de m De vlootverhoudingen Middellandsche Zee RICHTERS BESSEN De gevonden geheime documenten Persstemmen de rede over van Churchill Het ontslag van den chef van den Egyptischen generalen staf van Geen Britsch overwicht meer aan Plannen tot interventie ie/t(JW£/L Het staken van de wapen transporten via Burma Dringende Duitsche waar schuwing aan het Engelsche volk Het Japansche kabinet- Yonai af getreden EERSTE BLAD. PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 1940 1 Scandinavië Afsnijding der ertstransporten voornaamste doel Tegenspraak inzake vervaar diging van gifgas. Britsche torpedojager „Es cort” verloren gegaan. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager „Escort” in de Mid- dellandsche Zee is verloren gegaan. De „Escort” werd getorpedeerd. Bomaanvallen op Gibraltar Zondag hebben wederom onbekende vliegtuigen over Gibraltar gevlogen, en wel tot vijfmaal toe. Volgens een oog- getuigeverslag in de „Informaciones” lieten de vliegtuigen talrijke bommen boven haven en vesting vallen. Afweer geschut op het land en op de Engelsche oorlogsschepen kwam in actie. Britsch vertoog te Sjanghai. De Britsche autoriteiten te Sjanghai hebben, aldus het D.N.B., tot de Japan- sche marine-autoriteiten vertoog ge richt naar aanleiding van de Japansche aankondiging van het sluiten der ha vens aan de Zuidoostkust van China, omdat de termijn te kort geacht wordt. De Japanners worden verantwoorde lijk gesteld voor alle schade, welke door hun operaties ontstaat, als ook voor het feit, dat de schepen geen gebruik meer kunnen maken van een aantal belang rijke vluchthavens bij taifoens. De Italiaansche verliezen. Het D.N.B. meldt uit RomeVolgens Engelsche beweringen zou de Italiaan sche luchtmacht alleen in de laatste week 100 vliegtuigen, in hoofdzaak ja gers, hebben verloren. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt gewezen op het tendentieus karakter van dergelijke berichten. Hieraan voegt men toe, dat Italië in de afgeloopen week slechts 11 vliegtuigen heeft verloren, zooals ook blijkt uit de Italiaansche legerbe- richten van de afgeloopen week. Japansch commentaar. In een commentaar op de besprekin gen van gisteren tusschen den Engel- schen ambassadeur Craigie en den mi nister van buitenlandsche zaken Arita, schrijft het Japansche blad „Yomioeri Sjimboen” „Engeland voert een ach- terbaksche politiek”. Zij het ook tegen stribbelend, Engeland moet toch, ge-, zien het gevaar waarin het zich be vindt, aan de Japansche eischen toege ven. zoo voegt het blad daaraan toe. Japan heeft daarom geen aanleiding om de z.g. Engelsche tegemoetkomend heid uit te leggen als een teeken van goeden wil. kening met een volledigen terugtocht uit Oost-Azië. zoodat het voor China moeilijk wordt in het vervolg vriend schappelijke betrekkingen met Enge land te onderhouden. Chineesch protest bij Engeland De Chineesche regeering' te Tsjoeng- king heeft een protest ingediend bij de Britsche regeering in verband met het Britsche antwoord op den Japanschen eisch betreffende het staken van ze kere transporten via Burma. buitenlandsche politiek, definitief was vastgesteld. In Japansche politieke kringen is men van opvatting, dat be langrijke veranderingen niet meer kun nen worden vermeden, nu de minister van oorlog het kabinet voor ernstige problemen heeft gesteld en alle poli tieke partijen haar steun hebben toe gezegd aan prins Konoje bij de poli tieke reorganisatie. Verontwaardiging in China Het D.N.B. meldt uit Sjanghai Het toegeven van Engeland inzake de afsluiting van den weg door Burma, zooals door Japan geëischt, heeft in de nationale Chineesche pers een storm van verontwaardiging verwekt. De bla den schrijven, dat Engelands aanzien in China een zeer zwaren slag heeft ge had. De „Csoengmaijihpao” verklaart de toegeeflijkheid van Engeland uit de toenemende verzwakking van zijn Europeesche positie en