OPRUIMING bij SCHÖNBERG DE OORLOG IN DE LUCHT De kabinetscrisis in Japan Bij Schönberg koopt U zooals altijd vertrouwd en voordeelig Witte de Withstr. Sa van en China’s wapeninvoerwegen Duitschland’s toekomst beeld van de wereld De democratische partijdag Speciale gerechtshoven in Engeland EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 17 JULI 1940 naar de van ouds bekende en weer nu om van Scherp Chineesch protest ROEMENIE. VEREENIGDE STATEN. is BELGIE. De verliezen. De mijnramp te Sonman den Stijging der prijzen honan DUITSCHLAND T B E BR. petroleumvelden te controleeren. NOORWEGEN. SIAM ITALIË. Engelsche plannen voor Angel saksische statengemeenschap Gebrek aan volleerde piloten in Engeland De kwestie van Roosevelt’s candidatuur een te koopen. De lukrake Engelsche bom bardementen. Het Duitsche toekomstbeeld van de wereld berust op een innerlijk ver sterkt en tot vrede gebracht Euro- De ontploffing in de kolenmijn te Son man (Pennsylvanië) heeft in totaal 63 slachtoffers geëischt. Vervolg van le pag. De Engelsche houding inzake de transporten via Burma En de naar Bij Tegenspraak van Huil. Minister Huil heeft gisteren opnieuw tegengesproken, dat hij solliciteert naar den post van president of vice- president der Vereenigde Staten. Een verklaring van minister Huil [o E n'g kanton V INDO-CHINA Binnenkort zal te Rome een Zweed- sche delegatie, bestaande uit personen uit politieke en economische kringen, aankomen voor het voeren van bespre kingen over uitbreiding van het Ita- liaansch-Zweedsche handelsverkeer. 8 JEN Is# der kinderen naar overzeesche lan- had uitgesteld, tot de toestand ter het mogelijk zou maken, dat men voldoende escorteschepen ter beschik king zou grondige nog den over Het D.N.B. meldt uit Brussel Naar van goed ingelichte zijde verluidt, heeft de leider der rexisten, Leon De- grelle, die naar Frankrijk was gevoerd, het contact met zijn partij weer her steld. Gouverneur-generaal dr. Frank heeft voor het' gebied van het gouvemement- generaal Polen een bijzonderen com missaris voor de petroleum-industrie aangewezen Deze commissaris heeft tot taak de productie en de verwerking in de Poel- sche De Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, Bullitt, is gisteren met het clippervliegtuig uit Lissabon naar New York vertrokken. Vóór zijn ver trek heeft hij aan het blad „Diario de Noticias” verklaard, dat hij telefonisch met Roosevelt heeft gesproken. Deze zal hem direct na aankomst in het Witte Huis ontvangen. Op een vraag antwoordde Bullitt, dat de bezetting van Parijs door de Duitsche troepen zonder bloedvergieten was geschied. Voor hij uit Parijs was vertrokken, had de Duitsche delegatie hem een be leefdheidsbezoek op de ambassade ge bracht. Voorts sprak Bullitt het gerucht tegen, dat hij het voornemen zou heb ben de Amerikaansche ambassade bij de Fransche regeering in de toekomst naar Madrid over te brengen. Zijn reis naar de Vereenigde Staten heeft uit sluitend ten doel Roosevelt op de hoog te te stellen van den toestand in Europa. Volgens de „New York Times” zal Bullitt zjjn functie van ambassa deur bij de regeering-Pétain niet her vatten. Uit Londen werd op 14 Juli gemeld, aldus het D.N.B., dat de aanval van de Royal Air Force op Emden, in nacht van 12 op 13 Juli, buitengewoon veel succes zou hebben gehad. Petro- leumopslagplaatsen, fabrieken en pak huizen zouden hevig zijn gebombar deerd. Het zou gemakkelijk zijn ge weest om deze doelen te herkennen, daar het zicht buitengewoon goed was. Van Duitsche zijde wordt hiertegenover vastgesteld, dat in werkelijkheid 40 bommen boven Emden zijn neergewor pen. Daardoor zijn slechts twee woon huizen verwoest en verschillende be schadigd. Er zijn vijf burgers gedood en 16 gewond. Profiteert nog van de gelegenheid Costuum