bij SCHÖNBERG, w. de Withstr. 8a NAAR DE VAN OUDS BEKENDE De vluchtelingen in Gibraltar De uitbreiding der bewapening Zweedsche torpedojagers gemolesteerd De goederenleveranties via Burma Stafchef van generaal Mittelhauser ontsnapt en gevlucht in beginsel zou tusschen Japan en Engeland over eenstemming zijn bereikt Engelsche oorlogsschepen uit den slag terug De betrekkingen tusschen Engeland en Ierland EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JULI 1940 CHINA. tuurlijker is geweest, dan men uit het ZWITSERLAND. of minstens sluiting ENGELAND. Botsingen met de politie der HONGARIJE. Teleki ZWEDEN. VEREENIGDE STATEN. BELGIE. Vluchtelingen keeren terug uit DUITSCHLAND Nieuw-Zeelandsche vliegers aangekomen Aaneensluiting van partijen op handen von loop Bern zijn sprekingen zal voeren met den Ame- rikaanschen ambassadeur in.Parijs, Bullitt. De Amerikaansche ambassa deur in Spanje zal aan deze bespre kingen deelnemen. Oproep aan Britsche onder danen. In het staatsblad van Gibraltar is een oproep verschenen, gericht tot alle Britsche onderdanen, die nog niet in den oorlogshulpdienst werken, om zich terstond te melden. Als weekloon wordt tien tot dertig shillings toegekend. De maatregelen in de kustgebieden Ook voor het kustgebied van Yorks hire, tusschen Scarborough en Withern- sea, is een bepaling uitgevaardigd, waarbij van af a.s. Maandag na zons ondergang tot een uur voor zonsop gang, niemand zijn huis meer mag ver laten, aldus het D.N.B. De aanvoer via Hongkong. Wat de aanvoeren via Hongkong be treft, verneemt het blad, dat de Japan- sche regeering tevreden is met het Engelsche antwoord van 8 Juli, inhou dende dat de autoriteiten te Hongkong reeds maatregelen hebben genomen om het vervoer van oorlogsmateriaal naar China ten behoeve van de regeering te Tsjoengking te verbieden. De zitting De arrestatie van dr. Klapka Bij het verhoor van dr. Klapka, den primator van Praag, die wegens actieve ondersteuning van een illegale staats- vijandige groep is gearresteerd, is on- omstootelijk vast komen te staan, dat Klapka zich aan landverraderlijke actie in Duitsch-vijandigen zin schuldig heeft gemaakt, meldt het D.N.B. uit Praag. Klapka behoorde vroeger tot de partij van Benesj. Een avontuurlijke reis. „Nya Dagligt Allehanda” publiceert een uitvoerig artikel over de reis van de Zweedsche torpedojagers. Hieruit blijkt, dat deze reis nog veel avon- strijdkrachten in denzelfden geest han delen als de Britsche vloot tegen de Fransche scheepseenheden voor Oran. Generaal Mittelhauser heeft het Brit sche ultimatum verworpen en alle noo- dige verdedigingsmaatregelen tegen den dreigenden aanval genomen. „Hood” en „Ark RoyaT' in het droogdok. Voorts meldt het D.N B. uit Algeci ras nog, dat de „Hood” en de „Ark Royal” in het droogdok te Gibraltar zijn opgenomen. Ook de overige eenhe den, welke aan het gevecht hebben deelgenomen, vertoonen deels sporen van zware treffers, zoodal de gevechts- waarde der thans in Gibraltar liggende eenheden sterk verminderd is. en Csaky brengen rapport uit Minister-president Teleki en de mi nister van buitenlandsche zaken, Csaky, hebben gisteren rapport uitgebracht aan den ministerraad over hun bezoek aan München. De commissies voor bui tenlandsche zaken van beide kamers zijn voor Dinsdag bijeengeroepen, waarin rapport over hetzelfde onder werp zal worden uitgebraeht. Herdenking van Gulden Sporenslag in Vlaanderen In alle Vlaamsche steden zijn groote herdenkingsplechtigheden gehouden ter herinnering aan den Gulden Sporenslag bij Kortrijk op 11 Juli 1302. De spre kers wezen op de