ZOEKT DE ZON OP STADSNIEUWS PAGTTA 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JULI 1940 DERDE BLAD, Predikbeurten Scheveningsche klanken /%c /c/iveifitjsk wcvt'cc Borende Kiespijn VIJFTIG JAREN HUWELIJKSTROUW i PU J. C. KNUTTEL OVERLEDEN AMSTERDAM KRIJGT GARNALEN ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN VERSTREKKING VAN KOSTE- LOOZE RIJWIELBELASTING- MERKEN CABARET EN DANSEN IN HET PIER-PAVIUOEN VERGADERING GEMEENTERAAD NET DE mJm *M DAGJE W „ER OPUIT.! IJmuider visschers naar Scheveningen BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN RECLAMES. Pharmaceutische Fabr. A Mijnhardt. Zeist 57, 10.30 kerk, pfarrer uur Het echtpaar Brouwers. hier be- de ze Scheveningen 'n in as die vis- W vervaardigd toepasselijk Rotterdamsche geëvacneerden willen dit feit vieren die be en J Smelik. van van De Gemeenteraad zal op Maandag 22 Juli a.s. bijeenkomen, des middags om half twee. de J. SCHADE-ENQUETECOMMISSIE Met ingang van 18 Juli a.s. zijn de provincies Zuid-Holland, Gelderland schade- Lutherkapel, Haverschmidtstraat 10.30 u. Vrijz. kerkdienst onder mej. dr. Nieuw programma Wie zich een avond lang amuseer en wil in een prettige, beschaafde omge ving zal deze week in het Pier-pavii- joen zeker veel van zijn gading kunnen vinden. Daar treden op het populaire tweetal Tholen en van Lier met hun niet minder populaire liedjes. Zij bren gen geheel nieuwe liedjes, die voor een deel zijn aangepast aan dezen tijd. Het ..Zet je schouders er onder en je tan den op elkaar”, had b.v. zeer veel suc ces. Geestige liedjes waren voorts „Chi- neesche zijde” en De huilebalk”. Naast deze Hollandsche humoristen treden op Randall, Melino en Hollis, drie bekende Amerikaansche excen trieken. die met hun malle fratsen het publiek aan het lachen brengen. Zij zijn anders dan andere excentrieken en verdienen daarom ten volle onze aan dacht. Vergeten wij tenslotte niet de uitstekende band van Secco te vermel den. die de dansmuziek verzorgt. BADEN. In het gemeetelijk Volkszeebad Kijkduin zijn gisteren 231 baden genomen, in het Volkszeebad Scheveningen 1399, bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen 475 en in het zwembad Zuiderpark 2865. De temperatuur van het water was he den te Scheveningen 63 en in het Zuider - parkbad 66 graden. In de school aan de Alberd. Thijm- straat is een groot aantal Rotterdam sche geëvacueerden ondergebracht. Op 23 Juli zal daar feest zijn, omdat het echtpaar S. Brouwers-J. Brouwers- Hansen het feit herdenkt, dat het vijf tig jaar geleden in den echt verbonden werd. Beide echtelieden zijn ongeveer tachtig jaar. Nu heeft zich uit de ge- evacueerden een comité gevormd, dat van dien dag een feestdag wil maken voor de geheele schoolbevolking. Wa renhuizen en winkels zijn bezocht en hebben allerlei feestartikelen gegeven. Het mandolineorkest Vreugd door Mu ziek, de cabaretclub H.O.B. en de band Stormy Weathers zullen voor een vroo- programma zorgen, terwijl het dansje na afloop daarvan eveneens niet zal ontbreken. Feestvieren kost geld. En dat bezitten deze van alles berooide menschen niet. Er is alleen geld voor het allernoodzakelijkste levensonder houd. Daarom doet de feestcommissie een beroep op de Haagsche burgerij om een gift te schenken voor dezen heuge- lijken dag, waarover nu reeds hun ge dachten vol zijn. Het adres is Stichting Hulp aan Rotterdamsche Vluchtelin gen. Tehuis Alb. Thijmplein. Ook kan men zijn gift overschrijven op het giro nummer 186561 van luitenant J. Busquet. de leider van het tehuis. en Utrecht standplaatsen van ehquêtecommissies gevestigd. De gemeenten 's Gravenhage, Rijs wijk. Voorburg ('s Gravenhage inspec tie der-directe belastingen) en Wasse naar. Leidschendam. Nootdorp en ?oe- termeer ('s Gravenhage inspectie der registratie en domeinen) behooren