HET VROUWENHOEKJE V Levensmiddelen moeten zorgvuldig bewaard worden Recepten STADSNIEUWS FILM EN BIOSCOOP KUNST EN LETTEREN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JULI 1940 PAGINA 3 EERSTE BLAD, FRANKRIJK. i BELGIS. VEREENIGDE STATEN. x- NOORWEGEN. VASANTASENA Zeepsparende middelen CHINA. KURHAUS Het goud hoopt zich op TOCHTEN ONDER GELEIDE IN EN RONDOM DEN HAAG Herdenking van den Gulden Sporenslag Volksduittche Elzaï-Lotharingerj moeten worden vrijgelaten Actie van de Japansche luchtmacht OPENLUCHTTHEATER VALKENBURG. De herbouwleening geslaagd Nieuwe bewapeningsboodschap van Roosevelt te plein te van Simon Koster. De gramma. nog den VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens een bericht van den Lon- denschen berichtendienst te Kopenha gen ontvangen, zijn alle buitenlanders inde Straits Settlements geïnterneerd. De Palestijnsche politiedienst, die werd verzorgd door Arabieren, Joden en Engelsche beambten, is thans door de militairen overgenomen, meldt het D N. B. Volgens een mededeeling van het departement van financiën te Wash ington bevindt zich thans in de Ver- eenigde Staten meer dan twintig mil liard dollar aan goud of rond tachtig procent van den geheelen bekenden goudvoorraad van de wereld. Alleen in Juni is uit Engeland, Frankrijk alsmede uit de neutrale Europeesche landen voor een bedrag van meer dan 1.15 milliard goud naar Amerika ge stuurd. aan programma’s der 25STE VOORSTELLING „CAMERA OBSCURA”. Zondagmiddag 7 Juli a.s. geeft de Zo merspelen „Het Residentie Tooneel”, dir. Dirk Verbeek, in den Kon. Schouwburg, de 25ste voorstelling van het geestige en amusante Hollandsche stuk: „Camera Obscura”, in een nieuwe bewerking van Bets Ranucci-Beckman en ir. J. P. Val- kema Blouw, met medewerking van bijna het geheele gezelschap. De herdenking van den beroemden Gulden Sporenslag bij Kortrijk in 1302, waarbij de Fransche ridders door de Vlamingen vernietigend werden ver slagen, zal op 11 Juli van dit jaar met bijzondere plechtigheden worden gevierd. In alle Vlaamsche steden en ook in Brussel zullen groote feesten worden georganiseerd. HET RESIDENTIE-TOONEEL. Morgen geeft de Zomerspelen „Het Re sidentie Tooneel”, directeur Dirk Ver beek in den Kon. Schouwburg twee voor stellingen. Des middags twee uur gaat de 25ste voorstelling van „Camera Obscura” en des avonds half acht „Toontje heeft Nu vele levensmiddelen door de bij zondere omstandigheden, waarin wij verkeeren slechts in geringe hoeveel heid beschikbaar zijn, zullen we alles in het werk moeten stellen om te voorkomen, dat er ook maar iets ver loren gaat. De overvloed, waaruit we tot nog toe konden putten, behoort tot het verleden, doch de toekomst zal ons leeren, dat we met héél veel min der toe kunnen komen, zonder dat on ze gezohdheid er door te lijden heeft. Hoe vaak konden we niet constatee- ren, dat er zelfs huismoeders waren, die oud brood in den aschbak depo neerden? Nu zullen we wel gedwongen zijn om ons aan te passen aan de maat regelen, welke op het oogenblik genomen worden ten opzichte van de voedselvoorziening. Maatregelen welke noodzakelijk zijn om een goede verdeeling der aanwezige voorraden mogelijk te maken. Zelfs van hetgeen ons toegewezen wordt, zullen we nog wat moeten trachten over te houden, dat in geval van nood gebruikt kan worden. De vraag rijst bij velen, op In de kunstzalen van Ge broeders Koch, Hoogstraat 7, zal van 3 tot 27 Juli een tentoonstelling gehouden worden van werken van den kunstschil der E. B. van Duimen Krumpelman. De wapenstilstandscommissie 1 Wiesbaden heeft de Fransche delega tie verzoffht onmiddellijk bevel te ge ven tot het vrijlaten van de Volksduit- sche