Begunstiging den vijand van een Centrale van De stichting Voetbalorganisatie «sst “n" nuten door Toon v. Es. Metz. Oorebeek en Meuleman een veiligen 4—0 voorsprong noteerden, om tenslotte de kleedtent weer op te zoeken met een 8 2 overwinni ig. RECHTZAKEN SPORT VOETBAL HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 11 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 J4oe de fusie te bereiken is Een voorstel-Moorman NAAR EEN NATIONALE SPORTORGANISATIE Scheveningsche pensionhouder door Duitschen Krijgsraad veroordeeld Het advies van den heer Moorman van sers ATHLETIEKSTERRENTOURNOOI Overgangsjaar, zonder promo tie- en degradatie-wedstrijden, waarin het totaal eerste klas- gebracht wordt op 64 ZU1DERPARKAVONDSER1E- WEDSTR1JDEN De uitspraak 1 t I I I I I I l l I i I Tuchthuisstraf voor den tijd 5 jaren opgelegd K.N.A.U. bereid tot samenwerking met andere athletiekbonden VAN DE HAAGSCHE CLUBS Getuigenverhoor repliceerend. de op vrij- ATHLETIEK. De behandeling. niet Stijgend ledenaantal. vereeni. Een hoofdklasse verzoek Bespreking met adjudant. de le. 2e. voor twee brie- u DE NATIONALE B-KAMPIOEN- SCHAPPEN. De nationale Kampioenschappen Na ongeveer drie kwartier werd de zitting heropend. De president deelde hierna mede, dat de krijgsraad den verdachte tot vijf Jaren tuchthuisstraf veroordeelde. een niet-ernstig I I dan ooit noodzake-i l i i i i I. Unie en voorzitter van den schen Boksbond. Een voorbeeld voor anderen. De heer Moorman, die in een pers conferentie zijn ideeën nader heeft toegelicht, heeft ons er nadrukkelijk op gewezen, dat ‘t bovenuiteengezette een persoonlijk voorstel betreft dus geen voorstel van den K.N.V.B. daar hij geen ruggespraak heeft gehouden met zijn medebestuursleden. Bij het opstellen van het plan heeft bij hem de overtuiging voorgezeten, dat het slagen ervan van groote mo- reele waarde zal zijn voor ons volk, dat op elk gebied één dient te zijn. Als dan ook dit voornemen op voetbal- gebied gelukt, kan het een prachtig voorbeeld voor anderen zijn. De nieuwe Bondswet. Het Hoofdbestuur zal in Augustus 1940 een commissie benoemen van 7 leden om vóór 1 Januari 1941 Statuten en Regle menten te ontwerpen en deze commissie samenstellen uit 3 leden van den K.N.V.B., 1 van de R.K.F., 1 27. 1 van den N.A.S.B. en 1 uit het bestuur van de Federatie van Erkende Voetbal bonden. de Diosecane Bonden het overgangsjaar, al den districten van den KNAVB den. de vijfde klasse K.N.A V B b. De president gaf een uitvoerige moti- veering van deze uitspraak. Aan het ge tuigenis van Ton heeft de krijgsraad niet getwijfeld, doch wel heeft Ton zich hier door zelf mede schuldig gemaakt, zoodat de aanhouding van dezen getuige werd bevolen. De krijgsraad was overigens van oor deel, dat een feit, 14 dagen na de bezet ting gepleegd op de wijze als hier is ge schied, zoodanig behoort te worden be straft, dat er een afschrikwekkende wer king van uitgaat. Het oordeel van den krijgsraad wordt van kracht na goedkeuring door den militairen bevelhebber hier te lande. i i i i Voor het Nederlandsche volk is het op i het oogenblik meer - lijk, zooveel mogelijk tot elkaar te komen, om een sterke eenheid te kunnen vormen, eenheid op eik terrein, eenheid ook en vooral op alle vereenigingsgebied, los van alle politiek en alle staatsinstel lingen. De voorgenomen fusie van alle voetbalbonden in ons land waarover wij bereids een en ander hebben mede gedeeld maakt een onderdeel uit van dat streven naar eenheid en kan hopelijk aanleiding zijn, dat ook op ander gebied in die richting gewerkt zal worden. goed kameraad, steekpenningen zou Zooals bekend, is op Vrijdag 5 Juli j.l„ op initiatief van professor van Poelje en op uitnoodiging van dr. J. J. P. C. van Kuyk. burgemeester van Veenendaal en voorzitter van de Nationale Stichting voor Lichamelijke Opvoeding, een vergadering gehouden, waarin de wenschelijkheid van aaneensluiting van alle voetbalbonden in Nederland naar voren werd gebracht en waarin een resolutie van den heer J. Moorman, bestuurslid van den K.N.V.B., werd aangenomen, welke als uitgangspunt had, dat men „overtuigd is van de nood zakelijkheid, dat het Nederlandsche volk tot behoud van zijn eigen volkskarakter, met overbrugging van verschil van over tuiging op confessioneel en staatkundig