de den van van macht in de Nederlanden Actie Bekendmaking Bevelhebber der Weer- De overrompeling Fransche vloot bij Oran 1940. enkele Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen op geen enKeie wijze aan Fransche regeering aangekondigd Zaterdag 6 Juli. No. 17613. Ciano naar Een ernstige waarschuwing en Hitler hedenmiddag te Berlijn verwacht Valsche berichtgeving dient geweerd Scherpe veroordeeling door Prouvost Fietslampen moeten afgeschermd zijn BERICHTEN AAN DEN VIJAND Verontwaardiging der Fransche pers Ook torpedomotorbooten Stuka’s in actie Berlijn Mededeeling van de Fransche admiraliteit Ontwapening der Fransche vloot voor- loopig opgeschort PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: de 1. ▼an (Zie verder le blad, pag. 2.) lagen niet in heeft dr. Göbbels tot de richt Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. ingelicht Frankrijk heeft zich niets verwijten. Mannen en vrouwen van Berlijn, ik weet, dat ik een hartewensch van u allen uitspreek, wanneer ik u oproep tot een ontvangst van den Führer, zoo- als Berlijn nog nooit gezien heeft. De bevelhebber van de Weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt bekend Er is misbruik gemaakt van de in de geschiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoedigheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer de soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in ge vangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche militairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren. dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan discipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Neder- landsche Leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hiertegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zijn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medegedeeld, ontheven uit zijn functie als Opperbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche Land- en Zeemacht en in krijgsgevangenschap gebracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurtenissen der laatste dagen mij aangetoond, dat talrijke Neder landers niet meer weten, of ook niet willen weten, in welken ondubbelzinnigen toestand zij zich bevinden na de neutraliteitsschennis over be- Russiscb oordeel over den Engelschen vlootaanval. Het D.N.B. meldt uit Moskou: De overval der Engelsche vloot op Het D. N. B. meldt uit Berlijn, dat de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, die he denmorgen uit Rome zou vertrekken, morgen op uitnoodiging van de rijks- regeering voor een bezoek van ver scheidene dagen te Berlijn zal aanko men. -- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maarschalk Pétain, admiraal Darlan en de minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, hebben deze opvatting wel twintig maal herhaald tegenover Churchill, sir Alexander, den admiraal van de vloot en den Engelschen am bassadeur. De Fransche admiraliteit heeft den pijnlijken indruk, dat de sla gen, welke Frankrijk hebben getroffen, de leidende persoonlijkheden in Enge land. die er alleen maar op bedacht waren zich meester te maken van de Fransche vloot, onberoerd hebben ge laten. Daarom verbod tot beluisteren van vijandige tadio-uitzendingen Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Frankrijk herinnert er aan, dat Duitschland en Italië niet de uit levering van de Fransche vloot hebben verlangd, doch slechts de demobilisatie en concentratie daar van in Fransche havens met Fran sche bemanningen, onder Fransch commando en onder toezicht van de wapenstilstandscommissie. Frankrijk zou er ook nooit in heb ben toegestemd zijn onoverwonnen vloot uit te leveren. Het Frontbericht van het Duittche Nieuwsbureau van gisteren zegt, dat de blokkade-oorlog tegen Engeland steeds scherper wordt. In den laatsten tijd zijn dagelijks belangrijke successen van Duitsche duikbooten gemeld. Hieruit kan men afleiden, dat de Duitsche ma- rineleiding het duikbootwapen weer op een breed front in actie heeft gebracht. Het legerbericht maakt melding van suc cessen, behaald door drie duikbooten, die tezamen 86.500 bruto registerton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken hebben kunnen brengen. Een van deze duikbooten alleen al heeft tot dus verre ruim 85.000 ton getorpedeerd. Ook het jongste wapen van de Duitsche oor? logsmarine, de motortorpedoboot, heeft in den handelsoorlog met opvallend suc ces kunnen ingrijpen. Oorlogsmarine en luchtwapen samen hebben ruim 140.000 ton vernietigde vijandelijke scheeps- ruimte kunnen melden als resultaat van een enkelen dag. Daar bovendien door Duitsche Stuka’s nog negen andere schepen zwaar zijn beschadigd, zooals uit branden en ontploffingen aan boord van deze schepen kon worden vastge steld, is het werkelijke succes wellicht nog grooter. Ook de beschadiging van een oorlogsschip, dat