Nederlandsche kinderen naar den Oostmark Inbraak aan na jaar Vijf groothandel Paviljoensgracht na drie opgehelderd in achter slot en „zware jongens” grendel HET ROODE KRUIS ZORGT VOOR STADSNIEUWS Stuk stuk HERSTELLENDE MILITAIRE PATIËNTEN. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 voor respec tabele straflijst AFSCHEIDSBRIEF VAN MR. S. J. R. DE MONCHY Zij gaan een prachtigen vacantietijd tegemoet STICHTING CASINO HEEFT ZIJN POORTEN GEOPEND NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN 9 9 ook oorlog De wat Handhaving van sluitingstijden. poli- (wijk gebouw een om zou wa- Een spoort Rechercheurs kwamen den volgenden ochtend om een onderzoek in te stel len. naar de oorzaak van den brand. en de Hulp van „zware jongens”. Op het verzoek van andere zware jongens verleenden zij assistentie bij in braken. Meestal gepleegd in groote fa- briekscéntra, waar een dikke buit te verwachten was. Verdachte M. heeft bij de politie hier ter stede na zijn overbrenging een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij wilde nu eens zoo zeide hij, schoon schip maken. werk. het WIJKINDEELING GENEESKUNDIGE ARMENZORG. PROMOTIE-BI.1EENKOMST CHR. GYMNASIUM. arresteerd waren, wel meer van de in braak op de Paviljoensgracht afwisten. Enkele rechercheurs van den Centra- len Opsporingsdienst gingen daarop naar de hoofdstad, waar zij een voor- loopig onderzoek instelden. Na diverse verhooren, konden worden overgebracht naar den Haag een drie tal mannen, verdacht van den inbraak op de Paviljoensgracht. Het waren de 36-jarige A. G. M. van beroep autogeenlasser; de 41-jarige P. J. E, monteur, en de 34-jarige smid M. v. d K. Van deze mannen was bekend dat zij speciale vaklui waren en een groote bekwaamheid hadden in het openbranden van brandkasten en klui zen. BEZICHTIGING VREDESPALEIS. Het Vredespaleis, voor zoover niet in gebruik, is tot nadere aankondiging voor publieke bezichtiging opengesteld alle werkdagen en den eersten en den derden Zondag van de maand, telkens van 24 uur. wor- alles, maken Hoe de inbraak plaats vond. Het drietal, M„ E. en v. d. K., kregen destijds n.l. in Juli 1937, den tip van een Haagsch „vakgenoot”, n.l. een ze kere W. S„ 46 jaar van beroep los werk man. In de kluis van de gebr. Geenen aan de Paviljoensgracht zou een groot bedrag aan geld Bitten. Als zij bij het openbreken hun me dewerking zouden verleenen, zou er zeker wat te verdienen zijn! Inderdaad, zoo is achteraf gebleken, zat er op den Men zal zich herinneren, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag 11 Juli 1937, werd ingebroken bij de N.V. v.h. gebrs. Geenen, Groothan del in Koloniale waren, annex pin- dabranderij, gelegen aan de Pavil joensgracht. Bij die gelegenheid ontstond brand. De brandweer werd gealarmeerd en rukte uit. Met 2 stralen op de waterleiding is toen het vuur gebluscht. EX-BURGEMEESTER DANKT DEN GEMEENTERAAD. Mr. S. J. R. de Monchy, ex-burge- meester van den Haag, heeft den vol genden brief gericht aan het Gemeente bestuur „In verband met den termijn, waar op mij ontslag als Burgemeester werd gegeven, is het mij onmogelijk afscheid van Uwen Raad te nemen op de ge bruikelijke wijze. Mij daarom langs dezen weg tot U wendende, moge ik van de zoo menig vuldige gevoelens, die mij in deze da gen vervullen, slechts uiting geven aan de dankbaarheid, die mij bezielt jegens de velen, met wie ik in prettige ver standhouding de mij toeVertrouwde be langen mocht behartigen. Ik dank de Wethouders en de Raads leden voor de wijze, waarop zij hun Voorzitter immer zyn tegemoetgetre- den. Ik dank den Secretaris en de ver dere leden van ons voortreffelijk ge- meentepersoneel voor den bijstand, mij