Elzas-Lotharingers uit de Fran sche gevangenissen. Tevens heeft de w.apenstilstands- commissie de Fransche delegatie me degedeeld, dat aan haar wensch tot vrijlating van alle Fransche krijgs gevangene geneeskundige troepen zal worden tegemoet gekomen, voor zoo ver dit personeel niet noodig is voor de verzorging van de Fransche krijgs gevangenen. KINDERMATINÉE IN DE KURZAAL. Woensdagmiddag a.s. wordt een tweede kindervoorstelling in de Kurzaal ge geven. In het Hechanisch Poppentheater wordt het grappige verhaal vertoond van ..De Vroolijke Avonturen van Slimme Hans”. Daarna is er een vermakelijk bal spel, waaraan de geheele jeugd kan meedoen en tot slot vertoont Henri Nol- les een reeks humoristische goocheltoe ren. waarbij de kinderen zelf mogen medehelpen. Als een bijzondere attractie wordt dan nog aan het publiek verklaard hoe tal van goocheltoeren worden ge daan en zoo wordt de jeugd dan in staat gesteld om in de zomervacantie met een voudige hulpmiddelen een aardig goochel- programma samen te stellen. OPENBARE VERGADERING DER N.S.N.A.P. IN DEN DIERENTUIN. De persdienst der N.S.N.A.P. deelt mede dat Maandag a s. in den Dierentuin een groote demonstratieve vergadering zal worden gehouden. Naast den leider, ma joor Kruijt. zullen verschillende sprekers het woord voeren en belangrijke vraag stukken zullen worden behandeld. Aardig zomerpakje voor kleine jongens, dat bestaat uit overgooier met blousje, van donkerblauw en wit linnen. Patr. 40 ct. Ben. stof, overgooier 1.25 m. en blousje 1.10 m., beide van 70 c.m.' breed. Aardig zomerpakje voor kleine meisjes, dat ook van hetzelfde materiaal is. Patr. 40 ct. Ben. stof, overgooier 1.25 m. en blousje 1.10 m., beide van 70 c.m. breed. MET SVEN HEDIN DWARS DOOR DONKER AZIË. Ofschoon de vorige week reeds de laat ste vertooning was aangekondigd, zal de Cinematografische Volksuniversiteit, ge zien de breede belangstelling die voor deze film bestaat, morgen Zondag 7 dezer nog een zevende vertooning geven in Studio-theater, KettiQgstraat, aanvangen de te twaalf uur precies. Deze expeditie- film „Met Sven Hedin dwars door Don ker Azië” geeft des onderzoekers be roemden tocht door de Gobi-woestijn te zien. De vertooning, die even boeiend als leerzaam is, is voor alle leeftijden toe gankelijk. Donderdagmiddag hebben luchtstrijd krachten van de Japansche vloot voor de twintigste maal een aanval onder nomen op Tsjoengking. Ruim twintig Chineesche vliegtuigen werden gedwon gen te dalen. Er werden treffers ge plaatst op munitiefabrieken in de bui tenwijken, op een twaalftal plaatsen ontstonden branden. Een andere eenheid deed een aanval op Soeining, halverwege Tsjoengking en Tsjengtoe, waar met succes het vliegveld werd gebombardeerd. Bloemkoolsoep Het is nu bloemkooltijd en natuur lijk gebruiken we het kooknat om er soep van te maken. (Zet u de bloem kool met zooveel water op, dat zij half onder staat, dan is het kooknat lekker pittig. Door de deksel op de pan te houden, blijft toch de kool mooi wit). Maar daar onze vooraad bloem niet al te groot is, kunnen we een recept, waarin we dit noodig hebben, niet zoo goed gebruiken. Een soep met aardappelen komt dan beter van pas en werkelijk, deze kan ook heel smakelijk zyn. Hieronder laten wij het recept volgen: Kook 1 pond schoongeboende aard appelen gaar met een kwart liter bloemkoolnat (of gebruik gekookte aardappelen van den vorigen dag en verwarm deze in een kwart liter bloemkoolnat) en stamp ze goed fijn. Voeg een halven liter bloemkoolnat en stukjes bloemkool en een kwart liter melk toe. Laat de soep aan de kook komen en even doorkoken. Maak ze af door toevoeging van 40 gram boter, wat nootmuskaat, fijngehakte