gebied, gebracht worde tot nationale een heid, ter gezamenlijke behartiging van alle volksbelangen”. Met het hierin besloten principe konden de aanwezige vertegenwoordigers der voet balbonden zich vereenigen, onder voorbe houd natuurlijk van een nadere beslissing hunner besturen. De uitvoering van het plan werd opgedragen aan een Raad van Voorbereiding, die vóór 20 Juli met zijn werk gereed moet zijn, waarna vóór 27 Juli de besturen van de verschillende voet balbonden bij elkaar dienen te komen, om over een volledige fusie te beslissen. Het ligt namelijk in het voornemen, dat dit samengaan vóór 1 Augustus zijn beslag krijgt, opdat op 1 September met de com petities een aanvang kan worden gemaakt. de B-klasse zullen definitief op 28 Juli doorgaan op te sintelbaan te Amsterdam. De eenheidsorganisatie in het over, gangsjaar 1 Augustus 1940—1 Augus. tus 1941 wordt geregeerd door de Statuten, het Huishoudelijk Reglement, het Wedstrijdreglement en de Ama. teursbepalingen van den K. N. V. B. voor zoover afwijking daarvan noodzakelijk is In verband met hier, na volgende voorstellen. De naam zal gewijzigd moeten worden om het algemeene karakter van de centrale voetbalorganisatie tot uit. drukking te brengen. Als naam wordt daartoe voorgesteld: Koninklijke Ne. derlandsche Algemeene Voetbalbond (K.N.A.V.B.) III. Indeeling van gingen en elftallen. Indien de organisatie en de reglementen van den K.N.V.B. voor het overgangsjaar zullen gelden voor den K.N.A.V.B., zul len. overeenkomstig het indeelingssysteem van den K.N.V.B.. de vereenigingen en de elftallen van de andere bonden in dat „pyramide’’.systeem moeten worden in. gedeeld. De Duitsche krijgsraad heeft gisteren, zooals reeds kort gemeld, de zaak tegen een pensionhouder uit Scheveningen be handeld, die in de laatste dagen van Mei pogingen had aangewend, om Nederland sche militairen te vinden, die bereid zou den zijn tot vertrek naar Engeland, om in het Britsche leger dienst te nemen. De hier bedoelde pensionhouder was de 36-jarige J. C. V., die werd aangeklaagd op grond van art. 91 sub b. van het Duit sche strafwetboek, dat als volgt luidt: „Wie in het binnenland of als Duitscher in het buitenland poogt tijdens een oorlog tegen het Rijk of met betrekking tot een dreigenden oorlog aan de vijandelijke macht bijstand te verleenen of aan de krijgsmacht van het Rijk of van 's Rijks bondgenooten nadeel toe te brengen, wordt met den dood of met levenslange tucht huisstraf gestraft. Indien de daad slechts een onbelangrijk nadeel voor het Rijk en zijn bondgenoo ten en slechts een onbelangrijk voordeel voor de vijandelijke macht heeft opge leverd en zij ook geen meer ernstige gevol gen zou kunnen veroorzaken, dan kan met tuchthuisstraf, doch niet minder dan twee jaar, worden volstaan”. Volgens art. 161 van de Duitsche mili taire strafwet geldt art. 91 van het straf wetboek thans ook voor niet-Duitschers in het door Duitschland bezette gebied. De Duitsche justitie had als verdediger van den verdachte aangewezen mr. Fran cois Pauwels uit Amsterdam. Als getuigen werden gehoord de 51- jarige J. B Ton. een gepensionneerde, die in deze oorlogsdagen als reserve-adjudant- onderofficier in het Nederlandsche leger diende, en de 49-jarige fourier C. van der Maden. Als tolk fungeerde een officier voor speciale diensten bij het Duitsche leger. Naar aanleiding van het feit dat in vele sportponden een streven naar een heid is ontstaan, had een redacteur van het A N P een onderhoud met den heer G E. van der Werff jr., voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Nederland- Het programma voor D i nsd a g a.s. luidt als volgt: BMT-ADO BTC-Jagers (Jagers bijgeloof als beste verliezer Duno—VCST, RVC-Westerkwartier en Zwart BlauwSVC. Op grond van verschillende overwegin. gen stelt de heer Moorman voor de in deeling van vereenigingen en elftallen in den K.N.A.V.B. het volgende voor; le. De eerste klasse van den nieuwen K.N.A.V.B. wordt voor het overgangsjaar samengesteld uit: a. de 52 eerste klassers van den K.N.V.B.; b. de nummers 1 en 2 (in het Zuiden ook de nummers 3) der eerste klasse van den I.V.C.B., onderdeel van de R.K.F. Het totaal aantal eerste klassers wordt dan 64. 