1 van Britsch- van Palais de Danse De verbreking F ransche betrekkingen De overrompeling de Fransche vloot bij Oran Frankrijk Duitsche Italiaansche en persstemmen wijziging van Deensche Nieuwe Duitsche duikbootsuccessen Ierland handhaaft zijn neutraliteitspolitiek DENEMARKEN. De wijziging van de De Roemeensche vluchtelingen SOIREE DANSANTE met regeering Fransche kustbatterijen beschieten Engelsche torpedojagers Generaal Weygand bevindt zich te Vichy Geheim verdrag tusschen Britsche regeering en het Jewish Agency „in het kielzog van Engeland in den oorlog gekomen” Luchtaanval op Gibraltar De verovering van Cassala in den Soedan EERSTE BLAD, HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JULI 1940 i PAGINA 2 RECLAMES. Vervolg van pag. 1. zich Gevecht bij Marokkaansche kust Ten en Egypte aanzienlijk benadee- Een waarschuwing De Vorming te De Franschen mogen niet tegen Duitschland of Italië vechten Naar Reuter uit Gibraltar meldt, is gisteren voor den eersten keer in dezen oorlog de vesting Gibral tar door vliegtuigen aangevallen. een door zijne van Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van landsver dediging heeft medegedeeld, dat de Fransche regeering op grond van het wapenstilstandsverdrag de ver plichting heeft, Franschen onder danen te verbieden, krijgsdiensten te verrichten in de legers van lan den, welke zich nog met Duitsch land en Italië in oorlog bevinden. Overtreding van dit verbod wordt met levenslangen dwangarbeid of met den dood gestraft. ROEMENIE. SCHEVEN INGEN. DOLLY DOLORES ZONDAGS speciale SWING-avonden. VRIJ ENTRÉE. De wijziging in de Deensche regee ring, welke tegelijkertijd met het sa mengaan van de groote partijen in den rijksdag is aangekondigd, is gister middag tot stand gekomen. Het aan tal leden is van 18 op 12 verminderd. Nieuw is de functie van plaatsvervan gend minister van buitenlandsche za ken. Hiermee is het tot dusver advi- seerend lid der regeering, de Venstre- afgevaardigde Krag, belast. In het ka binet is Knud Kristensen (Venstre) als minister van binnenlandsche zaken opgenomen. Hij is de eenige nieuwe minister, die tot dusver nog van geen regeering deel heeft uitgemaakt. Af getreden zijn: 5 ministers, onder wie 4 sociaal-democraten. Verder is het kabinet Stauning niet veranderd. In het nieuwe kabinet zijn de sociaal democraten vertegenwoordigd met 5, de radicalen met 2, de „Venstre” par tij met 3 en de conservatieven met 2 ministers. De leden der oppositie, die vroeger slechts adviseerende mi nister^ waren, hebben thans allen een portefeuille gekregen. Het D. N. B. meldt uit Hsinking Vice-admiraal Koori, marine-atta- ché bij de Japansche ambassade, heeft den Britschen overval bij Oran de meest ongehoorde daad, welke Engeland ooit in zijn wan hoop heeft begaan, genoemd. Hij voegde er aan toe, dat de geringste Britsche uitdaging in den Stillen Oceaan een onmiddellijke tegenac tie der Japansche vloot tot gevolg zou hebben. Vervolg van pag. 1. De met Halifax De plannen van Engeland ten aanzien van Ierland. In diplomatieke kringen te Rome worden de gebeurtenissen in Ierland met bijzondere opmerkzaamheid ge volgd. Daad van Naar men vermoedt door Fransche vliegtuigen van een Joodschen Vrij staat Judaea Vechtpartijen in Engelsche havens Het D.N.B. meldt uit Lissabon Volgens de „Evening Standard” hebben zich te Southampton en Ports mouth na politieke discussies tusschen Fransche vluchtelingen en Engelschen, vechtpartijen voorgedaan. Fransch eskader te Alexandrië geblokkeerd. Baudoin sprak van de smartelijke verbazing waarmede Frankrijk ken nis heeft genomen van den Britschen aanval op zijn schepen. Nog thans, zoo zeide hij, blokkeert