een convooi moest beschermen, dient te worden opge- teekent. Een terugblik in de geschiedenis De verontwaardiging der Fransche openbare meening over de Brjtsche actie bij Oran weerspiegelt zich in de opgewonden commentaren der bla den, meldt het D.N.B. De „Petit Dauphinois’ spreekt van een „brutale en hatelijke verminking der Fransche vloot, de vrucht van den Franschen arbeid der laatste decenniën”. Wij, die ons hebben opgeofferd om Enge land te redden, aldus het blad, zijn thans teruggeplaatst in het verleden, dat wij niet zullen vergeten. Het is de lange geschiedenis van een land, dat zijn vrijheid zoekt tegenover de Engelsche tuchtroede. Maar waarom Oproep van Berlijnsche bevolking Rijksminister dr. Gobbels naar aanleiding van de aankomst van den Führer te Berlijn een oproep tot de Berlijnsche bevolking, waarin hij zegt: „De oorlog tegen Frankrijk is ten einde. Zooals de Führer in zijn rede op den doodengedenkdag van dit jaar voorspeld heeft, is deze oorlog bekroond met de schitterendste over winning der Duitsche geschiedenis. Sedert het begin van het offensief op 10 Mei verblijft de Führer in zijn hoofdkwartier in het Westen. Van daaruit heeft hij de slagen, die het oude Frankrijk verpletterden, voorbe reid en ten uitvoer gebracht. Thans keert hij voor het eerst na een af wezigheid van acht weken in de Rfjks- hoofdstad terug. Vanmiddag te 3 uur zal hij op het Anhalter station aan komen. terwijl het roode boven afgeschermd Omtrent de voorschriften betreffende het beluisteren van vijandige radio-uit- zendingen ter bestrijding van valsche berichtgeving, is, aldus werd ons heden morgen op de gebruikelijke persconfe rentie meegedeeld, blijkbaar misver stand blijven bestaan. Teneinde nu elke mogelijkheid tot onzekerheid omtrent wat wèl en niet toegestaan is, weg te nemen, is in het heden verschenen Verordeningsblad voor de bezette Nederlandsche gebieden, de bepaling opgenomen, welke, kort samengevat, luidt, dat voortaan het be luisteren van vijandige radio-uitzendin- gen geheel verboden is. Dit beteekent dus, dat men voortaan ook in den gezinskring of alleen in de eigen woning, zulke uitzendingen niet meer beluisteren mag. Fransche schepen strydformatie In verband met de gebeurtenissen voor Oran worden uit Vichy nog de volgende bijzonderheden te Genève vermeld: De Fransche eenheden lagen, ge heel volgens de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag, voor anker. Zij waren nog niet ontwapend. De be manning was echter reeds vermin derd. Ook lagen de schepen niet in strijdformatie. Bijgevolg waren zij in hooge mate kwetsbaar. Het was ónmogelijk de bemanning aan land te brengen. Aan de komst van de Britsche strijdkrachten, was zoo als reeds is gemeld geen enkele waarschuwing vooraf gegaan. Nauwe lijks 2 uur na de overhandiging van het ultimatum was het geheele Fran sche eskader door Engelsche magne tische mijnen ingesloten. Met een geestdrift zonder weerga wil len wij den Führer op den grond van onze millioenenstad begroeten. Het ge jubel, dat hem op zijn weg naar de rijkskanselarij uit honderdduizenden kelen zal tegenklinken, moet de bran dende dankbaarheid tot uiting bren gen, die wij namens ons geheele volk kunnen vertolken. Berlijnsche mannen en vrouwen, binnen enkele uren moet onze stad één enkele vlaggenzee zijn. Siert en bekranst geheel Berlijn, in het bij zonder de straten, waarlangs de we& van den Führer voert. Vanmiddag te 12 uur sluiten bedrijven en kantoren, met uitzondering van het levensmid- delenbedrijf en de vitale en bewape- ningsbedrijven. Het werkende Berlijn marcheert in gesloten opmarsch naar den weg van den Führer, die van het Anhalter station over de Saarland- strasse, Hedemannstrasse, Wilhelm- strasse, Wilhelmplatz naar de rijks kanselarij leidt. Het luiden der klok ken zal den Führer op zijn rit door Berlijn vergezellen. Wij allen willen hem uit ons van diepe dankbaarheid vervulde hart onzen welkomsgroet toe roepen en daarmede tot uiting bren gen, hoezeer het ons verheugt hem weer binnen onze muren te hebben. Leve de Führer. Leve ons volk en ons rijk”. Weergalooze aanval van Churchill Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de Fransche hooge commissaris voor de propaganda, Prouvost, Donderdag tegenover Amerikaansche journalisten verklaard „Churchill heeft een aanvalsdaad begaan, die in de geschiedenis geen voorbeeld heeft. Frankrijk, welks sol daten eenige weken geleden nog schou der aan schouder met de Engelschen streden, moet met ontsteltenis ver nemen, dat een Engclsch eskader het vuur op onze schoonste schepen heeft geopend.” Nadat Prouvost herinnerd had aan den tekst van het officieele commu niqué over den aanval, vervolgde hij „Amerika kent de omstandigheden, waaronder Frankrijk gedwongen werd een wapenstilstand te vragen. Twintig dagen van heldhaftigen strijd, een week van dramatische