Diergaarde te Rotterdam HAAGSCHE COURANT De Goed Willy den Ouden n leuwe nieuws van den Haagschen Dierentuin Aanwinsten voor Donderdag 11 Juli 1940. iBl STADSNIEUWS kW Voor-opening op Zaterdag a.s. BINNENLAND VAN voor en Blijdorp een aanwinst de Maasstad OPBRENGST COLLECTE NATIONALE INZAMELING 1940 TRAMS VERDWIJNEN HET PLEIN Zij zit veilig in Barcelona zal spoedig repatrieeren treinen DERDE BLAD Postduiven in oorlogstijd Hardleersche liefhebbers Telling geëindigd Blik op de nieuwe zeeleeuwen-vijver in de Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. In den Dierentuin in den Haag zijn aangekomen een éénjarige kameel uit Azië en een prachtig Watueiruod. Du kameel ie direct na aankomst gcptukL, lic^jxu-uvur zijp sch<MjulM>id hi de Luekoinet ONEERLIJKE WINKELBEDIENDE GEARRESTEERD Een foto van Willy den Ouden in de Sovart-Studio te Brussel, één dag vóór het uitbreken van den oorlog. Tweede van links: de regisseur van de film ir. Gerard Rutten. „WERKVERSCHAFFING IN HUIS VOOR ONVOLWAARDIGEN” DE HERDENKING VAN DEN GULDEN SPORENSLAG I i uw HET in de Tentoonstelling van vervaardigd werk. CONCERT VOOR MMffTAfMOk CABARET PICCADILLY. zijn. 26. groote plaats ge beten, olifanten enz. te zien omgaan als een vroolijke kameraad! De faam van de Diergaarde in de Maasstad zal zich weldra verbreiden. NIEUWE EINDPUNTEN OP LANGE VOORHOUT. Tien vacantie- het hok moet zijn, dat ont- uitgesloten is. worden veront- Dank zij de bemiddeling van het Ne. derlandsch—Duitsche Vluchtelingen-comi. té en de Duitsche overheid is eindelijk het contact verkregen en thans zal niets onbe proefd worden gelaten, om het Holland, sche spartmeisje zoo spoedig mogelijk te doen repatrieeren. Waarschijnlijk mag Willy de reis ma. ken via Zwitserland en Duitschland en I Zooals gemeld zal vanavond door het fcomité tot cultureel geestelijke ontspa»- •ning voor militairen in samenwerking met O. en O. van het garnizoen ’s-Gra- venhage op het terrein van het scholen» complex Colensostraat, Majubastraat en Spionkopstraat een concert voor militai ren worden gegeven. Bij slecht weer vindt het concert plaats in de gymnastiekzaal aan de Colensostraat In het volgende cabaret-programme*-!» Piccadilly zullen optreden Arno Klein ate de populaire humorist, Joe Lodzky en partner met hun Russische dansen en chansons, Ellen and Jane, internationals kunst-dansen, The tropical Islanders, Ha- waïian-show, The Rodska's, accordeon- virtuozen. Het geheel zal weer begeleid worden door de Piccadilly Band onder leidk* van Paul Engelen. hoe eer zij terug is, hoe beter, de heer Rutten, want we zitten bij wijze van spreken niet alleen thuis maar ook in de studio om haar te springen. U moet n.l. weten, we waren in Bnrs. sel al een week aan den gang en alles ver liep naar wenscb. Willy concentreerde zich verrassend goed tijdens de opnamen en ze overtrof onze verwachtingen nog en daar we financieel geheel in staat zijn, ons werk hetzij in den Haag of in de Am. sterdamsche studio's af te maken en alle krachten daartoe wenschen in te span, nen, zult u begrijpen, met hoeveel vreugde we gisteren de tijding van haar behoud ontvingen en hoezeer haar komst wordt verbeid. Zooals iedereen, overviel de oorlog ook ons, filmartisten, in de Belgische Iwofd- stad totaal. De troep stoof naar aHe wind, streken en Willy, die steeds in gezel schap was van de familie Pearl, de ouders van den bekenden ex.keeper van het Ne. derlandsche polo.zevental, trok in de auto van den heer Pearl Zuidwaarts naar Pa rijs en tenslotte naar Barcelona. Leo den Hartog in Bandoeng Van Willy’s partner Leo den Hertog, ontving ik bericht, dat hij inBan. doeng is neergestreken. Voor hem zal ik dus een ander moeten opzoeken. Maar dat komt wel in orde. Hoofdzaak is, dat Willy gezond is en terugkeert. En als zich dan verder geen stagnaties voordoen, zijn we in October wellicht klaar en draait de première vóór den winter, aldus besloot de regisseur van „Dood Water" en zoo. veel andere Nederlandsche films. v»or