verleend. Ik dank de stenografen en de vertegenwoordigers der pers, met wie ik een enkel incident daargelaten, dat ik mijnerzijds gaarne vergeet een goede verstandhouding mocht heb ben. Tenslotte moge ik dan aan de zoo tallooze corporaties en particulieren uit de Haagsche burgerij, met wie mijn ambt mij in aanraking bracht, de ver zekering geven, dat ik voor immer de beste herinnering bewaren zal aan de zes jaren, waarin ik mij met hen allen mocht inspannen in het belang Van onze stad en haar ingezetenen. Dank baar gedenk ik daarbij ook den steun zoo menigmaal van Rijks- en Provin ciale overheden ondervonden, van den Commissaris der Koningin wel in dc voornaamste plaats. Ik neem thans afscheid van U, Da mes en Heeren Leden van den Raad, met het uitspreken van de hoop, dat het U gegeven moge zijn, nog vele ja ren Uw krachten te geven aan de ge meente ’s-Gravenhage. Wilt dan daarbij aan prof, van der Bilt Uw vertrouwen en Uwen steun schenken, die hij bij de vervulling van zijn zware taak zoozeer zal behoeven.” De beer Fehrer wees ons er op. dat het oorlogsgevaar langs de Nederland sche kust veel grooter is dan in den Oostmark, die voor de vijandelijke vliegers van weinig beteekenis is en bovendien veel te ver weg ligt Dezer dagen nu kreeg de politie hier ter stede een mededeeling van haar col lega te Amsterdam, dat het zeer wel mogelijk zou kunnen zijn, dat enkele, hoofdstedelijke inbrekers, die daar ge- avond in Casino hadden verzameld, een luid applaus op. Met aardige liedjes en grapjes want Bandy is een volmaakt conférencier wist hij aldra contact met het publiek te krijgen. Telkens weer klonk een daverende lach en met reden, want dit was Bandy op zijn best. Naast Bandy traden óp Zolnay en Plee, met acrobatische dansen. Zolnay gaf eerst alleen een Spaanschen dans ten beste, waarna zij met haar partner Plee eenige schitterende staaltjes van acrobatische danskunst liet zien. Het andere danspaar, dat optreedt, is Iris en Ibero, een twee tal, dat eveneens genoemd mag worden. Reddy Ricks met zijn dans- en stem- mingsorkest zorgde er voor, dat de dans- lustigen tusschen de verschillende num mers door hun hart konden ophalen. Al met al een programma, dat zeer in den smaak moet vallen. nen voor, die een vacant ietijd in een land met een heerlijk klimaat, het hardst noodig hebben. Men kan er van verzekerd zijn, dat allen levenskrachti ger en gezonder dan ooit terugkomen. Zooals onlang» medegedeeld heeft het Nederlandeche Roede Krul» van Mej. M. I. H. Bunge de beschikking gekregen over haar buitenplaat» Het Kareool te Aerdenhout, voor de Inrichting van een herstellingsoord, waar herstellende en reeds als hersteld ontslagen militaire patiënten GEHEEL KOSTELOOS kunnen worden opgenomen, tot zij weer volko men In staat zullen zijn om hun dagelljksche bezigheden te hervatten. - Waar do kinderen zich kunnen aanmelden. Wij wijzen er tenslotte op, dat de kinderen, die in aanmerking wenschen te komen voor uitzending naar den Oostmark, zich moeten aanmelden aan de afdeeling van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Waldeck Pyrmontkade 4, op werkda gen tusschen 912 en 24 uur. de lichamelijke gevolgen de oorlogsactie voorzoo- van den Geneeskundigen Wie in dezen tijd het publiek wat wil bieden op het gebied van de cabaretkunst stelt zich voor een zware taak, immers door de bijzondere tijdsomstandigheden is men ten zeerste in zijn keus beperkt. Toch is het de directie van Casino mogen gelukken beslag te leggen op eenige kun stenaars, die er mogen wezen. Onder deze neemt onze nationale humorist Lou Ban dy wel de allereerste plaats in. Zijn op treden werd een volkomen succes. Toen hij met zijn