Successen het Duitsche van duikbootwapen mijn geloopen! De nieuwe Fransche Grondwet een Alexandrië De Fransche vloot Woensdag 10 Juli. 1940. No. 17616. De keizer Annam in Gevechten in de Middel- landsche Zee Bevelvoerende admiraal aanvaardde Britsche eischen beginsel met groote meerderheid Senaat aanvaard Britsche havens en fabrieken gebombardeerd Engelschen leggen beslag op Fransche mailschepen De aanval „Richelieu Onthullingen van George Bonnet De Duitsch-Japansche samenwerking op de De wijziging in door Kamer en van nog D.N.B. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. P- 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.t zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. de van de huizen en werden verschillende per sonen gedood. De totale verliezen, die de vijand gisteren heeft geleden, bedragen 11 vliegtuigen. Hiervan wer den er 6 in een luchtgevecht neerge schoten, en 5 op den grond vernield. Vijf Duitsche vliegtuigen worden ver mist. De „lie de France”, welke toebehoort aan de Compagnie Générale TransaU lantique, is na de „Normandie” het grootste schip van de Fransche koop vaardijvloot. Het schip werd in 1927 gebouwd te St. Nazaire en voer voor den oorlog in den dienst Le Havre- New York. De „Pasteur” is een gloed nieuw schip en bestemd voor den dienst van Bordeaux op Zuid-Amerika. Het schip werd voltooid na het uit» breken van den oorlog. De voorzitter van den Jeanneney, heeft tegenover schalk Pétain uiting gegeven vereering van den Senaat Uit een verklaring van de Britsche marine-autoriteiten over den toestand der Fransche vloot in Alexandrië blijkt, dat de Engelschen den Fran- schen admiraal Godfroy eischen ge steld hebben gelijk aan die van Oran. Inziende, dat voor de Fransche sche pen in een vreemde haven, in aanwe zigheid van een verreweg superieure Britsche vloot, geenerlei mogelijkheid bestond om de volle zee te bereiken, heeft admiraal Godfroy volgens deze verklaring de volgende voorwaarden aangenomen der schoorsteenen by het zeegevecht met Fransche strijdkrachten ernstig beschadigd, meldt het D.N.B. uit Ma drid. De Fransche radio verspreidt een com muniqué van de Fransche admiraliteit, volgens hetwelk op 8 Juli Britsche zee- en luchtstrijdkrachten voor de haven van Dakar verschenen en den Fran- schen admiraal, die aldaar het bevel voert een ultimatum stelden, dat deze voor onwaardig en geen antwoord waard achtte. Hierop is de haven van Dakar door Britsche vliegtuigen aange vallen, die waren opgestegen van een op zee gestationeerd Engelsch vliegkamp- schip. De Fransche luchtafweer heeft een groote activiteit ontplooid. Men is op het oogenblik bezig met de uitvoering van deze voorwaarden. De leden der bemanning zullen naar Syrië worden gebracht, om vandaar verder naar Frankrijk te worden ver voerd. De averij van de „Hood”. Aan den Engelschen slagkruiser „Hood” moesten in de haven van Gi braltar verscheidene herstelwerkzaam heden worden verricht O.a. was een Waarom Mussolini’s bemiddelings pogingen in September 1939 faalden De Duitsche avondbladen staan vandaag in het teeken van de sensa- tioneele onthullingen, die de vroegere Fransche minister van buitenlandsche zaken, Georges Bonnet, heeft gedaan tegenover Fransche afgevaardigden in Vichy, waar zij bijeengekomen waren om zich bezig te houden met de kwestie van de schuld aan den oorlog en om de schuldigen voor de Fransche nederlaag ter verantwoor ding te roepen, meldt het D.N.B. Het belang van deze onthulling van verantwoordelijke Fransche zijde komt reeds tot uitdrukking in de breede opschriften, die o.m. luiden: „Bonnet bevestigt het Duitsche wit boek”, „Bonnet bekent Frankrijk’s oorlogsschuld”, of „Fransche onthul lingen over de schuld aan den oor- oorlog”. De „Berliner Börsenztg.” schrijft Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: Het Duitsche duikbootwapen heeft den vijand wederom zware verlie zen .toegebracht. Kapitein-lui- tenant Hans Gerrit von Stockhau sen heeft met zijn boot 56.500 bruto registerton vijandelijke han- delsscheepsruimte tot zinken ge bracht. Een andere duikboot heeft den Britschen torpedojager „Whirlwind” en verscheidene be wapende koopvaardijschepen, waaronder een Britsch marine tank schip van 11.661 bruto regis terton vernietigd. Het in het legerbericht van 28 Juni gemelde succes van een duikboot met een totaal van tot zinken gebrachte tonnage van 38.000 bruto regis terton, is naar den teruggekeerden commandant, kapitein-luitenant Knorr meldt, tot 40.311 br. t. ge stegen. Motortorpedobooten