ZONDER STAMKAART De universiteit van Princeton in New Jersey heeft volgens de „New York Times” op 12 Juli tot den Volkenbond de formeele uitnoodiging gericht voor den duur van den oorlog zijn bureaux naar Princeton over te brengen. Het blad schrijft dat de uitnoodiging klaar blijkelijk met voorkennis van de regee- ririg der Vereenigde Staten is gedaan. Volgens een mededeeling van de uni versiteit is nog geen antwoord van den Volkenbond ontvangen. zoover gevorderd, dat een versterkte telefoondienst in bedrijf kon worden genomen, waarbij de overheidsdien sten. de ziekenhuizen en de verkeers ondernemingen zijn aangesloten. Het opruimingswerk op de waterwe gen is thans zoover gevorderd, dat de beide voornaamste bassins van de ha ven van Brussel voor kleine schepen weer toegankelijk zijn. haF Aanvullende begrooting In het Lagerhuis heeft de lord groot zegelbewaarder Attlee medegedeeld, dat dc minister van financiën pas vol gende week Dinsdag zijn aanvullende begrooting zal indienen. Attlee over de vloot Attlee beeft voorts verklaard, dat de regeering haar plan voor het overbren gen den zee Tegenover beweringen der Engelsche propaganda, volgens welke de Duitsche verliezen aan vliegtuigen in den tijd van 23 Juni tot 12 Juli in een verhou ding van vijf tot één of zelfs van zes tot één staan tot de Engelsche verlie zen, constateert de Duitsche pers: In de genoemde tijdruimte verloor, vol gens de legerberichten, het Britsche luchtwapen 223 vliegtuigen terwijl 47 Duitsche toestellen als vermist of ver loren opgegeven werden. tOEMGTsjW dagen een formeele geven. Wanneer de regeld zijn, zal China wapeninvoerweg van Rusland e- De toenemende duurte in Engeland blijkt uit het gisteren gepubliceerde indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud. De stand van dit cijfer op 1 Juli toont een stijging tegenover 1 Juni met 3 procent. De kosten der levensmiddelen alleen zijn sedert 1 Juni met ruim 6 procent gestegen. >2*^ HET TWEEDE GEDEELTE VAN Op den eersten dag van het demo cratische partijcongres te Chicago heb ben, zooals gebruikelijk, de secretaris generaal der partij en de voorloopige congresvoorzitter redevoeringen ge houden. Beide sprekers noemden Roo sevelt niet met name. Vele gedele geerden hebben daaruit opgemaakt, dat Roosevelt toch nog van een can didatuur heeft afgezien en daarom den wensch te kennen heeft gegeven niet genoemd te worden. Anderen zijn van meening, dat men hier te doen heeft met een nieuwe etappe in Roosevelt’s plan de campagne volgens hetwelk hij zich niet door politici van beroep, maar pas bij het partijcongres door de massa der gedelegeerden naar vo ren wil laten brengen. Het „Hamb. Fremdenbl.” houdt zich in een artikel met als opschrift ..Fede ral Union” bezig met de Engelsche plannen voor een Angelsaksische sta tengemeenschap. In dit artikel wordt o. a. het volgende gezegd „Terwijl Churchill praat, zwijgt Duitschland. De strategische, politieke en economische voorwaarden voor den eindstrijd tusschen Duitschland en Groot-Brittannië, zijn voor Duitschland te gunstig dan dat wij aanleiding zou den hebben ons eenigerlei zorgen te maken over den afloop van den strijd. Het Engeland van Churchill bevindt zich in den kansloozen toestand. Van een man. die den reddenden sprong niet meer kan maken. Men vraagt zich af. welke, hoop Churchill nog is over gebleven men mag bovendien het ge gronde vermoeden koesteren, dat zijn grootsprekerij de uiting is van een wanhoop, die slechts verzacht schijnt door de buiten Europa liggende plan nen van een kaste van heerschers. wel ke in den geest steeds buiten Europa geleefd heeft. Wat Engeland ook bij den tegenwoordigen stand van zaken voor plannen beraamt, het kan slechts de mobilisatie van de buiten Europa liggende wereld tegen het