HAAGSCHE COURANT DE SPORT IN NIEUWE BANEN Rotterdammers Uitstapje van naar „DuinreH’’ /M| Zaterdag 13 Juli 1940. IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND en d? Welken distributiebon heeft men noodig? Achthonderd deelnemers genoten van de rust de prachtige natuur R; .7 X Xwl f f DERDE BLAD spoorweg- De zomerzegelactie wordt voortgezet Naar eenheid uit veelheid. De tandartsen krijgen goud Militaire mutaties Dank aan het personeel der Spoorwegen Hulpverleening voor het personeel Thans zeven dooden Het gebruik van rijtuigpaarden ZONSOP- EN ONDERGANG PETROLEUMZEGELS BON 3 Bij aankoop van textiel goederen moet de Stamkaart worden getoond Do lunchpakketten stonden op „Dniinrell” in het middelpunt van de belangstelling der Rotterdammers. De Engelsche bomaanval op Almelo ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART BON 85 ,i;.if ons thee of hert pond teofrte, geldig van 6 Juli tem. 2 A*ug. BON 75 BON 90 BON 80 BROODBONBOEKJE BON 51 t.m. 60 BON 61 t.m. 70 A o< van ste- boterhammen trams OOM KOOS Optreden van Koos Speenhoff. Het welkom. Binnen het kwartier is de „voorhoede” al op de plaats van bestemming en wel dra volgen de anderen. Via de mooie No. 17619 goede verloopt weg- het een s kwijt tallooze de oor- oprijlaan en langs het huis van gravin van Zuylen van Nijevelt, die zoo wel willend was haar landgoed ter beschik king te stellen, komt men op een uitge zóchte plek, waar zware boomen een schaduwrijk zitje bieden. Stoelen en banken zijn al klaar gezet en het duurt niet lang of het bakje troost het kof- fieuurtje is inmiddels aangebroken wordt den deelnemers aangeboden. Met een kort woord heet de heer C. A. Mul ler, van het Rotterdamsch Nieuwsblad, die het initiatief nam tot dit uitstapje, allen welkom en maakt de dagindeeling bekend. Als gevolg van den Engelschen bom aanval op Almelo is vandaag nog een van de gewonden overleden. Het is de 14-jarige G. Smid, wien door een der wegvliegende bomscherven een been was weggeslagen. Het aantal dooden is thans tot zeven gestegen. Haagsche Courant voor het genomen initiatief. Spr. zei, dat allen zeer hadden genoten en besloot met Speen- hoff’s woorden, „Rotterdammers ver liest den moed niet, kop omhoog!” Met het zingen van „Rotterdam gaat nooit verloren” en een driewerf hoera geven allen van hun instemming blijk. „We hebben zeker voor een maand gezondheid meegekregen” verzekert ons een Rotterdammer. De heer Müller werd in de leiding op welwillende wijze bijgestaan door de heeren J. Duurkoop en J. Kruyt van de American Express Company. Om half vijf wordt de terugreis aan vaard. welke zonder stoornissen verloopt zoodat men te half zeven weer in de Maasstad was. Bij de heenreis waren kaartjes waar op stond „U bent de gast van.uit gereikt. Velen hebben gebruik gemaakt den gevers (geefsters) schriftelijk van hun dankbaarheid te doen blijken. Voor de aan onze Weermacht verleende medewerking. Nu onlangs de vordering van de Ne-, derlandsche Spoorwegen is geëindigd» heeft de directeur van den étappen- enr verkeersdienst, de kolonel van den gene- ralen staf, H. H. Thoden van Velzen, de directie van de Nederlandsche Spoor wegen een dankbetuiging doen toekomen met het verzoek deze ter kennis van het personeel te brengen. Op de eerste plaats worden zij herdacht, die bij de verdedi ging van het vaderland het leven hebben gelaten. „Ik ben", zoo gaat kolonel Thoden ver der, „begaan met het lot der gekwetsten en wensch hun een spoedig algeheel her stel tie. Ik moge uwe directie en al het onder u ressorteerende personeel voorts mijn grooten dank en waardeering be tuigen voor de medewerking en steun, welke ik steeds zoo in alle opzichten heb mogen ontvangen. Dat de étappen- en verkeersdienst ook onder de meest moeilijke omstandigheden zijn taak heeft vervuld, is ongetwijfeld niet in de laatste plaats te danken aan de stipte plichts betrachting en het gedrag van uw perso neel. Dit zal de Nederlandsche Spoor wegen voor alle tijden tot eer strekken." Toezicht gewenscht Door het hoofdbestuur der Nederland sche Vereeniging tot bescherming van Dieren is de aandacht van de burgemees