteel heel wat moeilijker en omslachtiger dan vroeger, dat hebben we onlangs gemerkt, toen we een bezoek brach ten aan het land van onze Zuidelijke naburen om eens te zien hoe het daar gesteld was sedert Koning Leo pold tot de overgave had besloten en daarmede de strijd een einde nam. Nu ontbreekt de Pullman, die den reiziger heerlijk zacht gezeten in eeni ge uren naar Antwerpen en Brussel brengt en men moet zijn toevlucht nemen tot trams en bussen, tenzij men over een auto beschikt. Het ge volg van deze omstandigheden was, dat wij ons, in verband met den be schikbaren tijd hebben moeten beper ken tot een bezoek aan Antwerpen en Brussel om daar eenige indrukken op te doen wat betreft den toestand, de mogelijkheden voor wederopbouw en oriënteering van de Vlaamsche beweging. Antwerpen bleek nog betrekkelijk gemakkelijk te bereiken, per spoor tot Bergen op Zoom en vandaar per bus. Doch in Antwerpen begon de misère. Tusschen deze stad en Brus sel loopen slechts enkele wilde bus- sen, waarvan de eene hier, de andere daar vertrekt, zoodat men voor dit traject is aangewezen op een hier of daar op een café- en estaminetraam aangeplakte mededeeling dienaan gaande. Wel is er buitendien een ver binding deels per bus, deels per tram via Boom, Mechelen, Vilvoorde, doch op deze wijze vordert de reis tusschen de Schelde- en de hoofdstad niet min der dan ongeveer vier uren. Reisbu- reaux voor zoover nog geopend, zijn betreffende de wildebusverbindingen niet op de hoogte. Op onzen heenweg hadden we reeds een strop, toen de bus vanaf Putte tot Antwerpen door onvoorziene om standigheden bleek uitgevallen te zijn, zoodat we na ruim een half uur wach ten dit traject af legden per electrische tram tot aan het ten Noorden van Antwerpen gelegen Albertkanaal, al waar we moesten uitstappen, aange zien de brug was vernield. Via een noodbrug bereikten we na ongeveer JEUGDIGE DIEVEGGEN. Gistermiddag trokken er twee Scheve- ningsche meisjes van 13 jaar met de boodschappentasch op uit om zooals ze tegen haar moeders zeiden wat winkels te bekijken. Ze hadden echter geheel an dere bedoelingen. In de Fahrenheitstraat n.l. werden enkele winkels bezocht. Een van de meisjes hield het winkelpersoneel aan de praat, terwijl het andere alles wat van haar gading was in de bood schappentasch liet verdwijnen zooals doosjes tandpasta, aluinstiften in étui, reepen chocolade, doosjes rouge, pakjes badzout enz. De jeugdige dieveggen gingen heel geraffineerd te werk. Een bezoek aan een winkel op de Laan van Meerdervoort werd hen echter nood lottig. Daar nam één van de meisjes een post zegeldoosje weg, juist op ’t oogenblik, dat iemand van het winkelpersoneel het zag. De beide meisjes werden aan den praat gehouden. De inmiddels gewaar schuwde politie was spoedig ter plaatse en de boodschappentasschen werden aan eene onderzoek onderworpen. Beide meis jes, die uit fatsoenlijke gezinnen afkom stig zijn, zoodat men de oorzaak van deze diefachtigheid niet weet, werden meege nomen naar het politiebureau. In den loop van den avond zijn ze aan de ouders overgegeven. Een eigen corporatief stelsel. Scheppen wij niet een eigen corporatief, sociaal-economisch stelsel, dan zal de be zetter terecht denken, dat wij blijkbaar tot geen enkele prestatie in staat zijn en dat hij dus zijn instellingen, die de onze niet zijn, moet opleggen. Het spreekt vanzelf, dat wij, bij onze nationalistische actie het feit van onze ontwapening hebben te aanvaarden, even als de consequenties, die voortvloeien uit de bezetting van dit deel van den Neder landschen Staat. Moeten wij afstand doen van iedere activiteit, zoolang de bezetting duurt? En ons volk dus maar geheel aan het Duitsche gezag overlaten? Met alle gevolgen van dien? Want zelfs bij het beste beleid van den bezetter blijft het volk op deze wijze zonder leiding en zon der aansporing, zijn eigen aard tenvolle handhaven Het offer van onze solda ten, het offer van de burgerbevolking mag niet tevergeefsch zijn. Zij, die vielen heb ben ons een taak nagelaten. Op ons, die achterbleven, rust thans de plicht om een nieuwen staat te bouwen, om eens en voor altijd te breken met een oud vergaan stelsel.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9