Dr. ir. J. A. Ringers den wederopbouw over ons HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JULI 1940 Weer Engelsche vliegtuigen boven ons land 1 J Wat reeds hersteld is en nog volgen zal Een toestel neergeschoten De groote collecte ten bate van de oorlogsslachtoffers HET WEER WERKTE MEE! BINNENLAND s Materiaalvoorziening levert moeilijkheden Collectanten heden- Voorziening in eerste moeilijkheden VIERDE BLAD, PAGINA 1. 1 1 1 i Een doode en verscheidene gewonden ochtend al vroeg op stap I 1 De leerlingen van de kleuterklas van de Heldringschool in den Haag offeren voor het goede doel. Registratie van motorrijtuigen Van personen of vereenigingen, die tegen Duitschland ageeren of geageerd hebben Verordening betreffende het verbeurd verklaren van vermogens besloot den Dr. Fischböck aan het woord Goede stem mine. Dr. ir. J. A. Ringers ligt aesthetische worden ge- Hierbij zal met uiterste zorg moeten worden gewaakt voor een zorgvuldige Landbouwer en paard getroffen en gedood. Arbeiders gewond te Deventer. Tal het Drie weken later waren alle over stroomde gebieden, welke kunst matig drooggelegd moesten wor den, weer voor hun normale be stemming geschikt. De gebieden, wel ke langs natuurlijken weg konden worden gerenundeerd, konden reeds eerder ter beschikking van de land bouwers en veehouders worden ge steld. I V 8 V 8 V 8 V 8 V 8 V V V 8 V I probleem, waarin vier punten overwegen, tw. de van den arbeid, welke direct afhankelijk is van de gewicht, mede omdat zij de grootste Het weder ter beschikking stellen binnen den kortst mogelijken tijd van de landbouw- en weidegebieden, welke geïnundeerd waren en het herstel van de vaar- en verkeerswegen, kwam als nummer één te staan op ’t arbeidspro- gram, zoodra het Regeeringscommissa- riaat op 21 Mei, 6 dagen na de capitu latie, haar werk begon. A A A A A 0««««<««««««««««««««««««««««^ Par. 1. (1) Het vermogen van personen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het Rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. (2) Hetzelfde geldt voor goederen en rechten, die ter bevordering van het in alinea 1 genoemde streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. GeM stroomde binnen. Vanmiddag omstreeks 1 uur deelde men ons in de Oude Raadzaal op het Stadhuis mede, dat er betrekkelijk weinig collectanten hebben afgezegd. Tegen 2 uur is een aanvang gemaakt met het tellen van den inhoud derbus- sen van de collectanten, die alleen des morgens op pad geweest waren. Groote schalen vol dubbeltjes, kwart jes, guldens en rijksdaalders, alsmede zilverbons getuigden er van, hoezeer de Haagsche bevolking de collecte gene gen was. Al spoedig was een bedrag van 2500 bij ejkaar geteld. Iedere mi nuut stroomde er geld bij. De giro-stor- tingen hadden vanochtend de 37.000 gepasseerd. Men had alle hoop, dat de einduit slag alle verwachtingen zou overtref fen. .ei eigenlijke weder- opbouwwerk. hierboven beschreven eerste moeilijkhe- Van de groote aantallen werken, die onderhanden waren, waarmee naar schatting een totaal bedrag van 240.000.000 is gemoeid, kreeg 95 pCt. vergunning om voortgezet te worden. Vanochtend zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Een daarvan kwam op een weiland tot ont ploffing, tengevolge waarvan een landbouwer, de 30-jarige N. van Eg- mond, die ter plaatse aan het werk was en een paard werden gedood. zich over onze stad uit te zwermen. Hoe later op den morgen, hoe meer speldjes er verkocht werden. Men zag vrijwel iedereen met een vlaggetje rondloopen. Agenten, tramconducteurs. Hollandsche en ook Duitsche militairen hadden voor het goede doel geofferd. „Een speldje meneer, een vlaggetje mevrouw, zoo klampten de collectan ten hun „slachtoffers” aan. Het is voor een goed doelWie zou er dan ook ontsnappen aan zulke lieftallige collec- trices, die overal op hoeken stonden opgesteld Hoe graag liet men niet een geldstukje