van De zeeslag in de Middellandsche Zee Instantlne |De speciale boodschap Roose f Primator van De op Pirow Een rede van rliep succesvol Strijd voor Engeland de en Praag gearresteerd Verontwaardiging bij F ransch-Canadeezen ve de Italianen zee-o De luchtaanvallen Malta nieuwe Fransche Grondwet 4® Rond vijf milliard dollar voor bewapening gevraagd Italiaansche wa standscommissie te Toulon Verklaring van den Paus PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JULI 1940 - EERSTE BLAD, In toevoeging oon ons volledig programma Vervolg van pag. 1. de een van De ar tie der slagschepen. Wraak moet in liefde worden veranderd sche zonk. Bovendien protesteerde Tixier Vignan- court tegen de aanwezigheid van Rey- naud en van den multimillionnair Drey- fuss, als twee der grootste oorlogsop- ruiers. De woorden van Tixier Vignancourt deden een zoodanig tumult ontstaan, dat de voorzitter zich gedwongen zag de zitting op te heffen. Britsche torpedojager gezonken. vest. Frankrijk wist, dat zijn leger niet tegen zijn taak was opgewassen, maar het rekende op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is ech ter scheef gegaan. Frankrijk heeft den oorlog voorbereid en gewild, evenals Engeland hem heeft voorbereid en ge wild. De verantwoording van den een en van den ander is volkomen gelijk. verstandig in hun havens verborgen houden.” Op hetzelfde tijdstip echter zat de Italaansche vloot den Britschen tegenstander al op de hielen en lieten Italiaansche vliegers hun bommenregen neerkomen op Engelands schepen. kaansche vloot met 70 pCt., waarbij in begrepen de vergrooting van havens en werven, de oefening van het personeel en de voltooiing van schepen en vlieg tuigen, welke reeds in aanbouw zijn, ongeveer 10 milliard dollar zal kosten. Senator Walsh heeft opnieuw de op vatting van de marinecommissie ver dedigd, dat een tweede-rangs bewape ning niet alleen het oorlogsgevaar ver groot, maar bovendien de noderlaag onvermijdelijk maakt, zooals het lot van Frankrijk bewijst. van ten. Wij zullen onze wapenen niet in een aanvalsoorlog gebruiken. Wij willen onze mannen niet voor het deelnemen aan Europeesche oorlogen uitzenden, maar wij willen een aanval tegen de Vereenigde Staten of tegen het Weste lijk halfrond afslaan. De behandeling van het machtigingsontwerp. Hierop las Laval het eenige artikel van de machtigingswet voor, welke op zijn voorstel werd voorgelegd aan een speciale commissie, bestaande uit de leden van de Senaatscommissie voor burgerlijke wetgeving en de kiesrecht- comrnissie van de Kamer. De speciale commissie nam het ontwerp met 47 tegen 4 stemmen aan. Daarop werd, naar reeds is gemeld, de machtigings wet door de Nationale Vergadering in geheime zitting met 569 tegen 80 stem men aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. De machtigingswet luidt De mach tigingswet geeft aan de regeering der republiek onder de handteekening en het gezag van maarschalk Pétain alle volmachten om de nieuwe grondwet van den Franschen staat af te kondi gen. De grondwet moet de rechten van den arbeid, van het vaderland en van het gezin waarborgen. Zij zal door de natie geratificeerd en door de verte genwoordigende lichamen, in de op richting waarvan zij voorziet, worden toegepast. De binnenlandsche politiek in Frankrijk. Over de toekomstige staatsinrichting van Frankrijk worden thans nadere bijzonderheden bekend uit de laatste vergadering van de Nationale Vergade ring te Vichy. Naar verluidt, zal de regeering Pé tain nog deze week een besluit uitvaar digen. waardoor de voorloopige samen werking tusschen de regeering en het huidige parlement tot het van kracht worden van de nieuwe grondwet wordt geregeld. De bevoegdheid en de activi teit van Kamer en Senaat zullen door dit besluit belangrijk worden inge perkt. Reeds staat vast, dat de nieuwe grondwet door de regeering zal worden afgekondigd. De volksstemming over de grondwet, welke de beteekenis eener ratificatie zal hebben, en de verkiezin gen van de vertegenwoordigende licha men, waarin door de grondwet wordt voorzien, zullen niet samen vallen, maar zullen achtereenvolgens en onaf hankelijk van elkaar worden gehou den. Wordt het kabinet-Pétain gewijzigd? Uit Vichy wordt bericht, dat poli tieke kringen aldaar voor het einde deze week een reorganisatie het kabinet-Pétain verwach- Na de eerste vijftien minuten bleek de vijand geenszins verlangend, den strijd voort te zetten, wellicht omdat hij, getroffen door granaten, torpedo’s en bommen, het wenschelijker achtte, de wijk te nemen. Intusschen viel de duisternis in. De vijand verwijderde zich in Z.O.