wien we hopen, dat „Van het een komt het ander" een meuw succes zal bette kenen. Van het een komt het ander! Moge dot andere voor Willy en haar familie lou ter zonneschijn zijn na al die weken van onzekerheid en spanning De 29»j arlge m err. J. S. «tt Leiden, is gisteravond omstreeks 7 uur op een trap, welke van den Boulevard naar het strand leidt, gevallen en daar bij terechtgekomen op een stuk glas. Met een ernstige verwonding aan den linker arm, is zij door den Geneeskun digen Dienst overgebracht naar het Roede Kruis-ziekenhuis. Wat Voorburg opbracht. De collecte voor de oorlogsslacht offers heeft te Voorburg opgebracht 8894,33. Op de giro werd gestort 3320,25, zoodat de totaal opbrengst 12.214,58 is. Waar is Willy den Ouden, waar zit onze dochter? zoo vroegen de zwementhousias- ten, waarbij zich ook de filmliefhebbers hebben gevoegd en dat vroegen in de eerste plaats Willy’s ouders, die in de bange Meidagen niets anders van hun dochter meer hoorden, dan dat ze hals over kop de Brusselsche Sonart Studio, waar de film „Van het een komt het an der" werd vervaardigd had verlaten in Zuidelijke richting. Gistermiddag heeft eindelijk ir. Gerard Rutten, de bekende regisseur, die met ir. H. Wegerif deze film regisseert en bouwt, de heugelijke tijding kunnen brengen bij het zwaar beproefde ge. zin de den Ouden's hebben vrijwel alles verspeeld en missen ook nog be» richt van hun zoon dat Willy veilig en wel in Barcelona vertoeft onder de hoede van een oud.zwemkam. pioene van Spanje, Carmen Soriano. Voor den Maranatha-kri tw zal morgenavond in de groote zaal vin het gebouw van Speijkstraat 153 sprvkkn ds. T. J. Vaaseur, predikant Vrije Evang. Gemeente te den Haag, over het onder werp De weeën van- dezen UmU Bq» Mr. M. H. M. L. H. Sark, voorzitter van de collecte-commissie ’s-Graven- hage voor de nationale inzameling 1940 deelt ons mede, dat de telling van de ingezamelde gelden thans is beëindigd. Een aantal dames en heeren heeft ge durende 2^ dag geholpen bij het tellen. Zij verdienen, evenals het per soneel van de firma Heldring en Pier son, een woord van warmen dank voor hun niet steeds aangenamen arbeid. Omstreeks 210.000 geldstukken zijn door de handen van de tellers gegaan. Als definitief resultaat van huizen en straatcollecte kan thans worden ge meld, dat verzameld is 64.064.92. Hierbij moet worden gevoegd een be drag van 259 aan cheques, welke in de bussen werden aangetroffen en 515,95 aan goud-geld. Dit tezamen maakt een bedrag van 64.839,87. Hedenmorgen was op de giro ont vangen 68.500, zoodat in totaal de opbrengst te ’s-Gravenhage op heden is ruim 132.000, afgezien van een groote hoeveelheid buiten- landsch geld, die in verband met de huidige omstandigheden thans nog niet op een bepaald bedrag kan worden geschat. De verwachting, Waarschuwing aan automobilisten. De A.N.W.B. deelt mede, dat uit stra tegische overwegingen een aantal wegen met een dunne teerlaag is bedekt. Daar het de bedoeling is, dat deze wegen zwart van kleur zijn, kan geen afdekking met split of iets dergelijks worden aange bracht. Niet alleen bij regen, doch ook wanneer de wegen droog zijn, is een grootere mate van gladheid te vreezen don voorheen het geval was. In verband met mogelijk slipgevaar rude men dus Moorzictatiltf- groot deel van wordt Zaterdag t f t t t t t t t t t t t f f Naar wij van den persdienst der N.S.B. vernemen, zal de opmarsch van de W.A. enz. van Houtrust naar den Dierentuin heden wegens bijzondere omstandigheden niet doorgaan. De bijeenkomst in den Dierentuin ter herdenking van den Gulden-Spo- renslag gaat echter wel door. Gistermiddag en vandaag heeft de Stichting „Werkverschaffing in huis voor onvolwaardigen" (W.I.H.V.O.) de voor werpen, welke vervaardigd zijn door de bij deze stichting aangesloten werkers en werksters, ten huize van mevr. M. Hey- broek-Meeter, Zijdelaan 26 Marlot, die daarvoor naar woning welwillend ter be schikking stelde, ten verkoop aange boden. Het huis bleek gistermiddag