HAAGSCHE COURANT Nederlandsche kinderen naar den Oostmark Afscheid dr. A. Scholte Vrijdag 12 Juli 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Rotterdammers Duinrell op HET „HAAGSCHE SANATORIUM” In den Haag worden ongeveer 250 per dag gekeurd RIJKE OOGST VAN VER ZWEGEN INKOMSTEN erl Ook uw kind DERDE BLAD Petroleumdistributie Twee liter van en Brooddistributie Hulp aan oorlogsslachtoffers te Het Nationaal Zeemansfonds ge- Het binnenlandsch-politieke streven in Nederland Officieele opening omstreeks 15 Augustus Een der kinderen wordt onderzocht op diphteritis. Het ziet er wat grie zelig uit, maar in werkelijkheid is het een zeer onschuldig onderzoek. Huishoudelijke arbeid ten plattelande DE VERKOOP VAN ZOMER- POSTZEGELS BIJ LUCHTAANVALLEN IS MEN HET VEILIGST IN HUIS Ook de banketbakkers sluiten zich aaneen Jn het Gemeentelijk Lyceum aan het Stokroosplein in den Haag heeft het afscheid plaats gevonden van dr. A. Scltolle, die benoemd is tol, rector bij hst Gemeentelijk Lyceum te Leiden. Groep van do aanwezageo. ,Vyfde van,Jinks «xiur dr. *an .Wijk en Jiaasl dezen. dr. A. Scitollo, Heden het getal 5000 bereikt Om volk wordt een leven naar eigen aard gewaarborgd Straatverkoop van nieuwsbladen andere periodieken wordt vrijgelaten De Nationale Inzameling Op initiatief van het Rotterdamech Nieuwsblad en met medewerking van de Haagsche Courant hebben heden ruim 800 Rotterdammers een zorgeloozen dag kunnen doorbrengen op het landgoed Duinrell te Wassenaar. Koos Speenhoff was er om er de vroolijkheid in te brengen. VAN WIE ZIJN DEZE RIJWIELEN? kinderen te ontvangen J De Nederlandsche kinderen voor den Oostmark VERLENGDE TERMIJN BRACHT DE GROOTE BEDRAGEN bevinden broodbon- de ver- van waarop geen zullen Alle kleedingstukken moeten zooveel mogelijk van een merk voorzien zijn. Mochten sommige kleedingstukken niet meegebracht kunnen worden, dan is dit geen beletsel voor deelneming aan het transport en zal hierin op andere wijze worden voorzien. Voorts hebben zij noodig een rugzak, terwijl verder gezorgd moet worden voor brood voor één maaltijd. Geen fruit, geen choco lade of zoetigheid. vraagstuk, volk voor moet op- 3 stel 4 paar No. 17618 De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming schrijft ons: Het publiek kan niet voldoende door drongen worden van het feit, dat men bij een bom-aanval en ook tegen scher ven van luchtafweerprojectielen, het veiligste in huis is. Men hoort telkens, dat in plaatsen, waar bommen zijn gevallen, personen geheel onnoodig zijn gekwetst, doordat zij hun nieuwsgierigheid niet konden bedwingen. Een bom-inslag is geen kijkspel en men stelt zich door zijn nieuwsgierig heid aan groote gevaren bloot. Bedenkt ook, dat een niet-gesprongen projectiel zeer gevaarlijk is. Raakt het niet aan. Blijft er op een afstand van rond 50 m. van verwijderd en waar schuwt dadelijk de politie. REEDS MEER DAN 1000 POSTEN BU BELASTING-INSPECT1E INGEKOMEN. Besprekingen gaande. De noodzakelijkheid op velerlei bied tot eenheid te komen, is ook door reeds besprekingen over een fusie gaan de tusschen de Nederlandsche Banket bakkers Vereeniging en den Nederland- schen R.K. Bond van Brood-, Koek-, Banket-, Chocolade- en Suikerwerken. Het Sanatorium de Lighallen aan de Doornikschestraat is in het afgeloopen jaar aanzienlek gemoderniseerd en uitgebreid. Het moest daartoe eeni- gen tijd gesloten worden. Naar wij thans vernemen zijn de werkzaamhe den in zooverre gevorderd, dat op één Augustus het sanatorium weer voor de patiënten in gebruik kan worden genomen. Er is plaats voor 32 man nelijke en evenzoovele vrouwelijke pa tiënten. Aangezien de naarn Lighallen, men denkt onwillekeurig aan de be roemde Hallen van Parijs, de gewel dige groentemarkt, minder juist werd geacht, is besloten dezen naam te ver anderen in „Het Haagsche Sana torium”. De officieele opening van het Sanatorium zal omstreeks 15 Augus tus geschieden. Op 15 Juli worden de stands geopend Evenals andere jaren worden dezen zomer aan de loketten van de postkan