BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JULI 194Ö TWEEDE BLAD, PAGINA 5 ONDERWIJS EN KERK De Oorlogsschade te Roosendaal BRUIDSSTOET PER AUTOPED Bestrijding der jeugdwerkloosheid STRAATDIEVEN ALS BLOEMEN- VENTERS BUURMAN MET SCHOFFEL NEERGESLAGEN WEES VOORZICHTIG MET GEVONDEN VOORWERPEN! MOTORRIJDER BOTST TEGEN PAARD VEREENIGING VOOR HOOGER ONDERWIJS OP GEREFOR MEERDEN GRONDSLAG Verliescijfers van de Nederlandsche Weermacht Provinciale Staten van Overijsel ’s-GRAVENZANDE. GEMEENTERAAD. grafmonumenten van onze zee helden te Rotterdam te DELFT. Huisvesting en zakgeld Duitsch bezoek aan Velsen en Bloemen dekten de lading Stael, mej. te aan Wel beschadigd, maar niet onherstelbaar. Wanneer komt de kruiwagen aan de beurt? voor hoofddans- de bij het luchtbombardement ernstig beschadigde mee. verlies een Het van verlies saldo een 1939 een Op anderhalf millioen gulden geraamd. De schade, welke in de oorlogsdagen te Roosendaal is aangericht, wordt op IJ millioen gulden geschat. Ongeveer 80 huizen zijn geheel door brand ver woest, 30 zwaar beschadigd of inge stort door bominslagen en vele minder beschadigd. Men prijst zich gelukkig met het bezit van den Randweg om Roosendaal, waarlangs de Fransche troepen zijn afgetrokken, daar anders vele bommen in het centrum van de stad zouden zijn ingeslagen. Het gemeentebestuur heeft aan het stedenbouwkundig bureau Granpré Mo lière, Verhagen en Kok te Rotterdam een uitbreidingsplan opgedragen, dat eenige groote doorbraken bevat. Met de autoriteiten wordt overleg omtrent de uitvoering gepleegd. Allereerst wordt begonnen met den bouw van noodwin- kels en -woningen. Reeds hebben 20 eigenaars van winkels aanvragen om een bouwcrediet ingediend. De collecte voor den wederopbouw heeft te Roosendaal ruim f 15.000 op gebracht Beroepen ter zake van geschillen van bestuur. Nederlandsche Economische Hoogeschool, Met het oog op de tijdsomstandigheden, in het bijzonder om de aan verduisterings- maatregelen in den a.s. winter verbonden bezwaren zooveel mogelijk te ontgaan, zullen de colleges aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam voor het komende studiejaar reeds wor den hervat op 2 September a.s. De in schrijving van studenten heeft plaats op 28, 29 en 30 Augustus 1940. EXAMENS Onder wielen van vrachtauto gekomen en gedood Twee jongens, die gistermiddag het spelen waren in de Kloosterlaan te Utrecht, sprongen op een gegeven mo ment op een treeplank van een ge meentelijke vrachtauto, welke van een terrein van de gemeente kwam aan rijden. De vijfjarige H. V. uit de Nieuw'ichtstraat sprong evenwel mis en kwam onder de achterwielen te recht. Het knaapje was op slag dood. Het systeem van dr. Venders Beroepen ter zake van geschillen van bestuur of andere, welke ingevolge par. 1 der Verordening No. 23/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de bevoegd heden van de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van al gemeen bestuur worden beslist door den secretaris-generaal van het departement, waaronder de materie ressorteert, dienen bij dien secretaris-generaal aanhangig te worden gemaakt. Met een bakfiets vol anjers, netjes over het voertuig uitgespreid, luid schreeuwend om hun bloemen aan te prijzen, togen twee pakjesdieven overdag, maar het liefst zoo in de avonduren, door Amsterdam, om hun slag te slaan. Wel verkochten zij af en toe wat bloemen, aldus verhaalt de „Tel.”, doch de heeren waren voor een geheel ander doel op straat, namelijk om van andere wagens te stelen wat zij kon den. Wie zou in deze beide bloemenventers beruchte straatdieven ontdekken, als zij ijverig bezig waren hun bloemen aan den man te brengen? Onder de bloemenpracht was nog plaats genoeg om het goed, dat zij overal weg kaapten. te verbergen. De bloemen dekten de lading. Dat wist de politie wel en daar om liet zij het tweetal nagaan. De bloemenventers gingen tenslotte naar de woning van een hunner in West. Hier bleven de politiemannen wachten, tot het oogenblik waarop een van het tweetal met de bakfiets vol bloemen wegreed naar zijn eigen woning in de Jordaan. De politie- speurders achtten toen het oogenblik ge komen, een inval in het huis in West te doen. Hier vonden zij, goed verborgen, een enorme partij vitrage en eenige wollen dekens. Die vitrage vertegenwoordigde vermoedelijk wel een waarde van duizend gulden. De goederen werden in beslag ge nomen en de bloemenman werd gearres teerd. Vervolgens deden de politiemannen een inval in de