2e. De tweede klassen worden samen gesteld uit: a. de 116 tweedeklassers van den K.N.V.B.; b. de resteerende 42 eerste, klassers van den I.V.C.B.; c. de 13 kam. pioenen der tweede klasse van den I.V.C.B. Het totaal aantal tweedeklassers wordt dan 171. 3e. de derde klassen worden samenge. steld uit: a. de circa 285 derdeklassers van den K.N.V.B.; b. de resteerende circa 129 tweedeklassers van den I.V.C.B.; c. de 9 kampioenen van de derde klasse I.V.C.B. (uitsluitend in Zuid II). Het totaal aan tal derdeklassers wordt dan circa 423. 4e De vierde klassen worden samen gesteld uit: a. de circa 240 vierde klassers K N V B.; b. de resteerende circa 74 derde klassers I.V.C.B.; c. de eersteklassers van de Diocesane Voetbalbonden, mede be- hoorende tot de R.K.F. Totaal aantal vierdeklassers nader te berekenen. 5e. De vereenigingen en elftallen van de Diocesane Voetbalbonden en van den N.A.S.B worden ingedeeld tezamen met de vereenigingen en elftallen van de door den K N V.B erkende Bonden, en wel a de eersteklassers van de Erkende Bonden tezamen met de eersteklassers van den N A S B en de tweedeklassers van Deze vormen na de Erkende Bon. wor. ten verdedigde Kaptein zijn"doe) op bui de tweedeklassers van de Erkende Bonden met de tweedeklassers van den die ook niet vóïïedig waren, hebben kra- Reeds lang zijn we bezig geweest om tot deze samenwerking te komen, steeds "1 "van" den CN.V.B.* echter stuitte deze op bezwaren. Mis- om tot een te komen. De wedstrijden van gisteren Zooals geheel in de lijn der verwach tingen lag trok de ontmoeting Schevenin genOoievaars zeer groote belangstelling en men heeft dan ook kunnen genieten van een spannenden, zeer fairen kamp. De groenhemden verzekerden zich aanvanke lijk van een nuttigen 20 voorsprong, doch voor de Eibers is zoo’n achterstand nim mer een bezwaar, om met desnoods nog meer energie de zaken aan te pakken. Dat dan ook de rust intrad met gelijken stand (22) bevreemdde ons allerminst en dat de geel-zwarten daarna de leiding ver overden verhoogde de spanning aanmer kelijk. Ondanks vurig willen en absoluut niet minder spel van de jongens van de Hartogh, verloren zij met de odd-goal (34). Indien de Zuiderparkers met de zelfde cijfers hadden gewonnen of gelijk hadden gespeeld, zou zulks niemand heb ben bevreemd, hetgeen aan de intusschen verkregen prestatie van Bep Moen en zijn mannen niets afdoet. Ook Zwart BlauwArchipel was het aankijken dubbel waard. Gedurende den geheelen speeltijd heeft men kunnen ge nieten van enthousiast spel, inzonderheid van de Fruitwegspelers, die ons hebben verrast met een samenspel, snelheid en schotvaardigheid, die zeer prettig aan deden. Vooral de linksbuiten van Zwart- Blauw kan op een zeer goeden wedstrijd terugzien. De rood-witten hebben ons, ge zien hun vorige wedstrijden in het Park, min of meer teleurgesteld. C.V.S. heeft het met 23 tegen Celeri- tas moeten afleggen. Voor de roodgelen scoorde Rooseboom het eerst, waarop Jochem de Roode met een voltreffer ant woordde (11). Daarna voerden de Zui derparkers den stand op tot 3—1, terwijl even voor tijd de wit-zwarten zeer ver diend, zij het in buitenspelpositie nogmaals tegenscoorden. Tot de rust heeft V.D.S. tegen R.V.C, meer dan uitstekend partij gegeven en de 1—0 voorsprong, dien de zwart-rooden toen hadden veroverd, was wel een eenigszins te ruime belooning voor hen. Na half-time, toen de stand 11 was ge worden, scoorden van Osch c.s. in no time enkele doelpunten, om tenslotte met 52 te zegevieren. Bij de rood-witten noe men wij weer Charles de Graaf en bij R.V.C. keeper de Bie. Ondanks het feit, dat Esdo met 4 inval lers verscheen, had het tegen het even eens zeer onvolledig Cromvliet niet de minste moeite om, door toedoen van Lion de Caluwé, Charles de Caluwé, Karei en Dick Kaffa de rust te doen ingaan met 40. Bij het eindsignaal hadden de jon gens van v. Kampen en v. d Neut een alleszins verdiende 6—1 victorie in de wacht gesleept. Een openbaring was het spel van den Esdo-rechtsbuiten van Mid deldorp. wiens voorzetten en schieten de bijzondere aandacht trokken. Tenslotte S.V.C. -W1.K Bij de roodwit- tengewoon goede wijze, terwijl Bep van Es niet van de partij was. De wit-zwarten. Wat dit systeem betreft, leeft bij som migen de wensch, om met het oog op het groote aantal eerste klassers (52) in de gezamenlijke afdeelingen. boven het af. deelingsverband uit een