in de gleuf glijden, om door slanke vingers een „belooning” ih den vorm van een speldje op revers of jas kraag gespeld te krijgen. In den afgelóopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig vergeefs getracht ■en aanval op Amsterdam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten om hoog en weldra was het toestel in het licht gevangen. Het luchtafweerge schut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knallen te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam, vermoede lijk getroffen, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn granaatscherven neergekomen, voornamelijk in het westen. Het publiek heeft zich over het al gemeen goed aan de dezer dagen ge geven waarschuwing om zich niet op straat te begeven, gehouden. Een jongeman, die zich toevallig op straat bevond, werd door een granaat scherf in het gelaat getroffen. Na ver bonden te zijn in een zittingslokaal van den geneesk. dienst, kon hij naar huis terugkeeren. mentsvliegtuig, dat door luchtdoelge schut onder vuur werd genomen. Een granaat trof doel met het gevolg, dat het toestel in brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een land weg neerstortte. De voorkant van het vliegtuig botste tegen eenige kleine huisjes langs dien weg, die daardoor eveneens in brand geraakten. Gelukkig waren te voren de bewo ners door het gedreun van het afweer geschut wakker geworden. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij het bran dende vliegtuig recht op hun huizen afkomen, en hals over kop namen zij in nachtgewaad de vlucht naar het achter de woningen gelegen weiland, waarbij zij genoodzaakt waren door een breede sloot te waden. Allen wis ten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven huizen werden door het vuur aangetast. De Haarlemsche brand weer, die met zeer veel materiaal ter plaatse was, wierp enorme watermas sa’s in de vlammenzee, doch kon niet verhinderen, dat deze woningen totaal uitbrandden. Het duurde eenigen tijd, voordat het brandende vliegtuig ge- bluscht was. Men moest daarbij met groote voorzichtigheid te werk gaan, daar telkens de zich in het toestel bevindende lichtkogels en munitie ont ploften. Par. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt ver beurdverklaard, zijn ontbonden. Liquida tie vindt niet plaats. Par. 6. (1) De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een ver beurdverklaard vermogen en voor de ver plichtingen, die aan verbeurdverklaarde werpen, waarop alle te ondernemen werken in volgorde van belangrijkheid zijn opgenomen. Dit bouwprogramma eischte het ver gunningsstelsel voor de uitvoering van alle werken. Het heden uitgegeven Verordeningen blad (no. 9) bevat de volgende verorde ning van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, betreffende de registratie van vrachtauto’s, tractoren en landbouwtractoren. Artikel 1. Als vervoermiddelen, waarop deze verordening betrekking heeft, worden aangewezen 1) Motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens. geheel of gedeeltelijk inge richt tot vracht- of veevervoer; 2) Motor rijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers, aanhang wagens of andere voertuigen (tractoren^ 3) Landbouwtractoren. Artikel 2. Houders van in artikel 1 ge noemde vervoermiddelen zijn verplicht van dat houderschap binnen drie dagen na het in werking treden van deze be schikking aangifte te doen, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor on middellijk gebruik gereed zijn. Artikel 3. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsformulier (dat kosteloos ver krijgbaar is bij de distributiediensten) en door opzending van dat formulier aan het centraal bureau voor de statistiek, bureel verkeer Oostduinlaan 2, te s-Gravenhage. Artikel 4. Met betrekking tot overtre ding van de voorschriften van dit besluit is van toepassing het bepaalde in de arti kelen 3. 