peter selie en geraspte kaas, een half ons. Dien ze dan onmiddellijk op. een paard geteekendMaandagavond 8 Juli vindt een herhaling plaats van „Camera Obscura”. Deux piéces, bestaande uit manteltje van gemêleerde wollen stof, met opgestikte zakken en van voren met 4 knoopen slui tend. Rokje van effen gladde wollen stof. Patr. 60 ct. Ben. stof maat 44, rokje 75 c.m, jasje 1.25 m., beide van 130 c.m. breed. Nuttige wenk Vette kragen aan heerencostumes, mantels en japonnen zijn een voort durende ergernis, doch met weinig moeite is dit euvel te verhelpen. Men maakt een vlekkenwater van 1 liter water, 1 eetlepel spiritus en 1 eetlepel ammoniak en hiermede wrijft men een lapje (dat niet pluist) over de betref fende plekken, naborstelen met schoon water en met een zachten doek zoo droog mogelijk wrijven. De behan deling moet stevig, doch niet te krach tig gebeuren om te voorkomen, dab de weefseldraden te veel lijden Het openluchttheater Valkenburg zal Zondag 7 Juli een eerste voorstelling ge ven. Het Zuid-Limburgsch Tooneel zal dan ten tooneele brengen: „Over 12 dagen, tegen middernacht”, blijspel van Ger Nie- len. Voorts zullen nog voorstellingen ge geven worden van „De Bokkenrijders in het land van Valkenburg, spel van Huib Ubaghs. De Noorsche Herbouwleening, waar op de inschrijvingstermijn Donderdag gesloten is, heeft, naar de „Morgen- posten” meldt, de groote verwachtin gen geheel vervuld. Er is voor een bedrag van rond 50 millioen kroon ingeteekend. Volgens de laatste be richten gelooft men, dat de leening overteekend is. De kleine spaarders vocaal hebben druk ingeteekend. RITA GEORG IN HET LUTINE-PALACE. Het ensemble der prominenten, aange vuld met Rita Georg, welbekend van het vorige seizoen, brengt van Maandagavond a.s. af in het Lutine Palace te Scheve- ningen een geheel nieuwe revue, onder den titel „Viel Vergnügen” (Veel ple zier). Behalve Rita Georg spelen hierin medeJopie Koopman, Franz Engel, Maxim Hermann, Walter Triebel, Wim Sonneveld, Wim de Vries en anderen. KINDERMATINÉE’S IN DE BATAAF. Het Sprookjestooneel geeft morgen middag in de Bataaf een opvoering van ,,De gelaarsde kat” en Woensdagmiddag a.s. van „Hans en Grietje”. welke wijze verschillende levensmid delen bewaard kunnen worden, zoodat bederf vrijwel uitgesloten is. In de eerste plaats de melk, welke steeds in een afgesloten pan bewaard moet blijven, opdat voorkomen wordt, dat er bacteriën in komen, welke bederf veroorzaken. Voor het koken wordt de pan of koker omgespoeld met koud water, waardoor de melk minder gauw aanbrandt. Vlug en roerende af laten koelen. Bij het gebruik van bus jes (gecondenseerde) melk kan men het best twee openingen in het deksel maker# één voor het uitschenken en één luchtgat. Beide gaatjes moeten openblijven, terwijl de bus op een stof vrije plaats wordt weggezet. Boter moet in een niet doorzichti ge schaal en afgesloten bewaard wor den. Licht, dat sterk inwerkt op niet afgedekte vetten bevordert het ranzig worden. Aardewerk botervlootjes zijn vooral aan te bevelen om ’s zomers gebruikt te worden, eventueel plaatst men ze in een kom met water. Het zelfde geldt ook voor margarine. Vet kan uitgesmolten en in een steenen pot bewaard worden, nadat men het vooraf gezeefd heeft. Kaantjes worden in groenten verwerkt. Reuzel en vet kunnen na het smelten in één pot wor den bewaard. Een zuinige broodbeleg- ging, waarvan vooral kinderen veel houden is een mengsel van stroop en President Roosevelt heeft op de ge houden persconferentie te Hydepark medegedeeld, dat waarschijnlijk Maandag bij het congres een nieuwe bewapeningsboodschap zal worden in gediend ten bedrage van vijf milliard dollar. Op de vraag