KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 ROEMENIE. CONCERT KURZAAL MIDDAGCONCERT KURHAUS VEREENIGDE STATEN. CUBA. Batista tot president gekozen 1 REPERTOIRE EN TABLEAU DE LA TROUPE „VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS”. CONCERT VOOR GETROFFEN ROTTERDAMMERS CILLI WANG IN DE KURZAAL De Duitsche hulp voor de vluchtelingen en behoeftigen Rotte’s Mannenkoor en Die Haghe Sanghers in Gebouw voor K. en W. ITALIË. telegram van oen kroonprins AAN STARACE. NOORWEGEN. SolisteElly Onnen, piano De controle op productie overschotten OPBRENGST ZONNESTRAAL- COLLECTE. EEN Leeuwen Boomkamp aan het VERSPREIDE BERICHTEN. een o.a. I handelsautarkie op het Zuid-Amerikaansche con- Residentie-orkest onder Otto Glastra van Loon. or- G gezegd, dat de in den nacht hebben kunnen 's-GRAVENZANDE. Kostelooze inenting. B en W. van ’s-Gravenzande maken bekend, dat op Donderdag 18 Juli a.s. des namiddags 2 uur in het gebouw van „Het Groene Kruis”, alhier, van de Kasteele- straat 19, de gelegenheid zal zijn openge steld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe één dag vóór bovengenoemden datum ter secretarie aan melden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en de ge boortedata der kinderen is het gewenscht. PIETER VAN GELDER. Pieter van Gelder exposeert in de boven zalen van ,,My Home Lange Houtstraat 156, alhier, tot en met 5 Augustus, ge bruiksvoorwerpen. zoekt ons dank te brengen aan allen, die drama „Tannhauser” van H. Wagner oir- aan het welslagen eF co^ coln vatte, werd gisteravond door het Resi- be -bestrijding dentie-orkest onder leiding van prof. Irdc ter. bate van de t.b.C. U Hermann Abendroth in de Kurzaal uitge- heeft I 371.66* opgebracht voerd. Hoe grootsch Haydn’s muziek kan zijn, ondanks de afwezigheid van heroï sche en pathetische elementen, is ons weer eens gebleken door de vertolking vol mannelijke energie en innerlijken rijkdom, welke wij van de G-dur Sym phonic van dezen toondichter hebben mo gen ontvangen. De prachtige breede op zet en de groote verscheidenheid van dy namiek en klankkleur hebben deze com positie in waren aard doen opbloeien. Het zal misschien velen der aanwezigen met verbazing hebben vervuld, wat be treft het feit, dat Haydn’s muziek, in verband met den omvang van ’s toon dichters literatuur, zoo weinig wordt uit gevoerd. Als tweede orkestwerk volgde na de pauze „Don Juan” van R. Strauss. Welk een demonische extase en welk een hartstocht kenmerkten deze vertolking! Wij kunnen ons waarlijk geen mach tiger muzikale uitbeelding van dit we'k voor stellen dan die, welke onder leiding van prof. Abendroth werd gegeven. Met de Ouverture „Tannhauser van R. Wagner werd het concert daarna besloten. Leven dig en rijk aan gedachten was daarbij het spel. Zoo’n majestueus karakter, zoo’n allure kan dan ook slechts een Duitsch of Germaansch georiënteerd orkestleider, zooals prof. Abendroth, aan deze ouver ture geven. Volmaakt was tevens het ons inziens eenig verantwoordbare ternpo. Na elk der drie uitvoeringen der orkestcom- posities viel den dirigent een dergelijke ovatie ten deel, dat hij het orkest hierin terecht kon laten deelen. Bloemen wer den prof. Abendroth bovendien aangebo den. Als solist van dezen avond vertolkte de cellist van het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet, Carel van Leeuwen Boomkamp, het Concert voor cello en orkest in D gr. t van Jos. Haydn Een onvergetelijk dichten was het spel van dezen kunstenaar! Doch een uitzonderlijk hoog ontwikkelde techniek stel Carel van Leeuwen Boomkamp dan ook in staat zich volkomen uit te leven en zijn ge- heele aandacht aan samenspel en loon vorming te wijden. Een zeldzame glans bezat bovendien de, door een prachtig vibrato, levenskrachtige toon. Wij konden dankbaar zijn voor deze muzikale gave en ons trotsch gevoelen een cellist van de artistieke grootte van Casals of een Feuermann tot onze nationale herschep pende kunstenaars te kunnen rekenen. Met stormachtigen bijval hebben de aan wezigen Carel van Leeuwen Boomkamp gehuldigd. MUZIEKPRIJSVRAAG MANETO. Het ligt in het voornemen van het comité Maneto om in het seizoen 1940-1941 o.m. een avond te geven van nieuwe Nederland- sche a-cappela-koorwerken. Het comité heeft daarbij het oog op twee categorieën composities: a. composities voor vierstem mig gemengd koor, geschikt om door een voudige