Oenkef»n: '1 t3 Fransche Plannen voor Grondwetsherziening goedgekeurd De voedselvoorziening van Engeland de Britsche De op aanslagen F ransche vloot van op een rlog De toestand wordt steeds critieker Sato en Britsche luchtaanvallen Mers el Kebir Engelsche voorstelling niet steekhoudend Weinig uitzicht op accoord De Engelsch-lersche kwestie De reorganisatie der Deensche regeering De blokkade Martinique Roosevelt en de Monroeleer de Japansche gezant bij von Ribbentrop De verantwoordelijkheid voor den EERSTE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 JULI 1940 ITALIË. ENGELAND. drie 00 15 April van rechtvaardige DENEMARKEN. Britsche aanval op de „Richelieu” Wederom vreemde vliegtuigen boven Gibraltar Nationale vergadering komt morgen bijeen Petroleumpijpleiding in Syrië af gesneden. Naar Stefani uit Istanboel meldt, heb ben de Engelschen de door het Fran sche protectoraat Syrië-Libanon loopen- de petroleumpijpleiding, welke bij Tri polis in Syrië eindigt, afgesneden. Demobilisatie zal zoo snel mogelijk geschieden Het bureau van den Franschen mi nister-president publiceert een verorde- Uit de ..Daily Mail” van 31 Mei 1940: De distributie van ham is met de helft verlaagd. Ministerieele redevoeringen. 777 het -- was V B bayerJ Rede van Stauning. Minister Stauning heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitge sproken over de reorganisatie van de Deensche regeering. Hij verklaar de o.m. Het feit, dat het nieuwe ministerie bestaat uit leden der vier grootste partijen en uit partijlooze persoon lijkheden, vormt een breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstandighe- Zie verder le blad, pag. 3 Britsche torpedojager verloren gegaan. De Britsche admiraliteit deelde gis teravond mede, dat de torpedojager „Whirlwind” door een torpedo getrof fen en verloren is gegaan. De overle venden werden door een ander oorlogs schip gered. Het schip had een water- verplaatsing van 1100 ton en een snel heid van 34 knoopen. Wat Ierland zou eischen. Uit Stockholm meldt het D.N.B.: ,,Nya Dagligt Allehanda” meldt uit Londen, dat in Engeland het probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook de Valera naar Lon den zal komen. Van lersche zijde wordt geëischt, dat een sterk in- landsch lersch leger zal worden ge vormd zonder eenigerlei Engelsche inmenging, doch met inbegrip van de Ieren, die in Engelsche troependeelen dienst doen. Ter verbloeming van het feit, dat Engelsche troepen Ierland Vluchtelingen komen te Lissabon aan. Het D.N.B. meldt uit LissabonMet het motorschip „Nereida” zijn hier vluchtelingen van Malta en uit Casa blanca. o.m. de Zwitsersche financier Erhard Oesterreich, aangekomen. Het zeilschip „Santa Irene” bracht vooral Portugeesche vluchtelingen uit Casa blanca mee. Amerikaansche senator over de Britsche politiek Het D.N.B. meldt uit New York Senator Lundeen heeft in een pers gesprek verklaard, dat Engeland thans poogt Egypte in een oorlog tegen de asmogendheden te storten. De onder gang van Tsjechië en van Polen en het ongeluk van Noorwegen en België, aldus de senator, is grootendeels de schuld van de Britsche staatsleiding, die steeds klaar staat alles en iedereen op te offeren voor het Britsche egoïsme. Naar de Fransche radio meldt, heeft de ministerraad onder voor zitterschap van president Lebrun in zijn vergadering van gister avond de plannen voor de grond wetsherziening goedgekeurd en den vice-premier Laval belast met de vertegenwoordiging van den minis terraad voor het parlement. Uit een radiorede van den minister van landbouw, Hudson, op 2 Juni: „Onze boeren maken zich over drie dingen bezorgd: de kwestie van de ar beidskrachten, van het veevoeder en van de prijzen. Om onze moelijkheden te boven te komen en een goed inzicht te krijgen moeten wij de feiten onder het oog zien”. De kwestie van het vee voeder besprak Hudson als volgt: Wat het veevoeder betreft moeten wij ons verlaten op den invoer van overzee. Dit beteekent een drastische inkrimping in den import van veevoe der. Wij kunnen ons niet veroorloven schapen te blijven voeren tot ze vol wassen zijn. De toevoer aan kippen voer is zeer beperkt. Den kippenboe ren wordt aanbevolen het aantal die ren te beperken en wel tot een derde van het