of het bewape- ningsprogramma der Vereenigde Sta ten hiermede voorloopig compleet is, antwoordde Roosevelt bevestigend, doch voegde hier aan toe, dat men niet mag vergeten, dat de toestand van de wereld zich op het oogenblik voortdurend verandert. Aardappelschillen en klimopbladeren Wat hebben deze beiden eigenlijk met elkaar te maken? zal men zich wellicht afvragen. Zij hebben echter betrekking, hoe vreemd het moge klin ken, op besparing van zeep. Toch zijn er nog andere zeephou- dende, althans reinigende plantaardige producten o.a. houtzeep dat voor het wasschen van wollen weefsels met succes wordt aangewend. Indien men versche aardappelschil len met water overgiet, dit daarna zeeft, dan kan men er kleine stukjes goed in wasschen. Om wollen goed te wasschen trekt men goed gewasschen klimopbladeren af, zeeft het water, dat een bijzonder goede reinigende werking heeft. Klimop bevat Saponine, een plant aardige stof, die veel overeenkomst heeft met zeep. Men kookt 15 klimop bladeren op met 1 liter water en laat deze 15 min. trekken, laat het lauw worden, zeeft het en wascht in deze vloeistof het wollen goed, dat daarna meermalen nagespoeld moet worden. Voor grootere hoeveelheden neemt men meer bladeren en water, doch in dezelfde verhouding. De duur van het trekken blijft gelijk. Een nieuwe attractie van de ’s-Gravenhaagsche V.V.V. Het vreemdelingenverkeer is niet op vollen gang, hoewel er laatsten tijd al veel verbeterd is. De menschen durven echter nog niet goed genoeg een beslissing te nemen en te zeggen: Ondanks alles breng ik m’n vacantie of althans een deel ervan bui tenshuis door. Dat is jammer, want er bestaat mo menteel geen reden terughoudend zijn. Integendeel het is juist nu boven alles noodig er eens uit te vliegen. Den Haag en Scheveningen, met hun prachtige omgeving, zij wachten op de gasten, op de vacantiegangers! De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer ’s-Gravenhage stelt al het moge lijke in het werk om zooveel vreemd e- KURZAALBERICHTEN. Het Kurzaalprogramma van de komen de week vermeldt de navolgende concer ten en uitvoeringen Morgenmiddag wordt de matinée gedi rigeerd door Otto Glastra van Loon. Als solist zal optreden de pianist Hans Schouwman met het concert in a kl. t. van Grieg. Het concert vangt aan met de ouverture „L’Italiana in Algeri” van Ros sini na de pauze zal o.a. worden üitge- voerd „Ma Mere l’Oye” van Ravel. Morgenavond dirigeert Willem van Otterloo. De soliste, Maartje Offers, zal twee aria’s van Saint-Saëns en een aria uit „La Reine de Saba” van Gounod zingen. Aan orkestwerken vermelden wij o.a. Siegfried Idyll en Ouverture „Rienzi” van WagnerCarmensuite van Bizet en drie deelen uit „La Damnation de Faust" van Berlioz. Het programma van het volksconcert op Maandag 8 Juli onder leiding van Otto Glastra van Loon is samengesteld als volgtbegonnen wordt met de symphonic no. 40 in g kl. t. van Mozartdaarna zingt Henriette Sala een aria uit de opera „Zaide” van Mozart en „Zomerzang” van Alex Voormolen. Na de pauze gaat de vierde Symphonic van Tschaikowsky. Dinsdagmiddag 9 Juli geeft A. de Wal wederom in de feestzaal van het hotel Kurhaus een muzikale bespreking het klavier over de concerten van de komende week. Dinsdagavond geeft het Nederlandsch Tooneel, leiding Cor van der Lugt Mel- sert, een opvoering van „Voor Zons ondergang", tooneelspel in vier bedrijven door Gerhart Hauptmann in de vertaling I Symphonie van Simon Koster. De hoofdrol wordt den aangetroffen. En aldus is te ver onderstellen, dat met symphonieconcert niets anders bedoeld is dan een concert zonder solist bestaande uit een pro gramma van serieuse werken waaronder dan allicht