toren weer zomerzegels verkocht. Met ingang van 15 Juli zullen op de Willem de Zwijgerlaan en op het Anna van Saxenplein weer stands worden op gericht, waar zomerpostzegels ten verkoop worden aangeboden. De stand in het Hoofdpostkantoor is ingebruik genomen door de schade- enquête-commissie Rotterdam, zoodat men een nieuwe moest bouwen. Deze zal op 17 Juli in gebruik worden geno men. Het ligt in de bedoeling, dat deze stands 14 dagen open zullen blijven. Voorts zal men in September weder om deze stands gedurende een week, voor het publiek openstellen. Aan Duitsche zijde zal men dan ook in dit opzicht een afwachtende houding aannemen en zien, welke krachten zich uit het Nederlandsche volk ontwik- In aansluiting op hetgeen wij giste ren reeds schreven over de uitzending van Nederlandsche kinderen naar vacantie-oorden in het heerlijke Salz kammergut, vernemen wij nog, dat tot op heden zich vijf duizend kinderen hebben aangemeld. Van verscheidene plaatsen in het land stroomen de aan meldingen nog binnen, zoodat het te verwachten is, dat het aanvankelijk ge noemde aantal van 6000 kinderen ver overtroffen zal worden. Men verzekerde ons, dat de Rijkscommissaris met ge noegen zal overwegen of het mogelijk is nog eenge honderden kinderen meer de gelegenheid te geven zich te mid den van de schoone en rustige natuur van Opper-Oostenrijk te herstellen. Het is waarschijnlijk, dat men hierin slagen zal. Buiten Salzkammergut be staat in Tyrol en in nog andere stre ken van de Oostmark gelegenheid kin deren op te nemen op plaatsen, waar de natuur zeker even schoon en rustig ,is en ver van het oorlogsgewoel. Stre ken, waar ook de voedselsituatie niets te wenschen over laat De eerste trein. Zooals reeds gemeld, zal de eerste trein met kinderen op 20 Juli a.s. ver trekken. Deze trein vervoert 900 kin deren en wel uit de volgende plaatsen: Den Helder, Alkmaar, Velzen, Zand- voort, Haarlem, Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, den Haag. Delft, Vlaardingen, Enkhuizen, Edam, Gouda en Amsterdam. Steun aan oorlogsslachtoffers Aan het verslag van het Nationaal Zee. mansfonds” over 1939, dat reeds eenigen tijd geleden verschenen is, ontleenen wij het navolgende. Sedert den aanvang van den oorlog tot medio* Maart 1940 werden 23 schepen van koopvaardij, en visschersvloot getrof. fen door een ramp, wier oorzaak in den oorlog gelegen is. Niet minder dan 162 zeelieden hebben reeds in genoemd tijd vak het leven gelaten. Terstond na het uitbreken van den oorlog kwam de wensch op de statuten van het fonds uit te breiden en wel zoo danig, dat de werking van het fonds niet beperkt bleef tot degenen, die het slacht offer geworden waren van den oorlog van 1914 tot 1918. Hiertoe werd inmiddels overgegaan. Het bestuur meende hiermede geheel in den geest van de oprichters van het fonds te handelen. Het onmiddellijk gevolg van deze uit breiding is, dat financieele hulp meer dan ooit dringend gewenscht wordt om aan alle aanvragen tot steun te kunnen vol doen. terwijl naar alle waarschijnlijkheid het aantal aanvragen om steun in de toe. koms’ nog zal toenemen. Bijzondere na druk wordt daarom in het verslag gelegd op het vinden van nieuwe middelen, opdat hulp cok inderdaad verleend kan worden. In 1939 werden voor rekening van het fonds aan 280 gezinnen of alleenstaande personen periodieke uitkeeringen ver leend tot een bedrag van rond 27.700 28.600 in 1938). De contributies en giften in eens komen in haar geheel ten goede aan hen, die hulp behoeven, aangezien de administratie vol komen belangeloos door de vereeniging „Zee.risico” gevoerd wordt. Het adres van het „Nationaal Zeemans. fonds" is: Singel 126130 te Amsterdam. C., gironupuner 14812. Nu op verschillend gebied, zooals op dat van de pers, van de sport en van het sociale leven, middelpunt zoekende krachten aan het werk zijn en aller- wege het woord concentratie een bij zonder actueelen klank heeft ver kregen, stellen velen zich de vraag hoe de Duitsche autoriteiten staan tegenover dergelijke pogingen