De schade landbouw- aan bedrijven BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Wederopbouw van 800 boerderijen Verbetering van de bestaande typen Radio-distributie Herdenking der gevallen Rijks- duitschers te Rotterdam Nederlanders teruggekeerd uit Nantes De export van Nederlandsche tuinbouwproducten Opvoering van de agrarische capaciteit De distributie van grutterswaren Per drie weken een half pond rijst Nationaal Front Ongevallen door oorlogshandelingen Plechtigheid op Crooswijk Inblikken van vleesch verboden. Behoud van woonruimte Opbouw landbouwbedrijven Hausse in beukenhout streken nu Controle op boterbereiding te te Aflevering van brandstoffen in nielingen groot en verder liggen ver spreid overal in den lande boerderijen, welke oorlogsschade hebben gekregen. In de voornaamste vernielingscentra zijn districtsbureaux opgerieht. het z.g. boterdistributiezegel, gebruiken. van deze ge- van Onze dienst zou den bouw zelf ter hand kunnen nemen, doch men heeft het beter geacht, dat wij ons beperken tot het geven van algemeene richtlij nen en daarbij tot het houden van toezicht. Onttrekking aan haar bestemming is verboden. Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van het departement van Binnenland- sche Zaken, opgenomen in het Verorde ningenblad, is het in alle gemeenten ver boden, zonder toestemming van burge meester en wethouders een woning geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te houden aan de bestemming, welke zij had op 13 Juli 1940 of daarna. Voorts is het verboden, zonder die toestemming een woning af te breken of te gebruiken voor een ander doel. De leiding voor het herstel der land bouwbedrijven heeft een aantal districts- bureaux geopend, waartoe de boeren zich kunnen wenden, die door den oorlog schade aan hun bedrijf hebben opgeloo- pen. Voor Zuid-Holland is dit bureau ge vestigd te Dordrecht, Nieuwstraat 38rood. Het hoofdbureau is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 12. Tot 1 Januari 1941. Het Verordeningenblad bevat een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij, waarbij het van Zaterdag j.l. tot 1 Januari 1941 verboden is paardenvleesch rund- en kalfsvleesch, schapenvleesch en varkensvleesch in blik te conserveeren. Verder is het verboden, deze producten in blik te verhandelen, te doen verhande len, te vervreemden, te doen vervreemden, af te leveren of te doen afleveren. Deze verbodsbepalingen gelden niet, in dien hiervan ontheffing is verleend door de Nederlandsche Veehouderijcentrale. De sperregeling voor het centrale- verwartningsbedrijf verlengd. In het Verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, waarbij de ter mijn van 6 maanden, gedurende welken het was verboden, zonder vergunning een inrichting voor de uitoefening van het cen trale verwarmingsbedrijf te vestigen, met 6 maanden wordt verlengd. Aan particulieren verboden. De secretaris-generaal van het departe ment van Justitie heeft, blijkens een in het Verordeningenblad opgenomen be schikking, bepaald, dat het aan particulie ren verboden is, motorrijwielen in den zin van de Motor- en Rijwielwet door bespui ten, verven, lakken of op andere wijze on herkenbaar te maken. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door het hoofd van de plaatselijke politie ontheffing is verleend. Overtreding van het verbod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. Voor de eerste distributieperiode zullen vier bonnen van het alge meen distributiebonboekje worden aangewezen. Gedurende het tijd vak van 22 Juli tot en met 11 Augustus geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram rijst of gebroken rijst of rijstemeel en een bon op het koopen van 250 gram gort óf havermout óf haver vlokken of grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 8 Septem ber a.s. één bon recht geven op het koopen van 100 gram maïzena of griesmeel of puddingpoeder en één bon op het koopen van 100 gram macaroni of spaghetti of vermicelli. Wat wij doen is feitelijk: straks een nieuwe boerderij kant en klaar afleveren aan den gedupeerden eigenaar. Toeslag op het rantsoen voor jonge kinderen. Het ligt in de bedoeling, voor zeer jonge kinderen