GEMEENTERAAD. UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN PAGINA 3 CONCERT KURZAAL MIDDAGCONCERT KURZAAL ZWEDEN. BELGIE. JAPAN. Geen Japansche inmenging in Europeeschen strijd LETLAND. HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 JULI 1940 EERSTE BLAD, ONDERWIJS EN KERK CHARLOTTE KÖHLER IN DE KURZAAL Zweden moet buiten den oorlog blijven Japansche gendarmes in Sjanghai gearresteerd Kleine stad door brand geteisterd SolisteMaart je Offers, zang Solist: Hans Schouwman, piano Credietverleening aan landsbestuur en gemeenten Echter geen passiviteit »WH moeta echter ...ttaaden X 25ste VOORSTELLING VAN DE „CAMERA OBSCURA” d. J. BENOEMINGEN. aan Hooger» Handels - Benoemd worden tot: Middelbaar Onderwijs. leeraar in de geschiedenis aan de hoo- gere burgerscholen met 5-jarigen cursus: J. C. Deering, leeraar in de aardrijks kunde en de geschiedenis aan de hoo- gere burgerscholen met 5-jarigen cursus H. de Boer; Vergadering van hedennamiddag. Voorzitter: wethouder C. L. v. B il t, wnd. burgemeester. Lager onderwijs, onderwijzeres aan de openbare lagere Geneeskundige G. G. D. geneeskundige in vasten dienst bi den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst: G. de Reus, arts. Het Residentle*orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Minister-president Hanson heeft gis teren een rede gehouden, waarin hij o.a. op buitenlandsch-politieke kwes ties is ingegaan. Hij stelde opnieuw vast, dat het de eerste taak van de Zweedsehe regeering is, Zweden buiten den oorlog te houden. Deze taak is nog niet volbracht, zoolang de huidige on rust in de wereld voortduurt. Daarom moet de Zweedsehe militaire paraat heid in stand worden gehouden. De Zweedsehe regeering heeft er in toege stemd, dat Duitsche militairen, in de eerste plaats met verlof zijnde solda ten, met zekere beperkingen over Zwe den naar hun land mogen reizen en eventueel ook naar Noorwegen terug- keeren. Het handelsverkeer met Noorwegen zal weder beginnen. Geen benoemingen in Raads commissies. De benoemingen in de Raadscommis sies werden uitgesteld tot de volgende vergadering. Het schrijven van J. J. Luijks, hou dende wederom klacht over het bedrag der hem toegekende ondersteuning, wordt gesteld in handen van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon ter af doening; het schrijven van G. A. Breek, waarin deze, naar aanleiding van het in de Raadsvergadering van 17 Juni 1940 be sprokene, wijst op den burgerzin van de werkloozen, belast met een taak bi; de luchtbescherming, wordt aangenomen voor kennisgeving; het adres van H. van Varick, houden de verzoek om plaatsing als keurmees ter voor het Keuringsgebied den Haag, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening; het schrijven van G. J. Hoenderdos, houdende bezwaar tegen de voorgeno men vaststelling van een rooilijn Hem- sterhuisstraat, hoek Elandstraat, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies; het schrijven van het bestuur der Ver- eeniging tot oprichting en instandhou ding van Christelijke scholen voor M.U. Het voorstel om aan de stichting „Po lytechnische school te ’s-Gravenhage" kwijtschelding te verleenen van haar schuld wegens gebruik van gemeente lijke localiteit om aan deze stichting Ostérmanr ciementi_^ kosteloos in gebruik te geven eenige lo kalen van het gebouw Sneeuwbalstraat 137, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Alle overige punten der agenda Jen aanvullingsagenda worden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Om 2 uur 15 sluit de voorzitter de vergadering, met verzoek aan den Ge meenteraad om hem denzelfden steun te blijven geven als zijn voorganger op den voorzitterszetel steeds mocht genieten. NIEUWE RAADSLEDEN. Aan de orde is de beëediging en in stallatie van twee nieuwe leden van den Gemeenteraad, mej. J. A. A. L. Ort (V.D.) (vacature-Joels)’ en den heer J. J. Geluk (C.P.) (vac.