Hoofdklasse te vormen van de tien of twaalf sterkste elftallen van het geheele land. Het is nu niet de tijd om daarover te beslissen; er valt nu al meer dan genoeg te reorganiseeren en bovendien: de nog gebrekkige reisverbindingen maken de voor een Hoofdklasse noodzakelijke zeer verre reizen vrijwel ondoenlijk. De oplos. Ing van deze kwesties moet daarom uit gesteld worden. Nu de K.N.A.V.B. zooveel omvangrijker zal worden dan de K.N.V.B was, en er dus vooralsnog nog meer eersteklassers zullen komen, zal er na afloop van het overgangsjaar wellicht nog meer reden voor een Hoofdklasse zijn dan tot dusver. j bezwaren, schien dat nu de tijd rijp is, algeheele overeenstemming Hoe de organisatie eventueel zal worden, is op het oogenblik natuurlijk nog niet te zeggen. en ander stelt de heer Moorman een indeeling in 6 afdee lingen voor. Geen promotie-degradatie- wedstrijden. 1. Het kampioenschap van Nederland te verspelen tusschen de zes nummers één van de eerste klassen in de zes afdeelin gen, in een geheele competitie. 2. Aan het einde van het overgangsjaar geen promotie- en degradatiewedstrijden, doch de competities voor het dan volgende jaar door het hoofdbestuur, afdeelings- besturen gehoord, opnieuw in te deelen op grond van de gebleken krachtsverhou dingen, met bevoegdheid om in de laag ste klasse van een afdeeling te zwak ge bleken elftallen over te plaatsen naar de Erkende Bonden, dan districten geworden van den K.N.A.V.B. Besturen voor het overgangsjaar. a. Het Bondsbestuur, voortaan te noe men Hoofdbestuur, zal bestaan uit 11 le den. n.l. 7 van 't tegenwoordige K.N.V.B.- bestuur, 2 van de R.K.F.. 1 van den C.N.V.B. en 1 van den N.A.S.B. b. De zes afdeelingsbesturen zullen be staan uit 4 leden, waarvan de voorzitters aan te wijzen door en «uit het Hoofd bestuur. Van de overige 3 leden: 2 uit den K.N.V.B. en 1 uit de R.K.F. De C.N.V.B. en de N.A.S.B. wijzen hiervoor geen lid aan, omdat hun ver eenigingen niet naar de afdeelingen van den K.N.A.V.B. overgaan, maar naar de Erkende Bonden, later districten. Financiën. De K.N.A.V.B. neemt op 1 Augustus de baten en lasten over van den K.N.V.B.. de R.K.F den C.N.V.B., de N.V.F. en den N.A.S.B., van laatstgenoemde naar reden van het aantal voetballeden tot het totaal aantal leden. N A S B. en de derde klassers van de Diocesane Bonden. Deze vormen na het overgangsjaar de zesde klasse K.N.A.V.B. c. de derde klassers van de Erkende Bonden met de derdeklassers van den N A.S.r en de vierdeklassers der Dio cesane Bonden. Deze vormen na het over gangsjaar de zevende klasse K.N A V B Volgens dit schema komen er in totaal 64 eerste.klassers. circa 171 tweede-kias- sers, circa 423 derde.klassers en het nader te berekenen aantal vierde klassers. Het tegenwoordige aantal Afdeelingen van den K N V B., nl. twee in het Westen, een in het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land, biedt volgens het pyramide- stelsel niet overal voldoende plaats meer om al deze elftallen op te nemen. Vooral met het oog op het Zuiden met zijn moeilijke verbindingen, zal er ten minste één Afdeeling bij moeten komen. De indeeling in afdeelingen zal met het oog op de reizen zooveel mogelijk geo grafisch geschieden moeten, waarbij hier en daar echter uitzonderingen noodig zullen zijn. Voorts zal nu reeds rekening gehouden moeten worden met het voor nemen om de Erkende Bonden na het overgangsjaar tot districten van den K.N.A.V.B. te maken. Op grond van een Jongere krachten naar voren gekomen. Ons idee, dat de prestaties wellicht achteruit zouden gaan, is gelukkig on juist gebleken. Wél kan men zien, dat er minder geoefend is, waardoor uiteraard geen topprestaties geleverd worden, maar over het algemeen zijn we niet onte vreden Het verheugende is bovendien, dat verschillende jongere krachten naar voren zijn gekomen. Zoo kan men bijv, onmogelijk voorspellen, wie den sprint op de nationale kampioenschappen zal winnende geroutineerde Osendarp of een van de jongeren als v. Osta en Nota. Wanneer de leiders van de vereeni gingen er in slagen, het groote enthou siasme, dat momenteel onder de athleten heerscht, op de juiste wijze te stimu- leeren, wanneer in alle groote steden de zoo noodzakelijke sintelbanen worden aangelegd en wanneer op de scholen de athletiek intensiever