Zilverstroom in den Haag De 100.000 glansrijk gepasseerd STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT GERAFFINEERDE OPLICHTER GEKNIPT TIENJARIG MEISJE VERMOORD HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 8 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 WIELRIJDERS, OPGELET I De collecte voor de oorlogsslachtoffers de Wat er binnen kwam krachtsport. De Braziliaansche diplomatieke vertegenwoordiging NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DEN OOSTMARK Had in tal van plaatsen zijn arbeidsterrein MOTORRIJWIEL TEGEN LANTAARN PAAL GEBOTST Wat de randgemeenten opbrachten DE HULPVERLEENING AAN INDISCHE MENSCHEN TERAARDEBESTELLING BART VERMALLEN BEGRAFENIS ir. A. BIJL DEBET AAN VERSCHILLENDE RIJWIELDIEFSTALLEN IN ONZE STAD OUDE BEKENDE VAN DE POLITIE GEARRESTEERD Dader sloeg de hand aan zichzelf Ouders moeten zoo spoedig mogelijk opgave doen bij den burgemeester Belangrijke nieuwe bepalingen over de verduistering en en dank- Veldman. In Rijswijk heeft de straat- en hui- zencollecte opgebracht 4.068,72$. Van tevoren was reeds per giro en op an dere wijze ontvangen een bedrag van 867.50. In Voorburg kwam via col lectebus, inteekenlijst en giro 10.300 binnen. Ruim 8000 bracht de straat- huizencollecte in Wassenaar op. legatie i een voor Meegelokt. Vermoed wordt, dat het kind Don derdag door J. K. aan school is op gewacht en is meegelokt met bonbons. In deze meening wordt men gesterkt, omdat op het zolderkamertje, waar het lijkje Is gevonden, enkele stukjes zilverpapier zijn aangetroffen. J. K. heeft reeds in het verleden gevangenisstraf ondergaan voor het plegen van ontucht met kinderen. Op de Algemeene begraafplaats De Haagsche rechercheurs J. de Graaf en C. G. van Hees hebben door de arrestatie van den 20-jari- gen M. M. Z., aan de practijken van een geraffineerd oplichter een einde gemaakt. Z. opereerde zoowel in Utrecht, Rotterdam en den Haag, terwijl het niet uitgesloten is, dat hij ook nog in andene gemeenten zijn slag heeft weten te slaan. WEDSTRIJD TEN BATE VAN ROTTERDAM. Hedenavond om 7.30 uur wordt in het gebouw „Amicitia” Westeinde 15 alhier, een wedstrijd gehouden in worstelen en gewichtheffen ten bate van Rotterdam. Aun dezen avond zullen verscheidene kaïn» pioenen en oud-kanipiueuen bun mede werking verleenen. De inzameling in den Haag op Zaterdag ten bate van de oorlogsslachtoffers een collecte in den gewonen zin van het woord kan men het nauwelijks noemen heeft alle voorgaande glansrijk geslagen. Meer dan 100.000 (zegge schrijve honderdduizend gulden) is er door de bewoners van onze stad gegeven en nog steeds stroomt het geld binnen, zoodat verwacht mag worden, dat over eenige dagen, wanneer de zilverstroom geluwd zal zijn en men de eindrekening opmaakt, het bedrag van 125.000 zal zijn overschreden. Als men daarbij be denkt, dat de inzameling over het heele land plaats vindt en dat zeer velen hun geld niet storten bij een van de plaatselijke comité’s, dan kan men begrijpen, dat de man, die zeide „we kunnen het millioen best halen”, geen luchtkasteelen bouwde, maar wel degelijk met zijn beide beenen op den grond stond. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren voor de totale opbrengst van de nationale in zameling bekend is, omdat in tal van plaatsen nog gecollecteerd (beter is het misschien te zeggen geld verzameld) moet worden. In het Zuiden van ons land b.v. wordt de collecte Zondag a.s. gehouden. Op het gironummer van de Natio nale Inzameling 1940, 3 8 8.0 0 0, was hedenochtend in totaal gestort 285.000. In dit bedrag zijn inbegrepen de opbrengst van de collecten in eenige kleinere plaatsen, namelijk 30.000. De groote stoot moet dus feitelijk nog komen. Boven dien verwacht men op het hoofdbureau nog tal van giften. Er zijn nu eenmaal vele menschen, die niet zoo heel vlug zijn met storten en dit pas vandaag of morgen zullen doen. _je, die wegens ge zondheidsredenen zijn functie van leider heeft neergelegd. Bloemen vertolkten den dank der vluchtelingen voor hetgeen de heer Pigge voor hen gedaan heeft. Op volger van den beer Pigge is de heer Op de Algemeene Begraafplaats is Zaterdagmiddag het stoffelijke over schot van ir. A. Bijl, oud-hoofdingeneur- afdeelingschef van de Duinwaterleiding hier ter stede, teraardebesteld. Vele ambtenaren en oud-ambtenaren van de Duinwaterleiding gaven van hun belangstelling blijk, o.a. waren aanwezig de directeur de heer W. J. Harders, de adj.-directeur de heer A. J. Gurck en de heeren B. G. Stempels, administrateur, J. H. v. d, Pouw, adj.-administrateur, G. W. Richel sr., en W. P. J. Gestman, beiden techn.-hoofdambtenaren, jhr. P. T. M. Stoop van Hillegersberg, ingenieur van de D.W.L., W. J. Kerkum, inspecteur, A. v. d. Ven, techn.-hoofdopzichter, L. F. de Kok, gep. techn.-opzichter, A. v. d. Zwan, adm.-ambtenaar, G. Candel, controleur D.W.L. en voorts de heeren W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, J. P. L. Kleyburg, landbouwkundige bij de arbeidsinspectie, L. Boekee, aannemer, P. Paul en F. Blick- man, namens het jeugddienstkerkkoor. Aan de groeve heeft allereerst het Hebt u nog bijzondere giften ontvan gen, vroegen wij tenslotte, De dag begon, aldus de heer Wen sink, met twee enveloppen, die elk 1000 inhielden. Later op den dag kwa men er nog twee giften binnen van 500. Vit de collectebussen kwamen nog eenige bankbiljetten van 100, vele van 50 en tallooze van 25 en 10 te voorschijn. Naar den Haag. In de bladen waren over de prac tijken van Z. uitvoerige verhalen ver schenen en ongetwijfeld heeft hij deze ook gelezen. Hij verplaatste althans zijn operatieterrein naar den Haag en ging zich toeleggen op het stelen van fietsen. Z. woonde hier op verschillen de adressen en gaf ook steeds een an deren naam op. In totaal heeft hij in het centrum van onze stad in enkele weken tijds tien rijwielen weten te ontvreemden, terwijl hij uit zijn laat ste kosthuis ook nog twee damesman tels heeft gestolen. Dank zij de speciale controle op de cpkoopers is men eindelijk op het spoor van Z. kunnen komen. Het was aan de rechercheurs van den Centralen Opsporingsdienst n.l. opge vallen, dat in de registers der opkoo- pers herhaaldelijk dezelfde naam voor kwam Men informeerde naar het sig nalement van dezen vasten klant en uit de verstrekte gegevens kon aan de hand van foto’s uit het politie-album nagegaan worden, wie de rijwielver- kooper was. Niets dan lof. Voor de tallooze medewerkers heeft men niets dan lof. Zooals gezegd, we kenlang is men bezig geweest aan de voorbereiding. Toen kwam de dag zelve. De 2300 collectanten moesten aan een versnapering geholpen worden. Hiervoor zorgden de padvindsters, die met limonade en gevulde koeken rond gingen. Padvinders waren behulpzaam bij de overbrenging van het geld en verrichtten bovendien tal van ordon- nance-diensten, de stalhouderij van der Lans had twee mailcoaches ter beschik king gesteld voor de distributie van de bussen en de speldjes. In totaal zijn er ruim 200-000 speldjes aan den man ge bracht. De inzameling in den Haag is nu achter den rug. Maar het gironum mer blijft natuurlijk open voor gif ten, en we hopen, dat velen, die er nog niet op gestort hebben, bet alsnog zullen doen, nu zij zien, dat duizenden hen zijn voorgegaan, aldus onze zegsman. Het gironum mer van de Haagsche Collecte-com- missie is en blijft 388900. Ten nadeele van een bewoon ster van Leiden werd Zaterdagmiddag In een magazijn in de binnenstad een hand- taschje met 10 gestolen, van een be- woonster van Utrecht een handtaschje met 38, van een bewoonster van Leiden een portemonnaie met 7, terwijl op het marktterrein ten nadeele van een inwoon ster uit Rijswijk een portemonnaie met t 8 werd gerold. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmiddelen aan te schaffen, di.e door de keuringscommissie zijn goedgekeurd. De goedgekeurde af- schermingsmiddelen zijn gemerkt met een ingeponsten rechthoek van 20 bij 15 milimeter met de letters J.L.B. en daaronder het keuringsnummer. In den handel gebrachte afschermingskappen, die dit merk niet dragen, gelden als niet in overeenstemming met de voorschrif ten. Het aantal hulpvragenden neemt toe. In het orgaan van de Koninklijke Vereeniging „Oost en West” dat tegen woordig tweemaal per maand verschijnt treffen wij, in het nummer van 6 Juli, een overzicht aan van de door deze vereeniging geleide steunverlee- ning aan Indische menschen in Holland gedurende de afgeloopen veertien da gen. Ook in de afgeloopen periode, aldus dit overzicht, kwamen velen bij ons om raad en hulp. Raad konden wij in ruime mate geven en wij mogen met voldoening constateeren, dat hij in alle gevallen tot het gewenschte resultaat voerde, dank zij ook de medewerking van tal van instanties, welke met ons de nood van velen kunnen lenigen. De hulp, welke wij kunnen bieden, is echter aan grenzen gebonden; gelukkig zijn die grenzen nog niet zóó nauw ge trokken, dat zij, die hulp noodig hadden, zich teleurgesteld konden gevoelen. Doch, dat kon wel eens spoedig veran deren; het verschijnsel doet zich n.L voor, dat niet alleen het aantal hulpvra genden toeneemt, maar dat er thans ook overigens welgestelden tot ons ko men, wier normale inkomen, geheel of grootendeels, uit het buitenland afkom stig is, als gevolg van den aard hunner beleggingen of doordat de pensioenbe- talende onderneming in het buitenland is gevestigd. Zij zijn desniettemin gede gen oudgasten en hun nooden wegen even zwaar, zoodat in elk geval zal ge tracht worden ook hieraan tegemoet te komen. Om nu enkele cijfers te noemen, wij moesten in totaal hulp bieden in rond 100 gevallen en wij betaalden een som uit van rond f 5000. Wij besluiten daarom met de opwek king, dat ieder blijve geven; ook hij, die wel een bedrag toezegde, doch tot nu toe vergat dit over te maken. Het gironummer van „Oost en West” is: 14574. In den afgeloopen nacht is op den Nie- boerweg een motorrijwiel tegen een lan taarnpaal gebotst en over den kop gesla gen, De bestuurder, de 20-jarige korporaal H. M., bekwam een hersenschudding, ter wijl de duopassagier, de korporaal A. H. B„ een linker schouderfractuur bekwam. Beiden zijn door den geneeskundigen dienst naar het militair hospitaal over gebracht. De straat- en huizencollecte heeft ruim 64.000 opgebracbt. Via de Giro is Zaterdag binnengekomen een bedrag van f 37.000. Van ochtend is daar nog f 11-000 aan toegevoegd. In totaal is dit dus een bedrag van 112.000. AFSCHEID H. G. PIGGE. In de Groente- en Fruithallen hebben de daarin ondergebrachte Rotterdamsche vluchtelingen gisteren afscheid genomen van den heer H. G. Pigg' zondheidsredenen zijn n. Het Comité Levensvragen, be legt morgenavond wederom een bijeen komst in de zaal Kemperstraat 15. Behan deld wordt het onderwerp: „De kracht van het Evangelie, en het verkrachten van het Evangelie". BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden Zaterdag 682 en Zondag 127 baden genomen, in het Volkszeebad Sche- veningen resp 1150 en 422, in het Volks zeebad Kijkduin resp. 304 en 95 en In het Zwembad Zuiderpark ersp. 4417 en 241. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 65 en in het Zuiderpark- bad 66 graden. WEER STRAALDE LICHT UIT WONINGEN. De politie heeft zich In den nacht van Zaterdag op Zondag toegang moeten ver schaffen tot een pand in het Westeinde en in hat Noordeinde, daar licht naar bui ten uitstraalde. In beide gevallen waren de bewoners afwezig. De politie heeft den 29-jarigen handels- reiziger J. v. d. V„ die in Augustus van het vorige jaar een moordaanslag heeft gepleegd op het Malieveld op den kapel meester van het Fritz Hirsch-operette- gezelsehap, aangehouden. Bovendien be kwam toen een agent van politie, die te hulp was gesneld, een klap op het hoofd, waardoor deze verwondingen opliep. J. v. d. V„ die deswege tot gevangenis straf was veroordeeld, onderging zijn straf in het Huis van Bewaring te Rotterdam, doch was tijdens de oorlogsdagen hieruit tijdelijk ontslagen en niet teruggekeerd. De man heeft nog een gevangenisstraf van vier jaar te goed. Veilig rijden mogelijk Door deze bepaling is een zoodanige verlichting van den rijweg beoogd, dat den wielrijder veilig rijden mogelijk is en tegenliggers het rijwiel als zoo danig kunnen herkennen. De afmetin gen van de toegelaten lichtspleet komen overeen met de in Duitschland gelden de bepalingen. Daar hier in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in iedet geval slechts de kleinste spleetlengte, namelijk die van drie centimeter zal worden toegepast. Controle door Materiaal* keuringscommissie. In samenhang hiermede wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van ver- duisteringsmateriaal voor voertuigen, fietsen inbegrepen, die, voor het in den handel wordt gebracht, bij de materiaal- keuringscommissie van de Rijksinspec- tie voor de bescherming der burgerbe volking tegen aanvallen uit de lucht, Heerengracht 23, Den Haag, ter goed keuring moeten voorleggen. De materiaalkeuringscommissie con troleert, of het aangeboden verduiste- ringsmiddel beantwoordt aan de bedoe lingen van de verduisteringsverorde- ning. Daarbij is het voor verduisterings middelen voor fietslantaarns niet steeds noodig, dat zij bepaald de in paragraaf 10 genoemde rechthoekige lichtspleet hebben. De commissie kan ook andere verduisteringsmiddelen goedkeuren, die de in paragraaf 10 voorgeschreven licht sterkte niet overschrijden en ook overi gens aan de voorschriften voor de ver duistering voldoen. Over de handhaving van de verduis tering zullen binnenkort verdere be kendmakingen volgen. Er wordt ver wacht, dat de bepalingen van de nieuwe verduisterings-verordening door de be volking zeer nauwgezet zullen worden nagekomen, want tenslotte dient de ver duistering slechts de bescherming van de bevolking en van haar eigendom. Maar komen wij terug op ons uit gangspunt, de inzameling in den Haag. De heer Wensink, secretaris van het comité den Haag, was zoo vriendelijk ons het een en ander over het verloop daarvan te vertellen. Reeds tijdens de voorbereiding, die eenige weken duur de, was er alle reden tot optimisme. We kregen namelijk medewerking van iedereen. Geen mensch wilde achter blijven en het aantal menschen, dat zijn vrijen tijd voor het comité offer de, was legio. De collectanten kwamen zich eveneens in grooten getale melden. In totaal hadden we er 2300. Het waren de voelhorens, die in de zakken van iederen Hagenaar getast hebben. Nie mand wilde achterblijven met zijn gift. Men voelde het als een moreele plicht een speldje te koopen. De dubbeltjes, de kwartjes, de guldens, de rijksdaal- ders, de bankbiljetten, ja zelfs gouden vijfjes en tientjes, zij