o.m. onder de inspectie 's Gravenhage (briefadres Zuid Binnensingel 212/216). dat is wel ’t ergste, wat onze plaes en oak aare kustplaese overkomme kos. Onze visscherlui, die met dezelfde nette en op dezelfde plekke visch-tede as de mensche van de Maes-aèves (zoa- as Vlaering, Sluiès en aare plaese) mogge gien pekel-aèring maeke. In al de istorie-booke wordt van de groate aèringvisscherij esproke-n-as van ’n „Goudmèin” En van die tèid of an, dat was onder Karei de vèifde. dae- teert al ’t woord „Zeebanket”. Maar die goudmèin was allien maar voor enkel- de bevoorrechte plaese bestemd. En van dat zeebanket mog deur Scheve- lingers of Kattekers iet eproffiteerd worde. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Offe- ringa. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur de heer J. C. Wie- lenmaker en 6 uur de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop, Oud Geref. gem., Westduinweg 10, 10 u. en 6 u. ds. B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 u. en 6 u. leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te. Visschershaven 77, samenkomst 10.15 u. Leger des Heils. Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur ver- lossingssamenkomst. Leidster adjudant D. J. Korte jr. Wijziging van de uren, waarop aan vragen ingediend kunnen worden JUBILEUM TH. P. H. M MARSE. Maandag zal de heer Th. p. h. M. Marsé. procuratiehouder van de N.V De Haagsche Commissiebank alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. TWEE KINDER-MATINÉE’S IN LUTINE-PALACE. De directie van Lutine-Palace te Scheve ningen wil ook voor de kinderen in het hoog-seizoen eenige speciale voorstellin gen arrangeeren. Allereerst heeft zij de keus laten vallen op „Hans en Grietje”, het békende sprokje van Gebr. Grimm, welke vertooningen plaats vinden a.s. Woensdagmiddag 17 en Zaterdagmiddag 20 Juli. De opvoeringen worden gegeven door het Nederlandsch Sprookjes-Tooneel, Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardt jes”, Doos 10 en 50 ct. - N.V. Hedenochtend zijn van IJmuiden ver trokken 11 kustvisschers-vaartuigen. welke vanmiddag ongeveer tusschen 1 en 2 uur te Scheveningen zouden aankomen en met ingang van Maandag van Schevenin gen uit aan de kustvisscherij zullen gaan deelnemen. Van deze schepen zal een ge deelte op versche zeevisch visschen, de Qyerige op garnalen De garnalen van deze schepen zullen gekookt worden aange voerd en zijn in hoofdzaak bestemd voor Amsterdam. De Amsterdammers, die tot heden verstoken waren van den aanvoer van garnalen, zullen dus, indien de weers omstandigheden niet teg nwerken. Dins dagochtend a.s. weder deze visch kunnen verkrijgen Het is bekend, dat het Am- sterdamsche publiek deze visch gaarne in levenden staat koopt en die dus zelf kookt en, pelt De huidige omstandigheden maken het echter onmogelijk, de garnalen in voldoend levenden staat aan het pu bliek in Amsterdam te leveren. Deze gar nalen. welke aan boord worden gekookt, doen, wat kwaliteit betreft in geen geval onder voor die, welke levend worden af geleverd en daarna door het publiek zelf gekookt worden. De hierboven bedoelde schepen zijn: IJM 343, 318, 310. 207. 208, 211. 213, 215, HD 40. 184, ei. RO 3. KINDERMATINÉE HENRI NOLLES. De derde kindermatinée van dit seizoen die Woensdag 17 Juli, onder leiding van Henri Nolles in de Kurzaal wordt gegeven, omvat weer een geheel nieuw en amusant programma. In het mechanisch poppen theater worden de wonderbaarlijke avon turen vertoond van den slimmen aap Bob, een boeiend kinderverhaal in drie bedrij ven. Daarna wordt er met alle kinderen een marsch gemaakt over het terras, waar bij allen van een feestmuts worden voor zien. Na de pauze wordt in de zaal weer het vroolijke stoot-balspel gehouden en tot slot worden door Nolles een reeks nieuwe vermakelijke goocheltoeren vertoond, waarbij de jeugd zelf mag medehelpen. TENTOON STELLING SCHOOL VOOR WINKELPERSONEEL Van Maandag a.s. tot en met Vrijdag wordt in de School voor Winkelperso neel in de de Gheynstraat 129 een étalage- en reclameteekeningen-tentoonstelling ge houden. De tentoonstelling is des middags van 25 en des avonds van 810 uur geopend. Ned. Protest, bond, aula 2e gymnasium. Bildersstraat. 