De van nieuwe grondslagen Europa RICHTERS nieuïffe, iBESSEN HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 De militaire dienstplichtwet Britsche Middellandsche Zeevloot met vliegtuigen bestookt Churchill bespreekt Engeland’s positie AMERIKA’S BEWAPE- NINGSPLANNEN Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. Prinsestf. 86 Aardbeving in Japan Geen rivaliteit meer der groote mogendheden De handelsoorlog tegen Engeland Dag van nationalen rouw Frankrijk „Tusschen de veldslagen RECLAMES. in Vervolg van pag. 1. heeft Egypte demobiliseert. van van De politieke spanning. De stopzetting der evacueering kinderen uit Londen Nieuwe chef van den Spaanschen generalen staf. Zijn laatste rede? In politieke kringen te merkt men op, aldus het dat de gisteren door Churchill uitge sproken redevoering wanhopig lijkt op de laatste toespraken Reynaud vóór diens val. Wellicht is dit dan ook in gelijk opzicht de laat ste rede van Churchill geweest. veel van Belgrado, D.N.B., In den afgeloopen nacht is in het gebied van Tokio en een deel van Noordoost-Japan een vrij krachtige aardbeving gevoeld. Er zijn echter geen berichten ontvangen over mate- rieele schade. Het metereologische observatorium te Tokio verklaart, dat de aardbeving geen verband houdt met de uitbarsting van den vulkaan op het eiland Miyako. Hierbij zijn 34 huizen vernield; 21 personen wor den vermist. Cunningham tot een bespreking uitge- noodigd. Deze verzocht hem of zijn eenheden aan het Britsche commando over te dragen, opdat zij bij de vloot- operaties tegen Duitschland en Italië gebruikt konden worden, of de schepen in de haven te ontwapenen of ze te vernietigen. Admiraal Godefroy wees den eersten eisch terstond van de hand, als zijnde in strijd met de eer en de verplichtingen van Frankrijk. Hij maak te aanstalten om zee te kiezen. De ka nonnen van de Britsche eenheden wa ren echter op de Fransche schepen ge richt. Deze lagen in de binnenhaven en waren numeriek driemaal zoo zwak als het Britsche eskader. Admiraal Go- Het gebeurde met de Fransche vloot te Alexandrië. Tegelijk met den Britschen aanval op de Fransche oorlogsschepen voor Oran, heeft zich ook een dergelijk voor val te Alexandrië afgespeeld. Volgens mededeelingen uit Vichy uit welinge lichte Fransche kringen verneemt het D.N.B. hierover het volgende: Bij het sluiten van den wapenstil stand lag in de haven van Alexandrië een klein Fransch eskader. Admiraal Godefroy, die hier het bevel over voer-1 de, werd den derden Juli door admiraalworden verstrekt „Engeland moet niet inslapen”. Garvin waarschuwt in de „Observer”, radiorede gehouden i dat men zich door de rust, die sedert de i nederlaag van Frankrijk, is ingeireden, Langere opleiding van de Amerikaansche militie. President Roosevelt heeft mededee- ling gedaan van een plan, waarbij hij 50.000 man militie wil oproepen voor een langere opleiding. Dit zou een ver- grooting der legersterkte, die thans in ongeveer 7 a 8 divisies en met Kerst mis in 9 divisies van het geregelde leger voorziet, met 4 divisies beteeke- nen. Deze vier divisies bestaan uit mi litie, die tot dusver slechts eenmaal per week een uur opleiding genoot, en dus een betere opleiding noodig heeft. Bijteenkoïnst van regeering. De nieuwe Fransche regeering zal, naar uit Vichy wordt gemeld, heden avond in haar eerste vergadering bij eenkomen. Tot minister voor de in- dustrieele productie en minister van arbeid is René Belin benoemd. defroy besloot daarop den vierden Juli, zijn schepen te ontwapenen. De machines werden onbruikbaar ge maakt en de sluitstukken der kanonnen in de kelders van het Fransche consu laat te Alexandrië gebracht. Besloten werd, alle reservisten onder de beman ningen met Fransche schepen naar Frankrijk te zenden. De ministerraad te Madrid heeft generaal Moreno tot chef van den grooten generalen staf benoemd. Ge neraal Munoz Grande is benoemd tot militair gouverneur van het