-richting en liet zijn agres sieve bedoelingen tegen de Italiaansche kusten varen. Alle Italiaansche sche pen keerden op hun bases terug. Slechts Italiaansche bodem werd getrof fen, doch de schade kan in enkele da gen hersteld worden. Italiaansche vloot krijgs haftig. De Engelsche dagbladen publiceeren een artikel van een Engelschen vloot- officier over de mogelijkheden van een zeeoorlog in de Middellandsche Zee. De officier, die tot voor kort een functie in Italië bekleedde, schrijft, dat bij de Italiaansche marine een veel krijgs- haftiger geest heerscht dan bij de bei de andere wapens. De Italiaansche ma rineofficieren zijn trotsch op hun vloot en juichen iedere oorlogsgelegenheid te meer toe, daar de prestaties van het Italiaansche leger en de luchtvloot in Spanje en in Abessinië rivaliteit ge wekt hebben. Italië beschikt over vijf slagschepen en wel twee nieuwe en drie gemoderniseerde. Het vierde gemo derniseerde slagschip zal waarschijnlijk eerst over zesmaanden gereed zijn. Radiorede van Woodring De kortgeleden afgetreden minister van oorlog, Woodring, heeft in een in Topeka in Kansas uitgesproken radio- redevoering het volk der Vereenigde Staten opgeroepen om onder alle om standigheden den vrede te behouden en niet te gelooven, dat Amerika de „voorste linies” in alle werelddeelen moet verdedigen. De Vereenigde Sta ten moeten zich beperken tot de ver sterking van zijn kusten en bezittingen en niet de vijandschap uitlokken van andere landen, omdat die ongewone regeeringsvormen aanhangen. „Twee Oceanen-vloot”. De Amerikaansche Senaat heeft de reeds door het Huis van afgevaardig den behandelde wetsvoorstellen aange nomen, waarbij wordt voorzien in den bouw van een „twee Oceanen-vloot” tot 1946 en waarvoor 4 milliard dollar worden uitgetrokken. Senator Walsh, de voorzitter van de marinecommissie in den Senaat, heeft een verklaring voorgelezen, volgens welke de vergrooting van de Ameri- Britsch tankschip getorpedeerd. Het te Oporto aangekomen Portu- geesche schip ,,A1 Ferrarede”, heeft op weg van Cardiff naar Oporto 30 schipbreukelingen van het Britsche tankschip „Lucretia” aan boord geno men, welk schip met 4000 ton olie van Curacao naar Falmouth onderweg was en den 7n Juli op 100 mijl ten Z.O. van de Engelsche kust is getor pedeerd. Het tankschip was eigendom van de Shell Company te Londen en had een Britsch-Indische bemanning. Voorts zijn aan boord van het Por- tugeesche schip „Carvalho Aranjo” te Lissabon 24 schipbreukelingen van Over het optreden te Oran Het D.N.B. meldt uit Boston: In het Canadeesche stadje St. Hyacinthe, niet ver van Montreal, dat uitsluitend door Fransch-Canadeezen wordt be woond, is het na het bekend worden van den zeeslag bij Oran tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De bewo ners scheurden de aanplakbiljetten, waarop propaganda gemaakt werd voor dienstneming bij het Canadee sche leger, van de muren en ver brandden ze op het marktplein onder het zingen van de Marseillaise. over wel en wee van het land. Nooit kan een nationale revolutie uitgevoerd worden door degenen, die nog voor een maand den staat, dien zij thans willen begraven, met volle overtuiging ver heerlijkten. De avances van Herriot. Leon Blum, Paul Boncour, van de so cialistische, radicaal-socialistische, de mocratische coalitie, etc. zijn te mooi om waar te zijn. De correspondent van de „Ya” ver gelijkt de Fransche parlementsleden met reizigers, die hun trein op een tusschenstation hebben gemist. op