1940. No. 17615. De verhoudingen in het Verre Oosten ’s-Hertogenbosch Parade te De stemming onder de Engelsche bevolking r Dinsdag 9 Juli. Japan blijft tegenover Engeland op zijn stuk staan Door alarmeerende berichten opgeschrikt Protest tegen optreden van Amerikaansche soldaten te Sjanghai Handelsoorlog tegen Engeland wordt voortgezet Engeland wil wapen- vervoer door Burma niet staken Dragen van militaire uniform verboden PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Bommen op Sliedrecht Na 15 Juli a.s. het D. N. B. Het het van Uitzonderingen. De Engelsche druk op Egypte opleggen”. Engeland Boringen naar olie met nadruk de zienswijze en de opvat- ven Misdrijf tegen de Duitsche Weermacht Tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld Domei meldt uit Tokio Het Britsche antwoord op de Japan- sche eischen met betrekking tot het vervoer van materiaal en goe deren door Burma en Hongkong, als steun aan Tsjang kai sjek, is een volledige verwerping van de Japansche eischen. De Franschen als buiten landers behandeld Engelsche kinderen in Amerika aangekomen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Franschen ambassadeur, Arsène Hen ry, over de bedrijvigheid der Japansche inspecteurs in Fransch Indo-China. Graaf Ciano bezichtigt de Maginotlinie. ting van gezet. ambassadeur heeft aan zijn wat de Te’s-Hertogenbosch heeftde beëedi ging plaatsgehad van een aantal manschappen van het S.S. Doodshoofd- negiment, waarna op de Giwte Markt een parade werd afgenonien door den Re^iiitentscornmundant S.S. Standartführer Reich. aan geen Woolton is Alle zijn De evacuatie van Hongkong Zondagavond zijn te Manilla 1700 Britsche vrouwen en kinderen aange komen, die uit Hongkong waren ge ëvacueerd, meldt Reuter uit Manilla. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct., fr p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. straffingsveldtocht is de wil van den Hemel. In China is er geen plaats meer voor Engelsche troepen. Indien gij niet onmiddellijk vertrekt en geen gevolg teeft aan deze waarschuwing, zullen wij geweld gebruiken en jullie vernie tigen". Vijf gewonden te Zwolle. Twee Engelsche vliegtuigen hebben gistermiddag omstreeks half vüf een vijftal bommen uitgegooid in de omge- De Weermachtsbevelhebber in Ne derland. de generaal der luchtmacht Christiansen, heeft het volgende be paald Voor zoover de militaire uniformen en uitrustingstukken geen privé eigen dom zijn, zal over de inneming daar van nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officie ren. onderofficieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uni form wordt aangetroffen, maakt zich strafbaar. ving van Zwolle. Er werden vijf men- schen gewond. Een meisje kreeg lichte kwetsuren. Twee schippers en een vrouw werden zwaar gewond en moes ten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Engelsche bommen op onze kustbevolking. De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeiende badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. „Rotterdam aan zee" staat bijna dage lijks bloot aan de zinnelooze Engelsche bombardementen. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot deel der Hoeksche bevolking is vrijwil lig geëvacueerd. Tal van huizen zijn geheel verlaten, de ramen zijn met planken dicht gespijkerd, 's Nachts is Hoek van Holland nagenoeg uitgestor ven. De meeste menschen, die er over dag nog wonen, gaan des avonds in ’s-Gravenzande en andere naburige Westlandsche gemeenten slapen, om dat de Engelschen bij voorkeur des nachts hun bommen over de huizen uit strooien. Het D.N.B. meldt van de Egyptische grens Onlangs heeft Reuter verspreid, volgens hetwelk de afge treden Egyptische minister-president Ali Maher Pasja in het openbaar zou hebben verklaard, dat Engeland nooit van Egypte heeft geeischt, dat het aan den oorlog tegen Italië zou deelnemen, noch iets anders heeft gedaan om Egypte in den oorlog te betrekken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Goederenverkeer tusschen Indo-China en China lijdelijk gestaakt Generaal Catroux, de gouverneur- generaal van Indo-China. heeft volgens een bericht van Domei aan de Japan sche inspecteurs de toezegging gedaan, dat ook het goederenverkeer uit het onder Tsiang-kai-sjek staande deel van China naar Indo-China voorloopig voor den duur van een maand gestaakt wordt. Den Japanschen inspecteurs zijn iarili feiten verleend voor vliegtuiglan dingen in