een toeslag op het nor male rantsoen van bepaalde artikelen te geven. Een regeling hieromtrent is in voorbereiding en zal t.z.t. worden bekend gemaakt. Het heeft geen zin, zich vóórdien om inlichtingen terzake tot het Centraal Distributiekantoor of de plaatselijke distributiediensten wenden. De detaillisten zullen evenals dit bij distributieregelingen van andere ar tikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen en deze in te leveren bij de distributiediensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, welke kunnen worden door gegeven aan de grossiers, De fabrikan ten zullen toewijzingen ontvangen van de Nederlandsche Meelcentralede in stellingen, zooals hotels en restaurants, van het Centraal Distributiekantoor. Verkoop stopgezet tot 22 Juli. De secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend. dat op 22 Juli a_s. een begin zal u orden gemaakt met de distributie van alia aoorten rijst, gebroken rijst, rijste- mSÖ, havermout, havervlokken, grut ten, gort, maizena. griesmeel, maca roni. spaghetti, vermicelli en pudding poeders. Om te bevorderen, dat bij den aan vang van de eerste periode de winke liers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk, den verkoop en de aflevering van de ge noemde goederen aan den verbruiker stop te zetten tot en met 21 Juli a.s. De toewijzingen voor de detaillisten en instellingen, zooals hotels en restau rants, zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week worden uitgereikt. Voorloopige regeling In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de voorloopige regeling der radiodistributie. Verschillende typen. Het is goed, nu reeds na te gaan of bij den wederopbouw moet worden overgegaan tot den bouw van boerde rijen van een ander type en zoo ja. welk type dan het meest geschikt is. bouwland Want zooals u weet, kent ons land vele vormen van boerderijen. In de provincie Utrecht is veelal het Hilde- type in gebruik, dat in veel overeen komt met het Saksische boerenhuis. In de Friesche schuur daarentegen, welke ingesteld is op den akkerbouw, zien wij geheel andere vormen, welke vrijwel gelijk zijn aan de Groningsche boerderijen, doch b.v. wel zeer veel afwijken van den bouw van de Noord- hollandsche boerderij. In de Wieringermeer hebben wij nog andere boerderijen gebouwd, waarmede wij goede ervaringen hebben opgedaan. Maar wij kunnen en willen dit type Voor het opwekken van houtgas. Het is gebleken, dat vooral beukenhout in aanmerking komt voor het opwekken van houtgas, dat gebruikt wordt voor mo tor aandrijving. Ter voorziening in de be hoefte aarr beukenhout, zijn verschillende houtzagerijen in de omgeving van Hattem, waar het beukenhout in overvloed aanwe zig is, er reeds toe overgegaan, zich in te stellen op de nieuwe vraag. Men heeft daartoe machinerieën aangeschaft, welke het hout in blokken kunnen zagen, in de afmetingen, welke zich het best voor mo- torgebruik leenen. De vraag naar deze blokken beukenhout is zóó groot, dat men er nauwelijks aan kan voldoen. Karnvergunningen. Met ingang van gisteren is het bereiden van boter slechts geoorloofd, indien men in het bezit is van een karnvergunning, welke uitgereikt zal worden door de Ne derlandsche Zuivelcentrale, afd. Zuivel, te ’s-Gravenhage. Deze karnvergunningen zullen behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste noodzaak worden verleend, n.l. alleen in die gevallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat om de ge wonnen melk productief te maken, zoo als melkveehouders, die de melk niet aan een zuivelfabriek of als consumptiemelk kunnen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen- of geitemelk te verkarnen, dienen een karn vergunning aan te vragen. Bezitters van een karn, die niet gerech tigd zijn om boter te bereiden, dienen deze onbruikbaar te maken of te doen verzegelen. Bovendien zal alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en geite- boter, van een merk dienen te zijn voor zien. Voor hen, die aangesloten zijn bij een onder Rijkstoezicht staand boter- contrólestation, zal het RijksbotermerK voldoende zijn. Zij, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te voeren