4, 5 en f> van de wet gebruik ver voermiddelen 1939. orgaan, dat de inbeslagneming heeft be paald, of in het geval, dat een voorloopige beheerder aangesteld is van den voorloo- pigen beheerder, te beschikken. (4) Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een openbaar register ten behoeve van het rechtsverkeer aanteekening wordt gehou den, moet de inbeslagneming op eisch van het orgaan dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloo pige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheerder, terstond koste loos in het register worden aangeteekend. (5) Een inbeslaggenomen goed of een inbeslaggenomen recht kan niet te goe der trouw verkregen worden, wanneer ten aanzien waarvan een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de in beslagneming openbaar bekend is ge maakt. (6) De inbeslagneming moet worden opgeheven, wanneer zij naar het oordeel van het orgaan, dat de inbeslagneming bepaald heeft, met het oog op de omstan digheden van het geval, noodeloos of on mogelijk is geworden. De opheffing van de inbeslagneming geschiedt op dezelfde wijze, als waarop de inbeslagneming is geschied (alinea 1, tweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in alinea 4. ge schied, dan moet deze terstond kosteloos worden doorgehaald. Par. 3. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daarvan niet in het daadwerkelijk bezit van den eigenaar, dan kan het niet verbeurdverklaard wor den, wanneer de eigenaar binnen één maand aan den hoogeren S.S.- en politie leider, of in het geval, dat een voorloo pige beheerder is aangesteld, aan dezen, van zijn recht kennis geeft, .tenzij de eige naar de bedoeling heeft gehad om door de overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorderen. Par. 4. (1) De verbeurdverklaring geschiedt bij beschikking van den Rijkscommissaris of van de door hem aangewezen instan ties, de verbeurdverklaring wordt van kracht door de openbare bekendmaking of door de mededeeling daarvan aan den be trokkenen par. 2 alinea 4, vindt overeen komstige toepassing. (2) Het verbeurdverklaarde wordt aangewend voor doeleinden van alge meen belang in het bezette Nederlandsche gebied. De Rijkscommissaris vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voorschriften uit. Bommen op Barneveld In den afgeloopen nacht heeft een Engelsch vliegtuig een dertigtal bom men geworpen op Barneveld. Vijf daarvan kwamen in de onmiddellijke nabijheid van een boerderij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Eén sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boer derij werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, van brandbommen kwamen in open veld terecht, waar zij uitbrand den, zonder schade aan te richten. De politie heeft de omgeving afgezet. In de onmiddellijke omgeving be vinden zich geen militaire objecten. afhankelijk van de vier factoren, wel ke wij hierboven noemden. Als een voorbeeld van den techni- schen kant van de zaak van den we deropbouw noemde dr. Ringers den herbouw van boerderijen, welke cm redenen van nationaal belang zoo doel treffend mogelijk moeten worden in gericht. Dit onderdeel wordt georgani seerd door een bureau van het Regee- ringscommissariaat voor de Voedsel voorziening, in samenwerking met dat voor den Wederopbouw. Als een tweede voorbeeld, doch van geheel andere orde, werd het spoor- wegvraagstuk te Rotterdam genoemd, waarbij met stedebouwkundige haven-, verkeers-, spoorweg- en belangen rekening moet houden. Dr. Fischböck vestigde er in een slot woord nog de aandacht op, dat de zaak van den Wederopbouw de bijzondere aandacht heeft van den Rijkscommis saris en van spreker. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit jegens dr. Ringers en diens staf, die de zaken zoo energiek aanpakken. Wanneer zich moeilijk heden voordoen, zijn deze alleen tot oorzaken, uit den oorlog voortkomend, terug te voeren. De werken in Nederland zullen niet achtergesteld worden bij die in het Groot Duitsche Rijk. Par. 2. (1) De organen der Duitsche veilig- neidspolitie kunnen, ter voorbereiding van de verbeurdverklaring, een vermogen, een goed of een recht voorloopig inbe- slagnemen. De inbeslagneming geschiedt door "openbare bekendmaking of door schriftelijke mededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of den eigenaar van het recht. (2) De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen beheer der voor het inbeslag genomen vermogen, het inbeslaggenomen goed of het inbe slaggenomen recht, aanstellen. De voor loopige beheerder kan de gewone, in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3) Door de inbeslagneming verliezen de in alinea 1, tweeden zin, genoemde per sonen de bevoegdheid om over het inbe- Engelsch bombarde- slaggenomene zonder goedkeuring van het Ons stelstel en voorzieningen, dat wederom toont welk een uitnemend geadministreerd land het onze was en is, functioneerde feilloos. De bij de wet van 4 April 1940 in het leven ge roepen organisatie, welke moest dienen om de polders, welke door oorlogsge weld zouden zijn beschadigd, weder te herstellen en droog te maken, kwam onmiddellijk in actie. De 34 hulpmo- torgemalen draaiden reeds op den dag van de officieele indienststelling van het Commissariaat voor den Weder opbouw. Alle diensten als Rijks- en Provin ciale Waterstaat, polderbesturen e.d„ werkten daarbij harmonisch samen. En wie nu door de provinciën Noord en Zuid-Holland en Utrecht gaat, ziet geen verschil meer in het drooggelegde inundatiegebied en dat wat droog bleef. Het herstel van het Verkeerswezen ging uit den aard der zaak minder snel in zijn werk. Voor wat de spoorwegverbindingen betreft waren de Ned. Spoorwegen en voor de land- en waterwegen de Rijks waterstaat dadelijk paraat. Ook hier bleken de technische outil lage en de organisatie volledig tegen de problemen te zijn opgewassen. De bemoeienis van den Regeeringscom- missaris bestond en bestaat hier hoofd zakelijk in het nagaan, waarop bepaal de punten het eene verkeer aan het andere moest voorgaan, dan wel één richting diende te worden aangegeven wat het eerst aan de beurt zou komen. Ook hier steunden de Rijks- en Pro vinciale Waterstaatsdiensten, wier ver dere taak bestond in het opruimen van schepen, welke in binnenwateren en havens om het Ijsselmeer en langs de Schelde waren gezonken. Deze taak wordt nu voortgezet onder leiding van de afdeeling Vaartuigen van het Regee- ringscommissariaat. Vaderlandsliefde en uitnemende ge meenschapszin waren en zijn de ken merken van de bijzondere prestaties, welke in dit enorme werk zijn ver richt. Het spoorboekje bewijst, aldus dr. Ringers, hoe de Spoorwegen werkten om het verkeer over de rails weer op gang en in orde te brengen. Onze vaar wegen, welke nu van zoo groote betee- kenis zijn voor onze voedsel- en kolen voorziening, zijn eveneens voor het meerendeel reeds weer beschikbaar. Er blijft op dit gebied nog zeer veel te doen. Kijken we alléén maar eens naar het herstel of de vernieuwing der bruggen. Maar het tempo, waarin wij onze groote en nieuwe rivierovergan- gen bouwden in de periode 19301939, mag de zekerheid bieden, dat de ar beid ook thans met bekwamen spoed zal geschieden indien althans de ma terialen niet ontbreken. Daarin echter een zeer lastig probleem. Pluvius is den collectanten, die van daag in onze stad geld hebben ingeza meld ten bate van de oorlogsslacht offers in Nederland, gunstig gezind ge weest. Er was wel geen overdadige zonneschijn, geen stralende morgen, welke juist zoo gunstig is voor den in zet van een belangrijke collecte, maar regen was er gelukkig ook niet. De lucht was bedekt, met hier en daar een plukje blauw, zoodat het weer zich goed liet aanzien. Dit verbeterde dan ook aanmerkelijk in den loop van den dag. Gewapend met de bekende bussen en