Hitler’s hoofd van De inrichting kwartier ffOOFDPIJN? j scha- van van de van Martinique door de Engelschen geblokkeerd De economische positie Engeland Het Italiaansche leger- bericht van Zondag Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. PrinSCStr. 86 Indische Congrespartij verlangt volledige onafhankelijkheid Nieuwe verliezen van Engelsche vloot Amenkaansche oorlogs bodems er heen gezonden Vorming van een Fransche eenheidspartij noodzakelijk De evacuatie Bessarabië en de Boekowina Engelsche schepen te Haiphong door Franschen in beslag genomen bevel” Samenwerking met de totalitaire staten in ’s lands belang „Uitkijktoren en kelbord van het centrale HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2. RECLAMES. beslag genomen. DUITSCHLAND. In memoriam Balbo en FRANKRIJK. Zie verder le blad, J In het middelste gebied van de Noordzee vielen onze gevechtsvlie- gers een eskader Britsche zeestrijd- krachten aan. Twee torpedojagers werden zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Een kruiser van 10.000 ton werd zwaar beschadigd. In het Kanaal gelukte het een hulp- oorlogsschip en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De gisteren door vliegtuigen van het type Arado 196 zwaar beschadigde duikboot is intus- schen eveneens gezonken. De beman ning is door Duitsche patrouillevaar tuigen en vliegtuigen aan boord geno men. Nachtelijke vijandelijke bombarde menten in Noord-Duitschland veroor zaakten slechts geringe schade. Brit sche vliegers hebben Deensche vis- schersbooten met bommen en machine geweer vuur zonder succes aangevallen. Een onbewapend Noorsch schip is door De Paus niet naar Castel Gandolfo. Naar in Vaticaansche kringen verluidt zal de Paus niet, zooals telkenjare, naar Castel Gandolfo gaan, maar met het oog op den tegenwoordigen internationalen toestand in Rome blijven. sche het spraak naast ook staf heeft alle alle Op de Het D.N.B. meldt uit Kaboel: Het dagelijksch comité der Congrespartij heeft een besluit genomen, waarin van Groot-Brittannië de duidelijke verkla ring wordt verlangd, dat Indië de volle onafhankelijkheid verkrijgt. In het be sluit wordt gëischt, dat Groot-Brittan nië als eerste schrede een voorloopig nationale regeering zal inschakelen in het centrale bestuur. De Britsche bombardementen op Roergebied en Rijnland. De correspondenten van verscheidene Noord-Amerikaansche bladen stelden op grond van een rondreis door het Roergebied en het Rijnland vast, dat bij de Britsche bombardementen uit sluitend niet-militaire doeleinden wer den getroffen, aldus het D.N.B. De be richten wijzen op het groote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking. Buitenlandsche journalisten naar het Westelijk Italiaan sche front. Een groep buitenlandsche journalisten is in de gelegenheid gesteld, een be zoek te brengen aan het Italiaansche Westelijke front. Zondag is deze reis begonnen. Roemeensche parlement op zomerreces. De bijeenkomst van het parlement is gesloten, waardoor Kamer en Se naat op zomerreces zijn gegaan. De sluiting van het parlement is in zoo verre van beteekenis, omdat daardoor thans vaststaat, dat een debat over het afstaan van Bessarabië en de een open- waarmede rekening ontvangen, In een korte Graziani den Generaal de Gaulle tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld Het D.N.B. meldt uit Genève Het krijgsgerechtshof van het zeven tiende district, dat in Toulon is ge vestigd, heeft den vroegeren generaal de Gaulle tot vier jaar gevangenisstraf en honderd francs boete veroordeeld wegens ongehoorzaamheid en het op ruien van militaire personen tot onge hoorzaamheid. ENGELAND Bomaanvallen van Duitsche vliegtuigen Ter eere van den in een luchtgevecht gesneuvelden Italiaanschen luchtmaar schalk en gouverneur-generaal van Libye, Italo Balbo, is gisteren in de St. Hedwigskathedraal te Berlijn een plechtige