ters van de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten gevraagd voor de rij tuigpaarden. die in deze dagen hun arbeid onder dikwijls ongunstige omstandigheden moeten verrichten. Het hoofdbestuur acht het wenschelijk om het gebruik van paarden en vervoer middelen voor dit doel afhankelijk te stel len van een gemeentelijke vergunning en hieraan bepaalde voorwaarden te verbin den, aan welke de paarden zoowej als de vervoermiddelen hebben te voldoen. De er varing heeft n.l. geleerd, dat door oner varen koetsiers wrakke paarden, onge schikte rijtuigen en ondoelmatige bespan ning worden gebezigd, terwijl dikwijls ook de stalling der paarden veel te wenschen laat. Behalve gevaar voor personen, die van dit vervoer gebruik maken, kunnen misstanden op dit gebied ook nadeel en in vele gevallen zelfs kwelling voor de dieren opleveren. Er valt een achterstand in te halen. Het gaat niet naar wensch met den ver koop van zomerzegels, en. indien hierin geen verandering komt ten goede, zal het resultaat dit jaar verre achterstaan bij die van de vorige jaren. aldus verklaarde men ons van de zijde van het comité De actie voor de zomerpostzegels heeft dit jaar wel zeer te lijden onder de huidige omstandigheden. De aanvang, welke was bepaald op 11 Mei. werd door het uit breken van den oorlog uitgesteld, doch ook daarna waren er zooveel andere kwesties, die de aandacht van het publiek in beslag namen, dat de zomerpostzegels op den achtergrond raakten. Een dankbaar terrein van vorige jaren. Rotterdam, waar altijd een vrij hooge opbrengst werd ver kregen, is dit jaar voor de zomerzegels verloren. Een ander nadeel is, dat de fir ma’s die f rank eer ing bij abonnement toe pasten, dit jaar zeer weinig of niets doen. Te dien aanzien bestond veelal een rege ling, welke hierop neerkwam, dat deze firma's bij de betaling van de verschuldig de bedragen hiervoor zomerpostzegels vroegen. Zij betaalden dan den toeslag daarop, die zij weer terugkregen bij de le vering van de gestempelde vellen postze gels. Zooals gezegd, ook op dit punt blijft de opbrengst verre achter bij vorige jaren. Het comité heeft thans weer een ver nieuwde actie ingezet om den verkoop te stimuleeren, gesteund door de plaatselijke propaganda-comité’s. In verband hiermede is de verkoop verlengd tot 31 October a.s. Het comité heeft zeer goede verwachtin gen van deze actie, daar den laatsten tijd is gebleken, dat de vraag stijgend is. Zoo is b.v. bij het comité een aanvraag binnen gekomen van een leeraar voor ongeveer 500 series, terwijl ook van de zijde van den postzegelhandel diverse aanvragen, vooral voor gestempelde zegels zijn binnengeko men. Deventer geeft het goede voorbeeld. Maar tot dusver is de opbrengst echter ver achtergebleven bij vorige jaren, met als uitzondering Deventer, vanwaar het propaganda-comité berichtte, dat de op brengst reeds hooger is dan het vorig jaar. Het comité heeft echter de hoop niet opge geven, dat het niet bij deze uitzondering zal blijven. Daarvoor wordt gerekend op de medewerking van het Nederlandsche volk. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat het comité beschikt over een 500-tal propagandaboekjes, waarin een volledige serie zegels van dit jaar is ge plakt. Deze boekjes waren bestemd voor den verkoop op de postzegeltentoonstelling van „De Philatelist”, welke zou worden gehouden op 12 en 13 Mei j.l. Deze ten toonstelling is door den oorlog niet door gegaan, doch de boekjes waren reeds op pag. 2 van den omslag gestempeld met het speciale stempel dat voor deze ten toonstelling was vervaardigd. De boekjes met dit bijzondere stempel zullen zeker een begeerd object zijn voor de verzame laars. Het comité is voornemens deze boekjes t.z.t. tegen een nader vast te stel len prijs te verkoopen. Zoo gaat de nieuwe actie met onver moeide kracht in, onder de bekende leuze: Houdt u aan* den zomerzegel, voor zo- merpost een zomerzegel”. verschillende tramlijnen niet bijster gelukkig was, en mocht de verande ring daarom een verbetering blijken te zijn, deze moet worden toegejuicht. De groote collecte is geëindigd met een bedrag van ver over