onafscheidelijken stroohoed zijn entrée maakte, ging er bij de talrijke aanwezigen, die zich op dezen openings- bewusten avond veel geld in de kluis. Een vijfde inbreker, ook een Haagsche zware jongen, de 25-jarige H. J. W. v. S. werd in het vertrouwen genomen. Op pad. Het vijftal trof elkaar aan den voor avond van de inbraak in Amsterdam. Er werd een wagentje gehuurd en vol ledig uitgerust ging het quintet op pad. Zij hadden bij zich een zuurstofcylin- der van ruim 2 m3, inhoud, een com pleten snijbrander, boren en vijlen als mede een tentje van eigen maaksel, dat het licht van het doorbranden zou moeten temperen. Dit tentje is hun noodlottig geworden. Op de Paviljoensgracht aangekomen werd allereerst een staldeur geforceerd. In de stal stond rustg een paard, waar het vijftal hevig van schrok. Toch zette men door en na achter eenvolgens verschillende deuren ge forceerd te hebben werd het kantoortje waar de kluis met den lokkenden in houd stond, bereikt. Brand! Spoedig was het tentje om de kluis heengebouwd en werd een aanvang ge maakt met het openbranden. De auto geenlasser deed het technische Hij was reeds gevorderd tot wegbranden van 2 platen en juist beginnen aan de derde plaat, toen plotseling de snijvlam terug sloeg. Direct daarop vatte het doek van het tentje vlam. De daardoor ontstane vuurontwikkeling veroor zaakte hevigen schrik. In overhaaste vlucht ging het 5-tal denzelfden weg terug. Een colbertjasje en een blauwe gabardine regenjas werd achtergelaten. De verbrande overblijf selen hiervan vond de politie den vol genden ochtend. Nacht in de duinen doorge bracht. Weer bij de auto terug gekomen vluchtte het gezelschap naar de Sche- veningsche duinen, waar de nacht werd doorgebracht. Toen ’t licht werd zijn de inbrekers via Delft en Utrecht, om de politie eventueel te misleiden, terug gereden naar Amsterdam. Na de bekentenis van M. konden ook E. en v. d. K, verhoord worden. BENOEMINGEN BIJ DE GEMEENTE. B. en W. hebben benoemd tot adjunct- commies bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf mr. A. M. Naaktgeboren, gerekend te zijn ingegaan 1 Mei 1940; tot schrijver 2e klasse ter Gemeentesecretarie J. G. Milo, gerekend te zijn ingegaan 12 Juni 1940; tot adspirant-teekenaar bij den Ge meentelijken Telefoondienst L. W. Kruit hof, gerekend te zijn ingegaan 27 Mei 1940; tot schrijver 2e klasse bij den Gemeente lijken Telefoondienst P. J. Visser, met in gang van 16 Augustus 1940; tot bediende- stoker aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool Raamstraat P. B. Hendriks; ge rekend te zijn ingegaan 2 Mei 1940; tot schrijver 2e klasse bij de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank G. Pasman, met ingang van 1 Juli 1940; tot typiste bij Ge meentewerken mej. C. C. J. Brouwer, ge rekend te zijn ingegaan 17 Juni 1940; tot adspirant-teekenaar bij den Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting J. H. van Os, gerekend te zijn ingegaan 10 Juni 1940; tot hulphuishoudster bij de Ge meenteziekenhuizen mej. S. A. van Rijs wijk. gerekend te zijn ingegaan 15 Juni 1940; tot laborante bij de Gemeentezieken huizen mej. N. öfner, gerekend te zijn in gegaan 1 Juni 1940 en tot schrijver 2e kl. ter Gemeentesecretarie J. M. J Salters, met ingang van 1 Juli 1940. van den verre gehouden wat met den heeft. Tijdens het rondspeuren in het ern stig door het vuur gehavende pand von den zij daar een cylinder met zuurstof, waarmede de inbrekers getracht hebben de kluis te openen. De inbrekers heeft men niet op kunnen sporen, zij ren en bleven weg. Dr. A. G. WIENTJES. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft de conrector van het ’s-Gravenhaagsch Christ, gym nasium, dr. A. G. Wientjes, gisteren af scheid genomen van het curatorium, de docenten en zijn leerlingen. Met .dr. Wientjes gaat de laatste der leeraren heen, die van de oprichting af aan deze onderwijsinrichting verbonden zijn ge weest Aanvragen om opneming in het herstellingsoord van het Roode Kruis door belangheb benden van deze laatste cate gorie dienen zoo spoedig moge lijk schriftelijk te worden inge- diend bij den hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis. Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder overleg ging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner inwoning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Binnen- landsche zaken, heeft aan de burgemees ters een schrijven gericht, waarin hij het volgende mededeelt: Van Duitsche zijde is de opmerking ge maakt, dat het in verschillende gemeen ten zou voorkomen, dat aan de vastge stelde sluitingsuren niet voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oog punt van de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen wordt nauwge zette handhaving van de sluitingstijden noodzakelijk geacht. Met klem wordt ver zocht voor zoover noodig de terzake nood zakelijke maatregelen te nemen, om nauw gezette handhaving van de sluitingstijden te bevorderen. Zaterdagmiddag 13 Juli a.s. houdt de Stichting Noord-NederlandVlaanderen haar algemeene ledenvergadering in de zaal van Meer en Bosch, einde Laan van Meerdervoort. Prof. dr. R. Speleers, oud-hoogleeraar der Vlaamsche universiteit te Gent, spreekt voor' leden en belangstellenden over „De slag der Gulden Sporen en de verbrokkelde Nederlanden”. Des avonds vindt, bij gunstig weer in den tuin, bij ongunstige weersgesteldheid in de zaal, de jaarlijksche Guldensporenherdenking plaats. Sprekers zijn hierbij dr. T. Goedewaagen van Haarlem, over „De slag der Gul- dene Sporen en de Vereenigde Nederlan den” en de heer Florimond Grammens van Ronse (Vlaanderen )over: „Dietsch- land en de daad”. STICHTING „POLYTECHNISCHE SCHOOL TE ’s-GRAVENHAGE”. In een schrijven aan den Gemeenteraad herinneren B. en W. er aan, dat de Raad in zijn vergadering van 16 October 1939 in handen van B. en W. om praeadvies heeft gesteld, het verzoek van de stichting „Po lytechnische school te ’s-Gravenhage” om haar kwijtschelding te verleenen van de door haar verschuldigde achterstallige huur wegens het gebruik van localiteit van het schoolgebouw Sneeuwbalstraat 137 ten behoeve van de door haar beheerde middelbare technische school en haar voor het vervolg dat gebruik kosteloos toe te staan. Ter voldoening aan die opdracht deelen B. en W. thans den Raad het vol gende mede: De stichting „Polytechnische school te ’s-Gravenhage” exploiteert sedert 1 Sep tember 1936 een middelbare technische school. Zij doet dit buiten eenig wettelijk verband, althans zonder dat de noodzake lijkheid der school ingevolge de Nijver- heidsonderwijswet is uitgesproken, zoodat zij gemeentelijk, noch rijkssubsidie geniet. Het is haar bedoeling om. zonder eenigen anderen steun dan de kostelooze beschik baarstelling van localiteit, de kosten van de school te bestrijden uit de schoolgel den. Aan de school worden vakken onder wezen, waarin aan de eenige. alhier be staande, gesubsidieerde middelbare tech nische school (de Academie van Beelden de Kunsten) geen onderricht is te verkrij gen. Die vakken zijn werktuigbouwkunde, electrotechniek, waterbouwkunde en mijn bouwkunde. De bedoeling der stichting is om jongens, die anders naar Amsterdam, Haarlem Rotterdam of Dordrecht zouden moeten gaan, aan haar school het ver langde onderwijs te verstrekken. Het mag een gemeentebelang worden genoemd, dat deze