-van Dijk). Na de gebruikelijke eeds(belofte)-ver- klaringen in handen van den voorzitter te hebben afgelegd, werden de nieuwe leden met een gelukwensch van den voorzitter geïnstalleerd. Rede van prins Konoje. Prins Konoje heeft gisteren te Ka- ruizawa gesproken over den vooruit gang en de vooruitzichten van de beweging tot vorming van een een heidspartij en over de zoogenaamde „nieuwe politieke structuur”. In het bijzonder wees hij er op, dat tusschen leger en marine eenerzijds en de regeering anderzijds „harmonische betrekkingen” tot stand moeten komen. Men moet zich de volgende taak stellen: een gesloten nationaal systeem; een parlementair stelsel in overeen stemming met de nieuwe politieke structuur waarin het parlement groo- tere beteekenis moet krijgen overeen stemming tusschen regeering en leger en samenwerking tusschen alle regee- ringsorganen. Tenslotte betoogde prins Konoje nog, dat het vanzelf spreekt, dat een moge lijke herziening binnen het kader van de grondwet moet blijven. gevolgen van den Europeeschen oorlog onder het oog zien, welke nadeelig zouden kunnen zijn voor onze politiek tot vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azië.” Verklaring van Tsjang- kai-sjek. Naar aanleiding van den derden ver jaardag van het begin van den oorlog in China heeft Tsjang-kai-sjek een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat China zijn tegenstand zal voortzetten tot het Japansche leger den Chineeschen bodem weer heeft ver laten. PROGRAMMA VAN HET GEMEENTE MUSEUM. Het programma van het Gemeentemu seum in deze week luidt als volgt: Eiken dag te 2.30 uur: Algemeene rond leiding; Zaterdag 13 Juli te 2.30 uur: Rond leiding door de Muziekhistorische afdee- ling. MAURITSHUIS-CONCERTEN. De middag-uitvoeringen van kamer muziek in het Mauritshuls blijken een succes te worden. Vooral het programma van deze week, bestaande uit het demon- streeren van oude muziekinstrumenten, schijnt bijzonder te voldoen. De oude in strumenten uit het Gemeentemuseum „doen” het dan ook zeer goed in de voorname sfeer van het Mauritshuia. Zondagmiddag was de toeloop zoo groot, dat verscheidenen teruggestuurd moesten worden. Men kan echter Dinsdag- en Woensdagmiddag nog komen om naar de interessante uiteenzetting, die de heer Balfoort bij deze uitvoering geeft, te luis teren. Hulppostzittinglokaal van den G. G. D. in het Laakkwartier. Aan de orde zijn: De voorstellen om met de wijkverple ging „Laakkwartier, Laakwijk en Spoor- wijk” overeenkomsten aan te gaan in zake de vestiging van een hulppostzit- tinglokaal van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst en voor beschikbaarstelling van verplegend personeel voor verpleging aan huis van wege de Gemeente. Dr. Polak (V.B.) ontwikkelt bezwa ren .tegen den gang van zaken in de voorbereidende behandeling van het voorstel. Wethouder Buurman (S.D.) ver klaart in enkele woorden de handelwijze van B. en W. terzake, waarmee de heer Polak zich blijkt te kunnen vereenigen. BENZINEBRAND TE STOCKHOLM. Een groote brand in de z.g. barak kenstad van Stockholm, heeft een scha de veroorzaakt, welke naar schatting tot in de millioenen loopt, meldt het D. N. B. „Nya Dagllgt Allehanda” be richt, dat bij dezen brand een groote benzinevoorraad is ontploft en dat dit tot een snelle uitbreiding van den brand heeft geleid. Het zou een ge heime voorraad gehamsterde benzine zijn geweest Engelschen halen post uit Dixie-Clipper. Bij de aankomst te New York van de Dixie Clipper-vliegboot uit Lissabon, is medegedeeeld, dat ook deze vliegboot, derde in een weck, in afwijking van de reisroute, een tusschenlanding heeft gemaakt op Bermuda, en dat de Engel schen een groot deel der luchtpost van boord hebben gehaald. Gisteren zijn 16 Japansche gendarmes door Amerikaansche mariniers gearres teerd, omdat zij, naar van Amerikaan sche zijde verluidt, zonder toestemming in den verdedigingssector der Ver- eenigde Staten zouden zijn opgetreden en zich door het binnenbrengen van wapens schuldig zouden hebben ge maakt aan overtreding van de overeen komsten tusschen de commandanten