de ton. De collectanten hebben hun best gedaan, hoewel zij naar mijn gevoel, in hun wijze van collecteeren best wat meer overredingskracht hadden kunnen leg gen. Het grootsche doel in aanmer king genomen en gezien de bedragen, welke in kleinere steden dan Den Haag werden geofferd, had men een cjjfer- reeks mogen verwachten, welke de thans bereikte had kunnen overtreffen. Wij Hagenaars zijn nog niet onder de eerstaankomenden in deze race voor hulp! Enfin, een volgend keer re vanche. Zondag 14 Julizonsopgang 5.33 uur zonsondergang 9.58 uur. Maandag 15 Juli: zonsopgang 5.34 uur; zons ondergang 9.57 uur. Werkzaamheden kunnen op den gewonen voet worden voortgezet Door de bekendmaking van de Devie zenverordening. waarbij bepaald is, dat alle onbewerkt goud ten verkoop moet worden aangeboden aan de Nederland sche bank, was het onzeker geworden, of tandartsen zouden kunnen doorgaan met de goudbewerking van tanden en kiezen. Naar de „N. R. Crt.” verneemt, heeft het Deviezeninstituut besloten, dat de tandartsen met de normale goudbewer king kunnen doorgaan en dat voor hen goud, in de hoeveelheid, welke zij voor de uitoefening van hun beroep noodig hebben, beschikbaar zal worden ge steld. Naar het blad verder verneemt zijn bij het Deviezeninstituut reeds honder den aanvragen van tandartsen om goud te mogen koopen, binnengekomen. Het ligt voor de hand, dat het aantal aan vragen in de komende dagen nog wel zal toenemen, aangezien iedere tand arts voor zijn praktijk goud noodig heeft. Binnenkort zal de officieele regeling van de toewijzing wel bekend worden gemaakt. Zeker is in ieder geval, dat de tandartsen hun werkzaamheden op den gewonen voet kunnen voort zetten. De komst van den heer Koos Speen hoff op het landgoed geeft aanleiding tot een spontaan applaus en het duurt niet lang of de thans 71-jarige zanger wordt in den kring van de vacantie-gan- gers opgenomen. Eenige oogenblikken later zingen alle Rotterdammers en thousiast het refrein mee van: „Daar komen ze aan, de mannetjes-putters van Rotterdam”. Den geheelen dag is grijze bard onvermoeid en met zijn lied jes „De koppen op” en „Arie is een dooie diender" houdt hij de zanglustigen bijeen. De jeugd voelt zich mter aan getrokken tot een fijnen schommel en een reuze-wip, waarvan men naar har telust gebruik maakt. Ja, zeide een trouwe lezeres mjj, de veelgehoorde klacht over te hooge boomen in de stadstuintjes is mij uit het hart gegrepen. Er kon best wat aan gedaan worden, tot voordeel van hen, die er last van hebben en zon der schade aan de andere partij te doen. Mij dunkt het vraagstuk ware overal in gemeen overleg op te lossen, indien tenminste de buren overtuigd zijn van de noodzaak om dergelijke gevallen onderling te regelen. Dat kan natuurlijk. In zeer bijzondere gevallen zou men dan de Plantsoenendienst als arbiter kunnen vragen en ik vermoed, dat deze dienst (mits men er geen al te veelvuldige beroepen op doet) er gaarne toe zal medewerken. De cam pagne, welke men onder de school jeugd voert, om gevonden projectielen niet aan te raken, doch dadelijk te melden bij de bevoegde instanties, heeft mijn groote instemming. Men kan den kinderen niet genoeg op het hart drukken om toch uiterst voor zichtig te zijn, gezien de ongelukken, waarvan helaas nog telkens melding moet worden gemaakt. Helaas zijn het echter niet alleen de jongeren, die zich aan deze onvergeeflijke zorgeloosheid schuldig maken, want ook veel oude ren (die wijzer behoorden te zijn) tre den vaak al te roekeloos op met dit gevaarlijke materiaal. Daarom lijkt mjj een ernstige waarschuwing ook aan hen lang niet misplaatst en dat is dan ook de reden, waarom ik dit on derwerp heb aangesneden. Moge het succes hebben. De tochten rondom Den Haag, voor welke een aardige reclame is gevoerd, hebben een aanvankelijk succes reeds te pakken, een feit, waarover ik me zeer verheug. Hoevelen van onze me deburgers kennen ook eigenlijk hun stad en de naaste omgeving ervan? Het zou beschamend blijken te zijn, indien men hierover eens nauwkeurig zou kunnen worden ingelicht. Dat men daarin verandering tracht te brengen, is prachtig, maar nog mooier zou het zijn, als al degenen, die een dergelijk gemis aan kennis van stad en om geving bij zichzelf constateeren, het kloeke besluit wilden nemen eens een tocht rond Den Haag mee te maken. In de binnenstad zal zich, naar is medegedeeld, spoedig een verandering voltrekken met betrekking tot de trams op het Plein. Men gaat daar de halen, en deze ontlasting van Plein zal voor ons Hagenaars vreemde ommekeer teweeg brengen. We zijn zoo lang gewend geweest aan de daar rond-cirkelende H.T.M.