requiemmis opgedragen, ge celebreerd door den Apostolischen nun tius, aartsbisschop Orsenigo. Het corps diplomatique Was bijna voltallig aan wezig met aan het hoofd de Italiaansche ambassadeur, Alfieri, voorts verschei dene gezanten. De rijksregeering was vertegenwoordigd door staatsminister Meissner als persoonlijk vertegenwoor diger van den Führer, door generaal- veldmaarschalk Göring, staatssecreta ris kolonel-generaal Milch, rijksminister van justitie Gürtner, rijksminister voor het voedingwezen Darré en staatsse cretaris von Weizsacker, als vertegen woordiger van den rijksminister van buitenlandsche zaken. Uiteenzetting van dr. Wissmann De inzameling voor het Roode Kruis I De Zaterdag en gisteren gehouden van het Duitsche notabelèn D. N. B. herdacht Volgens een bericht van een pers agentschap is Vrijdag van Fransche zijde te Washington meegedeeld, dat Britsche oorlogsschepen het Fransche eiland Martinique blokkeeren, om de verscheping van vliegtuigen, die in de Vereenigde Staten voor Fransche reke ning gebouwd zijn, te verhinderen. Het persagentschap herinnert er in dit ver band aan, dat Martinique in de veilig heidszone der Pan-Amerikaansche con ferentie ligt, aldus het D.N.B. De „New York Times-’ meldt uit Was hington: Naar uit het staatsdepartement verluidt, zijn de Vereenigde Staten niet van plan een langdurige blokkade van het eiland Martinique toe te laten. Men gelooft echter, dat het geval vreedzaam kan worden opgelost. Het kernpunt is, dat de Engelschen niet alleen de daar liggende Fransche oorlogsschepen willen verhinderen uit te loopen. In Martinique ligt n.l. ook een voorraad goud ten be drage van een milliard dollar uit Frank rijk. Cordell Hull heeft, naar Reuter uit Washington meldt, geweigerd zich uit te laten over het gerucht, dat Britsche vlooteenheden het Fransche eiland Mar tinique zouden willen blokkeeren. Hij verklaarde slechts, dat dit hem waar schijnlijk voorkwam. Men weet niets van de aanwezigheid aldaar van Fran sche torpedobootjagers of duikbooten. Een ding echter staat vast, n.l. dat een aantal vliegtuigen, die Frankrijk van Amerika heeft gekocht, zich op het eiland bevinden. De toestand wordt des te moeilijker, daar het eiland in de z.g. veiligheidszone ligt, waarin de Veree nigde Staten ieder ingrijpen van een oorlogvoerende mogendheid verbieden. Amerikaansche torpedojagers er heen. Stefani meldt uit New York: Vijf Amerikaansche torpedobootjagers, die bij de Maagdeneilanden Voor anker la gen, zijn naar Martinique vertrokken om den toestand aldaar te controleeren in verband met een dreigend Engelsch ultimatum aan de Fransche schepen, die daar gestationneerd zijn en die vastbe sloten zijn om weerstand te bieden. Felle luchtaanvallen op Malta Het 27ste legerbericht van het Ita liaansche Hoofdkwartier van gisteren luidt, naar Stefani meldt, als volgt: Onze eskaders bommenwerpers herhaalden Zaterdag opnieuw in snelle volgorde hun felle aanvallen tegen de vliegtuig- en vlootbasis van Malta. Alle doelwitten werden met nauwkeurige trefzekerheid met bommen bestookt, waardoor in het gebied van het arsenaal van veraf dui delijk zichtbare branden ontstonden. Onze jachtvliegers hebben Engelsche jachtvliegtuigen na een gevecht op de vlucht gedreven. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de vliegvel den van Tisnidda, Biremsa en Mersa- Matroeh met zeer groot succes gebom bardeerd. Vliegtuighangars, benzine-op- slagplaatsen en zes op den grond staan de Engelsche vliegtuigen werden getrof. fen. Bovendien werden gemotoriseerde colonnes ten Zuidoosten van Sollum ge bombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen, terwijl de versterking van de bezetting van Cassala wordt voortgezet, verken- nings- en bombardementsvluchten ge maakt. Op het vliegveld van Aroma werd een, en op het vliegveld van Goz Regeb werden zeven vijandelijke toestel len