voor van De zonderlinge erfenis Een herstellingsoord voor gewonde Nederlandsche militairen te Aerdenhout De wagon van Compiègne te Berlij - Afgebrand zwembad opgebouwd o r wwis if A "ÜF7 TWEEDE BI,AD HAAGSCTTE COURANT VAN VRIJDAG 12 JULI 194Ö FEUILLETON. W f w I i ÏWordt oervolgd.) (Nadruk verboden CONCERT VOOR MILITAIREN. Door het comité voor cul tureel geestelijke ontspanning voor militairen in den Haag werd in de Colensostraat een afscheidsconcert gegeven voor de al daar gelegerde militairen. Na afloop geeft de kok een eello-sokk telefoneert des nachts om drie uur zonder reden. Zij sprongen uit bed en renden naar beneden, beiden droegen lange witte nachthemden. Als iemand haar zoo had gezien, zou men aan spoken heb ben gedacht. Toen zij de studeerka mer bereikten, hield de schel stil. Hanni rukte den hoorn naar zich toe. Hallo. Maar niemand antwoordde... Dok ter Knauer had zeker opgehouden. Zij wachtten. De telefoon zweeg. Wat zouden zij doen. Wachten of opbellen? Na vijf minuten hielden zij het niet meer uit. Hanni nam den hoorn op en belde dokter Knauer op. Na eeni- gen tijd klonk een slaperige stem. Hallo, wie is daar? Dokter Knauer? Ja, wat is er, wie spreekt daar? Hanni Riedeler, dokter. Hebt u ons zoo juist opgebeld? Neen, dokter Knauer had niet op gebeld. Hij had geslapen. Maar waar om was zij zoo opgewonden. Van wege dezen nachtelijken oproep, neen toch. Iemand heeft zich beslist met het nummer vergist, juffrouw Hanni, dat komt vaak voor. Neen, wees ge rust, ga slapen en als er *s nachts weer opgebeld wordt, laat dan maar bellen. Overigens, ik kom morgen bij u. Wat? Neen, u behoeft zich niet te verontschuldigen. Groet uw zuster. Goeden nacht, slaap wel. Was hij niet woedend? vroeg Lore, toen haar zuster den hoorn weer neerlegde. Heelemaal niet. DE HISTORISCHE WAGON UIT COMPIEGNE werd op bevel van den Führer naar Berlijn ge bracht Buitenlandsche journalisten kregen na de aankomst in Berlijn, gelegenheid den wagon te bezichtigen. DE BAD- EN ZWEMINRICHTING „DE OTTER” TE LOOS- DRECHT welke verleden jaar Kerstmis tot den grond af brandde, is weer opgebouwd. Exterieur van het nieuwe gebouw. Waar denkt u aan? Dokter Knauer zag er verschrikt uit. De tective. Hoe afschuwelijk klinkt dat. Neen, niemand bewaakt u. Hij voelde zich plotseling erg onprettig, want Hanni keek hem scherp aan en hij kreeg het gevoel doorzien te zijn. Dat u het intusschen hebt ge hoord, zegt mij mijn gezond verstand, ging hij haastig voort. U hebt im mers zelf gezegd, dat u gisteravond naar de Peterstraat waart gegaan. Nu en dat men u daar van alles zal verteld hebben is wel duidelijk. Hm, deed Hanni. De zaak was pijnlijk, zeide hij, De bioscoop kreeg een slechten naam. Ik sprak hier niet over om u niet van te voren allen moed te ontnemen. Hanni luisterde allang niet meer. Waarom jokt hij? ging het door haar hoofd. Hij weet, wat er gist»* ren in den bioscoop besproken is. Zou die vrouw daar hem op de hoogte hebben gebracht? Zij was nog uit haar humeur, toen dokter Knauer allang weer weg was. Het was noodig met Lore over de zaak te praten. Detective? Dat ont brak er nog maar aan. Toen Lore thuis kwam, was het bijna drie uur. Zij was bleek maar haar oogen fon kelden. De directeur was er, ver telde zij. Ik heb hem eruit gegooid. is. Zeg, ik zou niet kunnen slapen als ik wist, dat het hier was geweest. Hanni zag er bleek en doodelijk verschrikt uit. Daar had zij heele maal niet aan gedacht. Zij rees om hoog. Het moet deze kamer zijn, fluisterde zij, ik heb den geheelen tijd al zoo’n raar drukkend gevoel. Nu weet ik wat het is... Zij zaten naast elkaar en durfden nauwelijks adem te halen. Wij hebben niet eens een re volver, fluisterde Lore. Dat helpt hier ook niet. Lore gaf zichzelf een ruk. Je doet alsof je aan geesten gelooft. Jij bent er mee begonnen. Ja, maar voor de grap. Mooie grap. Zij zwegen, luisterden en lieten zich, toen alles stil bleef, weer in de kussens vallen. Later draaide Lore het licht uit. Maar slapen konden zij niet. Ook Hanni draaide onrustig heen en weer. Plotseling sloeg een klok, een, twee, drie. Hanni, slaap je? Neen, ik kan niet, het is drie uur. Wij hadden nog bij mevrouw Bergemann moeten blijven slapen. Het is allemaal verbeelding. Wij moeten... Zij zweeg plotseling en luis terde. Ook Hanni ging rechtop zit ten en hield den adem in. Werkelijk, beneden schelde de telefoon, onophou delijk. Wie kan dat zijn? Knauer. Hanni sprong uit bed. Misschien is er iets gebeurd. Lore