de Britsche marine op de reede van Alexandrië een ander Fransch eskader, dat be dreigd is met den ondergang, wanneer het tracht uit te loopen. Deze feiten kunnen niet anders dan een grooten invloed op de orienteering onzer politiek hebben. Wij hebben van ochtend met smart het besluit moeten nemen, onze diplomatieke betrekkin gen met het land, dat schuld heeft aan het bloedvergieten onder onze zeelieden, te verbreken. Sabotage in de wapenfabrieken De talrijke daden van sabotage, die den laatsten tijd in Britsche wapen fabrieken zijn voorgekomen en het voortdurend stijgende aantal arresta ties, hebben volgens een bericht van „Goteborgs Morgenposten” in Enge land groote onrust gewekt. Een der jongste arrestaties, zoo meldt de cor respondent van het blad, is die van een vooraanstaanden grootgrondbezit ter, die tijdens den wereldoorlog èen hooge officiersfunctie bekleedde. Vol gens de „Daily Mail” is ook een hoo ge ambtenaar van het marine-arse- naal te Portsmouth gearresteerd. Alle buitenlanders zijn opgeroepen hun landkaarten uiterlijk 9 Juli bij de politie in te leveren. Indien hieraan niet wordt voldaan, volgen strenge straffen. Ook Engelschen mogen nog slechts met uitdrukkelijke toestem ming der politieautoriteiten landkaar ten hebben. De Fransche minister van buiten landsche zaken, Baudoin, heeft giste ren voor de pers te Vichy verklaard, dat Frankrijks betrekkingen tot Enge land op een nieuw plan komen. Hij zeide onder meer: „Op het oogenblik, dat op onze vloot een aanval gedaan werd, die een on- uitwischbare smet op de Engelsche eer zal blijven, lijkt het ons noodig, in het kort de geschiedenis der be trekkingen met onzen vroegeren bond genoot te schetsen. De Fransche bui tenlandsche poltiek werd sedert lange jaren gedicteerd door den wensch niets te doen, dat in tegenstelling tot de buitenlandsche politiek van Engeland zou staan. Wij zijn in het kielzog van Enge land met Duitschland in oorlog ge komen. Engeland heeft het eerst den oorlog verklaard”. Baudoin zette daarna uiteen, hoe de Fransche noordelijke legers en het Belgische leger door de Engelschen in den steek werden gelaten. Hij sprak vervolgens over de houding van zijn regeering bij de wapenstilstandsonder- handelingen ten aanzien van de vloot- kwestie. Maarschalk Pétain en ik zelf aldus zeide hij, hebben in dit opzicht tegenover de Brtsche regeering her haaldelijk de plechtigste verklarin gen afgelegd. De Duitsche regeering heeft geen uitlevering van onze vloot verlangd. Wij hebben jegens onzen vroegeren bondgenoot steeds loyaal gehandeld. Churchill hald zelfs bij de vergade ring van den hoogsten oorlogsraad op 13 Juni verklaard, dat Engeland ook in geval van een afzonderlijken vrede Frankrijk volkomen trouw zou blijven, indien Frankrijk zijn oorlogsvloot niet aan den vijand zou uitleveren. Bezuinigingsmaatregelen De Britsche minister voor de voed selvoorziening, lord Woolton, heeft gisteren weer geruststellende woorden tot het Engelsche volk gericht, meldt het D.N.B. uit Stockholm. Hij zeide, dat men geen vrees voor levensmidde- lenschaarschte behoeft te hebben. Men moet echter rekening houden met drastische bezuinigingsmaatregelen. In de eerste plaats moet het gebruik van luxe-artikelen en importgoederen tot een minimum beperkt worden. Tegelijkertijd is te Londen bekend geworden, dat men in verband met de groeiende schaarschte aan grond stoffen heeft besloten, de scheepswrak ken voor de Britsche havens te lichten en te sloopen. De „Verboden verdedi- gingszone” aan de Zuidkust is sedert gisteren belangrijk uitgebreid. Abessynië, met uitzondering van het gebied rond het Tanameer, als ko lonisatiegebied