koorvereenigingen te worden uit gevoerd en b. compositie voor gemengd koor in gecompliceerder stijl. Voor de onder a. bedoelde werken ko men uitsluitend in aanmerking werken, welke naar tekst en compositie den toets der critiek volledig kunnen doorstaan. Oorspronkelijke Nederlandsche of Latijn- sche teksten hebben de voorkeur. Voor de onder b. bedoelde werken is ook meer dan vierstemmigheid toegestaan. Ook in dit geval hebben oorspronkelijke Nederlandsche of Latijnsche teksten de voorkeur. Voorts heeft het comité Maneto het voornemen een avond van leekenmu- ziek te organiseeren. Combinatie met een- voudigen zang,doch hoogstens tweestemmig en uitsluitend op oorspronkelijken Neder- landschen tekst, is toegestaan. Inzending voor de drie gevraagde soorten werken staat open tot uiterlijk Kerstmis 1940. TENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM. Door een samenloop van omstandigheden ziet de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam zich genoodzaakt, de ten toonstelling „Stillevens en bloemen", waar voor de werken uit den Haag zou komen en welke in de komende maanden zou worden gehouden, tot nader order uit te stellen. In verband hiermede is de jubi leumtentoonstelling van de ver. „Sint Lu cas”, welke thans in het museum plaats vindt, verlengd. ORGELBESPELING GROOTE KERK. In de Groote of St. Jacobskerk zal op morgen 16 dezer, des avonds 7.30 uur. door den heer Adriaan Engels een orgel bespeling worden gegeven. Het program ma bevat composities van A. van Noordt, J. S. Bach. J. G. Walther, J. Rhein berger en Max Reger. DEEL VAN DE TROEPEN NAAR HUIS GEZONDEN. Stefani meldt, dat een contingent officieren, onderofficieren en reserve- troepen met verlof is gezonden. Roemeensche politieke kringen wij zen erop, dat deze maatregel een aan duiding is voor het groote vertrouwen, dat Roemenië thans heeft in de moge lijkheid, dat de vrede in Zuidoost- Europa gehandhaafd wordt, vooral dank zij den ontstanen geest door het jongste onderhoud te München. De zelfde kringen voegen hieraan toe, dat het begin der Roemeensche demobili satie een gebaar is, waarmede Roe menië wil bijdragen tot de vreedzame ontwikkeling. De generaal der gendarmerie, Lites- nu, is benoemd tot chef der politie, tot commandant van de gendarmerie en tot prefect van politie van de hoofdstad. Zijn titel is „directeur ge neraal van politie en staatsveiligheid”. De tegenwoordige prefect van politie te Boekarest, generaal Modreanu, is hierdoor van zijn functie ontheven. De komische danseres Cilli Wang heeft met den kostelijken humor, die aan haar dansen ten grondslag ligt, met haar aan geboren grappenmakerij en virtuositeit in het caricaturale. Zaterdagavond een zeer goed bezette Kurzaal op zeer onderhou dende wijze geboeid en geamuseerd. Welk ’n geest, fantasie en vindingrijkheid spre ken er uit haar verschillende nummers. Met de middelen waarover zij beschikt: stem, beweging en mimiek, maar ook met haar costuums, maakt zij van elk van haar dansen of voordrachten iete geestigs, iets bijzonder grappigs. Het effect van haar onnavolgbare dansen vol caricaturale over drijving, zeer humoristisch en expressief gebracht, is groot en zij vonden dan ook alle een hartelijk aplaus. Veel afwisseling bood het program ma. Er was oud en nieuw en over de verschillende nummers valt niets dan goeds te zeggen. Elk nummer werd geestig uitgebeeld en verraste telkens weer door de vindingrijkheid en zoo werd het een avond van kostelijk vermaak en van bij zonder kunstgenot. We noemen o.a. het origineele acrobatenpaar Max en Moritz, waarin alle handelingen van twee schou- der-acrobaten, o.a. het trillen der op el kaar steunende handen, op zeldzaam gees tige wijze worden uitgebeeld, het minia tuurtje „Twee kleine klompjes”, „Het danspaar”, voorts een prachtige parodie van een piano-virtuoos, het oude bekende trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen. Geen Kunst- en Sportdag. In zijn vergadering gecombineerd met het comité uit de vereenigingen heeft het bestuur van den Kunst- en Sportdag ten bate van het Groene Kruis, met alge- meene stemmen besloten, in verband met de bijzondere omstandigheden, geen Sport- en Kunstdag te organiseeren. De verloting zal normaal doorgaan en zoo mogelijk op 27 Juli a.s. gehouden worden. Thans zal op 27 Juli, den oorspronke lijk vastgestelden datum voor dezen lief- dadigheidsdag, een collecte worden ge houden ten bate van het Groene Kruis. Op dien dag zal des avonds tusschen 5 en 7 uur een groot aantal collectanten het dorp rondgaan. LOOSDUINEN. De heer J. Kooistra, brigadier van politie alhier, is bevorderd tot hoofd brigadier. De E.H.B.O.