De oorlog in Middellandsche Zee De kabinetscrisis Japan m Woensdag 17 Juli. 1940. No. 17622. Luchtaanval op Haifa kwam onverwacht De Nationale Concen- tratie-beweging REGEERING-PETAIN NAAR PARIJS Naar een nieuwe politieke structuur PRIJS DEZER COURANT: geneigdheid den van Naar een spoedige oplossing? daar Haifa (Zie verder le blad, pap. 2.) Het wapenverbod 1 De Engelsche verliezen. De verliezen, die het Britsche eska der by den zeeslag bij de Balearen heeft geleden, wordt thans uit Gibral tar bevestigd, meldt het D.N.B. Of schoon bij het ontschepen van de doo- den en gewonden van het Britsche es- Een gezicht op Malta, het Britsche eiland in de Middellandsche Zee, dal reeds vele malen door de Italianen gebombardeerd is. eenheidsorganisatie, moet staan, Heropening der banken in Parijs. Krachtens een verordening van het ministerie van financiën zijn Maan dag in het geheele Seine-departe- ment de banken en openbare kassen weer geopend. Tegelijkertijd zijn alle beperkingen ten aanzien van het op nemen van credieten opgeheven. Ook de rentedienst alsmede de rentebeta ling op schatkistpapier en oorlogslee- ningen begint weer te functioneeren. stegen doch De Italiaansche defensie. Door een in het Italiaansche staats blad gepubliceerde wet is het ministe rie van oorlog gemachtigd, tot aan het einde van het jaar voor buiten gewone defensieuitgaven te beschikken over 16 milliard lire, naast de reeds goedgekeurde bedragen. Het schiereiland Salentina (Apulië) en de Oostkust van Calabrië zijn even als alle steunpunten voor de vloot en de luchtmacht tot oorlogsgebied ver klaard. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct meer. Konojes drieledige taak. Konoje staat dan voor de volgen de drie groote taken: de vorming Geheel Engeland gelijkt heden ten dage op een van alle kanten ingesloten vesting. Zonder een speciale vergunning van de regeering komt niemand uit deze vesting weg. Iedere verbinding met het Europeesche vasteland is verbroken. Over den in Engeland heerschenden toestand verneemt het buitenland zoo goed als niets. De enkele nog in Enge land overgebleven buitenlandsche jour nalisten zijn aan een strenge censuur onderworpen. De verlammende vrees voor het Duitsche offensief drukt zijn stempel op het leven. Onder de oppervlakte begint onder het volk een tegen de regeering gerichte stemming merkbaar te worden. Het vertrouwen in de verdedigingsmaat regelen der regeering is overal buiten gewoon gering. De steden zijn welis waar vol soldaten, doch slechts een deel daarvan is militair geoefend. Volgens deskundige ramingen beschikt Engeland over nauwelijks meer dan 10 tot 12 ge heel geoefende divisies. De neutrale waarnemers ramen, dat 50% van de voor de verdediging genomen maatregelen volkomen nutteloos is en in geval van een bezetting zullen leiden tot een chaotische verwarring. De communiqué’s, welke ter kalmee- ring van de bevolking uitgegeven wor den, bereiken het tegendeel van het gewenschte effect. Zij hebben zelfs een „collectieve paniekstemming” gewekt, waar de regeering machteloos tegenover staat. Het is duidelijk, dat lieden, die meer retische voorkeuren, als de feitelijke toestand een verwerkelijking daarvan toch volkomen uitsluit. Beter is het, dat men, afziende van dergelijke theo retische punten en uitgaande van de feiten, het welzijn van bet volk voorop stelt. Want dit alleen kan leidend be ginsel bij een concentratie zijn. Intusschen blijft men van Duitsche zijde een afwachtende houding aan namen. Wellicht is de tijd nog te kort geweest om de geesten te doen rijpen. rschen. Niettemin vliegtuigen het bombar- Weldra hadden zij alle ge- °elen, de haven, het vlieg- groote petroieumopslag- Een zeer hevige uit. Engelsche vliegtuigen kader het publiek door troepen ach teruit werd gedrongen, opdat de aan land gebrachte slachtoffers niet geteld zouden kunnen worden, is dit plan mis lukt. Twee Spaansche dokwerkers hebben de ontscheping bij gewoond en zijn daarna met verschillende