Europeesche vasteland beteekenen. Het tweede doel is de eindelooze verlenging van den oorlogstoestand. Het is karakteristiek voor de verbanning van een wereld, die onderworpen is aan de politieke grond beginselen van de universeele gedachte der Engelschen. dat de Britsche poli tiek de oorspronkelijk Europeesche wor steling tusschen Duitschland en de Westelijke mogendheden tracht uit te breiden tot het terrein der wereldpoli tiek, nadat zij haar Europeesche posi ties heeft verloren. Het kan echter niet in het wezen der huidige ontwikkeling liggen, dat totale oorlogen worden ont ketend alleen om de machtsinstincten van verwaande rassen te bevredigen. Te Bern zijn omstreeks honderd leden van een twaalftal buitenlandsche legaties met een specialen diplomaten- trein uit België en Nederland aange komen. De Deensche gezantschappen te Brussel, den Haag en Oslo zullen met ingang van morgen worden opgeheven. Van dien dag af zullen de Deensche belangen in België, Nederland en Noor wegen door consulaire autoriteiten worden behartigd. De hierboven gepubliceerde kaart geeft China's wapeninvoerwegen weer, waar over het tot kort geleden beschikte. Door de bezetting van Loengtsjau door Japan, werd de spoorweg van deze plaats naar Hanoi (Fransch-Indo- China) afgesnedenIndo-China bleef toen nog wapens vervoeren via den spoorweg Hanoi naar Jünnan. Na de ineenstorting van Frankrijk waren ook de Franschen gedwongen dezen invoer- weg op te geven. Alleen bleef Zuid- China nog wapens betrekken via den Karavaanweg van Lasjio (Burma). Acht Amerikaansche kruisers, welke bij Hawaii lagen, hebben vergezeld van tien torpedojagers Pearl Harbour met onbekende bestemming verlaten. Intus- schen heeft ook een andere groep oor logsschepen, bestaande uit vier kruisers en een aantal torpedojagers, de slag schepen „Colorado” en „Nevada”, als mede een vliegtuigmoederschip. Pearl Harbour in Zuidoostelijke richting naar het eiland Maui verlaten. hebben. Er is echter een wijziging ingetreden door de verliezen aan scheepsruimte en wegvallen van een groot deel Fransche vloot, standigheden vloot in de nationale Daarvoor De werkzaamheden voor de slechting van den ouden vestinggordel van Ant werpen, waarmee eenigen tijd geleden is begonnen, vinden ongestoord voort gang. Een oppervlakte van 180 h.a. komt hierdoor vrij en zal worden ge bruikt voor het aanleggen van een grooten, modernen weg rondom de stad. De kosten hiervan worden ge schat op 165 millioen franc. Door deze werkzaamheden zullen 6000 arbei ders gedurende drie jaar aan het werk zijn. GEDENKSTEEN VOOR DE „BLOCHER”. Op het eiland Askenholmen bij Oscarsborg in de Oslofjord heeft de Duitsche marine een gedenksteen ont huld ter nagedachtenis aan den in deze omgeving gezonken kruiser Blücher. Het opschrift luidt: „Voor Führer en vaderland, Blücher, 9 April 1940”. Het herstel van het Biusselsche te lefoonnet, dat door de Engelschen op zinnelooze wijze is vernield, maakt goede vorderingen. De werkzaamheden, welke hiertoe zijn verricht door de Duitsche Rijkspost, zijn thans reeds Het D.N.B. meldt uit New York: Engeland schijnt reeds een zoodanig gebrek te heerschen aan volleerde vlie gers, dat de Britsche autoriteiten reeds Amerikaansche piloten uitnoodigen dienst te nemen bij het Engelsche luchtwapen. Gisteren zijn in de Ameri kaansche bladen met elkander in over eenstemming zijnde berichten uit Lon den verschenen, waarin met nauw keurige mededeeling van de plaatsen, waar men zich in Canada kan aanmel den, ervaren Amerikaansche vliegers worden gevraagd, liefst vliegers met minstens 250 vlieguren, om dienst te nemen bij het Engelsche luchtwapen. De vrijwilligers behoeven, volgens de „Herald Tribune” zelfs niet den eed van trouw aan de Britsche kroon af te leggen. Als bijzondere aantrekkelijk