school de gelegenheid biedt alhier onderwijs te ontvangen in vakken, welke te voren alhier niet wer den onderwezen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook leerlingen van elders komen en zich hier vestigen. Aangenomen mag worden, dat er ernstig naar gestreefd wordt om de hoedanigheid van het aan de school te geven onderwijs gelijkwaardig te doen zijn aan dat aan an dere middelbare techn. scholen. De school heeft reeds getoond voor zoover dit in den korten tijd van haar bestaan mogelijk was resultaten te kunnen bereiken. Het is de bedoeling, dat de Gemeente het recht verkrijgt, in den raad van ad vies en in den raad van bestuur vertegen woordigd te lijn. Indien de Raad mocht besluiten aan de stichting den verlangden steun te verleenen, zullen B. en W. zoodra zij zulks raadzaam oordeelen, in eiken raad een vertegenwoordiger benoemen. De stichting heeft sedert 1 Mei 1937 lo caliteit in het gebouw Sneeuwbalstraat 137 in gebruik. Zij .heeft daarvoor tot heden betaald f 1253.75 en was op 1 April 1940 nog schuldig ƒ3322.91. Zij had op zich genomen deze schuld geleidelijk aan te zuiveren, maar de sedert September 1939 ingetreden bijzondere omstandigheden hebben haar dit onmogelijk gemaakt. De stichting heeft alle mogelijke moeite ge daan, om het bestaan der school uit eigen inkomsten te bekostigen. Een door B. en W. ingesteld onderzoek naar den financieelen toestand der stich ting heeft aangetoond, dat haar inkomsten uit schoolgelden en contributies niet toe reikend zijn om daarmede ook de kosten van het gebruik van de gemeentelijke lo caliteit te dekken. Zij is daardoor nog het grootste gedeelte van die kosten schuldig gebleven. B. en W. zijn van meening, dat het be lang van het middelbaar technisch onder wijs alhier medebrengt en het, met het oog op de gemeenteflnanciën, aanbeveling verdient, dat aan de stichting, op wier school thans 133 leerlingen zijn geplaatst, een kans wordt gegeven haar doel te be reiken en wel door haar tot wederopzeg ging in den vorm van kostelooze beschik baarstelling van localiteit te steunen. In dien hiertoe wordt besloten, achten zij het wenscbchjk, aan de stichting texens kwijtschelding te verleenen van de :.ch terstallige kosten van de tot dusver bij haar in gebruik zijnde localiteit. Deze steun is n.l. niet bedoeld als een volstrekte waarborg van de resultaten van het onderwijs aan de school en zou dan ook slechts bij wijze van proef‘voor een beperkt aantal jaren kunnen worden toegestaan, teneinde haar in de gelegen heid te stellen in dien tijd te toonen, wat zij waard is en om te kunnen nagaan, welken invloed de aanwezigheid van de school alhier heeft op het bezoek van scholen elders door leerlingen uit deze gemeente. Aangezien het gebruik op 1 Mei 1937 is ingegaan, ware het kosteloos ge bruik „als proef” niet verder uit te strek ken dan tot 1 September 1942. B. en W. stellen mitsdien den Raad voor overeenkomstig hun voorstel te besluiten. BENOEMING EN ONTSLAG LEERKRACHTEN. kinderen zullen zorgeloos ongedwongen genieten van heerlijke, vrije natuur hun te bieden heeft. Wat Holland gedaan heeft voor onze kinderen in de ongelukkige jaren na den wereldoorlog 19141918 ligt nog versch in ons geheugen. Tallooze kin deren hebben toen in uw land een uiterst gastvrij onthaal gevonden, waardoor velen in den Oostmark van een zware zorg bevrijd werden. U kunt dezen langen vacantietocht van eenige duizenden kinderen beschouwen als een kleine tegenprestatie. Wij hebben immers wat dit betreft een eereschuld af te doen. De heer Fehrer legde er den na druk op, dat niet in het minst gelet wordt op de confessioneele of tieke richting van de kinderen. De