ter beschikking van den Zionistische vrijstaat te stellen. De Arabische bevolking van Palestina en van Zuid-Syrië wordt binnen 12 maanden na het sluiten van den vrede naar naburige gebieden geëvacueerd, onder schadeloosstelling uit een nog te vormen Britsch-Zionistisch gemeen- schapsfonds. Terstond wordt begonnen met het vormen van een eigen Zionistische weermacht, tot welk doel Engeland het noodige personeel voor de oplei ding en het materiaal ter beschikking stelt. Voor den duur van vijf jaren na het sluiten van den vrede zal de Britsche weermacht zich belasten met de bescherming van den vrijstaat en tot dit doel nog nader aan te wijzen vloot- en vliegtuigsteunpunten bezet houden. Onder garantie van de Bank van Engeland zal een Engelsch-Zionisti- sche holdingmaatschappij worden ge vormd, welke alle met den overgang en den herbouw verband houdende vraagstukken dient te regelen. Door een Britsch-Zionistisch handelsver- drag zal het goederenverkeer tus schen Groot-Brittannië en den vrij staat Judaea verzekerd worden. De Britsche regeering garandeert de uit voering van dit verdrag met alle te harer beschikking staande middelen. Het verdrag treedt bij de beëindiging van de oorlogshandelingen in werking en zal een integreer end deel van de toekomstige vredesverdragen vormen. Terstond worden de noodige maatre gelen getroffen om den opbouw van den Zionistischen vrijstaat voor bereiden. Eeredag in de geschiedenis van het Groot-Duitsche rijk De Berlijnsche ochtendbladen wijden hartelijke woorden van welkom aan den Führer, die vanmiddag te Berlijn De aanvallen van Britsche vlieg tuigen doen de schuldrekening oploopen De berichten omtrent aanvallen van Britsche vliegtuigen op niet-militaire doelen in Duitschland hoopen steeds meer op. Bij het bombardement van plaatsje in West-Duitschland Britsche vliegers in den nacht van 1 op 2 Juli kwamen drie bommen terecht in een graanveld. Door één dezer bommen werd een in de nabij heid staande boerenwoning bescha digd. In een ander geval, waarbij acht bommen werden geworpen, werd omvangrijke schade aan huizen aange richt. Bijzonder ernstige gevolgen had een aanval van de Royal Air Force op de bebouwde kom van een Noord- Duitsche stad. Hier werden twintig dynamiet- en dertig brandbommen uitgeworpen (waaronder zes blindgan gers), waardoor twee burgers gedood en drie gewond werden. Bovendien werden tien gebouwen door brand ver woest en verscheidene huizen door bomscherven beschadigd. Voorts wordt een luchtaanval op het woon gedeelte van een Rijnlandsche stad gemeld. Er vielen vijf en twintig brand- en vijftien dynamietbommen. Van vijf blindgangers ontplofte er één pas na zes uur. Een huis werd ver woest en verscheidene andere gebou wen werden beschadigd. De materiee- le schade was aanzienlijk. Op de woonwijk van een andere stad werden veertien bommen geworpen. Hier wa ren, afgezien van schade aan huizen, een doode en zeven gewonden te be treuren. Minder „succes” hadden de Engelschen in het gebied van Huns- brück. Hier deden de bommen twee hooibergen in vlammen opgaan. Al deze daden van de Britsche lucht macht werden onder bescherming van het nachtelijk duister volbracht. De schuldenrekening van de R.A.F., zoo stelt men van Duitsche zijde vast, loopt van dag tot dag op. ENGELAND. besprekingen van Maiski en Churchill Volgens berichten uit Londen Leb- ben de jongste besprekingen van de Sovjet-ambassadeur Maiski met lord Halifax en Churchill betrekking gehad op de documenten van het zesde Duit sche witboek. Maiski zou uit naam zijner regeering om opheldering ver zocht hebben omtrent het Britsch- Fransche plan, de Russische olievel den te