heid wordt zelfs de vorming van zelf standige Amerikaansche luchteskaders beloofd, ingeval voldoende Amerikanen zich aanmelden. Behalve piloten schijnt Engeland ook grondpersoneel en boord- telegrafisten dringend noodig te heb ben, want bovengenoemde oproep ook tot deze categorieën gericht. Een mededeeling van Roosevelt. President Roosevelt heeft even na middernacht het partijcongres door senator Barkley doen mededeelen, dat hij noch den wensch, noch het voor nemen heeft om zich eigener bewe ging wederom candidaat te stellen. Het staat echter allen gedelegeerden, op wie hij niet den geringsten druk heeft uitgeoefend, vrij om voor eiken candidaat, dien zij willen, te stem men. Deze verklaring van Roosevelt wordt over het algemeen aldus uit gelegd, dat de president alleen can didaat zou willen worden gesteld door een spontaan besluit van den partijdag. Wij behooren niet tot de lieden, die het Britsche rijk nog eenige toekomst voorspellen, wanneer het moederland in den strijd, welke zijn misdadige lei ding heeft uitgelokt, door de leiding zou worden opgegeven. Wij volgen echter met belangstelling, hoe de Engelsche kaste van heerschers ook in het uur van haar grootste wan hoop haar oude spel trouw blijft, dat steeds er in bestaan heeft jonge deel nemers te winnen voor de door haar geleide Britsche Wereldfirma. Datgene, wat de aanhangers van de Angelsak sische staten-gemeenschap van de Amerikanen verwachten, is het afzien van hun eigen Monroeleer, zooals zij pas kort geleden door Roosevelt is uit gelegd. De Engelsche vlucht naar Ame rika zou in ieder geval een noodsprong beteekenen en geschikt zijn het Ameri kaansche vasteland verwikkelingen te bezorgen, welke het vermijden wil. Men zal zich buiten Europa met de gedachte vertrouwd moeten maken, dat Europa aanstuurt op dezelfde wetma tigheid, waarmede het Amerika van de Monroeleer gelukt is, een vreedzame wereldpositie te veroveren. De Duitsche strijd tegen de Westelij ke mogendheden is van het begin af niet het eigenlijke doel geweest, doch hij wil de periode van een economi- schen opbloei van het continent openen, welke op den duur voor de Vereenigde Staten en de Zuidamerikaansche repu blikeinen veel belangwekkénder zal zijn dan de wereldpolitieke hersenschimmen van die Engelsche leidende klasse, welke den oorlog reeds thans verloren heeft en nooit heeft gestreefd naar een echten universeelen vrede van recht vaardigheid naar alle kanten. In ieder geval staat vast, dat tot dusver slechts 850 van de 1094 gede legeerden zich verbonden hebben voor Roosevelt’s candidatuur te stemmen. De minister van P.T.T., Farley, hield een soort afscheidsrede, die werd uit gelegd als een aankondiging, dat hij bij een derde candidatuur van Roose velt als secretarisgeneraal en leider van de verkiezingscampagne, zou af treden. De voorzitter, Bankhead, oogstte een grooten en spontanen bij val toen hij plechtig verklaarde, dat de partij het zenden van troepen naar Europa niet zal toelaten, doch zich zal beperken tot de verdediging van het Westelijk halfrond. De eerste dag bood overigens geen duidelijk beeld van de ontwikkeling van het congres. De Engelsche verliezen ter zee De Duitsche pers houdt zich bezig met de mededeeling van de Britsche admiraliteit, volgens welke in de week van 1 tot 7 Juli 22 schepen met een totale tonnage van 114,137 bruto regis terton verloren zijn gegaan door luchtaanvallen en duikbooten. De „Völkischer Beobachter” schrijft: hoe het gesteld is met der gelijke publicaties, weten wij voldoen de. Londen bekent steeds maar een zeker gedeelte van de werkelijke ver liezen. De rest verdwijnt in de be kende bureaulade van Churchill. De wereld en ook het Engelsche volk zijn nu al lang achter deze tactiek gekomen. Men hecht aan de getallen- acrobatiek