vernield. Daarenboven werd aan de inrichting aanzienlijke schade toege bracht. De vijand heeft een luchtaanval ondernomen op het vliegveld van To- broek. Door de luchtafweer van de ma rine werden drie vliegtuigen neergescho ten. Twee koopvaardijschepen werden getroffen. Fort Bardia is door Engelsche marine-eenheden aangevallen, waardoor aan de militaire gebouwen slechts ge ringe schade werd toegebracht. Ons luchtwapen greep onmiddellijk in. Een vijandelijk oorlogsschip werd door bom men getroffen. De Italiaansche wapenstil- standscommissie. President van de Italiaansche wapen- stilstandscommissie is generaal Pietro Pinto, leden zijn generaal Vecchiarelli, admiraal Goiran, generaal Pellegrini, de gevolmachtigde minister Vitetti, de inspecteur-generaal Lazzari, kolonel Vaglieco en prof. Bosco. In een persconferentie te dezer ste de heeft de Pressereferent voor bui tenlandsche aangelegenheden, dr. H. Wissmann, eenige beschouwingen ge houden over de econor ische positie van Engeland. Hij zeide daarbij o.m. het volgende: In het Lagerhuis heeft de Britsche minister voor economische zaken dezer dagen de stelling naar voren gebracht, dat de overwinning geens zins afhankelijk is van de militaire kracht van Engeland, maar in even groote mate aankomt op de instand houding van de economische betrek kingen. In dit opzicht zou Engeland ongeschokt zijn. Oorlogsbodems en koopvaarders moesten het zwaar ontgelden Het Opperbevel van de Duitscne weermacht maakte gisteren bekend: Bij het eiland Wight heeft ’n Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 ton tot zinken gebracht. Gevechtseen heden van het luchtwapen zetten haar aanvallen tegen militaire belangrijke doelen in Zuid-Engeland met succes voort. In de haven van Falmouth ge lukte het een koopvaardijschip van 8000 ton door een voltreffer van middel kaliber in brand te steken. Het D.N.B. meldt uit Bern Naar het Fransche nieuwsagentschap Havas mededeelt, heeft de plaatsver vangende minister-president der Fran sche regeering, Laval, het initiatief genomen voor een stap, die het geheele politieke en sociale leven van Frank rijk revolutionneert. Hij heeft een reso lutie voorbereid om die voor te leggen aan de Nationale Vergadering. Deze resolutie behelst de opheffing van de parlementaire grondwet en volmachten voor minister-president Pétain tot afkondiging van een „nieuwe grondwet van den Fran- schen staat”. In verschillende ver gaderingen der in Vichy vertoeven de parlementsleden heeft Laval voor deze resolutie gepleit met er op te wijzen, dat Frankrijk zijn nieuwe regime moet aanpassen aan de totalitaire staten, opdat de samenwerking met hen tot welzijn van het land weer normaal zal worden. De autoriteiten van Fransch Indo- China hebben, naar Domei uit Hanoi meldt, j.l. Zaterdag alle Engelsche schepen in de haven van Haiphong in een Britschen bomtreffer op het dek getroffen. Eenige leden van de beman ning zijn gedood. De vijandelijke verliezen bedroegen gisteren in totaal tien vliegtuigen, waarvan er drie in luchtgevechten, drie door de luchtdoelartillerie en twee op den grond werden vernield. Twee vijandelijkp vliegtuigen zijn door eska ders der oorlogsmarine neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist Noordelijke Boekowina in bare parlementszitting, men in politieke kringen hield, niet meer plaatsvindt. De Balkanbond een afgedane zaak. Het D.N.B. meldt uit Sofia: grond van de reacties, welke overwinning van de mogendheden van de as aan het westelijk front op den Balkan heeft gewekt en in verband met de nieuwe oriënteering van de Roemeensche buitenlandsche politiek, beschouwt men in Boelgaarsche poli tieke kringen den Balkanbond als eea afgedane zaak. Dèn 'n Mijnhardtje Twee stuk* 10 ct. - Twaalf stuk* 50 ct, Er hebben zich eenige incidenten voorgedaan Reuter meldt uit Boekarest; Vrij dagavond is medegedeeld, dat de