arbei ders ontsnapt. Zij hebben minstens 128 dooden en 23 gewonden geteld en deelen mede, dat bijna alle Engelsche sche pen duidelijke sporen van den strijd vertoonden. De ,,Hood” vertoonde slagzij. De Petit Dauphinois” heeft in goed ingelichte kringen te Vichy vernomen, dat het overbrengen van de regeering- Pétain naar Parijs dringend noodza kelijk is, omdat in bepaalde Parijsche kringen uitingen zijn waargenomen, die wijzen op een illoyale houding tegenover Pétain en zijn kabinet. Het is mogelijk, dat nog deze week een lid der regeering zich naar Parijs zal begeven om den toestand op te helderen. Bovendien beschouwt de regeering het noodzakelijk zich naar Parijs te begeven, daar dringende economische vraagstukken van Vichy uit moeilijk kunnen worden opgelost. De Fransche ministerraad is gis teravond te Vichy wederom bijeen geweest ter bespreking van commer cieel en economische vraagstukken. Minister Baudoin gaf aan de leden van de Kamercommissie van buiten landsche zaken een uiteenzetting van de Britsch-Fransche betrekkingen. dat Konoje in het begin zich zelf zal belasten met het ministerie van buitenlandsche zaken, totdat definitief opheldering is ver kregen omtrent de nieuwe richtlijnen der buitenlandsche politiek. Ook hoort men wat den post van minister van buitenlandsche zaken be treft, de namen van den vroegeren ambassadeur in Rome, Sjiratori en den vroegeren ambassadeur in Ber lijn, generaal Osjima noemen. Voor den post van minister van oor log, treden de generaals Tojo, Oemet- soe en Tada op den voorgrond. Als minister van marine worden behalve Yosjida, die tot dusverre die functie bekleedde, de admiraals Oikawa en Nasegawa gedoodverfd. Algemeen verwacht men van den nieuwen koers als eerste punt, dat deze zal streven naar een beëindiging Zij dient vóór alles een vernieuwingsbeweging te zyn Ter aanvulling van zijn verklaringen onlangs over het vraagstuk van de Nationale Concentratie afgelegd, heeft de persdezernent van het Rijkscom- missar iaat, de heer Janke, heden in de dagelijksche persconferentie nog eenige beschouwingen aan dit onderwerp ge wijd. Er is de laatste dagen, zoo zeide de heer Janke, zeer veel gesproken en ge schreven over Nationale Concentratie. Er is zeer veel drukinkt aan gewijd, zooveel zelfs, dat het van het goede teveel is geworden. Er bestaat over dit onderwerp ondanks de vele be schouwingen, welke er over gehouden zijn, toch veel onduidelijkheid en ver warring. De weg. die naar Nationaje Concentratie leiden moet, wordt nog niet helder onderscheiden. Ook is er te veel concurrentie tusschen de ver schillende concentratiepogingen, zoodat men geneigd is te zeggen, dat er wat concentratie in de concentratiebewe- gingen moet komen. Het spoorwegverkeer. De Fransche staatsspoorwegen heb ben in overeenstemming met de Duit sche bezettingsautoriteiten het trein verkeer Parijs-Toulon eenerzijds Parijs-Clermont Ferrand-Lyon ander zijds weer hersteld. Dit treinverkeer dient in de eerste plaats voor het herstel van het postverkeer tusschen beide zones. Het publiek kan van dit treinverkeer geen gebruik maken. van het Chineesche conflict en een vastberaden opheffen van den En- gelsch-Amerikaanschen politieken en economischen invloed op Tsjoengking. Konoje premier? Welingelichte kringen zijn, naar de „Tokio Nitsji Nitsji” meldt, van mee- ning, dat Prins Konoje alleen dan de functie van minister-president zal aan vaarden, wanneer de militairen zekere voorwaarden accepteeren. Daarmede wil Konoje een goede samenwerking met de militairen voor de toekomst verzekeren. Mocht de weermacht echter een afwijzende houding aannemen, dan zal Konoje de kabinetsformatie van de hand wijzen. Men zou dan evetueel een overgangskabinet moeten verwach ten. De luchtaanvallen op Gibraltar en Malta. Naar uit Algeciras en La Linea wordt gemeld, is het moeilijk te we ten te komen, welke schade de door onbekende vliegtuigen op Gibraltar ondernomen luchtaanvallen veroor zaakt hebben, doordat