beteekenis van dezen slag, waarbij het Vlaamsche volk een leger van Fransche ridders versloeg en zich daardoor van de Fransche over- heersching bevrijdde. Te Brussel vond een groote plech tigheid plaats in den Vlaamschen Schouwburg. Bij de herdenking in Ant werpen ontstond groote geestdrift door de aanwezigheid van dr. Borms, die pas twee dagen geleden uit de Fran sche gevangenschap was teruggekeerd. Reuter meldt, dat een nieuw contin gent Nieuw-Zeelandsche vliegers giste ren in Engeland is aangekomen. De vliegers hebben een opleiding van ver scheidene maanden achter den rug, waarna zij nog zekere opleidingscursus sen in Engeland moeten volgen. Het officieele orgaan van Gibraltar publiceert een bepaling, volgens welke alle vluchtelingen slechts vier dagen in Gibraltar mogen blijven en zich daar na aan de bevelen van de evacueerings- autoriteiten moeten onderwerpen. De vluchtelingen zullen dan naar plaatsen van het Engelsche koloniale rijk wor den gebracht, meldt het D.N.B. uit Al geciras. Deze bepaling heeft ondere de betrok kenen tot heftige protestbetoogingen geleid. De politie moest in verschillen de gevallen bjj relletjes tusschenbeide komen. De geëvacueerde personen doen alle gelijke verhalen over de slechte behan deling, welke zij in Fransch-Marokko hebben ondergaan. In de winkels werd hun iederen aankoop van goederen ge weigerd. Vele der teruggekeerde vluch telingen probeeren op Spaansch gebied te komen. Als gevolg van pasmoeilijk heden is dit echter zeer moeilijk. De Fransche consul van Gibraltar heeft de vesting verlatene en is naar Fransch- Marokko vertrokken. Het agentschap Stefani geeft nog bij zonderheden over de botsingen tus schen de uit Casablanca teruggekeerde vluchtelingen, resp. de bevolking van Gibraltar aan den eenen kant en de Engelsche politie aan den anderen. Vol gens dit agentschap moesten de politie mannen wijken voor de menigte, die het gouvernementsgebouw wilde be stormen, waarop de militairen ingre pen en het paleis afzetten. Een delega tie burgers verscheen bij de autoritei ten en verklaarde, dat de bevolking van Gibraltar er genoeg van had, de ónmogelijke levensomstandigheden, welke haar door Engeland opgelegd wa ren, te verdragen. Engeland moest er zich van bewust zijn, dat de gezinnen van Gibraltar niet in het minst voor nemens waren opnieuw te vertrekken en naar een Britsche kolonie te reizen. INSTRUCTIE TEGEN OPPERSTEN RECHTER GEOPEND. Volgens de „Soir” heeft thans het Belgische hooggerechtshof te Brussel, na verzameling van omvangrijk bewijs materiaal, de instructie tegen den voormaligen oppersten militairen rech ter Ganshof van der Meersch geopend. Nog één millioen Belgen in Frankrijk. ,,De Dag” bericht, dat zich op het oogenblik nog ongeveer een millioen Belgen in Frankrijk bevinden. Voor het grootste deel betreft het hier vluchtelingen. Bovendien zijn op het oogenblik nog tienduizenden Belgische soldaten van de laatste recrutenlich- ting, die met de Franschen zijn mee getrokken, in Frankrijk. TURKIJE. Regeeringsverklaring goedgekeurd Gistermiddag, tijdens de zitting van de Kamer, heeft de minister-president een rede uitgesproken, waarin hij den toestand van Turkije besprak ten aanzien van den oorlog, meldt Ste fani. Hij zei o.m., dat Turkije trouw blijft aan zijn vriendschappen en vast besloten is, zijn eigen onafhankelijk heid te verdedigen. Intusschen volgt het den loop der gebeurtenissen. Hij voegde hieraan toe, dat Turkije er nooit aan heeft gedacht zijn naburen aan te vallen en zich er over verheugt, dat zijn naburen dezelfde gevoelens te zijnen opzichte toonen. Na het afleggen van deze verklaring en aansluitende debatten van verschei dene afgevaardigden der volkspartij en van de onafhankelijke groep, waaruit goedkeuring bleek, hebben 375 aan wezige afgevaardigden hun vertrouwen in de regeering uitgesproken. 