van de buitenlandsche soldaten. De Amerikanen hebben een protest ge zonden, meldt het D.N.B. uit Sjanghai- Volgens mededeelingen van Japan sche zijde zouden de gendarmes abu sievelijk de overeenkomst overtreden hebben. L.O., houdende verzoek om medewer king voor de aanschaffing van gordij nen ten behoeve van de school IJsvogel- plein, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies; de brief van A. C. de Winter, houden de klacht over den hinder, welken hi ondervindt door het storten van huisvuil op een terrein aan den Fruitweg en ver zoek maatregelen daartegen te treffen, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening; de mededeel ing omtrent den stand der woningmarkt te ’s-Gravenhage op 1 Mei 1940, wordt aangenomen voor kennis geving; het schrijven van B. Joris, houdende wederom verzoek hem in de gelegenheid te stellen een broodwinning bij het vreemdelingenverkeer te verkrijgen, wordt aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde is: 5. het voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor extra hulp aan gezinnen van werkloozensteuntrekkenden van in werkverschaffing tewerkgestelden en van gesteunde kleine tuinders voor aan schaffing van kleeding, dekking en schoeisel. De heer v. d. Leeuw (V.B.) vraagt in welk stadium van voorbereiding deze zaak verkeert Wethouder Buurman (S.D.) deelt in antwoord hierop mede, welk systeem van aankoop (bij toerbeurt) wordt ge volgd. Van een stelsel om den geheelen middenstand in te schakelen; moest om organisatorische redenen worden afge zien. De wethouder besluit, dat met deze verklaring de zaak als afgedaan kan worden beschouwd. De heer v. d. Leeuw protesteert te gen deze opvatting. De zaak is voor hem geenszins afgedaan. Hij kan de verkla ring van den wethouder niet aanvaar den en zal zijn stem aan het voorstel onthouden. Wethouder Buurman legt er den nadruk op, dat de geheele leverantie in den middenstand blijft, doch elke win kelier individueel kan niet worden inge schakeld. De heer Neuteboom (S.D.) vraagt alsnog inschakeling der Middenstands organisaties. Na dupliek van wethouder Buurman wordt het voorstel aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aan- teekening, dat de heer v. d. Leeuw wordt geacht te hebben tegengestemd. Aan de orde is: 13. het voorstel om goed te keuren, dat in verband met de bijzondere tijds omstandigheden, is en wordt afgeweken van de voorschriften in de personeels- reglementen betreffende vergoeding voor verricht overwerk en vergoeding, terzake van werktijdverschuiving. Wethouder Buurman (S.D.) stelt toevoeging aan dit voorstel toe van een bepaling, waarbij B. en W. gelegenheid krijgen om een regeling te treffen wat betreft het genieten van vacantie door het personeel in gelimiteerde gedeelten. De Raad vereenigt zich met deze aan vulling, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aanvaard. Bij het voorstel om aan de N.V. Ita- liaansche Opera een tegemoetkoming te verleenen in de door deze instelling ge maakte kosten van voorbereiding voor de openlucht-opera-opvoeringen op het Binnenhof en om een subsidie toe te kennen aan de N.V. „Het Residentie- Tooneel” en „De Vereenigde Haagsche Spelers”, dat zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen, verzoekt wet houder deVries (A.R.) aanteekening, dat hij wil geacht worden te hebben tegengestemd. LEERLINGEN-UITVOERING REGINA GRELINGER. Zaterdagavond j.l. gaf mevrouw Regina Grelinger met haar leerlingen in Pulchri Studio een geslaagde uitvoering, waar voor veel belangstelling bestond. Een afwisselend programma was samen gesteld en zoowel de oudere als de jongere leerlingen zetten hun beste beentje voor. Het programma vermeldde zang, viool, cello, piano, accordeon- en guitaarspel, uitgevoerd door Jaap en Loes de Reus, Gientje Koote, Wies Jung en Rie Gilhuijs, de dames Haas, Smit, Renaud, Bresser, H. en N. van der Feen, Keizer, Gilhuijs, Thomson. Maas, Dijkstra, Beets, de Bruijn en Pieters en de heeren Stol, Droog, Dwars, van