de Britsche autoriteiten strenge maatregelen heb ben genomen om te voorkomen, dat berichten het buitenland bereiken. Het is den havenarbeiders te Gibraltar on der bedreiging met zware straffen verboden, met de bevolking te spre ken over de uitwerking der aanvallen. Onder de bevolking neemt de zenuw achtigheid toe. Er is nog niets met zekerheid bekend van het lot der uit Marokko teruggekeerde geëvacueerde gezinnen, die, na een verblijf van vier dagen, naar een Engelsche kolonie gezonden zouden worden. Zondag hebben granaatscherven van het Engelsche afweergeschut, welke in de straten van La Linea terecht kwamen, schade veroorzaakt. Eenige menschen liepen hoofdwonden op. Ook gisterochtend heeft, naar de vlootcorrespondent van Stefani meldt, een Italiaansch vliegtuigeskader een verkenningsvlucht boven Malta ge maakt. Daarbij werden 2 Britsche ja gers neergehaald. Gisteravond heeft wederom een vreemd vliegtuig boven Gibraltar ge vlogen. Het werd door het Engelsche luchtafweergeschut beschoten. De Italiaansche operaties In een speciaal bericht van het Italiaansche leger worden de volgende bijzonderheden medegedeeld over het verloop van de Italiaansche oorlogs- operaties in de Middellandsche Zee, voornamelijk in de afgeloopen week. Van bijzondere beteekenis zijn de gegevens over de bedrijvigheid, die door het Italiaansche luchtwapen in het Westelijke en Oostelijke gebied van de Middellandsche Zee is ontwik keld, teneinde den terugtocht van de Engelsche eskaders naar Gibraltar en Alexandrië te belemmeren. Vol gens deze gegevens werd de vijand niet minder dan veertig maal aange vallen, waarbij de vijandelijke eska ders door vijftig bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, werden ge troffen en zichtbare schade opliepen. Tien vijandelijke jachtvliegtuigen werden neer geschoten. Uit ooggetui- geberichten, fotografische documen ten, de langzaamheid, waarmede de vijandelijke schepen zich op den terugtocht bewogen en het zwijgen van de vijandelijke luchtdoelartillerie blijkt met zekerheid, dat deze schade aanzienlijk is. Een torpedojager en een vrachtschip zijn, naar vaststaat, tot zinken gebracht. Twee slagsche pen, vier kruisers, twee vliegtuigmoe- derschepen en twee torpedojagers zwaar getroffen. Twaalf vliegtuigen zijn neergeschoten. Van de vliegtui gen aan boord van de vliegtuigmoe- derschepen zijn er ongeveer tien ver nield of beschadigd. Het staat onom- stootelijk vast, dat het slagschip „Hood” door drie bommen is ge troffen en wel de centrale plaats van de vuurleiding voor het zwaarste ge schut en in de meetkamer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 van een politieke eenheidsorgani satie, welke gesteund wordt door alle volkslagen zoowel als door de weermacht en het zakenleven. De vorming van een regeering, waar in de nieuwe politieke structuur haar eenheidsuitdrukking vindt. Uitvoering van de op grond van den veranderden toestand in de wereld noodzakelijk geworden bin nen- en buitenlandsch politieke hervormingen, gesteund op een eenheidspartij in den rijksdag. Lordgrootzegelbewaarder. markies Kido, die heden in zijn ambtswoning in het keizerlijke paleis in Tokio talrijke besprekingen heeft gevoerd met een grooten kring van personen, zal naar bekend wordt reeds hedenavond den keizer voorstellen prins Konoje te be lasten met de vorming van een kabi net. De keizer wordt vanmiddag te Tokio verwacht. Naar het schijnt wordt de grootste waarde gehecht aan de houding van het leger. Kringen, welke in contact staan met Konoje verzekeren, dat hij bereid is zich te belasten met de kabinetsforma tie. Prins Konoje de aangewezen man Het plotseling aftreden van het ka binet Yonai heeft in Tokio algemeene verrassing gewekt, ofschoon sinds lan gen tijd een reconstructie der regee ring werd verwacht. Men vermoedde, dat Yonai tenminste zou probeeren het huidige kabinet met nieuwe func tionarissen voor de portefeuilles van buitenlandsche zaken en oorlog voor- loopig bijeen