11111 ////7 ^PIJNLIJKE VERBRANDING^ Een „zesde colonne” Het Spaansche blad „A B C” meldt uit Londen, dat een zesde colonne is opgericht, welke ook de „zwijgende colonne” wordt genoemd en die ten doel moet hebben te ageeren tegen val- sche geruchten, indiscrete gesprekken en défaitisme. In de pers, de clubs en hotels en op straat moet een omvang rijke propaganda in woord en beeld gevoerd worden tegen dit „doodelijke wapen”. dynamiet- en veertien brandbommen getroffen, waardoor het dak, de zaal en de kelder werden vernield. Twee andere dynamietbommen vielen in een klein riviertje. Bij een aanval op een badplaats aan den Rijn werden door vijf bommen verscheidene woon huizen en gebouwen ernstig bescha digd. Andere nachtelijke bomaanval len van Engelsche vliegers waren gericht op kleine plaatsjes, waarbij in hoofdzaak terreinschade werd aan gericht. der. Verscheidene bewakers wierpen zich op hem, trapten hem en sloegen hem met geweerkolven, tot hij einde lijk geen levensteeken meer gaf. Het lijk schoof men opzij en liet men verscheidene uren liggen. Tijdens een 12 km. lange voetreis onder de bran dende zon werden zieken en andere door dorst gekwelde menschen bij dozijnen tegelijk met geweerkolven neergeslagen. Men liet hen hulpeloos en zonder doktershulp aan den rand van den weg liggen, waar zij dan met bajonetsteken weer tot opstaan gedwongen werden. Op de gesloten barakken in het kamp werden op een nacht meer dan twintig schoten ge lost, waarbij een grijsaard in zijn slaap werd getroffen en vijf uur lang zonder doktershulp werd gelaten, zoo- dat hij doodbloedde. 1-te krijgsraad te Boedapest heeft we gens spionnage vier Roemeensche on derdanen veroordeeld tot tuchthuis straffen van 4 tot 10 jaar, benevens uitzetting uit het land. Veertien andere beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen tot 15 jaar. De ervaringen van dr. Borms Het D.N.B. meldt uit Brussel De bekende Vlaamsche leider dr. Borms, die Donderdag in zijn woonplaats is teruggekeerd, deelt in „Volk en Staat” mede, dat de Franschen hem met vele lotgenooten van Brussel in een dicht- gespijkerden veewagen, zonder verzor ging en onder de ergste hygiënische omstandigheden, langs allerlei omwe gen naar een kamp nabij Orleans heb ben gesleept. Hij werd uren achtereen met emmers water en bezems aan het werk gehou den en gedwongen tot het ledigen van zinkputten en latrines en daarenboven moest hij zich voortdurend plagerijen en mishandelingen, bajonetsteken en slagen met geweerkolven laten welge vallen. Vooral Waalsche officieren waren op den voorgrond getreden bij het be schimpen en plagen der Vlamingen. Na streng arrest in de militaire gevan genis van Orleans was dr. Borms met verscheidene andere Vlamingen over gebracht naar het kamp St. Cyprien, waar reeds 1500 Duitschers waren ge ïnterneerd. Lana, teneinde feliciteeren met Onmenschelijke behandeling in Frankrijk 1000 Duitschers en 500 Vlamingen zijn dezer dagen onder de hoede van de Duitsche weermacht naar België teruggekeerd, deelt het D.N.B. Brussel mede. Men had hen den lOen Mei te Brus sel gearresteerd en daarop naar Zuid- Frankrijk weggesleept. Volgens hun verklaringen geschiedde het transport van België naar Frankrijk in afge sloten veewagens, waarin geen licht doordrong. Bajonetsteken en slagen met geweerkolven en stokken -behoor