hebben bij een nieuwe actie bij de Engel- sche Zuidkust een Britsch bewa- kingsvaartuig tot zinken gebracht. Het D. N. B. meldt uit Londen, dat een bericht, dat gisteren door Reuter is verspreid, als zou de keizer van An nam zijn vermoord, vandaag door de Londensche radio is tegengesproken en wordt bestempeld is geheel uit de lucht te zijn gegrepen. in een commentaar: Bonnet heeft be kend gemaakt, dat hij op 1 September 1939 uit naam van de Fransche regee- ring had toegestemd in het Italiaan- sche voorstel tot het houden van een conferentie om het Duitsch-Poolsche conflict bij te leggen. Op 2 September, terwijl Polen reeds met Duitschland in oorlog was, heeft hij zijn pogingen voortgezet, onvermoeid, om den vrede te herstellen. Hij stemde er in toe, dat in de volgende weken een confe rentie zou worden gehouden. Bonnet wees er op, dat de Poolsche en Brit sche regeering deze conferentie onmo gelijk hebben gemaakt, doordat zij eischten, dat tevoren het reeds door Duitschland bezette gebied zou wor den ontruimd. Daarmede wordt, zoo constateert de „Börsenztg.” volledig de inhoud bevestigd van hetgeen reeds in het eerste Duitsche Witboek aan de werelji is medegedeeldde Engelschen en de door haar op sleeptouw genomen Poolsche regeering hebben het bemid delingsvoorstel van Mussolini te niet gedaan en de aanvankelijke toestem ming der Fransche regeering door druk uit te oefenen, weten te wijzigen in een Fransch „neen”. Wanneer Bonnet thans de feiten in Vichy uiteenzet, zoo schrijft de „Lokal Anzeiger”, en gelooft, dat hij daarmede op eenigerlei wijze zijn per soonlijke verantwoordelijkheid kan verminderen, dan dwaalt hij op nood lottige wijze. Het ging niet alleen om de laatste drie dagen, maar ook om de geheele vooraf gevoerde Fransche politiek, minstens sedert de eerste maanden van 1939, waarin bekende ommekeer zich voltrok Fransche onverschilligheid voor Oostelijke kwestie naar den Britschen koers. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Volgens een telegram uit Berlijn aan het Japansche blad „Nitsji Nitsji” is in een bespreking tusschen den leider van de Japansche economische delega tie in Italië, Sato, den Japanschen ambassadeur te Berlijn en den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, gesproken over den invloed van den nieuwen Europee- schen toestand op het Verre Oosten en de toekomstige samenwerking tusschen Duitschland en Japan, aldus meldt Reuter uit Tokio. Een28.000ton metendFranschtroepenschip,de,,Champlain” van de Gompaemie Generale Transatlantique, liep op weg van de haven van La Pallice naar het eiland St. Martin (West-Indië) op een mijn. Met zware slagzij over bakboord verdween het trotsche schip in de golven. De „Champlain” was vóór den oorlog een bekend schip op de route Le Havre—New York. In Engeland heeft het luchtwapen havenwerken en tankinstallaties, vliegvelden, alsmede fabrieken van de bewapeningsindustrie en scheeps- doelen aangevallen. Getroffen en zwaar beschadigd werden de scheeps werven van Devonport, tankinstalla ties in Ipswich, Canvey-Island, Tha- meshaven en Tilbury, kruitfabrieken in Harwich en de groote chemische fabrieken in Billingham, in het Kanaal en de Noordzee een kruiser, een torpedojager en vijf koopvaardij schepen. Op een vliegveld werden verschei dene vliegtuigen op den grond ver nield. Aanvallen van vijandelijke vliegtuigen op 8 Juli in Nederland en België bleven zonder succes. In den nacht van 8 op 9 Juli veroor zaakten deze aanvallen in Noord- en West-Duitschland eenige schade aan De verantwoordelijkheid voor den oorlog. In de zitting van den Senaat heeft senator Charles Reibel een ontwerp resolutie ingediend, waarin de Senaat de regeering uitnoodigt zonder verwijl al degenen op te sporen en te be straffen, die zich verantwoordelijk gesteld hebben voor het ontstaan van den oorlog, de onvoldoendheid der middelen tot het uitvoeren der ope raties en de voortzetting der vijan delijkheden, nadat zij door de leger leiders als onmogelijk waren be schouwd. De Britsche minister van ma rine. Alexander, heeft het Lager huis medegedeeld, dat het Fran sche slagschip „Richelieu” door vliegtuigen en met luchttorpedo's in de haven van Dakar is aange vallen. De „Richelieu” ligt met het achterstuk onder water in de ha ven. Rede van Herriot. De voorzitter van de Kamer, Herriot, hield in de Kamer een rede, waarin hij, na de gevallenen herdacht te hebben, over den herbouw van het land sprak. Na de groote catastrophe, zoo zeide hij, zoekt men naar ver