Engeland de toestand het FINANCIEEL en Oosten Nabije GEMENGD NIEUWS in Nakoming van jegens van VEREENIGDE STATEN. De boodschap Roosevelt aangegane verplichtingen Egypte Verklaring van lord Halifax HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 VALSCHE AANGIFTE BIJ DE POLITIE LANDMIJN ONTPLOFT ONDERWIJS EN KERK in ERNSTIG ONGELUK TE OEGSTGEEST DE OPENING VAN DE BEURS OP MAANDAG AUTO BOTSTE TEGEN ON VERLICHTEN WAGEN MOTOR IN BOTSING MET VRACHTAUTO Het Fransche grondgebied in Europa Moeilijkheden met Engelsche vluchtelingen te Gibraltar Generaal Mittelhauser Drie dooden Onderzoek inzake de Poolsche documenten gevraagd De partij van Mosley ontbonden MEDEDEELINGEN VAN DE VEREEN!- GING VOOR DEN EFFECTENHANDEL Twee dooden Vreet voor bomaanslagen De Europeesche bezittingen in Amerika De nervositeit onder de bevolking Reorganisatie van het bewapenings- wezen noodzakelijk het staande DIVIDENDEN te Voor- van De vrije dagen. Nadat een fonds de drie contróle- dagen heeft doorgemaakt, zal de niet-officieele handel in dat fonds wel is waar vrij zijn, doch zal tegen excessen zeer streng worden ge waakt. Komen dus groote afwij kingen in de koersen voor, dan zal een ieder verstandig handelen, in dien hij zich, alvorens tot een sterk afwijkenden koers af te doen of tot de totstandkoming mede te werken, met den commissaris voor de notee- ring in verbinding stelt. Indien de geldmarkt voldoende ruim blijkt te zijn, kan met ingang van 15 Juli een prolongatiekoers door de commissie voor de notee- ring ambtshalve in de prijscourant worden opgenomen. De commissie voor de noteering zal de eerste week (en zoo noodig langer) voltallig in functie zijn. Het bestuur doet een dringend beroep op alle beursbezoekers hun volle mede werking te geven aan de uitvoering van de voorschriften en bepalingen, welke na heropening van de beurs zullen gel den, teneinde op een zuivere basis een gezonde kocrsvorming te bereiken en aldus aan het herstel van den effecten handel op onze Amsterdamsche beurs mede te werken, Te Londen verklaart men, volgens Reuter, dat het Fransche grondgebied in Europa ook Corsica en Algiers om vat. Het Fransche gebied van Marokko en Tunis moet als vijandelijk gebied beschouwd worden. In geheel thans reeds taarns als heerschende De vrije niet-officieele handel ge schiedt met inachtneming van artikel 12bis lid 7 der Beursvoorschriften. Voor den intern gecompenseerden omzet blijft alsdan gelden hetgeen hierboven voor de drie contróle-dagen is bepaald. Het D.N B. meldt uit Algeciras De Donderdag uit Marokko in Gi braltar aangekomen Engelsche vluch telingen hebben aldaar de Engelsche autoriteiten voor een moeilijke kwestie geplaatst. Nadat Donderdag reeds pro- testbetoogingen door de bevolking van Gibraltar waren gehouden, op grond Twee ernstig gewonden Vanmorgen omstreeks 6 uur is 'n motor met zijspan, waarop twee Duitsche militai ren. komende uit de richting Amsterdam ter hoogte van de ijsfabriek „Moba" te Baambrugge in botsing gekomen met een vrachtauto De schok was zoo hevig, dat de beide militairen van den motor werden geelingerd en bewusteloos op den weg bleven liggen. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, constateerde bij beiden een ernstige hersenschudding. Per auto van het Duitsche militaire Roode Kruis zijn ze naar Amsterdam vervoerd. De motor, die bij de botsing in brand vloog, is geheel vernield. De contröledagen. Het bestuur vestigt nog de aandacht op het volgende Voor een regelmatigen gang van zaken zal het noodig zijn, dat een ieder medewerkt den proeftijd der cuntróle- dagen zoo vlot mogelijk te doen verloo- pen. De commissie voor de noteering zal zich bij hare beslissingen in de eer ste plaats de vraag stellen of er v o 1- doende belangstelling van de