woning in de Jordaan. waar de tweede bloemenventer werd gearresteerd. Beiden werden in het hoofdbureau van po litie opgesloten. De in beslag genomen vi trage is vermoedelijk in de Jordaan ge stolen. Bij de politie van het bureau Mar- nixstraat is dezer dagen althans aangifte gedaan van diefstal van een groote partij vitrage van een bakfiets, die even onbe heerd had gestaan op een van de grachten Onderzocht wordt, wat de beide heeren zooal op hun kerfstok hebben werp gevonden, dat zij niet thuis konden brengen. Op de Houtmankade heeft één van hen het op den grond gegooid en de ander gooide er een zwaren steen boven op. Het gevolg was, dat het voorwerp vermoedelijk een geweer- of mitrail- leurpatroon ontplofte, zoodat één der mannen ernstig werd gewond. Hij kreeg brandwonden aan handen, borst en dijen en bovendien een ernstige wonde aan het voorhoofd. Hij werd aanvankelijk over gebracht naar het zittingslokaal van den geneesk. dienst in het Westerpark, doch later per ambulance-auto naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar hij in de ope ratiekamer is opgenomen. Wat tot na toe te Bakel werd bereikt Een van de grootste vraagstukken waar voor Nederland zich gesteld ziet bij den wederopbouw van ons land is wel de op heffing van de jeugdwerkloosheid. Naast de door de overheid gesteunde kampen, bestaat er sinds eenige jaren in Nederland een organisatie, met het doel de economische, sociale en cultureele op heffing van ons volk, die zich ook vooral beweegt op het gebied der jeugdwerkloos heid- Wij hebben hier het oog op de Ne- derlandsche Werkgemeenschap, voorzitter dr E. H. G. Verviers, op 3 Juli 1936 te Den Haag opgericht Deze organisatie nr.oest en moet veel strijd voeren, ook te- gen officieele instanties, terwijl dikwijls cr’tiek werd uitgeoefend op het werk van t -e groep. ’’(met lof), en op proefschrift: „Abnormale kurkvorming”, mej. C. H. Klinkenberg; cand. ex. economie de heer E. Bartel; doet, ex. economie de heer G. Schoorl; cand. ex. Engelsche taal en letterk. mej. S. J, C. Rendier. Bevorderd tot arts mej A. de Jong en de heeren A. F. Wackers, W. K. Gaulho- fer, J. G. R. Jansen, J. E. Enklaar, C. B. Boeke, en J. E. Winkelman; artsex le ge deelte mej. M. Willink en de heeren A. J. C. Hazenberg, J. H. M. Holtus en H. Zeyl- stra; cand. ex theologie de heer J. Krlj- tenburg; prop ex. theologie de heeren P. H. G. Kok en P. 0. Roodenburg en cand. ex. econ. de heeren K. C. Booy en T. van Zanten. sonen, waaruit dan al of niet zekerheid kan worden vastgesteld, of zij gesneuveld of gewond zijn. Eenige onzekerheid wordt ook nog veroorzaakt door het feit, dat een aan tal Nederlandsche krijgsgevangenen vrijwillig in Duitschland is achterge bleven om te blijven werken. Niet van al deze militairen is volledig bericht binnengekomen of zij zich in leven en goeden welstand bevinden. Ook zijn er nog enkele gewonde Nederlanders in Duitschland aanwezig. Gisteren heeft de heer Ministerial- rat Ross, de door den rijkscommissaris benoemde gevolmachtigde voor Noord- Holland, een bezoek gebracht aan de gemeente Velsen. De heer Ross was vergezeld van mr. A. J. Backer, chef van het kabinet van den commissaris der Koningin en werd in de gemeente begeleid door den burgemeester, mr. M. M. Kwint Eerst werd een bezoek gebracht aan IJmuiden, waar de in aanbouw zijnde spuisluis werd bezichtigd en voorts het lichten van de gezonken sleepbooten werd gadegeslagen. Het gezelschap werd hier begeleid door den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, C. Wolterbeek. Vervolgens werd het koelhuis Frigo van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken bezichtigd, onder leiding van den di recteur K. H. Tusenius. Vervolgens be zocht men de werken van het Staats- visscheishavenbedrijf, waar de direc teur. de heer C. Oud, de noodige toe lichtingen gaf. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken, waar de directeuren, ir. G. A. Kessler en ir. A. H. Ingen Housz, den hoogen gast alle inlichtingen ver strekten. Ten huize Stormveld, de woning van den burgemeester, werd door het ge zelschap de lunch gebruikt. 