-v ereeniging „St Co i- mas” houdt Dinsdagavond een bijeen komst in het Vereenigingsgebouw, waar door dr. Th. van Stekelenburg het een- heidsdiploma met insigne voor E.H.B.O. aan 26 leden van „St. Cosmas”, die hun examen met goed gevolg hebben afge legd, zal worden uitgereikt. De vereeniging „Principfa Arno” vergadert morgenavond in „De Schuilplaats”. Door mej. W. Kleywegt zal een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „Artikel 10 Ned. Geloofsbelij denis” en door mej. Lock over het onder werp „De Grieksch-Romeinsche staats kerk”. MONSTER. Vergadering van den Middenstand. In hotel Overheijde heeft de Midden- standsvereeniging een goed bezochte ver gadering gehouden. Na net openingswoord van den voorzitter, den heer D. Spijker- mans, bepleitte de heer Bakker het bren gen van een middenstandsoffer voor de door den oorlog getroffen middenstanders in den lande. Na uitvoerige discussie werd besloten voorloopig ’s avonds om acht uur te sluiten en 's Zaterdags om negen uur. Voor de contante betaling zal het bestuur kaartjes bestellen, om het publiek op de noodzaak hiervan te wijzen. Onder con tante betaling wordt verstaan betaling binnen de week. Ds. P. M. Veldhuyzen, geref. predikant alhier, Is na een ziekte van on dat hij Zondagmorgen ween heelt kunnen voorgaan. In het dichtbevolkte departement Pas de Calais en in het departement Nord. waren, naar de speciale correspondent van het D.N.B. schrijft, met inbegrip van de vluchtelingen, ongeveer 500.000 behoeftigen te verzorgen. Onmiddellijk na de aankomst van een groep der na- tionaal-socialistische Volkswelvaart werden de aanwezige voorraden le vensmiddelen in beslag genomen. Maalderijen, welke hun bedrijf kon den voortzetten, conserven-, worst- en margarine-fabrieken werden weer in orde gebracht en den landbouwers en kleinhandelaren het hervatten van hun werkzaamheden mogelijk gemaakt. Kaas, suiker, rijst, peulvruchten en voornamelijk meel, werden in groote hoeveelheden opgekoi ht. Het welvoorziene gebied rondom St. Omer en Calais werd voor de levering van broodgraan, aardappelen en groen te ingeschakeld. Het centraal bureau voor de volkswelvaart in Rijssel ver zorgde de verdeeling van deze in vei ligheid gestelde levensmiddelen in de afzonderlijke gebieden, waar een nood toestand heerschte. Haar eigen automo- bielpark werd hierbij door de Duit sche weermacht aangevuld. In alle grootere plaatsjes werden door de Duitsche verpleegsters scholen of zalen in noodkampen veranderd, waarin de vluchtelingen den nacht konden doorbrengen. Automobilisten kregen benzine om de reis naar het volgende kamp te kunnen voortzetten. De prestaties van de Volkswelvaart blijken uit de volgende cijfers In de periode van 12 Juni tot en met 4 Juli werden alleen door een groep in Rijssel onder de tweehonderdduizend vluchte lingen en 250.000 behoeftigen in de om geving twee millioen warme maaltij den, 800.000 brooden, 50.000 bussen melk, 20.000 kilogram kaas, 10.000 k.g. vleesch en vleeschwaren en 75.000 k.g. andere levensmiddelen uitgereikt. De bevolking van beide departementen, waaronder zich, behalve Franschen, vele Belgen, Polen, Tsjechen, Roeme nen, Duitsche emigranten en 50.000 daar ondergebrachte Lotharingers be vonden, stond onder invloed van de jarenlange opruiende propaganda, wan trouwend tegenover het werk van de Duitsche welvaartsorganisaties. Dit wantrouwen verdween echter spoedig, nadat de bevolking! zich met eigen oogen kon overtuigen van de prestaties van de Duitsche hulpacties. Bij de presidentsverkiezingen heeft kolonel Batista een groote stemmen meerderheid verworven. Er hebben zich wanordelijkheden voorgedaan, waarbij verscheidene dooden en ge wonden vielen. In het middelpunt der verkiezingen stond de vraag of aan de Vereenigde Staten moet worden toegestaan op Cuba, als strategisch belangrijk punt voor de verdediging van het Panama- kanaal, versterkingen aan te leggen. Terwijl Batista pleit voor samenwer king met de Vereenigde Staten, luidde het parool van zijn voornaamsten tegenstander, Ramon Grau, „Cuba aan de Cubanen”. Het is een edelmoedige