voor Gibraltar gelegen gebied en tegelij kertijd tot commandant van de 22e divisie. De militaire codex van 14 April 1931 is in zijn geheelen omvang weder van kracht verklaard. Vluchtelingen in Gibraltar. Volgens de Italiaansche bladen zijn opnieuw twee schepen met vluchte lingen te Gibraltar aangekomen, die Fransch-Marokko moesten verlaten. Wederom werd hun door de Britsche autoriteiten de toestemming gewei gerd om in Gibraltar aan land te gaan. Het kwam tot heftige tooneelen. De Britsche autoriteiten lieten daarop alle bedrijven en winkels sluiten. Men vreest, dat de bevolking op deze ma nier gedwongen zal zijn, de stad wegens hongersnood te verlaten. Poli tie en militairen kregen het bevel eventueele ongeregeldheden met ge weld te onderdrukken. riode van voorbereidingen. Men mag niet gelooven, dat Hitler Groot-Brittan- nië den noodigen tijd zal laten om zijn stellingen te versterken. Het eerstvol gende doel van Hitler is een massa-aan- val op Groot-Brittannië. Hij moet zeer spoedig met den aanval beginnen. Wan neer wij ons dit niet steeds voor oogen houden, zijn wij idioten en wel veroor deelde idioten. De geïnterneerde Duitschers in Frankrijk. Van de Duitsche burgerlijke geïn terneerden in Frankrijk zijn tot nu toe rond 34 personen naar Duitschland teruggekeerd. Ongeveer 12 personen bevinden zich nog in Frankrijk en in het onbezette gebied, ten deele ook in de overzeesche bezittingen van Frankrijk, De verblijfplaatsen van alle burgerlijke Duitsche geïnterneer den zijn reeds medegedeeld. De Italiaansche aan vallen op Malta. Een speciale correspondent van Ste- fani meldt: Onze jachtformaties leggen door hun voortdurende aanvallen op het vliegveld van Malta het plan ten uitvoer betreffende de systematische vernieling van de Britsche luchtstrijd krachten, wien zij zeer aanzienlijke ver liezen toebrengen. Telkens, wanneer de Britsche jagers optreden, lijden zij ver liezen aan manschappen en toestellen. Trouwens de Britsche jachttoestellen komen eerst tusschenbeide, wanneer de Italiaansche formaties haar taak reeds hebben voltooid. Te Stockholm ontvangen berichten melden, aldus het D.N.B., dat zich voor het gebouw van de Canadian Pacific line in Londen, na het bekend worden van het bericht dat de evacuatie van kinderen uit Londen gestaakt is, vree- selijke tooneelen hebben afgespeeld. Duizenden opgewonden Londensche vrouwen, die tot de hoogere kringen behooren, belegerden het gebouw om nog een plaats op een schip naar Ca nada voor haar kinderen te boeken. Vele vrouwen raakten buiten bewust zijn, anderen barstten in gehuil los, toen het portaal van het gebouw door een sterke afdeeling politie werd afge zet en de menigte uit de straat werd verdreven. Op grond van de te Washington af ge legde verklaring over het opnemen van Britsche kinderen zal, naar de „New York Times” meldt, aan 13.000 kinde ren voor den len Augustus een visum 1^ Het belegerde Engeland. Onder het opschrift „Belegerd Enge land” publiceert de militaire medewer ker van de „New York Times” een onderzoek naar de huidige positie van Engeland. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland, aldus wordt uiteengezet, zijn waarschijnlijk reeds thans uiterst effectief, ook al ontbreken bijzonder heden tengevolge van de Engelsche censuur. Ofschoon deze aanvallen klaarblijkelijk eerst in een begin stadium verkeeren, vormen zij toch een toenemend gevaar voor Engeland, dat is afgesneden van zijn Europeesche bronnen van leveranties en aangewezen op een langen weg over zee voor zijn ravitailleer ing. Duitsch commentaar De „Dienst aus Deutschland” schrijft: De boodschap van den Amerikaan- schen president Roosevelt aan het Con gres, waarin deze zijn nieuwe bewape- ningsprogramma verdedigt, wordt te Berlijn beoordeeld op de wijze, welke thans tegenover Amerikaansche uit latingen gebruikelijk is geworden. De Duitsche pers maakt uitsluitend mel ding van het voorstel tot