merk, het z.g. boterdistributiezegel, dienen De vernielingscentra. Er wacht, aldus de heer van Eek, het bureau zeer veel arbeid. Van de ongeveer 800 boerderijen, welke door den oorlog vernietigd zijn, vielen er alleen al in de provincie Utrecht (met haar Grebbe-linie) ruim 300 ten offer aan de krijgsverrichtingen. Een centrum van vernielingen ligf voorts in het gebied van Maas en Waal en dan natuurlijk ook in de Peel. In de omstreken van Dordrecht zijn bijna 30 boerderijen zoodanig bescha digd, dat het beter is, ze maar geheel opnieuw op te bouwen. Ook in Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de ver- Het eerste werk. Wat is nu uw eerste werk ge weest, toen u opdracht kreeg de schade aan de boerderijen te herstellen?, zoo vroegen wij den heer van Eek. Om te beginnen hebben alle bur gemeesters van de gemeenten, waar boerenhoeven vernield waren, formu lieren gekregen, waarop de boeren allerlei mededeelingen kunnen doen omtrent den aard van de vei nielingen. Van zeer vele boeren mochten wij al direct opgaven ontvangen met gedetail leerde berekeningen over de beschadi gingen, maar het kan geen kwaad er nogmaals op te wijzen, dat deze formu lieren zoo spoedig mogelijk moeten worden ingeleverd, want eerst dan kunnen we pas een goed overzicht krijgen van alles, wat er door den oor log is vernield. Overigens is het verzamelen van gegevens voor ons bijzaak. Wij zijn een dienst. Hier wordt practische arbeid verricht. Door den leider van Nationaal Front, Arnold Meyer iè bepaald, dat zij, die zich als lid van Nationaal Front opge geven hebben, aanvankelijk als voor- 'loopig lid worden beschouwd en zich eerst twee maanden na hun voorloopi ge inschrijving als definitief lid kun nen beschouwen, zoo hun geen tegenbe richt is gegeven. In verband met den overstelpend grooten toeloop van leden en de vrees, dat ontbindende elementen zouden kunnen toetreden, is deze bepaling doof den leider van Nationaal Front gemaakt. De regeling tot 1 October. Naar aanleiding van mededeelingen sommige dagbladen inzake de aflevering van brandstoffen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat onder de nieuwe regeling, voorzoover de beschikbare hoe veelheden dit zullen toelaten, tot 1 October a.s. niet meer dan een vijfde van de hoe veelheid kolen, die men in het afgeloopen stookjaar heeft verbruikt, zal mogen wor den verkocht of afgeleverd. Omtrent de regeling, welke eventueel na 1 October van kracht zal zijn, is thans nog niets met zekerheid te zeggen. Door „defensie-schade” eenerzijds en door de zoogenaamde „oorlogsgeweld- schade” anderzijds, zoo vertelde de heer A. D. van Eek aan een A.NJ.-ver- slaggever, rijn in ons land rond 800 boerderijen geheel of voor een zeer groot deel vernietigd. Het is zaak, dat bij den algeheelen wederopbouw in de eerste plaats gedacht wordt aan onzen landbouw en dat dus zoo spoedig mo gelijk daadwerkelijk hulp wordt gebo den aan die boeren, die door den oorlog have en goed hebben verloren. niet zoo maar aan andere provincies opdringen. Wij dienen rekening te houden met de verschillende wijzen van bodem- gebruik en zelfs als wij daarmede geen rekening hielden, dan nog zouden wij het beroemde Wieringermeer-type niet overal willen bouwen, om de eenvou dige reden, dat de boeren in bepaalde aan hun eigen boerderij en- bouw gewend zijn en het een inbreuk op de traditie zou zijn, als wij overal dezelfde boerderijen neer zouden gaan zetten. Iedere streek heeft haar eigen boerenhoeven en het is allerminst ons plan, om daarvoor in de plaats maar een uniforme boerderij te zetten, hoe goed die op zichzelf ook is. Wat wij wel zullen doen is, de bestaande typen verbeteren, en daarbij komen ons de ervaringen uit de Wieringer meer uitstekend van pas. Toepassing van de Verzekeringswet Vanwege den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden en het departement voor Sociale Zaken wordt medegedeeld, dat voor tengevolge van vij andelijke handelingen zich voordoende on gevallen, gedurende den arbeidstijd en op den weg naar en van de plaats, waar de arbeid wordt verricht, een verzekeringsre- geling bestaat. Volgens den tegenwoordigen rechtstoe stand worden zulke