houdt reeds re- nieuwe orienteering van de Japansche Slowaaksch-Hongaarsche onderhandelingen Gisteren zijn te Tatra-Lomnitz de Slowaaksch-Hongaarsche onderhande lingen over het vraagstuk der schade loosstelling aan Slowaaksche grond bezitters in de aan Hongarije afge stane gebieden hervat. Men verwacht dat ook de vraagstukken betreffende het staatsburgerschap en andere kwesties besproken zullen worden. De Hongaarsche delegatie staat onder leiding van staatssecretaris Sebes- tyen, de Slowaaksche onder leiding van minister Polyak. Duitsche pers over de rede van lord Halifax. Onder het opschrift „Italië, Enge land en Egypte” schrijft de „Berliner Borsenztg.” o.m. het volgende: Lord Halifax spreekt bewust onwaarheid, wanneer hij beweert dat de Egypte- naren zelf een wijziging van regeering hebben gewenscht „om het verdrag van bondgenootschap met Engeland nog trouwer en actiever te kunnen na komen”. Het Egyptische volk heeft daartoe, tezamen met zijn koning des te minder aanleiding, daar de Brit sche overheerscher hun nu ook nog vaststellen, dat Groot-Brittannië thans in oorlog is met het geheele Europee sche vasteland, waarvan Italië en Duitschland de stem en de kracht uitmaken. ten als die in het Westen tot stand te brengen. 3. De Italiaansche luchteskaders van Sicilië en van Lybië, versterkt door die van Sardinië en Apulië, beletten de Britsche vloot, zich van Malta als steun punt te bedienen. Malta is nog slechts een nederzetting van geringe waarde, die reeds grootendeels ontruimd is. 4. Het Oostelijke Britsche vlooteska- der is tijdens de terugreis naar Alexan- drië verscheidene malen doeltreffend ge bombardeerd door Italiaansche luchtes kaders, die in Sicilië, Apulië. Libyë en de Dodekanesos waren opgestegen. 5. Het Britsche eskader in het Weste lijk deel van de Middellandsche Zee is tijdens de terugreis naar Gibraltar even eens ernstig getroffen. De „Hood”, het machtigste schip van Engeland, was ge dwongen zijn vaart van 31 knoopen tot slechts 8 knoopen te verminderen, het geen den ernst van de opgeloopen scha de bewijst. Deze schade is overigens nauwkeurig op foto’s vastgelegd. 6. De Britsche vlooteskaders in het Westelijk en het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee kunnen in verband met de groote afstanden het centrale schaakbord niet bereiken zonder onmi^i- dellijk door de Italiaansche schepen en vliegtuigen te worden opgemerkt. Iedere kans op verrassing is uitgesloten. Voorts beschikt Engeland in de Middellandsche Zee niet over werven voor scheepsrepa- raties. Concludeerend kan gezegd worden, dat de eerste operaties, die op de meest energieke wijze door de Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten ten uitvoer zijn gelegd, duidelijk hebben aangetoond dat er in de Middellandsche Zee geen Britsch overwicht meer bestaat en dat de Britsche vloot niet meer ongestraft haar bases te Gibraltar en Alexandrië kan verlaten om het centrale schaak bord te naderen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Egypte. De onderstaatssecretaris van het Egyptische departement van buiten landsche zaken heeft, naar het Ita liaansche blad „Tevere” meldt, ver klaard, dat de verbreking der diplo matieke betrekkingen tusschen Enge land en Frankrijk geen enkele wijzi ging brengen in de houding van Egyp te tegenover Frankrijk, de Fransche koloniën en de onder Franschen in vloed staande landen. Zie verder le blad, pag. Vereenigde Staten in twijfel. De jongste rede van Churchill heeft in breeden Amerikaanschen kring ver rassing gewekt. Uit zijn woorden blijkt, dat de ministerpresident zelf geen re kening meer houdt met de mogelijkheid van een doeltreffende verdediging van de Engelsche kusten en veeleer bereid is, Londen in puin en asch te laten leggen. Men stelt de vraag, of het het Engelsche volk duidelijk is, welke ge volgen een dergelijke verwoesting van geheel Engeland voor