bewapening en wijdt in het geheel geen aandacht aan de motiveeringen. De bewapenings- plannen van de Vereenigde Staten geven Duitschland geen aanleiding zijn standpunt te bepalen. Te Berlijn wordt opnieuw verwezen naar het vroegere door Duitschland ingenomen standpunt. Elk land moet zelf over de eischen van zijn bewapening oordeelen en andere mogendheden zijn niet bevoegd daar tegenover een standpunt in te nemen. Niettemin wordt het element van af wijzing, dat de verklaringen van Roo sevelt tegenover de autoritaire staten kenmerkt, geenszins over het hoofd ge zien. Zijn opmerking over het gevaar van dreigende slavernij gaat inderdaad uit boven het peil van begrijpelijke propaganda van binnenlandsch politiek karakter. In Duitschland beschouwt men het echter als kenmerkend, dat zelfs de Amerikaansche pers er op wijst, dat Roosevelt elke nadere aan duiding van de gevaren, die het Ame rikaansche vasteland zouden bedreigen, achterwege heeft gelaten. Geen Amerikaansche troe pen naar Europa Af gezien van het propagandistische ligt de wezenlijke inhoud van de ver klaring van Roosevelt kennelijk in de verzekering, door hem aan het volk gegeven, dat zijn bewapening slechts een defensief doel heeft en dat hij niet het voornemen heeft Amerikaansche staatsburgers voor het deelnemen aan den oorlog, naar Europa te zenden. Zooals te begrijpen is, wordt te Ber lijn de vraag gesteld in hoever deze beginselen van bewapening en verdedi ging voortvloeien uit de stellling „Amerika voor de Amerikanen” en om gekeerd „Europa voor de Europea nen”. Toen Roosevelt in October 1937 door zijn bekende, zoogenaamde „qua- rantainerede” een begin maakte met zijn campagne tegen de autoritaire staten, verdedigde hij, -aldus de „Deut sche Allg. Ztg.”, het beginsel van een actief Amerikaansch recht op inter ventie, ook in andere werelddeelen. Door zijn perschef Early heeft hij thans uitdrukkelijk laten verklaren, dat het Amerika verre ligt zich te mengen in eenig territoriaal probleem in Euro pa of Azië, doch dat Amerika integen deel de toepassing van de Monroeleer voor elk dezer werelddeelen zou toe juichen. Zooals voor de hand ligt heeft deze ontwikkeling van 1937 tot nu toe in Duitschland groote opmerkzaamheid gevonden. Toch wordt niet over het hoofd gezien, dat de heer Roosevelt in Weder Fransche douane beambten aan de Zwit- sersche grens. De douaneposten aan de oude grens tusschen Frankrijk en Zwitserland zul len met ingang van heden weder door Fransche douanebeambten bezet zijn. In het door de Duitsche troepen be zette gebied wordt de douane door de Duitsche beambten aangevuld. Een beschouwing van de „Völkischer Beobachter” Achter den stommen wand van den wapenstilstand heerscht bedrijvig mili tair leven, schrijft de „Völkischer Beobachter” in een artikel onder het opschrift„Tusschen de veldslagen”. Daarbuiten in het voorterrein, dat ho rizontaal van Narvik tot Brest reikt en verticaal het geheele luchtruim over de Britsche eilanden omvat, trekken de voorboden van den slag. Duitschland zwijgt, zooals altijd voor de daad en de wereld rondom houdt ditmaal den adem in, want zij heeft eindelijk leeren begrijpen, wat dit zwijgen beteekent. Verstomd zijn de kwaadaardige specu laties, welke in de pauzen tusschen Po len en Noorwegen, tusschen Noorwegen en NederlandBelgië schering en in slag waren. En wij slaan met gelaten glimlach de pogingen van zekere neu trale landen waar, het reeds tot stand gekomene met begrip en het komende met kalmte onder het oog te zien, po gingen, welke des te zonderling wer ken, daar zij vaak onderbroken worden door teruggrijpen naar de oude, van Engeland afhankelijke mentaliteit, zoo- dra zwakke zilverwolkjes in de avond schemering der democratie schijnen op te komen. De slag in Frankrijk heeft slechts 46 dagen geduurd. Thans na 18 dagen van rust, ontwaken zij langzaam uit hun schrik en vragen zich af, of zij mis schien toch niet slechts