voorwaarden, welke gesteld wor den, betreffen den gezondheidstoestand der kleine reizigers. Voorts gaan diege- Er is voor gezorgd, en dit geldt niet alleen voor de reis, maar ook voor het verblijf in den Oostmark zelve dat de kinderen niets van den oorlog zullen merken, zoo ver* klaarde ons de heer Fehrer, leider Kinderuitzending. Zij van te Gistermiddag vond in de aula der school de jaarlijksche promotie-bijeen- komst plaats van het Christelijke gymna sium, bijgewoond door het curatorium, dc docenten en de leerlingen. De bijeen komst stond onder leiding van den pre sident-curator, mr. W. J. baron van Lyn den, die haar op gebruikelijke wijze open de en een kort woord sprak naar aanlei ding van enkele verzen van Joh. 14. Een speciaal woord richtte de voorzitter tot hen. die met goed gevolg het eindexamen mochten doen, waarbij hij hen een exem plaar van het werk van wijlen prof. dr. H. Brugmans „Van republiek tot ko ninkrijk” als een aandenken overhan digde. Een hartelijk woord van afscheid sprak de voorzitter ook tot den scheidenden conrector, dr. A. G. Wientjes, die met pensioen gaat, waarbij hij tevens gele genheid vond het veeljarig verblijf van dr. E. Roche, die om gezondheidsredenen moest heengaan, te memoreeren. Spr. wijdde een woord aan den vertrok ken docent, ds. G. Bos en begroette hun opvolgers de heeren G. de Kwaasteniet en ds. C. J. Laarman. Spr. deelde mede, dat de plaats van dr. Wientjes zal wer den ingenomen door dr. W. den Boer te Bussum. Tenslotte heeft spr. aller blijd schap vertolkt over de terugkomst uit den militairen dienst van de heeren S. Wynia en L. J. v. d. Linden, resp. leeraar en administrateur der school. Spr. richtte een woord van dank tot de predikanten ds. A. K. Straatsma en dr. W. J. de Wilde, die de lessen van ds. Bos. totdat een opvolger benoemd was, hebben willen waarnemen. Namens de leerlingen, die de school thans verlaten, voerde de heer F. D. Kraan het woord, die aan allen, die aan het gymnasium verbonden zijn, een woord van dank richtte. De rector van het gymnasium, dr. H. A. Mulder, heeft hierna mededeeling ge daan van den ovegang van de leerlingen naar de verschillende klassen en even eens een woord van afscheid gericht tot de vertrekkende leerlingen en dr. Wien tjes, dien hij allen zijn beste wenschen meegaf. Dr. A. G. Wientjes heeft met een per soonlijk woord afscheid genomen van zijn werkkring, die hij zooveel jaren heeft mogen waarnemen. Met spr. gaat de laat ste der docenten,, die van de oprichting van het gymnasium af daaraan zijn ver bonden geweest, heen. Spr. uitte zijn beste wenschen voor de verdere ontwik keling van het gymnasium. Hierna ging dr. G. P. v. Itterzon, se cretaris van het curatorium, voor in dankgebed en sloot de bijeenkomst. Voor opneming in dit herstellingsoord van het Roode Kruis komen in aanmerking: le. Herstellende Nederland sche militairen, officieren zoo wel als minderen, die lijden aan van ver zij aan de zorgen Militairen Dienst gedurende het tijdperk van 9 Mei tot 15 Juli* 1940 waren toevertrouwd; 2e. In aanmerking komen ook militairen die na de oor logsdagen hersteld zijn ont slagen door den M.G.D. of door den corpscommandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demo bilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. B. en W. bieden den Gemeenteraad de volgende voordrachten aan ter benoe ming van een onderwijzeres aan de openbare la gere school Zuid wal 47 (school A): 1. mej. H. Hoekstra, kweekeling bij het openbaar lager onderwijs in deze ge meente, 2. mej. J. Bergsma, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Wit- marsum (gem, Wonseradeel), 3. mej. B. Buwalda, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Maassluis; een