zijn eigen toe komst zal hebben, geheel afgezien van het feit, hoe de oorlog afloopt De toestand in Fransch- Marokko. Eiken dag wordt de toestand in Fransch-Marokko ernstiger tengevolge van de moeilijkheden in de levensmid delenvoorziening, meldt het D.N.B. uit Tanger. Sedert het sluiten van der. wapenstilstand wordt de kust van Fransch Noord-Afrika door de Engel- schen rechtstreeks geblokkeerd. De Fransche autoriteiten hebben thans besloten levensmiddelenkaarten in te voeren voor de blanke bevolking. Uit La Linea wordt gemeld: Nu de verblijfstermijn. die de Engelsche auto riteiten van Gibraltar hebben toege staan aan de uit Fransch-Marokko naar Gibraltar teruggebrachte bevol- kingsdeelen, is afgeloopen, hebben zij aan allen, die willen emigreeren naar Spanje een vergunning gegeven om het gebied van Gibraltar te verlaten. Italiaansche persstemmen over Engeland’s zwakheid. De „Popolo di Roma” publiceert een hoofdartikel, onder den titel „De vijand van Europa”, waarin het blad o.m. schrijft, dat men op dit voor Groot-Brittannië zeer kritieke oogenblik constateeren kan, dat de regeering van Churchill haar verbe ten besluiten om te strijden afwisselt met roerende beroepen op het Ameri- kaansche medelijden. Deze met zich zelf in tegenspraak zijnde houding is reeds een symptoom en ’n bekentenis van zwakte. Dit wordt bewezen door de verklaringen der regeeringsper- sonen en door de maatregelen, die deze mannen nemen. De minister van marine, Alexander, sprak gisteren wederom over de noodzakelijkheid van een verplaatsing der regeering uit Londen naar Canada. Naar Canada hebben honderdduizenden Britsche staatsburgers, onder wie de bekendste, zich begeven en zelfs de regeering probeert de kinderen van het land naar Canada te zenden. De „Messaggero” schrijft, dat een regeering, die dergelijke hypothesen Frankrijk wacht af. In bevoegde Fransche kringen wordt de passage uit de rede van Churchill, waarin hij sprak over Frankrijk, met de koelste terughoudendheid opge nomen. Na een aanslag, zoo wordt ver der gezegd, welke alle Franschen zoo diep heeft getroffen, heeft Churchill niet eens woorden gevonden, welke deze afschuwelijke daad zouden heb ben kunnen verzwakken. Een voor- maligen wapenbroeder aan te vallen en te verwonden, om diens veiligheid beter te waarborgen, is een overdrijving van de naastenliefde, welke men den heer Churchill gaarne bespaard had. Indien Churchill overigens Frankrijk verzekert van zijn welwillendheid, schijnt dit niet in verhouding te staan met de door Frankrijk voor Engeland gebrachte offers, temeer waar deze welwillendheid slechts uit woorden be staat. Op Fransche zijde staan gedeci meerde legers en een zwaar getroffen bevolking, op Engelsche zijde onbe paalde verzekeringen van welwillend heid na de vernieling van Fransche oorlogsschepen en het in beslag nemen van koopvaardijschepen. Frankrijk wacht thans op de handelingen van Engeland. Op grond van deze hande lingen zal het oordeelen en deze met handelingen vergelden, ook indien het slagen zijn. De geheime acten van den Franschen generalen staf, welke vervat zijn in het binnenkort verschijnende zesde wit boek, dat door het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken wordt uitgegeven, bevatten onder document no. 26 een telegram van den Franschen minister-president Daladier aan den Franschen ambassadeur te Londen, ge dateerd 21 Februari 1940. Het heeft be trekking op „bijstand voor Finland, interventie in Scandinavië”. In dit telegram wordt o.a. gezegd, dat de toestemming van Zweden een voor waarde vormt voor iedere rechtstreek- sche interventie der geallieerden in Fin land. Zweden is klaarblijkelijk vastbe sloten Finland militair niet te hulp te komen en aan vreemde troepenonder- deelen den toegang tot haar gebied te ontzeggen. De feitelijke aanwezigheid van tot den strijd bereide strijdkrach ten zou het eenige middel