zijde van het publiek bestaat, zoodat een no teering gewetigd is. Het heeft dus zeker geen nut, en nog minder kans van sla gen, indien men zou trachten reeds den eersten dag In zooveel mogelijk fondsen, met gering materiaal, tot koersvorming te komen. Integendeel zal er in hoofd zaak van moeten worden uitgegaan, dat t.z.t. zoodra de groote fondsen hun prijsniveau hebben gevonden, daarin een aanwijzing voor de koersbepaling der kleinere of minder-courante waar den kan worden gezocht. De voormalige opperbevelhebber van het Fransche Levant-leger, generaal Mittelhauser, zou de Palestijnsche grens overschreden hebben om zich ter beschikking van de Engelschen te stellen, meldt het D.N.B. Gistermiddag omstreeks vijf uur wa ren bij de Nederlandsch-Belgische grens, in de nabijheid van Philipine, Belgische arbeiders en militairen, on der leiding van Duitsche militairen, bezig met het opruimen van landmij nen. Tijdens de werkzaamheden is één dezer mijnen ontploft. Drie Belgen, een korporaal, een gendarme en een arbeider, werden gedood. Een Duitsche onderofficier en drie Belgische arbei ders werden gekwetst, een van hen le vensgevaarlijk. De pplitie te Velsen heeft twee jongens aangehouden, de 16-jarige A. te Santpoort en de 17-jarige H. te Velsen-Noord, wegens diefstal van geld ten nadeele van hun patroon. De uitbreiding van de Amerikaansche vloot Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft gisteren het wetsont werp betreffende den bouw van een „twee Oceanen vloot” aan president Roosevelt ter onderteekemng doorge stuurd. Regeeringsmaatregelen. Het ministerie van binnenlandsche zaken geeft een verordening uit, welke de eigenaars van huizen dwingt tot maatregelen, waardoor „vijandelijke aanvallen” moeten worden opgehouden. Bovendien is door een wet het minis terie van binnenlandsche zaken bevoegd geworden om „onder bepaalde omstan digheden personen uit gevangenissen of verbeteringshuizen vrij te laten”. Engeland gaat toe over de VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren zijn te New York 15.000 mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie in staking gegaan. Tusschen Zweden en Duitschland is een handelsovereenkomst gesloten, welke in het goederenverkeer tusschen beiden landen voorziet. De aanhouding van den vroegeren hoogsten militairen rechter, Ganshof van der Meersch, en van den directeur van de veiligheidspolitie, de Foy, heeft te Brussel groot opzien gebaard, deelt het D.N.B. mede. Behalve deze beiden zijn nog vijf andere hooge ambtenaren van de veiligheidspolitie aangehouden. Al deze arrestaties houden verband met het onderzoek, dat is ingesteld naar de ontvoering van duizenden per sonen uit het Belgische staatsgebied, na 10 Mei. Ds. J. v. d. Giesen Ds. J. v. d. Giesen, vlootpredikant te Vlissingen stelt zich nu hij 15 Juli a.s. gedemobiliseerd wordt, beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Ds. v. d. Giesen werd in 1895 geboren en in 1923 candidaat in Friesland om 25 Nov. van dat jaar te Oos. ter hout (Geld) het predikambt te aan vaarden. 9 Dec. 1929 werd hem eervol ontslag verleend met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot vloot predikant als hoedanig hij sindsdien Vlissingen is werkzaam geweest. Tweejarig knaapje verdronken Gisterochtend is te de Rijp door onbe. kende oorzaak het tweejarig zoontje van de familie van V. te water geraakt en verdronken De familie van V was uit veiligheidsoverwegingen uit Amstelveen naar de Rijp gekomen. Een doode en een gewonde Op den Haarlemmerweg tusschen Half weg en Haarlem is een ernstig ongeluk gebeurd, bij een botsing tusschen een met drie paarden bespannen wagen en een auto, waarbij de 68-jarige voerman B. de Graaf uit Haarlem het leven heeft verlo ren. De heer J. W Lucas, directeur