VOOR DEN PUZZELAAR KUNST EN LETTEREN HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG T6 JULI I9W EERSTE BLAD, PAGINA 3 DUITSCHLAND SPANJE. BELGIE. NOORWEGEN. VEREENIGDE STATEN. VOLKSCONCERT KURZAAL CARL SCHURICHT FRANKRIJK. Democratische partijdag te Chicago ROEMENIE. GRIEKENLAND. ENGELAND. De oorzaken van de nederlaag Soliste: Roelie Verhoog, piano Gedeeltelijke demobilisatie in Fransch-Noord-Afrika amerikaansche levensmiddelen AANGEVOERD Garl Schu richt, die tot het einde van het seizoen de Zondag-, Woens dag- en Vrijdagavondconcerten in de Kurzaal zal leiden. Mijngasontploffing te Sonman een vliegongeluk Markleeville (Californië) is gis- een particulier vliegtuig neerge- tengevolge waarvan 5 personen, leven Vijf dooden bij Aardschokken geregistreerd Duitsch-Roemeensche betrekkingen Roosevelt’s „derde termijn” '26 V V in vakje 135 af, via de vakjes 130, 113, 99, 86, 71, 64, 59, 52, 136. smalle strook grond DE WERKLOOSHEID LEBRUN VERLAAT VICHY Bij juiste Invulling verschijnt in de zwart-omrande vakjes (waaraan men zich overigens niet behoeft te storen) van het 34, 26, 8, 9, 29, 37, 50, 63, 110 een bekend spreekwoord. ITALIAANSCHE ARBEIDERS TE WERK GESTELD de Bel- i strijd en en BOSCHBRANDEN IN MONTANA EN NOORD-IDAHO. Over een afstand van tweehonderd mijl zijn door honderden inslaande blik semstralen in Montana en Noord-Idaho talrijke boschbranden uitgebroken. Om de vlammen te bestrijden zijn vrijwil ligers opgeroepen. Een vliegtuig, dat deelnam aan de bestrijding van het vuur, stortte neer, waarbij de piloot en een passagier levensgevaarlijk wer den gewond. Tengevolge van een mijngasontplof fing zijn in een kolenmijn te Sonman (Pennsylvania) 45 mijnwerkers op 2000 meter onder den grond opgesloten. Tot dusver konden 22 dooden wor den geborgen. Men heeft de hoop op gegeven, dat de overige g3 ingesloten mijnwerkers nog in leven zijn. BRANDSTICHTING IN EEN OPSLAGPLAATS Te Belfast hebben 5 gewapende lie den brand gesticht in een opslagplaats van het Britsche ministerie van voed selvoorziening. Men gelooft met leden van het lersche republikeinsche leger te doen te hebben. Uit Rabat wordt gemeld, dat van de NEL OOSTHOUT. Naar wij vernemen, zal de kunstreis van Nel Oosthout naar Amerika door de tijds. omstandigheden voorloopig niet plaats hebben. Zij zal in het komende seizoen in Holland optreden, mede onder auspiciën van het concert- en theaterbureau Ernst Krauss, met eenige nieuwe werken, o.a. een werk voor declamatie met orkest, waarbij in verscheidene gevallen Albert van Doorn als dirigent zal optreden voor de orkestbegeleiding. Bij teren stort, onder wie 2 vrouwen, om het zijn gekomen. Horizontaal: 1. zeestraat in Turkije 8. muzieknoot 10. enkeling 17. zetfouten 18. luisteren 19. ranonkelachtige plant 20. azijn 21. voegwoord 22. plaats in Geld. 23. scheik. symbool voor seleen 24. voegwoord 26. bijvoorbeeld (Lat) 27. Fr. munt» 28. en andere 30. Godsdienst 31. zie 28 hor. (omgek, volgorde) 33 loot 35. muzieknoot 36. letterkeering van Anna 39. een hars-soort 41. plaats in Frankrijk 43. klem 46. familielid 47. plaats waar het altijd waait 50. zeer 52. jongensnaam 54. dato 55. paardrijder 58. vervoermiddel 60. het Romeinsche Rijk 61. watertje in Friesland 62. namelijk (omgek, volgorde) 63. voormiddag 64. spook 66. verouderde naam voor voormiddag 69. rivier in Zweden Verticaal: 1. plaats in Gelderland 2. regel 3. letterkeering van sir 4. vrede (Latijn) 5. jongensnaam 6. knaagdier 7. zenuwschok 8. edelman uit vroeger jaren 9. recht, KUNSTZAAL BENNEWITZ. In de Kunstzaal Bennewitz wordt van 18 Juli tot en met 8 Augustus een ten toonstelling gehouden van werken door Lydia Duif, H. Bayens, Tames Oud, Job. Croin, Jean Paul, Jac. Schouten. Opening Donderdagmiddag a.s. om 3 uur. dat de ver erving regelt 10. ontvangen 11. insect 12. pers, voomaamw. 