evacueering van Bessarabië en de Boekowina op 3 Juli om 1 uur n.m. geëindigd was. De Russische eenhe den hielden halt aan de rivieren Proeth en Donau. In de Boekowina, waar de Russische troepen per abuis de nieuwe grens overschreden, trok ken zij zich spoedig daarop terug. Bij dit overschrijden van de grens, aldus de mededeeling, leden de Roemeen sche troepen lichte verliezen aan offi cieren en manschappen. Officieel wordt te Boekarest mede gedeeld, aldus het D.N.B., dat het bij de ontruiming van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina, n.l. bij het wegvoeren van Joden en communisten naar Bessarabië, iets waarom zij zelf gevraagd hebben, tot incidenten is gekomen, die echter dank zij de maat regelen der autoriteiten snel afgeloo- pen waren. Zaterdag heerschte in het geheele land absolute orde en rust Lltimatum verwacht. Het D.N.B. meldt uit Genève De laatste berichten over den toe stand op het Fransche Antilleneiland Martinique blijven alarmeerend luiden. In Vichy werd hedenmorgen meege deeld, dat de op Martinique gestation- neerde Fransche marinestrijdkrachten zich voorbereiden op een ultimatum van de Britsche vlootstrijdkrachten. De Britsche blokkade, die door Engelsche oorlogsschepen wordt uitgevoerd, heeft reeds als eerste uitwerking de verbre king der verbindingen van het eiland met het vaste land. Overigens weigert men te Vichy eenige waarde toe te ken nen aan de gisteren te Londen uitge geven tegenspraak, volgens welke er van een blokkade van het eiland geen sprake zou zijn. Men verklaart, dat na den overval op Oran, dergelijke verkla ringen van Londen niet geloofwaardig zijn, temeer daar gisteravond in Londen zelf verluidde, dat niet valt te ontken nen, dat zich wellicht enkele Britsche oorlogsschepen in West-Indische wate ren ophouden. De samenstelling van het Fransche eskader. Naar te Washington is bekend gewor den, verwachten Martinique liggende Fransche zeestrijdkrachten, waartoe ook eenige duikbooten en het 22.146 ton groote vliegtuigmoederschip „Bearn” behoort, een Britsch ultimatum. Het D.N.B. meldt uit Genève Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn bevelen tot aanhouding uitgevaardigd tegen de journalisten Pertinax, mada me Tabouis en Henry de Kerillis. Als reden wordt opgegeven, dat deze jour nalisten valsche berichten hebben ver spreid. Toenemende vrees voor vreemdelingen Acht bommen zijn Zaterdag op een stad in het Zuid-Oosten van Engeland geworpen. Afzonderlijk vliegende vijan delijke toestellen verschenen boven Noord- en Zuid-West Engeland, meldt Reuter uit Londen. Het D.N.B. meldt uit Madrid: In een bericht, door het blad „ABC” uit Lon den ontvangen, wordt gewezen op de toenemende „vrees voor vreemdelin gen”. Zaterdag is na middernacht een ware jacht begonnen op alle vreemde elementen, die zich nog op vrije voeten bevonden. Alle buitenlanders, die in de laat ste zeven jaren genaturaliseerd zijn, moeten zich bij de politie melden.’ On der de verscherpte veiligheidsmaatre gelen noemt de correspondent het ver bod vliegers en kinderballons op te laten, daar hiermee signalen aan den vijand zouden kunnen worden gegeven. Volgens dit bericht is het thans geheel onmogelijk de Britsche eilanden te ver laten. Intusschen is, volgens hetzelfde bericht, een heftige ondergrondsche partijstrijd begonnen, welke ook dreigt over te slaan naar de regeering Chur chill. Maarschalk Graziani her denkt Balbo. Maarschalk Graziani heeft te Beng- hasi de vooraanstaande persoonlijkhe den van de stad en de Mohammedaan- meldt toe- hel- dendood en de groote prestaties van maarschalk Balbo. Hij riep allen op, zich voor het behalen van de groote overwinning in naam van den Duce rondom hem te scharen, rondom den overwinnaar, die allen volken van het Italiaansche imperium welvaart en den thans nog onder Engelsche heerschappij staanden Mohammedanen de vrijheid zal