BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN RADIONIEUWS STADSNIEUWS TWEEDE BLAD, PAGINA 5 HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JULI 194Ö UJCHTBESCHERM1NG Vermiste rijwielen KINDEREN NAAR DEN OOSTMARK UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN AANTAL LESUREN OP GYMNASIA, LYCEA, H.B.S.- EN HANDELSDAG- SCHOLEN WORDT BEPERKT HET CONCOURS INTERNATIONAL 1940 TE SCHEVENINGEN ALGEMEENE LEDENVERGADERING VAN DE A.V.R.O. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS RADIOPROGRAMMA Van 22 tot en met 27 Juli a.s. Aanwijzingen voor het bouwen van schuilplaatsen WERKOBJECTEN IN DELFT zal Centralisatie van de opsporing. secretariaat der commissie wordt van den Akker. d. Werf, z. M. C. Storm geb. Paardekoper, z. De H. A Naar men ons mededeelt, is dr. Alfred A. Haighton. tevoren lid van den Grooten Raad van Nationaal Front van Arnold Meyer, toegetreden tot de N.S. NA.P, leider majoor Kruyt. aan weken wijze van overgangsmaatregel op algemeen distribntiebonboekje). het bij het Het Muiderslot. Het Muiderslot is heden weder voor het publiek opengesteld. Het slot zal voor taan niet meer kosteloos te bezichtigen zijn. Nieuwe regeling van tuinbonwexport naar Duitschland Voor den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitschland is een nieuwe regeling tot stand gekomen. Hierbij is het rechtstreeksche contact tus- schen den Nederland schen exporteur en Het grafmonument der gebroeders Evertsen nagenoeg onbeschadigd Bij het wegnemen van de zandzakken, die het monument van de gebroeders Evertsen in de nieuwe kerk te Middel burg beschermen, is gebleken, dat dit monument bijna geheel onbeschadigd is gebleven. MUZIKALE WANDELING „KUNST VOOR HET VOLK”. Noord- en Zuid-Hollandscbe Reddingmaatschappij De secretaris der N.Z.H.R.M.. de heer H. Th de Booy. is benoemd tot secreta- ns-penrungir.eester dier maatschappij. Vervroegde termijn van aanmelding voor de reis naar de Leipziger Najaars-Messe. Voor het passeer en van de Duitsche grens is een visum vereischt, hetgeen aan personen, die zich tot het doen van in- koopen naar de Leipziger Messe wenschen te begeven, kosteloos wordt verstrekt. Wie voornemens is, de van 25 tot 29 Augustus 1940 te houden Leipziger Najaars-Messe te gaan bezoeken, moet de aanvraag tot het bekomen van een pasvisum indienen door bemiddeling van het Bureau van het Leipziger Messamt voor Nederland, onder bijvoeging van foto’s. Met het oog op de te verwachten talrijke aanvragen kan een tijdige behandeling slechts worden toege zegd, voor zoover de betrokken Messe- bezoeker zich uiterlijk 8 Augustus a.s. bij genoemd Bureau van het Leipziger Messamt heeft aangemeld. Geschiedt de indiening van het verzoek later dan kan vertraging het gevolg zijn. Het bureau van het Leipziger Messamt voor Nederland is gevestigd Singel 98, Amsterdam. Kwaliteitsmerk voor fruit. Op initiatief van de Fruit-adviescom- missie van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland is eeni- gen tijd geleden besloten tot het instellen van een Centraal Bureau-merk voor appe len en peren. De bijzondere tijdsomstandigheden heb ben de uitvoering van dit besluit eenigs- zins vertraagd, maar thans zijn voor de verschillende provincies commissies aan gewezen. Dit kwalitietsmerk zal voor het publiek van groot belang zijn, daar de consument dan zekerheid zal hebben, dat hij goed, centraal verpakt en gesorteerd fruit koopt. Ook van kweekerszijde blijkt voor dit C.B.-merk belangstelling te be staan, daar reeds een 20-tal veilingen heeft verklaard gaarne van dit merk gebruik te zullen maken. het ziet er tot nu toe niet naar uit, dat die zeer groot zullen zijn. Er is nog alle reden tot gematigd optimisme. geheel-onthouders-muziekvereeni- ging ..Kunst voor het volk” directeur de heer G. B. F. Verhaaf, zal hedenavond een groote muzikale wandeling maken door Spoorwijk. Zij zal zich hiertoe opstellen om kwart voor acht aan het Hildebrand- plein hoek Keggestraat langs de school tuintjes en de volgende route nemen: Keggestraat. Camera-Obscurastraat. Ger rit Witsestraat. Nicolaas Beetsstraat, Haze- broekstraat. Jonathanstraat. Schimmelweg, Prudens van Duysestraat, Guido-Gezelle- straat, Ledeganckplein, v. Zeggelenlaan, Rosseelstraat, Withuysstraat, Gouverneur- laan, de Genestetlaan, Linnaeusstraat, Koopmans van Boekerenstraat, Elise van Calcarstraat, Boele van Hensbroekstraat, Jan ten Brinkstraat. Allard Piersonlaan, Isinghstraat, de Genestetlaan, Capadose- straat Hildebrandstraat, Hildebrandplein, alwaar de stoet wordt ontbonden. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming schrijft ons: Naast de vele blijken van onverschillig heid en weigering om mede te werken, ontvangt de luchtbeschermer ook wel nu en dan eens een bewijs van waardeering voor het werk, dat hij met opoffering van veel vrijen tijd en moeite en vaak ook met gevaar voor zijn eigen leven in het belang zijner medeburgers doet. Zoo werd onlangs op dé Sweelinckstraat 25 een briefje ontvangen van een lid der afdeeling 's-Gravenhage der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming van den volgenden inhoud: „Mijne oprechte bewondering en harte- lijken dank aan de heeren van den Lucht beschermingsdienst. die tijdens de moei lijke dagen, die wij doorleefden, zulk be langeloos en mooi werk verrichtten en nu nog tijdens de verduistering hun plicht ge trouw blijven vervullen.” Het lid liet het niet bij woorden, maar toonde de dankbaarheid ook door daden, door de contributie te verviervoudigen. Zulke bewijzen zijn natuurlijk veel en veel zeldzamer dan bewijzen van het te gendeel. Dit is altijd zoo. Maar zij doen goed en kunnen voor velen reden zijn om hun houding ten aanzien van de luchtbe scherming te herzien. Het is immers in de oorlogsdagen duide lijk gebleken, dat een goed georganiseerde, goed geoefende, uitgeruste en gediscipli neerde luchtbescherming uiterst belang rijke diensten kan bewijen en veel onheil voorkomen. Helpt ons dus onze luchtbescherming te verbeteren, door zich als actief medewer ker te laten inschrijven, zich als lid der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming op te geven en oefen geregeld, want het blijkt dagelijks, dat het gevaar voor luchtaanvallen nog steeds bestaat. De adressen, waar men zich kan aanmel den zijn Sweelinckstraat 25 en de consnl- tatiebureaux der sectoren. Berekening van staalconstructies. Op grond van besprekingen met verte genwoordigers van constructiebedrijven en van het bouwtoezicht heeft de hoofdcom missie voor de normalisatie ingesteld een commissie voor de normalisatie van grond slagen voor de berekening van staalcon structies. Van deze commissie bekleedt ir. E. A. van Genderen Stort, raadgevend in genieur te ’s-Gravenhage, het voorzitter schap. Het vervuld door het centraal normalisatie- bureau Willem Witsenplein 6, ’s-Graven hage. Naar concentratie schippers- vereenigingen. De internationale schippersvereeniging (I.S.V.) heeft in haar jaarvergadering besloten de voorzitters van de andere schippersbonden uit te noodigen tot een bespreking om te komen tot één organi satie. Deze bijeenkomst zal worden ge houden op 17 Juli a.s. om 1 uur in het kantoor der Nederlandsche particuliere Rijnvaart-centrale in de Nieuwe Beurs te Rotterdam. Het spreekuur van den wethouder van Onderwijs zal voorloopig geen doorgang vinden. Zij. die met den waarnemenden wethouder van Onder wijs een onderhoud over onderwijs- aangelegenheden wenschen te hebben, dienen dit vooraf schriftelijk aan te vragen. De wekelijksche straatevan- gelisatiedienst wordt deze week gehouden morgenavond 8 uur op de Veenkade bij de Vondelstraat voor flinke bedragen zullen inschrijven, opdat zij, die huis, geld, bedrijf, goederen, ja alles kwijt zijn zoo goed mogelijk bij den heropbouw van hun bedrijf geholpen kunnen worden. KURHAUS CABARET. De première van het nieuwe program ma in het Kurhaus Cabaret, welke hedenavond zou plaats vinden, is uitge steld tot Vrijdag 19 Juli a.s. JAARVERGADERING VRIJZ. PROT. RADIO-OMROEP. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Vrijz. Prot. Radio-Omroep zal Zaterdag 27 dezer in het Centraal secre tariaat te Utrecht worden gehouden onder presidium van mej. dr. N. A. Bruining. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke af treding van dr. N. A. Bruining en den heer G. J. Ligthart te Bilthoven en het verkiezen van een nieuw bestuurslid ter uitbreiding van het bestuur, waarvoor candidaat is gesteld de heer A. C. Rij laarsdam te Hilversum, oud-directeur van de Rijkspostspaarbank in Ned.-Oost-Indië. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Rij laarsdam na zijn verkiezing van den heer Ligthart het penningmeesterschap overnemen. In deze modern ingerichte fabriek, die vandaag haar zilveren jubileum viert, vin den ongeveer driehonderd arbeiders(sters) werk. In verband met de tijdsomstandig heden is van een feestelijke viering van dit jubileum afgezien. Naar wij vernemen, zal in de week van 22 tot en met 27 Juli a.s. de uit reiking plaats vinden van de boter- en vetkaarten. Deze uitreiking geschiedt aan de 53 distributie-lokalen, welke zich in alle deelen van de stad bevin den. (Zooals men weet, geschiedt de verkoop van boter en vet den Duitschen importeur weer hersteld, publiek gedurende twee Zooals reeds gemeld, wordt Zaterdag a.s. een liefdadigheids-sport- en kunstdag gehouden op l.et terrein van de voetbalvereeniging „De Postduiven”. In den namiddag zullen er sportdemonstraties schillende vereenigingen. Des avonds zullen de senioren uitkomen. Een drietal muziekvereenigingen werken mede. Des middags wordt door alle deel nemende vereenigingen een optocht geor ganiseerd. De stoet vertrekt om 5 uur van de Oud-Rosenburglaan voor den marsch naar het sportterrein. MONSTER MIDDENSTANDSOFFER 1940 Dezer dagen zal het Comité van Actie voor het Middenstandsoffer 1940, een for mulier van inschrijving bij alle midden standers bezorgen. Er wordt verwacht van de Monstersche middenstanders, die van alle oorlogsleed gespaard zijn geble ven, dat zij hun hart laten spreken en Schleicher, z. M. G. Konings geb. Boel, d. E. l’Ami geb. van Leeuwen, d. E- J. van der Holst geb. Mesker, z. H. A C. Schrama geb. Renunerswaal, d. OVERLEDENJ. van Alphen, ongeh> 70 j. J. W. Goudsbloem, echtg. van L- Verwaal, 34 j. D. Lambinon, ongeh., 24 j. W. C. Jilliösen, echtg. van T. J. Co lom bon, 66 j. Gemiddeld 30 per klas Blijkens een brief van den secreta- ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, aan de besturen van de gemeenten, wordt het aantal lesuren op gymnasia, lycea, H.B.S.-en en Handelsdagscholen be perkt tot gemiddeld 30 per klas. Deze maatregel is genomen uit een oogpunt van bezuiniging en gaat in op 1 Sep tember van dit jaar. Het is nog niet beslist, aan welke vakken minder aan dacht zal worden besteed of dat er en kele zullen wegvallen. Naar wij vernemen, beteekent deze maatregel voor den Haag, dat op iede re middelbare school ongeveer 15 uren minder les zal worden gegeven. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat een aantal leeraren overcompleet raakt. Dit aantal zal ten hoogste 20 bedragen. Woensdag 17 Juli. Jaarsveld 414,4 m. K.R.O. 8.00 uur v.m. ANP. 8.05 Wij be ginnen den dag. 8.15 Gram.muz. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. K.R.O. 10.15 Gram.muz. 11.30 Godsdienstige Causerie. 12.00 uur nam. Gram.muz. 12.15 Kristel’s Troubadours (12.451.15 ANP en gram. muz.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 2e en 3e acte van „Rigoletto” (gr.pl.) 4.00 Gram. muz. 5.00 Kinderuur. 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Kristel’s Troubadours. 7.00 Voor de jeugd. 7.15 Gram.muz. 7.30 KRO. Groot-Amusementsorkest. 8.00 ANP. 8.20 Rococooctet. 9.00 KRO-Symphonie-orkest. 9.55 Letterkundige causerie. 10.10 Sluiting. 10.15—10.25 ANP. K oo t w ij k 1875 m. 7.00 uur v.m. Ber. (Duitsch.) 7.15 Ber. (Eng.) 7.30 Gram.muz. 8.00 ANP. 9.30 9.45 Ber. (VI.) 10.00 Morgenwijding. 10.30 Palladians (opn.) 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 (Ber. VI.) 11.45 Amusementsorkest. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch). 12.45 ANP. 1.00 Ensemble Malescu. 2.00 Ber. (Duitsch) 2.15 Omroeporkest. 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Sylvestre-trio. 4.15 Reportage. 4.30 Orgel spel. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Gram.muz. 5.45 AVRO-dansorkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Onderwijsfonds Scheepvaart: „tech nische causerie”. 7.00 Amusementsorkest. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 ANP. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Ber. (VI.) 9.00 Gram.muz. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Pianovoordracht. 9.45 Ber. (VI.) 