op bin- nenlandsch politiek gebied. In een persconferentie heeft de l’resse-dezernent, de heer W. Janke, over dit onderwerp een belangwekken de verklaring afgelegd. Hij achtte de concentratiepogingen, d.w.z, het streven om het geheele Nederlandsche volk in één beweging samen te brengen, ge heel liggend in de lijn van dezen tijd. Sommige lieden uit de oude doos stellen zich tegen deze stroomingen te weer, doch dit verzet zal waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. Tegenover de concentratiebewe- gingen op binnenlandsch politiek Aan de kinderen moet geen geld, in welken munt ook, worden meegegeven. Als de aanmelding even vlot ver loopt als dit de laatste dagen het ge val is, dan kan men natuurlijk op een zeer groot aantal kinderen rekenen. Zooals wij indertijd reeds gemeld heb ben, vinden de Duitsche autoriteiten het niet in het minst bezwaarlijk, dat er meer dan zesduizend meegaan. In verband met den langen duur van het verblijf in den Oostmark zullen de laatste transporttreinen ongeveer 1 Augustus vertrekken, zoodat daarmee automatisch de aanmelding stopgezet zal worden. kelen en hoe zij zich gedragen. Indien zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, zullen de Duitsche autori teiten niet tot ingrijpen overgaan. In het algemeen zien zij met belangstel ling en met vreugde, dat er teekenen zijn, dat men in het volk zelf actief wordt en dat er leven in de brouwerij schijnt te zullen komen. e De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenland- sche zaken, heeft aan de burgemees ters medegedeeld, dat zijn ambtgenoot van justitie den procureurs-generaal bij de gerechtshoven heeft verzocht te bevorderen, dat de straatverkoop (col portage) van nieuwsbladen en andere periodieken wordt vrijgelaten. In verbar^i hiermede noodigt hij de burgemeesters uit te bevorderen, dat voor zoover in hun gemeente een door den raad of door den burgemeester op grond van artikel 220 Gemeentewet uitgevaardigde verbodsbepaling van kracht is, deze ten spoedigste wordt ingetrokken. Het vorenstaande geldt mede voor bepalingen, waarbij den straatverkoop zoo wordt beperkt, dat zij practisch niet kan worden uit geoefend. Voorts is den burgemeesters verzocht aan de ambtenaren van plaatselijke politie opdracht te geven om handha ving van de hier bedoelde bepalingen, in afwachting van badr intrekking, ach terwege te laten. De nationale inzameling voor door den oorlog getroffen Nederlan ders heeft te Assen opgebracht ruim 7000 te Gorinchem 10.000 Schore 1014. Steunverlening in handen van het Fonds voor oud-militairen. Op initiatief van den voorzitter van het Marine Rampenfonds kwamen af gevaardigden van verschillende ver- eenigingen en instellingen, die op een of andere wijze steun verleenen aan oud-militairen opnieuw bijeen, ten einde overleg te plegen inzake de or ganisatie voor steunverleening aan de verminkten en de nagelaten betrek kingen van de gevallenen in den hui- digen strijd. Op de vergadering waren tegenwoor dig afgevaardigden van Vaderlandsch fonds ter aanmoediging van ’s lands zeedienstAdderfonds Marine Ram penfonds Koninklijke nationale ver eeniging steun aan miliciens Natio naal fonds voor ondersteuning nage laten betrekkingen der in Nederlandsch- Indië gevallen militairen Koninklijke Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot” Koninklijke Nederlandsche ver eeniging „Ons Leger” Nationale bond het Mobilisatiekruis, zoomede fonds van den gewapenden dienst (fonds voor oud-militairen) Op de bijeenkomst werd besloten, de steunverleening in handen te stellen van het laatstgenoemde „fonds voor oud- militairen”, gevestigd Nes 57, Amster dam, welk fonds in 1815 werd opge richt, met het doel, aan verminkte militairen en de nagelaten betrek kingen van strijders steun te ver leenen. In de laatste jaren waren het vooral hulpbehoevende oud-militairen, die in Nederlandsch-Indië gediend hadden, welke uitkeeringen ontvingen. De andere hierboven vermelde ver- eenigingen en instellingen zullen daar bij zooveel mogelijk