13. streek 14. zijtak van den Rijn 15. Javaansch dorp 16. bekendmaken 25. Ned. treintoestellen fabriek 26. winnen 29. opgewassen zijn tegen 30. reptiel 32. zoogdier 34. voorzetsel 37. voorzetsel 38. zijtak van de Neckar 39. jongensnaam 40. gek 41. de onbekende 42. ambtshalve (Latijn) 44. dier 45. gewicht 48. stompzinnigheid 49. verkrijging 51. wijde heerenmantel (Eng.) 53. portret 56. model 57. schimpen 59. overleden schaak meester 63. kerel 65. reuk 67. dier 68. onzes inziens 70. steeds 78. een vinger 79. dat is (Latijn) 80. ternauwernood 81. maand 83. muzieknoot 85. lucht 87. zeer kleine deeltjes 89. zie 67 verticaal 90. zie 76 hor. (omgek, volgorde) 92. niet helder 93 zwervers 94. voorzetsel 95. zie 101 horizontaal 97. drank 98. zijrivier van de Maas 100. zie 31 hor. 103. zie 31 hor. 105. taxatie 108. voorzetsel 109. titel 114. zie 61 hor. 116. zie 21 hor. 119. groot water 120. steen 121. windrichting 122. vaas 123. bekend plaatsje in België 124. aanw. voomaamw. 127. kamer van koop handel 128. zie 76 hor. 129. de onbekende 131. familielid 132. Gode zij lof 133. muzieknoot CORNELIA v. d. HART, t Zondag j.l. is de bijna 90-jarige kun- stenaresse Cornelia van der Hart hier ter stede overleden. Zij was jaren en jaren lid van Pulchri Studio. Als schilderes maakte zij al vroeg naam, terwijl zij te vens als bekend illustratrice van vele boeken verdienstelijk werk leverde In 1931 werd te harer eere een groote eere- expositie van haar werken gehouden in Pulchri Studio. schatten, die bij het uitbreken van den oorlog ergens waren opi naar Havas uit Vichy enkele wijze geleden. Democraten tegen deelneming aan den oorlog De voorzitter van het Huis van af gevaardigden. Bankhead, heeft gister avond op den partijdag een toespraak gehouden, waarin hij zich keerde tegen de „listige intriges” de democratische partij te bestempelen als oorlogspartij. Volgens Bankhead zou de democrati sche regeering zich tegen een deel neming door de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog onvoorwaar delijk hebben verzet. De president, mi nister Huil en het Congres, dat door de democraten wordt beheerscht. zou den al het mogelijke hebben gedaan om den wereldvrede te bewaren en zouden alle voorzorgsmaatregelen ge troffen hebben om de Vereenigde Sta ten buiten den oorlog te houden. Het seismologisch instituut te Gra nada heeft Zondagochtend om zes uur een hevige beving opgeteekend, waar van het centrum op een afstand van 2500 k.m. moest liggen. Zondagmiddag herhaalden zich de aardschokken, ter wijl ditmaal het centrum berekend werd op een afstand van 9330 k.m. In den loop van dit jaar heeft het seismologisch instituut van Granada thans 175 aardbevingen geregistreerd. DE VERKLARING VAN HAMBRO. De door den gevluchten voorzitter van het Storting Hambro in New York afgelegde verklaringen worden te Oslo met verbittering opgenomen, meldt het D.N.B. De dagbladen brengen in hun opschriften naar voren, dat Hambro heeft bevestigd, dat de voormalige Noorsche regeering met de geallieerden een overeenkomst had en een bezetting van Noorwegen door de Westelijke mo gendheden tegemoet zag. Zoo legt „Af- tonposten” den nadruk op de erkenning van Hambro, dat de Noorsche marine in Kristiansand