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 ANP. 11.15—11.30 Ber. (Eng.) Een contingenteering van den export is op de basis van het jaar 1939 ingevoerd. Deze contingenteering vindt plaats door een puntenindeeling op grond van den waarde-omzet. Alle bestellingen zullen moeten worden geleid over een centraal punt Als zoodanig is door de Duitsche autoriteiten aangewezen het bureau van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Fruit-, Groenten- en Aardappelen exporteurs te 's-Gravenhage. Voor allen uitvoer zijn weer uitvoermachtigingen noodig. terwijl dagelijks aan genoemd Bondsbureau een copie van den staat moet worden opgezonden, welke bij de Neder landsche Groente- en Fruitcentrale wordt ingeleverd. Teneinde te komen tot meer centrali satie bij de opsporing van in en door den oorlog verloren geraakte rijwielen, heeft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, in een buitengewoon politieblad eenige richtlij nen verstrekt aan de procureurs-gene- raal, fgd. directeuren van politie. Daar bij wordt uitgegaan van het volgende: Eenerzijds beschikt de politie over ver schillende gegevens van rijwielen, die als vermist zijn aangegeven. Anderzijds hebben verschillende hoofden van plaat selijke politie rijwielen in beheer, waar van de respectievelijke eigenaren onbe kend zijn. De hoofden van plaatselijke politie zullen de signalementen zoowel van de als vermist opgegeven rijwielen als van de rijwielen, die zij onder hun be heer hebben en waarvan de eigenaren onbekend zijn, moeten opzenden aan den procureur-generaal, fgd. directeur van politie, tot wiens ressort zij behooren. Bestaat er reden om aan te nemen, dat een bepaald rijwiel uit een ander res sort dan dat, waartoe het betrokken hoofd van plaatselijke politie behoort, afkomstig is, dan dient de signalements- opgave bovendien aan den desbetreffen- den procureur-generaal, fgd. directeur van politie te worden ingezonden. Aan de hand van de aldus verkregen ge gevens dient te worden nagegaan, welke rijwielen aan hun rechtmatigen eigenaar kunnen worden teruggegeven. Alle rede tot gematigd optimisme. De A.V.R.O. hield Zaterdagmiddag haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De vergadering werd bezocht door af gevaardigden uit alle twaalf gewesten. De voorzitter, de heer G. de Clercq. her dacht in zijn openingsrede allen, die bij de verdediging van het vaderland waren gevallen. Hij verheugde zich er over, dat de 35 leden van het A.V.R.O. personeel, die gemobiliseerd zijn geweest, ongedeerd uit den strijd zijn teruggekeerd. De heer de Clercq gaf een overzicht van den toe stand der A.V.R.O., waarin hij deed uit komen, dat de veranderde omstandig heden haar invloed, ook bij de A.V.R.O., deden gelden, maar dat de algemeene toestand der vereeniging tot tevredenheid stemde. Twee nieuwe taken heeft de A.V.R.O. er kortgeleden bijgekregen, namelijk het verzorgen van een avond gramofoon- platenconcert voor de radio-centrales en haar deel aan den omroep naar Ned.- Oost-Indië. Wat den toestand van de A.V.R.O. be treft, kon de voorzitter mededeelen, dat de resultaten over het jaar 1939 de ver wachting hebben overtroffen. Hoe de resultaten van de A.V.R.O. over 1940 zullen zijn, moet men natuurlijk af wachten. Op het oogenblik durfde de voor zitter hieromtrent nog geen voorspellingen te doen. Het totaal-bedrag aan de luister- vinkbijdragen over het tweede halfjaar 1940. dat vóór 1 Juli 1940 is betaald, was belangrijk lager dan andere jaren. De A.V.R.O. heeft echter goede hoop, dat het totale aantal onbetaald terugkomende kwi tanties zal meevallen. Uit het jaarverslag bleek, dat 1939, on danks den oorlogstoestand, een voorspoe dig bedrijfsjaar was geweest. Het aantal leden steeg met 4048 tot 206.934, het be drijfsresultaat gaf een overschot te zien van ruim 400.000. De contributies be droegen ruim 762.000 gulden. Aan pro gramma's werd bijna ƒ877.000 besteed. De begrooting voor 1940 werd zeer voor zichtig opgesteld, zoodat als bedrijfs-over- schot niet meer dan een ton wordt ver wacht. Deze begrooting werd goedgekeurd. De heer Vogt gaf een aantal toelich tingen op het jaarverslag. Wij zullen wel verliezen lijden, aldus de heer Vogt, maar Naar wij vernemen is de animo hier ter stede bij ouders, die gebruik wen schen te maken van de gelegenheid hun kinderen naar den Oostmark te doen uitzenden, vrij groot geweest. Hoewel nog niet kan worden vastge steld, hoeveel Haagsche kinderen voor deze vacantiereis in aanmerking zul len komen, aangezien dit nog van ver schillende omstandigheden afhankelijk is, vernamen wij, dat in totaal 1730 kinderen zich bij den Haagschen Gemeentelijken en Geneeskundigen Gezondheidsdienst voor de keuring hebben aangemeld. Verreweg het grootste gedeelte is goedgekeurd. De keuring zal nog enkele dagen duren, de aanmelding is sedert gisteren stop gezet Burgerlijke Stand van Delft. ONDERTROUWD: W. Flips en W. H. Schouten. H. M. de Groot en A. M. van der Raad. J. G. Verbeek en S. Domselaar. J. Th. de