De distributie boter van en vet Engeland wacht op den aanval No. 17621 Dinsdag 16 Juli. 1940. Orde Rust en van vereemgingen Waarom 250 rantsoen van een met Vragen en antwoorden uit de practijk Economische positie den dag slechter Het Nederlandsch Ver bond van Vak- gram VRIJHEID VAN BINNENLANDSCHE POLITIEKE ACTIE Aan het bestuur iedere verdere werkzaamheid verboden De heer H. J. Woudenberg als bewindvoerder Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Betaling van leveranties of van verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht Luchtaanvallen op Engeland worden zonder ophouden voortgezet Waarschuwing tegen het plegei van wanordelijkheden Strenge maatregelen in voorbereiding Waarschuwing van den Hoofdcommissaris HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: ii vakverbonden be- op twee ieder (Zie verder 3e blad, pag. 2.) en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. ben zonder in de noodigd, zulke verzoeken gingen achterwege te laten van van De naar ledenaantal grootste vak organisatie in Nederland, het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam, biedt in haar top geen het be- een van en Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 et. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteren luidt: Het Duitsche luchtwapen zet zijn aanval op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en ’s nachts bevinden zich Duitsche bommenwerpers boven het Britsche eiland, zijn kusten en zijn stroomen, om militair belangrijke doelen aan te vallen. Het optreden van de luchtmacht heeft tweeërlei bedoeling: de reeds merkbare uitwer king van de blokkade voortdurend te verscherpen en de militaire kracht van Engeland door vernietiging van marine-werven, vliegvelden, militaire De „Berliner Borsenztg.” heeft militaire zijde over de militaire economische positie van Engeland het volgende ontvangen De hotels en restaurants De levering aan den tusschenhandel geschiedt op de gewone manier. De de taillisten gaan met de deze week ont vangen bonnetjes naar het distributie kantoor, krijgen dan grootere coupures en kunnen daarmee gaan werken. De hotels en restaurants zullen van heden af toewijgingen krijgen op de basis van 75 pCt. van een normaal verbruik in de gelijke periode van ver leden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot de plaatselijke distributie- diensten wenden. zal binnenkort een verordening ver schijnen. Deze verordening dient even eens te worden afgewacht. Het nieuwe bestuur heeft het recht alle maatregelen te treffen, welke op organisatorisch, personeel of financieel gebied bij het N.V.V. of zijn aangeslo ten vakvereenigingen in het belang der leden en in het belang van de waar borging van hun rechten noodzakelijk zijn. De bewindvoerder heeft heden zijn arbeid aangevangen. Het doel van deze maatregelen be staat niet daarin, de rechten en aan spraken, welke de Nederlandsche arbeider tegenover de vakorganisaties heeft verworven en waarvoor hij jaren lang zijn bijdragen heeft gestort, prijs te geven of de sociale voorzieningen der vakorganisaties af te breken. Deze moeten, zooals de Rijkscommissaris uitdrukkelijk heeft bevolen, in vollen omvang behouden en bovendien zoo veel mogelijk uitgebreid of verbeterd worden. Op dezen grond is ook af ge zien van een opheffing van de socialis tische organisaties. Het Duitsche luchtwapen heeft zich in het geheele verloop van den oorlog, wanneer het tegenover het Engelsche luchtwapen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superio riteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zinneloosheid van de Engelsche verwachtingen op een succesvollen tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben bewezen, dat van een heerschappij van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middel landsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, n.l. dat de Engelsche vloot niet opge wassen is tegen de strijdmacht van een sterk vijandelijk luchtwapen. Enge