ongevallen, overeen komstig de bepalingen van de Ongeval- lenverzekeringswet behandeld. Geheel gelijk aan de tot dusver bestaan de verzekering voor ongevallen gedurende den arbeidstijd en op den weg van en naar het werk, is deze verzekering thans ook van toepassing op die ongevallen, welke een gevolg zijn van vijandelijke handelin gen. Onherkenbaar maken van motorrijtuigen Keuring van zaaizaad voor granen en peulvruchten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat teneinde een afdoende controle te kunnen uitoefe nen op het vast te leggen zaaizaad voor granen en peulvruchten oogst 1941 een regeling is ontworpen, waarbij den ver bouwers de keuze wordt gelaten tusschen het gebruik van zaaizaad van eigen oogst en het koopen van zaaizaad. Om te bevorderen, dat zaaizaad van zoo goed mogelijke kwaliteit wordt aange wend, is bepaald, dat alleen in den han del mag worden gebracht zaaizaad van granen en peulvruchten, dat door den Nederlandsche algemeene keuringsdienst is goedgekeurd en geplombeerd. Het ver handelen van alle andere zaaizaden van granen en peulvruchten is dan ook ver boden. Teneinde in de behoefte aan goedge keurd zaaizaad te voorzien, wordt den verbouwers aangeraden, thans op zoo ruim mogelijke schaal gebruik te maken van de gelegenheid, om.alsnog voor daarvoor in aanmerking komende perceelen graan en peulvruchten ter keuring aan den Neder- landschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen aan te bieden, of aan de onder dezen dienst ressorteerende provinciale of gewestelijke keuringsdiensten. Nederlandsche postduivenhouders in één nationaal verbond vereenigd. Blijkens een acte, verleden ten over staan van notaris J. van den Berg te Amsterdam, is aldaar de oprichting ge schied van het nationaal verbond van Nederlandsche postduivenhouders. In deze nieuwe organisatie zullen alle groepeerin- gen en kleinere bonden worden vereenigd, zooals die tot nu toe, ieder op eigen ge legenheid de postduivensport hier te lande hebben beoefend en gediend. De officieele gemachtigde van de Duitsche overheid, de heer Joh, Hornstra en diens plaatsvervanger Cl. F. Scherhards te Amsterdam, die de oprichtingsvergadering bijwoonden, gaven de richtlijnen aan, langs welke de ontwikkeling van den nieuwen koers dient te geschieden. Het tijdelijk bestuur, dat belast werd met de voorbereidende werkzaamheden, werd als volgt samengesteldJ. H. van Vlodorp, Duivendrecht, eerste voorzitter; Cl. F. Scherhards, Amsterdam, tweede voorzitter; mr. W. J. H. Stam, Warnsveld, eerste secretaris; M. W. Govers, Eindhoven, tweede secretaris; L. Draaisma Amster dam, eerste penningmeester; F. J. van der Grift sr., Amsterdam, tweede penning meester; Joh. Hornstra, Amsterdam, M. de Roode, Rotterdam en P. G. Bongaerts, Maastricht, commissarissen. Opleiding voor dagmeisjes. De centrale voor werkloozenzorg, sticht op initiatief van den raad Nederlandsche kerken voor practisch Christendom bericht, dat in den Septem- ber-cursus in haar internaten te Haarlem en te Arnhem thans ook meisjes kunnen worden opgenomen, die zich willen laten opleiden voor dagmeisje. Deze cursussen zijn geheel gratis en duren drie maanden. Zij zijn toegankelijk voor meisjes van 16 tot en met 24 jaar, die werk zoeken in huishoudelijke richting, maar die niet in de gelegenheid zijn geweest een huishoud school te bezoeken. Nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd aan het secre tariaat van de commissie vrouwen crisis zorg, Domplein 25 té Utrecht. Aanvoer van versche visch uü Denemarken. Vandaag zou op den afslag te IJmuiden een groote partij versche visch, afkomstig uit Denemarken, worden aangevoerd. Deze partij weegt in totaal 10.000 k.g. en be staat uit verschillende soorten visch. Het vestigingsbesluit broodbedrijven. In het Vestigingsbesluit Broodbedrijven"* was bepaald, dat bij voortzetting van het in een inrichting uitgeoefende broodver- koopersbedrijf in geval van wijziging in de personen van beheerders dier inrichting vóór 1 Juli 1940 niet behoefde te worden voldaan aan de minimum-eiechen van han- delskennis (met uitzondering van boekhou den en rechts- en wetskennis) en evenmin aan de minimum-eischen van