der N.V. Drukkerij De Spaarnestad, werd bij dit ongeluk gewond. Doordat de heer L. het voor hem rij dende voertuig te laat ontdekte, kon hij een botsing niet meer voorkomen. Door den schok werd de voerman de G. van den bok op den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto en kreeg een hersenschudding, be nevens een vrij diepe hoofdwond.In de Mariastichting te Haarlem is de G. kort na aankomst overleden. De paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander verkeer, zoodat er geen verdere ongelukken gebeurden. Bij Haarlem aangekomen, gaf T„ die naast den wagen liep en al dien tijd was meege hold. den ongelijken etrijd op. Uitgeput viel hij op straat neer, waarbij hij eenige lichte kwetsuren opliep In 'n nabijzijnden politiepost is hij verbonden. Het hollende gespan is tenslotte gegre pen door den 25-jarigen opperman P- Steffens, die het voorste paard om den hals sprong. Hij werd op deze manier nog eenige honderden nieters meegevoerd, maar wist toch de dieren tot staan te bren gen. Senator Lundeen heeft heden in den Senaat een onderzoek geëischt naar het feit, of de na de inneming van Warschau gevonden geheime documen ten, die tusschen de bondgenooten van Polen en de Amerikaansche diploma ten in verband met het uitbreken van den oorlog uitgewisseld en van Duit sche zijde in een witboek gepubliceerd waren, echt zijn, meldt het D.N.B. Lun deen vreest n.l„ dat zij overeenkomstig de feiten zijn en dat zij bewijzen, dat Amerikaansche diplomaten bindende beloften aan de Westelijke mogend heden gedaan hebben. Oade vrouw dreigde de dupe te worden Een 23-jarige vrouw deed bij de En- schedesche politie aangifte, dat zij, terwijl zij op weg wa? naar het postkantoor om een bedrag van 500 gulden over te maken aan haar man, die in een sanatorium wordt verpleegd, een portemonnaie met het geld had verloren. Een paar jongens hadden haar verteld, dat een oude vrouw het geld had gevonden. Deze laatste, een in En schedé bekend persoon, van wie men wist, dat zij zeer vermogend is, werd spoedig opgespoord. Zij ontkende met klem, maar haar verklaringen waren zeer verward. Bovendien werden vier bankbiljetten van 100 gulden op haar gevonden en eenig ander papiergeld. De aangeefster had medegedeeld, dat zij vier bankbiljetten van honderd en vier van 25 gulden kwijt was. Voorts werd een portemonnaie gevonden, welke zij als de verlorene zeide te herken nen. Daar alles er op scheen te wijzen, dat hier van verduistering sprake was, werd de oude vrouw naar het politiebu reau overgebracht. Later k^vam echter, na een nauwkeurig onderzoek, aan het licht, dat de jonge vrouw een valsche aangifte had gedaan. Nadat zij eerst volhield het geld te hebben verloren, viel zij na een langdurig verhoor door de mand. Zij had het geld, dat zij naar haar man moest zen den. voor andere doeleinden gebruikt. Tegen haar is procesverbaal opgemaakt. Hypotheekbanken (werkzaam in Oost-Indië): Nederlandsch-Indische Hy potheekbank (Batavia). Theeondernemingen: Landbouw Mij. Dajeuh Manggoeng (Batavia); Cultuur Maatschappij Gandasoli (Batavia); Cul tuur Maatschappij Goalpara (Batavia); Assam Thee-onderneming „Malabar (Batavia); Marywattee Tea Cy. (Bata via); Kuituur Mij. Pasir Nangka (Ba tavia); Cultuur Maatschappij Poerba- sari (Batavia); Cultuur Maatschappij Sambawa (Batavia); Cultuur Maat schappij Tjimonteh (Batavia); Cultuur Maatschappij Tjisampora (Batavia). Diversen: Volkshuisvesting te Soera- baia; Hotel des Indes (Batavia). Tramweg maatschappijen: Batavia- sche Verkeers Maatschappij (Batavia), (dit fonds komt ook voor onder de voorloopig genoteerde obligatiën). Mijnbouw ondernemingen: Mijnbouw Maatschappij Zuid-Bantam (Batavia). Rubber ondernemingen: Rubber Maatschappij Basilam (Batavia); Cul