3000 gesneuvelden, 7000 gewonden Van omstreeks 3000 personen is komen vast te staan, dat zij in de uit oefening van hun militairen plicht zijn gevallen. Het aantal zwaar- en licht gewonden te zamen bedraagt omstreeks 7000, zoo meldt de Tel. Hiervan zullen er vermoedelijk niet meer dan 150 blijvend invalide zijn, waaronder ook zijn begrepen zij, die een arm of een been missen. Van een deel der gewon den is bericht ontvangen, dat zij weer als geheel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee ge houden worden, dat er nog eenige dui zenden vermisten zijn. De meeste dezer vermisten zijn, naar vermoed wordt, naar Frankrijk uitgeweken. Ook bij deze categorie zullen dooden en ge wonden te betreuren zijn, zoodat een definitieve balans nog niet kan worden opgemaakt. Nog dagelijks komen er bij de mili taire instanties nalatenschappen bin- nnen van als vermist opgegeven per- met De jongens zijn gehuisvest in een rui me, luchtige slaapzolder, welke zich be vindt aan den achterkant van het kamp huis. Daaronder ligt het dagverblijf, waar de maaltijden worden genuttigd en bij slecht weer de tijd wordt gekort door allerlei spellen. De jongens ontvangen voor hun arbeid vrijen kost en inwoning en een zakgeld van 1.50 per week, voor een ploegbaas is dit /2.50 per week. Boven dien worden dikwijls warme kleeren ver strekt Wanneer in een bepaald jaar winst wordt gemaakt, komt dit gedeeltelijk ten goede aan de deelnemers. Zoo was hen over 1938 b.v. mogelijk door het toenemen van de waarde van den grond door de drainage, den deelnemers een bedrag van 24 elk per kalenderkwartaal uit te keeren. Over 1939 werd geen winst ge maakt, doch de vooruitzichten voor het loopende jaar zijn niet ongunstig, terwijl voor de toekomst bij opleving van de markt overschotten kunnen worden ver wacht. De deelnemers kunnen onbeperkt in de werkgemeenschap blijven, totdat zij werk in het vrije bedrijf hebben gevon den. Voorwaarde is, dat zij minstens 17 jaar zijn. De producten van het bedrijf worden, voor zoover niet voor eigen gebruik be stemd, verhandeld. Vorig jaar werd een proef genomen met het inblikken van groenten. Het experiment, dat 1200 blik, ken verschillende groenten omvatte, kan als geslaagd worden geschouwd, zoodat men in de toekomst, wanneer daartoe aanleiding aanwezig is, ook hiertoe zal overgaan. Dit jaar bestaat daarvoor geen aanleiding, daar de prijzen der producten loonend zijn. De Nederlandsche Werkgemeenschap werkt met beperkte middelen, vandaar dat nog geen uitvoering kon worden ge geven aan bestaande plannen. Zoo is het niet mogelijk geweest om meer kampen te openen, hoewel momenteel pogingen in deze richting worden gedaan in den Ach terhoek en in Drente. Volledige reorganisatie van den ge meentelijken luchtbeschermings dienst te Amsterdam. De gemeentelijke vrijwillige luchtbe schermingsdienst in de hoofdstad heeft in de afgeloopen weken een volledige reor ganisatie ondergaan. Met name is reeds het een en ander gepubliceerd over de nieuwe organisatie van de luchtbescher- mingsbrandweer. Ook de stut- en sloo- pingsdienst, aanvankelijk een vrijwillige organisatie, is thans een beroepsorgani satie geworden. Zij beschikt over vier kazernes, waarin steeds auto’s met ma teriaal en ten minste acht deskudigen aanwezig zijn. De derde belangrijke dienst van de luchtbescherming is de geneeskundige dienst. Deze beschikt thans over drie kazernes, welke in de nabijheid van de hoofdverbandplaats zijn gelegen. In deze kazernes zijn te allen tijde menschen a«u- wezig, die in het bezit zijn van een di ploma E.H.B.O., alsmede verpleegsters en doktoren. Dit personeel van den genees kundigen dienst omvat zooveel menschen, dat steeds ambulance-auto’s bezet kun ne worden. De Scheepstal De Nederlandsche Werkgemeenschap ving de werkzaamheden op het landgoed „De Scheepstal” te Bakel bij Helmond aan in December 1937. De normalisatie van de Aa was toen gedeeltelijk gereed, waar, door het mogelijk werd om door inten. sieven arbeid de moerassige gronden te cujtiveeren. Van de totale oppervlakte van 22 ha. is tot dusver 8 h a. ontgonnen tot tuingrond, waartoe het noodig was ruim Rede van mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst In het provinciehuis te Zwolle hebben de provinciale staten van Overijsel hun zomerzitting gehouden, onder leiding van den commissaris der Koningin in dit ge west, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst Afwezig waren de heeren A. Kel derman (V.D.) en Albrink en de Jager (N.S.B.) Bij den aanvang van de zitting her dacht de voorzitter allereerst de geval lenen en sprak hij een woord van mede leven met hun nagelaten betrekkingen. Voor het overige wekte spr. de bevol king op de gebeurtenissen, die over ons zijn gekomen moedig te dragen, gelijk ons voorgeslacht zoovele tegenslagen moe dig heeft gedragen. Men kan een over, wonnen volk zijn