een symphonie zal voorko men, zooals op dezen avond inderdaad na de pauze het geval was. Waaruit alweer niet de gevolgtrekking moet worden ge maakt, dat aan de symphonie steeds een ernstiger of hooger karakter le verbin den is dan aan werk van anderen vorm. Het tegendeel doet zich menigmaal voor. Het programmagedeelte vóór de pauze was aan Fransche composities gewijd. Ra vel componeerde zijn „Vaises nobles et sentimentales” op zijn zesendertigste jaar, terwijl César Franck zijn „poème symphonique d’après la ballade de Bür ger" schreef, nadat hij de zestig reeds was gepasseerd, in het begin van de achttienjarige periode, dus die het be langrijkst voor zijn compositorische werkzaamheid is geweest Als openingsnummer was gekozen Berlioz’ Ouverture „Carnaval romain”, een stuk dat ieder orkest op zijn reper toire heeft eri dat sinds lang populair is, wel in de eerste plaats door zijn nobel- zoet en pikant melos, maar ook door zijn glansrijke instrumentatie en drift van het rhythme. Willem van Otterloo bracht in het bijzonder dit laatste element sug gestief naar voren. Aan vitaliteit heeft het niet ontbroken. Ook van Ravel’s voorheen genoemde compositie werd het rhythme uitnemend geaccentueerd. Maar het sentiment heeft niet minder over tuigend gesproken. Boeiend, zelfs amu sant is de mengeling van gevoel en hu mor. Er komt soms een parodieerend element naar voren, dat van kwetsende spot vrij blijft. De componist van La Valse kondigt zich aan, maar zonder de exaltatie en koortsigheid dezer laatste compositie, welke niettemin geniaal de bedoeling uitdrukt. Wel zeldzaam treffend geïnstrumenteerd is ook het werk van dezen avond, geraffineerd, indien men wil. Met de verfijning van kleur gaat een tegenstelling van beweging gepaard, welke een sterk muzikaal instinct en dichterlijke fantasie getuigt. In de ef fectvolle weergave werden sfeer en ka rakter raak getroffen. Zeer enthousiaste bijval was de reactie Franck’s „Le chas seur maudit” is een solider, (men zou ook kunnen zeggen), massiever werk. En toch is het zonder drukkende zwaar te. Een heftige, fel-levende muziek, vol gloed en innerlijke kracht. Met Dukas’ „L’apprenti sorcier” is het eenigszins te vergelijken. Het is sterk gebouwd en ontwikkeld in zijn stemming tegenstel lingen, spanningen, welke een drama tisch effect hebben. De compositie is ge geven in een waarlijk geïnspireerde vertolking met prachtige stijgingen, welke in hooge mate hebben geboeid en een meesleepende werking uitoefenden. Groot succes voor orkest en dirigent. Na de pauze ging de „Vijfde” van Beethoven, de C-moll Symphonie. Het Allegro con brio kwam er kranig uit, krachtig zonder geforceerdheid, al zullen er wellicht zijn, die zouden wenschen, dat de dirigent de expressie nog meer toespitst in zijn bewegingen. Maar dat is meer een kwestie van zien dan van hoo- ren musiceeren. Heel mooi van uitdruk king dan het Andante con moto, al zijn er enkele episodes, welke met meer lichtheid op te vatten zijn. Maar dat is wellicht niet meer dan een verschil van persoonlijken smaak. Ook bij het derde deel liet zich een paar maal die gedachte gelden. De Finale hebben wij in schoone breedheid en macht gehoord. Het was een natuurlijk en enthousiast musiceeren zonder mooidoenerij, dat oprechte sym pathie wekte. In temperamentvolle stij ging werd naar het einde gestuwd. Door warm applaus gaf men van zijn bewon dering blijk. Terecht werd door den diri gent op het orkest de hulde overgebracht. gesmolten reuzel. Kaas wordt onder de kaasstolp bewaard of indien het stuk te groot is, in een schaal of soep terrine. Korsten worden geraspt en ge bruikt om over verschillende gerech ten te