tuur Maatschappij Bodjong Datar (Ba tavia); Cultuur Maatschappij Soerowi- nangoen (Batavia). Scheepvaart maatschappijen: Sema- rangsch Stoomboot en Prauwenveer (Semarang). Suiker ondernemingen: Cultuur Maatschappij Pandjie en Tandjoong- sarie (Soerabala); Suikerfabriek Tjoe- kir (Soerabaia). Diverse cultuur ondernemingen: Ba- gelen Thee en Kina Mij. (Batavia); Landbouw Maatschappij Radjamandala (Batavia); Serdang Cultuur Maatschap pij (Batavia). Provinciale en gemeentelijke leenin- gen: Bandoeng, Batavia, Buitenzorg, Oost Java provincie, Semarang, Soera baia. Het D.N.B. meldt uit Bern Volgens een mededeeling van ministerie van binnenlandsche zaken is de Britsche fascistische unie Woens dagavond ontbonden. Sir Oswald Mos ley en zijn vrouw, alsmede een aantal zijner medewerkers, zijn reeds sinds eenigen tijd geïnterneerd. Het bestuur van de vereeniging voor den Effectenhandel deelt het navolgen de mede a) met ingang van Maandag 15 Juli 1940 worden in de dagelijksche notee ring in de prijscourant der vereeniging voor den effectenhandel uitsluitend opgenomen de 3 pCL Nederlandsche staatsleening 1936; de 4 pCt. Nederlandsche staats leening 1940 I (met belasting-faciliteit); de 4 pCt. Nederlandsche staatsleening 1940 II (zonder belasting-faciliteit); de 4 pCt. Nederlandsche staatsleening 1940 II (met belasting-faciliteit). b) met ingang van 15 Juli 1940 mag handel plaats vinden in binnenlandsche fondsen overeenkomstig art. 12bis, doch met inachtneming van art. 2 lid 2 en 3 der Beursvoorschriften; c) als binnenlandsche fondsen wor den beschouwd alle fondsen, welke in de rubriek „binnenland” in de prijs courant voorkomen met uitzondering van de fondsen, welke hieronder per rubriek zijn aangegeven; d) als binnenlandsche fondsen worden voorts beschouwd alle certificaten uitgegeven door Nederlandsche admini stratiekantoren; e) het is een ieder verboden koersen van fondsen, welke niet tot de dage lijksche noteering zijn toegelaten, te pu- bliceeren zonder toestemming van of vanwege den minister van Financiën of ertoe mede te werken, dat deze koersen worden gepubliceerd. Voorts heeft het bestuur der vereeni ging voor den Effectenhandel bepaald: le. Als instanties bedoeld in artikel 12bis lid 3 der Beursvoorschriften wor den aangewezen de hoeklieden voor ieder fonds, die reeds vóór 9 Mei j.l. in die fondsen als zoodanig optraden. 2e. De aangewezen hoeklieden mogen ge durende de drie contróledagen bedoeld in art. 12bis lid 2 der Beursvoorschrif ten noch direct, noch indirect optreden als tegenpartij voor het aanbod, dan wel voor de vraag van de zijde van het publiek. 3e. Alle vroeger door het be stuur der vereeniging voor den Effec tenhandel uitdrukkelijk of stilzwijgend verleende toestemmingen tot het open lijk bekend maken van koersen zijn ver vallen; deze zullen opnieuw moeten worden aangevraagd, 4e. Het verbod tot het openlijk bekend maken van koersen moet zeer strikt worden toege- past Daaronder wordt alleen niet be grepen het doen van een algemeene op gave omtrent koersen van de fondsen, waarin niet-officieele handel heeft plaats gevonden, aan leden van de ver eeniging voor den Effectenhandel, van den Bond voor den geld- en effecten handel in de provincie te ’s-Gravenhage en van de vereeniging van effecten handelaren te Rotterdam. Plaatsvervangend Britsch minister .van .financiën naar Washington. De plaatsvervangende Engelsche minister van financiën, sir Frederick Philips, bevindt zich, naar de „New York Times” uit Washington meldt, op uitnoodiging van den Amerikaan- schen minister van financiën Morgen- thau, op weg naar de Vereenigde Staten, om daar gemeenschappelijke „technische en andere kwesties” der ministeries van financiën van de beide landen te bespreken, meldt het D.N.B. De „New York Herald Tribune” neemt aan, dat de conferentie in Washington in de eerste plaats het vraagstuk van een verderen steun aan het Engelsche pond door de Ver eenigde Staten zal betreffen, alsmede een wijziging van het Engelsch-Ame- rikaansch-Fransche valuta-accoord, nu de Fransche franc tot een anti- Engelsche valuta is geworden. In verband daarmede Zal stellig ook ge sproken worden over het lot van het naar de Vereenigde Staten overge brachte goud van de Fransche bank, welks eventueele terugbrenging naar Frankrijk voor Engeland een schrik wekkende gedachte is. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, lord Halifax, heeft gis teren in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd over het Nabije Oosten, meldt het D.N.B. Ten aanzien van Egypte verklaarde hij, dat de Britsche regeering sedert de deelneming van Italië aan den oorlog nooit druk had uitgeoefend op de Egyptische regeering om haar er toe te brengen Italië den oorlog te ver klaren. Het is intusschen volkomen duidelijk, dat de Britsche strijdkrach ten in Egypte, zoo verklaarde hij ver der, die op verzoek van de Egyptische regeering aanzienlijk versterkt zijn, hun operaties tegen Italië van Egyp tisch souverein gebied uitvoeren moe ten. ‘Engeland heaft het vaste voor nemen zijn verplichtingen tot verdedi ging van Egypte na te komen. Lord Halifax stelde vervolgens den toestand voor, alsof de onafhankelijk heid en de levensbelangen van Egypte door de oorlogsverklaring van Italië aan Groot-Brittannië bedreigd werden. In dit verband meende Halifax, dat in het Egyptische parlement een stem ming heerscht ten gunste van de vor ming van een sterkere regeering en de getrouwe nakoming van het bondge noot schapsverdrag met Engeland. De Britsche regeering acht het haar recht haar bondgenoot te doen weten, dat zij van dezelfde meening is, aangezien de Egyptische verdediging Engeland in de eerste plaats aangaat en het zelf op grond van het genoemde verdrag dui delijk omlijnde verplichtingen heeft. Zware brand te Pijnacker Gisteravond om kwart over zes brak brand uit In de kapitale boerderij „Uilen, burg” van den landbouwer N. Duindam aan den Noorderweg te Delfgauw. Het vuur ontstond door wegstuivende vonken van een aardappelstoominstaUatie, waar, door een hooiberg in vlam raakte. De brand breidde zich zeer snel uit en tastte weldra de geheele boerderij aan. Ook een aan de overzijde van den weg hooiberg van den landbouwer Verbeek werd een prooi der vlammen. Ie brandweer van Pijnacker bestreed het vuur met een brandspuit, een baby, spuit en een motorspuit, geassisteerd door de Delftsche brandweer, die met twee motorgpuiten en de babyspuit van den luchtbeschermingsdienst naar het terrein van den brand kwam. In totaal werd met twaalf stralen water gegeven. De boer, der ij van Duindam ging geheel verlo. ren, die van Verbeek kon behouden blij ven. Eerst om kwart over negen was men den brand meester. De nablussching ge. schiedde door de motorspuit van Pijn, acker en de Delftsche babyspuit. Indische fondsen, die ali buitenlandsche effecten worden behandeld. Tenslotte publiceert de vereeniging voor den Effectenhandel een lijst van fondsen, welke in de prijscourant onder de binnenlandsche fondsen zijn gerang schikt, doch die als „b u i t e nl a n d- De Palestijnsche kwestie. Wat de Palestijnsche kwestie be treft, verklaarde Halifax, dat de toe stand daar, „afgezien van enkele daden ”an bandietendom” rustig is en dat in het land thans „ordelijke toestanden” heerschen. Ten aanzien van Turkije zette Hali fax uiteen, dat Engeland door de nauwste banden met dezen staat ver bonden blijft. Het verdrag met Turkije blijft evenzeer bestaan als de „vriend schap en sympathie” tusschen beide volken. Tenslotte zeide Halifax den