in een bezet gebied, zoo zeide spr., en toch zijn nationale fier heid en waardigheid behouden. In dit ver. band citeerde spr. een uitspraak van J G. Fichte uit ..Reden an die Deutsche Na tion" naar aanleiding van de Fransche be. zetting in Duitschland in het begin der negentiende eeuw, luidende: „Wij zijn overwonnen, of wij nu tegelijk ook ver acht en met recht veracht willen zijn, of wij bij alle andere verlies ook onze eer willen verliezen, dat zal nog altijd van ons zelven afhangen. De strijd met de wapenen is geëindigd, maar nu verheft zich, als wij het willen, de nieuwe strijd van beginselen, zeden, van karakter”. De toekomst van one volk ligt in Gods hand, zoo vervolgde spr. Maar wij zijn nog een volk dat leeft en een volk, dat leeft bouwt aan zijn toekomst. Onder gewijzigde omstandigheden Zal ons werk moeten geschieden. De nieuwe toestand, waaronder wij zullen hebben te leven, .zal veel van ons en ons volk vergen. Doch wij moeten trachten in het belang van onze Nederlandsche gemeenschap, ons mooie vaderland, schouder aan schouder te staan, ten einde in vol vertrouwen en degelijke karaktervastheid het beste te bereiken, dat mogeljjk zal zijn. Hierna werd met de behandeling der agenda begonnen. Een ernstig gewonde Op de Houtmankade te Amsterdam is vanmorgen een ongeluk gebeurd, dat te wijten is aan groote onvoorzichtigheid. Tot voor kort werden de loodsen, welke aan de Coenhaven staan, gebruikt door militairen, die daar verschillende goederen opsloegen. Thans zijn deze loodsen ont ruimd en men liet toe, dat het publiek afval, dat in deze loodsen was achter gebleven, meenam. Twee mannen, die daar vanmorgen ook een en ander hebben weggehaald, hebben daar een klein voor- 3 k.m. slooten te graven, welke zorgen voor den waterafvoer. Aanvankelijk von den de deelnemers huisvesting in een hou ten keet, doch spoedig werd overgegaan tot den bouw van een modern steenen kamphuis, dat op 5 November 1938 door oud-minister Posthuma kon worden ge opend. Het merkwaardige is, dat dit an. trekkelijke huis geheel werd gebouwd door de jongens, die ondergebracht waren op de werkgemeenschap, in het geheel geen vakmenschen. onder leiding van den kampleider, den heer Carpreau. Voorts werden door de deelnemers eveneens ge zet een houten landbouwschuur, een gei. tenstal en een varkensstal. Het feit, dat dit alles door eigen werk werd verkre gen, was een groote moreele winst, daar de jeugdige werkloozen hier duidelijk de resultaten zagen ian hun samenwerking. Hierbij moet worden opgemerkt, dat ook op ander gebied een dergelijk sy steem wordt gevolgd. De deelnemers ver richten immers productieven landbouw. arbeid, waardoor zij grootendeels zelf voorzien in hun onderhoud. Zoo krijgen zij hun groenten en aardappelen uit de opbrengst van hun landarbeid. De geiten zorgen voor de melk, terwijl varkens wor den gehouden voor de vleesch.voorzie- nmg. Het feit, dat zij dagelijks aldus de resultaten van hun arbeid voor zich zien, werkt in niet geringe mate er toe mede, dat de jongens over het door de dikwijls langdurige werkloosheid verooorzaakte minderwaardigheidsgevoel worden heen- geholpen. Tot slot deelde de voorzitter de eind cijfers der rekening Grondbedrijf heeft 6213,54. het Waterbedrijf van 1737,26, het Slachthuisbedrijf een verlies van 1650.11. De dienst 1939 ein- waaronder de 10.000 is begrepen, die van L_ pitaalsdienst heeft een van f 7544,23, terwijl het winst van f 23.871,87 heeft MONSTER. Het Groene Kruis, ster, zal een moedercursus van In Rotterdam ernstig beschadigde Groote kerk rusten een drietal onzer groote zee helden, n.l. Witte Cornelisz. de With, Kortenaer en Jan van Brakel. De toestand van de kerk schijnt niet zoo hopeloos te zijn als aanvankelijk werd gedacht, zoo lezen wij in het maandblad ..Onze Ma rine”. De St. Laurenstoren heeft men echter nog niet durven betreden. Wat de getroffen graven betreft: In het graf van Jan van Brakel zijn in een kelder, welke geheel met zand was gevuld, eenige men- schelijke beenderen gevonden. Hetzelfde was het geval met den kelder onder de tombe van de With. De gevonden been deren wijzen erop, dat er meer dan één lichaam in dezen kelder is bijgezet. Niet onwaarschijnlijk is het dus, dat ook fa milieleden dezer zeehelden onder deze monumenten hun laatste rustplaats hebben gevonden. Mogelijk ook, dat bij de res tauratie van 1810 de beenderen uit andere graven in de Groote kerk onder deze mo numenten zijn geborgen. Onder de graf tombe voor Kortenaer is