antwoordelijken. De schuld is van verschillenden aard. Het uur der ge rechtigheid zal komen. Het huidige uur moet echter het uur van over denking en flinkheid zijn. Rond maar schalk Pétain, wiens figuur allen met eerbied vervult, heeft het volk zich in zijn nood geschaard. Frankrijk moet zich veranderen. Men moet de republiek, die men lichtzinnig gemaakt heeft, waardiger maken. Haar grondslagen echter zullen hun volle waarde houden. Het lot van dit werk hangt af van het geheele gedrag van thans. De zitting van den Senaat, voorzitter van den Senaat, maar- aan de en de erkentelijkheid wegens het feit, dat hij zijn persoon wederom ter beschik- Het slagschip onklaar gemaakt in de haven van Dakar Italiaansche en Engelsche strijd krachten slaags De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat Italiaansche zee- strijdkrachten gisteren slaags zijn ge raakt met Engelsche strijdkrachten, die de Italiaansche vlooteenheden, welke een Italiaansch convooi naar een haven van Cyrenaika hadden geëscorteerd en thans terugkeerden, wilden aanvallen De ontmoeting tusschen de vijandelijke strijdkrachten geschiedde om half drie in den middag ten Zuiden van Kaap Spartivento, het uiterste punt van Cala- brië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er werd aan deelgenomen door talrijke formaties bommenwer pers, die de vijandelijke schepen met bommen van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Britsche eskader koers naar het Rui den, achtervolgd door de Italiaansche oorlogsbodems. Italiaansche vliegtuigen bombar- deeren met succes Britsche oorlogsschepen Voorts meldt de vlootcorrespondent van Stefani, dat een Italiaansch vlieg tuig, dat een verkenningsvlucht maak te, Maandag radiotelegrafisch aan zijn basis meldde, dat nabij het eiland Kreta een Britsch eskader voer. Het eskader bestond uit een linieschip, twee zware en twee lichte kruisers en andere een heden, alsmede een vliegkampschip. Italiaansche luchtstrijdkrachten bereik ten na een vlucht van 80 k.m. over zee den vijand en bombardeerden de vijan delijke eenheden met bommen van zwaar kaliber, niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut en de pogingen, zich achter een nevel- scherm te verbergen. Een linieschip en een vliegkampschip werden bescha digd en een kruiser werd tot zin ken gebracht. De bommenwerpers keer den alle behouden op hun basis terug. Ook een treffen bij Gibraltar? In de haven van Gibraltar zou na het uitloopen van de Britsche vloot geen enkel Britsch oorlogsschip meer liggen, meldt het D.N.B. Uit de rich ting van de Middellandsche Zee heeft men zwaar kanongebulder gehoord, dat men aan een zeegevecht toeschrijft. Hulde aan Pétain gebracht Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche radio deelt mede, dat de gisterochtend in Vichy bij eengekomen Kamer de wijziging der Fransche Grondwet met 395 tegen 3 stemmen beeft aangeno men. De Senaat heeft met 225 stem men tegen 1 stem het regeerings- voorstel betreffende het beginsel der grondwetsherziening aangeno-, men. In de toelichting van de ontwerp resolutie der Fransche regeering in zake de grondwetsherziening wordt, naar uit Vichy gemeld wordt, o.m. het volgende gezegd. De regeering verlangt van het als nationale vergadering bijeenkomende parlement, dat het minister-president maarschalk Pétain in overweging geeft, onder zijn verantwoording de grondslagen van den Franschen staat te verkondigen. Het gaat in de eerste plaats erom, den staat in zijn souve- reiniteit en het regeeringsgezag in zijn onafhankelijkheid te herstellen; het staatsgezag zal van den druk der oligarchie worden bevrijd. De regee ring zal het lot van het land voort durend in handen houden, gesteund door een nationale vertegenwoordi ging, en zij zal zich tot taak stellen, het gezag met eerbiediging van de noodige vrijheid in overeenstemming te brengen. In dezen geest, en door te breken met misstanden en ver ouderde methoden, zal de regeering de bestuurs- en justitie-organen des lands op moderne en eenvoudige grondslagen opbouwen. Zij zal zorgen voor de nationale opvoeding der jeugd en met alle kracht de instellingen bevorderen, die het geboortecijfer kunnen verhoogen en het gezin be schermen. Het economische leven van Frankrijk zal beslist in nieuwe banen worden geleid. Een nieuwe sociale orde in gerech tigheid zal worden opgebouwd. De zitting van de Kamer. De zitting van de Kamer in Vichy is om 9.50 uur door Herriot in aan wezigheid van ongeveer vierhonderd afgevaardigden geopend. Onder de