moed te hebben om te gelooven, dat Engeland in staat is zijn vrienden en bondge- r.ooten in dit deel van de wereld, d.wjj. den Balkan en het Nabije Oosten, iedere hulp en iedere bescherming te doen geworden. Engeland zal zijn streven vervolgen en den oorlog met alle macht voortzetten. EXAMENS Examens Tesselschade. Voor het examen „Hulp der moeder” zijn geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd S. J. Hijszeler, W. J. Kerstholt en S. Mol, en S. Mogree, allen te Groningen, G. Koolhof te Veelerveen, A. G. Niestern te Farmsum, E. T. Roege te St. Annen, M. G. Ruding te Sappemeer. T. T. Ruibing te Winschoten en G. R. Schrikkema te Wir- dum. Academie v. Lichamelijke Opv. te Amsterdam. Geslaagd voor het examen M. O. Lich. Oef. de dames M. Adriaanse, H. J. van Dassen, E. V. C. van Embden, L. M. Gode- froy, M. M. Grollenberg, H. Jorritsma, T. van Julsingha, H. B. J. Polak, T. S. Smid, F. M. G. van Veen, I. M. Vink en de héeren A. P. Bosman, W. van Kesteren, H. J. Kooien en A, de Vries. Canisiuscollege Nijmegen. Eindexamen H.B.S. Gedaagd voor A de o.a. de heeren P. Bouwens, I. Hendriks, H. Jansen, allen uit den Haag. Middelb. School v. Meisjes, Stadhouderslaan 84, den Haag. Eindex. H.B.S. Na uitgesteld examen ge slaagd: J. W. Beyen. Geëxamineerd 30 candidaten, geslaagd 28. Ned. Lyceum. Geslaagd eindexamen H.B.S. a. Geslaagd mej, C. M. Le Poole. Rijnlands Lyceum te Wasse naar. Gedaagd eindexamen H.B.S. de dames: E, G. van Diermen, L. ’t Hoofd en D. Vreede en de heeren C. van der Berg van Saparoea, J. Kieviet de Jonge, M. Roes- singh, H. Ruys. F. van der Vegte, L. War- tena en J. Zuidema. Afgewezen drie can didaten. Mul o-exa men, Geslaagd alhier voor diploma A: B. C. van Batenburg, den Haag. A. Stulp ,Leek, H. C. de Vlieger, L. van Wieringen, A. M. Hoefnagel, J. J. Riko, allen den Haag, B. Reitsma, Loosduinen, A. G. Hildernisse. M. Batenburg, M. E. Beeuwkes, L. van Har ten. allen den Haag, W. N. Hoogstraten, A. Barnhoorn, Scheveningen, P. Flick, den Haag, W. G. A. Buiskool, A. van Vliet, beiden Delft, L. van der Ruit, Rijswijk, L. H. Bouwmeester, C. van Dertas, A. C. Molenaar, allen Delft, J. van der Stelt, Voorburg, H. J. Wetman, D. Haze, E. Rieffe, allen den Haag. Ned. Econ. Hoogeschool. Cand. ex. econ. wetenschappen de heer H. R. v. d. Broeke. Notarieel examen. Geslaagd alhier voor deel 1: H. Heugel te Doesburg. M a c h 1 n i s t e n - c x a m e n. Geslaagd alhier voor diploma A. de heeren- C. J. Blonden te Rotterdam, W. E. van de Pljpekamp te Amersfoort, J. de Wit alhier, J. Vermeulen alhier. A. de Bree te Middelburg, J. C. Croese te Hilversum, B. Timmers te Oostvoorne. - Stuurliedenexamen Ge.laagd alhier voor examen 3e stuur man g.h.v.: F. L. van Ingen Schenau, J. M Peeman, W Brandenburg; voor aan- vullings-diploma stuurman k.h.v.; D. C. van de Woude. In den afgeloopen nacht is te Oegstgeest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgers gewaarschuwd, dat bij den Rijksweg, achter het z.g. Groene Kerkje, een personenauto in een sloot lag, waarvan de bestuurder levenloos achter het stuur zat Bij een ter plaatse ingesteld onderzoek werd het lijk van een tweeden persoon uit de sloot opgehaald. Het bleken te zijn de 39-jarige koopman C. C. Haale- bos, wonende te Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. Bethlehem, eveneens afkom stig uit Heemstede. Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in botsing is ge komen met een andere auto. De politie Is dezen wagen reeds op het spoor. De lijken en de auto zijn in beslag ge nomen. bche effecten” worden beschouwd, waarin de handel vooralsnog is verbo den. Bank- en Credietinstellingen: Cre- dietbank voor Ned.