haar medewerking verleenen. Het fonds voor oud-militai ren zal, om den noodigen aanvullen den steun op hetgeen door den Staat aan pensioenen enz. zal worden uitge keerd, te kunnen geven, een ernstig beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk moeten doen. Hier omtrent zijn verschillende plannen in bewerking. Wij vermelden voorloopig hier, dat het gironummer van het fonds voor oud-militairen is75597. waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 21 Juli a.s. de met »,61” tot en met „70” genummerde dubbele bonnen van het boekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der enkele bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 21 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven •oorts tot en met 25 Juli a.s. geldig. De commissaris van politie, chef van den Centralen Opsporingsdienst, deelt mede, dat zich aan zijn bureau de volgende, vermoedelijk van diefstal afkomstige, rijwielen bevinden, waar* van de eigenaar onbekend is: a. 4 heerenr ij wielen, w.o. één oud „Batavier’-rijwiel met versleten zadel dek, één gemerkt „Royal-Hunter” en één rijwiel, waarop zich een lantaarn met zwarten kap bevindt; b. een heerenrijwiel, gemerkt ,Jun- cker”, lux transportmodel, waarop lantaarn merk „Populair”, hetwelk op 8 Juni j.l. is ontvreemd; c. een damesrijwiel, gqmerkt ..Edo”, waarop belastingmerk in veiligheids huls, hetwelk op 7 Juni j.l. in de om geving van de Assendelftstraat is ont vreemd; d. een damesrijwiel, waaraan zich op het voorwiel 2 dynamo’s bevinden, terwijl het van een stuurtasch is voor zien. Bedoelde rijwielen zijn eiken werk dag van 12 uur 30 tot 2 uur 30 te be zichtigen aan het bureau Laan Cqppa kinderen en ge- on derzocht op besmettelijke ziekten. Daartoe wordt hun met een watje de neus en de keel „uitgestreken”, zooals dat heet, om te zien of zij ook diphte ritis hebben. Verder worden zij in het consultatiebureau doorlicht. Dit ge schiedt met het oog op tuberculose en eventueele afwijkingen. Ook moeten de ouders een verklaring teekenen, dat zich in hun gezin de laatste zes weken geen besmettelijke ziekten hebben voorgedaan. Naar men ons mededeelde, worden met ingang van heden ongeveer 250 kinderen per dag gekeurd. Voor het eerste transport op 20 Juli zijn reeds een vierhonderd kinderen aan het me dische onderzoek onderworpen. Het ligt in de bedoeling, dat zij per trein naar Utrecht gaan, waar de treinen voor den Oostmark gereed zullen staan. In het gymnastieklokaal van de Ge meentelijke Handelsdagschool zetelt tenslotte de heer E. J. Fran^oys, ad ministrateur Van het Haagsche comité Kinabu, die de kinderen inschrijft en den ouders een lijst overhandigt, waar op staat, wat hun spruiten noodig heb ben. Zij moeten voorzien zijn van 1 stel bovenkleeding (jurk of pak), ondergoed (hemd en broek), kousen, 2 stuks nachtkleeding (nacht hemd of pyama), 3 handdoeken, 1 zwempak, 1 paar gymnastiekschoenen, 1 gymnastiekbroekje, 1 gymnastiek- truitje, 1 tandenborstel, 1 tube tand pasta, 1 kam, 1 stuk zeep, 1 borstel, 1 badhandschoentje, 1 regenmantel, 1 paar pantoffels, 1 paar gewone schoe nen, 1 paar stevige schoenen (aan trekken), 1 hoed of pet. terrein nemen de Duitsche bezet- tingsautoriteiten het standpunt in, dat van den aanvang, af door den Rijkscommissaris tot uitdrukking is gebrachtaan het Nederland sche volk zal een leven naar zijn eigen aard gewaarborgd zijn. Dit brengt mee, dat de Duitsche auto riteiten de binnenlandsch-politieke bewegingen zooveel mogelijk de vrije hand zullen laten en hindernissen in den weg leggen. Dit brengt in de tweede plaats mede, dat zij geen voorkeur aan den dag zullen leggen voor eeniger- lei richting. Het betreft hier im mers een Nederlandsch dat het Nederlandsche zichzelf en op zichzelf lossen. kan een heerlijke vacantie door- brengen in Salzkammergut, wan- neer ge het heden nog aan den X burgemeester van aw woonplaats opgeeft. Opper-Oostenrijk is ge- reed de Nederlandsche vacantie- i. I voor het tijdvak 15 tot en met 28 Juli