vakbe kwaamheid. Thans is bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement Handel, Nijverheid en Scheepvaart termijn verlengd tot 1 Juli 1941. Commissie van deskundigen ingesteld te Rotterdam. „.P?01 B‘ en van Rotterdam is inge steld een commissie van deskundigen, die een onderzoek zal instellen naar den toe stand van den St. Laurenstoren en het bij— behoorende kerkgebouw, de Delftsche Poort en het voormalig Schielands huis. De commissie welke met haar werk zaamheden bereids is begonnen, en tot voorzitter prof. ir. J. A. G. van der Steur heeft, zal naar aanleiding van dit onder zoek voorstellen indienen aan het college van B. en W. Crematie kapitein F. G. de Klerck. In grooten eenvoud heeft Zaterdagmid dag in het crematorium te Velsen de verasschmg plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den gep. kapitein der artillerie F. G. de Klerck, te dezer stede overleden. Alléén familieleden waren bij de plechtigheid aanwezig. Er werd niet gesproken. Nadat de kist was gedaald, waarbij de organist Elezie van Tsai- kowski speelde, dankte een neef voor de belangsteuing. het vaderland. Zij zijn gevallen vele Nederlanders te zamen. Met den wensch, dat uit de gevallen Duitschers en Nederlanders een bete re gemeenschap tusschen beide volken zou mogen groeien, besloot spreker zijn rede. Hij deed vervolgens, namens den Rijkscommissaris, een krans op het graf leggen. Tenslotte voerde nog het woord de heer Wetekam, partijleider van de Rotterdamsche afdeeling. Spreker zei- de o.a., dat alle Rijksduitschers zul len meeleven met de nabestaanden. Nadat nog een groot aantal kransen van afdeelingen der Duitsche Weer macht, der Duitsche kolonie te Rot terdam en vele andere steden en de Hitlerjugend waren neergelegd, werd de plechtigheid besloten met het spe len van een treurmarsch en het Duit sche volkslied. radiodistributie-aansluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden. Deze verordening is Zaterdag in wer king getreden. Er zullen vier soorten toewijzingen worden verstrekt en wel een voor de groep van rijst, gebroken rijst en rijst- meel, een voor de groep van havermout, havervlokken, grutten en gort, een voor de groep van maizena, griesmeel en puddingpoeders en een voor de groep van macaroni, spaghetti en vermicelli. Een toewijzing kan gebruikt worden voor een of meer artikelen, welke be- hooren tot de op de toewijzing ver melde groep, naar keuze van den de taillist. De industrieën, welke een der ge noemde artikelen verwerken, zullen voor het koopen van deze artikelen vóór 22 Juli a.s. een vergunning kun nen aanvragen bij de Nederlandsche Meelcentrale te ’s-Gravenhage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigen lijke distributie kan voorshands het volgende worden medegedeeld Dat de regeeringscommissaris voor de belangen van de boerenbevolking een open oog heeft, blijkt reeds uit het feit, dat de directe leiding voor het herstel der landbouwbedrijven is opge dragen aan het bureau ontruiming van het regeeringscommissariaat voor den akkerbouw en veehouderij, welk bu reau daarin kan samenwerken met den cultuur-technischen dienst, de diensten van de directie van den landbouw en den gebouwendienst van de Wieringer meer. Dit uiterst belangrijke deel van het opbouwprogram is toevertrouwd aan de leiding van den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige afdeeling der directie van de Wieringermeer te Alkmaar. De heer van Eek heeft voor de uitvoering van zijn taak zitting ge nomen in het gebouw van den cultuur- technischen dienst aan den Maliesingel te Utrecht. Hooibergen vervallen. Om een voorbeeld te noemen: alle hooibergen kunnen vervallen, want de ruimte in de door ons te bouwen schu ren zal gemakkelijk den geheelen hooi oogst kunnen bevatten. Men mag ech ter wel aannemen, dat de dubbele stal, met deel in het midden, in de gras streken behouden zullen blijven. Het is mijn meening, dat men bij den bouw der boerderijen over het alge meen meer aandacht zal moeten schen ken aan de aesthetische zijde. Al zijn dan alle boeren vrij in de keuze van hun architect (behoudens goedkeuring van den rijkscommissaris), er zal door onzen dienst terdege worden