zijn om in gunstigen zin invloed uit te oefenen op de definitieve beslissing van Zwe den. Ontscheping in Noorwegen van ge allieerde strijdkrachten zou Zweden een gevoel van veiligheid geven. Deze zou moeten worden uitgevoerd in den kortst mogelijken tijd en wel in een ensceneering, waarvoor het geval van de „Altmark” een voorbeeld geeft. Blijft Zweden weigeren den doortocht der troepen toe te staan, dan moet In ieder geval in Noorwegen zoo’n positie worden ingenomen, dat deze het trans port over zee van het Zweedsche erts tegenhoudt en de Zweedsche erts-op- slagplaatsen binnen het bereik van de actie van het luchtwapen brengt. Het voornaamste doel moet blijven Duitsch land af te snijden van zijn ertsvoorzie ning. Iedere geallieerde onderneming in Scandinavië wordt binnen het kader van het algemeene oorlogsplan der ge allieerden alleen dan gerechtvaardigd, wanneer het in de richting van dit doel stuurt. Het telegram was onderteekend door Daladier. Document no. 27 wordt gevormd door het protocol van de achttiende zitting der subcommissie, welke gevormd was door het intergeallieerde comité voor militaire problemen,, teneinde een on derzoek in te stellen naar het Scandi navische plan. In die zitting is een lan ding in Narvik besproken. Churchill overweegt een flottielje, be staande uit een kruiser en eenige tor pedoboot jagers voor Narvik te doen verschijnen en snel troepen, ter sterkte van een bataljon, aan land te werpen. Dit moet voor de aankomst van het eerste troepentransport geschieden. kampen en belangrijke bewapenings- centra te verminderen. Dat de blokkade in Engeland reeds op pijnlijke wijze wordt gevoeld, blijkt hieruit, dat het Kanaal door Britsche convooien ook ten koste van groote offers, nog wordt gebruikt, omdat de belangrijke Theemshaven voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duitsche luchtwapen in de Straat van Dover steeds weer gemakkelijke doe len. Op 14 Juli heeft de Duitsche lucht macht drie koopvaarders met ruim 17.000 ton tot zinken gebracht en een groot aantal andere schepen, waar onder een torpedojager en een hulp- kruiser, zwaar beschadigd, hoewel de Engelschen er al eenigen tijd geleden, toe waren overgegaan hun convooien door jachtvliegtuigen te doen verge zellen. Daar echter ook de Duitsche bommenwerpers, sedert de bezetting van Noord-Frankrijk, door jachtafdee- lingen worden begeleid en beschermd, vormen deze Britsche jagers een andere gemakkelijke prooi voor het Duitsche luchtwapen. Op het Engel sche eiland zelf zijn de aanvallen, die in den nacht van 14 op 15 Juli werden ondernomen, in de eerste plaats gericht tegen havens, vliegvel den en centra der bewapeningsindus- strie in Zuid-Engeland. Onder meer zijn het vliegveld van Ramsgate, de marinewerf van Chatham, petroleum- opslagplaatsen te Avonmouth en een munitiefabriek te Faverham aangeval len. Branden en ontploffingen bewe zen, dat deze aanvallen succes hadden. De aanteekening. die het ministerie van buitenlandsche zaken als docu ment nummer 29 publiceert, heeft den volgenden tekst: Aan Churchill. Strikt vertrouwelijk. De expeditie naar Noorwegen is in hoofdzaak daarom mislukt, omdat nie mand het commando heeft gevoerd. Een tijd lang heeft het „oorlogskabi net”, dat op de wijze van een raad van beheer bijeenkwam, besluiten ge nomen en wel in een veel te lang zaam tempo en zonder het geringste risico te willen loopen, alsof het om een industrieele of commercieële kwestie ging. Tegenwoordig neemt een „comité”, dat bestaat uit vertegen woordigers van het ministerie van oorlog en van luchtvaart, alsmede van de admiraliteit, de beslissing. Ncch de Britsche generaal Massy, waarvan eens sprake was. noch de Fransche generaal Audet wekken den schijn, dat zij het bevel voeren. Wij weten niet, wat er in Narvik gebeurt. Wij hebben voor deze expeditie een leider noodig. Sympathiebetoogingen te Cairo Van de