Fransche torpedo jagers verwachtte en daarom niet op de Duitsche zeestrijdkrachten heeft geschoten. „Fritt Folk” geeselt het cy nisme, waarmede de vluchteling Ham bro het Noorsche volk behandelt, na dat hij heeft toegegeven, dat de ge roofde Noorsche goudschat naar Cana da en Amerika werd gebracht VLAAMSCHE PLECHTIGHEID TE DIXMUIDEN. Bij den Ysertoren te Dixmuiden. het nationale monument der Vlaamsche beweging, heeft Zondag een plechtig heid plaats gehad, ter eere van de Vla mingen, die als politieke gevangenen naar Frankrijk gevoerd, mishandeld en voor een deel vermoord zijn. De voor zitter van het bedevaartcomité, profes sor Frans Daels, van de universiteit te Gent, stelde ten aanhoore van een groo te menigte de regeering-Pierlot en het geheele vroegere stelsel van België verantwoordelijk voor de mishandeling en het neerschieten van talrijke Vla mingen. DE RIJKSLUCHTBESCHERMINGSBOND Het optreden van de burgerlijke luchtbescherming bij de luchtaanvallen op West- en Noord-Duitschland, in het bijzonder de houding der burgerbevol king, verdient de grootste waardeering en geeft het recht om er vast van over tuigd te zijn, dat ons vaderland nooit door luchtaanvallen op de knieën kan worden gebracht”, aldus heeft generaal von Schröder, de voorzitter van den rijksluchtbeschermingsbond, verklaard in een interview met een medewerker van de „Deutsche Allg. Zta.”. „Ik heb zelf, zoo zeide de generaal o.m., verscheidene luchtaanvallen in het Westen meegemaakt en ik moet zeggen, dat ik waarlijk verbaasd was over de onverstoorbare kalmte, welke ik overal kon waarnemen. In geen en kel geval heeft zich iets voorgedaan, dat men paniek zou kunnen noemen. Integendeel, kan men vaak spreken van een zekere zorgeloosheid, die zelfs tot lichtzinnigheid leidt. In ieder geval behoeft men geen vrees te gevoelen ten opzichte van de psychische weer standskracht van onze bevolking tegen luchtaanvallen.” VOORSTEL TOT AFKONDIGING VAN HET STANDRECHT De Londensche correspondent van de „Göteborgs Posten” meldt, dat deze week in het parlement een wets ontwerp tot afkondiging van het standrecht zal worden ingediend. Bur gers, die de oorlogvoering saboteeren, zouden volgens dit standrecht veroor deeld worden. 71. luitenant 72. ten opzichte 73. soort teekening 74. meisjesnaam 75. emeritus 76. namelijk 77. een opera 79. meisjesnaam 80. in het jaar der wereld 82. soort Afrikaansche antilope 84. maat 86. een verbond 88. It. in Afrika 91. telwoord 93. jongensnaam 94. verv. van werkw., dat omvatten beteekent 96. vervoermiddel 98. een rekening 99. naam 101. daar 102. stad in Duitschland 104. ijzerh. aardsoort 106. zie 80 horizontaal 107. bedwelmende drank 108. kunst 110. boom 111. deel van een schip 112. vloerbedekking 113. belofte 115. lijst van de in een rechtszitting te be handelen zaken 117. toestel ter verminde ring van snelheid 118. buiten dienst 121. heden 125. titel 126. cijferen 130. kruistitel 131. hofedelman 134. alleenstaand mensch den vice-president, zoo spoedig ontspanning in den toestand dit zal veroorloven. Het plan wordt ge steund door verschillende stroomin- gen, welke staatssecretaris Huil zou- ORGELCONCERT DOOPSGEZINDE KERK. Donderdag 18 Juli geeft Hein 's-Grava- sande zijn derde en laatste orgelconcert in de Doopsgezinde Kerk, Paleisstraat 8, des avonds om 8 uur. Als solisten werken mede: Wilma Gode- froy, sopraan; Jouck Cuperus, mezzo-so- praan, Menno de Groot, tenor; Jo Vrolijk, bas; Gemengd Koor „Cantemus” (dirigente AH de Vink-Verschoor), A. Smits, hobo, mevr. L. Nije