den tijdens het transport alsmede in het kamp tot het alledaagsche leven. Ofschoon men de burgers van al hun geld en andere eigendommen beroofd had, gaf men hun zelden meer dan water en brood als voedsel en ook dit nog slechts in geringe hoeveel heden. Men liet hen op den natten grond slapen enz. Grijsaards, jongelieden en zelfs kinderen, alsook zieken deelden hetzelfde lot. Geestelijken en monni ken, alsmede Vlaamsche nationalis tenleiders, waaronder prof. dr. Borms werden de kleeren van het lichaam gerukt. Te Tours werd een gevangene, die van dorst waanzinnig geworden was, door den begeleidenden officier neèrgeschoten. De ernstig getroffene strompelde nog eenige schreden ver worden, eindelijk moest de Zweedsche bemanning van de Faroer- eilanden weer naar Schotland worden gebracht. Hierbij zijn klaarblijkelijk nieuwe moeilijkheden ontstaan, daar gemeld wordt, dat de bemanning er toe werd gedwongen, de gevaarlijke zónes der Engelsche wateren tusschen de Faroer-eilandeh en Schotland heen en terug te bevaren. Verder zijn de Engelsche bemanningen der torpedo jagers met de hun onbekende sche pen zoo onhandig omgegaan, dat een der torpedojagers, terwijl hij onder Britsch commando stond, in botsing is gekomen en zwaar werd bescha digd. Ook een der begeleidende sche pen, het tankschip „Castor” werd tijdens de vaart op den Atlantischen Oceaan door een Fransch oorlogs schip opgebracht en in een controle- haven gebracht. De Engelschen heb ben de schepen langen tijd in Queens town vastgehouden. Om totaal ónbe- kende redenen moesten de Zweed sche torpedojagers daarop naar de Faroer-eilanden vertrekken. Op de „Patricia”, het tweede bege leidende schip, bevonden zich onge veer tweehonderd Zweden, die uit Engeland geëvacueerd moesten wor den. In totaal heeft de reis van de Zweedsche torpedojagers van Italië naar Zweden als gevolg van de gedragingen der Engelschen van 18 April tot 10 Juli geduurd. Montagu Norman legt zijn functie neer De „Daily Herald” kondigt aan, dat in het kadier der nieuwe ordening in de oorlogsfinanciering van Engeland ook de gouverneur van de Bank van Engeland, Montagu Norman, zijn func ties zal neerleggen. Hij zal waarschijn lijk worden opgevolgd door lord Catto. de leider van de Britsche bank Morgan en Grenfeld, die de belangen van het Amerikaansche bankenconcern Morgan in Engeland vertegenwooidigt. Het in Zweden verschijnend blad „Handels- och Sjofartstidning” meldt uit Londen, naar het D.N.B. bericht, dat de chef van den staf van gene raal Mittelhauser uit Syrië naar Palestina is gevlucht. Het betreft hier een Fransch kolonel, die na het slui ten van den wapenstilstand opdracht had gekregen een plan uit te werken voor het zenden van Fransche man schappen en Fransch materiaal naar Palestina. De uitwerking van dit plan werd echter verhinderd door het be sluit van Mittelhauser, het bevel van de Fransche regeering op te volgen en den oorlog niet voort te zetten. De stafchef van generaal Mittelhauser is daarop in een fort te Damascus gevangen gezet. Hij ontsnapte echter en ging met eenige Fransche soldaten naar Palestina. Door beide Kamers goedgekeurd De beide Kamers hebben gisteren het wetsontwerp, waarin vier milliard dollar wordt uitgetrokken voor de oorlogsvloot, goedgekeurd en naar Roosevelt gezonden ter onderteeke- jing, deelt Reuter mede. Het ligt in het voornemen 35 pantserschepen U bouwen, twintig vliegkampschepen, 88 kruisers, 378 torpedobootjagers en 180 duikbooten. Deze schepen zouden vóór 1947 gereed moeten zijn. Het totaal van de Amerikaansche vloot zal door dit programma