stroomden de collectebussen binnen. En deze stroom duurde van den vroegen ochtend tot den laten avond. Collectebussen, welke eenige honderden guldens aan zilver geld bevatten, waren geen zeldzaam heid en herhaaldelijk waren er collec tanten, die vroegen „Geef mij gauw een andere bus, want deze is zoo zwaar en ik kan het zilvergeld al zien schitteren". Een vraag, die natuurlijk niet tot doovemansooren gericht was. De stad was verdeeld in ongeveer dertig wijken. Aan het hoofd van iedere wijk stond een wijkhoofd. Zijn huis was het centrale punt, waar de bussen gevuld binnenkwamen en waar een voorloopige telling van het binnen- gekomene werd gehouden. Per auto, bus of tram brachten deze wijkhoofden het door hun ontvangen geld naar de Oude Raadzaal op het Stadhuis. Niet in de bekende geldzakjes, maar In meelzakken en koffers Allen waren ze blij, dat ze het daar konden deponee- ren, want het bleken zware vrachten te zijn, deze koffers en zakken met geld. Zaterdagavond om tien uur had men van alle wijkhoofden de gelden ontvangen. Met twee auto’s is het naar de bank van Heldring en Pierson overgebracht, waar het vandaag geteld zou worden. Men is daar met drie ploegen den ge- heelen dag bezig. Niet voor morgen zou het eindcijfer bekend kunnen zijn, deelde men ons mede. NIEUW MAGAZIJN VAN H. H. DE KLERK EN ZN. In het perceel aan de Juliana van Stol- berglaan 1, waar vroeger de Japansche legatie gevestigd was, is thans gevestigd een voor den Haag nieuwe, doch voor Rot terdammers oude en gerenommeerd meu- belmagazijn van de fa. H. H, de Klerk en Zn, Daar waar eens de Hoogstraat was in Rotterdam, bezat deze filma een groot complex, magazijnen, waar men van alles kon krijgen, wat er pp gebied van complete meubelinrjchting te koop was. Hoe zeer ook getroffen door de rampspoed die velen genoodzaakt hebben opnieuw te beginnen, is men niet bij de pakken neer blijven zitten. Er waren voorraden en er was energie. In een korte spanne tijds heeft de firma de Klerk, genoemd perceel vertimmerd en wie een kijkje gaat nemen in de toonzalen, ziet dat men daar een voorraad meubelen, tapijten, lampen, gor dijnen, loopers te kust en te keur heeft, Alles is zoo opgesteld, dat men het ziet in een omgeving, waarin men het zou wen- schen, zoodat de keuze wel zeer gemak kelijk wordt gemaakt. Wij zagen er mo derne eetkamers in blank eiken, gezellige moderne bankgarnituren, Oldfinish zit-, eet- en slaapkamers,rietsalons, slaapkamers In eschdoorn en andere fraaie houtsoorten., waarbij het vooral in degelijkheid en kwa liteit gezocht werd. Voor de fraaie en groote collectie tapijten zal menigeen be wondering moeten koesteren. Zoo Is daar in dit groote heerenhuis voor „elck, die zijn huis wil inrichten, wat wils". Het was op den eersten oorlogsdag, dat de bewoners van het Rijksopvoe- dingsgesticht te Amersfoort, tijdelijk in vrijheid werden gesteld. Tot hen be hoorde ook de 20-jarige banketbakker M. M. Z„ die wegens een diefstal met opensluiting, gepleegd in 1937, in het gesticht tot zijn meerderjarigheid ver blijf moest houden. Na de capitulatie werd aan de jon gens medegedeeld, dat zij zich weer aan het gesticht moesten komen melden. Zulks deed de banketbakker echter niet, doch ging daarentegen naar Amster dam. Hier heeft hij eenigen tijd ver blijf gehouden, om dan zijn diensten te gaan aanbieden in Rotterdam, bij het vervoer van gewonden. Z. droeg nog steeds de gezichtskleeding, doch bij niemand heeft dit eenige argwaan ge wekt. Bij een der ploegen was hij in de kost en zag kans zich zoowel een Roode Kruis-insigne, als een E.H.B.O.