is weer L Een openluchtschool opengesteld De Opbouwdienst - Amsterdam krijgt garnalen - te Julianadorp - De Amsterdamsche effectenbeurs o De zonderlinge erfenis 1 .V ■*1 I r. i h ■1 O U 'Ml 1 S BB TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JUUT 19417 TWEEDE BEAD FEUILLETON. I I |X I t'. DE 1 P.K.-HAVERMOTOR WORDT VAN DE NOODIGE BRANDSTOF VOORZIEN. DE HANDEL TER BEURZE is voor het eerst sedert verscheidene weken hervat. De beursbezoekers arriveeren aan de Amsterdamsche Effectenbeurs. Wordt vervolgd.). ons bestemd is, ontloopen we toch haar ge- (Nedruk verboden.) En dan Knauer, hoe zegevierend trad hij op. Juffrouw Hanni! Dat was een onbeschaamdheid. Of was dat misschien niet zoo be doeld? Hanni beet op haar onderlip. Ach wat, hij maakte zich vroolijk over haar, omdat hij van alles afwist. Het amuseerde hem te zien, hoe de vreemde geschenken door haar wer den uitgebuit. En misschien zou aan het einde blijken, dat alles maar een grap was geweest. Neen, doordat men niet precies op de hoogte was, ver diende Knauer geen vertrouwen. Maar dan verdween haar boosheid onmiddel lijk, zij zag Knauer namelijk staan. Hij had de zaal verlaten en stond bij de kassa, waar hij zoekend rondkeek. Toen hij haar gewaar werd, kwam hij haastig naar haar toe. Lieve juffrouw Riedeler, ik heb u niet willen krenken. Ik heb u niets gedaan en dat met die uitnoodiging was niet ern stig bedoeld. Dat weet ik. Zij moest onwille keurig lachen, maar dadelijk daarop werd zij weer ernstig. U wilde mijn zuster immers spreken? Neen, heelemaal niet. Dus dan heeft hij mij gezocht, ging het door haar hoofd. Haar hart klopte sneller dan anders, doch zij werd bleek. Zij was een dwaas. Niet om haar, maar om den mageren man had Knauer de zaal verlaten. Hij had haar immers nu net ontmoet en wellicht hadden zij eerst staan fluisteren. De magere was weggegaan en Knauer had zenuwachtig rondge keken of men hen niet had opgemerkt. Zoo was het geweest en niet anders. IN DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE TE BREDA worden in het kader van den opbouwdienst (School Breda van den Opbouw dienst) cursussen gegeven. Cadetten en adelborsten verlaten de K.M.A. na zich als lid van den Opbouwdienst te hebben opgegeven. nog enkele andere dingen gekomen. Het theater blonk van frischheid, het buffet zag er smakelijk uit en het meisje, dat de plaatsen aanwees was vriendelijk en handig. Alles was in het voordeel veranderd. Veel licht, een dozijn palmen en een kleine jongen, die papieren ronddeelde, waarop het nieuwe programma stond afgedrukt. Dit alles maakte een keurigen indruk en had maar weinig gekost. Als men er rekening mede hield, dat de loop niet zoo zou blijven aanhouden, dan moest men in ieder geval toegeven, dat Favoriet nieuwe vrienden had ge maakt. En daar kwam het op aan, mettertijd zou het toch bekend worden hoe Favoriet er op vooruit was ge gaan. Ja, Lore had alle reden trotsch en gelukkig te zijn. Zij sprong op en viel Hanni om den hals. Dat moe ten wij vieren! riep zij. Echt vieren; Else en Hagen moeten mee naar Dahlem en wij moesten een flesch champagne hebben. Dit stelde dokter Knauer my al voor. Wilde hij ons uitnoodigen? Hij ons, neen wij hem! Maar dan schudde Lore het hoofd. Langzaam aan, zeide zij. Knauer en cham pagne, neen Hanni, je moet niet da delijk zoo hard van stapel loopen. Wie weet of alles wel zoo zal blijven gaan. Eigenlijk kan je pas feestvieren als de Favoriet zooveel heeft verdiend, dat de achterstallige filmhuur betaald kan worden. Hanni kuste haar zuster. Laten W) En zonder zich langer om hem te bekommeren liep zij weg. Zij gaf het plan, om de naast gelegen loge op te zoeken op, uit vrees dat Knauer haar zou volgen. Zij liep door de loge- gang en duwde aan het einde de deur open. Nooduitgang” stond op een roodverlicht bordje. Nog nooit was zij door deze deur naar buiten gegaan. Nu stond zij op een half verlichte binnenplaats. Tegenover zich zag zij nog een deur en toen zij deze geopend had zag zij pas, waar zij was. Het was de gang, die aan beide kanten met platen en foto’s was behangen en die toegang gaf tot de kassa. Toen zij de deur sloot zag zij nog iets. De magere man met het roof- vogelgezicht verliet zooeven het thea ter... Hij kwam de gang in en ging met een onverschillige houding langs haar heen, waarna hij in het donker der straat verdween. Hij had dus de zaal tijdens de voorstelling verlaten, waaruit bleek, dat de film hem vol strekt niet interesseerde. Hanni keek hem nijdig na. Wie was die man. Stond hij in relatie met Knauer of met den onbekende. Men moest daarachter komen. Deze ge heimzinnigheid maakte iemand ner veus. TE SCHEVENINGEN voeren IJmuider schokkers gar- nalen aan, bestemd voor Amsterdam. De garnalen worden gekookt naar Amsterdam verzonden. Het koken. VELE DUIZENDEN MILITAIREN zijn in