bij de opening bijna te klein te zijn om alle belangstellenden een plaats te bieden, maar de fraaie tuin met een heerlijk zitje op het terras en op het gazon bracht een oplossing, welke vooral op prijs werd gesteld door verschillende patiënten, die ook van de partij waren. Dr. F. J. Soesman, voorzitter van de Stichting, heeft een openingswoord ge sproken, waarin hij vooral den nadruk legde op het verschil tusschen „praters”, waartoe men het bestuur mag rekenen en „werkers”, waarmede spr. de dames en Pak sigaretten en portemonnaie met geld ontvreemd Het was aan een rechercheur van den C. O. D. opgevallen, dat in de „Metropool” aan de Bezemstraat, pak jes sigaretten, welke een normale ver koopwaarde hebben van 0.35, ver kocht werden voor slechts 0.15. In verband hiermede werd aangehouden de 32-jarige zich noemende winkelbe diende M. M. Men voelde hem eens geducht aan den tand en tenslotte be kende M., op Donderdag 4 Juli j.l. van een op het Plein geparkeerd staande bakfiets, een pak sigaretten te hebben gestolen. Niet bekend is, wie de eige naar van deze sigaretten is. Deze wordt verzocht zich te willen bekend maken aan het bureau van politie, Laan Co pes van Cattenburch 13. Bij fouilleering werd op M. een bruin lederen portemonnaie (hoefijzermodel) bevonden, waarop de initialen H. de B. Na aanvankelijke ontkentenis, gaf hij toe, ook deze gestolen te hebben en wel van zijn vroegeren patroóh. Bij na vraag zeide deze, dat in de portemon naie 12 moet hebben gezeten. M. is ingesloten. Hij is geen onbe kende van de politie. Het streven naar één bond De commissie-Hornstra, die den scha kel vormt tusschen de Duitsche over heid in het bezette Nederlandsche ge bied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons nopens haar ervarin gen van de laatste weken het volgende mede Over het algemeen wordt er in de kringen van postduivenliefhebbers wel begrip aan den dag gelegd voor de absolute noodzakelijkheid om in dezen oorlogstijd hun vogels onverbiddelijk vast te houden. Het percentage dergenen, dat zich kennelijk niet wenscht te storen aan de uitgevaardigde verboden, is echter dermate groot, dat een laat ste waarschuwing langs dezen weg tnogelijk nog veel onheil in dub bele beteekenis kan voorkomen. Immerswanneer van heden af overtredingen worden geconsta teerd van het uitvliegverbod zullen niet alleen alle duiven van de be trokkenen op staanden voet in be slag worden genomen en gedood, tnaar bovendien stellen de eige naars zich aan zeer zware straffen bloot. De groote oorlog van 19141918 heeft in ruime mate en met allerlei variaties aangetoond, welke een enorm gevaar er kan schuilen in het hantee- ren van postduiven tijdens een derge lijke periode. Een kind kan begrijpen, dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het allergeringste risico mag nemen. Zij eischt onvoorwaardelijke zekerheid en daarom was de commis sie-Hornstra wel verplicht, „gewijzigde bepalingen” in het leven te roepen, die, aansluitend aan de desbetreffende ver ordeningen van den Duitschen Rijks- commissaris, géén twijfel laten wat er mee bedoeld wordt. Zoolang geen tegenbevel wordt uit gevaardigd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten dui ven, zonder eenige restrictie bin nen gehouden worden. De afsluiting van noodanig verzekerd snapping volstrekt Te dien aanzien schuldigingen bij voorbaat radicaal van de hand gewezen. Alle liefhebbers in Nederland, maar ook particulieren hebben den onafwijs- baren plicht, wanneer zij duiven zien losvliegen, hiervan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of de politie ter plaatse, met duidelijke ver melding van uur en straat- en huis nummer. waar de duiven thuis be hooren. Nalatigheid ter zake kan tot betreu- renswaardige consequenties leiden, wel ke voorkomen worden indien men een voudig zijn plicht doet. Dezer dagen zijn, als eersten maat regel, te Hilversum bij verscheidene liefhebbers, evenals te Amsterdam, duiven in beslag genomen en ge dood. Vele