Egyptische grens meldt het D.N.B.: Te Cairo zijn in verband met de anti-Britsche protestdemonstraties sympathiebetoogingen gehouden voor den ontslagen chef van den Egypti schen generalen staf, Aziz al Masri. De tegenwoordige Britsche ontwape- ningsactie tegen het Egyptische leger heeft, naar uit de berichten uit Cairo blijkt, een storm van verontwaardi ging ontketend. De populariteit van Aziz al Masri is in de laatste dagen nog toegenomen. Want hij is het ge weest, die zich destijds heftig heeft verzet tegen de Engelsche wapenleve- ranties aan Egypte en daardoor bij de Engelschen in ongenade is gevallen, die zijn ontslag eischten. Zooals be kend, kwam de regeering Ali Maher Pasja aan dezen Engelschen eisch te gemoet en onthief zij den chef van den Egyptischen generalen staf van zijn functies. Nog een jaar geleden eischte Aziz al Masri, dat de Engel sche wapen- en munitieleveranties zouden worden stopgezet, en wel als gevolg van den veel te hoogen prijs, welke verlangd werd en de slechte kwaliteit. Heden werd uit Tokio gemeld, dat het kabinet-Yonai is afgetreden. De minister van oorlog, Hata, heeft vol gens Domei den ministerpresident Yonai kort voor zijn aftreden opge zocht en hem mededeeling gedaan van de opvatting van het leger ten aanzien van de ontworpen nieuwe politieke structuur van Japan. Het D.N.B. meldde gisteren uit Tokio, dat na het onderhoud van den minister van oorlog, generaal Hata, met den chef van den generalen staf, prins Kanin, de houding van het leger tegenover de voorgenomen binnen- landsch politieke hervormingen en de De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani geeft als volgt de meeningen weer, die hij in bevoegde kringen heeft vernomen met betrekking tot de jongste vlootoperaties in de Mid dellandsche Zee: 1. de Britsche Westelijke en Ooste lijke vlootstrijdkrachten, die, gezamen lijk opereeren, trachten de Italiaansche kusten te naderen, doch worden gedwon gen, zich naar de bases van Gibraltar en Alexandrië terug te trekken. De legende van het vermeende overwicht van de Britsche vloot in de Middelland sche Zee heeft daarmede afgedaan. Het resultaat van de gevechten heeft aange toond, dat Italië, dank zij zijn sterke zeestrijdkrachten en dank zij de supe rioriteit van zijn luchtmacht, gesteund door geweldige strategische posities, vol komen in staat is, den weg op het cen trale schaakbord van de Middellandsche Zee te versperren. 2. Om de bases van Gibraltar en in den Levant te verdedigen, is Engeland verplicht zijn strijdkrachten in de Mid dellandsche Zee in twee groepen ver deeld te houden. Italië daarentegen, dat de controle over de Straat van Sicilië en de Straat van Messina heeft, is steeds in staat, de verbinding tusschen zijn zeestrijdkrachten, zoowel die in het Oos- Emstige bezwaren tegen de leiding in Noorwegen. Document nr. 28 is het protocol be treffende de zitting van het Fransche oorlogscomité van 26 April 1940, een telegram van Paul Reynaud van 26 April 1940, te 8.30 uur n.m., en een telegram van den Franschen ambassa deur in Londen, Corbin, aan Paul Rey naud van 26 April 1940 te 11 uur n.m. In deze documenten komen de meest ernstige bezwaren naar voren betref fende de Engelsch-Fransche onderne ming in Noorwegen. Vooral duidelijk komt dit tot uitdrukking in het ver slag van de zitting van het Fransche oorlogscomité, waarin er op gewezen wordt, dat de onderneming in Noor wegen onder Engelsche leiding dreigt te mislukken. Ook wordt daarin een falen van de intelligence service ge constateerd en tenslotte is in dit ver band sprake van het zenden van gene raal Gamelin naar Londen om op het laatste oogenblik Britsche ontruimings plannen in Noorwegen te verhinderen. De Trondheim-onderneming. Er volgt dan het telegram van Rey naud aan Chamberlain van 26 April. Het bevat den dringenden oproep de Trondheim-onderneming niet op te geven. Vooral Zweden zou