den Opbouw dienst ingeschakeld. Met de werkzaamheden zelve kan maar niet dadelijk een aanvang gemaakt worden. Toch moesten de soldaten direct het gevoel hebben, dat ze in een organisatie zijn opgenomen, welke actie vraagt. Alles wordt gedaan ter bevordering van orde, tucht, sport en zang. Gymnastiek- en orde-oefeningen te Lisse. ZEER VELE UIT DEN HELDER GEËVACUEERDE MENSCHEN hebben in de Heldersche randgemeenten onderdak gevonden. De scholen in deze gemeenten zijn thans overbevolkt. Een hoofdonderwijzer te Julianadorp wist raad. Tientallen banken liet hij plaatsen achter het schoolgebouw op een sportterrein. In deze „openluchtschool” krijgen thans de leerlingen les. Ik heb geen tijd, u moet mij verontschuldigen, zeide zij koud. Zij keek niet meer naar hem om, maar ging naar het kantoor, waar zij Lore met de cassière vond. Lore telde geld, erg veel geld. Vijf honderd vier en twintig mark was het eindcijfer van de tweede negen uur-voorstelling, ter wijl de eerste voorstelling om zeven uur twee honderd drie en zeventig mark had opgebracht. Over de acht honderd mark op één dag, een ge weldig begin. Haar werk was dit, alleen werk. Natuurlijk had het moeite noeg gekost. Want alleen de aanwe zigheid van de filmdiva had het ook niet gedaan. Het theater was afhan kelijk van het publiek, dat de Peter straat en de omgeving bewoonde. Het ging er dus om de menschen te ver overen. Lore was haar werk begon nen met haar circulaires zelf rond te brengen. Overal was zij geweest, bij bakkers, slagers, schoenmakers. En met haar liefste lachje had zij de men schen verzocht weer eens naar Favo riet te komen. Het had een nieuwe directie gekregen en men zou verwon derd zjjn, als men zag hoe deze zich beijverde het den menschen aange naam te maken. Ze zag er alleraar digst uit, toen zij zoo rondliep, het roode mutsje scheef op het hoofd met oogen, die van geestdrift fonkelden en haar pak biljetten onder den arm. Wie zoo vriendelijk kwam praten kon men niet anders dan vriendelijk ontvangen en het biljet zou men aan het raam hangen. Deze manier van werken had we afwachten, raadde zij, wat voor vruchten gedragen en daarbij waren was in geen enkele groote bioscoop beter. En de menschen waren tevreden weggegaan. Ik wensch jullie van harte geluk. Hagen voegde zyn wenschen bij die van Else. Eigenlijk moesten wjj dit succes met champagne begieten. Ik stel voor... Niets wordt begoten, viel Lore in. Wij vieren pas feest als de Favo riet zich geheel heeft ontwikkeld, nu is zij nog in knop. Hoe heb ik dat ge zegd, poëtisch, niet? Ga nu naar huis, kinderen, en vergeet niet, dat jullie Zondag bij ons komen eten. Kom niet te laat, om twee uur begint de kin dervoorstelling en dan moet ik hier zijn. Ze scheidden in een vroolijke stem ming. Nu kyk eens, hoe zij hem een arm geeft. Lore stootte Hanni aan. Wedden dat zjj eerder ver loofd zijn, dan dat wij die twee dui zend mark bij elkaar hebben? Zij wilde nog iets zeggen, maar zweeg toen zy eensklaps dokter Knauer voor zich zagen staan. Hij moest als laat ste uit de zaal zijn gekomen. Bent u tevreden? vroeg hij en keek Lore aan. Uw zuster vertelde my, dat u alleen... Ik alleen? Neen, Hanni heeft den reclametekst ontworpen, en dan heeft zij nog aan alles meegeholpen. Als ik meer heb gedaan, is dat niet meer als natuurlijk, want Hanni richt haar gymnastiekschool in. niet. Eerst het werk en dan het ple zier. Goed, Lore knikte. Goed, het feestvieren wordt uitgesteld. Zij lach te.. Zeg, ik geloof, dat er nog eens twee goede zakenvrouwen uit ons groeien. Daarna verdiepte zij zich weer in haar werk, zonder zich om Hanni te bekommeren. Zij noteerde de ont vangsten, controleerde de biljetten en telde lange rijen cijfers op. Hanni meende, dat Knauer elk oogenblik bin nen kon komen, maar hij kwam niet. De voorstelling liep teneinde. Hanni ging naar het voorportaal en Lore volgde haar op den voet. Dokter Knauer was onzichtbaar. De bezoe kers stroomden de zaal uit. Lore nam de groeten en complimenten in ont vangst. Ja, zij had al veel beken den, zij moest alleen oppassen, dat ze mijnheer Schlossmeister niet ver wisselde met mijnheer Meisterschloss allen hadden zich mooi gemaakt en waren niet meer te herkennen. Tot ziens, hebt u zich geamuseerd dat vind ik prettig. Lore lachte, had kuiltjes in haar wangen en zag er uit om te stelen. Hanni was stroever, niet zoo gemakkelijk in staat zich aan te passen. Maar ook uit haar oogen straalde het geluk. Prachtig had Lo re dit gedaan, reusachtig! Wie had ooit gedacht, dat er zooveel in haar zat. Lieve help en zoo iemand had een jaar lang zonder betrekking ge zeten. Toen kwamen Else en Hagen. Die waren geestdriftig. Alles was prach tig gegaan. Het programma en alles ai Si '<rT I NW-jJiS S>v .-SW- jv -xg I X ...w..w.ww,y 1 ’«a

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5