-speldje toe te eigeneh. Het werk in de Maasstad begon hem te vervelen en Z. begaf zich naar Utrecht. Hij gaf zich uit voor con troleur van den distributiedienst, meld de zich bij een hem onbekende familie en vroeg inzage van de distributiekaar ten. hetgeen hem gelukte. Nadat de pseudo-controleur alles in orde had be vonden, gaf hij de paperassen terug, echter niet, na de stamkaart achter te hebben gehouden. Hij begreep, dat een dergelijk gewichtig document hem in deze dagen van nut zou kunnen zijn. In de val. De rechercheurs de Graaf en van Hees speurden ijverig de binnenstad af en ziet, in den avond van den 2en Juli zagen zij op den hoek van de Wagenstraat en de Amsterdamsche Veerkade iemand loopen, wiens uiter lijk veel overeenkwam met dat op de foto. Een van de rechercheurs sprak ham op de Bierkade aan. Hij vroeg den naam, waarop de aangesprokene prompt antwoordde„Ik heet van Nieuwen hoven". De politieman vroeg vervolgens of hij zich verder kon legitlmeeren en de man haalde een visitekaartje uit zijn binnenzak, waarop de naam J. P. van Nieuwenhoven prijkte. De rechercheur was begrijpelijk eenigszins uit het veld geslagen, doch zijn collega bekeek de foto nog eens en vond de gelijkenis toch zoo frappant, dat hij het wensche- lijk vond mijnheer van Nieuwenhoven eens mee te nemen naar het bureau aan de Prinsestraat. Na een kort ver hoor legde de man een bekentenis af en deelde mede, dat hij Inderdaad de ge zochte Z. was. Hij is in bewaring gesteld en zal wegens d* gepleegde delicten zich in tal van plaatsen te verantwoorden hebben, Uit de bezette gebieden terug gekomen. Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: Naar het ministerie van buitenland- sche zaken bekend maakt, heeft de Bra- ziliaanjche regeering, op verzoek van de Duitsche regeering, haar diploma tieke vertegenwoordigingen terugge trokken uit Nederland, Noorwegen, België en Luxemburg. aan de Kerkhoflaan is Zaterdag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bekenden musicus, den heer Bart Verballen. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op de heeren H. Zeldenrust, dirigent van het Haagsche Harmonieorkest, W. Hekker, oud-dirigent van de Fransche Opera, W. F. van der Hooven, musicus, A van Esso, muziekuitgever, H. A. de Vries, oud-commissaris van de Italiaansche Opera, J. J. de Graaf, oud-administrateur van de Deli Mij., Bernard Schregel, schil der, Gerrit van Wezel, kapelmeester, Pe dro Clignett, P. Rackwitsz, schilder, jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga. oud-burgemeester van Deventer, H. van der Stok en Jos. Seckel, resp. secr. en be stuurslid van Pulchri, H. v. d. Vegt, leeraar Kon. Cons., mr. A. W- Kamp, voordrachtskunstenaar, J. Waller, musicus, D. Balfoort, conservator van het Gemeen temuseum, W. Zittersteyn, oud-Bureelchef P.T.T., J. A. de Mondt, schilder, N. Wol- dendorp, assuradeur, B. J. M. Tissen, oud- lid Kon. Mil. Kapel, A. Luyt, schilder, J. F. Corbet, leeraar Conservatorium, Rotter dam, Th. Kneifer, leeraar Kon. Cons. Leo v. d. Tand, directeur Haagsche muziekaca demie, B. A. Bongers, schilder, L. Angenot, I musicus, H. J. Voerman, musicus, Henri j Geraedts, leeraar Kon. Cons., J. Broek- huyze, en E. Buziau, musici, mevr. Maria Vetter en Henriette Meyers, zangeressen, Alex Voormolen, musicus, en Th. S. Ogier, oud -onderdirecteur Kon. Mil. Kapel. In den stoet kwamen o.m. mede, de hee ren Willy Sluiter, voorzitter van Pulchri Ype Wenning, commissaris van de socië teit Pulchri, en Hugo van Dalen. In de aula voerde als eerste spre ker het woord de heer Hugo van Da len, leeraar Kon. Convervatorium. Verhallen was een musicus, die in heel Nederland gewaardeerd werd. Niet alleen als kunstenaar, maar ook als vriend. Hij was