onderhandelingen, welker verloop Engeland van uur tot uur gevolgd heeft, terwijl het Fransche leger, aan zich zelf overgelaten, zonder hoop bleef strijden voor de eer van zijn vaandels. Engeland had geen gel dige motieven voor zijn aanval. Het kon ook niet vreezen, dat de Fransche schepen eens tegen Engeland zelf ge richt zouden worden. Churchill had niets te vreezen van deze voor anker liggende schepen, die veel te ver van de Duitsche en Ita liaansche troepen verwijderd lagen en machteloos waren. Donderdag heeft Churchill er in t’oegestemd, dat Londen tegelijkertijd een toevluchtsoord wordt voor de Fransche politici, die hun deel aan het leed van het vaderland niet wilden dragen en een haard van intriges tegen de regeering van Pétain vormen. Frankrijk is, aldus besloot Prouvost, zonder waarschuwing en zon der wettigen grond, door Engeland aan gevallen. door hun vroegere regeering en de overwinning der Duitsche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te kenteekenen door enkele voor beelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaarlijke ver gissingen onmogelijk te maken Uit het karakter van talrijke Engelsche bombardementen kan on- omstootelijk worden 'opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat een dergelijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landsverraadwetten, welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzette lijk niet aangeven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen der Duitsche Weermacht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het voleende nota nemen Wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze be voordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook hij, die uiting geeft aan een gezindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duit- schen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als Bevelhebber der Weermacht in de Nederlanden beschouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het be waren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn of dat men ze niet wil begrijpen. Als de/gelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende a. De veelvuldige overtreding van den bevolen groetplicht tegenover leden van de Duitsche Weermacht door geuniformde leden van de zich in demobilisatie bevindende Nederlandsche Land- en Zeemacht. Ik her inner eraan, dat de bevrijding uit de krijgsgevangenschap, die berust op de voorzorgen en de welwillendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en ongedaan zal worden ge maakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uitgaat, dat hij, die de discipline overtreedt, ook niet verdient een goed strijder te worden genoemd. b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezagsdragers schaadt, of tekort schiet in zijn achting voor de Duitsche symbolen, zal voortaan streng ter verantwoording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche weermacht worden, eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstratie voor de vroegere Neder landsche regeering of leden daarvan. De Duitsche Weermacht heeft Nederland moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regeering neutraliteitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. De Bevelhebber der Weermacht in de Nederlanden CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Den Haag, 6 Juli 1940. De Engelsche admiraal heeft zelfs nog voor den afloop van het ultimatum aan admiraal Gensoul door zijn vlieg tuigen magnetische mijnen in de haven van Mers et Kebir laten leggen en heeft daardoor een typisch vijandelijke daad begaan. Uit berichten, die door de admirali teit zijn ontvangen, blijkt, dat het oude pantserschip „Bretagne" in de lucht is gevlogen en dat aan boord van de „Dunkerque” en van de „Provence”, evenals op de „Mogador” brand is uit gebroken. De Fransche zeelieden, die sedert maanden hun kracht hebben ge geven tot steun van die Britsche marine, die in haar taak heeft ge faald, hebben met ontzetting het verraad van hun vroegere wapen broeders aanschouwd. zouden wij ons thans nog verbazen, vraagt het blad. Het herinnert aan den Fransch-Brit- schen vrede van Amiens 1802. Dit verdrag is door de Engelschen ge schonden. De Franschen zijn destijds zonder oorlogsverklaring aangevallen en Engeland heeft toen 1200 Fransche koopvaarders in beslag genomen. Maar de Franschen herinneren zich ook nog een andere actie van Enge land, die tegen Kopenhagen in 1807. Engeland, dat door het continentale stelsel in het nauw was gedreven, heeft zich ook toen aan het zwakste volk gewroken. Het beval den prins van Denemarken de vloot uit te leveren, om de plannen van Napoleon te verijdelen. Toen de prins dit wei gerde, werd Kopenhagen gebombar deerd, tot de vloot werd uitgeleverd. Later heeft Engeland geweigerd haar terug te geven. Het is thans tijd zich deze dingen te herinneren. Men