10.30 uur ds. H. Luchie?, legerpredikant. Remonstr. Geref. gemeente. 10.30 uur dr. W. R. M. Noordhoff, van Haarlem. Doopsgez. gem.. 10.30 uur ds. P. Vis. 10.30 uur dr. H. A. ten Nu blijkt, dat vele voor uitreiking van een kosteloos rijwielbelastingmerk in aanmerking komende personen, door plaatsing in de werkverschaffing of door tewerkstelling op andere wijze, verhin derd zijn overdag hun aanvraag in te dienen, behoeft de openstelling van het kantoor ingang poort Z. O. Buiten singel 179 waar de werkzaamheden wor den verricht eenige wijziging. Met in trekking van vroeger daaromtrent ge dane publicaties wordt bericht, dat de aanvragen worden behandeld 's morgens van 91 uur en des avonds van 6.30 9.30 uur, Zaterdags alléén van 91 uur en wel in alphabetische volgorde naar de eerste letters van den familienaam der aanvragers t.w .15 Juli van Ha t/m Hel op 16 Juli van Hem t/m Hog op 17 Juli van Hoh t/m Hijz; op 18 Juli van I t/m Kezop 19 Juli van Ki t/m Koo op 20 Juli van Kop t/m Kijzop 22 Juli van La t/m Lez op 23 Juli van Lia t/m Lijz op 24 Juli M; op 25 Juli van N t/m O; op 26 Juli van Pa t/m Pozop 27 Juli van Pr t/m Qop 29 Juli Rop 30 Juli Sa t/m Smisop 31 Juli van Smit t/m Sijzop 1 Aug. T t/m U op 2 Aug. van Va t/m Viz op 3 Aug. van VI t/m Vijz op 5 Aug. van Wa t/m Wik; op 6 Aug. van Wil t/m Wijz; op 7 Aug. Z. De avondzittingen zijn uitsluitend stemd voor hen, die wegens werkzaam heden verhinderd zijn overdag te komen. Werkloozen hebben dan geen toegang. Belanghebbenden worden in eigen belang aangeraden zich aan te melden op den dag, welke daarvoor hierboven is aan gegeven. Nalatigen worden eerst na 7 Augustus a.s. geholpen en loopen der» halve de kans bekeurd te worden, indien zonder merk of bewijs van een rijwiel gebruik wordt gemaakt Zij, van wie de eerste letter van den familienaam loopt van A t/m G en die op de avondzittingen van 9 en 11 Juli, wegens de te groote toeloop niet geholpen konden worden dus de niet-werkloozen kunnen hun aanvraag alsnog op één der avondzittingen van de week 15 t/m 19 Juli a.s. indienen. CHRISTELIJK RESIDENTIE MANNENKOOR. Het Christ. Residentie Mannenkoor, gaf Woensdag een zangavond, In de tot hospi taal ingerichte kerkzaal. Muzenstraat 4. Het koor opende den avond met Gezang 3, waarna het „Ecce quomodo moritur” gezongen werd in memoriam aan hen, die hun leven lieten in de uitoefening van de hun opgedragen taak. Het programma, dat aan allen uitge reikt was, vermeldde de zangnummers: Heilig, Sterrennacht, Nimmer nacht. Vrijage, Mijn Taal, De Gijpten, De Kuiper en de Apotheker, welke onder de bekwame leiding van den dirigent L. W. Vischer op uitstekende wijze werden vertolkt. Mej. Rie de Geus, sopraan, begeleid door den heer Henk D. Herzog, piano, verleen den dezen avond hun medewerking. Gezongen werd „Ik wil zoo gaarne knie len”, Avondmijmering, „Lente” en „Zo mer”. Deze nummers werden op zeer ver dienstelijke wijze door Rie de Geus gezon gen. In de pauze werden aan alle militairen, omstreeks 200, fruit, sigaren, en sigaretten, uitgereikt. Het koor werd hiertoe in staat gesteld door mevr, de Geus. Aan het eind van dezen avond werd door de hoofdzus ter dank gebracht voor het gebodene. De voorzitter van het koor, de heer J. N. Hagg, dankte allen die aan het welsla gen van dezen avond hadden meegewerkt. Met het zingen van Gezang 96 werd de avond gesloten. BEGRAFENIS H. C. JANSEN. Hedenochtend is op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan ter aarde be steld het stoffelijke overschot van den heer H. C. Jansen, eere-voorzitter en oud-voorzitter van de Algemeene R.K. Propagandavereeniging De Katholieke Garde. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heeren W. van Velzen, hoofd R.K. jongensschool in Loosduinen; W. F. van Hooff, penningmeester van de R.K. café- en restauranthoudersbond Sint Josef, af- deeling den Haag; H. W. Diesveldt, oud- voorzitter van dezen bond; A. G. Velu, namens de afdeeling den Haag van de Katholieke Garde, afd. Sint Martha; A, van Herk. directeur Handelsschool voor meisjes; J. Moeskops, lid van den Ge meenteraad; B. van der Kooy, voorzitter van Sint Jacobus, afdeeling den Haag; C. D. Wesseling, stichter var; de Katho lieke Garde; F. Meus, voorzitter van de R.K. vereeniging van loodgieterspatroons, afdeeling den Haag: W. van Breda en H. B. M. Drost, algemeen voorzitter en*al gemeen secretaris van de Katholieke Garde; A. N. Govers, boekhandelaar, en mr. D. v. d. Oever, gemeenteraadslid. De absoute en de beaarding geschiedde door pastoor J. Jansen uit Amsterdam, een broer van den overledene. In de kerk van de Heilige Familie heeft hij tevens een requiemmis opge dragen. CXXXVI. In z’n bekende book klaegt J. C. Vermaas der over, dat Scheveling vrooger noait tot die ontwikkeling èit kenne kpmme. die van ’n netuurlike gang van zaeke verwacht aa magge worde. En de man èit er waerlik alle rede voor, om die verzuchting te glaeke. As je naegaet oe der van z’n leve-n- ewerkt en ezwoegd is en datte de Sche- velingers an ondernemingsgèist en ak- tivitèit noait te kort ekomme benne, dan mot je je wel der is met verwon dering ófvraege, oe lang of 't wel eduurd eb, eir der met recht van ’n bloeiende visscherij esproke kon worde. Kik allien maar ’s nae t èigenaer- dige fèit, dat 't tot 1857 èit motte dure, eir dat 't verbod innetrokke wier, datte de Zijkanters. zoa-azze-n-indertèid Sche- velingers, Kattekers, Noortekers, en Zandvoorters enoemd wiere, gien aèring mogge kaeke, ‘t zij op zèi, ’t zij op de wal. Beschouw je de geschiedenis van onze visschersplaes van de leste èiwe van naebij. dan kom je tot de konklu- sie, dat ons dürp al die tèid meir of minder in armelike omstandig-eedes verkeird eb. Iet allien, datte de vis- scherij-uiètkomste altèid ’n wispelturig en veulal minder gunstig verloap te zien egeve-n-ebbe, maar ons volkje èit in de loap van al die jaere oak gere- geld te kampe-n-aad met kortzichtige voorschrifte en maetregele van Bove-n- óf. Vooral daèrdeur wier de bloei van onze plaes tientalle jaere-n-achter me kaar teuge-n-ouwe. Want je staet er toch voor, oe 't mogelik eweest is, dat zoa’n wantoestand van gien pekel- aèring an te magge brenge, zoa lang stand kenne-n-ouwe-n-eb. De bekende A E. Maas, die beetje vorder keek as z’n neus lang was, klaegde-n-al over onverstandige maetregele van de Staete van Olland in ’n vlugschrift, dat in 1851 uièt-egeve wier deur K. Fuhri in Den Aèg en dat tot titel aa „Wat is Scheveling en wat zou Scheveling kenne weze We zoue de interessante bizonder-eedes van dat vlugschrift ier allemael moeielik kenne vermelde Dat is dan oak de bedoeling iet. Maar dat verbod van aèringkaèke, dat tot 1857 nog van kracht ebleve-n-is, Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat) 10.05 u. ds. ten Kate, 5.30 u. ds. Bonders. Kievitkerk, 10.05 uur ds. Honders. Ned. Protestantenbond. 10.35 u. ds. j. Wegerif, van Rotterdam. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. J. Smelik, 5 u. ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 il uur ds. W. A. Wiersinga, 5 u. ds. ’t Plakkaet van de Staete van Ol land en West-Friesland, waerbij ’t ver- booje wier voor al de kustvisschers, om aèring te kaeke, te zoute-n-of in tonne te pakke, wier uièt-evaerdigd op 15 Mei 1751. De Schuities mogge-n-allien maar vorsche-n-an de wal brenge. En de straffe, die op overtree-ing esteld wazze. daer zou de groaste misdaedi- ger nog van opschrikke. Elke opvae- rende van ’n schuitje zou in zoa’n ge val vervolgd worde wegens mèin-eed. En dan zou de aèring in beslag enome en ’n boete oppelege worde van 25 guide de ton. Oak op ’t vervoer stong verbeurd-verklaering van de aèring, benevens van schip, schuièt of kar, waer de aèring in vervoerd wier. In de mèiste gevalle bovedien nog zus onderd guide boete op de koap toe. Op ’t ge bied van straffe-n-uiètdèile wisse ze» in die tèid wel van wante. Op die menier krege de Maes- aèves ’t allienrecht om pekel-aèring an te magge voere. Der wiere-n-indertèid kaptaèle bij verdiend. Wat zoue daer oak de kustvisschers van kenne prof- fiteere-n-ebbe. En wat zou de toestand van plaese-n-as Scheveling, Kattek, Noortek en Zandvoort der iet èil wat beter uièt kenne zien ebbe, scherij vrij-ebleve-n-aa Van de Zijkant is er oak èil wat keire-n-alles in 't werk esteld eworde, om dat monopolie van de Maes-aèves ongedaen te maeke. De Kattekers wazze nog feller as de Schevelingers. Die benne met dat doe! vijftig jaer eirder in ’t geweer ekomme. Laeter kwamme de aare plaese der bij. Maar wat of er oak edaen wier, alle poginge NED. HERV. GEMEENTE. Teneinde de beheersbelangen ten aan zien van de wijkkerk en de wijkgebouwen in zijn wijk beter tot hun recht te doen komen, heeft zich in de wijk van dr. L. D. Terlaak Poot, predikant van wijk 19 der Ned. Herv. gemeente hier ter stede, een raad van beheer gevormd, waarin ver schillende personen namens bepaalde in stanties zitting hebben genomen. De kerk voogdij doet zich in dien raad vertegen woordigen door jhr. mr. H. de Ranitz en jhr. ir. J. A. Quarles van Ufford; de ker- keraad door de heeren J. v. Andel en L. Schipper en het bestuur van het diacones senhuis „Bronovo”. dat eveneens in deze wijk ligt door ds. H. J. Dijckmeester en H. P. C Zanen. Voorts hebben in dezen raad zitting ge nomen de dames en heeren mevr. S. de Moll-v. Otterloo-Röell. mevr. H. E. Baro nesse van Asbeck-de Beufort, mevr. C. A. Heyman-Hol, mevr. M. Vos-Dijkshoorn, mej. Th. W G. Molengraaff, mej. J. Mul der, W. Bakker, B. C. v. d. Berg, D. Brouwer, jhr. mr. G. W. v. d. Does, H. v. Eesteren, G. de Groot, A. L. Lan gendoen, dr J. Obbink, dr. L. D. Terlaak Poot, J. A L. Vervloet, C. Voormolen, C. H. Sonneveld, Ph. H. Sluyter, W. P. Hoogeveen, ir. H. ten Bokkel Huinink, dr. P. Doornenbal. A. v. Pelt en drs. H. C. de Lint. Allen hebben hun benoeming aanvaard. COLLECTE MIDDERNACHTZENDING. Op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Juli houdt de Haagsche Middernachtzending haar jaarlijksche collecte langs de huizen, ten bate van den arbeid van bovenge noemde vereeniging. De opbrengst dezer collecte wordt bestemd voor het werk in de Doorgangshuizen en het Consultatie, bureau. Van harte hoopt het bestuur, dat, niet tegenstaande de zeer bijzondere tijden, deze reeds van ouds bekende collecte een vriendelijk onthaal moge vinden Meer dan ooit heeft de Haagsche Mid dernachtzending steun dringend noodig. Rijswijk. Ned. Hérv. kerk. 10 uur ds. Post, en 6 uur de. Jac. Poort. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. K. H. E. Gravemeijer. Voorburg. Vereen, v. Vrijz. Godsd., geb. Fransche gem., 10.30 uur prof. dr. G. A. v.d. Bergh v. Eysinga, van Bloemendaal. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. M. Boukema. Oud-Deliplanter Op 66-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer J. C. Knuttel, oud-Deliplanter. De crematie is Dins dag a.s. te WeSterveld na aankomst van trein 13.15 uur. leeje schipbreuk, ’t Merkwaerdigste was wel, datte de gezaemelike adresse van de Zijkanters an de Staete van Olland in ande-n-esteld wiere van de partijdige visschersplaese an de Maes. Die krege dus alle gelegen-èid om met de onmogelikste bezwaere voor den dag te komme. Der èige belange van monopolie-ouwers wazze-n-in gevaer, dus elk argument was goed genog, om die Schevelingers en Kattekers dwars te zitte. En die de touwties in ande-n- aane, dat wazze buiètestaenders, de al of niet-gegrondèid van die zwaere moeilik vaststelle kozze. En van die gelegenèid, die luities van de Maes ebooje wier, ebbe ’n dankbaer gebruk emaekt. Dür- tien punte ebbe ze mi-mekaar ebrocht. Te veul om allemael te bespreke. ’t lene bezwaer was al dwaezer en on gegronder as ’t aare. Maar ’t kwam in oafzaek daerop neer, datte de schui ties van de kust gien goeie aèring vinge en de aèrinkies iet goed bewerke kozze, zoa-as ’t weze mos en ’t voor de beroemde aèringvisscherij ’n ramp zou worde-n-azze de kustplaese vrij- èid krege-n-om oak pekel-aèring te rngeke. -Laeter pas zou ’t blèike, datte-n- al die argumente iet allien deur èige- belang innegeve, maar oak deur en deur ongegrond wazze. Maar al die tientalle jaere, dat er gien proof op de som enome wier, mozze de kust plaese ’t groaste onrecht verdrege en wiere de mensche van de Maes met groate winste bevoor-dèild ten koste van de medeburgers van de kust, ’t Is onbegrèipelik, dat zukke onrechtvaer- dig-eedes van 1700 tot 1857 ebbe kenne blèive bestaen. En wat ’t moaist van alles is, dat is dat „bomme-aèring”, zoa-as laeter bleek, in kwaelitèit en bewerking juust uiètrriuntte bove-n-alle andfere aèring. In die èige Vlaeringsche ófslag broch de Schevelingsche bomme-aèring in den regel de beste prèize-n-op. En as 't op steur-aèring an kwam, dan konne Vlaeringers of Sluièzers noait togge Schevelingers of Kattekers op. Dat wazze dan de mensche, die onderd vijf tig jaer lang 't groaste onrecht motte verdure-n-ebbe. ’n Wonder, datte die mensche-n-al die tèid nog zoa kalm ebleve benne KEES DE KLINKER. WUKBELANGENVEREENIGING ..BOHEMEN” De heeren A. P. Hubert van Beu- sekom en J. van Goor. /esp. voorzit ter en vice-voorzitter der Wijkbelan- genvereeniging „Bohemen”, hebben voor hun bestuurszetels bedankt. De heer A. P. Hubert van Beusekom werd op de laatst gehouden vergadering tot eere-lid benoemd. Bij monde van den heer J. van Zant werd hem een door den heer Jan de Quack eere-diploma met een woord uitgereikt. De heer Hubert van Beusekom bood de vereeniging een fraai bewerkten voorzittershamer aan. Het bestuur is nu als volgt samenge steld J. van Zant, voorzitterdr. W. F. de Groot, vice-voorzitterH. Beurs, secr.-penningmeester mr. Suyling. dr. F. J. Ch. Beek, luit.-kol. Ch. E. Boode en J. van Eizenga. BONTE AVOND IN PULCHRI STUDIO Voor de Rotterdammers, die hun stad hebben moeten verlaten en hier ter stede in scholen en andere gebou wen zijn ondergebracht, worden ge regeld amusements- en filmavonden gegeven. Daarvoor zorgt de „Com missie voor ontwikkeling en ontspan ning van Rotterdamsche vluchtelingen te ’s-Gravenhage”. Teneinde degenen, die haar daartoe financieel in staat stellen te laten zien hoe zij haar mooie taak vervult heeft Zij gisteravond in Pulchri Studio dezelfde artisten, die voor de geëvacueerden optreden, een bont programma laten uitvoeren voor het publiek, dat in grooten getale ge komen was en zoodoende weer een mooie bijdrage leverde voor de voort zetting van het werk. De voorzitter der commissie, gep. luit.