land wacht op den aanval. Uit alle uit latingen blijkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door middel van dictato riale maatregelen probeert te verber gen. Desondanks schijnt de Engelsche L regeering besloten te zijn, den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van honderdduizenden ja zelfs van millioenen menschen in Groot-Brittannië op het spel te zetten. Zij zal de verantwoording voor de ge schiedenis hiervoor hebben te dragen. Een verordening zal spoedig verschijnen Van de zijde van den Duitschen Mi litairen Bevelhebber in Nederland wordt het volgende medegedeeld Met betrekking tot de betaling van leveranties aan de Duitsche Weer macht, evenals voor de vergoedingen wegens verrichte werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche Weermacht, zal binnenkort een verordening ver schijnen, welke de aanbieding en wijze van betaling der nota’s ten deze re gelt. Het gaat hierbij om die leveran ties of verrichtingen, welke door de Duitsche Weermacht van de Neder landsche bevolking werden gevorderd en waarvoor erkenningsbewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu toe beta ling geschiedde. In bijzondere gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrich- tings- of leverantie-erkenningsbewijzen niet door de Duitsche Weermacht zijn afgegeven, doch de verrichting of leve rantie aan de Duitsche Weermacht op aannemelijke wijze kan worden aange toond. Tot nu toe zijn dikwijls verzoeken om betaling van leveranties of verrich tingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht bij het bureau van den Mi litairen Bevelhebber in Nederland (chef-intendant) ingediend, ten deele onder toevoeging van het bewijsmate riaal. De bevolking wordt bij dezen uitge- en toevoe- en de des- De Rijkscommissaris heeft daarom met ingang van heden aan het be stuur van het Nederlandsche Ver bond van Vakvereenigingen iedere verdere werkzaamheid verboden en in zijn plaats een nieuw bestuur in den vorm van een bewindvoerder aangesteld. Tot bewindvoerder is benoemd de heer H. J. Woudenberg te Amsterdam. betreffende verordening af te wach ten. Ontijdige verzoeken leiden slechts tot vertraging van de afdoening, daar zij niet op de juiste plaats zijn inge diend en naar de afzenders moeten worden teruggezonden. Daardoor wor den deze aanbieders .verhinderd, hun nota’s na de verschijning der verorde ning rechtstreeks binnen de gestelde termijnen te bestemder plaatse in te dienen. Bovendien kunnen de bewijs stukken verloren gaan. Rekeningen voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche Weermacht behuoren evenzoo niet aan het bureau van den Militairen Bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-intendant te worden in gediend, doch aan de Weermachts- dienstvakken of troepen, die de op drachten hebben gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de be taling te zorgen. Rekeningen, binnengekomen bij den Militairen Bevelhebber (chef-inten dant) voor opdrachten, welke niet door den staf van den Militairen Bevelheb ber of van den chef-intendant zijn ver leend, worden zooveel mogelijk aan de inzenders teruggestuurd. Ook ten opzichte van de vergoedin gen voor kwartierverschaffing. welke voor personen, behoorende tot de Duit sche Weermacht, bij particulieren of in hotels en pensions zijn geschied goed benut en benutten ze om nog betere prestaties volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland gegeven wordt, zal waarborg voor een samenwerking op dezen grondslag. De leiding van dit Verbond gaat bij haar werk zaamheid van beginselen uit, die met de jarenlang gehuldigde politie ke, op klassenstrijd gerichte, doel stelling van het Verbond en met zijn tot het begin van den oorlog onder houden nauwe verbinding met het internationale Marxisme overeen stemmen. Deze algemeene houding, die met de nationaal-socialistische opvattingen niet in overeenstem ming te brengen is, sluit een posi tieve samenwerking met de betrok ken instanties