en van groote zedelijke veerkracht getuigende daad van „Rotte’s Mannenkoor om, zelf alles ver loren hebbende, zijn krachten dienstbaar te maken aan de hulpverleening voor Rot terdam als „algemeene” zaak en niet min- der sympathiek doet het aan, dat de bo vengenoemde Haagsche zustervereeniging daarbij medemerking en bijstand verleent. Een verheffende samenwerking. En dan, hier was niet alleen de wil. maar ook het vermogen om te helpen. Want wie door middel van een concert die hulp wil bie den, moet ook verzekerd zijn, dat zulk een concert aantrekkingskracht zal uitoefenen. Als dat door mannenzang moet geschie den, dan zijn in deze stad „Die Haghe Sanghers” de aangewezen vereeniging. Voortreffelijke hoedanigheden en popula riteit worden hier vereenigd aangetroffen. En van Rotte’s Mannenkoor, dat in Rotter dam een halve eeuw geleden al „de” ver eeniging was, geniet ook hier zulk een vermaardheid, dat het een attractie heeft, kunnen zijn. Want het gebouw was wel zoo goed bezet, dat er van groote belang stelling kan worden gesproken. Plechtig werd ter nagedachtenis aan de gevallen slachtoffers te Rotterdam, door Rotte’s Mannenkoor geopend met Palestrina’s aan- doenlijk-verheven „Soave fia il moriz”. De weergave stond boven elke kritiek. Het was heel teeder on heel innig. Dan zongen de vereenigingen tesamen (Jos. Vranken jr. is van beiden de leider), twee koren van J. Gallus, „Haec Dies” en „Prepleti sunt”. Het waren vertolkingen vol rijk dom van klank en kracht van uitdrukking. De innerlijke spanning en gloed waren diep indrukwekkend. Vervolgens gaven „Die Haghe Sangers” Hugo Wolf’s „Resignation” met treffende ingetogenheid en poëzie. Daarna een „Geestelijk lied” van Tscherepnine waar van de eigenaardigen accentueeringen er zeer suggestief uitkwamen. Een muziek van zuiveren, religieusen ernst. Ook Bossi’s wonderlijke vondst „Brivi- do” werd in zijn lichte, maar expressieve bewegelijkheid boeiend vertolkt. Vervol gens door de Rotterdammers Otche Nash (Onze Vader) van Apletscheiev en Wnoe- schi Bozje van Archangelsky. Wel uitne mend wel in deze zangen de juiste sfeer getroffen. Grilligheid komt nimmer in conflict met goeden smaak en het zacht ge gevoelige blijft steeds vrij van senti mentaliteit. Alweer reproducties van voor- neme artisticiteit. In verfijnde dichterlijk heid gaven de Hagenaars Debussy’s „Fleurs does blés”. Heel delicaat van klank en de sfeer van teedere landelijk heid steeds volhoudend. Pica Pao. van Villa-Lobos, een scherp illustratief stuk, werd karakteristiek en raak voorgedra gen. De weergave lokte uiteraard spon- tanen bijval uit Rotte’s Mannenkoor sloot de afdeeling vóór de pauze met „Deus est mostra lux” van L. F. Brandts Buys, een grootere werk waarvan de tegenstellingen in stemming en uitdrukking voor treffelijk tot haar recht werden gebracht. Klankverhouding tusschen de stemgroepen en dynamische schakeeringen lieten niets te wenschen over. Door de kundige en bezielende lei ding werd de aandacht voor het breed op gezette werk voortdurend vastgehouden. In de pauze is een collecte gehouden op initiatief van „Die Haghe Sanghers” om het Rotterdamsche koor in de eventueele aanschaffing van muziek tegemoet te ko men. Tevoren had de voorzitter van D.H. S vanaf het podium den intendant van het Gebouw v, K en W. dr. Meihuizen al vóór zijn medewerking bedankt en ook de collecte aangekondigd. Na de pauze sloeg Richard Hol’s „De rots in zee” door het Haagsche koor, ge weldig in. „Todtenvolk” van Hegar oefen de in de dramatisch gespannen vertolking door de Rotterdammers eveneens een in dringende werking uit. Tot besluit zongen de koren nogmaals samen In „De Zege praal” van Ludwig Felix Brandts Buys (woorden van Guido Gezelle). Een buiten gewoon mooi geschreven koor, Geïnspi reerd in zijn vrijen en door afwissseling boeienden vorm. Technisch, qua klank en uitdrukking kwam de compositie op zeer hoog peil tot uiting. Er was een rijke va- rieering van geluid en in een heerlijke stijging tot indrukwekkende macht, kwam het einde. Na het geestdriftige applaus werd het laatste couplet herhaald. Het is een concert geweest, dat een verheffenden invloed heeft uitgeoefend, niet alleen door de superioriteit van het gebodeee, maar tevens door het warm- menschelijke gevoel en de offervaardig heid die bij het initiatief er toe zijn werk zaam geweest en in den geest die de