gelet op den nieuw-bouw. In bepaalde gevallen staat de architect geheel onder con trole van onzen opbouwdienst. Hierin wordt het volgende bepaald Par. 1 Voor elke in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radio- distributiecentrale moet binnen zeven dagen, na het in werking treden van deze verordening, aan den Radioraad een leider worden aangewezen, die voor de keuze der programma’s en de technische verzorging van de uitzendin gen verantwoordelijk is. Een mogelijke wijziging in den persoon van den lei der moet aan den Radioraad binnen 48 uur worden medegedeeld. Par. 2 1. De in het bezette Nederlandsche gebied werkzame radiodistributiecen- trales mogen uitsluitend uitzenden a. uitzendingen, waarvan de ont vangst overeenkomstig de bepalingen van de verordening no. 35/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied toegestaan is b. gramofoonplaten, die door den Radioraad toegelaten zijn c. marktberichten of aankondigin gen van luchtbeschermingsmaatregelen, voor zoover deze voor de aangesloten abonné s van belang zijn. 2. De leider van een radiodistribu- tiecentrale, die het verbod van alinea 1 opzettelijk overtreedt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren en een geldboete van ten hoogste 10.000 gulden, of met een dezer straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaren en een geld boete van ten hoogste 50.000 gulden, of een dezer straffen worden uitge sproken. 3. De in alinea 2 genoemde straf bare handelingen worden als misdrijf beschouwd. Par. 3: Op vordering van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen Weer- machtsbevelhebber in Nederland, als mede yan hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche ge bied werkzame radiodistributiecen- trale verplicht, om terstond, binnen het gebied van haar concessie, een opoffering hebben getroost om de ge troffenen te helpen. Met een gebed besloot spreker zijn rede. Vervolgens voerde Pfaffer Schrei ner het woord. Spreker herinnerde er aan, dat de mensch in Christus leeft en ook in Christus sterft. Wanneer het Zijn wil is dat wij sterven, dan zul len wij sterven, waar wij ons ook be vinden. Spreker besloot zijn toespraak met het Onze Vader. De vertegenwoordiger van den Rijks commissaris in de provincie Zuidhol- land, Schwebel, voerde vervolgens het woord. Spreker zeide zich het leed te kunnen indenken van de treurenden, want hij heeft zijn oudsten zoon in den oorlog verloren. De gevallenen heb ben den wil gehad, alles in te zetten, wat zij bezaten_voor den Führer en met Verordening van den Rijkscommissaris Zondagmiddag heeft op de alge meene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam een indrukwekkende her denkingsplechtigheid plaats gehad van de in de dagen van 1 tot 14 Mei te Rotterdam gevallen Rjjksduitsche bur gers. Een groot aantal vertegenwoor digers van de Duitsche weermacht, Luchtmacht en Marine, alsmede de leden van de Duitsche kolonie te Rot terdam en eenige burgerlijke autori teiten, o.w. de burgemeester, mr. P. J. Oud, woonden de plechtigheid bij. Om twee uur precies had men zich rondom het graf geplaatst, dat juist achter het graf van de rond Rotter dam gesneuvelde militairen ligt. Voor het graf zaten op een tweetal banken de familieleden van de gevallenen. Aan de rechterflank hadden zich de Duit sche en Nederlandsche burgerlijke en militaire autoriteiten opgesteld, ter wijl voor het front de Polizeikapelle en een afdeeling soldaten stonden. Achter het graf stond een deputatie van de Hitlerjugend. Rektor eleven was de eerste spre ker. Hij wees erop, dat de Rijks-Duit- sche kolonie in het zware verlies, dat Rotterdam heeft getroffen, gedeeld heeft. Onze herdenking, aldus spr. betreft de talrijken, die het leven heb ben gegeven, zij zijn niet voor niets gevallen, zij hebben hun offer gebracht voor den Führe^ en voor het vader land. Spr. herdacht in het bijzonder degenen, die in de Doelenzaal zijn om gekomen. In de vijf dagen, dat wij in dat gebouw waren opgesloten, aldus spr., is er in ons geboren een gevoel van groote verbondenheid. Wij voelden dat wij zouden sterven, indien Duitsch- land niet zou leven. Wat ons heeft getroffen, is hard