een kwaden droom gehad hebben. Misschien was alles maar half zoo erg in de uitwer king, half zoo erg met het oog op de toekomst Nog spreken Engelsche ministers van de mogelijkheid van nieuwe conflicten in het Zuidoosten, van het afweren van het Duitsche zwaard, dat tegen de eilandenvesting is opgeheven. Vergis sen wij ons nieter zijn altijd nog menschen, die liever de Britsche pro- pagandasoep slurpen dan den bitteren drank der militaire en politieke werke lijkheid. Steeds nog vinden Reuter en Radio Londen hun afnemers en Chur chill en Duff Cooper willige ooren, daarover bestaat geen twijfel, vervolgt de „Völkischer Beobachter: Nooit zal dit oude werelddeel zijn natuurlijk evenwicht, zijn waarachtig leven en volle scheppingskracht vinden, zoolang de Britsche voogdij over dit wereld deel niet volkomen is uitgeroeid. Groot- Brittannië heeft er de voorkeur aan gegeven, zijn geluk in de wijde wereld le zoeken en zijn macht en zijn rijk dom op een overzeesch rijk te grond vesten. Het heeft Europa nog slechts alleen voor zjjn eigen aan Europa vreemde doeleinden misbruikt. Een sterk eensgezind Europa is door alle groote Britsche staatslieden als onver draaglijk gevoeld en door splitsing en omkooperij bestreden. Daaraan wordt thans een einde ge maakt het Britsche eilandenvolk moet Europa uit. Wie dat thans nog niet begrijpt, zoo besluit het blad, zal door de geschiedenis meedoogenloos terzijde geschoven worden. Zie verder 2e Mad, pay. <3 Gevolgen van de Duitsche blokkade. De Madrileensche bladen leggen den nadruk op de stijgende successen van de Duitsche blokkade tegen Engeland en publiceeren berichten over de ge stadig toenemende beperkende maat regelen in Engeland. Zij wijzen erop, dat dit de beste waardemeter is voor de uitwerking van de Duitsche blok kade, die dagelijks den strik om het Britsche eiland nauwer aanhaalt. „Infonmaciones” herinnert aan het leedvermaak, waarmede Engeland in September van het vorige jaar zijn aan de voorspellingen der Engelsche bladen, over den duur van den Duit- schen tegenstand. Het blad spreekt in dit verband van een boemerang-poli- tiek, die zich thans tegen den dader zelf keert. De door Engeland voorge nomen uithongering van Europa ver andert thans in een uithongering van het Britsche eiland. Ansaldo over de Britsche strijdkrachten In zijn gisteren gehouden radiotoe spraak tot de Italiaansche weermacht heeft Ansaldo een belangwekkend overzicht gegeven van de Britsche strijdkrachten en haar verdeeling. De Britsche landstrijdkrachten becijferde Ansaldo op ongeveer 120.000 man in Egypte en Palestina, contingenten ge vormd uit Engelschen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Indiërs. Aan zeestrijdkrachten heeft Engeland in de Middellandsche Zee samengetrok ken: twee groepen, de eene in het Oos telijke en de andere in het Westelijke deel. Beide hebben elk de beschikking over een vliegtuigmoederschip, over in totaal 7 slagschepen, 10 zware kruisers, 7 lichte kruisers, verkenningsschepen en torpedojagers, talrijke kleinere een heden en meer dan 15 onderzeebooten. De Oostelijke groep heeft haar voor naamste steunpunt te Alexandrië, eeni- ge eenheden ook te Haifa alsmede in havens van een vreemde mogendheid. Deze vreemde mogendheid wilde An saldo niet noemen. Doch, zeide hij, zij zal beter doen met haar havens voor zichzelf te gebruiken. Tenslotte legde hij de jongste bewegingen van de Brit sche vloot zoo uit, dat de Oostelijke groep, nadat zij gezien heeft, aan welke gevaren zij van de zijde van de Ita liaansche luchtmacht bloot staat, van plan is, een poging te ondernemen, naar het Westen door te breken. De reeds gemelde oprichting in En geland van een z.g. „zwijgende co lonne”, welke onder rechtstreeksche leiding van het ministerie van binnen- landsche zaken en van Scotland Yard zal staan, wordt als een teeken der toenemende politieke spanning in Enge land beschouwd. Haar taak is het