een kelder ge vonden, welke vol water staat en nog niet is drooggemalen. De monumenten zelve zijn wel eenigszins beschadigd, doch niet zóó, dat ze onherstelbaar zijn. ex. wis- en natuurk. F: mej. C. J, M, Hofstee, J. G. A. de Graaf. De promotie van mej. A. M. A. van San ten geschiedde met lof. Universiteit te Amster dam. Bevorderd tot doctor in de wis- Dr. Colijn spreekt op de jaarvergadering De 60ste algemeene vergadering van de „Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden Grondslag” zou aanvan kelijk in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht ’Ovorden gehou den. De belangstelling voor deze vergade ring was echter zoo groot, dat men be sloot naar de Westerkerk te gaan. De kerk bleek echter nog te klein, enkele honderden menschen konden geen plaats krijgen en derhalve moest de vergadering tweemaal worden gehouden. De tweede organiseerde men in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de sprekers dezelfde redevoringen hielden als in de Westerkerk. Dr. H. Colijn. president-directeur der Universiteit, hield de openingsrede. Hier in stond dr. Colijn stil bij de zeer bijzon dere omstandigheden waaronder deze jaar vergadering werd gehouden. Spr. zeide, dat het een voorrecht is den Bijbel te hebben in deze bewogen dagen. God is het tenslotte, die ons door dit leven leidt en die het spoor trekt, dat wij te volgen heb ben en daardoor worden het bewogen hart en soms steigerend verstand weer tot rust gebracht. Spr. zette uiteen, dat de Vrije Universiteit begonnen met drie facultei ten en vijf hoogleearen zeer uitgroeide in den loop der jaren. Deze groei is wonder lijk als men bedenkt, dat de mannen van achter de ploeg en de meéltrog naar Kuy- per’s teekenend woord, hun, penningen voor haar offerden. Ook de Gereformeerde vrouwen hebben voor de vierde faculteit en de geldmiddelen der V.U. beteekend werk gedaan. Ondanks dit alles zijn ern stige financiële zorgen de V.U. niet ge spaard n steeg haar tekort tot 90.000. De oorlog ontheft niet van de plicht te zorgen voor wat God ons gaf. Spr. geeft uiting aan aller hoop en verlangen, dat de V.U. ook in de toekomst vrij zal kunnen blijven ademen De V.U. is geboren uit den drang der gevaren di het Christen volk in Nederland bedreigden te helpen keeren en aan die taal en roeping blijft zij gebonden. Zij wil echter ook een diep voelende nationale instelling zijn, die de waarachtige belangen van liet geheele Ne derlandsche volk op het hart draagt. Stoere gereformeerde taal vindt in de da gen, waarin velen uit het lood geslagen zijn, ingang. Bij dit alles rekene men met de nuchtere werkelijkheid. In het loyaal nakomen van de gestelde voorwaarde door de bezettende macht heeft ook de V.U- een hoofdtaak. Daartoe alsmede tot haar instandhouding bekwame ons God Almachtig. Aan het einde van de morgenvergade- ring hield dr. H. N. Ridderbos, Geref. predikant te Rotterdam-Charlois, een op wekkende rede. In de middagvergadering hield prof. dr. J. H. Bavinck van Bilthoven, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, een toespraak, waarna oud- minister mr. J. A. de Wilde de slotrede hield, die tot titel droeg: „De roeping der V.U. voor de toekomst”. Burgerlijke Stand van Delft. BEVALLEN: J. Lalleman, geb. Kerk hoven, d. G. v. Pieterson, geb. Poot, z. C. A. Nijmeijer, geb. Bijkerk, z. G. M Tersmette, geb. Krapels, d. J. P. de Vreede, geb. van der Ven, d. OVERLEDEN: C. H. van der Meljden, man van H. M. Overgaauw. 62 j. E. M. van der Veer, vrouw van F. Schil- peroort, 73 j. P Schilperoort, man van B. Benthem, 68 j. Noodlottige twist te Schijndel Een burenruzie over het schoonhouden van een sloot, welke de scheiding vormt tusschen twee boerenerven aan den Hees- wijkscheweg te Schijndel, heeft ernstige gevolgen gehad. Tegen het vallen van den avond was de 24-jarige landarbeider J. H. Dinsdag bezig met het schoonmaken van een sloot, welke langs het perceel loopt, dat aan zijn erf grenst. Dit werk was hem opgedragen door den burgemeester. Het schijnt, vol gens de „Tel.”, dat het verrichten van dit werk door H. niet de goedkeuring weg droeg van zijn buurman, den landbouwer M. van H. De 22-jarige zoon van van H. begaf zich naar den arbeidenden H. gelastte hem onder dreigende bewoordin gen dit werk onmiddellijk te staken. Toen H. zich hieraan niet stoorde, nam de land bouwerszoon zijn schoffel en sloeg daar mee met kracht in de richting van H. Deze werd achter in den hals geraakt. De getroffene viel hevig bloedend op den