De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 15 Juli a.s. tot en met Zondag 28 Juli a.s. de met „periode 3” gemerkte petroleumze- gel recht geeft op het koopen twee liter petroleum. Bon 61 tot en met 70 voor de komende week De secretaris-generaal, Wij hebben vanochtend een bezoek gebracht aan den Gemeentelijken en Geneeskundigen Gezondheidsdienst, waar de kinderen gekeurd en inge schreven worden voor de reis naar den Oostmark. Meldden we gisteren, dat zich 900 kinderen hebben opgegeven, thans is dc 1000 al ruim overschreden, i Hieronder bevinden zich van allerlei rangen en standen c~ zindten. Zij worden voornamelijk 2-l.i op Technisch adviesbureau. Bij de stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande, die een soort ver lengstuk is van het departement van On derwijs, bestond reeds geruimen tijd het plan tot het instellen van een technisch adviesbureau voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande. Op dit bureau zouden verschillende werkzaamheden op huishou delijk gebied bestudeerd kunnen worden om daarna op de cursussen, welke van deze stichting uitgaan de beste methoden te kunnen propageeren. Vele vraagstukken vragen om aandacht, bijvoorbeeld: Wat is de doelmatigste metüode tot het behan delen van de huishoud-wasch? Welke is de beste lichaamshouding bij landarbeid? Hoe kiest men een doelmatige kleeding bij ver schillende huishoudelijke bezigheden? Juist nu is het besparen van materiaal van het grootste belang. Wanneer wij we ten, dat er in ons land 1,8 millioen huis houdingen zijn met een totaalverbruik aan goederen van tenminste 2J milliard gulden, dan zou door een besparing van 5 pCt. door betere en zuinigere werkmethoden 'n bedrag van 100.(XK).000 beschikbaar ko men, waarvoor heel wat levensgeluk en ge zondheid verschaft zou kunnen worden. Voor de instelling van een zoodanig bu reau werd de medewerking verkregen van de beide vereenigingen van leerkrach ten bij het landbouwhuishoudonderwijs en de boerinnenbonden, welke elk een be stuurslid voor dit werk aanwezen. Gisteren avond in het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de installatie van dit bestuur door den voor zitter van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande prof. dr. G. A. van Poelje plaats. Als leidster van het bureau, dat gevestigd zal worden op de boerderij de Schipborg te Anlo, is aange wezen mevr. Willinge Prins-Visser. Als eerste onderzoek zal in samenwer king met het Rijksvezelinstituut onderzocht worden de invloed van verschillende waschmiddelen op de wolvezel Door mid del van een enquête zal bovendien nage gaan worden, hoe de wolwasch in de huis gezinnen wordt behandeld. „Lest best”, zegt de hoofdinspecteur der directe belastingen, als hij het lijstje doorziet, waarop een aantal der hoogste posten zijn genoteerd uit een oogst van meer dan 1000 opgaven van in het verleden voor de belastingen verzwegen inkomsten of vermogens. De tweede phase van ’t z.g. generaal pardon, welke Maandag a.s. afloopt, heeft de groote bedragen gebracht, welke in de eerste periode toch nog achterwege waren gebleven, maar waarvan de hoofdinspecteur de over tuiging had, dat ze voor den dag moes ten komen. Hij vergiste zich niet, getuige de reeks posten, welke hij ons kon noemen en waaronder indrukwekkende bedra gen voorkomen. De kleintjes gingen voor, de grooten volgden nu. Hier is een bloemlezing uit de zameling. Een post van 230.000één f 160.000, van 155.000, van 139.000, ƒ135.000 en 104.000. Drie van ruim ƒ80.000, één van ƒ65.000 en enkele van omstreeks 50.000. Ettelijke, va rieer ende in grootte van 40.000 tot 25.000. Men ziet het, de buit van den fiscus is niet gering en nog is de „inventari satie” der binnengekomen opgaven niet beëindigd. Het totale bedrag, dat tenslotte uit het generaal pardon zal voortkomen en waarin dan ook de tallooze kleinere posten zullen zijn opgenomen, zal alleen voor het ressort 's-Graveiihage stellig .een paar millioen bedragea, ^wan Caltenburch 13,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9