-Indische gemeenten en ressorten (Batavia). Hypotheekbanken In het New Yorksche hoofdcommis sariaat van politie is in aanwezigheid van 675 rechercheurs een conferentie gehouden, waarin de opzienbarende mededeeling werd gedaan, dat te Phila delphia ten tijde van den republikein- schen partijdag verscheidene bommen waren gevonden. Hoofdcommissaris Valentine, die vreest, dat de bomaan slagen nog slechts een begin vormden, verklaarde, dat de politie vastbesloten is. de daders op te sporen. De aansla gen waren o.a. ook op Duitsche onder nemingen gemunt geweest. De Braziliaansche pers meldt uit Washington, dat de Braziliaansche mi nister van buitenlandsche zaken daar het denkbeeld heeft geopperd van in stelling van mandaten en protectora ten over de Europeesche bezittingen in Amerika. In de „Gazeta de Noticias" noemt de Braziliaansche politicus Miranda Moura dergelijke voorstellen onvereenigbaar met de Monroeleer. De eenige oplos sing, die in overeenstemming is met de Monroeleer, is een inschakeling van de Europeesche bezittingen in Amerika in de Amerikaansche staten. Het D.N.B. meldt uit Bern Onder den indruk van de voort durende Duitsche bomaanvallen op de Engelsche havens en bewapeningsin- dustrieën en van het stijgende aantal door Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte koopvaardijschepen is de onrust onder de Britsche bevolking, ondanks alle omvangrijke verdedigings maatregelen, van dien aard, dat Chur chill en andere leden van het kabinet nog meer dan weleer verklaringen af leggen tot kalmeering der gemoe deren. De mededeelingen, dat meer dan een millioen vrijschutters voor de verdedi ging van Engeland ter beschikking staan en dat een leger van 4 millioen man gereed is, alsook het recordcijfer van de Engelsche bestellingen in Amerika, dat door de Londensche radio is bekend gemaakt hebben blijkbaar geen uitwerking van beteekenis op de groote menigte. Het feit, dat de „Spec tator” zich al bezig houdt met de vraag, wat er zou gebeuren indien Duitschland Engeland zou bezetten, teekent de ware stemming onder de Engelsche openbare meening. die in zenuwachtige spanning dagelijks den Duitschen aanval verwacht Dat van de gemelde vier millioen soldaten meer dan de helft nog in opleiding is en voor een werkelijken strijd maar ge ringe waarde heeft is een openbaar geheim. men er straatlan- schroot te gebruiken. De nervositeit wordt er ver der door gekenmerkt, dat het allen Engelschen in een veertig mijl lange lijn langs de Zuidkust verboden is den nacht het huis te verlaten. Bredasche Wijnhandel (Zuid-Nederl. Im port Mij.) div.bew. 16 27.50, betb. bij v. Mierlo en Zn., Breda. Van Delft's Fabr. (Koog a. d. Zaan) div.bew. 19, div. 1939-40, betb. ten kant der venn., of bij de Twentsche Bank, Zaandam. G. Dikkers en Co., voorgest. 12 pCt. Domaniale Mijn-MiL slotdiv. 100. Geveke’s en Co.’s Technisch Bureau voorgest 3 pCt. (v. j. 8 pCt.). Huisduinen (Zeebad) div.bew. 19/5 betb. bij de Ned. Middenstandsbank, den Helder en A’dam, Lyempf (Leeuwarder Us- en Melkpro- ductenfabr.) gew. aand. 4 pCt. (v. j. 6 pCt). Plaatwerkerij en Verzinkerij v.h. P. Bammens en Zn. (Maarssen): div.bew. 19 der aand. groot 1000, 10 div.bew. 1 der onderaand., gr. ƒ1000, ƒ0.50 betb. Twent- «che Bank, Haag. Vereenigde Glasfabrieken voorgesteld gew. aand. 5 pCt. prior aand. 4 pCt. Ver. Glasfabrieken (Nat. Bezit van Aan- deelen) voorgesteld gew. aand. 5 pCt. (v. j. 3 pCt.) prior, aand. 4 pCt. Wlllibrordus (Ned. Verz. Mij. St.) Pref. aand. 8.3 pCt, (onv.), gew. aand. 6.8 (onv.). Wijnhandel v.h Antonius Aguilar 10 pCt. betb. R. Mees en Zoonen, Haag. Amsterdam Thee Cult. Mij. Voorgest. 3} pCt. Automatic Screw Works (Automatische Schroevenfabr.) (Nijmegen). Div.bew. 3 - gew. aand. no. 1 t.m. 2760 - 5 pCt. - restitutie-bew. ƒ0.40 - betb. Ned. Handel Mij., Den Haag. De uitkeering op de restitutiebew. zal op deze stukken worden afgestempeld. Brand-Mij. v. 1790 (A’dam). Div.b. 149 - 100 - betb. ten kant, der Mij. „Cleefswit” (Landlj.