Waal en A. M. F. M. Somogyi en C. van Driel. J. J. van der Heeft en M. J. Plaat. M. A. Leenders en J. T. C. J. van Drunen. BEVALLEN: H. H. Hulst geb. van Ginneken, z. A. M. Poot geb. Mak, z, M. van der Brugge geb. van Halen, d. J. M. de Wit geb. van der Stap, z. A. van Haaster geb. Jacobse, z. C. Th. Smits geb. van der Ende, z. D. H. Bodde geb. Passchier, z. M. Vliegent- hart geb. Mathlener d. T. Mensert, geb. Ewijk, z. N. J. Heemskerk, geb. Blok, z. E. M. C. Beek geb. van der Schot, d. J. W. P. Kraus geb. Jansen, z. W. H. de Bruin geb. Hoevenaar, z. L. Krul geb. Liefhebber, z. A. C. Wiegman geb. Houtzager, d. OVERLEDEN: A. C. M. Haring, vrouw van J. P. van Baarle, 59 j. W. Verkade, man van J. M. Krommenhoek, 75 j. J. H. Rippe, man van M. M. Verburgh, 69 j. A. van Dam, 28 j. M. W, E. Pols, 3 maanden. Heiningen. BEVALLEN: M. Berk geb NEDERLANDSCH JACK-LONDON”- VERBOND Zaterdagmiddag werd in het Soefihuis, Bazarstraat 20, de algemeene jaarverga dering ran de Vereeniging Nederlandsch ,Jack-London”-Verbond gehouden. In zijn openingswoord sprak de voor zitter mr. dr. D. Albers zijn tevredenheid uit over het werk van het afgeloopen jaar, waarbij hij drie succespunten naar voren bracht: dat een zekere kermisattractie met leeuwen door de actie van het Verbond thans tot het verleden behoort; dat door een beroep op de autoritei ten het houden van wilde dieren door particulieren zonder meer, zonder vergun ning niet meer wordt toegestaan; de krachtige uitbreiding van de z.g. „Witte Lijst”, welke die gemeenten ver meldt waar circussen en of vertooningen met dieren in ons land, zijn verboden. De notulen, alsmede het financieele verslag werden beide goedgekeurd. Het bestuur onderging geen wijziging. Ingekomen was een voorstel om te ko men tot fusie ran alle dierenbescher mingsvereenigin-gen, welk voorstel veel discussie uitlokte, doch door zijn ingrij pendheid niet verder kon worden afge handeld. Verder wekte het bestuur de leden krachtig op tot medewerking in het werk. Een voorstel om de jeugd hierin te be trekken, zal neder onder het oog worden gezien. DIERENPARK „WASSENAAR". Het Dierenpark „Wassenaar” heeft de bewogen dagen van de maand Mei zonder kleerscheuren weten te doorstaan. Alle roofdieren, en vanzelfsprekend alle andere dieren, zijn behouden gebleven, al heeft hun leven dan ook op een gegeven moment aan het beroemde zijden draadje gehan gen. Op den dag vóór den wapenstilstand zouden namelijk alle roofdieren worden gedood, echter kon dit, dank zij eenige besprekingen met den betreffenden Neder landschen commandant, nog één dag wor den uitgesteld en dit korte uitstel bleek juist voldoende te zijn door de afkondiging van den wapenstilstand op den dag daarna. Gedurende de laatste maand hebben zich wederom eenige uitbreidingen van de dierencollectie voorgedaan. In de eerste plaats had een zeer merkwaardige gebeur tenis plaats, doordat een zeldzame Bleek- kop Rosella parkiet van West-Australië zich met een gewone Rosella paarde, als gevolg waarvan eenige jonge vogels on langs het nest verlieten. Ook de fazanten hebben dit jaar niet teleurgesteld. Van de uiterst zeldzame, prachtige Glansfazanten kon tot nu toe weliswaar slechts één jong gekweekt wor den, doch gezien de buitengewone waarde van dezen vogel mag dit nog een bevre digend resultaat genoemd worden. Talrijk zijn voorts de jongen van Zilverfazanten, Kalkoenen, etc., terwijl ook de Muskus- eenden en andere eendensoorten jongen hebben, en er worden er nog meer ver wacht. Dit voor zoover het de vogel-collectie betreft. De jonge Wolven ontwikkelen zich prachtig» terwijl ook de jeugdige Zilver vos voorspoedig opgroeit. Ook het jong van de Rhesus-apen ontwikkelt zich tot een welgeschapen jongeling. TENTOONSTELLING VAN WERK STUKKEN DER CHRISTELIJKE MEISJESSCHOOL. De Christelijke Meisjesschool aan de Ko ninginnegracht heeft ook dit jaar niet met de traditie gebroken en ook nu aan het einde van het leerjaar een tentoonstelling van werkstukken der leerlingen gehouden. Ook nu weer kan men er uit zien van welk een verscheiden aard deze bescheiden ex positie is, in de benedenlocaliteiten van de school gehouden. Alleraardigst waren weer de handwerken, waarbij vooral te loven vielen de originaliteit der werkstukken en de keurige afwerking. Den buitenstaander werd door een en ander een uitstekende indruk gegeven, met welk een groote liefde de meisjes zich, hetzij jong of oud. aan de haar