Wederopbouw de Zeeuwsche hoofdstad lindebloesem in van den Haag - Drukte Enkhuizen in m van De zonderlinge erfenis Het drogen de haven van gemeentewege 11 J TWEEDE BLAD FEUILLETON. o HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JUUT 194(1 ••L ES (Nadrak verbodenj (Wordt vtrvolgdj VOOR DEN OPBOUW. Linkshet in orde brengen van z.g. kipkarretjes, welke dienst zullen doen bij den opbouwu Rechtszand is een belangrijke grondstof, noodig voor den wederopbouw. Het afgraven in een zanderij. IN DEN HAAG WORDT DE LINDEBLOESEM GEPLUKT om er thee van te maken. Wanneer thee niet meer te krijgen is. zullen in de eerste plaats de ziekenhuizen en ouden van dagen linde bloesem krijgen. Het drogen van den lindebloesem in de kassen van den Gem. Plantsoendienst IN VELE JAREN is het in de haven van Enkhuizen niet zoo druk geweest De aanvoer van visch is groot, jnaar ook de vraag naar visch is groot Urker visschers brengen manden vol naar den afslag. een betrouwbaar dienstmeisje, dat den geheelen dag in huis was? Inderdaad een dienstmeisje ontbrak, het huis was zoo groot. Ik zou u myn nichtje Bertha kun nen aanbevelen, zei Reinmann. Zij is zeventien jaar, fatsoenlijk, eerlijk en kan goed werken. Als ik haar zou mo gen voorstellen, zou zy erg blij zijn. Waarom eigenlijk niet? Hanni keek Lore aan en Lore Hanni. Tenslotte was het goed om te weten, wie men in huis had. Stuurt u haar maar bij ons, zeide Hanni. En ja, wie is de mijnheer hiernaast? Ryde heet hij juffrouw. Hy moet erg rijk zijn. Men zegt, dat hij gierig is. Maar wat kan men op de praatjes van menschen aan, niet waar. Als buurman is hy een ideaal. En geen familie? Neen, voorzoo ver ik weet heeft hy eenige jaren geleden zijn vrouw verloren. En kinderen heeft hy zeker niet, hij woont daar heel alleen. Hy heeft een paar oude bedienden en een bejaarde huishoudster. Een zeer net en fatsoenlijk man. Tegen acht uur kwam het verwach te bezoek van den filmagent. Zicht baar onder den indruk van de grootte en den rijkdom van het huis volgde hij Hanni en Lore naar de studeer kamer, nam plaats en kon een langen tijd niets zeggen. Maar Lore nam het woord. Zij had de filmverhuurcontrac- ten doorgezien en was buiten zichzelf. Ten eerste over de films zelf, welke miserabel waren en welke men alleen aan iemand, die geen flauw idee had van zaken kon opdringen en ten tweede Zoo’n vent, neen, die kan niets. Ik heb tegen de vrouw in de kassa ge zegd, dat zy kan blyven, als zy zich anders gedraagt. Zij is weduwe en heeft twee kinderen. Dan kan men niet grof zijn. Ik heb een dozijn werk vrouwen aangenomen. En vanavond, ik heb al getelefoneerd, komt de man, die de films aan het theater verhuurt. Die zullen we wel klein krijgen. Over morgen begint de reclame en begin nen wij opnieuw te draaien. Hanni vertelde van haar ondervin dingen. Wel, riep Lore, zeg, dan ken ik den kerel aL Wat voor een kerel? De spion. Lore houdt je kalm, misschien... Goed, luister en oordeel dan, on derbrak Lore gejaagd. Den gehee len morgen stond er iemand in de gang, die mij opviel, omdat hij blijk baar niets te doen had. Een magere vent met een gezicht als een roof vogel. En bijna zou ik zeggen, dat ik hem vandaag niet voor het eerst zag. Was er gisteren niet een man. Ja, luister Hanni. Herinner je je niet. In den bioscoop naast de ingangsdeur, over de prijzen. Zy had nauwkeurig geïnformeerd wat een theater, dat over zeshonderd plaatsen beschikte, betalen moest en wat zy gehoord had was een schandaal. Een schandaal voor de firma, welke hy vertegen woordigde. Dat moest anders worden of men zag van alle zakendoen af. En dan nog die andere geschiedenis* Ruim tweeduizend mark was de Fa voriet aan huur schuldig ge bleven. Ik begryp eenvoudig niet, hoe u het cijfer zoo heeft kunnen laten oploopen. U had zeker een kwaad ge weten, niet? Ik denk er in geen geval aan deze som zoo maar te betalen, dat wil ik u vooruit zeggen, zoodat er geen misverstanden kunnen zijn. Dit ging nog een poosje zoo voort en Hanni, die er bij zat, had schik in haar zuster. Alexander Tommich lachte in alle toonaarden, beleefd, zuurzoet, betreu rend, excuseerend, vriendelijk en ver legen. Zyn gezicht was de moeite waard. Toen Lore hem eindelijk aan het woord liet, zuchtte hy verlicht. Hij zag alles in, alles. Zijn firma had groote belangstelling voor de Fa voriet en wilde graag opnieuw leve ren. Over de twee duizend mark kon dan later gesproken worden. Dat had geen haast. En wat de filmhuur be trof, zyn firma was bereid zooveel mogelijk tegemoet te komen. Tenslotte was hij in staat een heele collectie schlagers aan te