tegenwoordige aantal. Be spaart op veevoeder zooveel ge kunt, verbouwt peulvruchten. Het is zelfs thans nog niet te laat het land te scheuren. Maakt voorraden voor den komenden winter. De minister van voedselvoorziening. Wool ton. op 25 Juni: De minister hield een rede om de be volking gerust te stellen en verzocht „niet voor dr. Göbbels te werken, door twijfel te uiten over den aanvoer van voedingsmiddelen voor Engeland”. Op 3 Juli 1940 meldde Reuter: Men treft voorbereidingen voor een nauwkeurige telling en voor het nemen van maatregelen tot versobering in de voedselvoorziening in alle restaurants en cafe's in Groot-Brittannië, teneinde zoo noodig, tijdelijke maatregelen te nemen opdat een collectieve voedsel voorziening van de burgerbevolking binnen den kortst mogelijken tijd ge makkelijk in werking kan worden ge steld. ralen staf, Aziz al Masri, die op ver langen van de Engelschen uit zijn functie moest worden ontslagen, doch die door de Egyptische regeering slechts met verlof werd gezonden, is door twee Engelsche officieren ge arresteerd. maar na tusschenkomst van koning Faroek na 48 uur weer vrijge laten. Personeel van Fransche ambassade te Londen vertrekt De eerste verlieslijst gepubliceerd Het hoofdkwartier van de Italiaan- sche weermacht publiceert de eerste verlieslijst, met de namen van mannen, die bij de operaties aan Alpenfront in het Westen gesneuveld zijn en van 43, die in Italiaansch Oost- Afrika gevallen zijn. Het aantal ge wonden bedraagt 2982 en dat der ver misten 315. Overneming door andere staten bepleit Roosevelt heeft door zijn secretaris Early op de persconferentie het voor stel gedaan, Europa en Azië het principe van de Monroeleer als „gul den middenweg” te laten aannemen, teneinde tot een overeenkomst betref fende de verdeeling van de territoriale bezittingen der overwonnen naties te geraken, meldt het D.N.B. uit New- York. Roosevelt neemt, naar Early verklaarde, het standpunt in, dat de Europeesche, Aziatische en Ameri kaansche naties voor het waarborgen van haar belangen en invloedssferen bijeen moeten komen, teneinde haar vraagstukken betreffende de territori ale bezittingen onder elkaar op te lossen, „in plaats van den overwin naar te veroorloven deze beslissingen te nemen”. Roosevelt stemt in met de inter pretatie van Hull van de Monroeleer, dat de Vereenigde Staten, indien Duitschland rechtsaanspraken op Fransche, Engelsche of Nederland- sche territoriale bezittingen op het westelijk halfrond zou laten gelden, geen aanstalten zouden maken deze gebieden te annexeeren. Alle Amerikaansche naties zouden veeleer opgeroepen worden om te be slissen, of dergelijke bezittingen on der een mandaat gesteld of onder een soort bescherming genomen zou den moeten worden, tot het tijdstip, waarop zij aan de „rechtmatige” be zitters teruggegeven zouden kunnen worden. Roosevelt is van meening, dat de volken van Europa en Azië een regeling moeten treffen. bezetten, heeft men, volgens genoemd blad, een plan opgesteld om „katho lieke troepen” in Noord-Ierland te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten”. Noord-Ierland zou in ieder geval vastbesloten zijn om niet neu traal te zijn. Volgens den Londenschen correspon dent van „Svenska Dagbladet” zou een compromis tusschen de Valera en Londen nauwelijks mogelijk zijn. Naar het D.N.B. uit Lissabon meldt, heeft de Fransche zaakgelastigde Cam- bon gisteren te Londen aan het Foreign Office de officieele mededeeling over handigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de geheele Fransche am bassade heeft teruggeroepen en dat er in de toekomst geen diplomatieke be trekkingen tusschen Frankrijk en En geland meer zullen bestaan. Het per soneel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fran sche ambassadegebouw in Hydepark ligt sedert gisteren verlaten. Het D.N.B. meldt uit Londen: Lord Craigavon heeft na zijn terug keer naar Belfast over de kansen van een „afhandeling” der lersche kwes tie verklaard, dat Noord-Ierland zich moet concentreeren op zijn eigen ver dediging. In verband met het bezoek van Lord Craigavon bij Churchill schrijft de „Daily Mail”, dat de uitzichten op een accoord tusschen Noord-Ierland en Eire op het oogenblik gering schij nen. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ierland voortdurend hoogst onbevredigend blijft. Het is voor Engeland plicht de Britsche troepen in Noord-Ierland belangrijk te ver sterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid. ning over de demobilisatie, volgens welke deze zoo snel mogelijk moet ge schieden en zich eerst tot de lichtin gen 1914 en 1915 zal uitstrekken. De verdere demobilisatie zal in elkaar op volgende lichtingen worden uitgevoerd. recht heeft een Amerikaansch blad ge sproken van een moord met voorbe dachte rade van Kaïn op Abel. Het officieele Fransche nieuwsbu reau Havas verklaart, aldus meldt het D.N.B. uit Bern, naar aanleiding van de pogingen van Churchill en de Brit sche propaganda, de aanslagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen, dat men in welingelichte kringen de En gelsche voorstelling van zaken niet steekhoudend acht. De Fransche regee ring was vastbesloten, den wapenstil stand van de hand te wijzen, wanneer de Fransche vloot door Duitschland zou worden gebruikt. Het wapenstilstands- verdrag bepaalde, dat de vloot naar de havens der niet bezette gebieden zou worden gebracht om daar ontwapend te worden. Zij zou bovendien door Fransche bemanningen worden be waakt. De Engelschen verlangden, dat de vloot naar Engelsche havens zou worden gebracht. Dé Fransche schepen, welke zich bij het sluiten van den wa penstilstand daar bevonden, werden echter als vijanden behandeld en de officieren en bemanningen van boord gehaald. Hieruit blijkt, dat men van Engelsche zijde zich van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk aan den Engelschen druk toegegeven» dan zou het een gegeven woord geschonden en het wapenstil- standsverdrag op een der belangrijkste punten overtreden hebben. De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren ge doofd en een deel der bemanning was aan den wal. De munitie werd juist ontscheept. De sluitstukken waren reeds van een aantal kanonnen verwij derd. De marine was derhalve inder daad bezig, deze schepen onbruikbaar te maken, waardoor Engeland de ga rantie werd geboden, welke het voor gaf te willen hebben. En toch zijn de Engelschen. met miskenning van de militaire eer, tegen een vloot in dezen toestand opgetreden zij hebben matro zen, die zich niet konden verdedigen, vermoord. Daarna beschoten zij met machinegeweren de matrozen, die in de booten een toevlucht zochten. Te- Frarische oorlogsvloot te Casa blanca uitgeloopen. De in Casablanca liggende Fransche oorlogsschepen zijn, volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Britsche koop vaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na het bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen, de aldaar gesta- tionneerde Britsche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar. De werkzaamheden der Wapen- stilstandscommissie Tusschen de Duitsche wapenstil- standscommissie en de Fransche dele gatie is een overeenkomst aangegaan, volgens welke alle strafgevangenen en tot hechtenis veroordeelden, die door de Franschen gearresteerd of veroor deeld zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsche rijk, op vrije voeten moeten worden gesteld en wel, onaf hankelijk van hun nationaliteit, dus ook Elzassers. De levensmiddelenpositie De Fransche minister van landbouw en levensmiddelenvoorziening heeft gisteren met betrekking tot de levens middelenpositie verklaard, dat de aan wezige voorraden graan, vet en vee voldoende zijn om hongersnood te voorkomen. Het is echter beslist nood zakelijk, dat men zich streng houdt aan de beperkingen, die de regeering bevolen heeft en nog bevelen zal. In verband hiermede verspreidde de Fran sche radio een oproep van het depar tement van landbouw, waarin er op wordt gewezen, dat Frankrijk niet meer kan rekenen op den invoer van vetten, olie en dergelijke stoffen, in verband waarmede bevordering van de varkens- teelt noodzakelijk is. De vier groote Rijksdagpartijen erin vertegenwoordigd Na onderteekening van de ontsla®* en besnoeiingsdecreten door den ko ning is een officieele mededeeling uit gegeven over de reorganisatie van de regeering, meldt het D.N.B. Benoemd zijn o.a.: tot minister van buitenlandsche zaken, de vroegere minister Erik Scavenius; tot