en Jan Muyen, viool; mevr. W. Mensingk, altviool, Lou Boellaard cello, J. B Soodt, bas en Jaap Morgenstern, orgel. Het programma vermeldt werken o.a. van Alex. Schellevis, Roger Ducasse, en van J. S. Bach; Kante Nor. 156. in F gr. t op. 90 van J. Brahms onder leiding van Otto Glastra van Loon ten gehoore. De innerlijke reserve en over tuiging, waarmede Gluck's compositie werd voorgedragij, hebben de vertolking tot een hoogtepunt van dit concert ge maakt. In groote lijnen werd de „derde** van Brahms muzikaal uitgebeeld. Slechts door zoo'n meesterlijken opbouw komen Brahms* scheppingen in hun gecompli ceerdheid to thun recht. Zoo werd uit deze schrijfwijze een machtig klanken weefsel geboren. Volmaakt was bovendien de voordracht van de golvende melodie uit he tPoco Allegretto. Een welverdiende hulde is Otto Glastra van Loon voor deze groote prestatie ten deel gevallen. De Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, Manoilescu, heeft naar aanleiding van zijn ambtsaan vaarding aan den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, een telegram gezonden, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Roemenië zich zullen ontwikkelen langs de lijnen van toenadering, vriendschap en be grip, waartoe de stem van het gewe ten en het belang van de nieuwe, in wording zijnde Europeesche orde lei den. Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft voor dit telegram bedankt en gezegd: „U kunt er van overtuigd zijn, dat u bij mij altijd begrip en hulp zult vinden voor uw pogingen op het vertrouwen ge baseerde betrekkingen tusschen onze beide landen tot stand te brengen”. essentieel element der muzikale schoon heid is geworden, werd het karakter van den stijl zeer zuiver getroffen. Het was kantig, kernachtig en tintelend Mozart- spel. Op sensitieve wijze werd bovendien het Andante un poco sostenuto voorge dragen. En al was het pedaalgebruik ook eenige malen te overvloedig en werd de dynamiek nog niet volkomen beheerscht, zoo was deze vertolking door den fraaien toon toch zeer bekorend. Vele bloem stukken en langdurige bijval vormden de huldebetuigingen der toehoorders voor Roelie Verhoog. Het Residentie-orkest bracht dezen avond de Ouverture „Iphigenfe in Aulis” van C. W. Gluck en de Symphonie no. 3 Residentie-orkest onder Otto Glastra van Loon. Soliste op het volksconcert, dat gister avond door het Residentie-orkest onder leiding van den dirigent Otto Glastra van Loon in een stampvolle Kurzaal werd ge geven, was de begaafde pianiste Roelie Verhoog. Deze jeugdige landgenoote, die in het bezit is van de diploma’s voor onderwijs, solo- en concert-soliste van het Kon. Conservatorium voor Muziek, alwaar zij in de klasse van den bekenden paedagoog Everhard van Beijnum stu deerde, moet tot de vooraanstaanden on der onze nationale herscheppende kun stenaars worden gerekend om eenige kwaliteiten, welke haar onderscheidingen bij twee der afgelegde examens oplever den muzikale en technische slagvaar digheid. Roelie Verhoog, die ondertus- schen voor de meeste concertbezoekers wel geen onbekende meer zal zijn, ver tolkte ditmaal het Pianoconcert no. 15 in Bes gr. t. (K. V. 450) van W. A. Mozart. Zij speelde daarbij het muzikaal gegeven van blad. Op zichzelf vormt dit feit in het geheel geen bezwaar, aangezien deze wijze van uitvoeren niets aan de muzi kale waarde van de herschepping behoeft af te doen. En juist de allergrootste in strumentalisten zien wij tegenwoordig vaak breken met hun gewoonte om uit het hoofd te spelen. Doch Roelie Verhoog