gebracht worden van 369 op 701 oorlogsbodems. Het D.N.B. meldt uit BoekarestIn strijd met de van officieele zijde ver spreide bewering, dat generaal Anto nescu in vrijheid is gesteld, is gisteren van betrouwbare zijde geconstateerd en tenslotte ook van officieele zijde be vestigd, dat deze bewering niet in overeenstemming is met de feiten. Ge neraal Antonescu bevindt zich nog steeds in arrest. Het is onbekend, waar hij wordt vastgehouden. (Zie verder 4e blad, pag. L> Op 8 Juli des morgens heeft een Britsch vliegtuig voor de Noorsche kust 4 bommen op de schepen ge worpen, die echter geen doel troffen. De Britsche regeering heeft haar spijt over het bombardeeren tot uit drukking gebracht en verklaard, dat dit op een misverstand berust. Een Britsche bedreiging. Het Italiaansche blad .Popolo di Roma” meldt via Athene, dat de com- nandant van de Britsche strijdkrach- .en, die op Syrisch gebied in garnizoen -iggen. van den opperbevelhebber van het Fransche Levantleger heeft ge- eischt, de 500 Fransche vliegtuigen in Syrië naar Palestina over te brengen of ze te vernietigen. Zou de Fransche opperbevelhebber dezen eisch niet in- willigen, dan zouden de Britsche lucht De Britsche ambassadeur Craigie en de Japansche minister Arita hebben gisteren wederom een bespreking ge had over de goederenleveranties aan China via Burma. De woordvoerder van het departement van buitenland sche zaken liet zich zeer tevreden uit over de onderhandelingen, meldt Reu ter uit Tokio. Volgens de bladen te Tokio zou er in beginsel overeenstemming bereikt zijn tusschen Japan en Groot-Brit- tannië, als gevolg van de gisteren ge voerde besprekingen tusschen Arita en Craigie, deelt Domei mede. De „Asahi Sjimboen” meldt, dat op de volgende punten overeenstemming is bereikt Engeland verbiedt het vervoer van materiaal ten behoeve van de regee ring te Tsjoengking, inbegrepen wa penen, munitie, vrachtauto’s en ben zine, via Birma. Zoo noodig zullen de leden van het Japansche consulaat te Rangoon op het staken van het vervoer dezer goederen letten en zal voor dit doeleinde het personeel van het Japansche consulaat te Rangoon worden versterkt Het blad verneemt echter, dat het tweede punt niet vervat zal zijn in de formeele EngelschJapansche overeen komst, doch waarschijnlijk een een zijdige Japansche actie zal vormen, waarin de Britsche regeering berust. Craigie zal de zaak aan de regeering te Londen voorleggen en daarom ver wacht het blad, dat de formeele over eenkomst tusschen Japan en Groot- Brittannië op Maandag 15 Juli ge sloten zal worden. Duitschland heeft groot belang bij de neutraliteit van het eiland Elke poging tot hervorming betrekkingen tusschen Engeland en Ierland kan, zooals de zaken thans staan, slechts de uitbreiding van den oorlog beoogen, constateert de diplo matieke medewerker van de „Berli ner Borsen Ztg.”, meldt het D.N.B. Engelands belang ligt nl. niet in een neutraal en eensgezind Ierland, maar in de strategische en militaire agressie op dit eiland. Slechts dit doel dient de van Engelsche zijde uitges.rooide belachelijke verdacht making, dat Duitschland de neutra liteit van Ierland wil schenden of door een „vijfde colonne” Ierland als oorlogsbasis tegen Engeland wil klaarmaken. Het belang van Duitschland bij de handhaving van de lersche neutrali teit is even groot als het belang van Engeland bij de schending van deze neutraliteit. De taal van deze nuch tere belangen is zoo duidelijk, dat het onnoozel zou zijn over de Engel sche veronderstellingen ook slechts een woord verder te verliezen. Wat echter de „vijfde colonne” in