menschen willen nu eenmaal niet leeren, zooals de practijk van bijna zes weken heeft aangetoond. Voorts zijn uitvoerige brieven gezon den aan alle commissarissen der Koningin in Nederland, met uitge breide toelichtingen voor de burge meesters in hun ressort, houdende ver zoek het werk der commissie onmid dellijk en krachtdadig te steunen, zoo dat verwacht kan worden, dat hierdoor het beoogde doel wordt bereikt en tegenwerking voor goed tot de onmoge lijkheden zal behooren. En tenslotte één groote Nederland sche bond. Van alle kanten hebben de besturen thans ingezien, dat door den nieuwen tijd de hekken verhangen moestem worden, zoodat de jarenlang gekoesterde wenschéén bond één bondsbureau één ring één ten toonstelling van nog nimmer in Neder land aanschouwde proporties en in een aantrekkelijk verschiet ongekend groote concoursen, eindelijk in vervulling zal gaan. Ter voorkoming van overbodig werk, wordt eraan herinnerd, dat het géén zin heeft zich te wenden met verzoeken om dispensatie tot het Kriegsministe- rium te 's-Gravenhage, aangezien het uitgesloten is, dat op deze verzoeken kan worden ingegaan. kinderen brengen naar een vacantie-oord. Ouders, kinderen nog heden op van J waarvan de eerste over ruim een t week vertrekt naar het mooie en rustige Opper-Oostenrijk, zullen uw kinderen brengen naar heerlijk geeft uw bij den burgemeester X woonplaats! heeren van het comité van voorbereiding en van het werkcomité wilde aanduiden, omdat juist zij het zijn, die het leeuwen aandeel hebben in de vele werkzaam heden en moeilijkheden, welke behooren tot het terrein van de stichting, wier doel het is aan onvolwaardigen nuttige bezigheid en een kleine bijverdienste te verschaffen. De stichting stelt aan allen, die huisarbeid willen verrichten, de grondstoffen, als hout, linnen, wol e.d. ter beschikking en houdt toezicht door middel van het werkcomité bij de ver vaardiging van de verschillende voor werpen. Het vervaardigde wordt elk jaar verkocht en de opbrengst komt geheel ten goede aan de vervaardigers. De tentoon gestelde artikelen getuigen van vakkennis vaak, maar vooral van toewijding van degenen, die minder arbeidskracht kun nen ontwikkelen dan een normaal mensch. Inlegtafeltjes, crapauds, verschillende handwerken geven hiervan een sprekend bewijs. Bij de rangschikking en den ver koop heeft het comité van voorbereiding, bestaande uit den heer M Weisz en de dames mevr. Vermeulen-van Gunsteren, mevr. v. d. Hout-Lelie, mevr. Schat-Wag- ner en mej. mr. Raadsveld, druk werk gehad. Moge de voldoening voor de wer kers en de werksters behalve door een goeden verkoop nog verhoogd worden door een noog debet-bedrag op giroreke ning 360980 ten name van den penning» meester van de stichting ..Werkverscba*» fing in huis voor onvolwaardigen". het totale voor het r No. 17817 Rotterdam krijgt zijn dierentuin terug. Op Zaterdagmiddag, 13 Juli a.s., zal de vóór-opening plaats vin den en zal het publiek van de oude Maasstad weer, naar oud-Rotterdam- sche traditie zijn vrijen tijd in de Diergaarde kunnen doorbrengen. Een diergaarde, die zelfs bij haaf onvolledigen aanblik van thans en sieraad van de stad beteekent en die, in den loop der jaren, als planten en boomen wat meer zijn opgeschoten, een unicum in ons land zal worden genoemd. Van die grootsche verwachtingen van het schoons, dat de Diergaarde thans reeds biedt, hebben wij ons gisteren persoonlijk kunnen overtui gen, toen wij met dr. K. Kuiper, biologisch directeur, een rondgang mochten maken over het enorme, uit gestrekte terrein. Door de vóór-ope ning op overmorgen wordt bereikt, dat de nieuwe Diergaarde Blijdorp reeds gedurende de zomervacantie een oord van verpoozing voor de Rot terdammers kan zijn. Het behoeft geen betoog, dat het gereedkomen met den nieuwen Dierentuin getuigt van de spreekwoordelijke Rotterdam- sche energie en van het bijna koppig optimisme, dat den Rotterdammer eigen is. Men denke zich maar even in, onder welke moeilijke omstandig