onderwijzer (es) aan de openbare lagere school Zuidwal 47 (school B): I. J. H. Scholten, tijdelijk onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, alhier, 2. mej. A. C. J. van der Chijs en 3. mej. A. J. Bordewijk, kweekelingen bij het open baar lager onderwijs in deze gemeente een onderwijzer aan de openbare lagere school Ketelstraat 21 1. J. Netten, kwee keling bij het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, 2. J. W. voor de Wind, tijdelijk onderwijzer te Sappemeer, 3. J. G. Oeseburg, onderwijzer bij het open baar lager onderwijs te Weesp een onderwijzer aan de openbare la gere school Nijkerklaan 91. C. Haver kamp, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Krimpen aan den IJsel, 2. J. de Vos, tijdelijk onderwijzer bij het open baar lager onderwijs te Nieuwe Tonge, 3. J. Boot, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Nieuwe Tonge. B. en W. stellen den Raad voor, dat de benoemingen zullen ingaan op nader door hen te bepalen dag. Verder stellen zij den Raad voor wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eervol ontslag te verleenen aan M. Brouwer, hoofd der openbare lagere school Pluvierstraat 400 (school B), mej. B. H. de Gou, onderwijzeres aan de open bare lagere school Fisherstraat 135 (school B), en mej. G. Terpstra, onder wijzeres aan de openbare lagere school Zusterstraat 121 (school B), met ingang van 31 December 1940 en aan C. B. Kruik, onderwijzer aan de lager-onder- wijs-kopschool van Swindenstraat 14, met ingang van 30 December 1940 op eigen verzoek eervol ontslag te verleenen aan H. Slagter, als hoofd der openbare lagere school Nachtegaalplein 19a met ingang van 16 Juli 1940. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat mej. M. P. Bach, onderwijzeres le klasse bij het gemeentelijk voorbereidend onderwijs en werkzaam aan de school Spilstraat 25, bij raadsbesluit van 26 Juni 1939 met ingang van 1 Juli 1939, voorloo- pig voor den tijd van één jaar. werd be noemd tot hoofd der gemeentelijke school voor voorbereidend onderwijs Anemoon- straat 186. Aangezien tegen haar defini tieve aanstelling geen bezwaren meer be staan, stellen zij den Raad voor mej. M. P. Bach te benoemen tot hoofd der ge meentelijke school voor voorbereidend onderwijs Anemoonstraat 186, met ingang te rekenen van 15 Juni 1940. CREMATIE W. ZWAGER. In grooten eenvoud heeft Donderdag middag in het crematorium op Wester- veld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer W. Zwager. oud-Indisch ambtenaar, op 49-jarigen leeftijd hier ter stede overleden. Alleen familieleden woonden de plechtigheid bij. Een broeder van den overledene heeft gezegd, dat deze nu met de zijnen ver- eenigd was en hem dank gebracht voor de genoten vriendschap. Bij het dalen van de kist speelde de organist „Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ” van J. S. Bach. ZILVEREN JUBILEUM. Morgen zal de heer J. Gijseman den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als slager bij de vleschwaren-firma J. C. Streng en Co., gevestigd aan de Jan v. d. Heydenstraat. In de raadsvergadering van 17 Juni J.l. werd aangehouden het voorstel, waarbij in overweging gegeven werd: lo. vorming van een nieuwe wijk der geneeskundige armenzorg van den .Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst (n.l. tusschen Zuiderpark en gemeente Rijswijk (Z.