van den Rijkscommis saris uit. De verklaring, over bovenstaand on derwerp dezer dagen door den Presse- dezernent den heer W. Janke in een persconferentie gegeven, is stellig be langrijk genoeg om er even bij stil te staan. Het is een verheugende verklaring, omdat zij geheel ligt in de lijn van het loyale beleid, dat de Duitsche be- zettingsautoriteiten ten aanzien van ons land volgen en dat zijn uitdrukking beeft gevonden in de officieele verzeke ringen van den Rijkscommissaris Rijks- minister Seys-Inquart, n.l. dat Neder lands vrijheid zal worden hersteld en dat het volksleven zich naar den eigen aard zal kunnen ontwikkelen. Het is in overeenstemming hiermede, dat de Duitsche autoriteiten aan de bin- nenlandsch politieke bewegingen zoo veel mogelijk de vrije hand willen laten en dezen geen hindernissen in den weg zullen leggen. Evenmin zullen deze autoriteiten, blijkens de verklaring van den heer Janke en wederom in overeen stemming met het door den Rijkscom missaris uiteengezette standpunt, voor keur voor eenigerlei staatkundige rich ting aan den dag leggen. Zij beschouwen dit vraagstuk als een zuiver Neder landsch, dat het Nederlandsche volk zelf en zelfstandig moet oplossen. Het is niet meer dan billijk, de ver heugende ruimheid van dit standpunt te erkennen. Wij mogen immers geen oogenblik vergeten, dat ons land, nadat onze weer macht voor de overmacht heeft moe ten capituleeren, in de macht is van de mogendheid, die ons grondgebied bezet houdt, en dat het uitsluitend ter beoor- deeling van die mogendheid staat, wélk gebruik zij van deze macht wil maken en welke mate van vrijheid zij den be woners van het bezette gebied wil gun nen óf niet gunnen. Deze vrijheid van binnenlandsch poli tieke actie legt op het Nederlandsche volk een ernstigen plicht, den plicht n.l. om van deze vrijheid een juist gebruik te maken. Wil immers na verloop van eenigen tijd de bezetting het gezag kun nen overdragen aan het Nederlandsche volk, dan moet er een voldoende levens krachtige staatkundige formatie aanwe zig zijn, die zich met die gezagsoefening kan belasten. Zooals het zich thans laat aanzien, zal er voor een eenvoudig herstel van de oude staatkundige figuur hier te lande geen plaats zijn, met name wat betreft de beheersching van het poli tieke leven door de oude staatkundige partijen, zooals wij deze zoo geruimen tijd hebben leeren kennen met ontegen zeggelijk haar voordeelen maar óók met haar groote gebreken, zooals haar dik wijls verlammende onderlinge verdeeld heid en vijandigheid De geweldige ge beurtenissen van den laatsten tijd moe ten ook in ons binnenlandsche politieke leven haar sporen nalaten en zonder hervorming en verjonging, in welken vorm ook, zal een levensvatbare staat kundige figuur niet mogelijk of niet houdbaar blijken. Op allerlei r economisch, als bied, materieel i in korten tijd krachtgevende opmerken, als Verdeeldheid Wanneer hangt al- van den dezen oorlog is tot dusver daardoor ge kenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toestand is echter het volgendeTerwijl het tot aan het begin van het groote offensief in het Westen mogelijk was, dat onze tegenstanders het initiatief genomen hadden, schijnt een dergelijke poging van Enge land thans theoretisch en practisch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal geen andere keus dan te wachten tot den beslissenden strijd begint. Daarbij komt nog, dat zijn mili taire en economische positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvalsbases van Noor wegen tot aan den Atlantischen Oceaan worden met de grondigheid en syste matiek, die de Duitsche militaire lei ding kenmerken, uitgebreid en ver sterkt. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde successen. Zij hebben in drie geweldige veld tochten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende, mogelijk gemaakt. De Engelsche vloot kon niet beletten, dat zij de Noorsche kust be zetten. De sterkste verdedigingswerken der wereld, begunstigd door geweldige natuurlijke hindernissen, en de ver eende krachten van de legers der Wes telijke mogendheden, vereenigd met België en Nederland konden een onge looflijken snellen Duitschen opmarsch niet ophouden. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opgedaan, die hun aanvalskracht nog verder verster ken moet. Zij hebben deze in de weken van rust na den wapenstilstand dagelijks te kunnen Engeland leeft in afwachting van den Duitschen aanval, deze aanval zal komen, leen van de beslissing Führer af. Het beeld van Een samenvattende toe lichting. Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schönbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zeide, dat alle maatregelen, welke thans zijn af- gekondigd, na een kameraadschappe lijke bespreking tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties zijn voor bereid. Over elk detail is diepgaand overleg gevoerd. Het voorbeeld van het Duitsche Rijk is daarbij zeker niet in alle opzichten gevolgd: De Nederlandsche winkelier kan zich ge lukkig prijzen, dat hij niet als zijn Duitsche collega verplicht is te reke nen met rantsoenen, uitgedrukt in tiendeelige breuken. De rantsoenen zijn hier tot ronde getallen afgerond. Men moet deze en andere distributie- maatregelen zien in nauw verband niet de installatie-rede van den Rijks commissaris. waarin deze gezegd heeft, dat hij er voor zorg zou dra gen, dat het Nederlandsche volk niet tot ongunstiger levensvoorwaarden vervalt dan het gemeenschappelijke lot met Duitschland en de ver- nietigingswil der vijanden het noodig zouden maken. De rantsoenen zijn zoo gesteld, dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland bestaan trouwens voldoende mogelijkheden om met an- De Rijkscommissaris voor zette Nederlandsche gebied heeft reeks van maatregelen uitgevaardigd, welke de organisatie en de leiding van de Nederlandsche treffen. De vakverbonden zijn in Nederland op toonaangevende wijze bij de ont wikkeling van het sociale leven be trokken het terrein van hun werk zaamheden raakt onmiddellijk en op vérstrekkende wijze de levensverhou dingen van eiken arbeider afzonderlijk. Dat geldt vóór alles voor de bepaling van de loon- en arbeidsvoorwaarden, voor de werkloosheidsverzekering als mede voor verschillende gebieden van de sociale verzekeringen. De arbeid op sociaal gebied ligt den Rijkscommissaris, zooals zijn maat regelen op het gebied der werkverrui ming, van den wederopbouw en van de werkloosheidsbestrijding bewijzen, bij zonder na aan het hart. De voortzet ting van dezen arbeid in het belang van den Nederlandschen arbeider, ver onderstelt een samenwerking in onder ling begrijpen tusschen den Rijkscom missaris en de op sociaal gebied werk zame Nederlandsche instanties. In de komende veertien dagen zullen, zooals gisteren reeds in het kort ge meld vragenlijsten worden rondge stuurd om te trachten informaties te krijgen over het inkomen van eiken consument in verband met de boter en vet-distributie. De inkomengrens, waarboven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een normaal gezin, waaronder verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1400 gulden. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met een inkomen van 1200, moet dus een boterkaart en geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind meer met 100 gulden naar boven verlegd. Nu is het niet noodig. dat consumen ten, wier inkomen in ieder geval ver boven of ver beneden de genoemde grens ligt, nauwkeurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts aanmerking kunnen komen voor boterkaart resp. margarinekaart. De rantsoenen zijn vastgesteld 250 gram per persoon per week. Kin deren, die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben krijgen een rant soen van 125 gram per week. Arbeiders die zwaren arbeid verrichten, krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zwa ren arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen soorten