uit voering bezielde, als het waren overgedra gen waren. ning voorgedragen „Detective-story”, „De opgeblazen gummipop” en „Marianka danst”, welke laatste zooveel succes had, dat gebisseerd moest worden. Uit al deze dansen blijkt haar komisch veelzijdigheid. Elk nummer verwierf veel applaus en aan het slot werd de kleine danseres met bloe men gehuldigd. Herman Kruyt begeleidde verschillende nummers aan de piano op uitstekende wijze. Zijn piano-soli, Vaises Nobles van Schubert, Uovelette van Schubert en Ta rantella van Liszt vonden veel applaus. Solist: Carel van Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een huissleutel en zakmes bij Bakker, Columbusstraat 8; een bruine actentasch, inh. boeken, schriften en naaigarnituur, bij Fhyke, Kijkduin- schestraat 151! een foxterrier met belas- tingpenning no. 9284/40, bij Alblas, Heemskerckstraat 77; een zwart glacé dameshandschoen en een veiligheldsrij- wielslot. aan het hoofdbureau van politie. VOORBURG. Centrale verwarmingsinstallaties in scholen. Het bestuur van de Van Wassenaer Hoffmanschool heeft aan den Raad ver zocht de noodige medewerking, ingevolge art. 72 der L.O.wet, te willen verleenen voor den aanleg van een centrale ver- warmingsinstallatie in die school, waar van de kosten zijn geraamd op rond 6500. Eenzelfde verzoek is ingediend door het R.K. kerkbestuur van de parochie van den H. Martinus, voor de gewoon L.O. en ULO. school aan de Juliana- straat. Hiervan zijn de kosten geraamd op 10.000. B. en W. stellen voor, aan deze ver zoeken te voldoen. In een uitvoerig rapport doen B. en W. den Raad het voorstel om een wijziging te brengen in de verordening op het grondbedrijf, en ook een wijziging te brengen in de verordening op bet grondbedrijf, en ook een verandering aan te brengen in de samenstelling van de schattingcommissie. WATERINGEN. Van heden tot en met 9 Augur- tus a.s. zal ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen het ontwerp der wijziging van het partieele uitbrei dingsplan „De Kwak”, alsmede de ont- werp-verordening houdende .de bebou- wingsvoorschriften bij het uitbreidings plan. Gedurende genoemden termijn kun nen belanghebbenden hun bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Onder leiding van de dames Jansen en Zwinkels is een 20-tal kinderen van hier naar de vacantie-kolonie te Bak- kum vertrokken. Dit is te danken aan het Wateringsch-Kwintheulsche comité dat onder leiding van dr. Jansen staat De kinderen zullen tot 21 Augustus a.s. te Canada getransporteerd is. De „Börsen .Ztg.” noemt de uitlatin- bevestiging van vroegere Noor- PIJNACKER. De Commissaris voor den Wederopbouw heeft aan de woningbouw- vereeniging Pijnacker vergunning ver leend, om de huizen aan de Emmastraat weer op te bouwen. De aanbesteding hief- voor zal binnenkort plaats vinden. Bakkum blijven. WASSENAAR KosfeloOTe inenting Gelegenheid tot kostelooze inenting of herinenting wordt gegeven aan hen, die zich daarvoor aanmelden aan de openbare school aan de Bloemcamplaan op Dins- dag 16 Juli n.m. 2 uur of aan het wijkge- t bouw van Het Groene Kruis op Woensdag 17 Juli n.m. 2 uur. Men wordt verzocht alle gezonde kinderen beneden 2 jaar te laten ORGELBESPELING BETHELKERK. Woensdag a.s. des avonds 8 uur zal in de Bethelkerk aan de Mozartlaan (hoek Handellaan) een orgelbespeling worden gegeven door den organist Henk G. van den Berg, met medewerking van mevr. Rie Schregel-Riphagen, sopraan en den heer Eddy Fresco, viool inenten. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een kano, eer. Lipssleutel, een kinderbril. een militaire broek met schoenzakje, twee portemon- naies met inhoud, een damestaech, een waschteil. een damesfiets, een sleutel, een jongensregenjas, een schortje met sokken en geld, een hondenketting. Voorts een hond. MUSEUM BOYMANS. Het Museum Boymans heeft van den oud-Rotterdammer dr. J. C. J. Bierens de Haan namens de door hem ten behoeve van het museum opgerichte „Lucas van Leyden Stichting” de volgende belangrijke geschenken ontvangen: ten behoeve van de bibliotheek 30 werken op kunsthisto risch gebied; voor het prentenkabinet 372 etsen, gravuren en houtsneden, w o in het bijzonder van Hollandsche en Fransche meesters uit de 17e en 19e eeuw. Binnenkort zal in het prentenkabinet van worden"8 ee*’ ke“e hienüt toongesteld De directie van de „Vereenigde Haag sche Spelers” hoopt