-H.) en in gedeelte Laakkwartier) uit gedeelten van twee andere wijken^ welke te groot zijn ge worden; 2o. samenvoeging van twee wijken, elk alleen met middagspreekuren (in omge ving Hoefkade) tot een enkele wijk met volledige bezetting; 3o. benoeming in vasten dienst dér Ge meente tot geneeskundige bij bovenge noemden dienst van G. de Reus, arts, alles met ingang van 1 Augustus 1940. Een nadere overweging geeft aan B. en W aanleiding om het onder 2o. aan gegeven onderdeel van het voorstel te rug te nemen, waardoor gelegenheid ont staat na te gaan, in hoeverre het te dezen aanzien beoogde doel op andere wijze kan worden bereikt. De aanstelling van den nieuwen ge neeskundige ware te handhaven, zulks in de eerste plaats voor de bezetting der nieuwe wijk, gevormd uit gedeelten van twee te groot geworden andere wijken; voor zoover zijn wijktaak het hem dan mogelijk zal maken, zal de nieuwe ge neeskundige een arbeidsveld vinden in de gemeentelijke verzorgingshuizen. De jaarlijksche kosten van de vorming der nieuwe wijk uit gedeelten van twee te groot geworden andere wijken zullen zijn: 2250 voor gebruik hulppost-zitting- lokaal, f 100 voor telefoon er. f 5700 voor bezoldiging van een geneeskundige, of in totaal 8050, zulks met het voorbehoud, dat i van de bezoldiging van den ge neeskundige komt ten bate van de ge meentelijke verzorgingshuizen. Over het tijdvak 1 Augstus—31 December 1940 is dus noodig 5/12 van ƒ8050 of ƒ3355. B. en W. wijzigen op grond van het bovenstaande hun oorspronkelijk voorstel in dezen zin, dat zij den Raad in over weging geven de beide in dat voorstel aangegeven overeenkomsten aan te gaan niet met twee instellingen, doch alleen met de wijkverpleging „Laakkwartier, Laakwijk en Spoorwijk" ('*’’jv"“b~2"* Goeverneurplein 14). Op 15 Juli zal het eerste contin gent Nederlandsche kinderen naar de schoonste streken van den Oostmark vertrekken met een ex tra-trein. Hiermee vangt voor hen een vacantietijd die 2 k 3 maanden zal duren aan, die zij waarschijnlijk nooit meer van hun leven zullen vergeten en die zij even waarschijnlijk ook nooit meer zullen beleven. Want wie als volwassene kan zich de luxe permitteeren eenige maanden door te brengen in een van de mooi ste bergstreeken van Europa? De reis naar de vacantie-oorden duurt ongeveer 24 uur. Zij gaat dwars door Duitschland, door bergen, dalen, langs rivieren en beken, zoodat deze tocht reeds een bijzondere gebeurtenis zal zijn. Zooals men weet, zijn de gewone reizigers in sommige deelen verplicht, om militaire redenen, in geblindeerde treinen te rijden. Bij de kindertrans porten zal daarvan geen sprake zijn. Mén laat den trein zooveel mogelijk op een zoodanig tijdstip vertrekken, dat overdag gereisd wordt door de Duit sche gebieden, zoodat de kinderen zeer veel te zien zullen krijgen. De organisatie van de kinderuitzen- dingen is reeds geheel in orde. Met ieder contingent gaan een aan tal leiders, leidsters, verpleegsters en een arts mee. Op iedere 20 kinderen heeft men een leider of leidster. Aan gezien zich een groot aantal hebben opgegeven, heeft men een sterke selec tie toe kunnen passen, waardoor de ouders er van verzekerd kunnen zijn, dat hun spruiten onder deskundige lei ding staan. Er is natuurlijk voor ge zorgd, dat er voldoende slaapgelegen heid in de treinen is. Aan de stations in den Oostmark worden de kinderen ontvangen door de leiders van de vacantieoorden. Met autobussen worden zij vervoerd naar de verblijfplaatsen. De kinderen worden voor het grootste deel onderge bracht in vacantiehuizen. Ieder huis heeft plaats voor 20 tot 50 kinderen. Met nadruk wees onze zegsman er op, dat de kinderen in den Oostmark geheel vrij in hun- doen en laten zullen zijn. Zij worden niet opgenomen in een of andere nationaal-socialistische or ganisatie en kunnen hun godsdienst plichten vrij uitoefenen. Wapdelen, spelen, enz., vormen ’t programma der kinderen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6