bombardeeren, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm. Verklaring van minister Baudoin Uit het besluit van de regeering te Dublin, de lersche havens Dublin, Cork en Duncalk onder militair gezag te plaatsen, kan, zoo verklaart men, de conclusie getrokken worden, dat de lersche regeering aanleiding heeft, zich ongerust te maken over de plan nen van de Londensche regeering. De meening wint veld, dat lang gekoes terde plannen der Londensche regee ring, Ierland onder Britsche garantie te stellen en de lersche havens te bezetten, in de naaste toekomst moe ten worden uitgevoerd. Volgens de laatste berichten heeft de regeering te Londen in de Westelijke kustplaat sen van Engeland sterke troepeneen heden geconcentreerd. De regeering te Londen treft, naar verluidt, thans de noodige militaire voorbereidingen om elk oogenblik de lersche havens te kunnen bezetten. ook van groote beteekenis voor de Engelschen. Het was verder de zetel van het commando der troepen, die tegen Erythrea moesten opereeren. De verovering door de Italianen zal ook het prestige van Engeland in den Soe dan len. Belangrijke spoorlijn voor de Engelschen verloren gegaan De verovering van Cassala, waar van het Italiaansche legerbericht mel ding maakt, is van groote beteekenis, omdat deze plaats is gelegen aan den spoorweg, die port Soedan aan de Roode Zee met het zuidelijke deel van den Soedan verbindt, meldt het D.N.B. uit Rome. Cassala is een stad in den Soedan 4 tot 50 kilometer ten Westen van de grens van Erythrea. Met den val van Cassala is, naar de oorlogscorrespon dent van het D. N. B. voor de Mid- dellandsche Zee meldt, in dit gebied dat arm aan spoorwegen is, een der belangrijkste trajecten voor de En gelschen verloren gegaan. De verbin ding tusschen den Zuidelijken Soedan en de Roode Zee moet thans over Khartoem onderhouden worden. Cassala heeft overigens niet in de laatste plaats van zich doen spreken als centrale Van den Britschen gehei men dienst tegen Italiaansch Oost- Afrika. Van hieruit begaven zich de agenten naar Erythrea en Abessynië om rijkelijk geld onder de stamhoof den te verdeelen en te trachten, hen te winnen voor een opstand tegen Ita lië. De centrale van den geheimen dienst te Cairo had haar beste agenten naar Cassala gezonden, om óproerige bewegingen op Italiaansch gebied te doen ontstaan en ook om den Italiaan- schen opmarsch in Erythrea en Noord Abessynië te verkennen. Als vliegha- ven en uitgangspunt voor de Britsche luchtoperaties tegen het Italiaansche gebied in de nabijheid was Cassala zal aankomen, en publiceeren den op roep van dr. Göbbels in vetten druk. De „Völkischer Beobachter” schrijft: „Wanneer de consuls van het oude Rome na zegevierende veldtochten met hun legioenen in de hoofdstad terug kwamen. bereidde het volk hun een triomphale ontvangst. Deze stad, welke de hegemonie over de oude wereld had. bewees daarmede op voorbeeldige 1 wijze haar eerbied voor den soldates- ken geest, waaraan zij haar histori- schen roem, en voor de kunde der aeld- heeren, aan wie zij de zege over haar vijanden dankte. Zoo beleeft de hoofd stad van Aet Groot-Duitsche Rijk van daag den grootsten eeredag harer ge schiedenis.” De ..Deutsche Allgemeine Ztg.” zegt „Als overwinnaar keert Adolf Hitler terug. Hij heeft voor deze over winning gewerkt, zooals nog nooit de leider van een volk gewerkt heeft. Zijn militaire prestatie begon niet pas op 1 September 1939. hij heeft in de voor afgaande jaren ook zelf het instru ment geschapen, waarmede deze zege behaald kon worden de onvergelijke lijke weermacht, welker successen alle overwinningen uit de krijgsgeschiede nis in de schaduw stelt. Hij heeft ech ter