-wa- gens om niet even wat vreemd tegen over de aangekondigde nieuwe plan nen te staan. Anderzijds moet er kend worden, dat de samenvoeging van auto-parkeerplaats en eindpunt van De lunch. Om half een is het tijd voor de lunch. Een Rotterdammer, die uit is, krijgt gauw trek. Het lunchpakket, zes vige, belegde boterhammen (zonder distributie-bon!) en een perzik brengen hier uitkomst Het buffet verstrekte hier uitkomst. Het buffet verstrekt den de deelnemers zich over het land goed. In het landelijke gedeelte van Wassenaar, op het prachtige landgoed Duinrell van gravin van Zuylen van Nyevelt, hebben ruim achthonderd Rotterdammers, jonge en meer bejaarde, gisteren een vacantie-dag, vrij van alle zware zorgen, die nog dage lijks hun deel zijn, doorgebracht. Zij hebben allen, van de kleinen tot de grooten, genoten van den verfrisschenden zeewind en van de beschutte plekjes in het bosch in een omgeving, waar alles vrede ademt en de natuur zich op haar schoonst aan ons voordoet. Wij zijn er getuige van geweest, dat er dankbaarheid leeft bij de ge troffen Rotterdamsche gezinnen jegens de gastheeren en gastvrouwen, die de uit voering van het initiatief van het Rotterdamsch Nieuwsblad, in samenwerking met de Haagsche Courant, mogelijk maakte. 2 liter, van 15 t.m. 28 Juli Op den hoogen duintop. Velen beklimmen den hoogen duin top, het hoogst gelegen punt in onze provincie, vanwaar men een magnifiek panorama heeft. Men wijst elkaar de plaatsen in den omtrek aan, Katwijk, Leiden, Den Haag en daar, heel in de verte, aan den gezichtseinder ligt de Maasstad, het door allen zoo geliefde Rotterdam, dat zoo zwaar getroffen werd en mèt haar de inwoners. Dan wordt de praatgrage Rotterdammer even stil en hij zucht.ja.Rotter dam. Als hij den blik wendt naar het Westen, ziet hij de zee, met daarboven witte stapelwolken tegen den blauwen hemel.Weg nu zorgen, vandaag ben je eruit! De bejaarde deelnemers nemen rust en genieten er intens van. „We zijn ’ns uit de narigheid en vergeten alles”, hooren we meer dan eens opmer ken. „Wat hebben we het mooi getrof fen met het weer, zegt men elders weer en inderdaad de weergoden hebben alles in het werk gesteld om den dag te doen beantwoorden aan het gestelde doel: ontspanning aan vermoeiden. Attracties. Behalve de verfrisschingen, welke het buffet biedt zijn er nog andere at tracties. De heer H. M. van Genne houdt de kinderen (en hen niet alleen) op aangename wijze bezig met de ver- tooning van de poppenkast en met zijn goocheltoeren. Rodi Roeters, de snel- teekenaar, doet de kijkers om zich heen versteld staan, door zijn virtuo siteit met 't houtskoolstift „De Picos” een harmonica-duet oogst met zijn optreden eveneens veel succes. Dankwoord van den heer M. J. J. de Groot. In den namiddag maakt een der deel nemers de heer M. J. J. de Groot zich tot tolk van alle Rotterdammers en brengt onder luid applaus dank 4a n het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Op machtiging van den Duitschen bevelhebber. De staatscourant van heden bevat verschillende besluiten van den gene raal-majoor N. T. Carstens, die daar toe is gemachtigd door den Bevelheb ber van de Duitsche Weermacht in Nederland. Daarbij wordt o.a. met ingang van 15 Juli 1940 aan een aantal beroeps officieren op het door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl eveneens verschillende reserve-officie- ren met dien datum eervol ontslag verkrijgen. Voorts worden met ingang van 15 Juli de cadetten-vaandrig van het derde studiejaar van de Kon. Mil. Academie bevorderd tot tweeden lui tenant. Hieronder vallen ook de cadet ten-vaandrig van dat studiejaar, die in opleiding waren voor het leger in Ned.