geven. vierde huis-aan-huiscollecte oorlogshulpwerk voor het Roode Kruis heeft in de Duitsche hoofdstad volgens de voorloopige tel ling het recordbedrag van 2.230.000 mark opgebracht. Het bontgenootschap waarde, wanneer het van Deze hervorming maakt de ophef fing van de tot dusverre bestaan hebbende partijen noodzakelijk, welke vervangen moeten worden door een eenheidspartij. Het gaat naar Laval tenslotte betoogde, om een „werkelijke revolutie in onze historie”. De nieuwe grondwet zal geen slaaf- sche navolging zijn, maar rekening houden met het Fransche karakter en den wederopbouw van het land vergemakkelijken. Vrij van iedere reactionnaire strekking zal de grond wet zeer vèr reikende sociale beginse len verwezenlijken. De staat zal zijn souvereine autoriteit krijgen met ge lijktijdig behoud van het recht, den arbeid, het gezin en het vaderland. Een „Führerhauptquartier” in den volsten zin des woords Zoo is het hoofdkwartier van den Führer de controleplaats der totale leiding in den oorlog, als het ware de uitkijktoren en het schakelbord van het centrale bevel. Hier komen alle draden bijeen. Hier ontvangt de Führer van vroeg tot laat, dag en nacht, alle berichten van militair en politiek karakter, hier bereiken hem door een volkmaakte organisatie op elk oogenblik de persberichten uit de geheele wereld. Van hieruit heeft de Führer de geweldige vernietigingsope- raties van dezen oorlog, die het lot van Europa bepalen, geleid van hier uit geeft hij zijn denkbeelden voor de buitenlandsche politiek, zijn aanwijzin gen voor de binnenlandsche politiek, zijn beschikkingen voor partij en pro paganda. Het is een „Führerhaupt quartier” in den volsten zin van het woord, aldus besluit dr. Dietrich, een hodfdk war tier, van waar uit de wereld geschiedenis gemaakt wordt. De werkelijkheid nu ziet er volstrekt anders uit. De blokkade van Engeland door het vasteland wordt van dag tot dag doeltreffender. Bij de economi- sche blokkade van Engeland is in tusschen nog de moreele blokkade ge komen, die begonnen is met het falen van de Britsche garanties en de groo- te teleurstellingen, die de Engelsche beschermingsmacht aan sommige lan den heeft bereid. Deze moreele blok kade heeft nog een bijzonder sterken impuls gekregen door den overval der Britsche op de Fransche vloot bij Oran. Tegelijkertijd is deze moreele blokkade het ferment van het nieuwe Europeesche gemeenschapsgevoel op economisch evenals op militair gebied De Britsche activiteit poogt thans nog op het laatste oogenblik koorts achtig een economisch succes te be reiken. Overal in de Europeesche landen kan het streven waargenomen worden om Britsche kapitaalbelangen waaraan men tot dusverre was onder worpen, af te stooten teneinde de na tionale huishoudingen te bevrijden van de boeien van hooge rentevoeten en aflossingsbedragen, welke tot dusverre moesten worden betaald aan Britsche kapitalisten. Hierdoor werd de financi- eele politiek der afzonderlijke landen zwaar belast. De economische isoleering van Engeland is geenszins een „splendid isolation”. Engeland heeft na de Duit sche overwinning op Frankrijk een derde deel van zijn buitenlandschen handel verloren. De Engelsche land bouw heeft door de isoleering der Britsche huishouding op het continent het grootste deel van zijn invoer van meststoffen verloren. Deze invoer kan niet vervangen worden naar elders. Een opvoering van de landbouwkrach- ten in Engeland is uitgesloten. Veeleer is de achteruitgang van de landbouw productie in Engeland, zeker, aange zien de meststoffen ontbreken. (De kali-productie van Elzas-Lotharingen en het fosfaat van Noord-Afrika moe ten als verloren worden beschouwd). Een massaproductie van vliegtuigen kan alleen geschieden op de basis van aluminium. Terwijl Duitschland voor zien is van deze stof, heeft Engeland echter in het geheel geen bauxiet. Ook is de productie