voor het komende sei zoen de navolgende premières te kunnen brengen: „Het wederzijdsch huwelijksbe drog” van Pieter Langendijk; „De Herber gierster” door Carlo Goldoni; „Noah, of de ondergang der eerste wereld” van Joost van den Vondel met muziek; „De vier Blijspelen” van Meenader; „De minnaar als dokter” van Molière met muziek van Jean Baptiste Lully. Verder wordt er ernstig over gedacht ook nog de volgende stukken in den loop van het seizoen te brengen: „Een geluk kig man”; „De butler van gravin Ban- tock”; „Le chant de Berceau” van Gregorio Matinez-Sierra. Dit stuk gaat onder de titel „Een kind werd gevonden”. Voorts blijven op het repertoire „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen; „De Notre Dame van de sloppen”; „De ingebeelde zieke”; „Maricken van Nleumeghen”; Amor in de pastorie”; „Rond een half millioen;; „Verliefd en jaloerech”; „De groote kans” door Alfred Möller en Hans Lorenz; „Lachende contanten” door Frans Cammerlohr en Erich Ebermayer, en vele anderen. Het tableau de la troupe is als volgt samengesteld: de dames: Erna Balledux- Haffert, Dora Haus, Marie Braakensiek Dini van Lier en Anneke Pauwels; de hee- ren: Pierre Balledux, Jan van der Linden, Jules Verstraete, Bert van der Linden. Guus Verstraete, Cor de Wolf, Henk Dille- waard. Bob Verstraete, Rene Genesis, Wim Vesseur en Cas Baas. Kroonprins Umberto heeft aan den chef van den generalen staf van de fascistische militie, Starace een tele gram gericht, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn waardeering voor de buitengewone prestaties van de batail- lons zwarthemden. Deze prestaties geven aanleiding, aldus de kroonprins, om met volstrekte zekerheid een glo rierijke toekomst van het fascistisch en keizerlijk Italië te verwachten. gen van Hambro de oorlogsschuid der sche regeering. Hambro heeft Noorsche kustwachten van 8 op 9 April niet op vele plaatsen tege- verschenen schepen van °f Duitsche natio- onthult dus voor t verraad van zijn een pijnlijke ver- geheele Noorsche daarbij behooren- grond onder de voe- weggehaald. Hambro beves- Onder leiding van professor Hermann Abendroth. Een Duitsch programma, dat als kestwerken de Symphonic no 13 in gr. t van Jos. Haydn, Don Juan, Ton- dichtung nach Nicolas Lenau van R. Strauss en de Ouverture van het muziek drama „Tannhauser” van R. Wagner oir- Een verklaring van Hambro De vroegere voorzitter van Noorsche Storting, die uit Montreal te New York is aangekomen, heeft in een interview met een vertegen woordiger van de „New York Times” een verklaring afgelegd, waaruit blijkt, dat de voormalige Noorsche regeering een bezetting van het land door de Westelijke mogendheden ver wachtte of tenminste geen tegenstand zou hebben geboden aan een inval van de Westelijke mogendheden. Het lot van Noorwegen was zoo snel bezegeld, aldus Hambro, door de om standigheid, dat de Noorsche kust wachten in het donker van den nacht van 9 April niet konden nagaan, of op de vele punten van de kust tege lijkertijd verschijnende schepen Fransche, Britsche of Duitsche waren. In Kristiansand heeft de plaatselijke bevelhebber een in cijferschrift ge stelde mededeeling ontvangen over de ophanden zijnde aankomst van Fran sche en Britsche torpedobootjagers. Toen daarom later Duitsche torpedo bootjagers de haven binnenliepen, werd volgens instructie niet gescho ten in de veronderstelling, dat het Fransche schepen waren. Voorts ver klaarde Hambro, dat de geheele Noorsche goudreserve van 100 mil lioen dollar naar de Vereenigde Staten en Canada getransnorfpcrri Meloenen naar Duitschland. Naar wij vernemen zullen deze week netmeloenen naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd. Voor de binnenland- sche markt beteekent dit een aanmerke lijke verlichting. De netineloen is zeer ge schikt voor export en wordt in het West land in massa geteeld. De minimumprij- rwn voor export naar Duitschland zijn geveer een half jaar thans zoover hersteld, heden voor meloenen als volgt vaslgesteld' r. -->-—i- A. plm. 17 k g per gtuk per 10() B. plm. 1.3 k.g. per stuk per 100 21 90 Het programma van het concert, dat gistermiddag door het Residentie-orkest, onder leiding van den vooraanstaanden dirigent Otto Glastra van Loon in de Kur zaal werd gegeven, vermeldde als orkest werken: Balletmuziek uit „Rosamunde”, van Fr. Schubert, Arlésienne-Suite no. 1 van G. Bizet en de