strooien. Bloemkool, macaroni en alle spijzen met een neutralen smaak leenen zich om met kaas gege ten te worden. Eieren worden bij klei ne hoeveelheden ingeslagen en op een rekje bewaard om kneuzen te voorko men; heeft men dit laatste niet in zijn bezit, dan plaatst men de eieren in dopjes. Dagelijks omdraaien. Meel, griesmeel, havermout e.d. worden in goed afgesloten potten of glazen jam- flesschen bewaard. Nooit moet men grutterswaren of andere levensmiddelen in papieren zakken bewaren. Af en toe worden de kleine voorraden met een houten lepel om geroerd. Ook peulvruchten worden in afgesloten steenen of glazen potten bewaard. Macaroni, rijst e.d. worden in zakjes bewaard, welke men van wit of geruit katoen heeft genaaid en deze hangt men b.v. aan haakjes, welke onder de kastplanken worden aange bracht.. vervuld door Cor van der Lugt, die voor het eerst na een langdurige ziekte, weer in den Haag zal optreden. Verdere mede spelenden zijn de dames Corrie Kore- vaar, Jenny van Maerlandt, Mies Elout, Mien Duymaer van Twist, Ank van der Moer en de heeren Hans van Meerten, Guus Oster, Louis van Gasteren, Louis de Bree, Joh. Schmitz, Eduard Palmers, Anton Roemer, Cor Hermus, Johan Elsen- sohn, Johan te Wechel en Han Bentz van den Berg. Woensdagavond 10 Juli wordt het con cert geleid door Willem van Otterloo. Als solist is geëngageerd Zoltan Szekely, die na de pauze het vioolconcert in D gr. t. van Brahms ten gehoore zal bren gen. Voor de pauze zullen worden uitge voerd „Divertimento” van Mozart en „La Mer" van Debussy. Donderdagavond 11 Juli wordt in de Kurzaal de film „De roman van een valsch speler” vertoond, waarin Sacha Guitry de hoofdrol vervult Zooals reeds gemeld, zal Vrijdagavond het symphonieconcert gedirigeerd worden door prof. Hermann Abendroth. Als so liste treedt op Maria Neuss met het vioolconcert in A gr. t. van Mozart. Het concert yangt aan met de Ouverture „Oberon”na de pauze staat de 7de van Beethoven op het pro- De benaming „symphonieconcert” kan niet ter onderscheiding bedoeld zijn. ten opzichte van harmonie- (orkest)concert want dan het Kurhaus niet alléén avonden sprake van Lj der werken, de symphonie- of sonate- N.V. „Het Residentietooneel” Het op zoo hoog artistiek peil staand dichterlijk spel „Vasantasena”, (Het lee- men wagentje) is door het Residentietoo- neel ook in zijn zomerprogramma opge nomen. Men kan er uit zien, welk een zorg de directie aan haar zomersche re pertoire besteedt. Gisteravond vond de heropvoering in den Koninklijken Schouwburg plaats en het krachtig ap plaus aan het slot heeft duidelijk doen blijken, hoe dit kunstzinnig spel geappre cieerd wordt. „Een gedicht is het heele spel, een ge dicht vol lyriek”, aldus het inleidend woord in het programma. Inderdaad. Welk een begeestering gaat er van uit, vooral in een geestelijk zoo bewogen tijd. Imponeerend vooral is de taairijkheid, die aan schoonheid wint door de voor treffelijke declamatie der hoofdvertolkers. In de 5e eeuw onzer jaartelling schreef Koning Cudrake dit spel en dr. H. J. Leopold zette de verzen in de Nederland- sche taal om. Zij beschrijven de roerselen van een menschenziel. zoo schoon en zoo zuiver, dat men er geboeid naar luistert. Het stuk, vol ontroering maar ook humor, heeft ook in onze dagen iets te zeggen en men kan er het Residentietooneel dank baar voor zijn, het wederom voor het voetlicht te hebben gebracht De uitste kende regie is van Johan de Meester. Van de meespelenden noemen wij slechts Enny Meunier, die weer een gave ver tolking gaf van de rol van Vasantasena, Paul Steenbergen, den edelen Carludatta, Adolphe Engers, als diens vriend, die weer een geestige typeering van zijn rol