en zwaar geweest, doch wij weten, dat het niet voor niets is geweest. De vrede in Europa zal spoedig weergekeerd zal zijn en wij hebben niet den ondergang, doch de wedergeboorte van het vaderland be leefd. Spr. sprak woorden van troost en dank tot de nabestaanden van de ge vallenen, tot de gewonden en de getrof fenen, tot de talrijke particulieren en de organen, die zich een buitengewone Streven naar uitbreiding. Enorme partijen Nederlandsche tuin bouwproducten gaan dagelijks naar Duitschland, welk land practisch de eenige afnemer is van de voor export geschikte Nederlandsche tuinbouwproducten. Duitschland is echter niet het eenige land, waar men belangstelling voor onze groenten heeft. Ook in andere deelen van Europa stijgt de belangstelling, hetgeen blijkt uit de aanvragen, welke verschil lende exporteurs o.a. uit Zwitserland en België bereikten. De Nederlandsche Groente en Fruitcentrale te ’s-Gravenhage heeft tegen export naar deze landen geen bezwaar. Toch zijn de kwanta nog zeer klein, hetgeen hoofdzakelijk komt door de vele moeilijkheden en hinderpalen, welke moeten worden overwonnen, aldus méldt het A.N.P. De Algemeene Ned. bond van fruit-, groente- en aardappelen-exporteurs wees ons erop, dat het vervoer naar Zwitser land niet te lang mag duren, daar de groenten anders bederven. Voorts heeft de handel te kampen met hët ontbreken van communicatie-middelen als telegraaf en telefoon, terwijl ook de betalingsmoeilijk heden met België en Nederland nog groot zijn. De handel is echter paraat en onder zoekt de mogelijkheden, welke tot uitbrei ding van den export naar andere landen dan Duitschland kunnen leiden. In expor- teurskringen is men vol vertrouwen, dat nog aan het eind van dit seizoen of an ders aan het begin van het volgende, de oude betrekkingen met België. Zwitser land en ook Scandinavië kunnen worden hersteld. Nu komen onze landgenooten uit Bordeaux of Toulouse aan de beurt. Met vier autobussen van de B.B.A. is Zondagmiddag een nieuwe groep vluchtelingen in Breda teruggekeerd. Deze groep bestond in hoofdzaak uit Bredasche gezinnen, in totaal 52 per sonen, daarenboven waren er nog ver schillende personen uit Amsterdam bij. Een aantal Nederlandsche schippers, met dit transport meegekomen, is in Antwerpen achtergebleven. Deze groep was afkomstig uit Nan tes, uit welke stad thans alle daar ondergebrachte Nederlanders zijn te ruggekeerd. De bussen zijn Zaterdag middag uit Nantes vertrokken en heb ben de lange reis vrijwel in een ruk afgelegd. Slechts in den nacht heeft men enkele uren rust genomen. Onmid dellijk bij hun aankomst zijn de te ruggekeerden in het gemeente zieken huis door den geneesk. dienst onder zocht en geregistreerd. Zij bleken zich allen in goeden welstand te be vinden. Tevens werden zij van brood, melk en boter voorzien. De autobus sen zullen a.s. Dinsdag naar Frank rijk terugkeeren, zij gaan dan of wel naar Bordeaux of wel naar Toulouse, in welke steden de meeste Nederlan ders thans zijn geconcentreerd. Ook de autobussen, die in de afgeloopen week uit Frankrijk zijn teruggekeerd, hebben intusschen de reis naar het Zuiden weer aanvaard. Herstel van het platteland één geheel. Wij zien het herstel van het platte land als één geheel en in groot ver band. Door den gebouwendienst is bereids een grondplan opgemaakt. De boeren hebben gelegenheid, kleine af wijkingen hierin aan te*brengen, maar wijzigingen van beteekenis komen ten koste van den betrokkene. Bij het opmaken van het landbouw- herstelplan is tevens vastgesteld, wat. -J en wat grasland zal worden, omdat men met de gewijzigde omstan digheden in de landbouwconjunctuur, zoowel als met de natuurlijke ligging en de geaardheid van de terreinen, terdege rekening wil houden. Voor de landerijen zal tevens de meest gewenschte verkaveling en ontwate ring in aanmerking worden genomen. Wij moeten er op bedacht zijn zoo besloot de heer van Eek het on derhoud dat wanneer al deze wer ken voltooid zijn, de agrarische capa citeit van Nederland voor zooveel thans mogelijk op een nationale basis moet zijn geplaatst, beter in staat om den nieuwen tijd in te gaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6