Ouverture „Gwendo line” van E. Chabrier. Wij hebben in vo rige artikelen de kwaliteiten van Otto Glastra van Loon als orkestleider herhaal delijk geroemd. En ook ditmaal hebben deze hun stempel op de vertolkingen van bovenstaande composities gedrukt. Door zichtigheid en helderheid waren daarbi; weer eenige kenmerken van het zeer ver zorgde spel. Deze dirigent is namelijk een persoonlijkheid, een sterk bindende figuur voor elk ensemble, dat aan zijn leiding is toevertrouwd.Onder weinig dirigenten zul len de afzonderlijke musici van het Resi dentie-orkest zich zoo sterk van hun be- teekenis en hun plaats in het geheel, van hun onderlinge saamhoorigheid bewust zijn. Prachtig geaccentueerd werd op deze matinée de zoet-zangerige balletmuziek uit „Rosamunde” voorgedragen, terwijl Bi- zet’s Arlèsienne-Suite diepen indruk maakte door het hoog muzikaal gehalte. Dat deze Fransche toondichter zeldzaam diepe, zinnestreelende klankkleuren op zijn palet heeft gehad, werd ons met deze ver tolking weer eens bewezen. Als soliste trad de pianiste Elly Onnen, een leerlinge van den muziekrecensent Henri de Groot, op dit concert ten too- neele. De kunstenaresse vertolkte het Piano-concert no. 23 in A gr. t. K.V. 488 van W. A. Mozart, een muzikaal gegeven, dat zij reeds eenige maanden geleden voor haar optreden met de orkestvereeniging kunnen echter haar voorkeur voor deze compositie ten deele begrijpen, aangezien Elly Onnen, als fijnbesnaarde, muzikaal gevoelige kunstenaresse, de geestelijke waarden van Mozart’s A-dur Concert vol komen aanvoelt en op de beste wijze weet te belichten, voor zoover de pianistische capaciteiten dit toelaten. Het brillant pas- sagespel „ligt” de pianiste, in verband met technische ontwikkeling, namelijk minder. Dat het klankvolume niet groot was, be hoeft men nog niet als een bezwaar aan te rekenen, daar men dit werk geheel in kamermuziekstijl uitgevoerd kan denken. Doch de vingertechniek is voor Mozart- spel nog niet voldoende ontwikkeld. En zoodra Elly Onnen gelegenheid vindt de kracht van den pols uit voort te brengen, bezit de toon glans en blijkt het geheel wel degelijk op de groote ruimte afge stemd te zijn. Daarmede heeft haar spel nog een eenigszins dualistisch karakter. Elly Onnen beschikt echter over voldoende artistieke gaven. Haar vertolking van het Andante, waarin passagespel betrekkelijk weinig voorkomt, was dan ook van voor namen huize. Met bloemen en hartelijk gestemd applaus hebben de aanwezigen de kunstenaresse gehuldigd. Niet goed verduisterd Wegens het niet voldoende verduisteren van hun woningen werd proces-verbaal opgemaakt tegen Q. en V. alhier. De alhier gehouden collecte voor de Stichting Hoenderloo heeft 115.25 opgebracht S WESTLAND. HET WESTLAND HEEFT EN VER WACHT RUIME OOGSTEN! De Nederlandsche bevolking behoeft niet bang te zijn voor groente- of fruit- r’ schaarschte, want het Weatland heeft en uouiurudw uci ivniucieo iö iicv gcwcMawiv, verwacht ruime oogsten! Aan de West- dat bij aanmelding worden medegebracht landsche groente- en fruitveilingen wor den momenteel zeer groote kwanta tuin bouwproducten aangevoerd. De perziken- oogst was dit seizoen grooter dan het vo rige jaar, terwijl ook aardbeien, aalbes sen en kersen in groote kwanta aanwezig Ook de meloenen zijn er weer, n.l de netmeloenen. Deze vallen echter in Neder land niet zoo m den smaak van het pu bliek, doch over enkele weken zullen ook de ananas- en suikermeloenen weer ter veiling komen, die bij den consument over het algemeen meer populair zijn De druiven beginnen thans aan de di- u?,r„Se Westlandsche groente- en fruitvei- lingenflmk naar voren te komen. De soort Frankenthaler overheerscht nog den aanvoer, al wordt de soort Alicante ook al wat meer gezien. De witte druiven v™ (alwn.,nogJ maar in het centrum van het Westland ter veiling. Voor de heV hoo«sei«*n. Grooten- deels betreft het hier de zgn. fabrieks- bessen. De oogst van stooktomaten was groot t terwijl ook een ruime oogst van de koudeZ kastomaten wordt verwacht Van de aard, appelen heeft het Westland vnl. ’s-Gra venzande) een goed beschot „gevroed”. De oogst is dit seizoen ruim en de kwee- kers zijn dan ook tevreden. Met veel spoed wordt de teeltbodem voor de ua- vrucht gereed gemaakt De veilingen hebben een stijgenden aan voer van boonen, terwijl ook de andere tuinbouwproducten in bevredigende kwan ta