Lon, Frentrop, de Koning, Schuitemaker en Berloth. Het publiek betoonde zich zeer tevreden en huldigde executanten zoowel als mevr. Grelinger met bloemen en verdiend ap plaus, als blijk van waardeering voor het uitstekend onderricht. Door een reusachtigen brand is de kleine Letlandsche stad Aloeksne ge teisterd. De brand vernielde ruim 250 gebouwen, o.m. 67 woonhuizen, 54 win kels, 20 werkplaatsen en 2 café’s, meldt het D.N.B. Men vreest, dat vijf men- schen, onder wie eenige kinderen, in de vlammen zijn omgekomen. De brand heeft het geheele centrum der stad vernield. Ruim zeshonderd inwoners zijn dakloos geworden. ORGELBESPELING GROOTE OF ST. JACOBSKERK. Op morgen, Dinsdag 9 Juli, des avonds half 8, zal door den heer Jac. Kort, or ganist te Amsterdam, een orgelbespeling gegeven worden In de Groote of St. Ja- cobskerk alhier, met een programma van werken door J. S. Bach, M. Reger, C. Franck en H. Andriessen. EXAMENS Unlverslteit te Utrecht Apothekers-ex. Ie ged mej. A. M. van Buuren, W. J. M. Batenburg, F. R. J, M. Sohul, H J. J. Versteeg. Doet, ex rechtsw. B. Coops. Doet. ex. pharmacie M. H. L. Zuidarama, C. J. A. M. Engel, mej. M. R. Rutgers. Unlverslteit te Groningen, Kerkelijk voorber. ex. de heeren C. J. K. Baas, S. J. Wouda en P. Dijkstra. Unlverslteit van Amster dam. Doet. ex. rechtsw. mej. F. Breed en de heeren F. 0. A. Habbema, M. Proper en VERSPREIDE BERICHTEN. Naar de bladen te Riga melden, moeten, op instructie van de bevoegde autoriteiten, alle huiseigenaars in Let land, in het vervolg een Rovjet-Russi- sche vlag koopen, om die bij feestelijke gelegenheden in het teeken der vriend schap tusschen de sovjet-Unie en Let land te kunnen uithangen. Naar in politieke kringen te Mos kou verluidt, heeft de Sovjet-regeering den nieuwen Boelgaarschen gezant, Iwan Stamjenoss, het agrément ver leend De nieuwe Boelgaarsche gezant was vroeger diplomatiek vertegenwoor diger van zijn land in Rome en Parijs. DE SPOORWEGVERBINDING BRUSSEL—PARI JS. Er wordt krachtdadig gewerkt het herstel van het vernieuwde spoor wegnet in de bezette gebieden. Zoo meldt de „Soir”, dat de spoorwegver binding BrusselParijs hervat is. Da gelijks loopt een trein in elke richting, voorloopig echter alleen voor leden van de Duitsche weermacht. KURZAALBERICHTEN. Men verzoekt ons er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat de voorstelling ,Voor Zonsondergang" te geven op Dins dagavond 9 Juli in de Kurzaal door het Nederlandsch Tooneel (leiding: Cor van der Lugt Melsert) om half 8 zal aunxltn- gen. Loopgraven in Londen. Het D.N.B. meldt, dat volkomen on verwacht Zaterdag een groot aantal burgers is opgeroepjen, die loopgraven moeten aanleggen in de Britsche hoofd stad. Het oproepen der „vrijwilligers” geschiedde in bioscopen, in hotels en op alle mogclijke andere plaatsen. Vaak zijn ook vrouwen bij dit werk betrokken. school Zuidwal 4 7(school A): mej. H. Hoekstra; onderwijzer aan de openbare lagere school Zuidwal 47 (school B): J. H. Scholten; onderwijzer aan de openbare lagere school Ketelstraat 21: J. Netten; onderwijzer aan de openbare lagere school Nijkerklaan 9: C. Haverkamp; hoofd der gemeentelijke school voor voorbereidend onderwijs Anemoonstraat 186: mej. M. P. Bach. Niet alleen de Nederlandsche instrumen talisten, zangers en zangeressen, doch ook onze nationale orkestleiders hebben door de tijdsomstandigheden gelegenheid gekre gen hun capaciteiten, voor zoover die nog niet alom bekend waren, aan de concert bezoekers te openbaren. Zoodoende heb ben wij dit seizoen reeds heel wat diri genten plaats aan den lessenaar in de Kurzaal zien nemen. Als één der velen uit deze rij van nationale orkestleiders zwaai de gisteravond Willem van Otterloo den staf over het Residentie-orkest. Het Duitsch-Fransch programma, dat hij voor deze gelegenheid had samengesteld, had niet alleen voor een Zondagavoridcon- cert een nogal wonderlijk karakter, doch sloot tevens een bewijslevering van zijn muzikale kwaliteiten