wij moeten naar beneden, niemand 15X Daar voelden zij zich pas veilig en dit gevoel gaf haar ook haar zekerheid te rug. Twee domme stumpers waren zij, meende Lore, twee kuikens, die verdienden, dat men haar uitlachte. En Hanni, die alweer kon lachen, meende dat het goed «(as dat niemand haar had kunnen zien. Maar hoewel dit moedig klonk, vergat zij niet twee zware stoelen voor de deur te schui ven. Zij ontkleedden zich en gingen in bed, alleen de nachtlamp lieten zij branden. Hoe heerlijk waren deze bed den en hoe verrukkelijk de donzen dekbedden. Lieve help, als men zich eens bedacht, hoe ellendig de matras sen van mevrouw Bergemann geweest waren. Zij hadden zich erg moe ge voeld, maar nu konden zij toch niet slapen. Fluisterend praatten zij over alles, maar toen zij energiek besloten te gaan slapen en het licht uitdraai den, kwamen haar allerlei dingen voor den geest, zij zagen allerlei spoken langs haar bed gaan, hoorden steunen en zuchten, totdat Lore weer licht maakte. Weet je wat ik mij daar bedenk, dat wij dokter Knauer heele maal niet hebben gevraagd in welke kamer die vroegere bezitter gestorven straat. In de villa keerde Hanni met de twee werkvrouwen alles onderste boven. Men was jong en wat betee- kende een slapelooze nacht? Tegen elf uur kwam er bezoek. Dok ter Knauer. Hij was vol geestdrift over Hanni’s verschijning. Zij droeg een werkschort en had een doek over het haar en liet zich niet storen. Waar zij die huisvrouwallures van daan had, wilde hij weten. En wan neer hij eindelijk het geluk mocht hebben want zulk een vlijt moest beloond worden haar in een lunch room te begroeten. Terwijl hij dit zei, liep hjj voortdurend met haar mede, zij boende het parket van de speelkamer en keek nauwelijks van haar werk op. Haar antwoorden waren weinig. Zij was slecht gemutst. Misschien kwam het door den slechten nacht of vond zij het bezoek van Knauer op dezen tijd niet passend. Haar stugheid maakte hem verdrietig. Hij wilde afscheid nemen, maar hij had nog iets te zeggen. Ja, zeide hij ten slotte, wat ik u wilde zeggen, dat met die vechtpartij in den bioscoop, heb ik verzwegen, omdat... Nu keek zij hem voor het eerst vol aan. Hoe weet u dan mijnheer Knauer, dat wij daarvan op de hoogte zijn? U was immers gisteravond in de Peterstraat! O zoo, is het dat. Zij lachte ge dwongen. Wij worden bewaakt. U hebt detectives aangesteld, die ons bewaken. NIET MINDER DAN 200 JONGENS EN MEISJES VAN DE LAGERE SCHOOL die in bet Amstelparkbad te Amsterdam klassikaal zwemonderricht genoten hebben, „zwommen af”. Het in ontvangst nemen der diploma’s. HET LANDGOED „KAREOL” TE AERDENHOUT is in gebruik genomen als herstellingsoord voor ge wonde Nederlandsche militairen. Boven Een gezellig zitje in den prachtigen rozentuin. Onder: In den grooten vijver wordt op karper gevischt Nou ja. Lore kuchte. Vooruit dan maar, naar bed, of zullen wij een beetje halma spelen? Daar zaten zij aan de schrijftafel. Hanni ervoor en Lore erachter, waren doodmoe en toch klaar wakker en wisten met zichzelf geen raad. Men kon misschien een boek meenemen, stelde Lore voor. Waar bezat men an ders een boekenkast voor? Zij stond dus op, opende de vier meter lange met prachtig snijwerk versierde deur en sprong letterlijk terug..Want in plaats van boeken grijnsde haar een half dozijn maskers aan. Deze waren van een of anderen volksstam afkomstig. Wellicht hadden zij zelfs waarde en bleken kostbaarheden te zijn, maar Lore vond ze afschuwe lijk en knalde de deur weer dicht. Het sloeg half vier. En toen de slag nauwelijks verklonken was, klonk er vanuit de keuken een schot. En vlak er na nog een. Doodsbleek en bevend over al haar leden hielden zij elkaar omklemd. En toch was er niets vreemds gebeurd. Twee flesschen aardbeiensap hadden zich krakend van haar kurken ontdaan. De flesschen waren ‘s morgens, toen de provisie kamer schoongemaakt werd, naar de warme keuken gebracht en daar tot gisting gekomen. De snel aange komen nachtwaker loste het raadsel van de schoten op. Hoe onschuldig het geval ook was, de slaap was voor de beide meisjes niet meer te vinden. Desondanks ging alles den volgen den dag zijn gang. Om acht verliet Lore het huis en ging naar de Peter- DE EERSTE PRIJS. Een jonge boer met zijn veulen, dat den eersten prijs won op den 16en Zuid-Limburgschen Paarden- fokdag te Valkenburg. 1 jr .1 yT V 'W - - te. MMMt MM» y r 'V,® '‘.’I r f A ’T'- z '.Is

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5