de vijandelijke slagschepen en krui sers. Op het hoogtepunt van den slag kwamen verscheidene Italiaansche tor pedojagers temidden van nevelscher- men dichterbij en vielen onder het vuur der vijandelijke schepen met tor pedo’s aan. Een groep dezer torpedo jagers slaagde er in, een vijandelijken bodem te torpedeeren en met het lucht afweergeschut drie vijandelijke bom bardementsvliegtuigen neer te halen. Aan den strijd namen Italiaansche en Britsche bommenwerpers deel. De Ita liaansche bommenwerpers troffen ver scheidene malen de vijandelijke strijd krachten, aldus tot het succes van den dag bijdragende. Frankrijk is even schuldig als Engeland, schrijft Ita- liaansch blad. Het D.N.B. meldt uit Rome Het blad „Tevere” keert zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers eener goedgeloovigheid tegenover Engeland voor te stellen en het perfide Albion als de eenige schul dige te brandmerken. De ware toe dracht is werkelijk anders, zegt het blad. Frankrijk heeft zich met Enge land verbonden om daarmede de hege monie en de heerschappij in Europa te deelen. De Entente Cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze ge meenschappelijke voorwaarde gegrond- 2 millioen mobilisatie Britsche oorlogsschepen getroffen Naar Stefani verneemt, zijn bij den luchtaanval op Malta met zekerheid twee Britsche jachtvliegtuigen door de Italiaansche jagers neergeschoten. De Italiaansche bommenwerpers, die geëscorteerd werden door jagers, bombardeerden bij het aanbreken van den dag de vlootbasis met de arsena len, installaties en depots. Niettegen staande ’t'hevige vuur van het lucht afweergeschut werden alle doelen met duidelijke resultaten getroffen. Gisteravond hebben Italiaansche vliegtuigen een nieuwen aanval op Malta ondernomen en ondanks het krachtige optreden van het luchtaf weergeschut de in de haven liggende vijandelijke vlooteenheden gebombar deerd. O.a. zag men, dat aan boord van een oorlogsbodem brand uitbrak. De Italiaansche bommenwerpers zijn alle zonder incidenten op hun basis teruggekeerd. Het doel, aldus de boodschap, is o.a. de verdere uitvoering van het program ma tot uitbreiding van de vloot, dat beoogt, een marine te vormen, die tegen iedere mogelijke combinatie van vijandelijke vlootstrijdkrachten is op gewassen, voorts de voltooiing van de uitrusting van een landleger van 1,2 millioen man, ofschoon de sterkte van het leger in vredestijd natuurlijk ge ringer zal zijn, en verder het vormen van een reserve aan tanks, kanonnen, munitie enz. voor nog eens 800.000 man of een totaal aantal van man, voor het geval de van zulk een strijdkracht noodzakelijk mocht zijn. Stefani verneemt de volgende bijzon derheden over den zeeslag in de Ioni sche zee. De in den namiddag van 8 Juli uit het gebied ten Zuiden van het eiland Kreta komende Britsche zeestrijd- krachten bestonden uit drie slagsche pen van het type „Barham”, een vlieg- kampschip. eenige kruisers en tal rijke torpedojagers. Niemand mag de Vereenigde Staten zwak noemen, omdat zij vasthouden aan de democratische inrichtingen. De voornaamste les van het verloop van dezen oorlog is, dat een gedeeltelijke bewapening niet voldoende is. Een zoo groot bedrag als waarin de nieuwe bewapeningsboodschap voorziet, ver- eischt offers en een .zoo groot program vereischt zwaren arbeid, waaraan Met geheele land moet meedoen „om vrij te blijven”. Benoeming van Knox bevestigd De Amerikaansche Senaat heeft gis teren met 66 tegen 16 stemmen de be noeming van Knox tot minister van marine bevestigd. het Grieksche schip „Atamantias” aangekomen. Dit schip is in de ler- sche wateren gezonken. De bemanning werd door een naar de Azoren varend schip aan boord genomen. Deensche vischkotter door Engelsche vliegers over vallen. Naar „Ekstrabladet” meldt is een vischkotter uit Esbjerg, die gisteren in de haven is teruggekeerd, op zee blootgesteld geweest aan een overval van Engelsche vliegers. Volgens de bemanning wierpen de Engelschen eerst een bom op den vischkotter, gelukkig zonder doel te treffen. Daar op schoten