ook de politieke voorwaarden ge schapen. zoowel in de binnenlandsche als in de buitenlandsche politiek. Wat Roon, Bismarck en Moltke omstreeks 1870 na en naast elkander tot stand brachten, heeft in dezen oorlog Adolf Hitler als schepper der weermacht, staatsman en veldheer doen rijzen tot de prestatie van één man.” De „Berliner Börsen Ztg.” schrijft „Wij groeten den Führer heden als den eersten soldaat van het Rijk, die ons volk heeft bewaard voor de vernieti ging door van haat vervulde vijanden, en als de belichaming van al de hon derdduizenden onbekende strijders, die in Polen en Noorwegen, in Nederland, België en Frankrijk onze vaandels de den zegevieren. Zoo groeten wij hem ook als den leider, in wiens hand thans de beslissing ligt over den inhoud, wel ken het Duitsche zwaard aan het laat ste en beslissende hoofdstuk van dezen oorlog zal geven. Zijn ijzeren vastbe slotenheid, den erfvijand van Duitsch land. den opzichter der volken en ge- wetenloozen verachter van alle eeuwi- en waarden voor goed zijn streken af te leeren. is gemeengoed voor ons„ ge- heele volk. Daarom staat boven dezen dag van jubel en dank vlammender dan ooit het parool: „Führer, beveel... wij volgen.” 1 Verklaring van De Valera De lersche minister-president Valera heeft gisteren, naar het D.N.B. uit Dublin meldt, in een verklaring het volgende gezegd: Teneinde misverstanden te voorko men wensch ik te herhalen, dat de Regeering niet de bedoeling heeft af te zien van de neutraliteitspolitiek, die zij in September heeft bekend ge maakt. De Regeering .van den Vrij staat is besloten, de lersche neutra liteit tot iederen prijs te verdedigen. Het door verschillende buitenland sche radiostations verspreide bericht, als zou generaal Weygand zich in Syrië bevinden, is, naar uit Vichy ge meld wordt, geheel onjuist. De Fran sche minister van defensie verblijft te Vichy, aldus meldt het D.N.B. uit Genève. overwinnaars, indien zij werkelijk eeni- gerlei plannen gehad hadden met de Fransche oorlogsschepen, geheel andere voorwaarden in het wapenstilstands verdrag hebben gesteld. Het indienst- stellen van de Fransche oorlogsschepen met nieuwe bemanningen zou niet dan na een opleiding van verscheidene maanden van Duitsche of Italiaansche matrozen mogelijk zijn geweest. Duitschland en Italië hebben in hun oorlog tegen Engeland de Fransche oorlogsschepen in het geheel niet noo dig. daar de huidige strijd met geheel andere middelen en eenheden gevoerd zal worden. Een bericht uit Algeciras bevestigt, dat Gibraltar is gebombardeerd. Het bombardement werd om 6 uur des morgens uitgevoerd door vliegtuigen, waarvan de nationaliteit onbekend zou zijn. Reeds om 1.30 des nachts waren verkenningsvluchten boven de vesting gemaakt. De Engelschen openden een hevig afweervuur, dat echter naar het scheen zonder succes bleef. Alge meen wordt vermoed, aldus het D.N.B., dat de aanvallen werden uit gevoerd door Fransche vliegtuigen. Gift van Paus Pius Het Roemeensche persagentschap meldt, dat op grond van de regee- ringsmaatregelen een groot aantal vluchtelingen uit de Noordelijke Boe- kowina en Bessarabië uitsluitend in Moldavië en Muntenië is onderdak ge bracht. De geruchten, volgens welke groote groepen vluchtelingen naar het door minderheden bewoonde Zeven burgen zouden zijn gebracht, worden tegengesproken. Paus Pius heeft door tusschenkomst van den Nuntius te Boekarest een aanzienlijke som gelds beschikbaar gesteld voor de hulp aan Roemeen sche vluchtelingen uit Bessarabië e» de Bockowina. Zie verder le blad, pag. 3 De indruk in Zweden H^t D.N.B. meldt uit Stockholm: In groote opmaak publiceeren de avond bladen het bericht van het