vrijwel uit. Wij moe ten namelijk bij de beoordeeling van een musicus onderscheid maken tusschen lou ter vakmanschap en artistieke cultuur. Doch dit laatste toetsen wij nu eenmaal in den regel bij voorkeur niet aan vertol kingen van uittreksels uit opera's van componisten zooals Bizet, Berlioz, e. a., waaruit het programma van gisteravond grootendeels bestond. Als orkestwerken stonden namelijk vermeld: de ouverture „Rienzi" en „Siegfried Idyll”, beide van R. Wagner, Suite uit „Carmen" van G. Bizet en drie deelen uit „La Damnation de Faust” van H. Berlioz. Bijzonder ver zorgd, kleurrijk en levenskrachtig waren de vertolkingen, welke wij van deze com posities hebben mogen ontvangen. En al stellen deze werken geen bijzondere eischen aan de musici, al dragen zij geen diepzinnige, geestelijke problemen in zich, zoo moeten wij toch erkennen, dat wij in langen tijd niet zulk sensitief, gepolijst spel van het Residentie-orkest hadden ont vangen, als datgene, wat ons met de uit voering van Wagner's Siegfried Idyll werd geboden. Willem van Otterloo heeft dus hiermede bewezen een uitmuntend vakman te zijn. Het aanstaande Woensdagavond- concert zal stellig de overige kwaliteiten van den dirigent belichten. Als soliste trad de zangeres Maartje Of fers ten tooneele. Twee aria’s uit „Sam son et Dalila” van Saint-Saëns en een aria uit „La Reine de Saba” van Ch. Gou nod, werden door de kunstenaresse ver tolkt. De volmaakte technische beheer- sching van het gegeven gaf aan haar ver tolking een groote overtuigingskracht. Daarbij werd het muzikaal gehalte tot bui tengewone hoogte verheven door 't prach tig timbre van haar nog volle stem, door meesterlijke dictie en suggestieve voor dracht. Maartje Offers heeft van haar uit- gaanden roem als geniale zangeres met dit optreden slechts versterkt. Bloemen en langdurig applaus waren de dankbetuigin gen. welke de kunstenaresse in ontvangst mocht nemen. Het Zondagmiddag-concert, dat gisteren door het Residentie-orkest onder leiding van den dirigent Otto Glastra van Loon werd gegeven, werd geopend met de ouverture ,,1’Italiana in Algeri” van G. Rossini. Met de bijzondere blijmoedig heid, uitbundigheid en zorgeloosheid, welke de vertolking kenmerkten, werd het karakter van de compositie zuiver getroffen. Otto Glastra van Loon heeft ons hiermede niets meer willen schenken, dan wat deze muziek inhoudt en brengen kande zinnelijke bekoring en ver strooiing. Tragische en werkelijk ern stige klanken heeft Rossini, behalve bij de schepping van Guillaume Tell dan ook nimmer tot zijn beschikking gehad. Als volgend orkestwerk werd na de pauze ,,Ma Mère l’Oye”, cinq pièces enfantines van M. Ravel, ten gehoore gebracht. Zoo'n hoogtepunt der Fransche muziekliteratuur op het programma van een middagcon cert, waarvoor, zooals bekend geacht mag worden, slechts weinig of geen tijd tot repeteeren beschikbaar is gesteld, te plaat sen, kan als een gewaagde onderneming beschouwd worden. Otto Glastra van Loon is echter een dirigent, die tegen de hem gestelde taak is opgewassen. En al ont braken zoo nu en dan de finesses aan het orkestspel, door kleine ongelijkheden en gevolgen van een zekere aarzeling, zoo bleef de uitvoering waardevol door tee- dere, sprookjesachtige stemming, klank kleur en plastiek.. Tot slot van de matinée werden twee der bekendste Slavische Dansen, de nos. 3 en 8, van Dvorak uitgevoerd. Meesleepend door hun vaart, bedwelmend door de volheid der melodiën zijn deze dankbaar uit te voeren muzikale gegevens tot succesnummers voor dirigent en orkest geworden. Een langdurige applaus-hulde hebben de aanwezigen beide voor hurt kernachtige i vertolkingen gebracht. De bekende Nederlandsche componist, zanger en pianist Hans Schouwman was als vertolker van het Pianoconcert in a kl. t. op. 16 van E. Grieg, solist op dit middagconcert. Daarmede werd deze compositie voor de tweede maal in één week tijds in de Kurzaal uitgevoerd. Aan gezien het spel van Hans Schouwman ons meer boeit door