zij met machinegeweren op het schip. Nieuw Engelsch mijnenveld tusschen Orkaden en Ijsland De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de wateren tusschen de Orkaden en Ijsland gevaarlijk zijn. Schepen, die zich van den Atlantischen Oceaan naar Europeesche havens willen begeven, moeten tusschen Orthona en Kaap Wrath en door de Pentland-Firth tot Kirkwall varen, waar zij nieuwe in structies zullen verkrijgen. Van een afstand van ongeveer 26 k.m. openden de Italiaansche slagsche pen het vuur. De strijd tusschen de Italiaansche en Engelsche linieschepen duurde 15 minuten. Bij het vierde salvo van de kanonnen van de „Ca vour” en de „Cesare” werden de vijan delijke slagschepen getroffen. Men zag hoe een vijandelijk slagschip naar bak boord overhelde en het vuren staakte. Tegelijkertijd richtten de Italiaansche kruisers van 10.000 ton een hevig vuur Spaanse he correspondenten over de Nationale Verga dering. Het D.N.B. meldt uit Madrid De correspondenten der bladen ..ABC” en „Ya” in Vichy geven uit drukking aan hun verwondering over het feit, dat ondanks de goede bedoe lingen van de Fransche afgevaardig den. de ongelukkige partijgeest ook in de Nationale Vergadering voortleeft. De Derde Republiek heeft weliswaar opgehouden te bestaan, maar haar me thoden zijn niet veel veranderd. Zoo draagt men het onderzoek in de kwes ties der politieke verantwoordelijkhe den op aan een speciale parlementaire commissie. Niemand zal geloof slaan aan het harakiri der Fransche repu bliek, zoolang de parlementsleden, die schuldig zijn aan Frankfijks cata strophe, nog verder kunnen beslissen Fransche gezant te Lissa bon afgezet. De Fransche gezant in Lissabon, Ami Leroy, is door het ministerie van bui- tenlandsche zaken als gevolg van zeer ernstige ongehoorzaamheid, van zijn functie ontheven, meldt het D.N.B. De gezant was, hoewel hij was teruggeroe pen, op zijn post gebleven. Leon Noël hoofdgedelegeerde in het bezette gebied Leon Noël, de vroegere Fransche ambassadeur in Warschau, is tot hoofd gedelegeerde bij den chef van het Duitsche militaire bewind in het be zette gebied benoemd. Twee gedelegeer den zullen hem ter zijde staande vroegere inspecteur voor financiën Jean Barnaud voor economische aan gelegenheden en de Roy, de directeur- generaal van de amortisatiekas. Het D.N.B. meldt uit Genève, dat Noël heden naar Parijs is vertrokken. De zetel van de Fransche regeering en van het Fransche parlement is thans offi cieel voorloopig naar Vichy verplaatst. Het D.N.B. meldt uit Praag Officieel wordt medegedeeld In het kader van nasporingen naar een ille gale- staatsvijandelijke groep, welke met het buitenland landsverraderlyke betrekkingen onderhield, is de prima tor van Praag, dr. Klapka, wegens ac tieve ondersteuning van deze groep, gearresteerd. De staatsvijandelijke bedrijvigheid van Klapka staat niet alleen in de scherpste tegenstelling tot zijn ambts plichten als primator van Praag, doch hij heeft bovendien op de meest on verantwoordelijke wijze tegenover zijn eigen volk gehandeld. Paus Pius II heeft naar het D.N.B. meldt, op zijn wekelijksche algemeene receptie, waaraan deze keer ook talrijke aalmoezeniers en soldaten deelnamen, o.a. verklaard, dat het in den oorlog vergoten bloed al te dikwijls haat wekt. Men mag zich echter niet door haatgevoelens laten leiden. De wraak moet veeleer in liefde worden veranderd en men moet ook zijn vijand goed doen. Geen wrok en geen wraak dus, het geen echter niet beteekent, dat men het geschonden recht niet weer moet herstellen. Duitsche pers schrijft: „En geland de les gelezen”. De Berlijnsche avondbladen maken onder groote koppen als „Zeeslag van 6 uur in de Middellandsche Zeee’, „Zeeslag aan de Zuidkust van Italië” of „De Engelschen moesten wijken" melding van de botsing tusschen dee len van de Britsche Middellandsche Zeevloot en Italiaansche marine- en vliegtuigeenheden. In een commentaar schrijft de „Bör- senztg.”: Met de opruiming in de Mid dellandsche Zee is een begin gemaakt. De Italiaansche vloot en het Italiaan