van Churchill, die alle klippen, waarop zij zou kunnen stran den, door middelen van percentage- berekeningen omzeilt, geen verdere beteekenis. Veel meer aandacht ver dient zijn elegische constateering, dat de verliezen ter zee afhankelijk zijn van het aantal in den strijd geworpen duikbooten en de hevigheid en veel vuldigheid der luchtaanvallen, aangezien de Duitschers thans Fransche kusten bezetten kan men dergelijke aanvallen vaker verwach ten. Churchill is dus met voorberei ding bezig, want mettertijd kan hij ook door zijn gedeeltelijke bekente nissen de steeds aanzienlijker worden de verliezen niet langer verbloemen. Het Chineesche departement van buitenlandsche zaken publiceert een scherp protest, dat gericht is tegen de toegeeflijke houding van Groot-Brit- tannië ten opzichte van den Japan- schen eisch tot stopzetting der leveran ties aan Tsjoengking via Burma. Het besluit van de Britsche regeering wordt onvriendelijk en tevens onwettig ge noemd, aangezien het de vijanden van China steunt. Japan heeft het recht niet om dergelijke eischen te stellen aan een neutraal land. Wanneer echter dit neutrale land aan een dergelijken eisch toegeeft, ontdoet het zich zelf van de neutraliteit. Tenslotte wordt in het protest verklaard, dat het onjuist is te gelooven, dat China zich thans gedwongen zal zien om vrede te vragen. Reuter seint uit Washington Staats secretaris Huil heeft tegenover Ame rikaansche journalisten verklaard, dat de Vereenigde Staten hun politiek van onafhankelijkheid in het Verre Oosten zullen voortzetten. Op de vraag, wat de houding van Amerika is ten aanzien van de berich ten, dat de Britsche regeering op ver zoek van Japan het vervoer van be paalde goederen naar China over Bur ma tijdelijk zal verbieden, verklaarde HuilDe regeering der Vereenigde Staten heeft er een wettig belang bij, dat overal ter wereld de belangrijke handelsaders open blijven. Zij be schouwt den bedoelden maatregel, wanneer hij tot uitvoering zou worden gebracht, evenals de reeds plaats gehad hebbende sluiting van de route over Fransch-Indo-China als een „onge rechtvaardigde oprichting van hinder palen voor den wereldhandel”. Aanbod van Princeton aan den Volkenbond l s 2 V 7 INDiÉ 4? Fransche demonstratie te Belgrado Een zekere teekening in de buiten landsche politiek van Zuid-Slavië, al dus de „Berl. Börsenztg.”, blijkt op nieuw uit het feit, dat de Fransche gezant in Belgrado met behulp van een bepaald Zuidslavisch publiek den vorigen Zondag een gebaar heeft kun nen maken, welks beteekenis door een ieder is begrepen. De gezant, die be kend staat als in zijn hart een aan hanger van de Gaulle, verplaatste voor de eerste maal de viering van den 14en Juli van het gezantschap naar het Fransche soldatenkerkhof. Bij deze plechtigheid kon hij o.m. hooggeplaats te Zuidslavische officieren, verder tal rijke politieke en maatschappelijke persoonlijkheden met een anti-Duitsch verleden begroeten, terwijl hij zich de monstratief door hen liet condoleeren. In de bekende anti-Duitsche kringen was voor deelneming aan deze betoo- ging propaganda gemaakt. De aanwe zigheid van den steeds nug in Belgra do gedulden voormal igen Poolschen ge zant stelde de beteekenis van deze geste in het licht. Deze gebeurtenis behoort, tezamen met zekere onvriendelijkheden tegen over een Duitsche demonstratie, tot de voorvallen, die men niet door ze te bagatelliseeren kan voorstellen als zonder belang. Ongetwijfeld zijn er in Zuid-Slavië voldoende kringen en out siders, die zich ondanks de duidelijke taal der Europeesche feiten naar alle mogelijke richtingen overgeven aan zekere speculaties. De Zuidslavische begeleidende verschijnselen bij de on gepaste demonstratie van den Fran schen gezant zijn, zoo besluit de „Bör senztg.”, in Berlijn