dichterlijkheid en groot- menschelijke waarde dan imponeert door élan, werd deze vertolking door eerstge noemde factoren gekenmerkt. In hoeverre dit met den aard van Grieg’s concert strookt, zal ieder volgens eigen smaak en inzicht voor zichzelf moeten uitmaken. De innerlijke beheersching was daarbij een uiting van hooge artistieke ontwikke ling. Zoo’n reserve kan slechts hij in zijn voordracht naar voren doen treden, die geestelijk verwant is met het gegeven en als kunstenaar op gelijke hoogte leeft als de schepper. Bij de behandeling van zijn prachtig instrument toonde Hans Schouw man zich een waar meester. Weliswaar zou het passagespel nog aan kracht kun nen winnen, door de bewegingen nog meer aan den toets gebonden te doen zijn, door een sterker realiseeren van den diepgang van de claviatuur. Wij bedoelen hiermede het bewust volgen van den toets in zijn geheele beweging tot aan het laagste punt, ja zelfs versterkt, zooals Cortot het zoo juist aangeeft, door een kleinen na druk op den bodem. Een techniek, welke bij snel passagespel slechts uitvoerbaar is voor hen, die het vermogen tot spannen en ontspannen van alle arm- en hand- spieren volkomen bezitten. Ons inziens verlangt de vorstelijke Bechstein-vleugel stellig deze techniek! Hans Schouwman heeft een langdurige applaus-ovatie en bloemen voor zijn groote prestatie mogen ontvangen. Otto Glastra van Loon kreeg een welverdiend aandeel in de huldebe tuigingen. C. D. Boeke. Doet. ex. wijsbegeerte (hoofdvak psychologie) mej. W. J. Bla dergroen. Doet. ex. economie de heer J. L. Muller. Doet.-examen geneeskunde: mej. C. H. L. v. d. Graaf en de heeren P. G. L. H. Rietstra, D. W. Swijgman en P. van Wir- dum. Cand.-ex. rechten; de heer J. A. A. Diening. R K. Lyceum voor Meisjes. Geslaagd voor het eindex. H.B.S. B de dames: A. Berding, M. Bierhuizen, R. van Heeswijk, A. Sytsema en H. van Zijl. Canisiuscollege te Nij megen. GGeslaagd voor H.B.S. B o.a. de heeren A. te Boekhorst, Batavia, J. van Dijk, Wassenaar, J. Lamberti, Bandoeng, G. Neyzen, Delft en J. Zaat te KwintsheuL Mulo eindexamen. 6 Juli. Opgeroepen 16B en 12A ca nd. Ge slaagd allen. Voor dipl. A: M. J. Paul, A. Eenink, A. C. Hollinga, D. C. de Vries, P. van Tilburg, G. van Osch, L. M. van Geest, J. Frijlink, J. J. Cruijff, W. D. Broekema, M. G. M. Sallevelt, J. Frou- draine. Voor diploma B: L. Noordergraaf, A. E. van Twuyver, J. P. v. d. Velde, A. A. Wiltson, J. R. J. Lamens, L. Meyer, J. P. Ponstijn, A. Veldhof, F. W. Woortman, J. Goudzwaard, W. Oudshoorn, L. J. Thom son, J. M. Westerhout, L. van Dijk, G. van Essen, A. van Kampen. Vrijz. Chr. Lyceum. Eindex. H.B.S. B: geslaagd R. J. Advo caat, H. A. J. Blokpoel, A. Westhuis Boerma, P. van Outeren, W. Ouwehand, B. W. T. Sandberg, H. H. A. van Schou wenburg, en E. J. W. Schülier. Afgewezen één candidaat. Chr. H.B.S. te Leiden. Eindex, lit. ec .afd. Geslaagd: E. J. van Arkel, L. A. Bezemer, R. Ph. Bool, M. Bosschieter, W. Dubbelaar, J. Heijloo, mej. H. Holsbergen, D. J. H. Hoogerwaard, J. J. de Jongh, H. T. Kamminga, E. J. Kel der, H. J. G. Mak, Joke Maas, E. H. B. Cotcimau Uaixxi C Faalwlivv E. H. G. t’elger, J. C .Renaud, Rachel van der Rhee, E. Salm, W. L. Siddré, A. Vol- beda, D. C. van der Vijver en Henny A. Westerbrink. Afgewezen geen. Examens Tesselschade. Geëxamineerd alhier voor diploma Tes selschade „Hulp der Moeder” 12 candida tes Geslaagd zijn de dames M. A. van Duren en S. Magendans .beiden te Arn- A. hem, A. J. van Deutekom te Varsse- veld, H. Kruijswijk te Velp, A. E. Leurink te Doetinchem, H. F. B. Scharp en B. J. Scharp, beiden te Lochem, A. P. v. d. Beukel te Naaldwijk, C. P. Udema te Gro ningen, F. Wiersema te Appingedam.’ Licham. Oef. M. O. Te Amsterdam geslaagd de heeren: W. S. Mijnheer, alhier, J. C. Roth, Amster dam, J. C. F. Coers, alhier, Hiermede zijn deze examens afgeloopen. Ma c h i n i s t e n-e x a m e n. Geslaagd alhier de heeren: W. Aleman te Schiedam en H. J. Robeer te Bilthoven. Eindexamen Chr. H. B. S. Be- zuidenhout. 