afbreken der diplomatieke betrekkingen tus schen Engeland en Frankrijk. In poli- tieké kringen in de Zweedsche hoofd stad wordt dit bericht beschouwd als bet natuurlijke gevolg van de handel wijze van Engeland, niet allen tegen de Franshe vloot bij Oran, doch in het algemeen tijdens den duur van den oorlog. Alleen reeds het feit, dat Engeland aan Polen geenerlei hulp heeft ver leend, had hier een voor Engeland uiterst ongunstigen indruk gemaakt, die door de gebeurtenissen in Noor wegen nog versterkt werd. Het mili taire falen van Engeland op de slag velden van Frankrijk, België en Ne derland, en het niet nakomen van de toezeggingen, die aan de’laatste bond- genooten zijn gedaan, heeft het Engel sche prestige in alle niet vooringeno men Zweedsche kringen doodelijk ge troffen. Hiertoe hebben de Duitsche onthullingen over de plannen van En geland in Scandinavië nog bijge dragen. Japan en de Engelsche vlootoverval De Italiaansche vloot, aanzien van de in het buiten land verspreide geruchten over een uitloopen van de Italiaansche vloot naar aanleiding van de door Engeland geprovoceerde, ongehoorde gebeurte nissen te Oran, is in welingelichte Ita liaansche kringen geen bevestiging te verkrijgen, meldt het D.N.B. uit Rome. Men wijst er wel op, dat deze geruch ten niet uit Italiaansche bron afkom stig zijn. In dezelfde kringen wordt er verder op gewezen, dat Fransche oor logsschepen tijdens de vaart naar hun thuishavens op geen enkele wijze door de Italiaansche strijdkrachten worden gehinderd, daar de betreffende oorlogs schepen instructies navolgen, welke in overeenstemming zijn met de bepalin gen van het Wapenstilstandsverdrag. Zou deze voorwaarde niet aanwezig zijn, dan zouden natuurlijk de Italiaan sche oorlogsschepen een andere hou ding moeten aannemen. Overigens spreekt het vanzelf, dat de eenheden van de Italiaansche marine, steeds wanneer zij Engelsche oorlogsschepen tegenkomen, met deze den strijd aan binden, en wel in het bijzonder ook dan, wanneer zij Fransche oorlogssche pen trachten te beletten, naar hun thuishavens terug te keeren. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De Londensche correspondent van de World Press Union is in staat, den inhoud van een geheim verdrag tus schen de koninklijk-Britsche regeering en den uitvoerenden raad van het Jewish Agency mee te deelen. Dit verdrag heeft de Britsche re geering reeds op 22 Juni onderteekend. Het document is in de Engelsche en de Hebreeuwsche taal gesteld. Het draagt het karakter van een staats verdrag tusschen souvereine landen. In de preambule wordt gezegd, dat de vertegenwoordigers van de konink lijk-Britsche regeering en van den uit voerenden raad van den Joodschen Vrijstaat Judaea, in den geest van de Balfour-verklaring, waarbij de Joden voor de eerste maal een nationaal tehuis plechtig is toegezegd, besloten hebben, tot een duurzame regeling der betrekkingen. Tot dit doel zijn de volgende over eenkomsten getroffen: De koninklijk- Britsche regeering erkent het Jewish Agency als de regeering van den toe- komstigen Joodschen Vrijstaat Ju daea, die als dominion deel zal uit maken van de British Commonwealth of Nations, als vrij en souverein be standdeel hiervan. De regeering van den vrijstaat Judaea erkent Britsche Majesteit als koning Judaea. De Joodsche vrijstaat zal de vol ledige territoriale en politieke souve- reiniteit bezitten in een gebied, dat in hoofdzaak door de grenzen van het tegenwoordige Palestina bepaald wordt. Het tegenwoordig uitsluitend door Arabieren bewoonde Oostelijke deel van Zuid-Palestina, het zooge naamde Negev (Beersjeba), wordt ingedeeld bij het Emiraat-Transjorda- nie, dat als