worden aangevoerd, In kweekerskringen verwacht men dit aar een zeer groot verbruik van West- tandsch fruit door het binnenland, daar de import van buitenlandsch fruit ?taat’ Het Weatland bouwbedrijven in „Europa’s’ schuur” werken op volle k Nederland geen groente- schaarschte behoeft te vreezen. Ook Hp T"}1 1 ituoha* ~1Bwivuvii snzjii iirerrncac gebaat, daar het overschot der voor export geschikte tuinbouwproducten, wat dus overblijft, nadat de Nederlandsche con sumptie is gedekt, naar Duitschland wordt gezonden. Het Amerikaansche stoomschip „Washington”, dat kortgeleden zijn laatste reis naar Galway heeft ge maakt om Amerikaansche oorlogs- vluchtelingen weg te halen, is Zater dag met 1610 passagiers, onder wie zich 273 niet-Amerikpnen bevonden, in New York aangekomen. Aan boord bevond zich ook de negenjarige zoon van den Engelschen minister voor de inlichtingen, Duff Cooper, die op bevel van zijn vader het einde van den oorlog in Amerika moet afwachten. Het Amerikaansche passagiersschip „Manhattan” is Zaterdag met rond 1000 Amerikaansche vluchtelingen uit Frankrijk, België en Nederland uit Lissabon naar New York vertrokken. Te Constanza is het Roemeen sche tankschip „Campina” aangeko men, dat 13 Fransche matrozen heeft gered van het Aviso „Rigault de Garmitly”, dat door een Engelsch oorlogsschip is getorpedeerd. Het maken van ijs en gebak wordt in Engeland met ingang van 5 Augustus geheel verboden. Het ge bruiken van suiker ter garneering van taarten en gebak wordt be schouwd als een misdaad tegen den staat. De Gricksche scheepsverliezen in de afgeloopen maand bedragen 14 schepen met een totalen inhoud van 62.000 ton. Drie matrozen zijn om het leven gekomen. Tengevolge van overstroomingen In de omgeving van Smyrna zijn 12 personen om het leven gekomen. Een groot aantal huizen is door het water ingestort. De oogst is voor het groot ste deel vernield en het vee verdron ken. Volgens een mededeeling uit La Paz is de Hongaarsche onderzoeker Georg Rovesz door Indianen in de Noordelijke oerwouden van Bolivia met vergiftigde pijlen gedood. Rovesz was hier sedert langen tijd op zoek naar sporen van den verdwenen onderzoeker Fawcett. de Noren zullen -- eindelijk uit het alfduister te geraken en een schei- dingsteeken te plaatsen tusschen al diegenen, die met de Noorsche neutra liteit ook het Noorsche volk hebben verraden.” nagaan, of de lijkertijd Fransche, Britsche naliteit waren. Hij de geheele wereld het eigen kringen. Dit is gissing, waardoor de ministerkliek en den den koning den ten wordt tlgt\,^aturneu de En^elschen heeft ver wacht. Hij bevestigt, dat niet op de geallieerde strijdkrachten, doch alleen met dezen tezamen op de Duitsche schepen geschoten moest worden. en zak Dtogen aannemen”, zoo schrijf het blad tenslotte, „dat deze on ti mgen van den voormaligen voorzitter van het Storting den leven- digen wensch van versterken, thans Ten aanzien van een bericht uit Washington, volgens hetwelk president Roosevelt het plan heeft het produc- tievoorschot der Zuld-Amerikaansche staten onder contröle van de Ver eenigde Staten te stellen, om zooge- naamd een economische penetratie op Euterpe” ter uitvoering had gekozen. Wij de overzeesche markten door de as mogendheden te belemmeren, ver klaart de directeur van het „Giomale d’Italia” het volgende: Dit plan van president Roosevelt be oogt de verwezenlijking van een re gelrechte handelsautarkie op Noord- en tinent, die van Wallstreet uit wordt geleid. Een dergelijke autarkie heeft echter niets te maken met de door na tionale noodzaken voorgeschreven eerlijke autarkische politiek der as mogendheden, die door de economische onafhankelijkheid haar politieke on afhankelijkheid verdedigen, daarente gen in geen enkel opzicht het doel hadden den buitenlandschen handel uit te schakelen. De Amerikaansche han delsautarkie kan daarentegen niets anders dan een speculatief en politiek doel hebben en slechts leiden tot een beheersching van de Zuid-Amerikaan- sche economie door de Noord-Ameri kaansche financieele wereld. RIJSWIJK. Het plaatselijk Zonnestraal-comfté ver bet welslagen der collecte hebber. nagenoeg ur.?<?.^"Jd^uivenoogs’’ tegêmöër De tuin- Groente- racht, zoodat of fruiL Ook de Duitsche gebieden zijn hiermede tuinbouwproducten sumptie is gedekt, naar DuiUchland wordt

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3