wordt beoefend, dan zoo besloot de heer van der Werff dit onderhoud zie ik de toekomst van de K.N.A.U. optimistisch in. Aan dezen Raad van Voorbereiding heeft de heer Moorman thans een uitvoerig ad vies verstrekt, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn: I. Grondslag der samenvoeging. De grondslag is, dat alle de voetbalsport thans voor een deel regelende organisaties, dus de algemeene. de confessioneele en de zich tot een bepaalden stand der bevolking, n.l. de arbeiders of tot bepaalde beroepen (kantoor- en bedrijfspersoneel) bepérken- de voetbalbonden, volledig tezamen wor den gevoegd. Die organisaties zijn: de al gemeene organisatie: de Koninklijke Ne derlandsche Voetbalbond (K.N.V.B.); de confessioneele organisaties: 1. de Federatie van Diocesane Roomsch-Katholieke Voet balbonden (R.K.F.); 2. de Christelijke Ne derlandsche Voetbalbond (C.N.V.B.) en de standorganisaties: 1. de voetbalafdeeling van den Nederlandschen Arbeiders Sport bond (N.A.S.B.); 2. de Nederlandsche Voetbalfederatie (N.V.F.) Overgangsjaar Nu is dit practisch niet in de weinige ter beschikking staande weken te orga. niseeren en te reglementeeren. Daarom zal nu moeten worden volstaan met: samenvoeging van de over het ge heele land werkende bonden. samenvoeging van de overeenkom stige plaatselijke en gewestelijke bonden, met de bepaling, dat in het overgangsjaar zal worden voorbereid de opneming van die bonden als districten van den alge- meenen Bond. II. Statuut en naam. Om snel en practisch te werken is het niet mogelijk een geheel nieuwe orga. nisatie op te bouwen, met nieuwe statu, ten, nieuwe huishoudelijke reglementen, nieuwe wedstrijdreglementen en nieuwe amateursbepalingen. Daarom is voors. hand? de eenige oplossing, voorloopig te werken volgens het systeem van één der bestaande organisaties. De KN V B. is de oudste, de grootste en de eenige inter, nationaal erkende voetbalorganisatie Daarom wordt voorgesteld; Voor Rotterdam's wederopbouw. Om te trachten de ca. 35 gedupeerde Rotterdamsche athleten. die hun sport van zelfsprekend onder de huidige omstandig heden dubbel missen, te paard te helpen, heeft de R.A.C., zooals wij reëds meld den, het plan opgevat, een grooten natio- nalen benefiet-wedstrijd te houden op 14 Juli a.s, De Nederlandsche athleten heb ben den oproep voor dit doel zoo schitte rend beantwoord, dat a.s. Zondag met recht 'n nationaal athletiekgebeuren op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam te wach ten staat. De athleten hebben laten zien, dat zij niet alleen wedstrijd-sportmen- schen zijn, maar ook een sportleven geest bezitten. Hoewel op dit oogenblik nog inschrij vingen uit alle deelen van ons land binnen komen van Vlissingen tot den Helder en van Rotterdam tot Wageningen staan thans reeds meer dan 300 athleten inge schreven, onder wie de beste Daar zijn b.v. Osendarp. gebr. Baumgarten, Bou- man, Butselaar. Blok, Boersma, Heijn, Spaak, Roode. Kitty ter Braake, Grijsseels, de Mink, van Osta. Haagh. Pagter, Veere- schild, Verkes, Wellerdieck. Grootewal, v. d. Tooien, de Slegt, Cappon, enz. Het woord was hierna aan den aan klager. Deze achtte de tenlastelegging voldoende bewezen en wenschte bij de strafmeting rekening te houden met het vrij gunstig verleden van den verdachte die slechts éénmaal door een recht bank werd gestraft, voor een vergrijp doch wiens optreden in de onderhavige zaak wordt verzwaard door omstandigheid, dat hij met anderen over dienstneming in het Engelsche leger heeft gesproken, in een tijd, toen Neder land door Duitschland was bezet, welke dienstneming zou hebben beteekend, dat een strijd tegen Duitschland zou worden aangegaan Op zulk een feit staat de dood- 'wij kunnen ons aldus de officier niet indenken, dat Nederlandsche sol daten. die door de grootheid van den Führer vrij mogen loopen waar zij willen, ervoor te vinden zouden zijn, den strijd tegen het Duitsche leger weder zouden willen opnemen In leder geval moeten eventueele pogingen daartoe met ijzeren kracht worden tegengegaan. Dit kan slechts door onherroepelijke bestraffing van daaraan schuldigen geschieden Spreker wilde, nu geen ernstig nadeel voor de Duitsche weermacht is ontstaan en geen enkele Nederlandsche soldaat voor het plan gevonden werd, het eischen van de doodstraf achterwege