2e Chr. H.B.S. met 5-j. cursus, Bezuiden- hout 40, alhier. Eindexamen afd. A. Ge slaagd: mej. B. Harskamp, M. A. Hasper, A. Lengkeek, A. Voormolen. De heeren: J. A. v. Baak, F. H. von Grümbkow, F. Kok, H. A. van Leeuwen en A. Schoor, allen alhier; mej. D. C. Breeden en de heeren E. A. v. d. Harst en C. Poort te Voorburg. Ned. school. Nederlandsche Hoogere Handelsschool met 5-j. cursus voor jongens en meisjes, Nassau Dillenburgstraat no. 7. Geslaagd: E. Corbet, J. van Drielxen Bimberg, K. Huysinga, R. Klein, D. de Nes en mej. V. Westendorp. R. K. Unlverslteit. Doet. ex. rechten de heer G. J. W. Kets te Oss. Doet. ex. tneologie de heer H. van Zunderen. Doet ex. Ned. taal- en letterkunde de heeren <1. H. L. Molt en G. J. M. Schuvink. Geref. gymnasium Kampen. Geslaagd voor B o.a. G. Eibers, alhier. Examen handenarbeid. Aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen van het Haagsch Ge nootschap alhier slaagden voor de aan teekening „Handenarbeid” de volgende dames: E. Brandt, J. M. de Haas, F. C. Jenae, H de Jong Cleyndert, J. T. Kra mer, W. Rempt. Chr. Kweekschool Ga 1 vani stra a t 18. Geslaagd de heeren Th. Barneveld, W. Dijkhuizen, P. C. de Graait, F. C. Groen en J. den Heyer. Filomeentje. In het repertoire van Charlotte Köhler’s voordrachten, wij noemen o.m. De zacht moedige, Marathondans, Het bal, is Filo meentje, de bekende Vlaamsche vertelling van Marcel Thysse, die eerst getiteld was „Spoken op zolder", wat in het Vlaamsch zooveel beteekent als geestelijk niet nor maal, een wei zeer groot succes. Een talrijk publiek was Zaterdagavond in de Kurzaal aanwezig om Filomeentje haar tragische levensgeschiedenis te hoo- ren vertellen. Een verhaal niet zonder humor, wrang hier en daar, met een wel zeer tragisch slot. Filomeentje is een pathologisch geval, een meisje, dat zoo zeer van haar eigen deugden overtuigd is, dat ze haar ondeugden niet ziet. Niemand in haar omgeving is goed, zij wordt miskend en het gevoel miskend te worden, drijft haar langzaam maar zeker naar de mis daad, die zij niet gewild heeft, den moord op haar tante. Hoe prachtig weet Charlotte Köhler de groei naar den ondergang van dit meisje uit te beelden, hierbij moge de rake ty- peering van de verschillende personen, zooals de vader, de oom, de pastoor, de notaris, diens vrouw, de dokter, niet ver geten worden. Grootsch is evenwel het slot, de wroeging, de Innerlijke strijd van Filomeentje, als zij in de krant leest, dat haar oom verdacht van moord is opgeslo ten, hoe hij de schuld op zich heeft geno men, en aan deze zelfbeschuldiging getwij feld wordt. Dit is Charlotte Köhler in al haar kunnen. Zoo zeer leeft zij zich in. dat men dikke tranen van berouw over de wangen ziet biggelen. Diep ontroerd kijkt de zaal toe, stil van emotie om dan uit te barsten in een Langdurig applaus, dat wel verdiend is. 's-GRAVENZANDE. Raadsvergadering. Dinsdagavond 8 uur zal de Raad in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m.: een crediet-aan- vrage voor den bouw van een G.E.B.- gebouw met kantoor en magazijn a 13.000 en den bouw van een werkplaats voor openbare werken a 11.000. Extra steunverleening. Blijkens circulaire van het departement van Sociale Zaken van 28 Juni Afd. Steun verleening. in vervolg op de circulaire van 3 Mei 1940, mag over het kalenderjaar 1940 in deze gemeente voor extra-hulp aan werkloozen (z.g.n. B-steun) ten hoog ste worden besteed een bedrag verkregen door vermenigvuldiging van het gemiddeld aantal werkloozen over de eerste 10 maan den van 1939 met /6.42 of 84 x /6.42 is 539.28. Voor extra-hulp aan z.g.n. B-tuinders mag worden besteed een bedrag van ƒ3.21 per B-tuinder, berekend naar het gemid deld aantal B-tuinders in de maand Febr. 1940, zijnde 2; derhalve in totaal 2 x ƒ3.21 is ƒ6.42. Van het genoemde bedrag ad 6 42 per werklooze komt ƒ4.42 ten laste van net departement van Sociale Zaken, zoodat een bedrag van 2 ten laste der gemeente zal komen, terwijl van het bedrag van ƒ3.21 