grond en bleef bewusteloos liggen. Omwo nenden vonden het slachtoffer bij de sloot liggen en waarschuwden dokter en familie. Een dokter achtte den toestand van het slachtoffer ernstig: per ziekenauto is de man naar het Grootziekengasthuis te 's-Hertogenbosch vervoerd. SIRENEPROEF. Zaterdag 20 Juli a.s. zal ’s middags om 12 uur een beproevingssignaal met de sirenes van den Luchtbeschermingsdienst worden gegeven. DE LIER. Kostelooze rijwielmerken. Personen, die krachtens de daartoe geldende bepalingen in aanmerking kun nen komen voor een kosteloos rijwiel- merk, moeten zich persoonlijk vervoegen bij den dienstgeleider, die daartoe zitting houdt in de voormalige openbare school te de Lier op Dinsdagen 16, 23 en 30 Juli, telkens van 79 uur nam. Onder voorzitterschap van burgemees ter mr. F. M. A Schokking kwam de Raad dezer gemeente gisteravond in openbare vergadering bijeen. Aan mej. J. Kersten werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lage re school alhier. Na langdurige discussie besloot de Raad, gezien de tijdsomstan digheden, den Bankdijk niet te verbree- den en te verharden, doch aan het Hoog heemraadschap van Delfland uitstel van deze vroeger aangegane verplichting te vragen. Alleen wethouder Schellevis kon zich met dit uitstel niet vereenigen. Zonder eenige discussie stond de ver gadering het crediet voor extra-hulp aan de werkloozen en B-tuinders toe. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd de heer J. Slot en tot waarnemend gemeente-ontvanger de heer A. Th. van Beek. Het door B. en W. gevraagde crediet voor de verbete ring van den Naaldwijkscheweg vond een gunstig onthaal. Hierna volgde het voorstel van B. en W. tot bouw van een kantoor met magazijn en werkplaats voor het GE.B. ad 13.000 en opslag plaats voor Openbare Werken ad /II 000. Het voorstel werd met 10 tegen 3 stem men aangenomen. Des Woensdags in den vroegen morgen demonstreert Rotterdam tegenwoordig een bijzondere vindingrijkheid in „het Huwe lijk”, wel te verstaan dan in de manier, waarop men naar het stadhuis gaat. Gis termorgen kwamen de bruidsparen zoo ongeveer per gros met de tram aan, er was ook een bus uit Delft, die maar liefst drie bruidsparen met aanhang ver voerde, allemaal geëvacueerden, die daar nog in een school vertoeven, hetgeen de liefde dus geenszins in den weg blijkt te staan. Doch het wonderlijkste was toch wel de bruidsstoet per autoped, die daar omstreeks half 10 arriveerde onder groote hilariteit, En toch is het om te huilen! sprak een oude mijnheer philosofisch. daarbij in het midden latend of het was om het huwelijk in het algemeen of om dit in het bijzonder. Het jonge bruidspaar A. de Koning- C. Kolenaars had een flinken tocht ach ter den rug toen het aan het stadhuis arriveerde, en ook de bruidsmeisjes en de schoonpapa’s, die eveneens den tocht per autoped hadden afgelegd, heelemaal van de Paul Krugerstraat! De moeders en eenige andere familieleden arriveerden per andere gelegenheid en waren heel wat minder vermoeid dan het bruids paar, voor wie deze manier van verplaat sing toch niet de gewone was. En ook de dappere oude heeren hadden eenigen tijd noodig om uit te blazen. De autopeds van bruid en bruidegom waren keurig met bloemen versierd. De kleur was in hoofdzaak blauw, precies als de japon van het autopedbruidje. Het „stallen” van het rijtuig gedurende de plechtigheid ging negal eenvoudig, want zeven autopeds vragen niet veel ruimte. Zij vroegen wel commentaar en verkre gen dat in ruimte mate, zoodat de belang stelling langzamerhand enorm werd. Men was het er over eens, dat het om eenige publiciteit ging; de één vond het kinder achtig, de ander origineel en de oude dame, die het een half uur lang „treurig” had gevonden lachte het hardst en keek zich de oogen uit, toen het bruidspaar dan eindelijk onder groote belangstelling naar buiten kwam om de terugreis te aan vaarden. Het wachten is nu op het bruidspaar, dat per kruiwagen naar het stadhuis komt. Misschien is dat iets voor een puin ruimer. dié den tijd niet te ernstig vindt om tot eiken prijs origineel te willen zijn! Vergadering Nederlandsche Dans Liga. De Nederlandsche Dans Liga, welke op J Mei 1939 werd gesticht met het doel een nationale werkgemeenschap te stich ten voor beroepsdanskunstenaars, be roepsbeoefenaars van den dans, beroeps- dansleeraren enz., houdt morgen in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een vergade ring waartoe in het bijzonder de bestaan de Nederlandsche