Ierland betreft, zoo is het den Ieren waarschijnlijk niet onbekend, dat de Engelsche geheime dienst deze uit de geleden der emigranten en verra ders van de zaak der Ieren tracht te organiseeren, waarvan de Ieren in de geheele geschiedenis van hun vrijheidsoorlog de sporen steeds weer ontdekt hebben. Naarmate Engeland de Duitsche vergelding meer ziet naderen, zal het de dreigeipenten en verlokkingen tegenover Ierland doen toenemen. De hardste vastberadenheid en de scherp ste aandacht worden daarom van Ier land gevraagd om alle Engelsche pogingen in de kiem te smoren. Stefani meldt uit TangerDe Engel sche oorlogsschepen „Repulse”, „Re venge”, „Hood” en het vliegkampschip „Ark Royal” zjjn in Gibraltar terugge keerd. De „Hood” en de „Ark Royal” werden bij de Balearen door Italiaan- sche bommen ernstig beschadigd. Tij dens het binnenvaren zijn de kaden, waar een groote menigte was samen gestroomd, door de politie en militai ren ontruimd. De dooden en gewonden werden tijdens den nacht aan land ge bracht. Het getal der slachtoffers wordt geheim gehouden. Weer Engelsche luchtaan vallen op niet-militalre doelen. De gebruikelijke nachtelijke aan vallen van de Engelsche vliegers, waaraan het Britsche departement van luchtvaart dagelijks met verdraaiing van de waarheid beweert, dat zij op militaire doelen gericht zijn, worden van dag tot dag systeemloozer. In den nacht van 9 op 10 Juli werden in West- Duitschland 32 bommen geworpen. Een bom beschadigde een autogarage, een andere een schuur- De overige bom men vielen op open land zonder schade aan te richten. ROEMENIE. De uittreding uit den Volkenbond De minister van buitenlandsche za ken Manoilescu heeft den vertegen woordiger te Boekarest van het D.N.B. ontvangen en hem een verklaring ge geven van de politiek der Roemeensche regeering na het verlaten van den Volkenbond. De minister zeide Onze bewijzen, dat wij werkelijk de nieuwe politieke lijn volgen, zullen uitsluitend uit daden bestaan. Het ver laten van den Volkenbond is een der eerste schreden op dezen weg. Andere stappen zullen volgen, want wij zullen breken met het verleden. Wij wenschen nadrukkelijk onze politieke betrek kingen met het Groot-Duitsche rijk te verstevigen en tusschen het Duitsche en het Roemeensche volk betrekkingen eener vriendschappelijke samenwerking aan te knoopen, welke onvergankelijk zullen zijn. officieele communiqué kon opmaken. De Engelschen hebben de Zweed sche oorlogsschepen formeel als een buit opgebracht, hun bemanningen van boord gehaald en de schepen onder Engelsche vlag en met Engel sche bemanning in een Schotsche haven gebracht. Als motief gaven zij op, dat er gevaar bestond, dat de oorlogsschepen van Duitsche zijde zouden kunnen worden opgebracht en tegen Engeland gebruikt Nadat de oorlogsschepen weer vrijgegeven waren, De verklaring van Craigavon. Reuter meldt uit Belfast: Minister-president Craigavon heeft aan een reeds eerder afgelegde ver klaring toegevoegd, dat het met het oog op een grootere veiligheid nood zakelijk zou kunnen zijn, dat Eire zijn neutraliteit opgeeft om met Engeland samen te werken voor den verderen duur van den oorlog. Ulster is voornemens zijn toevlucht te zoeken in een neutraliteit en zal zich evenmin leenen tot westelijken flank in geval van een aanval op Engeland. De minister van buitenlandsche zaken Huil heeft medegedeeld, dat hij de volgende week naar Havana zal vertrekken om aan de Pan-Ameri- kaansche conferentie deel te nemen. Aangehouden en later door Engelsch vliegtuig gebombardeerd De geruchten over een optreden van de Engelsche vloot