dan niet meer kunnen gelooven aan de doel treffendheid en het snelle optreden van een eventueelen bijstand der ge allieerden. Hierop volgt het telegram van den Franschen ambassadeur in Londen, Corbin, aan Paul Reynaud van 26 April. In het telegram wordt o.m. ge zegd, dat met het oog op den snellen opmarsch der Duitsche strijdkrachten in den loop van de beide laatste dagen en bij gebreke van alle vernielingen en van iederen ernstigen tegenstand van den kant der Noren, zoomede op de voortdurende aanvallen en het toe genomen effect van het Duitsche lucht wapen de Engelsche regeering van meening is, dat de tegen Trondheim ontworpen operaties tot een zekere mislukking zijn veroordeeld en dat het beter is, reeds thans te besluiten tot de terugtrekking van de geallieerde contingenten, die in de omgeving aan land zijn gezet. Het oorlogskabinet een raad van beheer. Bij de gevonden geheime documenten bevindt zich ook de aanteekening van een mededeeling voor Winston Chur chill. waaruit echter niet is op te maken, van wien deze afkomstig is. Veel op heldering verschaft hierin de opmer king over het Engelsche oorlogskabi net als een commercieele raad van beheer en de wanhopige oproep naar een leider voor de Noorsche ex peditie der Westelijke mogendheden. de deemoediging oplegt eener ontwa pening van het Egyptische leger, op dat de Brit met hun duurbetaalde wa pens op Egyptischen grond zijn aan ’t land vreemden oorlog zal kunnen voe ren. Op andere plaatsen in de wereld dringt Engeland den volkeren zijn wa penen als het ware op om ze voor zichzelf te laten vechten. Wanneer het den Egyptenaren in hun eigen vader land de wapens ontneemt, kan daaruit nauwelijks de conclusie getrokken worden, dat er bijzonder hartelyke en vertrouwelijke betrekkingen bestaan. Voor Italië moet het misbruiken van Egypte als vesting voor een uitval van Engeland natuurlijk het gebruik van gepaste militaire maatregelen met zich mede brengen, waarvan het overeenkomstig de plechtige verkla ring van den Duce bij het toetreden van Italië tot den oorlog gaarne af stand zou hebben gedaan. Het heeft daartoe het volste recht. Die verkla ring was intusschen vastgeknoopt aan de voorwaarde, dat het van de be trokken landen zelf afhangt, of de wensch van Italië om hen niet in dezen oorlog te betrekken in vervul ling zal gaan. Wanneer de Engelschen nu bij mon de van Halifax zich er op beroemen, dat zij in Cairo een regeering hebben gekregen, welke bereidwilliger dan de vorige is om Egypte ter beschikking te stellen van den Britschen indringer tegen Italië, dan kan alleen Egypte zelf bewijzen, dat zulks niet het geval is. Zal Engeland groote verwoes tingen riskeeren De radiorede van Churchill wordt door de Duitsche bladen daarom be sproken, omdat uit deze rede, ondanks alle uitdagende uitlatingen, de angst voor het bittere einde duidelijk tot uitdrukking komt Alleen hierdoor is, aldus de bladen, de uit wanhoop ge boren bewering te verklaren, dat bij Londen liever in puin ziet, dan vrede te sluiten. Door deze kern uit de radiorede wordt, naar de ..Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, duidelijk, dat de „oorlogsmisdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het Britsche eiland in zijn volle vreeselijkheid wenschen” Ieder mensch denkt bij dit lichtzinnig woord onmid dellijk aan Warschau en Rotterdam. Ook in Warschau hebben geweten- looze machthebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toestand de conse quenties getrokken, totdat de vroegere hoofdstad van Polen in puin en asch lag De „Nachtausgabe” wijst op het ge weldige gebrek aan verantwoordelijk heid tegenover het Engelsche volk, dat de eerste minister met de volgende uitlating bewijst. De Britsche plotucra- tie is bereid, een geweldigen massa moord op het Engelsche volk op haar verantwoording te nemen, teneinde een poging tot verdediging van haar reac- tionnaire