opgegeven taak geven. Uit stukken behangselpapier was een kleurig schilderij vervaardigd, dat natuurlijk de bijzondere aandacht trok. Een volledige opsomming te geven van alles wat er te zien is, is niet doenlijk. Zoowel leerlingen als leerkrachten hebben met het tentoon gestelde alle eer ingelegd. Centraal Bureau voor de Sigarenindustrie. Dezer dagen werd door het verbond van Sigarenfabrikanten in Nederland te Amsterdam en de Ned. R.K. ver eeniging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven „het Centraal Bureau voor de Sigarenindustrie” opgericht. Tot secretarissen werden benoemd de heeren mr. B. Colenbrander te Am sterdam en mr. A. M. C. J. Steinküh- ler te Eindhoven. Het bureau wordt gevestigd te den Haag, Willem de Zwijgerlaan 110. Van de oprichting van dit centraal bureau is door de officieele instanties, voorzoover deze reeds bericht ontvin gen, met groote voldoening kennis genomen. Het Rijksbureau voor tabak en tabaksprodoucten heeft inmiddels reeds overleg met dit bureau gepleegd en aan dit bureau de uitvoering van verschillende maatregelen opgedragen. Het centraal bureau voor de sigaren industrie zal zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden aanvangen. Sigarenfabrikanten, die tot heden nog liet in relatie staan met één van beide /ereenigingen, wordt aangeraden, zich ’oo spoedig mogelijk met bovenstaand oureau in verbinding te stellen. Vijf-en-twmtig-jarig jubileum der Erdalfabrieken Voor de N.V. Maatschappij voor Was verwerking Erdalfabriek is deze derde Dinsdag in Juli een belangrijke datum, aangezien het vandaag juist 25 jaar ge leden is, dat deze Nederlandsche industrie zich met een bescheiden bedrijf vestigde. De eerste doos Erdal werd op 29 April 1915 in de fabriek, die toen te Hilversum was gevestigd, vervaardigd, doch de offi cieele oprichting gebeurde op 16 Juli van dat jaar. In 1927 werden fabriek en kan toor overgebracht naar Amsterdam en daar was het, dat het volgende jaar beslo ten werd tot een fusie tusschen de ErdaL fabreik en de N.V. Nederlandsche fabriek van wasproducten „De Amstel”. Als di recteur der Vereenigde bedrijven trad de heer J. Wolbers op, toen directeur van „De Amstel”, die thans nog den scepter zwaait over de Erdalfabrieken. Staag groeide de onderneming, dochtermaat schappijen zooals de Tana te Brussel en de N.V. Cosmetische fabriek Prodenta werden opgericht en in Juni 1936 werd de bouw van een nieuwe fabriek en kantoor te Amersfoort aanbesteed. Een gebouw practisch en modern van inrichting, dat in Mei 1937 werd geopend. Ter gelegen heid van dit jubileum brachten wij een dezer dagen onder leiding van den direc teur een bezoek aan de fabrieken, een be zoek, dat vooral door de groote verschei denheid van producten en verpakkings middelen interessant was. Alle blikverpak king, reclame-blikplaten enz. worden ge heel in eigen bedrijf vervaardigd. de moderne drukkerij heeft een capaciteit van 20.000 bladen druks per dag of ge middeld 140.000 doozen. De nieuwste afdeeling ran Erdal is een volledig ingerichte tubefabriek. RIJSWIJK. Rijswijksche bridgeclub „Sans Atout”. Zaterdagmiddag hield de Rijswijksche bridgeclub „Sans Atout” in de bovenzaal van Hotel Kuijs Witsenburg een groote bridge-drive ten bate van de oorlogsslacht offers. Voor deze drive bestond groote animo. Het aantal deelnemers bedroeg 140. Van bevoegde zijde werd meegedeeld, dat minstens een bedrag van 200 zal kunnen worden afgedragen. De voorzitter, de heer M. C. Remkes, heette allen welkom en in het bijzonder den burgemeester, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, den secretaris van den Ned. Bridgebond, den heer Vernède, ver- tegenwoordigers van de Hockeyclub dept. Rijswijk van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, e.a. Spr. dankte voor de welwillende medewerking, welke het mogelijk gemaakt heeft deze drive te doen slagen. De eere-voorzitter, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, sprak zijn voldoening er over uit. dat deze jonge vereeniging, welke in November 1939 werd opgericht, zich al zoo verdienstelijk maakt. Spr. hoopte, dat ook in de toekomst nog menig, maal een beroep op deze vereeniging ge daan kan worden. Nadat de voorzitter eenige technische details had medegedeeld, werd een aan vang met de drive gemaakt, welke een gezellig verloop had en Zondagmiddag werd voortgezet. Gevonden voorwerpen. Armband met blauwen steen, bij W. F. Doorne, Lindelaan 