sche luchtwapen hebben van de wel kome gelegenheid, den Britschen in dringer bij zijn kraag te pakken, een grondig gebruik gemaakt. Hem is thans in de Middellandsche Zee op dezelfde wijze de les gelezen als voordien al in de Noordzee en de Ijszee, bij Scapa Flow en bij Duinkerken geschiedde. Het blad herinnert verder aan de uit spraak van den Engelschen minister minister van marine, Alexander, dat Engeland „nooit van plan is” zijn zee macht te verliezen en dat deze zee macht eiken inval zal afslaan of aan plunderaars, die voet op Britschen bo dem zetten zal verhinderen te ontko men. „Ja gisteren nog, zoo schrijft het blad, heeft lord Addison in verband me de zeerooversdaad tegen de „Riche lieu” verklaard: „Wanneer men steeds weer hoort van zulke daden der Brit sche marine, dan denKt men vergenoegd aan den dag. dat zulke daden ook zul len worden ondernomen tegen de Ita liaansche schepen, die zich nu nog heel generaal Hertzog gaf reeds een afspiegeling te zien van de ware gesteldheid van de Unie, hoezeer ook de Engelsche propaganda het te gendeel wilde doen gelooven. Dat generaal Smuts den oorlogstoe stand met Duitschland en daarna met Italië afkondigde zonder er de volks vertegenwoordiging in te kennen, heeft tot heftige verontwaardiging onder het Boerenvolk geleid. Dit is eerder ge bleken uit de verklaringen van Hertzog, thans opnieuw uit die van Pirow en zij zal wellicht weldra getoond worden in openlijk verzet tegen Smuts’ ter- reursysteem. Engeland heeft zeer belangrijke luchtstrijdkrachten in de Unie samen getrokken, zoogenaamd om werkzaam te zijn tegen Italiaansch Oost-Afrika, maar, naar het gevoelen der Zuidafri- kaansche bevolking, tegen haar gericht. Ook de talrijke Engelsche zeestrijd- krachten in de buurt van Simonshaven, waar bovendien sterke afdeelingen troepen zijn ontscheept, zijn niet ge schikt om de Afrikanen aangenaam en rustig te stemmen. Teekenend in dit verband is de groote protestmeeting tegen Smuts, als uiting der beweging, die geleidelijk meer het karakter van een opstand aanneemt. Trouwens niet alleen in Zuid-Afrika rommelt het. Ook elders in het Brit sche imperium doen zich teekening van ontbinding voor. Het blad „Giornale d’ Italia” meldt, dat de Italiaansche wapenstilstand* commissie te Toulon is aangekomen. De commissie heeft tot taak, met de Fransche marine-deskundigen de toe passing van de clausules van het wa- penstilstandsverdrag te regelen. Zie verder le blad, pag. 3 tegenover van Smuts stond, bemerkte allengs meer, dat Engeland allerminst den steun der Unie verdient. De rede van Terwijl het eskader in Westelijke richting voer, waarschijnlijk met het doel, van zee uit een aanval op de Italiaansche kusten te ondernemef. verloor het een torpedojager, welke door een op den loer liggende Italiaan- duikboot getorpedeerd werd en De groote verliezen vormen ernstige bedreiging De Amerikaansche militaire deskun dige Baldwin wijst in de „New York Times” op de recente verscherping van den duikboot- en bombardements- oorlog tegen de Britsche scheepvaart, waarvoor Juni de oorlogsmaand met de meeste verliezen is geweest. Zelfs ingeval men de bij de ontruiming van Duinkerken geleden Britsche scheeps- verliezen aftrekt, aldus Baldwin, blijft voor de Engelschen een verliesbalans, die voor de volkomen op beheersching der zee aangewezen natie een gevaar lijk teeken is. Met het oog op de minstens 290 tot zinken gebrachte en 48 zwaar beschadigde Engelsche koop vaardijschepen moet er aan herinnerd worden, dat wie Engelands handels- en voorraadswegen afsnijdt, ook Engelands voornaamste slagader doorsnijdt. De speciale boodschap, die Roose velt tevens in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber van de weer macht tot het Congres heeft ge richt, vraagt 4.848 milliard dollar, waarvan 2,1 milliard contant en 2,6 milliard als machtiging voor later te plaatsen bewapenings- orders, meldt het D.N.B. uit Wash ington. De gevluchte parlements leden. Het D. N. B. bericht verder nog uit Genève Uit Vichy wordt gemeld, dat gister middag