tegen de 4 torpedojagers, die Zweden in Italië heeft gekocht, en tegen de begelei dende schepen „Patricia” en „Castor” worden geheel bevestigd, meldt het D.N.B. uit Stockholm. De Engelsche marine heeft de onder Zweedsche oorlogsvlag varende sche pen bij de Faroer-eilanden in beslag genomen. Verder zijn de torpedoja gers, nadat zij weer waren vrijgege ven, op hun tocht naar Zweden door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. Het officieele persbureau publiceert over deze voorvallen na aankomst van de torpedojagers en de begelei dende schepen in de Zweedsche terri toriale wateren het volgende officieele communiqué, waarin gezegd wordt: De reis van de torpedojagers is bijzonder gevaarlijk en vol onaange naamheden geweest. Het ergste voor val deed zich voor bij de Faroer- eilanden, waar op 20 Juni een sterke Britsche vlootafdeeling de Zweedsche jagers in beslag nam. De niet geheel voor een strijd uitgeruste jagers boden geen tegenstand met de wapens. Nadat de Zweedsche regee ring een scherp protest had ingediend werden de torpedojagers vrijgelaten. Intusschen hadden deze schepen ver schillende beschadigingen opgeloopen, waardoor hun zeewaardigheid was verminderd. De Britsche regeering verklaarde zich bereid de schade te vergoeden, die door maatregelen van Britsche zijde waren ontstaan. binnenlandsche politiek. Naar verluidt is een aaneen- een nauwere samenwerking tusschen de partijen op handen. De Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, Bullitt, is met zijn mede werkers per vliegtuig uit Barcelona te Madrid aangekomen, meldt het D.N.B. Wegens de moeilijke postver bindingen in Frankrijk zal hij, naar hij verklaarde, zijn werkzaamheden van Madrid uit voortzetten. Bullitt ontkende, dat hij naar de Vereenigde Staten wilde terugkeeren. De Amerikaansche ambassadeur in Polen, Anthony Biddle, die zich in San Sebastian ophoudt, zal heden in Madrid aankomen, aldus meldde Reuter. Men neemt aan, dat hij be- De Duitsche marine-autoriteiten hebben de reis op verschillende manieren vergemakkelijkt. Zoo heb ben zij o.a. een vaargeul door het gebied aangewezen, dat door mijn versperringen gevaarlijk is. Deze officieele Zweedsche mededee- ling heeft in de geheele Zweedsche openbare meening geweldig opzien gebaard. De vlucht van den minister van buitenlandsche zaken De Brusselsche „Soir” meldt, dat de gewezen minister van buitenlandsche zaken, toen hij vluchtte, aan zijn ge- heelen staf, waaronder vele reeds ge- pensic.nneerde ambtenaren, order gaf, met hem naar Oostende te gaan. Van hier uit hadden de „hooge heeren” van het ministerie in allerijl de wijk ge nomen en hun ondergeschikten aan hun lot overgelaten. Een deel dezer laatsten wist dwars door het gevechts terrein, waar zij voortdurend in levens gevaar verkeerden, Brussel weder te bereiken, een ander deel werd op een vrachtschip naar Havre ingescheept. Dit schip was echter in Southampton beland, waar de Engelschen de quaran taine gelastten, welke met den dood van vijf vrouwen eindigde. Men weet thans nog niets van de verblijfplaats van deze ambtenaren. Het D.N.B. meldt uit Bondsraad heeft zich in van gisteren bezig gehouden met alge- meene kwesties der Rijksprotector, rijksminister Neurath, heeft gisteren in den van den ochtend een bezoek gebracht aan den staatspresident dr. Hacha op zijn zomerverblijf in hem persoonlijk te zijn 68en verjaardag. OPRUIMING ROEMENEN IN BUDAPEST VEROORDEELD. GENERAAL ANTONESCU NIET OP VRIJE VOETEN. HULL NAAR HAVANA. BULLITT TE MADRID. VON NEURATH BIJ HACHA.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2