een streng, maar eminent leeraar. Zijn kundige beoor- deelingen bewezen, dat hij een groot man was. Zélf had ik een diepe ver- eering voor hem. Ype Wenning sprak namens Pulchri. Hij zeide, dat de overledene in Pulchri een belangrijke figuur is geweest. Heel het artistieke gebeuren ging hem ter harte, Verhal len stond steeds midden in het leven van Pulchri. De heer van der Vegt, sprekende namens den directeur van het Kon. Conservatorium, Sem Dresden, zeide, dat vele leerlingen hem met baarheid zullen gedenken. Men zal zijn beteekenis voor toonkunst niet licht vergeten. Daarna spraken o.m. nog eenige Rotterdam sche vrienden een hartelijk woord van afscheid. Zij schetsten zijn warme menschelijkheid, zijn temperament en zijn rechtschapenheid. Een van zijn sterkste deugden was zijn breedheid van karakter. De heer J. F. v. d. Meer sprak tpt slot namens de Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus”, Verhallen was eerelid, omdat hy zeer veel voor onze vereeniging geweest is. De organist speelde een treur- marsch van Chopin, Ases Tod van Grieg en Wenn ich einmal sol] schei den van Bach. Aan het graf dankte een familielid voor de belangstelling. De S tr a a te va n g el i s a tie d i e n s t wordt deze week gehouden op Woensdag des avonds 8 uur In het Huygenspgrk bij den Stationsweg. Zijn „werk”methoden. Hij wist adressen te bemachtigen van families, die een zoon in militairen dienst hadden. Z. vertelde, dat hij het betreffende familielid had gesproken en zich nu in zijn hoedanigheid van con troleur van het Roode Kruis eens op de hoogte kwam stellen, of de inrichting van de woning er op berekend was, voor verpleging van den zoon, die volgens zeggen van Z. gewond was, doch eerstdaags naar huis zou tcrug- keeren. Hij vroeg aan de zielsverrukte families boven- en ondergoed en in en kele gevallen gelukte het hem zelfs geld te krijgen. Zoo gaf een vader den op lichter zijn laatste zilverbon, want ..zijn zoon zou wel niet weten, hoe die er uit zag Soms nuttigde hij met de familie het middagmaal. Zijn optreden moet zeer correct zijn geweest. Toen echter nadere berichten uit bleven kregen enkele families argwaan en wendden zich tot de politie. Men beschikte over een vrij goed signale ment. Het 10-jarig meisje J. O., omtrent wie Zaterdag opsporing werd ver zocht en dat sinds 4 Juli j.I. vermist werd, nadat het des middags de Dr. Piersonschool aan de Prinsegracht had verlaten, is gisteravond om streeks half acht dood gevonden in een woning aan de Roode Leeuw- straat. Aan dit huis vervoegde zich den man, die daar voorheen had gewoond. Hij kwam daar nog eenig goed halen, dat hij er had achtergelaten. De be zoeker vond echter de deur aan den binnenkant gesloten. Via het naast gelegen huis slaagde hij er in, het huis binnen te dringen. Op de eerste étage vond hij het lijk van een meisje op bed liggen en be neden ontdekte hij het lijk van een man, den 30-jarigen J. K., die daar vroeger had gewoond. Vast is komen te staan, dat met het meisje een zedenmisdrijf is ge pleegd, waarna het door wurging om het leven is gebracht. De dader heeft door het doorvijlen van een looden buis, door gas een einde aan zijn leven gemaakt. Beide lijken zijn overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal. Het Nederlandsch Centraal Bureau voor de Kinderactie Nederland-Oost- mark deelt ons mede De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart heeft in zijn te Rotter dam gehouden rede uitdrukking ge geven van zijn bijzondere voldoening, daar hij thans de gelegenheid heeft tot het in het leven roepen van een kinderactie voor kinderen van behoef tige Nederlandsche gezinnen, en zijn dank te