organisaties op dans- onderwijsgebied zijn uitgenoodigd. Het doel van deze bijeenkomst is, een einde te maken aan de misstanden, welke op het gebied van het dansonderwijs in ons land heerschen door te komen tot de in stelling van rijksdiploma’s voor leeraar of onderwijzer in de vier vormen. Dcvuiucm lvu auctor in ae wis- en na- tuurk. op proefschrift: „Onderzoekingen over projectieve komitanten van het kwa dratisch hjnenkomplex”, de heer G Wie- lenga, op proefschrift: „Intensiteitsmetin- gen van kosmische stralen in water en in de aardkorst, de heer A, G. M van Ge- mert, op proefschrift: „De inwerking van ozon op o-xyleen en op pseudocumeen in verband met de inwendige structuur van den benzeenring", de heer P. W. Haayman De dader der brandstichting te Hengelo gezien De officier van justitie te Almelo maakt bekend, dat de vermoedelijke dader van de brandstichting bij den heer Kroll te Hengelo (O wiens signalement wat het uiterlijk en leeftijd betreft geheel ge handhaafd blijft, waarschijnlijk gisteren te Wierden is gezien. Hij droeg toen een licht gekleurde pet (grijs), vermoedelijk een donker of blauw costuum met een fijn grijs streepje, bruine fantasie sokken en lage schoenen, waarschijnlijk zwart. Hij had een oud rijwiel bij zich en een actetasch met veters, bretels, sokophou- ders en dergelijke kramerijen. Hij droeg toen géén bril. Hij miste aan zijn rechter hand pink en ringvinger. Extra oplettend heid wordt gewenscht. Bij aantreffen waarschuwe men onmiddellijk de politie. Bij het oversteken aangereden en gedood Gisteravond is op den Huybergscheweg te Hoogerheide de 19-jarige de Ridder, die per fiets den rijweg wilde overste ken, door een auto overreden en een eind meegesleurd. Twee Duitsche soldaten, die zich in de nabijheid bevonden verleenden terstond eerste hulp e legden den jongeman, die in desrniswekkenden toestand verkeerde, voorloopig aan den kant van den weg neer. Een Roode Kruisauto vervoerde hem later naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom, waar hij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is over leden. De auto werd bij de aanrijding zwaar beschadigd aan de voorzijde. Universiteit te Groningen. Bevorderd tot doctor in de geneesk. op een proefschrift: „Over de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging, met name in Friesland, gezien binnen het kader der ge neeskundige verzekering”, de heer M. El- zinga. Cand. ex. rechtsw. de dames H. Stof fel en J. L. T. Meendersma; cand. ex. theologie de heeren E. van der Schoot en A. de Jonge, Terwolde. R.K. Econ. Hoogeschool. Prop. ex. econ. wetenschappen de heer Th. J. J. A. Beumer. R.K. Universiteit. Gepromoveerd te Nijmegen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Schola Hemsterhusiana” de herleving der Grieksche studiën aan de Nederlandsche universiteiten in de achttiende eeuw van Perizonius tot en met Valckenaer en 21 stellingen, de heer J. G. Gerretzen; doet, ex. rechtsw. de heeren F. M. Palmen, G. P. Hauer; cand. ex. rechtsw. mej. C. A, J. Verbist, en S. baron van Slingelandt; doet. ex. theologie de heer J. G. Roefs; doet. ex. Engelsch mej. F. M. A. J. Ver- schure; doet. ex. rechtsw. de heeren H. L. F. M. baron Hövell tot Wezeveld en Westerfiier, G. H. M. Sassen; cand. ex. rechtsw. D. Overbosch, R. M, Westerink. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift: „Identificatie van alcoholen met n (2.4 dinitrophejjjü) n/ methylnitro-ureum” de heer J.AsL van Ginkel, den Haag. W Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurk. op proefschrift: „Over het probleem van waring” de heer M. M. Fuld, te Weert; bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift: „On the develop ment of the stem and the formation of lea ves in co feaspecies”, de heer W. W. Va- rossieau, te den Haag: cand. ex. rechtsw. de dames N. P. B. Augustijn, Haarlem, H. A. Logemann, Apeldoorn; de heeren D. T. Henny, den Haag. L. J, Pieters, Rot terdam; prop. ex. theologie de heer J. W. Starrenburg, Ugchelen; taalk. cand. ex. indologie: de heer M. P. C. Laban, den Haag; doet. ex. ethnologie: de heer Koes Sardjono, Leiden; doet. ex. geschiedenis: de heer A. E. Cohen, Rotterdam. Universiteit te Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de rechts wetenschappen de heer V. J. A. van Dijk, op proefschrift: „Geschiedenis, aard en werking van het eigendomsvoorbehoud”; is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer N. F. Noordam op een proefschrift: „De republiek en de Noordsche