bieden. Als men het wenschte zoo noodig met alleenopvoe- ringsrecht voor den omtrek van de Peterstraat, MIDDELBURG IS NIET BIJ DE PAKKEN NEER BLIJVEN ZITTEN maar heeft den wederopbouw krachtig ter hand genomen. Het herstel van het stadhuis. Met uiterste zorg wordt alles behandeld, wat nog bewaard kan blijven. Tegen de gespaard gebleven gevels zijn steigers geplaatst. HET HERSTEL VAN HET MIDDELBURGSCHE STADHUIS. Boveneen aantal steenen, voor het prachtige gespaard gebleven bordes, wordt zorgvuldig bewaard. Onderna de opruimingswerkzaamheden bleek, dat het wapen van Middelburg geheel onbeschadigd is. Daar, onzen buurman. Werkelijk, daar stond in den naasten tuin de grijsharige heer, dezelfde te gen wien Lore zoo onhoffelijk was ge weest, toen hij gisteren met haar had willen spreken. Hij droeg een tuin- mansschort over zijn kleeren en had blijkbaar in den tuin gewerkt. Nu stond hij midden in een heerlijk rozen perk en sneed de mooiste bloemen af. Lore groette gehoorzaam. Je moet hem ook een uitnoodiging voor je gymnastiekschool sturen, zeide zij. Alle heeren moesten sport doen. Maar toen zij nu achter bramenstrui ken een klein huisje zagen opduiken, verloor de buurman zijn belangrijk heid voor haar. Het huisje van de nachtwakers! riep zij uit. Kom, dat moeten wij gaan zien. Het was juist het oogenblik, waarop Reinmann en Muller elkaar aflosten. Zy zaten in een klein vertrek dat als keuken was ingericht en aten hun avondbrood, zy onderbraken hun maaltijd, toen de meisjes binnenkwa men en stonden eerbiedig op. Het huis je, dat vroeger waarschijnlijk een pa viljoen was geweest, had behalve de keuken nog drie gezellig ingerichte kamers. Overal was het keurig en zin delijk. In de keuken lagen twee revol vers. De aanblik alleen deed Hanni huiveren. Nu ja, nachtwakers hebben zulke dingen noodig. Als er nog iets is, wat u noodig hebt, wilt u het wel zeggen, zeide Hanni. Maar de mannen bedankten, zij had den alles wat zij noodig hadden. Of den dames niets ontbrak. Voor alles zat daar niet iemand, ik kan er op zweren, dat het dezelfde is. Maar waarom bespionneerde men ons? Waarom, waarom? De een of andere reden moet het hebben. Maar dat doen wij niet Hanni. Dat is te gek en Knauer doet mee. Jouw aar dige Knauer.„ Hanni werd vuurrood. Wat denk je wel! riep zij uit. Ik ken Knauer niet beter dan jij. Alleen met dit verschil, dat hij jou met de oogen verslindt als hij je ziet Doet hij dat werkelijk Lore? Een blinde kan zien, dat hy ver liefd op je is. Dat is natuurlijk onzin, zeide Hanni, maar de blos bleef op haar wangen. Nu ja, in ieder geval hebben wy alleen zakelijk met Knauer te maken. Best, antwoordde Lore, dan bellen wij hem dadelijk op en verbie den hem al die malle dingen. Maar Hanni was van een andere meening. Knauer had haar verzekerd, dat er van bespionneeren geen sprake was. Nu hy echter betrapt was, wilde zy de zaak omkeeren. Omkeeren? Ja, wy zullen het roofvogelge- zicht een poets bakken. Wy «uilen hem bespionneeren, of laten spionneeren. Hoe vind je dat? eindigde zij ver rukt over haar inval. Misschien ko men wij door dezen vent op het spoor van den man, die ons dit alles heeft gegeven. Hij mag het alleen niet mer ken. Zou het niet leuk zijn? Lore rook nieuwe avonturen. Of dat leuk zou zijn, antwoordde zy. Maar nu heb ik honger, reuzen honger zelfs. Hanni had goulasch gemaakt en daarna was er perencompóte. Het smaakte verrukkelijk. Lore at voor drie. Bioscoopsfeer maakt honge rig, legde zy uit. En moe, nu ja, na zulk een nacht. Zy ging echter niet liggen, maar hielp tot den avond duchtig mede. Toen de vrouwen om zeven uur ver trokken, was *t huis keurig schoonge maakt. Den volgenden dag zouden zij nog eens terugkomen, maar alleen om den kelder en de portalen schoon te maken. De zaal waarin gespeeld was, bezat geen meubelen meer. Een spiegelglad de parketvloer, dat was alles. Hanni legde uit, dat zy hier een sportzaal van zou maken, zoodra zy de noodige deelnemers bij elkaar had. Zij zou een advertentie plaatsen en ook kaarten rondzenden. Zij zou wel leerlingen krij gen. Lore was van dezelfde meening. Eigenlijk heerlijk, zeide zy, jy hebt een school en ik een bioscoop. Zoo maakt men carrière. Dat wil zeggen, als het lukt, als het niet lukt, kunnen wy met lucifers gaan loopen. Toen wandelden zij voor het eerst in den tuin. Het mooiste en grootste ge deelte lag achter het huis. Daar hij echter een jaar lang niet onderhouden was, leek het een miniatuurbosch. Groet alsjeblieft terug, Lore, fluisterde Hanni. Waar, wie?. f IBS' -X'. ■4$

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5