heeft vaak het ineenstorten van bond genootschappen gezien, maar weinige daarvan eindigden met een schande als die van Oran. Een dergelijk op treden draagt de straf in zich zelf mede. De vloot moest Fransch zijn of ondergaan. Zij heeft zeker niet ver diend in den rug te worden aan gevallen op bevel van Churchill, die in den laatsten winter de Fran sche admiraliteit heeft gesmeekt haar voornaamste krachten te wij den aan de bescherming van de Canadeesche schepen, daar de Brit sche admiraliteit niet meer voldoende middelen daartoe schikte. Admiraal Darlan heeft den dank van Churchill nog niet ver geten. Het verschijnen van de Britsche strijdkrachten voor Oran was de Fransche regeering, naar gisteren nit Vichy wordt vernomen, op geen enkele wijze, diplo matiek of anderszins, aangekondigd, deelt het D.N.B. mede. Het verschijnen van Britsche vloot voor Oran was voor de Franschen dan ook als een volkomen overrompeling gekomen. Zonder licht rijden verboden In het heden verschenen Verorde ningenblad voor de bezette Nederland sche gebieden, worden o.a. voorschrif ten gegeven ten aanzien van de ver duistering. Men vindt deze uitvoerig elders in dit nummer. De belangrijkste nieuwigheid daaronder is, dat voortaan de fietslampen zoodanig afgeschermd moeten zijn, dat aan de voorzijde slechts door een spleet van 35 c.m. lengte en 1 c.m. hoogte wit of geel licht uitstraalt, achterlicht naar moet zijn. Het rijden zonder licht gedurend» de uren der verduistering is verboden. Het groot aantal fietsers, dat zich in Nederland op de straten beweegt, is oorzaak, dat hun massa op bepaalds tijdstippen toch nog een te groot kwan tum licht oplevert. Vandaar, dat, ia afwachting van nadere aanwijzingen* aangeraden wordt de kleinste lengta voor de lichtspleet, dus 3 c.m., te kis* zen. De mededeelingen van den Duit schen militairen bevelhebber in het Nederlandsche bezette gebied, welke men hiernaast vindt afge drukt, verdienen om meer dan een reden de zeer bijzondere aan dacht. Zij vormen tot op zekere hoogte de noodzakelijke reactie op verschijnselen in onze samenle ving, die wij op het oogenblik niet nader willen aanduiden, maar die ieder weldenkend mensch veroor- deelen zal. Het is, laten, wij het kort zeggen, afkeurenswaardig een verhouding te vertroebelen, welke gebaseerd werd op weder- zijdsch vertrouwen. Dat op een dergelijke vertroebeling reacties moeten volgen, is duidelijk. Uit de mededeelingen van den Duitschen bevelhebber blijkt o.m. dat de bomaanslagen hebben uit gewezen, dat de Engelschen over berichten hebben moeten beschik ken, uit ons land afkomstig. Er worden uit ons land dus berichten aan den vijand verstrekt en deze vorm van spionnage is onder de omstandigheden, waaronder ons volk verkeert, dubbel verwerpe lijk. Het is een zaak van het grootste belang, dat een ieder medewerkt de hier bedoelde ele menten onschadelijk te maken. Het D.N.B meldt voorts uit Genève4 De Fransche admiraliteit deelt over den Engelschen aanval op de Fransche J oorlogsschepen, die bij Oran voor J anker lagen, het volgende mede Vice-admiraal Gensoul heeft op het ultimatum van den Engelschen admi- 4 raai geantwoord, dat het eerste Engel- sche kanonschot de geheele Frónsche 4 marine tegen Groot-Brittannië in het f vuur zou brengen. In het communiqué van de Fransche 4 admiraliteit wordt dan verder gezegd De Fransche admiraliteit heeft bevel 4 gegeven geweld tegenover geweld te plaatsen. De regeering heeft het besluit der admiraliteit goedgekeurd en de 4 wapenstilstandscommissie daaromtrent J ------ te 4 Fransche oorlogsschepen heeft de aandacht der Sovjet-Russische pers ten zeerste getrokken. In politieke kringen wordt verklaard, dat de ver klaringen van Churchill de daad van geweld niet alleen niet kunnen ver ontschuldigen, maar zelfs den afschuw dien deze actie overal moet inboeze men, versterken. Men wijst er op, dat de berichten over de nieuwe Brit sche actie binnenkwamen op denzelf- den dag, waarop de pers te Moskou in grooten opmaak plaats inruimde voor de opzienbarende documenten van het laatste Duitsche witboek. De nieuwe daad van geweld van Chur chill, aldus zegt men verder, sluit waardig aan bij de door de Duitsche publicaties onthulde Britsche provo caties en toont opnieuw het ware ge zicht der Britsche oorlogspolitiek. (Zie verder le blad, pag. 2.) Het D.N.B. meldt uit Wiesbaden Als gevolg van de gebeurtenis sen in Oran heeft de Duitsche wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het Opperbevel van de Weermacht bereid is, de in artikel 8 van het wapenstil standsverdrag vervatte eisch tot ontwapening van de Fransche oorlogsvloot voorloopig op te schorten. COURANT HAAGSCHE 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778033; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 4 4 4 4 4 4 4 4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1