te houden. Een dien overeenkomstig verzoek aan den mi nister van oorlog, Hata, zijn opvolger aan te wijzen, werd van de hand ge wezen, daar het leger niet in staat was een nieuwen minister aan te wij zen, waarop het geheele kabinet tot aftreden was gedwongen. Van officieele zijde verluidt, dat toen de minister van oorlog, Hata, in verband met den huidigen politieken toestand besloten had af te treden, Yonai besloot den keizer het ontslag aan te bieden van het geheele kabi net. In politieke kringen te Tokio, is men algemeen van opvatting, dat de eeni ge staatsman, die de moeilijke bin nen- en buitenlandsche politieke pro blemen van het oogenblik tot oplos sing kan brengen prins Konoje is. Men beschouwt de houding van het leger en de politieke partijen als beslissend zijn verwachte benoeming tot De politieke par- hebben zich uitgesproken ten de z.g. nieuwe politieke De betreffende verordening kent geen enkele uitzondering. Zij geldt tegen over iedereen. Overtredingen zullen dan ook van Duitsche zijde op geen enkele wijze worden geduid. De Italiaansche vliegers, die onge veer vijf uur over zee hebben gevlo gen, hebben het bewijs geleverd, dat de Middellandsche Zee voor de Ita liaansche luchtmacht een groot meer is geworden, waar zij vrijelijk kan opereer en en tot de verst verwijderde vijandelijke bases kan doordringen. De „Corriere della Sera” brengt naar voren, dat de luchtaanval op de installaties van Haifa, afgezien van het ernstige moreele effect, een op merkelijke verzwakking teweegbrengt van de Britsche militaire organisatie in Palestina en Egypte. De voorzie ning belemmeren van vloeibare brand stoffen voor de Engelsch-Indische troepen, die optreden tegen onze gren zen in Libye, beteekent al hun strijd kracht vernielen, zoo schrijft het blad, dat verder wijst op het belang van de bezetting door de Italianen van het gebied rond Dolo in Afrika, waardoor de volgende operaties aan de grens van Kenya gemakkelijker worden. Engeland als ingesloten vesting Op grond van berichten van uit Londen aangekomen diplomaten van neutrale mogendheden ontwerpt de „Popolo di Roma” vandaag een beeld van de op het oogenblik in Engeland heerschende toestanden. Een Nationale Concentratie zal uit het gedachtenleven van het Neder- landsche volk zelf moeten voort komen en zal door Nederlanders tot stand moeten worden gebracht. Toch is het niet overbodig, zoo zeide de heer Janke, dat van deze zijde nu en dan een duidelijk woord wordt gesproken om te voor komen, dat zekere lieden domheden begaan- Nogmaals, een Nationale Concentratie is niet te bereiken door vast te houden aan verouder de begrippen. Dit geldt ook voor den staatsvorm. Het is niet in het belang van het Nederlandsche volk, dat men over hel vraagstuk van staatsvorm em monarchie lange debatten houdt of dat men zelfs pogingen tot Nationale Coo> eentratie van deze punten afhan kelijk stelt. Geen wapens dragen en geen wapens in huis! Bij herhaling is reeds gebleken, dat de Duitsche autoriteiten hier te lande zich scherp stellen tegenover het ple gen van wanordelijkheden en tegen over pogingen rust en orde te versto ren, van welke zijde deze ook onderno men worden. Aansluitend op hetgeen wij gisteren reeds hierover schreven, zijn de mede- deelingen heden op de dagelijksche persconferentie gedaan met betrekking tot de verordening, welke deze ma terie regelt. Op den dag der bezetting werd on middellijk het verbod uitgevaardigd wapens te dragen of zelfs ook maar wapens in huis te hebben. Dit verbod is nog steeds ten volle van kracht. Controleschepen verdwijnen. Spaansche visschers, die in Valen cia teruggekeerd zijn, melden, dat de Engelsche controleschepen dagelijks meer verdwijnen uit de Middelland sche Zee en dat in plaats daarvan een druk verkeer van Italiaansche ver kenningsvliegtuigen is begonnen. Ter wijl eenige weken geleden de Engel sche controle nog in den scherpsten vorm ten uitvoer werd gelegd, hebben de controleschepen zich thans in de