minister van binnenlandsche zaken, de afge vaardigde van het Folketing Knud Kristensen, tot minister van verdedi ging de tegenwoordige minister zon der portefeuille Brorsen. Op hun post blijven: Stauning als minister van staat, Buhl als minister van financiën, Bording als minister van landbouw en Joergen Joergensen als minister van onderwijs. Ontslag genomen hebben o.a. de minister van buitenlandsche zaken Munch, de mi nister van binnenlandsche zaken DahL* gaard en de minister van verdediging Andersen. In het nieuwe kabinet, dat thans twaalf ministers telt tegen vroeger achttien, zijn evenals voorheen de vier groote rijksdagpartijen vertegen woordigd, n.l. de sociaal-democtaten, de radicalen, de conservatieven en de Venstre. Aanhalingen uit de Britsche Stuwdam door noodweer vernield Zwaar noodweer heeft de streek aan den rand der Alpen in Noord-Italië geteisterd De groote stuwdam der nieuwe electrische centrale tusschen Bard en Donaz in het Aosta-dal is ver nield. De watermassa’s stroomden over het omliggende gebied, waardoor zeven personen om het leven kwamen. Naar uit Frankrijk wordt gemeld, hebben Britsche vliegers wederom aan vallen ondernomen op de Fransche marinebasis Mers El Kebir, bij Oran. De vliegtuigen waren opgestegen van een in de nabijheid liggend Engelsch vliegtuigmoederschip. Het Fransche luchtafweergeschut kwam in werking. Minstens twee Britsche vliegtuigen zouden zijn neergehaald. Gisteren zijn opnieuw vreemde vlieg tuigen verschenen boven Gibraltar. Het Engelsche luchtafweergeschut opende het vuur. Bommen werden niet neerge worpen. Reuter meldde gisteren uit Alexan- Vannacht hebben vijandelijke vliegtuigen boven de stad gevlogen. Wegvallen van export uit Scandinavië en Nederland. Uit de „Times” van 5 Mei 1940: Het blad wijst er op, dat de eieren zeer schaarsch en duur zullen worden. De minister voor de voedselvoorziening, lord Woolton, in een radiorede op 16 Mei 1940: De minister doet mededee ling van vermindering in de rantsoe- neering van levensmiddelen. Op 27 Mei wordt het suikerrantsoen van 12 tot 8 ons per week en per persoon verlaagd. Op 2 Juni wordt het boterrantsoen van 8 tot 4 ons verlaagd wegens het ver dwijnen van den export uit Scandina vië en Nederland. De rantsoenen spek zullen later ook moeten worden ingekrompen. Het spijt mij. aldus de minister, hiertoe te moe ten overgaan, maar ik behoef u er niet aan te herinneren, dat wij allen in oorlog zijn tegen de nazie-agressie. Uit de „Daily Express” van 26 Mei 1940: Het blad brengt voorbeelden van de schandalige toestanden in de Brit- De stemming op het eiland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Reuterbureau heeft uit Santiago gemeld, dat de stemming op het eiland Martinique in de Caraibische Zee uiterst vriendelijk voor Engeland is. Men zou daar verbaasd zijn over de houding van Frankrijk en generaal de Gaulle gunstig gezind zijn. Dit Engelsche bericht, zoo schrijft de Diplomatisch-Politische Korrespon- denz, dient blijkbaar als voorberei ding van wat Engeland in het schild voert, nl. een koloniale roofactie te gen den vroegeren vriend. Van buitengewoon belang, zoo ver volgt de Korrespondenz, is de reactie van hen, die zich tot dusver aan het behoud van den vrede en de bestaan de orde in de Caraibische Zee ge ïnteresseerd hebben getoond. Van een duidelijke reactie der regeering te Washington is nog geen sprake. Men beperkt zich aldaar er toe de gebeur tenissen gade te slaan en schijnt nog niet voornemens eenige stappen te ondernemen. Steeds weer komt het voor, zoo besluit de Korrespondenz, na herin nerd te hebben aan de verklaring van Washington van 18 Juni over de wisseling van souvereiniteit in het Westelijke halfrond, dat reacties, vooral van de zijde van Washington, in bepaalde gevallen op andere wijze geschieden, dan vroeger in plechtige verklaringen tot uiting is gebracht. zeide, dat het de lichtvaardig heid van hen gestort heeft, die ons in den oorlog brachten, het tot heiligen plicht maakt vooral de leiding van Frankrijk te beveiligen. Wij verzoeken het parlement ons hiervoor middelen te verschaffen en eenstemmig zijn ver trouwen in maarschalk Pétain te be vestigen. De Fransche Kamers zullen heden in Vichy afzonderlijk beslissen over de voorstellen tot samengaan in de natio nale vergadering. De bijeenkomst van de nationale ver gadering is bepaald op morgen, De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een trouwbetuiging aan Pétain. Aan Pétain en zijn regeering zullen volmachten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, gebaseerd op het respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, n.l. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellec- tueelen en van den handel zal ver tegenwoordigen en het geraamte van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de standen en het gezin de benoodigde waarborgen zal geven. Het slagschip „Hood” getroffen. Volgens een Havas-bericht uit Al giers, wordt officieel medegedeeld, dat bij den overval te Oran Fransche jachtvliegtuigen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen neerschoten. Het slagschip „Hood” werd meermalen ge troffen en twee Britsche torpedojagers werden zoo zwaar beschadigd, dat zij wellicht gezonken zijn. Reuter meldt uit Londen, dat de Britsche vloot gistermorgen haar ope raties tegen de eenheden van de Fran sche vloot heeft voortgezet. Deze actie was gericht tegen het nieuwste Fran sche slagschip „Richelieu” (35.000 ton). De actie zou met succes bekroond zijn. Prijsstijgingen. Uit de „Daily Worker” van 4 April 1940: Leege provisiekamers en oploopende prijzen zijn het resultaat van de voed- selpolitiek der regeering. die groote deelen van de arbeidersbevolking aan ondervoeding bloot stelt. Suiker is in prijs met 72 pCt., buitenlandsch ham- spek met 25 pCt., Engelsch spek met 34 pCt. opgeloopen. terwijl varkensvet 27.7 pCt. duurder is. De prijs van margarine is met 13 pCt., van versche eieren met 103 pCt., van boter met 12 pCt., van kaas met 37 pCt.. van aardappelen met 29 pCt. en van versch vleesch met 16 tot 42 pCt. gestegen. Al deze artikelen zijn voor arbeidersgezinnen echter van de grootste beteekenis. Uit een der draadlooze nieuwsdien sten van Reuter van 15 April 1940: Het ministerie van voedselvoorzie ning heeft heden nieuwe aanduidingen verstrekt over de waarschijnlijke gevol gen der invasie van Denemarken op de voedselvoorziening van Engeland. In de toekomst hangt de positie van de ver- schepingskwestie af en mag men niet verwachten, dat het mogelijk zal zijn de aanvoeren uit de Scandinavische landen voor 100 pCt. te vervangen. De „Columbia Broadcasting Compa ny” in een uitzending van Londen naar Gistermiddag heeft te Vichy een groote groep Kamerleden vergaderd. Op voorstel van Tixier-Vignancourt richtte de vergadering eenstemmig het verzoek tot de regeering onverwijld de politieke, civiele en burgerlijke verant woordelijkheid te onderzoeken voor het ontstaan en het voeren van den oorlog en voor rechtvaardige straffen te zorgen. Vice-premier Laval ongeluk, waarin ons De minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft gistermiddag den Japanschen oud-minister van buiten landsche zaken Sato, alsmede den Ja panschen gezant Kawai ontvangen, bij het onderhoud was ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe, te genwoordig. Vervolgens ontving von Ribbentrop den nieuwen Chileenschen ambassadeur en de nieuwe gezanten van Roemenië en Finland. sche levensmiddelenvoorziening. Ge brek aan levensmiddelen, prijsopdrij vingen, woeker enz., alsmede toe nemende verontrusting van de Engel sche bevolking vallen niet te verdoe zelen. Uit de „Daily Express” van 27 Mei 1940: De „tulpenham” zal weldra de ontbijttafel van den Engelschman sie ren. Dit is een oorlogsontdekking. Landbouwdeskundigen en anderen heb ben geconstateerd, dat tulpenbollen een uitstekend varkensvoer vormen, die 25 pCt. van het veevoeder, waaraan steeds grooter gebrek komt, kunnen vervan gen. Uit de „News Chronicle” van 27 Mei 1940: Het blad schildert de onbeschrij felijke toestanden in de Engelsche le vensmiddelenvoorziening, welke de ge zondheid schaden. De graaf van Powis op kasteel Powis heeft een anderen slager geëischt, daar hem den laatsten tijd vleesch geleverd was, na welks ge bruik drie van zijn familieleden onder verschijnselen van vergiftiging levens gevaarlijk ziek waren geworden. De „Europa Press” uit Stockholm van 29 Mei 1940: Het sedert het uit breken van den oorlog zorgwekkende