diende alle consequenties van deze me thode van uitvoeren onder oogen te zien en maatregelen voor het omslaan der bladzijden te treffen. Thans waren name lijk door deze bijkomstigheden herhaal delijk technische onderbrekingen merk baar Slagvaardigheid en exactheid zijn eigenschappen, welke vaak samengaan. In Roelie Verhoog zijn zij althans zeer gelukkig vereenigd. Exactheid uitte zich bij deze kunstenaresse meer in het bij zonder in sterke, strakke rhythmiek. Daar in de muziek van Mozart deze factor tot De partijdag van de democratische partij, welke gisteren te Chicago is begonnen en waarbij ongeveer 1100 af gevaardigden moeten beslissen over het verkiezingsprogramma en over de candidatuur van den president en den vice-president zal waarschijnlijk nau welijks verrassingen brengen, schrijft de „Frankf. Ztg.” Het vooroordeel tegen een derden ambtstermijn van president Roosevelt pogen verschillen de democraten weg te nemen door voor te stellen, dat de president, in verband met de gespannen internatio nale verhoudingen, een derde verkie zing weliswaar zal aanvaarden, maar het voorzittersgestoelte zal inruimen voor een organiseerd, en die zichzelf candi- daat heeft gesteld, toont zich zeer terughoudend. Hij heeft zijn princi- pieele bezwaren tegen een derde ambtsperiode nog steeds niet opgege ven en neemt geen deel aan de propa ganda voor Roosevelt. Verschillende bladen te Washington zijn eenstemmig tegen de candidatuur van Roosevelt. Zoo verklaren de „Evening Star” en de „Washington Post”, dat Roosevelt een zeer ernsti ge fout zou begaan, indien hij met de traditie dat geen president de regee- ringsmachinerie er voor mag gebrui ken, om langer dan 8 jaar in zijn functie te blijven, zou breken. Aan den vooravond van den demo- cratischen partijdag heeft senator Wheeler geëischt, dat het democrati sche programma een garantie zal geven, dat de Vereenigde Staten zich verre houden van den Europeeschen oorlog. Het vraagstuk der Amerikaan sche neutraliteit zal hij onmiddellijk voorleggen aan de vergadering van gedelegeerden, in geval de commissie voor het programma zich niet duidelijk voor een non-interventionistische bui tenlandsche politiek uitspreekt. De Zwitsersche radio heeft bekend «emaakt, dat het eerste Amerikaansche vrachtschip met levensmiddelen voor het Fransche volk, in Marseille is aan gekomen. WAT DE DEFENSIE KOST In verband met de reorganisatie van de landsverdediging wijzen de Griek- sche bladen er op, dat in de laatste vier jaar 6 milliard 616 millioen drach men door den staat zijn uitgegeven voor kanonnen, geweren en munitie, voor het inrichten van kazernes, hospi talen en depóts en voor den bouw van vestingen, hoofdzakelijk langs de Noor delijke landsgrenzen. Het Belgische gezantschap te Wash ington heeft een verklaring bekend ge maakt, waarin wordt geconstateerd, dat België niet door verraad het onder spit heeft gedolven, maar ten eerste door de betere strijdkrachten en de betere militaire tactiek aan Duitschen kant en ten tweede door het volkomen gebrek aan bescherming door het lucht wapen der Engelschen. De Belgen, zoo constateert de verklaring verder, heb ben gestreden zonder hulp der ge allieerden, die zich reeds naar Duin kerken terugtrokken, tot een verdere strijd alleen maar nutteloos bloedver gieten zou zijn geweest en i gische koning derhalve den staakte. DE LEVENSMIDDELENSCHAARSCHTE De vrouw van den Engelschen ge zant te Montevideo heeft in de bladen een oproep gepubliceerd ten gunste van verdere giften aan de Engelsche