van bauxiet in het Britsche rijk minimaal. In de laatste maanden voor den oorlog kwam niet minder dan 83 pCt. van den Britschen bauxiet-import van Frankrijk. Grie kenland volgde als tweede met 8.4 pCt. en uit Turkije kwam nog minder. Daarmede is de bauxietvoorziening van Engeland volkomen verlamd. Europa onthoudt Engeland de con tinentale producten zooals grondstof fen, levensmiddelen en industriepro ducten en daarvoor onthoudt Enge land aan het vasteland de productie der overzeesche landen. Hier staan twee met elkander concurreerende blokkades tegenover elkaar: de af sluiting van het vasteland, die geleid wordt door de spilmogendheden, staat tegenover de Britsche blokkade. Welke blokkade is nu doeltreffender. De continentale afsluiting is veel doeltreffender dan de Britsche blokka de tegen het vasteland ooit zou kun nen worden. De gevolgen van de con tinentale afsluiting zijn in Engeland: met groote snelheid geraakt het Brit sche oorlogsbedrijfsleven in proble men door tekorten en materiaal- schaarschte, waaraan Engeland tevo ren in het geheel niet heeft gedacht. Er is geen hout meer voor de mijnen en daarmede is de opvoering van de steenkoolproductie gestuit. De omvang der dagbladen is verminderd tot 6 bladzijden. De papierprijzen zijn ver dubbeld, het Britsche staal heeft nu reeds drie prijsverhoogingen beleefd. De meubelfirma’s ^jnogen nog slechts in de belangrijkste gevallen, meube len afleveren. Het houtsnijdersbedrijf is stopgezet. De kunstmatige stoffen zijn nog niet voldoende tot ontwikke ling gebracht, terwijl Duitschland de ontwikkeling van deze stoffen binnen het kader van het vierjarenplan tot een buitengewone technische hoogte heeft opgevoerd. Er is geen pakpapier meer in Engeland. De winkels hebben de instructie gekregen alleen nog in noodzakelijke gevallen de goederen in te pakken. Engeland probeert een- heidsmargarine te produceeren, om dat er geen boter meer is. In Duitsch land echter wordt op het oogenblik de boterindustrie verhoogd. De ko ninklijke familie in Engeland eet nu margarine om het volk een goed voorbeeld te geven. In dit totale verband moet gewezen worden op de Britsche beurs. Overal in city-kringen houdt men zich niet meer bezig met de oorlogseconomie, maar met de groote financieele crisis, die men voor de Britsche economie ziet opkomen na den oorlog. De sterke waardevermindering van alle petrole- umaandeelen op de beurzen is zeer opmerkelijk. Kringen uit de city vree- zen, dat het Empire na den oorlog alle buitenlandsche belangen op het vasteland en in Zuid-Amerika zal ver liezen of dat zij zeer sterk in waarde zullen dalen. Verder verwacht men een aanzienlijk geschoktheid voor de Britsche valuta, die met de financi eele crisis van den staat jarenlang zal duren. Met een afdanken van het pondsterling als wereldvaluta heeft men zich reeds volledig verzoend. De Engelsche economie zelf, is er geens zins van overtuigd, dat zij ongeschokt is. Men is er in Engeland van over tuigd, dat de economische macht van Engeland op het continent van dus verre zeer sterk verzwakt wordt, i Naar Havas vermoedt zal de aan vaarding der resolutie door de Natio nale Vergadering wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Fransche Kamer en Senaat komen morgen bijeen Naar de Fransche radio bericht, heeft de regeering-Pétain besloten Kamer en Senaat op morgen bijeen te roepen. Naar het D.N.B. verder uit Genève meldt, is de demóbilisatie-order van de voor dienst in het leger opgeroepen Fransche parlementsleden op 3 Juli in werkingg etreden. Zij kunnen dienten gevolge aan de beraadslagingen van de Nationale Vergadering deelnemen. De meeste ministeries worden van Clermont-Ferrand naar Vichy overge bracht. In Clermont-Ferrand blijven slechts de ministeries van luchtvaart en oorlog. De ministeries van marine en koloniën verhuizen naar Vichy. De nederlaag van