niet onopgemerkt gebleven. pa. te midden van een wereld, waarin zich volgens het voorbeeld van de Vereenigde Staten andere groote gebieden met dezelfde taken voor den vrede en welstand reeds gevormd hebben. Het Engelsche beeld van de wereld echter, dat reeds sedert het begin van dezen oorlog is openbaar gemaakt, doelt op de verdeeldheid van de aarde, zooals het vroeger de grootte van Groot-Brittannië door de verban ning van het Europeesche continent trachtte te waarborgen. Deze kwestie werd een brandend vraagstuk tusschen Japan en Engeland. Reeds zou Engeland toegegeven hebben den invoer van wapens via dezen weg stop te zetten, niettemin worden er tusschen Craigie en Arita nog druk besprekingen gevoerd aangaande deze kwestie, men zal hierover over cn e e mededeeling uit- kwestie zal ge- alleen i- Sinkiang óve’rblijven. Groote petroleumbrand te Ploesti In de petroleum-raffinaderij „Stan dard” te Ploesti (Roemenië) is Maan dag brand uitgebroken, veroorzaakt door een onvoorzichtigheid. De kraan van een reservoir voor ruwe olie was door nalatigheid open blijven staan. De gloeiende olie stroomde hierdoor naar buiten en vatte onmid dellijk vlam. De brandweer greep in en slaagde er in den brand na onge veer anderhalf uur te blusschen. Om liggende benzinereservoirs bleven onbeschadigd. De schade bedraagt ongeveer 5 millioen lei. De installa ties, waar de brand heeft gewoed, zullen eerst na 6 weken weer in be drijf kunnen worden genomen. Het Zweedsche blad ..Nya Dagligt Allehande” meldt uit Londen, dat vol gens het in het Lagerhuis ingediende opnieuw uitgebreide volmachtenont- werp. de regeering de bevoegdheid krijgt speciale gerechtshoven in te stellen, niet alleen in het geval van een vijandelijken inval in Engeland, doch ook dan, wanneer de militaire toestand dit eischt. De „News Chro nicle” levert kritiek op dit nieuwe ont werp. dat de regeering het recht geeft hel geheele land onder oorlogsrecht te plaatsen en alle grondwettelijke rech ten terzijde te stellen. Het volk heeft een waarborg noodig voor de mogelijk heid, dat de regeering tegen de belan gen van de natie handelt. De „Göteborgs Handelstidning” meldt uit Londen, dat de nieuwe verordening tegen personen, die door mededeelin- gen of beweringen onrust zouden kun nen verwekken, door de Engelsche rechtsgeleerden zeer gecritiseerd wordt. Een vooraanstaand jurist veroordeelt de verordening als absurd. Iedere on schuldige, aldus zegt hij, kan door deze verordening voor den rechter ge bracht worden. De geheele Engelsche pers eischt, dat de regeering alle aluminiumvoor- raden in beslag zal nemen, resp. bij de industrieelen zal opkoopen. Lord Beaverbrook heeft hierop geantwoord, dat hij eerst het resultaat van de vrij willige inzameling van aluminium wil afwachten. scheepsruimte en het van een groot deel der In de bestaande om heeft de geheele Britsche eerste plaats de taak, de veiligheid te waarborgen, moeten alle andere over wegingen wijken. /V In <n 4 LOj. KAli o .j, SZ ET SJWA tsjoi iKJnn KWANGS! NANNING r N' BIJZONDERE COMMISSARIS VOOR DE PETROLEUM-INDUSTRIE IN POLEN. HERSTELWERKZAAMHEDEN TE BRUSSEL. LANTSJAu XANlOt 'IKAU, ‘NJAIA Karavaanweg van, OEROEMTSJ! (Stntoang) TSJENGTOE. HANOI iWElLIN^K \jAPANSCHE BEZETTING HOOFDVERBINOINGSWEGEN SPOORWEGEN SPOORWEGEN IN AANLEG tINVOERWEGEN VAN WAPENS ■f» VERDEEL CENTRA VAN WAPENS KM. 100 200 300 400 500 fSJANGS. 1 iNAlN. SIAN DE Z WEEDSCH—ITALIAANSCHE HANDEL. LEON DEGRELLE. BULLITT NAAR AMERIKA VERTROKKEN. r—j i.binees'che zee W 0 PAKHQjz 1 NNA Van Vrijdagmorgen 9.30 uur af vertoont CINEAC Nég spannender, nég sensationeeler dan deel I VERSPREIDE BERICHTEN. AMERIKAANSCHE VLOOTBEWEGING. SLECHTING VAN DE VESTING ANTWERPEN. LASjOO^ TS JOENGK INGS/

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2