bevolking. Zij verzocht vooral om het toezenden van levensmiddelen, waarbi, zij er op wees, dat het gebrek aan thee vooral voor het Engelsche volk een gevoelige ontbering beteekent. Naar schatting bedroeg het aantal werkloozen in België kort geleden nog ongeveer 480.000 De provincie Antwer pen heeft verreweg het hoogste aantal met 100.000 werkloozen, terwijl de pro vincie Namen er slechts 5000 heeft. Van deze werkloozen konden er onge veer 40.000 tewerkgesteld worden bij den herbouw van Antwerpen, Brussel, Luik, Doornik en andere steden. Onge veer 4000 hebben zich t ot dusverre aangeroeid voor werk in Duitschland. BEZOEK VAN DUITSCHE RIJKSMINISTERS. De Rijksministers van financiën verkeer, Schwerin von Krosigk Dorpmüller, hebben tijdens het week einde een kort bezoek aan Brussel ge bracht, waarna zij een inspectietocht naar Vlaanderen gemaakt hebben. Het plan wordt ge- J door verschillende stroomin- BV11, welke staatssecretaris Huil zou den willen zien verkozen tot vice-presi dent. Huil wordt als conservatief be schouwd en is geen vriend van radi cale experimenten. Tot dusver heeft Huil zich echter tegen de candidatuur verzet. Men houdt het intusschen voor waarschijnlijk, dat Huil zich heeft la ten overreden, daar de voortzetting van het buitenlandsch beleid alleen op deze wijze kan worden verzekerd. Een democratisch commentaar op de stemming te Chicago voor de opening van den partijdag geeft de volgende indrukken: „Geloof niet, Engeland, dat de Vereenigde Staten u kunnen redden, indien ge voortgaat te strijden in het geloof, dat Amerika u voor de nederlaag zal behouden. Het moet u duidelijk zijn, dat bij u wenschdroo- men de overhand hebben gekregen - Naar het D.N.B. meldt zijn onge veer 95 procent der gedelegeerden van meening, dat Roosevelt wederom Can dida at zou worden gesteld en dat hu deze candidatuur zal aannemen. Agen ten van de aanhangers der New Deal reden door de straten en bewogen zich in de hotels met een rozet op de re vers met het opschrift „Alleen Roose velt”. De minister voor de posterijen, Far ley, die de beide eerste verkiezings campagnes voor Roosevelt heeft ge- de opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika instruc ties heeft gegeven tot gedeeltelijke demobilisatie in Tunis, Algiers, Oran en Marokko. De manschappen, die uit Frankrijk afkomstig zijn en bij de koloniale troepen waren ingedeeld, zul len gedemobiliseerd en naar het vader land teruggezonden worden, zoodra er transporlmogelijk heden zijn. Op het oogenblik is er geen enkele mogelijk heid van transport. De voormalige president der repu bliek, Albert Lebrun, heeft gisteren met zijn echtgenoote Vichy verlaten. Morgen zal een trein met 716 Ita- liaansche arbeiders te Rosenheim aan komen vanwaar zij naar groote Duitsche fabrieken gebracht zullen worden. Op 18 Juli volgt een tweede trein, gevolgd door andere transporten. In totaal zullen 20.000 Italiaansche industrie-arbeiders in Duitschland werk vinden krachtens de overeen komst tusschen de fascistische federa tie en den Duitschen minister van arbeid. OE OORLOGSPRODUCTIE „Göteborgs Morgenpost” spreekt in een bericht uit Londen van moeilijk heden bij de Engelsche oorlogsproduc- tie. Er wordt weer gestaakt en in eenige takken van industrie heeft men een aanzienlijke daling der productie opgemerkt. Op verscheidene plaatsen zijn daden van sabotage gepleegd. DE FRANSCHE KUNSTSCHATTEN. De aan Frankrijk behoorende kunst- igeslagen, hebben, meldt, op geen ÓZ 40 '20

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3