ont dekken van alle plannen der geheim zinnige vijfde colonne. De „zwijgende colonne” beschikt over betaalde en over vrijwillige medewerkers uit alle deelen des lands, wier ijver door het uitloven van deels zeer hooge premiën moet worden aangewakkerd. De leden hebben opdracht, niet slechts staats vijandelijke handelingen doch ook de faitistische uitingen, welke hun ter oore komen terstond aan hun supe rieuren te melden. De oprichting van deze colonne toont, welk een gevaar de regeering in de toenemende oorlogs- vijandige stemming der bevolking ziet. Passagiers, die met het Engelsche schip „Almedastar” te Rio de Janeiro zijn aangekomen, hebben verklaard, dat het convooi, waarin het schip voer, in het Kanaal door Duitsche vliegers is aangevallen en dat zij minstens twee schepen van het convooi, waaronder het groote Engelsche passagiersschip „Almanzora” tot zinken hebben ge bracht De nieuwe economische en sociale ordening Vervolgens schrijft Megerle over de nieuwe economische en sociale orde ning in Europa. Duitschland stelt Europa nieuwe economische denkbeel den en een beproefd economisch systeem ter beschikking. Dit beteekent zekere afzetgebieden, rechtvaardige prijzen, stabiele valuta, een bestand zijn tegen crises en voor iedereen be reikbare van de kapitalistische over macht vrij zijn handelsmethoden. Aan dit gemeenschappelijke economische le ven kan iedere staat, hetzij klein of groot, arm of rijk aan kapitaal, agrarisch of industrieel, op grondslag van rechts gelijkheid deelnemen, omdat dit systeem berust op de basis van den Regeeringsarchieven naar Vichy. De „Petit Dauphinois” meldt, dat al het materiaal en de archieven van het ministerie van oorlog en van den generalen staf van Clermont-Ferrand, waar zij tot dusver werden bewaard, met vrachtauto’s naar Vichy zijn overgebracht. De diplomatieke medewerker van de „Börsen Ztg.”, Karl Megerle, geeft in een artikel de lijnen aan voor een herbouw van Europa. Hij gaat van het feit uit, dat Duitsch land niet alleen komt als overwinnaar van het systeem van Versailles, doch ook als een rijk, dat Europa veel te bieden heeft. Het brengt zoo schrijft hij Europa den vrede, veiligheid en bescherming tegen aan het gebied vreemde inbreuken van buiten af, tegen verwikkelingen in Europa zelf en tegen de economische worging van bui ten af. Het brengt de terzijdestelling van de rivaliteiten der groote mogend heden, waaronder Europa en niet in het minst de kleine- en middelkleine staten de laatste eeuwen geleden heb ben. Met Frankrijk is het belangrijkste kristallisatiepunt van bondgenootschap pen, coalitie-oorlogen en een politiek uitspelen van den een tegen den ander verdwenen. Met Frankrijk is ook de laatste vastelandsdegen en het brugge- hoofd van Engeland in Europa verdwe nen. Het bondgenootschap van de spil- mogendheden en de duidelijke duur zame afbakening van de belangenge- bieden tusschen het Rijk en de sovjet unie vergrootten de mogelijkheid, al dus de schrijver, om de politieke reorganisatie van Europa buiten de rivaliteiten van de groote mogend heden ten uitvoer te leggen. De kleine landen kunnen er zeker van zijn, dat het rijk van hen niet verwacht, zooals de geallieerden na den wereldoorlog, dat zij borgen of medeplichtigen van den overwinnaar worden en zich, zoo als in den Volkenbond onder het voor wendsel van collectieve veiligheid, met den overwinnaar gelijkstellen tot na deel van de overwonnenen. In geheel Frankrijk zijn gisteren op den nationalen feestdag in plaats van de traditioneele feestelijkheden rouw- plechtigheden voor de gesneuvelde Fransche soldaten gehouden. Aan de plechtigheid te Vichy namen deel de chef van den staat, Pétain, tezamen met de ministers, het corps diploma tique en hooggeplaatste ambtenaren. Na een godsdienstoefening legde maarschalk Pétain een krans op het gedenkteeken van den onbekenden sol daat. Hierop werd een défilé voor den maarschalk gehouden. Lebrun