laten en zich beperken tot het tweede lid van art 916. door het eischen van een tuchthuisstraf van acht jaren. spraak, subsidiair een lichte bestraffing van dezen reeds sedert 1 Juni in preven tieve hechtenis gehouden verdachte, die bekend staat als een fatsoenlijk mensch en die bovendien eenigszins invalide is De officier, repliceerend. hand haafde den eisch. Nadat verdachte het laatste woord had gehad en gezegd had, een gebroken en berouwvol man te zijn, die gaarne wil arbeiden, begaf de krijgsraad zich in raadkamer. Zondag om 2 uur speel thet eerste elftal van Laakkwartier thuis tegen het volgende Feijenoord-team: Scholten, J. v. d. Heijden en L. Herwijnen; Frans v. d. Heyden. Doesburg en Jonkman: Lins- sen, A. v. d. Hoek, Leen Vente, Antheu- nissen en J. Burg De algemeene vergadering van H.W.V.V. wordt hedenavond om half negen gehouden in café „Emma”, Regen- tesseplein Tot den H. V B. is toegetreden H.G.A. (Haagsche Gemeente-Ambtenaren). Secretaris is de heer J. Debye, Mient 689, tel. 111966 Ter gelegenheid van het be- haalde kampioenschap door het eerste en hèt A-adspiranten elftal zal op Zaterdag 20 Juli a.s. in de bovenzaal van „de Ga lerij”, L. v. Meerdervoort, een intieme feestavond worden gegeven, waarbij ge noemde elftallen worden gehuldigd. Aan vang 8 uur. Er is gelegenheid tot dansen, terwijl diverse attracties op het program ma staan. Verdediging. Mr. Francois Pauwels, vervolgens aan het woord komend, stelde de vraag, of het bewijs toereikend is voor een zoo danige strafoplegging als de officier heeft geeischt. De rechter zal met de grootst mogelijke voorzichtigheid hebben te on derzoeken. of inderdaad voldoende bewijs materiaal is aangevoerd. Bovendien meen de pleiter, te moeten twijfelen aan de volkomen betrouwbaarheid der getuigen verklaringen. Getuige van der Maden heeft zelf nooit met verdachte gesproken en ten aanzien van laatstgenoemde moet de krijgsraad dus afgaan op de verkla ringen van getuige Ton, die voor zichzelf de zaak zoo gunstig mogelijk tracht voor te stellen. Er zijn hier feitelijk twee lezingen en in zulk een geval van twijfel schrijft het ongeschreven recht voor, dat men ten gunste van den verdachte be slist. Aangenomen mag worden, dat V. alleen bedoelde, eenig geld te verdienen, doch zijn piar. was fantastisch en der- ha've geenszins serieus. Pleiter vroeg zich af, of we hier niet veeleer met een geval van opsnijding te doen hebben. Tndien het gesprek tusschen Ton en ver dachte over het zenden van een schip naar Engeland als ernstig was bedoeld, dan ware het de plicht van Ton geweest het direct aan te geven. Rekening moet ook worden gehouden met de bewogen heid, waai in men hier kort na de be zetting led de en met de groote nervosi teit van dezen verdachte. Pleiter drong tenslotte aan ven van de vroegere Engelsche legatie ge vonden. Verdachte: Die dateeren van Sep tember of October 1939, toen monteurs, autobestuurders, e.d. tegen hooge beloo ning door Engeland werden gevraagd. Op een desbetreffende advertentie had ver dachte in de Nederlandsche taal geschre ven en had hij antwoord in de Engelsche taal gekregen, doch zóóveel tijd later, dat hij zich er niet meer voor interesseerde. Hij had het antwoord niet eens gelezen, daar hij de Engelsche taal niet verstaat. Als militair zou verdachte totaal onge schikt zijn, wegens halve verlamming. Hij had toen de zaak maar laten loopen. Men heeft hem echter, doordat hij geen werk kon krijgen en geen geld had, het hoofd op hol gemaakt. President: U had andere methoden behooren toe te passen dan hetgeen u hebt gepoogd te ondernemen. Getuige Ton, hierna binnengelaten, ver telde, dat V. hem had gevraagd, eens bij hem te komen. Dat was op 27 of 28 Mei. Het verhaal van den Engelschen zender omtrent dienstneming bij de Engelsche en Fransche legers werd toen door V. ter sprake gebracht. V. vertelde hem toen, dat hij op de Amerikaansche legatie had vernomen, dat men wel een schip ter beschikking kon stellen, indien er vol doende deelnemers waren. Hij vroeg, of getuige geen menschen wist, die zich daar voor wilden aanmelden. Getuige had toen gezegd, dat hij wel eens wilde informee- ren. Hij heeft daarop met fourier van der Maden erover gesproken en het verzoek van verdachte overgebracht. President: Wat was uw meening