Indo-China in verband met de uitoefening van hun functie. De filialen van de Chineesche banken te Hanoi zijn gesloten De geldzendingen van Chineezen aan de regeering te Tsjoengking zijn in Indo-China reeds aan zware restricties onderworpen. De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, Tani, heeft gis teren een onderhoud gehad met den De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, die op uitnoodiging van de rijksregeering op het oogenblik in Duitschland vertoeft en het Westelijke oorlogsgebied be zoekt, heeft gisteren in gezelschap van ambassadeur Alfieri, ambassadeur Bu- ti, ambassadeur von Mackensen, gene raal-majoor Dittmar en Freiherr von Dörnberg verscheidene vestingwerken van de Maginotlinie bezichtigd waarom bijzonder hevig gestreden is. Graaf Ciano bezocht ook het fort Douaumont bij Verdun, waar hij zich door officieren liet inlichten over het verloop der krijgsverrichtingen en zich onderhield met soldaten, die zich bij de bestorming van de bunkers hadden onderscheiden. Bij zijn tocht door Metz werd graaf Ciano door de burgerbevolking spon taan toegejuicht wie een en kinderen, buitenshuis, niet tegenstaande de sirenes voor lucht alarm waarschuwden. Nieuwe arbeidersorganisatie Naar Domei meldt, is een nieuwe Japansche arbeidersorganisatie ge sticht, die in de plaats wil komen van de vakvereenigingen. Deze nieuwe ar beidersorganisatie zal in den vorm van een „liga voor den dienst aan den staat met steun van de industrie” een permanent bureau hebben met hoofd en bijkantoren in Tokio en de in dustriecentra van het land. De liga be oogt een „harmonische samenwerking tusschen arbeid en kapitaal”. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt als volgt De handelsoorlog tegen Engeland werd voortgezet. De groote successen, waarvan het Duitsche duikbootwapen in den laatsten tijd melding kon ma ken, zijn geen toevallige successen en niet de resultaten van een enkel op treden. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Duitsche oorlogsmarine van de te genwoordige gunstige kustbases uit den handelsoorlog tegen Engeland met alle daarvoor in aanmerking komende wa pens consequent zal voortzetten en verscherpen. Het D. N. B. meldt uit Sjanghai Het incident, waarbij Amerikaansche mariniers zestien Japansche gendarmes hebben gearresteerd, neemt ernstige vormen aan. Van Japansche zijde is vastgesteld, dat de Japansche gendarmes door de Amerikaansche soldaten met geweer kolven en vuistslagen aan hoofd en lichaam zoodanig zijn mishandeld, dat zij zich onder medische behandeling moesten stellen. De Japansche autoriteiten hebben bij de Amerikaansche autoriteiten scherp geprotesteerd en eischen voorbehouden. Naar de woordvoerder van de Japan sche militairen verklaarde, acht het Japansche leger zich ernstig in zijn eer aangetast. Dit is des te erger, omdat de Japansche gendarmes zich na hun arrestatie hebben gelegitimeerd. Des niettemin zijn zij vijf uur lang gevangen gehouden, zonder dat de Japansche militaire autoriteiten hiervan in kennis werden gesteld. Bedrijfsleider waarschuwde vrouwelijk personeel met Duitsche soldaten uit te gaan De persafdeeling van den staf van den Rijkscommissaris deelt mede Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli 1940 in de raadszaal te Dor drecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wo nende aan den Singel te Dordrecht. Van der Sluis was bedrijfsleider van het filiaal in Dordrecht van het waren huis „Hema” aan de Voorstraat aldaar. Hij werd er van beschuldigd, de vrou welijke bedienden van de zaak bij herhaling er tegen gewaarschuwd te hebben, met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar verboden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zit ting, waartoe vertegenwoordigers van alle courahten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was, werd door den krijgsraad wegens het verachtelijk ma ken van de Duitsche Weermacht tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevange nisstraf gevorderd. Officieel verluidt te Londen, dat de Franschen van nu af aan in Enge’znd als buitenlanders worden behandeld. De Fransche staatsburgers zullen van gisteren af, evenals andere buitenlan ders, derhalve onderworpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsver bod en het verbod, zonder bijzondere vergunning motorrijwielen en auto’s te gebruiken. Bovendien gelden thans ook voor hen de verordeningen, die aan alle