kunnen toonen voor de in de na-oorlogsjaren van Nederlandsche zijde doorgevoerde kinderhulpactie voor Oostenrijksche kinderen. Toenter tijd waren duizenden Oestenrijksche kinderen voor ontspanning in Neder land. Thans heeft de Rijkscommissaris toegezegd, dat 6000 kinderen naar de mooie gouw Opperdonau (Salzkammer gut) kunnen gaan. Met de voorbereidingen voor deze reis is het Nederlandsch-Duitsch comité gereed. De eerste vacantietreinen voor deze ontspanning behoeftige kinderen kun nen vertrekken op 15 Juli a.s. De duur van het verblijf is gerekend tot Octo ber, zoodat een absolute ontspanning gewaarborgd is. In Oostenrijk staan de kinderen on der toezicht van Nederlanders. Boven dien staan alle kinderen onder genees kundige controle, en worden onderge bracht in vrijgemaakte hotels, vacantie- oorden en bij gegoede families, en wel uitsluitend in de meest mooie gedeel ten van Opper-Oostenrijk. Op verren afstand van den oorlog en zijn gevol gen kunnen en zullen zij genieten. Uitsluitend uit sociaal oogpunt wor den de kinderen uitgezocht, d.w.z. die kinderen, die een ontspanning het meest noodig hebben. De politieke en godsdienstige richting der ouders speelt hierbij geen rol. De gouw Opperdonau zal alles doen wat in haar vermogen ligt te vergoe den wat Nederlanders destijds voor de Oostenrijksche kinderen hebben ge daan. De ouders moeten zoo spoedig moge lijk opgave doen bij den burgemeester van hun gemeente. Er mag niemand geweigerd worden. Om transportrede- nen mogen op het oogenblik maar 6000 kinderen worden opgenomen. Men wende zich in geval van twijfel tot het Nederlandsch Centraal Bureau voor de kinderactie Nederland-Oostmark, den Haag, Binnenhof 19, telefoon 183820, toestel 26. Ter aanvulling van de nieuwe ver duister ingsverordening van den Rijks commissaris, opgenomen in het Ver ordeningenblad voor het bezette Neder landsche gebied op 6 Juli 1940, maakt de bevelhebber van de „Ordnungspolizei beim hoheren S.S.- Und Polizeiführer” officieel het volgende bekend De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is, dat fietsers terstond na het invallen der duisternis niet meer zonder licht mogen rijden. Paragraaf 10 van de verordening bepaalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 centimeter lange en 1 c.m. hooge rechthoekige opening het licht uit de benedenhelft van de lantaarn doorlaat. woord gevoerd de heer W. J. Har ders, directeur van de D.W.L. die zei de, dat hij vele jaren nauw met de thans ontslapene heeft mogen samenwerken. Op 1 Augustus 1920 kwam ir. Bijl als hoofdambtenaar bij de Duinwaterleiding en sindsdien heeft hij aan verschillende werken zijn krachten gegeven. Spr. noemde o.a. de onteigening van Meyendell en de aanvullende werkzaamheden voor de uitbreiding van het bedrijf. In het bij zonder memoreerde spr. het enthou siasme waarmede ir. Bijl zijn werk deed. Op 1 Januari 1938 nam hij af scheid van de D.W.L. Toen had men niet kunnen denken, dat zijn rust slechts van zoo korten duur zou zijn. Voor ons, zoo besloot spr. is hjj een lichtend voorbeeld geweest. Een broer van den overledene, dr. Bijl dankte hierna voor de betoonde belangstelling. Dr. M. M. den Hertog, die tevoren een rouwdienst leidde ten huize van den ontslapene, besloot de begrafenisplechtigheid met het lezen van eenige gedeelten uit de Heilige Schrift en bracht ir. Bijl, namens den kerkeraad van de Ned. Herv. kerk dank voor wat hij deed als ouderling. Tevens bracht de predikant de ver diensten van den overledene voor het jeugddienstkerkkoor in herinnering. De baar werd gedekt met een krans van het personeel van de D.W.L,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6