aanwezigen bevond zich ook Paul Reynaud, met verbonden hoofd. De commissie voor het kiesrecht nam eenstemmig en zonder bespre king de ontwerp-resolutie aan, waar bij wordt vastgesteld, dat er aanlei ding tot herziening van de grondwet- bepalingen bestaat. Rapporteur Mistier gaf een toe lichting van de ontwerp-resolutie. Hij wees er op, dat de debatten heden gehouden zouden worden. Daarna werd een voorstel van Laval om hedenmorgen een voorbereidende ver gadering van Kamer en Senaat te houden, waarin hij op alle vragen en bezwaren zal antwoorden, aange nomen. In openbare stemming werd de ontwerp-resolutie met 395 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de radicale afge vaardigden Margaine en de socialis tische afgevaardigden Biondi en Roche. king van het land heeft gesteld. Tegen de resolutie der regeering heeft slechts de senator markies de Chambrun gestemd. De officieele zitting van de nationale vergadering zou eerst hedenmiddag om 3 uur beginnen. Het frontbericht Het frontbericht van het luidt als volgt: Het luchtwapen en de oorlogsma- rine kunnen in hun strijd tegen Enge land van steeds grootere successen melding maken. Terwijl het zwaarte punt der successen in de afgeloopen dagen bij den handelsoorlog tegen Engeland lag, maakt het legerbericht van vandaag melding van groote suc cessen van de oorlogsmarine en het luchtwapen bij hun optreden tegen de Britsche vloot. Opmerkelijk is ook de jongste actie van Duitsche motortor pedobooten bij de Zuidkust van Enge land. Ook het optreden van het lucht wapen tegen militair belangrijke doelwitten op het Britsche eiland gaat voort..Van bijzondere beteekenis zijn de aanvallen op tankinstallaties aan de monding van de Theems en op verschillende plaatsen aan de Brit sche Oostkust. Geweldige ontploffin gen en branden waren overal de zicht bare teekenen van een succes, dat noodzakelijkerwijze tezamen met de regelmatige vernietiging van tankton- nage tot een verdere verslechtering van de petroleumvoorziening van Engeland moet bijdragen. Militair belangrijk waren ook de succesvolle aanvallen tegen de kruit fabrieken in Harwich en de groote chemische fabrieken van Billingham, die reeds veelvuldig het doel van Duitsche luchtaanvallen zijn geweest. Engelschen bombardeerden Noorsch schip. Het Noorsche handels- en scheep- vaartblad meldt, dat het in het Duit sche legerbericht van Zondag ver melde Noorsche schip, dat door Engelsche vliegers is gebombardeerd, het in Haugesund thuis behoorende vaartuig „Anna Sofie” is. Dit koop vaardijschip was volkomen onbewa pend en voer onder Noorsche vlag. De Engelschen overvielen het schip zonder eenige waarschuwing en ga ven de bemanning geen gelegenheid zich in veiligheid te brengen. Daar door zijn zes opvarenden verdronken. le. Zijn schepen te brengen in een toestand, welke het hun niet meer mo gelijk maakt de volle zee te bereiken. Deze toestand zou worden bereikt, doordat men nog slechts zooveel brandstof aan boord liet, als noodig zou zijn voor havendoeleinden. 2e. Zijn schepen te demobiliseeren. Dit is geschied door uitlevering van zekere deelen der bewapening, die in de bescherming werden gesteld van Fransche autoriteiten te land. 3e. De bemanningen zoo zeer te ver minderen, dat alleen nog het ter be waking en instandhouding der sche pen noodige aantal matrozen aan boord is. Bemanning trachtte een der schepen tot zinken te brengen Uit Singapore wordrt aan het D. N. B. gemeld, dat het 43.450 ton groote Fransche mailschip „De de France” door de Britsche autori teiten in Singapore op 3 Juli in be slag is genomen. Het schip was op weg van de Vereenigde Staten naar Australië, de haven van Sin gapore binnengeloopen. De „De de France” ligt thans on der Britsche vlag in Singapore voor anker. Voorts verneemt Associated Press uit betrouwbare bron, dat Fran sche matrozen een dag na den overval op de Fransche vlooteen heden bjj Oran, getracht hebben het in de haven van Bedford bij Halifax (Canada) liggende Fran sche mailschip „Pasteur” van 30.000 ton inhoud zelf tot zinken te brengen. Zij werden echter na een handgemeen met bewapende Engelschen, in hun voornemen ver hinderd,, hoewel het water reeds de ruimen van het schip binnen drong. De lading Amerikaanse he munitie werd later door de Enge*- schen gelost. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. pos 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. BJJ vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 c Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1