kaarten worden ingevoerd vet- kaarten voor inkomens beneden 1400 gulden en boterkaarten voor inkomens daarboven. Op de vetkaarten zal te vens op nader aan te kondigen wijze reductie te verkrijgen zijn voor den aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 40 cent per kilogram. Het is van belang er op te wijzen, dat plaatselijk zal worden bekend gemaakt op welke wijze de vragen lijsten zullen worden rondgestuurd. Een publicatie over distributie-aan- gelegenheden in de krant heeft al tijd tengevolge, dat er vele zorg zame huismoeders zijn, die denken te zullen worden vergeten en die zich in de haast bij de distributie kantoren gaan melden.Dit is volstrekt onnoodig, men houdt daarmee de xantoren maar op en de organisatie Cer distributie lijdt ervan. Wat de •jlaolie betreft, daarvoor zullen geen afzonderlijke bons worden aange geven. Op de boter- of vetbon zal desgewenscht slaolie verkrijgbaar zijn. het lot van Engeland bezegeld zijn. Engeland wacht op den Duitschen aan val en moet werkeloos toezien, hoe zijn economische positie van dag tot dag slechter wordt. De nachtelijke vluchten boven Duitschland van Engelsche vlieg tuigen kunnen geen belangrijke schade aanrichten, ook al veroorzaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwapen heeft tot nu toe nog geen grooten aanval op Engeland onder nomen. Het heeft echter door dagelijk- sche vluchten belangrijke militaire doelen in Engeland en Schotland met goed succes aangevallen. Zinnelooze tegenstand dere voedingsmiddelen de schade in te halen. Spreker noemde volle melk en kaas, die zeer waardevolie be- standdeelen voor de voeding bevatten. Het Nederlandsche volk is er met deze distributie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zul len worden, is ook niet te vreezen, aangezien de distributie niet voort vloeit uit oogenblikkelijken nood, doch is ingegeven door wijze voorzichtigheid met het oog op de tijden die komen. Het is inderdaad niet fraai, dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomens klassen, doch er stond geen andere weg open. Spr. noemde het illustratief voor den noodtoestand van het Neder landsche volk, dat vier millioen men schen vallen beneden de inkomens grens, waarvoor de vetkaarten zullen worden uitgereikt. De helft ongeveer de bevolking zal tot de houders de vetkaarten gaan behooren. Het verkoopverbod van room. Het verkoopverbod van room is daar uit te verklaren, dat het ongewenscht is geacht, dat de meer vermogenden zich schadeloos zouden stellen met slag room en dergelijke. Dit zou ten eerste de distributiemaatregelen dwarsboo- men en in de tweede plaats zou de kleine man niet begrijpen, waarom den meervermogende op deze wijze een uit weg wordt gelaten. De verkoop van room is daarom stopgezet. De regeling voor de hotels is niet alleen in het belang der reizigers ge troffen, doch vooral ten behoeve van deze inrichtingen zelf. De autoriteiten hebben zoo lang mogelijk het bonnen stelsel willen vermijden. Het is nu de plicht van de hotels en restaurants om spaarzaam te zijn en in dezen hun taak ten opzichte van de gemeenschap te verstaan. De heer Schönbeck bracht lof aan den Nederlandschen winkelier, die tot nu toe als uitvoerder der distri- butieregelingen voorbeeldig heeft ge werkt. Hij verdient dat dit in het openbaar gezegd wordt. Spreker hoopte, dat het publiek den winke liers onredelijke verwijten zou spa ren, evenals hij verwachtte, dat dezen op hun beurt de huisvrouwen over de details der distributierege- lingen zouden voorlichten. Dank zij den vooruitzienden blik der Duitsche en Nederlandsche autori teiten kunnen wij door deze vroeg tijdige rantsoeneering voor de toe komst op het punt der boter- en vet- voorziening volkomen gerust zijn. Tot zoover de mededeelingen, welke ons ter persconferentie van gisteren ge werden. Hier ter stede, en ook in enkele andere plaatsen des lands hebben zich de laatste dagen wanordelijkheden voorgedaan. In enkele woonhuizen en perceelen, waarin