havens teruggetrokken, daar zij lucht aanvallen vreezen. voor minister-president. tijen gunste van structuur. Met is duidelijk, dat lieden, die mee nen bewegingen te kunnen organisee- ren, waarin langs omwegen of onder ander etiket oude idealen worden na gestreefd, zich op een doodloopenden weg bevinden. De praktische resultaten, tot nu toe door dergelijke concentratiebewegingen bereikt, strekken wel tot bewijs van het voorgaande. Men kan vaststellen, dat de Nationale Concentratie, waarop breede kringen in het volk blijkbaar hebben gehoopt en waarnaar zij ver hangend uitgezien hebben, daarom niet tot stand gekomen is, omdat de initiatiefnemers geprobeerd hebben reëele feiten te omzeilen en oude paardjes van stal hebben gehaald. Het vliegtuigmoederschip ,,Ark Royal” is door een bom getroffen, waardoor het aan den rechter- boeg uitstekende gedeelte van zijn vliegtuigbaan werd vernield en zeven vliegtuigen werden vernie tigd. Het vliegtuigmoederschip Eagle” vertoont aan den boeg een groote scheur in den scheepswand. Uit het bericht met de bijzonder heden van den zeeslag blijkt, dat het vuur van de Italiaansche slagschepen Cesare” en Cavour”, op een af stand van 2600 meter werd geopend en snel op het doel werd gericht, zoodat verschillende treffers konden worden waargenomen. Een van de vijandelijke schepen helde sterk voor over en staakte het vuren. Ook het vuren van den vijand was goed ge richt, want een 38,1 centimeter gra naat heeft een Italiaansch slagschip midden op het dek in de buurt van een schoorsteen getroffen. Hierdoor v-erd het Italiaansche slagschip ech- er niet gehinderd het vuren met on- ermmderde snelheid voort te zetten, aar geen vitaal deel was getroffen. Het bombardement van fa^ne^tCitle corresP°ndent van Ste- Italiaanq h bijzonderheden over den schen tni 1 na’ dle door de Engel en luchth een Zeer belangrijke vloot- ste netr TS1S gernaaI<t *s en het groot- Middel- dernnrv,» Ue aanval werd on- stegen van d? kï” vlie«tui8en- °P«e' zee 7ii ^>ases in de Egeische Engelsch erden’ z°odra zij door de tscho^" °P«emerkt werden, hevig langs de kusT 3’ het afweer«eschut de stad k ^St en op de heuvels, welke gonnen ^^en. Niettemin be- dement en stelde veld en de r— Plaats bereikt brand brak i U1C ziph /-v i °P het vliegveld bevonden, °P om den stryd aan te binden, middam iden de Italianen, die on- tenlt Uk na het werpen der bommen terug eerden’ niet bereiken. Op den Itaij Weg bonden de bemanningen der king33080*16 vliegtuigen de uitwer- g ïan bet bombardement rustiger braPj aan- Zü constateerden, dat de reund *n de petroleum-voorraden een HetSacat*^en omvang had aangenomen m succes van den aanval is onder een gevol« van bet feit, dat de adn< scben verrast waren. De Britsche Haiflraliteit Was er van overtuigd, dat omrA n'et kon wordrn aangevallen, Va '?et.op aanzienlijken afstand e Italiaansche luchtbases ligt. Aangezien de ontbinding van de meeste partijen reeds is geschied en de ontbinding van de Minseito, de grootste partij, binnenkort verwacht wordt, houdt men de vorming van een politieke eenheidsorganisatie, aan welker hoofd Konoje voor ophanden. Men verwacht, Het belangrijkste in deze materie is, dat niet voldoende begrepen wordt, dat een concentratiebe- weging tevens een vernieuwings beweging moet zijn. In veel hoof den heerscht hieromtrent misver stand. Er is een geneigdheid om reëele feiten te ontwijken en een afkeer om den werkelijken toe stand onder oogen te zien. Het is verkeerd te probeeren over de vaststaande feitelijkheden heen te praten. Men moet niet trachten ontwikkelingen, welke haar loop genomen hebben, op papier of in redevoeringen ongedaan te maken. Dit zou beteekenen, dat men de klok terug wilde zetten en zulk een poging zou bij voorbaat tot misluk king zijn gedoemd. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode- ”lad 4 zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. COURANT HAAGSCIIE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1