een kussentje vol Roode Kruis- en an dere vlaggetjes, zijn de collectanten et. collectrices hedenochtend al vroeg op pad gegaan. Voor alle zekerheid had den velen zich voorzien van regenjas sen en parapluies. Zij, die een standplaats voor een café of by een winkel hadden, waren zoo verstandig, zoolang het weer zich goed hield, parapluie en regenjas daar af te geven, opdat zij niet in hun taak van geldinzamelen gehinderd zouden worden. Anderen, die geen „garde robe” bij de hand hadden, hingen hun wapenen tegen Pluvius aan den knop van een hek of aan een boomtak. Allereerst weid vanochtend vroeg een aanval gedaan op het personeel, dat zich naar de kantoren en winkels begaf. Haast niet één ontsnapte er aan de aandacht van de collectanten. Maar ook niet één vergat wat in de toen nog „nuchtere” bussen te werpen. Men beschouwde het als een eer, de eerste te zijn om een nog leege collectebus 'n te wijden. Vooral in de binnenstad heb ben in de vroege morgenuren de col lectanten en collectrices een flinken „buit” gemaakt. Ook aan de stations waren dubbele wachten uitgezet en keer op keer werd een aanval op de forensen gedaan, die ’s morgens vroeg aan de uitgangen van de beide stations hier ter stede te voorschijn komen om Materiaaleconomie De materiaaleconomie besprekend, vestigde dr. Ringers er de aandacht op, dat deze de noodzakelijkheid deed ontstaan, een bouwprogramma te ont- In het heden verschenen Verordenin genblad voor het bezette Nederland sche gebied (no. 9) is afgekondigd een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Deze verordening luidt: Naast de „voorzieningen in eerste moeilijkhe den verlangde het eigenlijke weder- opbouwwerk <ie volle aandacht. Dit is goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voor zoover deze door de hoe grootheid van het vermogen of door de verkoopwaarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op verbeurdverklaar. de zaken blijven bestaan. (2) In het je val dat de schulden de ba ten overtreffen, moet het verbeurdver klaarde overeenkomstig het geldende Ne derlandsche faillissemerktsrecht onder de, ingevolge alinea 1 rechthebbende schuld- eischers worden verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus 6 Juli). „Wij moeten er op bedacht zijn, dat wanneer al deze werken vol tooid zijn, Nederland rijker moet zijn gemaakt, beter bestand om den nieuwen tijd in te gaan.” Dr. ir. J. A. RINGERS Regeeringscommissaris voor Wederopbouw Ook Haarlem heeft weer te lijden gehad van de gevolgen der Engelsche bomaanvallen op ons land. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier verscheen boven de omgeving van Haarlem een hangen onderling innig samen en moe ten onderling volstrekt worden gecoör dineerd. Wij moeten er op bedacht zijn, aldus dr. Ringers, dat, wanneer al deze wer ken voltooid zijn, Nederland rijker moet zijn gemaakt, beter bestand om den nieuwen tijd in te gaan. De Regeeringscommissaris zijn uiteenzetting met een woord var erkentelijkheid aan de Duitsche autori teiten, maar in het bijzonder ministe Fischböck en de naaste medewerker: in het Regeeringscommissariaat. Onze leus zal blijven „Met kracht aan den Arbeid”, in een streven naar nauwkeurig begrijpen der verhoudingen naar buiten en naar volmaking van eigen organisatie. verdeeling der beperkte materiaalvoor- raden en tegen verspilling daarvan. Want er wachten bovendien nog groote werkverschaffingsobjecten, waar van de uitvoering eveneens aanzien lijke hoeveelheden materiaal vergen zal. Hier raken elkaar de technische, financieele- en sociale problemen. Deze Van het begin af zat er een goede stemming in bij de inzamelaars. Zij wisten immers voor welk doel zij zich beschikbaar hadden gesteld en dat ook zij op deze wijze meehielpen om eenigermate het leed te verzachten, dat vele Nederlandsche gezinnen door den oorlog trofMet een onweer staanbaar élan en flair werden de bussen