neemt afscheid. De vroegere president Lebrun heeft gisteren, naar uit Vichy wordt ge meld, afscheid genomen van den chef van den staat, maarschalk Pétain. zijn boodschap aan het Congres deze stelling van zijn perschef niet heeft herhaald. Wat de houding van Duitsch land betreft mag men daarom wel het vermoeden uitspreken, dat men te Berlijn aan verklaringen minder betee- kenis hecht dan aan daden. Oorlogsschip van stapel geloopen Te Camden in New Jersey is Zater dag de 8900 bruto registerton metende vliegtuigtender der marine „Albemarle” van stapel geloopen. Het zusterschip „Curtiss” was reeds in April j.l. van stapel geloopen. De demobilisatie van de Egyptische strijdkrachten, waarmede Engeland is begonnen, heeft de Engelsche radio ge motiveerd met de verklaring, dat Groot- Brittannië de verplichting op zich ge nomen heeft, het Egyptische volk te verdedigen. Daarom moeten de wapens, die Engeland indertijd aan Egypte ge leverd heeft, den Britschen troepen ter beschikking gesteld worden voor de verdediging van het land. Deze Brit sche bewaring berust, naar in Egyp tische politieke en militaire kringen verklaard wordt, op volkomen verkeer de grondslagen. Egypte heeft zijn oor logsmateriaal van Engeland niet in bruikleen gekregen, doch tegen dure prijzen gekocht. De reserves van de Egyptische begrooting tot een bedrag van 35 millioen pond zijn thans op een klein restant na opgebruikt. Voor het grootste deel is met deze gelden de Egyptische bewapeninge gefinancierd. De Londensche radio heeft voorts be weerd, dat Engeland de Egyptische be volking moet verdedigen. Naar aanlei ding hiervan merkt men in Egyptische kringen op, dat het Egyptische volk van geen enkele zijde is aangevallen en dat Egypte zich niet met het na burige Italië in oorlog bevindt. Groot- Brittannië verdedigt in de Middelland sche Zee niets anders dan zijn heer schappij. In dezen strijd, zoo wordt verder verklaard, beschouwt het thans een gewapend Egyptische leger als een groot gevaar. Eensgezinde samenwerking van allen Het nieuwe Europa van de eensge zinde samenwerking van allen, het Europa zonder werkloosheid, zonder economische- en valutacrises het Europa van plannen en arbeidsverdee- ling, dat de modernste technische pro- ductie-apparaten en gemeenschappelijk doorgevoerd, geheel Europeesch 'ver keerssysteem ter beschikking staat, zal na het overwinnen van economi sche en nationalistische hinderpalen zijn beveiligde basis en een snel op komenden welstand vinden. Het biedt aan de Europeesche volken, en niet in het minst aan de kleinen, de grootste mogelijkheden voor hun technische, economische en verkeersmogelijkheden. Of de volken van Europa hiervan een nuttig gebruik zullen maken, ligt voor het grootste gedeelte aan hen zelf. In ieder geval heeft de jeugd van Europa een groote kans voor zich. Uitlatingen van deskundigen De militaire commissie van den Senaat heeft gisteren vooraanstaande militairen ondervraagd naar de door de commissie in behandeling geno- dienstplichtwet, welke in een militai re opleiding van alle mannelijke Amerikaansche burgers van 21 tot 25 jaar voorziet, die op nog niet nauw keurig vastgestelden grondslag zullen worden gerecruteerd, meldt het D.N.B. uit Washington. De chef van den generalen staf, George Marshall, heeft de onmiddel lijke invoering van den dienstplicht dringend noodzakelijk genoemd, op dat het geregelde leger en de eenhe den van de nationale garde op hun volle sterkte kunnen worden gebracht. Hij verklaarde voorts, dat de in de wet vastgestelde opleidingstijd acht maanden onvoldoende is. Koloriet Twaddle van het ministerie van oorlog deelde mede, dat het Amerikaansche leger op 1 October 930.000 man in opleiding zal hebben, wanneer het Congres de dienstplicht wet aanneemt. Tot April van het volgende jaar zou dit aantal dan tot 1.415.000 verhoogd kunnen worden. President Roosevelt heeft gisteren over de kwestie eener