daaromtrent? G e t u i g e: Aanvankelijk achtte ik het wel mogelijk, maar later kwam ik tot de conclusie, dat het een fantastisch plan was. President: Wat zeide v. d. Maden? Getuige: Dat wij ons er verder niet mee zouden bemoeien. Daarop heb ik V. geantwoord, dat er geen liefhebbers te vinden waren. President: Wat zei V. toen? Getuige: Niets. We hebben er verder niet meer over gesproken. President: Was V. zenuwachtig? Getuige: Altijd. President: Heeft V. niets verteld van menschen, die hem bedreigd zouden hebben? Getuige: Neen, ik kan me dat althans niet herinneren. President: Verdachte zegt iets an ders. Hij zou tot u gekomen zijn, om hulp van u te hebben, daar hij bedreigd was door burgers. Ook zou verdachte gezegd hebben, niet te gelooven, dat er nog zulke gekke menschen waren, die naar Engeland wenschten te gaan. Getuige: Indien hij dat gezegd had, zou ik het verzoek van V. niet aan van der Maden hebben doorgegeven. Ik had tot V. gezegd, er niets voor te gevoelen, maar wel te weten, dat er soldaten waren, die tegen Duitschland wilden vechten. Dat was toen vrij logisch, maar thans is alles geheel anders. Een misgreep tegenover den overwinnaar. Getuige van der Maden vertelde daar na, dat de administrateur van de com pagnie, Ton. hem op een ochtend in het laatst van de Meimaand vroeg, of hij men schen bij de compagnie wist, die bereid zouden zijn, per schip naar Engeland te gaan, om tegen Duitschland te vechten. Getuige gaf voor, dat hij deze aangelegen heid wel bij eenige militairen, wier ge zindheid hij voldoende kende, ter sprake zou brengen. Hij vroeg tevens, bij wie de menschen zich konden aanmelden en kreeg toen den naam en het adres van den pensionhouder V. te hooren. Getuige gevoelde, dat daarmee een mis greep tegenover den overwinnaar zou worden gedaan en dat deze gevaarlijk voor onze Hollandsche soldaten zou zijn. Hij heeft toen het heele geval bij de mili taire politie aangebracht. Bovendien heeft hij de Hollandsche soldaten gewaar schuwd, op een dergelijke aanvraag niet in te gaan President: Hebt u den indruk, dat Ton te goeder trouw het verzoek had overgebracht Getuige van der Made: Ik ken hem als een zeer goed kameraad, die zeker geen steekpenningen zou aan nemen. President: Hij zou ook uit „idealis tische” overwegingen hebben kunnen handelen. Getuige; Neen, dat geloof ik niet. Eerder gevoelde ik, dat er een soort vriendschapsband tusschen Ton en den pensionhouder bestond en dat Ton tegen over V. geen verrader wilde spelen. Bovendien kreeg ik den indruk, dat Ton er niet mee te maken wilde hebben en dat hij het verzoek van V op mij wilde overhevelen, hoewel Ton er aanvankelijk wel wat voor gevoeld zou hebben. De president besloot, nadat nog enkele vragen waren gesteld en beant woord, af te zien van beëediging van ge tuige Ton. Get. van der Maden legde den eed at, dat hij uitsluitend de waarheid had ge- sprokcn De eisch. Op 30 Mei was verdachte 's morgens op het bureau van adjudant Ton geweest, die jchter niet aanwezig was. Verdachte et daarop een briefje achter, waarbij adj. Ton werd verzocht bij hem te ko- JPen- inderdaad kwam eenige uren daarna ion bij hem en daarop werd gesproken over den oproep van Nederlandsche mili tairen voor Engeland. Verdachte zou toen tot den adjudant hebben gezegd: Hebt u gedacht, dat nu nog menschen zoo dwaas zijn, na de ca pitulatie. om voor Engelsche dienstneming van huis te gaan’ Volgens verdachte had T geantwoord: Jammer, dat ik gehuwd ben. maar Ik weet misschien wel anderen, doch hoe moeten zij er komen? De mogelijkheid zou toen zijp besproken, om per schip te gaan op de wijze als indertijd ten aanzien van Spanje geschiedde Verdachte meende wel iemand te weten, die door dik en dun naar Engeland zou wenschen te gaan, om in het leger daar te lande dienst te nemen. De president vermaande den ver dachte geen leugens te vertellen, want daarmee zou deze zijn eigen zaak slechts erger kunnen maken Verder vroeg de president, of verdachte zich tot de Ameri kaansche legatie had gewend om inlich tingen over de bedoelde dienstneming. V erdachte: Daarover heb ik in mijn zenuwachtigheid misschien wel gesproken, maar ik ben In geen geval op de legatie geweest. President: Er zijn bij Nadat de president den verdachte om trent diens schoolopleiding, vroegere