oorlog 1655—1660”. Apothekers-examen, 2e gedeelte: mej G. H. van Haselengh, mej. H. v. Aken, J. H. v. d. Kamer, N. J. V. Spengen; doet ex. dierkunde: N. Hubbeling; cand. ex. wis- en natuurk. K: A, Manten, mej. S. H. de Vlieger, mej. J. M. van Brakel, mej. H. Voute, mej. M. A. Goedewaagen; cand. a f d. M o n- organiseeren 29 Juli tot 24 Augustus a.s., telkens Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.30 9 uur in het Wijkgebouw. Deelneem sters moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. De deelneming is geheel kosteloos. Men kan zich opgeven bij zus ter E. Dijkshoorn, Wegje 2 c, Monster. POELDIJK. De alhier gehouden speldjes- dag ten bate van „Santos” heeft 84,75 opgebracht. VOORBURG. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeen geroepen op Woensdag 17 Juli, des avonds 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: onderzoek ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad ir. A. Wiebes; defini tieve herziening bebouwingsvoorschrif- ten; voorstel tot wijziging van de veror dening op het Grondbedrijf; voorstel om trent uitbreiding administratieruimte van het G.G. en E.B.; belastingvoorstel len en begrootingswijziging. RIJSWIJK. Schuifblok op het hoofd gekregen. Gisteravond kreeg de 62-jarige arbei der J. C. R. uit den Haag tijdens werk zaamheden aan de nieuwe Hoornbrug een schuifblok op zijn hoofd. Hij bekwam een ernstige wond aan het achterhoofd. Per ziekenauto werd hij naar het ver- bandlokaal overgebracht, alwaar dr. Fol- mer hem verbond en waarna hij per zie kenauto naar zijn woning kon worden vervoerd. Rijwieldieven zijn weer druk aan het werk. Ten nadeele van A. v. W, uit den Haag werd in de Kerklaan een heerenrijwiel ontvreemd, terwijl van L. de J. uit Leiden op den Haag weg zijn onbeheerd staand rijwiel werd meegeno men. Te Rotterdam is door de P o- litie aangehouden W. L. uit Spanbroek, die uit een der kleedhokjes van de zwemgelegenheid „de Put” een porte- monnaie met inhoud had ontvreemd. Hij is ter beschikking van de Rjjswijksche politie gesteld. Niet de Hollandsche Maat- schappij voor Landbouw houdt, zooals gisteren abusievelijk werd gemeld, van avond in de tuinzaal van „Arcadia” een vergadering, doch de Coöp. Boerenleen bank, afd. Rijswijk, van die Maatschappij. WESTLAND. Groote aardappelenoogst. De aanvoer van aardappelen aan de Westlandsche veilingen is momenteel zeer groot. Alleen de veiling 's-Graven- zande heeft reeds dagen van een aanvoer van ruim 50.000 k.g. Het Westland is thans geheel aangewezen op de binnen- landsche markt, daar niets uitgevoerd mag worden. Het Westland valt namelijk onder het rayon, dat vanwege het colo- radokevergevaar tot besmet gebied is verklaard. Naar wij vernemen, zijn ech ter in het Westland zelf nog geen colo radokevers gevonden, maar wel buiten de streek op ongeveer 30 k.m. afstand. Dit brengt met zich mede, dat de West landsche aardappelen thans nagenoeg ge heel dóór ons eigen land moeten worden afgenomen. Cavalerist ernstig gewond In den afgeloopen nacht is op den Utrechtschen straatweg te de Bilt een motorrijder, die een bereden Nederlandsch troepentransport inhaalde, hierop ingere den. Het transport was op weg van Amers foort naar Utrecht. De motor reed tegen een paard, dat daardoor kwam te vallen. De soldaat, die er op zat, sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Het bleek, dat de man een zware hersenschud ding had opgeloopen. Hij is ter verpleging naar het militaire hospitaal te Utrecht overgebracht. Verdere plannen Dit was ook de reden waarom een an der plan, n.l. het openen van de mogelijk heid tot het krijgen van vakonderwijs en het onderhouden van vakbekwaamheid, nog niet kon worden verwezenlijkt. Tot dusver zijn op de werkgemeenschap in totaal circa 150 jongens werkzaam ge weest. Een ander gebied waarop de belang stelling van de Nederlandsche werkge meenschap zich richt is de zeevisscherij. Op stapel staat n.l. een motorkotter, de „Werk en Vreugd no. 1”, waarmede een voor Nederland nieuwen vorm van zee visscherij zal worden uitgeoefend, n.l. de snurrevaad-visscherij. Dr. Verviers, de voorzitter van de Ne derlandsche werkgemeenschap is van oordeel, dat deze wijze van werkloosheids bestrijding. dus het verrichten van produc tieven arbeid, de oplossing is voor het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. digt met een batig slot van 13.228.94, de reserve is teruggestort. De ka- nadeelig G.E.B.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6