Frankrijk Het A.N.P. meldt uit Bern De bekende Fransche journalist Er nest Givet heeft den „Bund” een brief ter beschikking gesteld over den neder laag van Frankrijk. Aan dezen brief is het volgende ontleend^ De werkkring van den Führer in den oorlog is zijn Hoofdkwartier, aldus schrijft dr. Dietrich, de rijksperschef, in het tijdschrift „Die Wehrmacht”. Om militaire redenen is het, zoo lang de oorlog nog niet geëindigd is, niet geoorloofd de plaats van het veelvul dig wisselende Hoofdkwartier geduren de den veldtocht in het Westen bekend te maken. Het zij voor het oogenblik genoeg mede te deelen, dat het Hoofd kwartier van den Führer steeds daar was, waar het moest zijn, steeds op de plaats, waar de centrale leiding der groote operaties en de kortste verbin ding met de belangrijkste aanvalsrich tingen der legers zijn positie bepaalde. Eenige schuilnamen als „rotsnest” en „wolfshol” mogen daarbij vermeld wor den. Het Hoofdkwartier is streng mili tair georganiseerd, doch omvat het Opperbevel der Weermacht den politieken en. persoonlijken van den Führer. Hitler past, zooals bekend is, in zijn omgeving het begin sel van een zoo kleinmogelijken staf toe. Hij is de gezworen vijand van elke te ver doorgedreven organisatie. Met een kleinen kring van persoonlijke medewerkers en verbindingsmannen heeft hij gedurende den veldtocht in het Westen van zijn veldkwartier uit op elk oogenblik het lot der natie in handen in besprekingen over den toe stand, die hij van dag tot dag, ja, van uur tot uur met den chef van het Op- pelbevel der Weermacht, met diens weinige stafofficieren en zijn militaire adjudanten hield, leidde hij in laatste beslissende instantie de geweldige ope raties, liet hij zijn bevelen overbrengen aan de chefs der Jegeronderdeelen in hun hoofdkwartieren. Van tijd tot tijd, in buitengewoon ‘belangrijke gevallen en voor het nemen van gewichtige besluiten brachten generaal-veldmaarschalk Göring, gene raal von Brauchitsch en admiraal Rader persoonlijk een bezoek aan den Führer in zijn hoofdkwartier om rap port uit te brengen en de plannen der operatie te bespreken, terwijl de Führer zich ook onmiddellijk naar de staven van het leger begaf, wanneer de omstandigheden dat noodig maak ten. Ook zag men den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, den mi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, de ministers Göbbels en Frick, den chef der rijkskanselarij, mi nister’ Lammers, den rijkslieder der S.S., Himmler en een aantal ander verantwoordelijke leiders herhaaldelijk in het Hoofdkwartier om aanwijzingen van den Führer voor hun werkterrein in ontvangst te nemen. „Na de gebeurtenissen, die het hart van iederen Franschman beklemmen, plaats ik mij vastbesloten achter gene raal Pétain, den ridder zonder vrees of blaam, die thans als eenige in staat is in het ernstigste ongeluk het geheele Fransche leger en de natie te leiden. Op een oogenblik, waarin verder strijd slechts het leven der natie twijfel achtig maakt, is het beginsel hem te gehoorzamen en de wapens neer te leggen de eerste voorwaarde der wedergeboorte, waaraan wij niet twij felen. Vloek dengenen, die gelooven de uitgebuite natie door bedriegelijke be loften te kunnen meesleepen. Ik mag thans herinneren aan den langen strijd dien ik in de jaren 1905 tot 1914 ge voerd heb tegen de Entente met En geland, waarin ik beweerde, dat Frankrijk aan dit land werd uitge leverd, zoodat wij den geheelen last van een Duitschen inval in ons land zouden moeten dragen. Ik legde er den nadruk op, dat een bondgenootschap (inplaats van een eenvoudige overeen stemming) niet aanvaardbaar was en thans heeft een dergelijk bondgenoot schap ons een doodelijke teleurstelling bereid, slechts krachten en hulpmiddelen kanten aaneensluit”. 1 1 - 1 -T=55 MAATREGELEN TEGEN JOURNALISTEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2