buitenlanders den toegang tot de verdedigingszónes zonder speciale vergunning der politie verbieden. Ali Maher Pasja heeft, naar men van Egyptische zijde verklaart, zulk een verklaring niet afgelegd, doch in zijn laatste rapport over de buitenland sche politiek van zijn kabinet gezegd, dat zijn regeering den eisch van de Britsche regeering. dat Egypte openlijk Italië en Duitschland den oorlog zou verklaren, beslist van de hand heeft gewezen. Deze verklaring van den intusschen afgetreden minister-president is in het parlement met de grootste voldoening opgenomen. De chef van den Egyptischen gene- Van het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Frankrijk nog niets bekend De diplomatieke correspondent v^i Reuter te Londen meldt, dat in offi- cieele Fransche kringen verklaard wordt, dat de Fransche ambassadeur te Londen gisterochtend nog geen nader bericht had ontvangen over het afbreken der diplomatieke betrekkin gen tusschen Engeland en Frankrijk. Van het afbreken der betrekkingen heeft de Fransche minister van buiten landsche zaken, Baudoin, Donderdag avond in de Fransche pers mededee- ling gedaan. Men kan niet begrijpen, waarom de Fransche ambassadeur te Londen hiervan nog niet in kennis is gesteld. Duitsche luchtaanvallen in het Noord-Oosten Gistermorgen zijn tijdens een lucht aanval. op een stad in het Noordoosten des lands verscheidene personen licht gewond, meldt Reuter. Er werden honderden brandbommen en twaalf dynamietbommen geworpen. Verdere rantsoeneering De minister voor het voedingswezen, lord Woolton, heeft bekend gemaakt, dat van gisteren af thee nog slechts gedistribueerd kan worden in wekelijk- Bomrnen te Slikkerveer Gistermiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikkerveer (gemeente Ridderkerk), waar thans een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen is gevestigd, een drietal bommen geworpen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school, welke in de nabijheid staat, sprongen de ruiten. „uw 1 uw brutaliteit De door be- frontbericht van een bericht de Aan alle officieren, onderofficie ren en manschappen, beroepsmili tairen en niet beroeps-militairen der Nederlandsche Weermacht, die uit den militairen dienst zijn ont slagen op pensioen, non-activiteit of wachtgeld zijn gesteld of met groot verlof zijn vertrokken en die niet in de hier beneden (onder a. en b.) opgenoemde diensten werk zaam zijn, is van 16 Juli 1940 af het dragen van de militaire uni form verboden. Leicesterde onderneming heeft oude en reeds verloopen boorvergunningen laten vernieuwen. De haast wordt vooral verklaard door de onmogelijk heid om Roemeensche olie te ver krijgen. Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen van de militaire uniform slechts ge rechtigd a. ) officieren, onder-officieren en manschappen, die tot de mobilisatie- organen van de Nederlandsche Weer macht, resp. tot de afzonderlijke onder- deelen behooren. Bovendien is het of ficieren, die als rechters in militaire ge rechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te dragen. b. ) Officieren, onder-officieren en manschappen van den Opbouwdienst Hun uniform moet het onderscheidings- teeken van den Opbouwdienst dragen. c. ) Slechts de onder a.) en b.) val lende officieren zijn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dra gen. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Britsche ambassadeur, sir Robert Craigie, op instructie van zijn regeering, om half drie gistermiddag een bezoek heeft ge bracht aan den minister van buiten landsche zaken, Arita. Bij het onder houd, dat door den minister is verleend in zijn dienstwoning, heeft de ambassa deur, in antwoord op de Japansche nota van 24 Juni over de noodzakelijk heid het vervoer van materiaal en goe deren door Burma en Hongkong naar Tsjang kai sjek te staken, meegedeeld, dat wat betreft het transport van wa pens, de regeering van Hongkong dit tot dusver streng heeft verboden. De Britsche regeering is daarom van mee- ning, dat wat dit betreft zij aan de ■wenschen der Japansche regeering kan tegemoet komen. Wat betreft het transport van wapens door Burma deelde de Britsche ambas sadeur mede, dat het moeilijk is dit te verbieden, daar het hier voor een deel producten uit Indië en Burma betreft, terwijl voorts de regentijd eind Juni begint en het transport van goederen door dat gebied bijgevolg tot September wat omvang betreft, nog niet het