-Indië. Bij besluit van generaal-majoor N. T. Carstens Om kwart voor tien 's morgens staat op het station Delftsche Poort te Rot terdam een lange electrische trein, be staande uit tien wagons, gereed voor het vertrek naar den Haag. Het is den deelnemers van deze vrijwillige evacuatie-voor-één-dag aan te zien, dat het vooruitzicht van een uitstapje naar het mooie Wassenaar, hen zeer aanlokt. De stationschef verschijnt met zijn groen-witte schijf, de trein vertrekt en arriveert om vijf minuten over tien in den Haag, waar zestien trams met een of meer aanhangwagens van de H.T.M. de 800 vacantie-gangers een plaats bie den. Het is voor de leiding geen seni- cure om dit massa-vervoer in banen te leiden, maar alles vlot. De route gaat langs de mooiste ge deelten van onze stad, langs het Haag sche Bosch en het fraaie villapark Mar lot. Op de Lange Kerkdam te Wasse naar stapt men uit en via de van Zuy len van Nijeveltlaan wandelt men in groepjes naar „Duinrell”. De belangstelling van de Wassenaar- sche ingezetenen langs de „marsch- route” van de honderden is natuurlijk groot De schade aan roerend goed bedraagt ruw geschat een half millioen gulden De „Steuncommissie N.S. 1940”, door de Spoorwegen ingesteld teneinde de hulpverleening te regelen voor het personeel, dat door de oorlogshande lingen in ons land have en/of goed verloren heeft, heeft, naar wij thans kunnen mededeelen, een diepgaand onderzoek ingesteld naar den omvang van ’t geleden materieele verlies. Met een dringend beroep op het ge- heele personeel in een dienstorder werd duidelijk gemaakt, dat het als zeer gewenscht werd beschouwd, dat de bijdrage, welke door het personeel ter beschikking van de commissie werd gesteld, niet minder dan 1 pCt. der bruto-bezoldiging zou bedragen is de commissie haar taak begonnen. Een zeer groot gedeelte van ’t personeel gaf aan den oproep gevolg, zoodat direct aan hen, die 't meest door den oorlog hadden geleden, financieele steun verleend kon worden. Aan de gezinnen, welke niets meer over hadden, werd onmiddellijk gemid deld een bedrag van 100 uitgekeerd. Inmiddels had de commissie de be schikking over een bedrag van duizen den guldens gekregen, dat door het geheele personeel der spoorwegen ge stort was. Bij den aanvang van den financieelen steun kwam dra naar voren, dat dit bedrag bij lange na niet voldoende was. In totaal waren er bijna 200 gezinnen, die alles waren. Bovendien waren er 1 spoorwegmenschen, die door logsomstandigheden zeer veel moesten ontberen. En ook zij moesten geholpen worden. Ruw geschat bleek 't totale schadecijfer aan roerend goed (voor zoover het particulieren betrof) ruim een half millioen gulden te bedragen. Er is in ruime mate hulp geboden, een hulp, welke met groote financieele kosten gepaard gaat. In verband met het laatste besloot de commissie om ook de gepension- neerden in te schakelen. Er werd niet alleen een beroep op hen gedaan om een geldelijk offer te brengen, maar ook werd besloten om een onderzoek in te stellen naar de eventueele schade, welke gepensionneerde ambtenaren der N.S. hadden geleden. Thans is men nog eiken dag druk doende met het inboe ken van schadegevallen uit het geheele land. In de „Steun-commissie" hebben voor de directie der N.S. zitting dr. Ch. F. P. Bodemeyer, chef van den algemeenen dienst en drs. S. Buys, inspecteur van dezen dienst, terwijl de voorzitter en secretaris van den Perso- neelraad, de heeren H. J. van Braam beek en H. F. Timmermans als leden zitting hebben. half pond tarwebloem of tarwe meel, of boekweitmeel, of rogge bloem, of roggemeel, of zelf rijzend bakmeel, geldig tot en met 26 Juli een half pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel, of roggebloem, of roggemeel zelfrijzend bakmeel, geldig tot en met 9 Augustus een kilo suiker, geldig 28 Juni tot en met 25 Juli per bon ca. 100 gram, van 8 Juli t.m. 14 Juli met 4 dagen extra geldigheidsduur per bon ca. 100 gram, van 15 Juli tot en met 21 Juli, met 4 dagen extra geldigheidsduur i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9