heden, speciaal voor Rotterdam en in welk een uitermate drukkenden tijd, de voorbereidingen en uit voer van dit werk en van de „digrenverhuizing” heeft vonden. Een terrein publiek opengesteld. Maar een iets kleiner gedeelte is nog niet zoo ver, dat men er publiek kan toelaten. Het karakter van deze nieuwe Diergaarde is dat van wat men zou kunnen noe men „een vriendelijk, open bedrijf”. Vriendelijkheid en openheid moeten den bezoeker het gevoel geven, dat hij op zijn eigen gebied is, dat hij „thuis is”, dat de Diergaarde aan Rotterdam, aan de Rotterdammers behoort. Het „bedrijf” is er echter ook en al heeft niemand dezen dierentuin met alles wat er mee samenhangt ooit als een winst-object beschouwd, het moet mogelijk zijn, dat de exploitatie zichzelf dekt. On danks het feit, dat de entreeprijzen laag zijn, zeer laag zelfs, als men nagaat wat men er voor ontvangt. De „service” is een punt, dat de aandacht heeft gehad der organisa toren. De oppassers der dieren zullen aan de bezoekers alle gewenschte inlichtingen geven over de dieren, die zij zelf verzorgen, die zij dus door en door kennen en over wier gewoon ten en bijzonderheden zij aardige dingen weten mede te deelen. Het overbrengen der dieren is een enorm werk geweest. De Diergaarde is met haar bewoners uit het oude tehuis vertrokken. Eerst heeft men op „kamers” gewoond, pas nu vinden de dieren hun vaste woning. En ze zijn er op vooruitgegaan! Uitgestrekte weiden geven den gnoe (door de Zuid- Afrikanen zoo typeerend „wildebeest” genoemd) gelegenheid om er zijn dolle fantastische sprongen te maken, zebra’s hollen er in hun sing-sing- gewaad heen en weer en voelen zich allesbehalve „gevangenen”, de hoog- harige zebu’s, de heilige Indische runderen, staan er te mediteeren en de wonderlijke Wasuti-runderen met hun vervaarlijke horens, grazen er alsof ze „thuis” zijn. De Diergaarde heeft zeer veel dieren aangekocht. Ook uit Frankrijk en België, maar helaas, die nieuwelingen hebben hun vaste tehuis nimmer bereikt. Deze geheele collectie is op den veertien den Mei vrijwel geheel om het leven gekomen. Maar er zijn ook in Duitsch land groote bestellingen gedaan. De aanleg van den tuin is meester lijk. Steenbokken met hun decoratieve horens, klimmen langs steile, ruwe rotsblokken en straks zullen de zee leeuwen hun doordringend geschreeuw doen hooren in een wijden monumen taal aangelegden vijver. Kortom: niet alleen de Rotterdam mers zullen van de nieuwe Diergaarde Blijdorp willen genieten. .Uit alle deelen des lands zal men komen de „dieren in vrijheid” te bewonde ren en Erik Hagenbeek Naar wij vernemen ligt het bedoeling het Plein te ontlasten van een deel van het verkeer, dat er thans op samenkomt of passeert Binnenkort zou reeds worden over gegaan tot het wegnemen der trams, de Wassenaar-, Leidsche- en Voorburg- Delftsche lijnen, waarvoor nieuwe eind punten moeten worden bepaald. Deze komen naar alle waarschijn lijkheid op het Lange Voorhout bij het Tournooiveld (voor de Delftsche- en Voorburgsche lijn) en op het Lange Voorhout ongeveer tegenover het Page- huis (voor de Wassenaar-Leidsche lijn). Daartoe zullen tramsporen moeten worden gelegd in het middenpad van het Lange Voorhout tusschen het Tournooiveld en den Kneuterdijk. Daardoor ontstaat een lus via Tour nooiveld, Lange Voorhout, Kneuterdijk en Lange Vijverberg, waarlangs de trams hun eindpunten kunnen berei ken. dat de 125.000 zou worden gepasseerd, is dus ruim schoots bewaarheid. Er is niet het minste bezwaar tegen, thans te stre ven naar 150.000 als opbrengst van ’s-Gravenhage. Dit kan geschieden, in dien nog velen, personen als instel lingen en handelmaatschappijen, hun giften storten op giro-rekening no. 388900 van de Collecte-Commissie ’s-Gravenhage voor de nationale inza meling 1940. Op het gironummer van het hoofd comité van de Nationale Inzame ling 1940, 388000, is gisteren en vandaag ruim 100.000 bijge schreven. O W: Ai' J,- t.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9