positie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van jaren gekwelde Engelsche volk aan de Duit sche wapens overleveren, teneinde nog tijd te winnen voor een of andere zake lijke manoeuvre, zonder welke men het land niet gaarne zou verlaten. Wan neer het eenmaal ernst zou worden en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zich deze rede van Churchill moeten herinneren. Er zijn voldoende berichten uit Londen bekend, dat Churchill en zijn trawan ten een franctireursoorlog voorberei den. Het Engelsche volk wordt dringend gewaarschuwd. Engeland voor de keus. De „Giornaie dTtalia” keert zich tegen de bewering van Churchill, dat Engeland zich geenszins ernstig be dreigd acht. Dit optimisme, aldus het blad, vooral bestemd voor Amerika, om welks hulp zoojuist ook de minis ter van marine heeft gesmeekt. opstelt en dusdanige maatregelen neemt, er stellig moeilijk in zal sla gen het land te overtuigen van een overwinning, die moet komen. Het meest overtuigende bewijs voor deze zwakheid is echter geleverd door de laatste radioredevoering van Chur chill, waarin de premier den wil uit sprak om Londen huis voor huis te verdedigen, zelfs wanneer de groote Britsche hoofdstad tot een slagveld zou moeten worden en in de asch zou worden gelegd. De waarheid is, dat Engeland beweert de wereld te redden, en niet ziet, dat het talrijke landen in Europa door zijn nietbe- staande bescherming in het verderf heeft gestort. Nu is Engeland aange komen op het punt, dat het zich zelf niet eens meer kan redden. Naar den schijn, zoo verklaart de „Popolo di Roma” is Groot-Brittan nië in oorlog met de asmogendheden. Morgen echter zal de geschiedenis Engelsche bommen bij een lazaret geworpen In den nacht van 11 op 12 Juli heb ben Engelsche vliegers een aanval ge daan op Straatsburg, waarbij zij 40 brandbommen op een buitenwijk wier pen. De bommen kwamen op &0 meter van een veldlazaret terecht. Bij be wolkten hemel vlogen de Engelschen slechts op geringe hoogte, zoodat zij het groote Roode Kruis op het dak zon der twijfel hebben moeten ziien. De bommen troffen geen militair doel en richtten slechts geringe materieele schade aan. Een Nieuw-Zeelandsch oorlogskabinet Naar uit Wellington wordt gemeld, is een Nieuw-Zeelandsch oorlogskabi net gevormd uit drie leden van de regeering en twee leden der oppositie, die den rang van minister krijgen. De leden van het oorlogskabinet zijn vol gens ReuterDe premier Fraser, de minister van financiën Nash, de minis ter van defensie Jones en de leden der der oppositie Hamilton en Coates. De Duitsche bladen keeren zich krachtig tegen de bewering der En gelsche propaganda, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag zou den werken om gifgas te vervaardi gen. De bladen verklaren, dat deze door niets gemotiveerde bewering een infame laster van den kant van Lon den is, die alleen ten doel heeft de openbare meening te vergiftigen. In dit verband herinneren de bladen aan het feit, dat in Polen Duitsche sol daten het slachtoffer zijn geworden van gifgas, dat door Engeland aan Polen was geleverd. Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de Noordzee zoowel als op den Atlantischen Oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche rijk. Engeland moet kiezen tusschen onderwerping aan de ver nieuwende en herstellende krachten van Europa en een Buitengewoon harden en hevigen strijd, waarin niet de jaren, waarvan Churchill sprak, maar de dagen en de uren met hun onop houdelijke verwoestingen de étappen op den weg der volledige nederlaag zullen vormen. Engeland staat alleen bij de verdedi ging van zijn imperium. 2 5 FILIALEN Q'l GLAS Q- Een Irinehe verkwikking.., bereid uit versch Hollandsch fruit 2 90 p. liter 145 3 smaken: goet halhoet '/1 |H« guur Dit glai gritil bij Aanloop, aan aan haala lltarfleach

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2