per B-tuinder /I voor rekening van de gemeente zal moeten komen. B en W. stellen den Raad voor de com missie belast met de uitvoering dezer extra steunverleening voor 1940 de volgende cre- dieten toe te staan: voor werklooze arbei ders 168 en voor B-tuinders ƒ2. Tot adjunct-commies le kl. ter gemeentesecretarie is benoemd de heer J. Slot. Mej. J. Kersten heeft het ge meentebestuur verzocht haar met ingang van 20 Augustus a.s. eervol ontslag te verleenen, als onderwijzeres aan de open, bare lagere school aan den Heenweg, NAALDWIJK. Nederlandsche militairen moeten zich melden. De burgemeester van Naaldwijk maakt bekend, dat in opdracht van den Ober leutnant en Platzmajor te H°eJ\ van “om land, alle in de gemeente Naaldwijk aan komende Nederlandsche officieren, onder officieren en manschappen, die zich nog in militairen dienst bevinden, zich onver wijld moeten melden aan het bureau v.ui politie te Naaldwijk. Heerenstraat 17 met opgave van reden van hun verblijf alhier. Inzake het ontslaan va..nsei- bureau van Sociale Zaken alhier een a vraagformulier verkrijgen. Voor de plaatselijke lucht bescherming was op de gemeente-begroo- Hng ƒ15.808.12 uitgetrokken. De werkc- mir» uitaaven hebben echter slechts 1717,40 bedragen, daar Gedep. Staten ladden medegedeeld, dat het uitgetrok- ken bedrag niet mocht worden besteed. Door toedoen van het Duitsche mi litaire bestuur zijn aan de Belgische gemeenten credieten verleend met het doel de ondersteuning van werkloozen te verhoogen, deelt het D.N.B. mede. Bovendien zijn middelen ter beschik king van het landsbestuur gesteld om over Juli en over het laatste deel van Juni de salarissen van de ambtenaren en werklieden uit te betalen. „Japan blijft trouw aan zijn niet- inmengingspolitiek tegenover den Euro peeschen oorlog. Dit beteekent echter geen Passiviteit", a]dus de Japansche mTtSXnr O OOrlOg’ Hata' in «en raditoespraak naar aanleiding van den Le?Vesultaatan 0611 °°rl°g met China- h in ChfVUn den Japanschen op- r erdS 2 "J* ‘8’ Zo° ging de minis- frJSk te aJdii7geering van T’iang* (.ai.|]ur Ziin r i tOt een Provinciaal bestuur. Zijn regime kon glechts b bestaan, zoo lang het door derde mo- ding van Wang-ui” k g onder lei* metdenherbX^T* U h’^n Europeesche conflict V“n het politiek, zich allee' L i u Japan zljn het conflict In China bakt°mmcren einde te brengen duideliiir ee*1 ®ocd In het teeken^^^UüÏ'^’ hardt het bij zijn Drin lti®k vol- zich buiten het conflict te Het onzekere weer had gistermiddag velen naar den Koninklijken Schouwburg doen trekken, waar het Residentie Tooneel de 25ste voorstelling gaf van de „Camera Obscura” van Hildebrand, in de nieuwe bewerking van ir. J. P. Valkema Blauw en Bets Ranucci-Beckman. En dié zeer velen zullen van hun gang naar den Schouwburg zeker geen spijt hebben ge had, want van begin tot eind is er weer volop genoten van het spel van Paul Steen bergen als Hildebrand, w van dat van Adolphe Engers als Jan A’dam Keigge, van dat van Philippe la Chapelle als Robertus Nurks, van dat van Bob Oosthoek als van der Hoogen, van dat van Fie Carelsen als grootmoeder, mevrouw Morrison, maar ook van de costuums en de décors. Er is weer braaf gelachen om hét tweede be drijf. het koekplakken in „Den zoeten in val”, terwijl er aan het slot van het derde bedrijf weer doodsche stilte heerschte in de zaal bij de prachtige, indrukwekkende declamatie van „Als het kindje binnen komt” door Paul Steenbergen. Merkwaardig is het zeker, dat de in houd van dit boek na zoovele jaren nog zoo tot onze harten spreekt! Aan het slot van het voorspel, aan het slot van het le en 2e bedrijf, maar bovenal aan dat van het 3e bedrijf, heeft het pu bliek door een hartelijk en langdurig ap plaus zijn groote ingenomenheid en vol daanheid met het vertoonde te kennen ge geven. We twijfelen er niet aan, of dit typisch Hollandsche werk zal door het Residentie Tooneel nog wel weer op het programma geplaatst worden!

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3