-gen. A. M. Vorstman, dankte in het openingswoord allen, zoowel personen en vereeni- gingen en in het bijzonder den secre taris, den heer L. van Breen, die hel pen om de getroffenen op deze wijze moed in te spreken zoodat zij hun lot zullen kunnen dragen tot een betere toekomst Voor hen aanbreekt. In bonte afwisseling werden vervol gens de talrijke nummers uitgevoerd. Een orkest, onder leiding van Harm Smedes, liet zich eenige keeren hooren, ook ter begeleiding van de balletten van Alexandra Stradovska. Louis Gim- berg droeg een geestige Wassenaarsche schets voor, de heer H. C. A. van Ba tenburg, begeleid door zijn broeder J. F. van Batenburg, gaf een jodelnum- mer, de „String Brothers” (met zang van mej. Erny Rolandus Hagedoorn) speelden jazz onder leiding van Tom Somerschoe en het hot quintet „The string Yucklers’, aangevoerd door Pim Koenders, vertolkte eenige prairysongs. Dan was er verder nog de goochelaar R. de Vries, terwijl de heer Jan van der Pauw als conferencier optrad en ook eenige eigen liedjes zong. - Allen verdienden hun succes vol komen. Het luidst werd echter toege juicht onze zeventigjarige vaderland- sche bard Koos Speenhoff, die onder grooten bijval drie Rotterdamsche lied jes zong, „Dorusje”, „Roeien op den Bergscheplas” en ,.De Schutterij”. De refreinen werden met veel animo door het publiek meegezongen. Alle optredenden kregen bloemen. Ook gep. luit.-gen. Röell, die gehuldigd werd voor alles wat hij voor de Rot terdamsche geëvacueerden heeft ge daan. In de pauze circuleerden inteeken- lijstëri, waarop mooie giften ge boekt werden. Bijdragen kunnen ge zonden worden aan den secretaris der commissie, den heer L. van Breen, Anna van Saxenstraat 48. Soefibeweging, Bazarstraat 20. Zondag 11 uur, Universeele eeredienst. Spr. mej. R. Faber. Onderwerp: „Bid en werk”. Spiritualistische Ethische Stichting, Prin- sessegracht 23. Zondag 10.30 u. wij- dingsdienst. Spr. mevr. L. G. Knuttel Koch uit Zeist. Helderz. waarnemin gen door mevr. B. Hekelv. Breemen. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel. Spui 166. Zondag 10.30 uur. Spr. de heer C. v. d. Engel, geestel. waarn. door mevr. MayerLütt. Maan dagavond 8.15 u. openbare séance. Spr. mevr. MelczarekTimmerman; Woens dagavond 8.15 u„ wijdingsdienst, spr. de heer P. Honigh. Spirit. Ethische Stichting, Pulchri Studio, Lange Voorhout. Vrijdagavond 8 uur wijdingsdienst door den heer Muis. TENTOONSTELLING U.L.O.-SCHOOL PAULUS BUYSSTRAAT. Woensdagavond hield de U.L.O.-A- school aan de Paulus Buysstraat 51 haar jaarlijksche tentoonstelling van handwer ken en teekeningen in het gymnastiek lokaal der school. De zaal had én door de tentoongestelde -werkstukken der leer lingen èn door de aankleeding een fees telijk aanzien, hetgeen het bezoek des te aantrekkelijker maakte. Bij de handwerkafdeeling troffen we naast de bij uitstek practische werkstuk ken een keur van fraaie kussens, smaak vol geborduurde kleedjes enz. We kregen dan ook den stelligen indruk, dat de meisjes onder leiding van mej. J. H. Prince, dit jaar vlijtig en keurig gewerkt hebben. De smaakvolle en overzichtelijke rangschikking deed zeer prettig aan. Het teekenwerk, gemaakt onder lei ding van den heer J. v. Heel, had de volle belangstelling. De verdeeling in verschil lende groepen, als reclame-ontwerpen, fantasie-uitingen, natuuronderwerpen, mode-schetsen, e.m. was goed gezien. Uit al het werk sprak de serieuze bedoeling, het kind op de teekenles tot volle uiting te brengen. We meenden te kunnen vast stellen, dat de meeste leerlingen daarin goed geslaagd zijn. Enkelen zelfs zeer goed. Vermeldenswaard is de groep betref fende de onderwerpen der techniek. Nieuw was de afdeeling lijnteekenen, waarbij we enkele zeer goed geslaagde teekeningen aantroffen. De tentoonstelling mocht zich dan ook in een druk bezoek verheugen. - Luth. gem., Bruggencate. Lutherkapel, Nic. A. Bruining. Waalsche kerk. 10.30 uur ds. M. R. Ie Gras. Duitsche Kaetzke. First Church of Christ. Scientist. Andr. BiCkerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: Sacrament (H. Avondmaal) Gulden tekst: Johannes 4:23. Duinoordkerk. 10 uur ds.- Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch. 11.20 u. jeugdkerk jongeren groepvorming. Nassau jeugddienst. Duinzichtkapel, Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. H. Schothorst, van Steggerda. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur, ds. Y. Alkema, van Aalsmeer. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur dr. G. H. Boersema, van Leiden. Vrijzinnig Hervormden (Kerk 3e v. d. Boschstraat) ds. C. de Jongh, van Gorin- hem. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 jaar ën ouder), Bondshui? Houtrustweg 3, 7.30 u. Spr. jhr. A. C. D. de Graeff. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst. Spr. «de heer L. Jansen. Onderwerp: „Bij de bron”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 u. samenkomst. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speyketraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat. 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 u. en 5.30 u. ds. de Jong; Beatrix- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. A. M. Franszen. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4,30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. Gem. (Centrum), geb. Chr. Belangen, Prinsegracht 75, 10 uur en 5.30 uur ds. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4. 10 uur en de Ruyterstraat 67, 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16. 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114. 10 uur en 5.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie "Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 7 uur sa menkomst. Verlossingssamenkomst. Lokaal Kemperstraat 15, 10.15 uur de heer Faber, Onderwerp: „Blinde haat ver nietigt, ziende liefde behoudt en redt de schepping en schepsel”. Christen-gemeenschap Assendelftstraat 18. 10.15 uur de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam, en 6 uur de heer H. Hee- resma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 7 uur prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, gebouw Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen komst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over „De mensch van nu in de branding. (Slot.) (Richtlij nen voor het komende)”. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- riraat 149, 10 uur en 5.30 uur prediking ds. D. Slort, van Rotterdam. Baptisten-gemeente. kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. L. de Haan, van Haarlem, 8 uur jongeliedensa- menkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking ds. B. Fabrie, 6 uur Evangelisatie-samenkomst. Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking, ds. H. van Osenbruggen. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 u. samenkomst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 6 u. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 u. verlossings- samenkomst. Leidster adjudante M. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst. 7.30 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante H. v. d. Voese. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 8 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205—207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider majoor A. Kloosterman. Hemsterhuisstraat 176a, 10 u. heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. Leider brigadier M. Scherer. Ned. Leger des Heils, Lange Beesten markt 108. 10 uur en 7.30 uur wijdings- en heilsdiensten, geleid door kol. J. Kerkho ven en maj. W. van Wijk. Kerk van Jezus Christus v. d. Heili gen der laatete dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 u. en 5 u. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a. 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat 7, H. Dienst, 10 uur.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10