kroonkolonie onder het Britsche ministerie van koloniën zal staan. De vrijstaat wordt schadeloos gesteld door het afstaan van een over eenkomstig gebied in Zuid-Syrië, waarvan de grenzen bij de herver- deeling van dit mandaatgebied nog nader zulleh worden bepaald. Verder verklaart de Britsche regee ring zich bereid, het hoogland van De spilmogendheden hebben de Transche vloot niet noodig De Italiaansche radio heeft gister avond, aldus meldt het D.N.B., in de nieuwsberichten in de Fransche taal, naar aanleiding van de Engelsche ver onderstelling, als zouden de spilmo gendheden zich meester hebben willen maken van de Fransche oorlogsvloot het volgende medegedeeld Duitschland en Italië zouden als vertraagd inzicht Duitsche pers wijdt veel aan dacht aan het verbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk door de Fransche regee ring. De bladen constateeren, aldus het D.N.B., dat de isoleering van het Engeland van Churchill daarmede volledig geworden is. Een deel der bladen ziet het besluit der Fransche regeering .ok als een daad van ver traagd inzicht. Op een ander tijdstip, aldus de „Deutsche Allgemeine Zei- tung” zou de verbreking der politieke betrekkingen het middel geweest zijn om Frankrijk buiten het omsingelings- front te houden en waarschijnlijk zelfs met het middel, dat den Engelschen oorlog geheel onmogelijk zou hebben gemaakt. Eerst na de ineenstorting is het den meesten Franschen duide lijk geworden, dat er verkeerd gehan deld is. Vóór den strijd verleid, wer den de Franschen tijdens den strijd in den steek gelaten, om da den stryd door den grooten bongenoot eerst be- leedigd en daarna beschoten te wor den. De Duitsche wapenen, aldus het blad, zullen er zorg voor dragen, dat een volk van het vasteland nooit meer dergelijke dingen behoeft te door staan. Het einde van de Entente Cordiale De diplomatieke redacteur van Stefani te Londen schrijft, dat de ver breking der Britsch-Fransche diplo matieke betrekkingen, die niet het eenige en ook niet het ernstigste gevolg van de misdadige zeerooverij bij Oran zal zijn, in de eerste plaats ’n einde maakt aan de Entente Cordia- die zich sedert 1905 had vastgezet in de betrekkingen tusschen de groeiende demografische zwakte van Frankrijk en het Engelsche onvermogen, de toe komst het hoofd te bieden. Maar in verband met den tegenwoordigen oor log gebracht, geeft de gebeurtenis dien oorlog de groote historische be teekenis van een strijd van het Euro- peesche vasteland tegen de noodlottige inmenging van Engeland, dat sedert den tijd van Elisabeth en de Armada de volken van het vasteland tegen el kaar opzette ten bate van zijn hege monie op politiek, financieel en econo misch gebied. De aanval te Oran zal in de geschiedenis bekend staan als de zwanenzang van Churchill en als een fout, die de Britsche hegemonie van haar voetstuk werpt. Stefani meldt uit Tanger Men verneemt ait Casablanca, dat de Fransche kustbatterijen het vuur hebben geopend op twee En gelsche torpedojagers, welke zich achter een rookgordijn van de kust verwijderden, onmiddellijk nadat het bericht van den slag voor Oran bekend was geworden. Visschers uit Tanger. die van Kaap Spartel kwamen, bevestigden op grooten afstand kanongedonder te hebben gehoord. Men verouder steltdat een zeeslag zich heeft afgespeeld tusschen Fransche en Engelsche schepen. De misdaad van Oran heeft die pp verontwaardiging ge wekt onder de Europeesche en in- landsche bevolking van Marokko. IN EEN UUR GEREED VOOR CHEMISCH REINIGEN EN PERSEN KIEST MEN. DEN HAAG Meerder*. 168B Telefoon 336610 en 395800 DAGELIJKS te 21 uur: 1006

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2