mobiliseering der nationale garde een onderhoud ge had met den minister van oorlog, Stimson. Men zal zich herinneren, dat Roosevelts verzoek om machtiging tot oproeping van de nationale garde, eenige weken geleden in het Congres een hevigen strijd had uitgelokt. De juridische deskundigen van het Congres en van het ministerie van oorlog zijn, volgens Associated Press, nog steeds van meening, dat Roose velt niet zonder instemming van het Congres tot een mobilisatie kan ge lasten. Men gelooft echter, dat deze kwestie vanzelf geregeld wordt, wan neer de dienstplichtwet wordt aange nomen. arbeid, prestatie en productie en niet op het toevallige bezit van goud en kapitaal. De nieuwe economische denk beelden raken ook de nieuwe sociale denkbeelden, die het nationaal-socialis- tische Duitschland het nieuwe Europa eveneens ter beschikking stelt. Duitsch land beoogt niet, anderen volken zijn sociale orde of zijn wereldbeschouwing op te dringen. Het is er echter van overtuigd, dat zijn nieuw gewonnen sociale waarden naar den inhoud van meer dan nationale beteekenis zijn en de uitdrukking zijn van de eischen van den twintigsten eeuw. Het is voor Europa ook van beslissende beteekenis, dat zijn nieuwe ordening geschiedt onder de eigenlijke leiding ‘van het beste en meest beproefde organisatie- volk. Terwijl bij het einde van den wereldoorlog overwinnaar, overwon nene en neutralen door een golf van pessimisme en ontkenning werden mee gesleurd, kunnen de overwinnaars van dezen oorlog voor Europa een hoop voller beeld ontwerpen. Fransche vloot wordt met rust gelaten Ministerpresident Churchill gisteravond een i voor het empire en de Amerikaansche j nederlaag van Frankrijk is ingetreden, luisteraars. Hij begon, aldus meldt het i niet in slaap moet laten wiegen. Deze D.N.B., met zijn vroegere verklaringen i schijnbare rust, schrijft hij, is een pe- over de Britsche overvallen op Fran sche oorlogsschepen te herhalen en ver klaarde ditmaal zelfs, dat anders niet slechts Engeland, doch ook de Ver eenigde Staten in gevaar waren ge bracht. Engeland’s „pijnlijke taak”, zoo ver volgde hij, is thans beëindigd. Ofschoon het nog niet voltooide Fransche slag schip „Jean Bart” zich nog in een Marokkaansche haven bevindt en bo vendien nog een aantal Fransche oor logsbodems in Toulon en in verschil lende havens over de geheele wereld ligt, zijn deze Fransche oorlogschepen niet in staat, het Engelsche „over wicht” ter zee op eenigerlei wijze te verstoren. Engeland zal de overgebleven Fransche oorlogsschepen wanneer zij geen pogingen doen, naar de onder Duitsche of Italiaansche controle staan de havens terug te keeren, niet lastig vallen. Gisteren een jaar geleden was Chur chill getuige geweest van de imposante parade van het Fransche leger en het Fransche imperium op de Champs Elysées. Destijds had hij niet vooruit kunnen zien, wat in den loop van één enkel jaar kon gebeuren. Doch ondanks alles meende hij, dat weder een veer tiende Juli zou komen. Wanneer de vijand, zoo vervolgde Churchill, een aanval zou ondernemen, dan zouden alle in Engeland geconcen treerde krachten zich tegen hem kee ren. Elk dorp en iedere stad zullen verdedigd worden. Engeland zal er ook niet voor terugschrikken, Londen daarbij te laten verwoesten. Vervolgens besprak Churchill de ac tiviteit van het luchtwapen. Hij wees erop, dat dit slechts voorloopige ge vechten waren en dat de eigenlijke aanval nog verwacht moest worden. De krachtsinspanning van Engeland diende, alles bij elkaar genomen, nog verdubbeld te worden, niet slechts voor dezen zomer. Tenslotte gewaagde hij van de ..donkere schaduw van Hitler”, die Engeland bedreigde. de 25 FILIALEN i DIT GLAS GRATIS Heerlijk friich fruit... van de nieuwe oogst. Zelden proefde U zulke Bessen. 2.90 p. liter -145 P- 3 smaken: zoet - halfzoet - zuur bij aankoop van een heele lilerflesch

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2