tekort aan suiker in Engeland heeft de Londensche regeering er toe gebracht onteigeningsmaatregelen te nemen, welke het geheele Britsche rijk omvat ten. Noch de dominions, noch de kolo niën mogen suiker naar het niet-En- gelsche buitenland exporteeren. Alle suikervoorraden tot in totaal van 1.75 ton zijn door Londen in beslag geno men. Uit de „Daily Mirror” van 31 Mep Professor Mottram van de Londen sche universiteit verklaarde, dat de Engelschen zich veel eenvoudiger, dus minder overdadig zouden kunnen voe den, vooral in het geval van oorlog. (Het doel is blijkbaar de Engelschen op komende aanzienlijke beperkingen van levensmiddelen voor te bereiden.) de Vereenigde Staten 1940: Kenmerkend voor de buitengewoon moeilijke positie der Engelsche voed selvoorziening zijn de fantastische loo- nen der visschers. Eenvoudige Engelsche visschers ont vangen, wegens het buitengewone oor logsgevaar van hun beroep, 750 mark per week, terwijl de reeders voor hun booten het tienvoudige bedrag uitbe taald krijgen. Voor een vischvangstsei- zoen van 10 weken ontvingen Engel sche visschers, die in normale tijden nauwelijks droog brood verdienden, 75.000 mark. Het Britsche ministerie van voedsel voorziening op 16 April 1940: In een officieele verklaring heeft het ministe rie van voedselvoorziening uiting ge geven aan de hoop, dat het niet noodig zal zijn de rantsoeneering van levens middelen te verscherpen, ook al is En geland afgesneden van de aanvoeren van ham, boter en eieren uit Denemar ken. Zou de toestand echter minder gunstig worden, dan zal men de rant soeneering daarbij moeten aanpassen. Het tijdschrift „The British Union” van 17 April 1940: Uit een artikel van Jorian Jenks, getiteld: „Het hongerge- vaar”: De organisatie van de levens middelenvoorziening en van de prijs controle ligt in Engeland in handen van lieden, die niet bepaald deskundig ge noemd kunnen worden. De „Nation Beige” van 19 April: Een reisbericht wijst op de scherpe Engelsche beperkingen van levensmid delen. In het huishouden van een door snee Engelschman staat nog maar één maal per week het traditioneele rund- vleesch of spek op tafel. Op de overige dagen van de week moet men volko men van vleesch afzien of zich tevre den stellen met inwendige deelen. af- valvleesch, hersenen en dergelijke, waarbij af en toe een konijntje of ge vogelte komt. Ook het verbruik van boter en suiker is buitengewoon be perkt. Het bezit van een klomp echte boter wordt als een bijzonderheid be schouwd. Het spek, dat vroeger bij een Engelsch ontbijt als onmisbaar gold, is zoo goed als geheel van de tafel van den Engelschman verdwenen. pers De Engelsche radio heeft herhaalde lijk beschouwingen gewijd aan de voedselpositie van Duitschland en van de door Duitschland bezette gebieden. Van Duitsche zijde is men daarop het antwoord niet schuldig gebleven en is dezer dagen een beschouwing gegeven over de werking van de continentale tegenblokkade tegen Engeland. Thans heeft de Pressedezernent, de heer W. Janke, ons een bloemlezing verstrekt van Engelsche persstemmen, die wel heel teekenend genoemd kun nen worden voor de schaarschte, die Engeland zelf heeft leeren kennen en die de smalende opmerkingen van de Britsche radio over den honger aan de overzijde van de zee in het juiste licht zetten. Hier volgt de bloemlezing: Uit de „Daily Mail” van 1 April 1940: In heel Engeland hebben de huis vaders gisteren bij het middagmaal ge zegd: „Wat, al weer schapenvleesch?” De huisvaders beknorren hun vrouwen, de vrouwen beklagen zich over de slagers, de slagers stellen weer den minister voor de voedselvoorziening verantwoordelijk en deze minister weer het ministerie van oorlog. Dit minis terie wil n.l. het rundvleesch reservee- ren voor de soldaten en daardoor krij gen de huisvaders schapenvleesch, ter wijl de soldaten ongetwijfeld het rund vleesch al tegenstaat. Uit de „Times” van 2 April 1940: De bekende landbouwdeskundige, A P. Mc.Cougall schrijft: „Wat heeft het voor zin honderden millioenen uit te geven aan vliegtuigen, wanneer wij niet voor de voeding van onze bevolking kunnen zorgen. Wij kunnen niet altijd hopen, dat wij er van dag op dag door zullen rollen”. jW-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2