de vice-premier Laval een on derhoud heeft gehad met den voorzit ter der Kamer, Herriot, betreffende de parlementsleden, die begin Juni met het s.s. „Massilia” uit Bordeaux wa ren gevlucht en zich thans in Marok ko zouden bevinden. Zooals men zich herinnerd, bevinden zich onder deze parlementsleden ook Daladier en Man dei. Bij den aanvang der zitting van de Fransche Nationale Vergadering heeft Herriot, volgens een bericht uit Vichy, verklaard, dat de afwezige par lementsleden indertijd op instructie van de regeering vertrokken waren en dat hij, Herriot, in het bezit was van den tekst dezer instructie. Zij hadden zich ingescheept op het stoomschip „Massilia”, dat hun door de regeering ter beschikking was gesteld. Herriot verklaarde stappen te hebben onderno men, om hun den tijdigen terugkeer naar Vichy mogelijk te maken, doch hij had hiermede geen succes gehad. De plaatsvervangende minister-pre sident Laval bevestigde, dat de regee ring er over gedacht heeft, haar zetel naar Perpignan te verplaatsen. Maar schalk Pétain had toen echter beslist, dat de regeering in Franrijk zou blij ven. Laval verklaarde daarop, dat het waar, was, dat de regeering met het vertrek van de „Massilia” accoord ging. Geen uitzending naar Europeesch strijdtooneel President Roosevelt verwijst naar de „grondig veranderde wereldsituatie” en spreekt over het op handen zijn van „nieuwe bedreigingen”, die het noodig maakten daaraan het hoofd te bieden. De mannen en vrouwen van de Ver eenigde Staten verwachten aldus de boodschap dat men hen tegen alle binnen- en buitenlandsche vijanden beschermt. Terwijl de Italiaansche zeestrijd- krachten in de Ionische Zee ter hoogte van Kaap Stilo (Calabrië) geconcen treerd werden om het initiatief van den vijand doeltreffend te kunnen be strijden, werden op de Italiaansche vloot in achtereenvolgende golven aan vallen ondernomen door Britsche vlieg tuigen. welke van korten afstand tal rijke torpedo’s lanceerden. Deze aan vallen mislukten echter geheel. Van de negen aanvallende vliegtuigen werden er. naar met zekerheid is vastgesteld, vijf door het luchtafweergeschut van de Italiaansche schepen neergehaald, terwijl aan den anderen kant de com mandanten van de eenheden alle tor pedo’s handig wisten te ontwijken. De zeeslag begon tegen 2 uur in den middag van den 9en Juli en werd ge opend door het vuur van de Italiaan sche kruisers, gevolgd door de beide Italiaansche linieschepen „Cesare” en „Cavour”, elk van 23.600 ton en bewa pend met tien kanonnen van 32 c.m. (gewicht van het projectiel 500 k.g.). welke zich gesteld zagen tegenover drie Britsche slagschepen van het type Barham, elk van 31.000 ton en bewa pend met 8 kanonnen van 38 c.m. (ge wicht van het projectiel 1000 k.g Afzonderlijke vrede van Zuid-Afrika met Duitschland en Italië verlangd De vroegere minister van defensie der Zuidafrikaansche Unie. Pirow, heeft in Bloemfontein een rede uitge- gesproken. Hij eischte het sluiten van een afzonderlijken vrede met Italië en Duitschland. meldt het D.N.B. uit Lis sabon. Hij wees er op, dat de Zuid afrikaansche problemen slechts konden worden opgelost door een losmaken van alle banden met Engeland en het herstel der onafhankelijkheid der Unie. Burgeroorlog dreigt in de Unie. De uitspraak van oud-minister Pi row laat geen twijfel over de gespan nenheid der verhoudingen in de Unie, aldus werd ons hedenmorgen van offi- cieele Duitsche zijde verklaard. Deze verklaring hieid mede verband met een vertrouwelijk bericht van recen- ten datum, dat uit Zuid-Afrika ontvan gen was. Daarin werd zelfs de verwachting uitgesproken, dat de stemming onder de burgerij in de Staten der Unie zoodanig tegen Engeland is gericht, dat zij eiken dag tot een opstand kan leiden. Zuid-Afrika. dat van den aanvang af weinig sympathiek tegenover de pro-Engelsche politiek van generaal 9 t lederen ;d Qyee ree 430 U «er ÊIIHIEAC Van morgenochtend 9.30 af het eerste deel van deze grootsche expeditie-film naar Afrika's binnenlanden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2