-Ondern,). Div.b. 12 - 15 - betb. Kerkhoven en Co., A’dam. Deli Courant. Nihil (v. j. 3 pCt.). Gebr. Gerzon’s Modemagazijnen. Pref, aand. 6 pCt. (v. j. 6j pCt.) - gew. aand. nihil. Heybroek’s Groothandel. Div.b. 18 dee aand. - betb. 15 Juli Twentsche Bk., Am sterdam. Hillegersberg (Stoomboot Mij.). Indiër* de kasmiddelen het toelaten, zal 10 pCt. in contanten kunnen worden uitgekeerd. Holl. Kunstzijde-ïndustrie. 4 pCt. (v. j. nihil). „Houtimport” v.h. Hubert Jans en Co. Div.bew. 22 - 67.50 - betb. ten kant, der Venn. Houtvaart. Nihil. Kali Bakar (Cult. Mij.). Div.bew. 41» - 35 per aand. en 3.50 per onderaand, - slotdiv. 1939 - betb. bij de Nederl. Han del Mij., 's-Gravenhage. Ned.-Indische Gas Mij. Voorgest. geer* slotdiv. - totaal 10 pCt. Ned. Aanneming Mij. v.h. H. F. Boers- ma Cs-Gravenhage). Div.b. 25-7 pCt. zijnde 70 - betb. 8 Juli Rotterd. Bank- ver., Den Haag. Ned. Huistelefoon Mij. Voorgest. nihil. Ned. Linoleumfabrick. Voorgest. 8.91 pCt. Ned. Voorschotbank. Nihil. Salatri Plantations. Voorgest. 3 pCt, Soember Kareng (Cult. Mij.) (A’datn), Slotdiv. 10 pCt. - totaal 15 pCt. Tjeweng-Lestari (Suikerfabr J. gest. slotdiv. 1 pCt. - totaal 4 pCt. Twentsch Centraal Station v. Elected Stroomlevering (Hengelo). Div.b. 38 3 PCt. zijnde 42.50. - betb. Twentschar Bank. Veenendaalsche Waterleiding Mij. Dhr- bew. 10 der aand. - 67.50 per aand. Zt div.bew. 5 der oprichtersbew. - 28 J betb. 1 Aug. - Twentsche Bank, VeenenJ daal. Ver. Glasfabr. 5 pCt. jjVer. Holl. Grondbezit” (Mij. tot Expl. v. Onr. Goed.). Cum. pref, winstd. aand, geen alot-div. - gew. aand. nihil. Mij. tot Expl. der Ver. Majanglanden. Nihil (onv.). OverijMei«che Glasverz. Mij. Div.bew. 16, 4 pCt. over het gestorte kap., 1 pCt. over het geplaatste kap., betb. ten kant, der Venn. Pasoeroean Stoomtram Mij. Nihil. Purperhoedenveem. Div.bew. 37, 2 pCt betb. ten kant, der Venn. Soember Moedjoer (Cultuur Mij.) (Mid delburg). Div.bew. 11. 7.50 per aand betb. v. d. Werft en Hubrecht, A'dam en ten kant, der Venn. Veenendaalsche Waterl. Mij. 6j pCt. Westl. Stoomtramweg Mij. 7 pCt. cum. pref. aand. nihil. Zuid Preanger Rubber Mij. 3 pCt. (v i. 4 pCt.). Tjiboeni Tjipongpok Caoutchouc MIL Nihil, Alle Amerikaansche ochtendbladen lichten uit de Dinsdag door Roosevelt ingediende boodschap de verklaring, dat de Vereenigde Staten geen soldaat naar den Europeeschen oorlog zullen sturen. Overigens wordt het jongste milliar- dencijfer voor de bewapening met ge latenheid opgenomen. De „New York Times” schrijft, dat er niet de geringste twijfel over kan bestaan, dat het volk der Vereenigde Staten bereid is, dit reusachtig bedrag voor de verdediging van de natie uit te geven. Doch de eisch nog meer mil- liarden dollar, in aanmerking genomen het feit, dat de industrie tot dusver m het geheel niet in staat was be- wapeningsopdrachten van een derge- lijken omvang uit te veteren, bewijst, dat dollars alleen de Vereenigde Sta ten niet voldoende kunnen beveiligen. Noodzakelijk zijn betere plannen, grondige reorganisaties van het bewa- peningswezen en grootere vrijheid van handelen der uitvoerende instanties. Zoolang de bewapeningsmachinerie niet vereenvoudigd en bespoedigd wordt, zal de bewapening der Vereenigde Sta ten. ongeacht de goedgekeurde milliar- den, op moeilijkheden stuiten. waarvan de vluchtelingen toen pas aan land werden toegelaten, weigeren zij thans weer aan boord te gaan. De vluchtelingen beklagen zich er scherp over, dat zij aan boord van het schip, waarop zij naar Gibraltar gekomen zijn, niet als menschen maar als vrachtgoed behandeld zijn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3