62; R.K. kerkboek, politiebureau; 2 steppen op ballonbanden, rood geschilderd. Paradijsstraat 94, Voor burg; brochespeld met rood steentje, Oranjelaan 79; zadeldekje, B. Severins, Schoolstraat 72; armbandhorloge, politie bureau; padvindersmes, J. Groeneweg, Leeuwendaallaan 101; damesarmband. Va. gel, Haagweg 93; groote kaatsbal, H, van Campen, Kerklaan 61; broche met drie steentjes, politiebureau; rood notitieboekje, afkomstig van een Duitsch militair, politie bureau; zwarte koopmansbeurs, politie bureau; kleine oude portemonnaie. politie, bureau; 4 koperen roeden, politiebureau; twee lange sleutels, politiebureau; 4 Fran- sche studieboeken, Heilma, Rijswijksche. weg 99; oude portemonnaie, firma de Gruijter. UITREIKING VAN BOTER- EN VETKAARTEN. Aan arbeiders, die reeds in het bezit zijn van extra-broodkaarten in verband met het verrichten van zwaren- en zeer zwaren arbeid, zullen tegelijk met de normale bo ter- of vetkaarten extra boter- of vetkaar ten worden uitgereikt aan het distributie kantoor, Heerenstraat 125. Zij moeten het hun toegezonden aanvraagformulier inge vuld meebrengen. De uitreiking der kaarten zal plaats heb. ben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag resp. 18, 19 en 20 Juli a.s. Gistermiddag kwam de wiei- rijdster mej. C. B. uit Wateringen, die op haar rijwiel (met parapluie op) op den van Vredenburchweg tegen een stilstaande auto opreed, te vallen. Zij verkreeg een verwonding aan het rechterbeen, terwijl haar rijwiel werd beschadigd. Door de politie werd zij naar haar woning ver voerd. Ten nadeele van A. E. uit Den Haag is Zondag van een terrein nabij het vliegveld „Ypenburg” zijn onbeheerd staand rijwiel ontvreemd. Gistermiddag werd de wiel- rijdster F. B. uit Schiebroek, die op de Thierenskade reed, tegen het hoofd ge troffen door een uitstekend stuk hout van een vrachtauto, die haar voorbijreed. Zij werd naar het verbandlokaal overgebracht, waar dr. Klasens hulp verleende. Vermoe delijk heeft zij een lichte hersenschudding opgeloopen. Zij werd naar het ziekenhui* St. Anthoniushove te Voorburg overge bracht. Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: A. van Egmond en P. C. Schouw. GETROUWD: A. Wenneker en J. A. v. Walsem. B. v. Lochem en I. P. van EEN MANDARIJNENBOOM IN EEN STADSTUINTJE! In een stadstuintje te Delft, aan de Nieuwelaan no. 42, staat een mandarijnen boom van ongeveer 3 meter hoog, die, en dat is wel het zeldzame, een vrucht draagt, Zeven jaar geleden zaaide de bewoner een aantal pitten in een bloempot en van de plantjes, die zich ontwikkelden, is er thans een tot een boom geworden. Het vorige jaar had de boom reeds gebloeid, doch dit voorjaar was de bloei veel mooier. Drie vruchtjes kwamen er aan den boom. Twee zijn er afgevallen, doch de overge bleven vrucht ontwikkelt zich en heeft thans een aanzienlijke grootte. Het is nu afwachten of zij rijp wil worden! LEIDSCHENDAM. AANVRAAGFORMULIEREN BOTER- EN VETKAARTEN. Op 15, 16 en 17 Juli zullen verkrijgbaar zijn aanvraagformulieren voor boter- en vetkaarten aan het Raadhuis te Leidschen dam (bodekamer), des voormiddags van 91 uur en des namiddags van 78 uur. Bovendien zullen voor de bewoners van de buurtschap Stompwijk deze formulieren verkrijgbaar zijn op 16 en 17 Juli a.s. in het patronaatsgebouw te Stompwijk des avonds van 78 uur. Het is van beteekenis, dat de formulie ren op genoemde dagen worden afgehaald, omdat reeds op 18 Juli a.s. een aanvang wordt gemaakt met de uitreiking der bo ter- en vetkaarten. Nadere inlichtingen worden bij de af- haling der formulieren verstrekt. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: een bruine alpino- muts bij de Munnik, Columbusstraat 31; een tasch met schildersoveral en gereed schappen bij de Waag, Monsterscheweg 53D; een bruin-lederen tabakzak met rits sluiting, een ring met 9 sleutels en een Yale-sleutel aan het hoofdbureau van po litie. LEIDSCHENDAM Donderdag a.s. houdt de bil jartclub A.D.O. een bijeenkomst in het R.K, vereenigingsgebouw. Burgerlijke Stand van Loosduinen. ONDERTROUWD: H. Stein en H. M. Giezeman. H. K. van der Tang en H. C. J. Zwaanswijk. BEVALLEN: W. A. Heil geb. Rijken, z. Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: W. D van Steen bergen en J. Hagg. L. P. Hemerik en E. Peters. D. J. van Gaaien en J. Zwaan. GETROUWD: J. A. van der Lubbe en I J. C. Jutte. W. H. C. van der Meer en Th P. M. Peters. S. Levie en L. Cohen. S. Wessel en H. J. Pander. BEVALLEN: R. W. in 't Hout geb, van de Grift, d. H. Burger geb. Schuttel, d. OVERLEDEN: P, Leijnse, wed. van C. A. van Riel, 74 j M P. Hoek, echtgen. van M, E, Lodewijk, 67 j. Burgerlijke Stand van Wassenaar ONDERTROUWD: K. E. Schuurman en E. J. M. Henny. J. van Rijn en M. J. Volwater. GETROUWD: L. G. Kok en J. C. Bre- derode. P. T. Dongelmans en C. P- Noordover. J- v. d. Does en G van Schie. T. Pitlo en M. A. Brouwer. H. E. Waalkens en Jkvr. D. A. M. L. van dd* BEVALLEN. B. M. van der Sman geb. Verschenen is het programma voor het op 17 Augustus e.k. in het Kurhaus te Scheveningen te houden „Concours Inter national 1940”, ten bate van Het Neder landsche Roode Kruis. Het reglement omvat: A. „Concours d’Elegance”, voor Dames, begeleidend 1 of 2 honden; door de jury wordt hoofd zakelijk beoordeeld het elegant geheel, de elegante verschijning. B. „Concours Costume”, waarin kunnen mededingen dames, begeleidend één of meer honden. Beoordeeld wordt het origi- neele costuum. de kleurencombinatie, het typische geheel, enz. Ook kunnen mede dingen z.g. groepen, ran minstens 2 per sonen. Mochten er meer dan zes groepen zijn ingeschreven, dan zal aan 't program ma een extra nummer „groepen” worden toegevoegd en dus door de jury apart worden beoordeeld. De prijzen zullen be staan in legpenningen en kunstvoorwer pen. De honden behoeven geen rashonden te zijn; zij behoeven ook niet eigendom van de mededingsters te zijn. Eventueel zijn strandcostumes en strandkleeding toege staan, badcostumes echter uitgesloten. In C. „Concours de Jeunesse Costume”, kunnen mededingen meisjes en jongens van 5 tot 10 jaar, begeleidend één hond en meisjes en jongens in den leeftijd van 10 tot 15 jaar, begeleidend één of 2 hon den. Beoordeeld wordt het aardige costuum. het leuke geheel, kind met hond, enz. De niet-prijswinsters ontvangen een souvenir als troostprijs. De voorwaarden voor inschrijving en in lichtingen, ook wat de costumes betreft, zijn op aanvraag verkrijgbaar bij den secretaris van het concours: H. Peters, Kurhaus. Scheveningen. Zooals bekend worden de baten afge dragen aan „Het Nederlandsche Roode Kruis”. Vele firma’s in den lande hebben voor het goede doel prijzen toegezegd en beschikbaar gesteld. Luchtbeschermingsmaatregelen hebben gunstige resultaten opgeleverd De Rijksinspectie voor de luchtbe scherming heeft na den oorlog een tocht gemaakt door de gebieden, waar gevoch ten is en waar luchtaanvallen hebben plaats gehad om te onderzoeken of de door haar genomen maatregelen voor de bescherming van de burgerbevolking afdoende zijn gebleken. Op grond van de verkregen resultaten zijn m aanslui ting op de bestaande richtlijnen aan wijzingen opgesteld door de inspectie voor bet bouwen en inrichten van schuilplaatsen. Deze aanwijzingen zijn aan alle burgemeesters toegezonden. Naar wij voorts vernemen, heeft de practijk uitgewezen, dat de reeds getrof fen maatregelen in het algemeen de ver wachte gunstige resultaten hebben ge had. DELFT. In een onderhoud dat wij hebben gehad met ir. J. de Booij, directeur van Openbare Werken, heeft deze mededeelingen gedaan omtrent in uitvoering en in voorbereiding zijnde werken te Delft. In den Wippolder is men begonnen met den wederopbouw van de 33 gemeentewo- ningen, die anderhalve maand geleden grootendeels werden verwoest, terwijl in den Voordijkshoornschen polde*- 82 ge- meentewoningen worden gebouwd Bij de Vlamingstraat is men bezig met de vernieuwing van de Bloedbrug, welke de verbinding vormt tusschen het Vrouw Juttenland en het Vrouwenrecht. In werkverschaffing wordt nabij de Nootdorpsche plassen nog steeds gewerkt aan den aanleg van een hertenkamp, die vermoedelijk over een maand gereed zal zijn. Als gevolg van de voedselschaarschte zullen echter de herten vooralsnog wel niet in het kamp worden ondergebracht. Ten westen van het hertenkamp is een nieuw plantsoen in aanleg. Een plan van groote beteekenis voor de gemeente is het algemeen rioleeringsplan, dat kort geleden in de vergadering van den gemeenteraad werd aangenomen en nog wacht op de vereischte goedkeuringen van Ged. Staten en den Regeeringscom- missaris. Van dit werk, dat in vier gedeel ten zal worden uitgevoerd, is de rioleering van de binnenstad wel het voornaamste. Tenslotte zal weldra een aanvang wor den gemaakt met het aanleggen van stra ten ten zuiden van de Koningin Emma- laan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6