bedrijven zijn geves tigd, werden ruiten vernield, terwijl van zekere zijde tegen verschillende per sonen bedreigingen werden geuit. Derge lijke methoden zijn onduldbaar in een geordende maatschappij. Dit werd op de dagelijksche persconferentie van heden van Duitsche zijde nadrukkelijk naar voren gebracht. De Duitsche autoriteiten hebben van bovenbedoelde gevallen kennis genomen en ieder geval onderzocht. Het is nog niet voor elk geval komen vast te staan, welke elementen voor deze wan ordelijkheden aansprakelijk zijn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Het is intusschen wel vanzelfspre kend, dat de Duitsche autoriteiten der gelijke ordeverstoringen als volkomen ontoelaatbaar beschouwen. Strenge maatregelen zijn in voorbe reiding om definitief een einde aan dergelijk wanordelijk optreden te maken, van welke zijde het ook moge komen. Methoden als deze, onverschillig, door wien gevolgd, zijn niet in overeenstemming met toe laatbare middelen. In overeenstemming en aansluitend op bovenstaande verklaring op de pers conferentie gegeven, is de waarschu wing van den Hoofdcommissaris van politie hier ter stede gegeven, waarbij de Haagsche burgerij er op gewezen wordt dat in dezen ernstigen en zwa ren tijd niets meer misplaatst is dan het plegen van wanordelijkheden of het uitlokken van relletjes, hetgeen zoo fnuikend is voor een goeden gang van zaken, bij welker bevordering wij allen belang hebben en waaraan wij dus allen, zonder onderscheid van stand, rang of leeftijd, naar ons beste vermo gen dienen mede te werken. Medegedeeld wordt, dat bij voorval, dat verstoring der openbare orde zou kunnen teweegbrengen, door het personeel der Haagsche politie met kracht en indien noodig met geweld zal worden opgetreden. Waar van de zijde der Duitsche autoriteiten is aangedrongen op de loyale samenwerking van een ieder, kan een dergelijk streven naar het verwekken van onrust on der de burgerij, onder geen enkel voorwendsel worden gedoogd. Vandaar dat de Haagsche Hoofd commissaris nogmaals met klem waarschuwt tegen ordeverstoringen in welken vorm dan ook en tegen de bedrijvers daarvan, de streng ste maatregelen in uitzicht stelt. Het plegen van wanordelijkheden en het uitlokken van relletjes, pas sen niet in een geordenden staat en dus zal door de Haagsche politie tegen dergelijke acties met kracht worden opgetreden. van voorheen. Er werden «uitaten bereikt Verblijdende re- vanPdSi^awaUangttf iTk!^ ‘S de °Plossing moeilijker Aan^ b ykbaar heel wat «e. tot samenCr^0 naar concentra- of althans e^ZPng van het geheele van ons volk in 4? mogelijk deel het niet, doch hJT ontbreekt de kanten en mTJVan verschillen- eenheid, die het vr. Vu°ralsnog zelf de nen maken Zo0'7UChtdragend zal kun- vraag of aanzien van de thans’ voormand P°litieke PartÜen. ai de concentra "XVrar? Men r°l zullen spelen. nationaal bkk Vorming van ten tie van k’Van nationale concentra- re^ °naal front’ enz’ Zelfs heb- S verschillende particulieren, PPgeworpeï°^sdeing^ag ?Verigens’ zich Politici,/ n als mrtiatiefnemers voor vertr k concentratie. Zulks kan alleen op aant end Werken’ Het ZaI CT de v <)rnen,> °en zekere synthese van den arscbü'ende stroomingen te vin- p teneinde ook op dit belangrijke p met voortvarendheid en offerzin ‘angs ordelijken weg tot een oplos- g m waarlijk Nederlandschen geest te geraken. Slaagt men hierin, dan zullen de itsche bezettingsautoriteiten, die af- achtend toezien, zich kunnen onthou- en van een ingrijpen, dat voor ons na- ‘°naal zelfbewustzijn in die omstandig- eden toch wel bijzonder pijnlijk zou ■in nu deze autoriteiten ons volk de rbe hand hebben gelaten om zélf zijn e angen te behartigen en te regelen. Nederlandsche volk staat hier voor bouw^1101" hetengrijkste taken van op- maatschappelijk, zoowel i sociaal en cultureel ge en geestelijk, hebben wij reeds het streven naar vereeniging kunnen reactie op verslappende in deze richting

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1