gehanteerd en met een niet te overtreffen handigheid de aanstaande geefsters en gevers aangeklampt. Het gebeurde maar zelden, dat er iemand doorliep. Gebeurde dit wel, dan kon hij er zeker van zijn, op een volgen den hoek toch aangehouden te wor den. Vele collectanten waren vastbe sloten, het record te breken en te zor gen, dat er in hun bus het allermeeste geld werd opgehaald. Daarom hadden ze zich opgegeven om van ’s morgen» 8 tot 's avonds 6 uur te collecteeren. Dat is 10 uur achtereenBravo voor deze categorie collectanten. Doch ook een woord van bewondering voor hen, die slechts een ochtend of een middag stonden. Het is een zwaar en ver moeiend werk, uren achtereen te dren telen en op te letten, dat er nie mand zonder geofferd te hebben, ont snapt' De nieuwe plannen dr. Ringers legde hierop zeer den nadruk moeten met zorg worden gemaakt en niet onbekookt voorgesteld, zij het ook, dat de beslissingen snel dienen te worden genomen. Maar steeds dient in het oog te worden gehouden, dat wat nu wordt ge maakt, voor vele jaren moet gel den. En daarom worden alle be trokken instanties ingeschakeld, waarbij de Regeeringscommissaris als coördinator optreedt. Hij is het, die tenslotte beslist. Een Engelsch vliegtuig heeft heden morgen van groote hoogte een aantal bommen op Deventer 'geworpen. Eén der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waar van er een licht werd beschadigd. Een tweede richtte weinig schade aan, een derde vernielde den achter gevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes gewond. Vier arbeiders moes ten in het ziekenhuis worden opgeno men. In de omgeving werd verder nog een dak van een woning bescha digd en moesten een aantal ruiten het ontgelden. Luchtdoelgeschut haalt te Haarlem een Engelsch toestel neer. Er wordt en terecht, opdat de belangstelling en de energie niet verslappe en het op de toekomst gerichte oog helder en klaar blijve, veel geschreven en gesproken over den wederopbouw van ons land, het heelen der materieele wonden, die de oorlog sloeg en het volledig herstel van ons economisch apparaat in al zijn organen. Er kon bovendien herhaaldelijk melding worden gemaakt van uitvoerings werkzaamheden op dit gebied, ten bewijze, dat men het niet bij woorden liet, maar daar aanstonds de daad bijvoegde. Een algemeen overzicht van wat tot heden ge schied is en een beeld van het werkprogram, gelijk dit nu is opgesteld, hebben wij thans gekregen in een bespreking met den Regeeringscommissaris van den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers. Hij deed in deze uiteenzetting duidelijk de veelomvattendheid van het vraagstuk der wederopbouw uitkomen, een materiaaleconomie, de techniek, de financiën en de organisatie Van deze vier is de materiaaleconomie, materiaalvoorziening, van het meeste moeilijkheden baart Schaderegelingen De schaderegeling is soms een zaak van groot gewicht. De verliezen zijn in vele gevallen niet door de betrok kenen zelf te dragen en het is dan ook overeenkomstig den wensch van den Rijkscommissaris, dat de gemeen schap daarin uit de publieke kas bij draagt. yanwege het departement van Finan ciën wordt thans een enquête gehou den inzake de schade door particulie ren geleden, waarnaast de Ned. Spoor wegen en de Rijkswaterstaat een on derzoek instellen naar de schade aan openbare gebouwen en werken toege bracht. Ten aanzien van de schadebereke- ningen tot 10.000, werd in vele ge vallen reeds een definitieve regeling getroffen. Men is daarom met de klei nere objecten begonnen, teneinde de basis breed te maken en de minst draagkrachtigen het eerst te helpen. Nauwkeurig wordt toegezien, dat de toegestane vergoedingen inderdaad voor het beoogde doel worden aange wend. Met de belangen van hypotheek houders op verwoeste panden wordt mede op billijke wijze rekening ge houden. L..

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13