en tegenwoordige werkzaamheid, financieele omstandigheden enz. had ondervraagd, werd geconstateerd, dat verdachte geen ernstige vergrijpen uit vroegeren tijd op zijn geweten had. Verdachte, dié, na de lagere school te hebben doorloopen en een cursus van 14 maanden voor machine-schrijver te hebben gevolgd, een groot deel van zijn maatschappelijke werkzaamheid als chauf feur had gediend, had na een tijd van werkloosheid een pension overgenomen, waarvoor hij een geldleening van f 1300 had moeten sluiten. Hij zeide hiervan maandelijks een zeker bedrag te moeten terugbetalen en in financieele moeilijk heden te zijn gekomen, doordat zijn pen sion en zijn bijverdiensten als autover- kooper niet voldoende winst opleverden Op de vraag van den president, of hij wel eerder dan eind Mei met Nederland sche militairen in verbinding was getre den, antwoordde verdachte, dat hij meer malen koffie en thee had geschonken aan onderofficieren en soldaten, die bij de mitrailleurnesten langs het strand in zijn omgeving te Scheveningen hun plicht ver vulden in de dagen, welke aan den lOen Mei waren voorafgegaan. Hij was hier mede ook na de capitulatie van het Ne derlandsche leger voortgegaan, vooral met de bedoeling onze militairen wat op te monteren. Een enkele maal had hij zelfs port aan hen verschaft. Een tiental hui zen verder dan zijn pension bevond zich het bureau van den adj.-onderofficier Ton. Deze kwam op een van de laatste dagen van Mei een kopje koffie bij verdachte drinken en vroeg toen, of deze op de En gelsche radio gehoord had, dat Prinses Juliana een baby had gekregen. Verdachte had ontkennend geantwoord, daar hij distributie-radio had en hij alleen naar Nederlandsche of Duitsche zenders kon luisteren. Verder vertelde verdachte, dat er twee maal inkwartiering van Duitsche militai ren in zijn pension was geweest en wel van 1722 Mei met verpleging en van 22 Mei3 Juni zonder verpleging. Door de hieraan aanvankelijk verbonden voe dingszorgen en onvoldoende bekendheid, hoe hij de „Bescheinigungen” moest ver zilveren. zou hij zijn leveranciers niet tijdig hebben kunnen betalen en moest hij trachten, voorschot te krijgen. Intus schen had de huiseigenaar met uitzetting gedreigd, indien verdachte niet vóór 24 Mei de verschuldigde huur zou hebben betaald. Zijn meubels (die hij nog groo- tendeels moest a(betalen) zouden dan te vens op straat worden gezet. Toen kwam verdachte, naar hij verder vertelde, te hooren. dat volgens de En gelsche radio het Nederlandsche Vorsten huis op 28 en 29 Mei zou hebben aanbe volen, dat Nederlandsche militairen zich zouden aanmelden voor dienstneming, om met de Engelsche en de Fransche weer macht tegen Duitschland te vechten. Den dag tevoren zouden drie man (een kelner, een portier en een chauffeur) bij ver dachte zijn gekomen met de mededeeling, dat zij 345 van hem moesten hebben. Indien hij niet betaalde, zouden zij hem willen vermoorden. Eén hunner zou den verdachte toen reeds bij de keel hebben gegrepen. Toen heeft verdachte de politie gewaarschuwd. Wat den momenteelen toestand in de K.N.A.U. betreft zoo vervolgde de heer van der Werff kunnen wij uiter mate tevreden zijn. De inschrijvingen voor de wedstrijden zijn nimmer zoo groot geweest als dit jaar. De athleten willen in dezen tijd ontspanning en na een periode van negen jaar. waarin ons leden aantal voortdurend achteruitging, beleven wij nu het merkwaardige feit, dat het aantal leden stijgende is. Doordat de pers- en propagandakas door donaties van verschillende vooraan staande personen bijeengebracht dit jaar door de stopzetting van de oefenin gen voor de Olympiade, een batig saldo had. waren wij in staat verschillende vereenigingen en districten financieelen steun te geven. Dit had weer tengevolge, dat de athleten minder inleggeld voor de wedstrijden behoefden te betalen. Inderdaad zoo deelde de heer van der Werff mede heeft de Unie zoo juist het initiatief genomen, om tot deze eenheid te komen. In*een schrij ven aan den voorzitter van de Na tionale Stichting voor Lichamelijke Opvoeding heeft de K.NA.U. zich be reid verklaard, om met den Chris- telijken Athletiek Bond, den Roomsch Katholieken Athletiek Bond en den Nederlandschen Arbeiderssportbond samen te werken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7