tiende deel zal bereiken van den normalen omvang. De minister van buitenlandsche za ken heeft uitdrukking gegeven aan de diepe teleurstelling der Japansche re geering over het Britsche antwoord en Negen personen gedood Gistermiddag even na twee uur heb ben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of ge deeltelijk vernield. Negen personen zijn om het leven gekomen, verscheidene anderen wer den meer of minder ernstig gewond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben geneeskundige hulp verleend. Van de gewonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. De Churchill-regeering heeft op nieuw een heele reeks boorvergunnin gen uitgegeven voor de d’Arcy Boor- maatschappij, o.a. in de graafschappen Lancaster, Cheshire, Nottinghamshire, Verbod om naar buitenland- sche rant,3°eri.e" «ram per _per- sche radio-uitzendingen te luisteren de Japansche regeering uiteen. H‘j heeft voorts den Britschen arnbas- medegedeeld, dat de Japansche bif de rVT anders kan doen dan CT de kwestte regeering °P aandringen D^ Brnogmaals onderzoeken. De Britsche ambassadeur heeft ve antwoord, dat hij onmiddellijk regeering zou overbrengen minister van buitenlandsche zaken hem had medegedeeld. hem Chineezen bedreigen Engelschen Het D.N.B. meldt uit Sjanghai- Het onlangs opgerichte „Chin<^- u hSt vernieti«ing der Engelschen” Pamfletten verspreid, waar,- wordt. d.t troepen met geweld uit China verïiï rullen worden soldaten”- zoo staat in maskert a ”UW Klmperialistisch «sKcr is bekend, uw brutaliteit i= de geheele wereld bekend duitschland en Italië gevoerde Met het stoomschip „Scythia” zijn Zondag de eerste geëvacueerde kinde ren uit Engeland te New York aange komen, meldt Reuter. De Engelsche bevolking is in het afgeloopen weekeinde door verschei dene alarmeerende berichten opge schrikt. Eerst werd bekend, dat be halve alle landkaarten, Baedekers en Cooks-reisgidsen, ook alle schoolatlas sen in beslag genomen zouden worden. Zelfs de aanschaffing en verkoop van kleinere kaarten is verboden en wordt bestraft. Nog grootere verontrusting veroorzaakte het verbod naar buiten landsche radiostations te luisteren, meldt het D.N.B. uit Stockholm. Nog onlangs had het Britsche departement van voorlichting verklaard, dat elke vrije Engelschman zonder gevaar naar de radio-uitzendingen van Hamburg en Bremen in de Engelsche taal kon luis teren. Naar de „Allehanda” uit Lon den meldt, zijn reeds verscheidene per sonen tot hooge gevangenisstraffen ver oordeeld, daar zij naar Duitsche radio stations geluisterd hebben. Voorts meldt de „News Chronicle”, dat de recruteering van de geheele mannelijke bevolking van Engeland voor de ver dediging van het land terstond ver wacht kan worden. Scheepvaart tusschen Sin gapore en Indo-China her steld. Naar van bevoegde zijde wordt ge meld, is Zaterdag tusschen den Brit schen bevelhebber in Singapore en de Fransche autoriteiten van Indo-China een overeenkomst getroffen, waarbij het scheepvaartverkeer tusschen Singa pore en Fransch Indo-China weer wordt hersteld. Volgens deze overeen komst. aldus Domei, is het scheepvaart verkeer tusschen Hongkong en de Indo-Chineesche havens gisteren her vat. De vliegdiensten van de Imperial Airways tusschen Bangkok en Hong kong. via Hanoi zijn sedert Zaterdag gestaakt. Japansche luchtaanvallen op Tsjoengking Volgens het gisteren om 7 uur n.m. uitgegeven legerbericht, hebben Japan sche marinevliegtuigen 21 luchtaan vallen gedaan op Tsjoengking. Aan de militaire en andere belangrijke inrich tingen werd zware schade toegebracht. Alle Japansche vliegtuigen zijn veilig op hun bases teruggekeerd. Alle slachtoffers bevonden zich buiten en stoorden zich niet aan het lucht alarm personen, die om het leven gekomen, onder echtpaar, vrouwen bevonden zich soon, meldt het D.N.B. Boter en mar garine, evenals alle andere vetten zul len binnen zeer korten tijd gerantsoe neerd worden. Aan hotels en restau rants is verboden tegelijkertijd visch- en vleeschgerechten aan te bieden. Bakkerijen zullen geen suiker meer krijgen. Lord Woolton verklaarde „Het oogenblik is gekomen, waarop van ieder wordt geëischt, dat hij zich beperkingen zal staat thans, zoo ging spr. voort, alleen en moet zich alle inspanningen ge troosten om uit dezen strijd te voor schijn te komen. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duikbooten. HAAGSCIIE COURANT SH Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1