gaf. Bob de Lange, als de ontaarde Ko- ningszwager en Henk van Buuren, als de bedelmonnik. Philippe la Chapelle was de verteller De overige rollen waren eveneens in beproefde handen. Zooals gezegd, er was veel en harte lijk applaus, dat zeer zeker verdiend was. lingen als maar kan te trekken, door middel van doeltreffende reclames, vouwblad-verspreiding, een uitgebreide Inlichtingendienst enz. Zijn eenmaal de gasten in deze stad gearriveerd, dan laat de V.V.V. ze niet meer los, maar weet ze te boeien door het organiseeren van tochten, wan delingen, bezoeken aan musea’s, kortom onze mooie stad wordt van onder tot boven bekeken en. bewonderd. Een van de nieuwste attracties van de V.V.V. is wel: Tochten onder geleide in en rondom den Haag, met medewer king van de Nederlandsche Reisvereeni- ging afd. ’s-Gravenhage en de betrokken gemeentediensten. In de eerste plaats noemen wij van deze serie: Een wandeling door oud den Haag. De tocht (plm. 2 uur) is als volgt: Bezoek Gemeentearchief (bezichti ging van kleine verzameling foto's e.d. betrekking hebbende op de wandeling). Met tram tot Spuistraat. Wandeling: Plein-Binnenhof-Vijverdam (Gevangen- poort)-Buitenhof-Kerkplein-Riviervisch- markt (Groote Kerk)-Groenmarkt (Stadhuis). Verzamelpunt: Vóór Gemeentearchief. Rijswijkscheplein 38, te 2.15 uufr Vooral deze tocht, welke wij dezer dagen op uitnoodiging van de V.V.V. hebben meegemaakt, is uiterst interes sant en boeiend. Niet alleen voor vreem delingen. doch ook voor Hagenaars. Als ander onderdeel noemen wij: een wandeling door het Zuiderpark (duur plm. 2 uur). De wandeling gaat door de belangwekkendste gedeelten van het park (wetenschappelijke tuin, kweekerij eendenkooi, vogeltuin, bloementuin, ro sarium, enz.). Verzamelpunt: Soestdijksche (eindpunt lijn 14) te 2.30 uur. Veel belangstelling zal ook ongetwij feld hebben een wandeling door de Duinen (duur plm. 3 uur). De wandel route is: Pompstationsweg-Pompstation (bezoek aan de waterleiding)-langs Ko- ningsbosch-Golfzang-Meijendel (rust; gelegenheid tot theedrinken)-De Kievit. Met de tram terug naar den Haag. Verzamelpunt: Wittebrug (onder de klok) te 2 uur. Ook fietsers kunnen hun hart opha len: n.1. op de fietstocht den Haag Wassenaar (duur plm. 3 uur). De route is: Promenade-Boschjes-Wit- tebrug-Pompstationsweg-Duinweg-Was- senaarsche Slag (rust: gelegenheid tot theedrinken) - De Kieviet-Achterweg- Wassenaar langs H.T.M.-Wassenaarsche weg-Rosarium-Breitnerlaan-Joz. Israëls- laan-Javastraat. Verzamelpunt: Pleintje vóór ingang Vredespaleis te 2 uur. Tenslotte vermelden wij voor de lief hebbers van kunst een rondgang door het Gemeentemuseum (duur plm. Ij uur). Gelegenheid tot deelneming aan rondgang onder geleide door het Ge meentemuseum a /0.10 per persoon halve toegangsprijs). Daarna desge- wenscht theedrinken in het Paviljoen in den museumtuin. Verzamelpunt: Ingang Gemeentemu seum, te 2.30 uur. Men ziet de V.V.V. heeft een „elck wat wils” programma samengesteld, waar gedurende de zomermaanden vast en zeker veel belangstelling voor zal bestaan. De kosten van bovengenoemde tochten zijn zeer laag: 10 cent per persoon en per tocht. (De kosten van trams, entree’s, en consump ties komen voor eigen rekening). De tochten gaan door, ook als zich slechts enkele deelnemers hebben aangemeld en onder deskundige leiding. Symphonieconcert onder Willem van Otterloo De benaming „symphonieconcert” of fanfare- zou daar in r op Vrijdag- zijn. Ook de vorm vorm in klassieken trant kan niet den doorslag geven omdat composities welke door dien vorm zich kenmerken, wille keurig over alle avonden verdeeld wor- (4/ i 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3