Japan koers nieuwe CINEAC 10 in y' ENGELAND’S POSITIE IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE Het reizen van Duitsche soldaten door Zweden ||®m De en Reorganisatie der buitenlandsche politiek sterke bewapening Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. PrinSBStr. 86 OOK VOOR JUWEELENI h r VA M X Eerste verlieslost der Italiaansche marine wapenleveranties via Burma voorloopig stopgezet I - te- EERSTE BLAD, PAGINA 2 TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JULI 1940 RECLAMES. Geen sprake van interventie Duitsche ROEMENIE. TEEKENFILM JOURNAAL Een tumult. VEREENIGDE STATEN. Protest neu- Prins Konoye. De nieuwe ministers. ZWEDEN. DUITSCHLAND voorzitter Nadere ZUID-SLAVIE. Noodweer richt groote schade aan BELGIE. de ONDERWIJS EN KERK is electrische con een laatste deel SPANJE. Franco spreekt te Madrid dat het hulpoorlogsschip (13.241 br.t.) op 10 Juni pu- de De opdracht aan Konoje tot vorming van een kabinet, wordt in de geheele Japansche pers ten zeerste toegejuicht. Alle bladen publiceeren uitvoerige be richten over de eerste besprekingen van Konoje. bij uitstek geschikte gelegenheid om de Chineesche kwestie op te lossen, onge bruikt voorbij laat gaan. Zou het daar om niet raadzaam zijn, dat de eerste minister aftreedt, om de invoering van een nieuwe politieke structuur mogelijk te maken Yonai zou een nieuwe politieke struc tuur als niet noodzakelijk gekenmerkt hebben en de eischen van Hata hebben afgewezen. Deze heeft hierop zijn ont slag aangeboden en dit weer heeft ten slotte geleid tot het aftreden der geheele regeering. Duitsche onderscheiding. De Führer heeft generaal Franco, op den Spaanschen nationalen feestdag, het grootkruis in de orde van den Duit- schen adelaar in goud verleend en te gelijkertijd het hoofd van den Spaan schen staat telegrafisch zijn gelukwen- schen met den nationalen feestdag doen toekomen. De is Prins Konoje heeft tegenover Japansche journalisten verklaard, dat het kabinet- Yonai als gevolg van de tegenstellingen tusschen de weermacht en het departe ment van buitenlandsche zaken is af getreden. Hij zal daarom een conferen tie beleggen met de ministers van oor log. Het van nieuwe politieke richtlijnen, voorname lijk echter op eventueele veranderingen in de buitenlandsche politiek. Voorwaar de hiertoe is echter de absolute over eenstemming tusschen leger, marine en buitenlandsche politiek, want anders is iedere staatsleiding onmogelijk, die hij, Konoje, een onafhankelijk karakter wil geven. Weer vreemde vliegtuigen boven Gibraltar Het D.N.B. meldt uit Algeciras, dat gisteren opnieuw vreemde vliegtuigen boven Gibraltar hebben gevlogen. De vliegers wierpen echter geen bommen neer, doch vlogen, toen het Engelsche luchtafweergeschut in actie kwam, weg in de richting van Fransch-Marokko. opgesteld, waarop staatsvijanden de Beschadigde Britsche kruiser hersteld Officieel wordt te Londen medege deeld, dat een Britsche kruiser op 8 Juli tijdens het gevecht met de Itali- aansche vloot, door een luchtaanval is beschadigd. De kruiser is thans weer gereed voor den dienst. Het Italiaansche hoofdkwartier bliceert de eerste verlieslijst van Italiaansche marine bij den strijd tegen Frankrijk en Engeland. De lijst bevat de namen van 149 gewonden en 322 dooden, waarbij 3 leden van het burger personeel moeten worden opgeteld. Verdwenen zijn 283 militairen en een lid van het burgerpersoneel Naar Domei meldt, blijft vice-admi- raal Yosjida definitief ook in het kabi- net-Konoje in functie als minister van marine, terwijl Matsoeoka, tot dusverre resident van de Zuidmandsjoerijsche spoorlijn, benoemd zal worden tot mi nister van buitenlandsche zaken. Op grond van een conferentie der legerlei ders is luitenant-generaal Eiki Tojo aangewezen als minister van oorlog. Verklaring van Tsjang kai sjek. Maarschalk Tsjang kai sjek heeft in een verklaring zijn opvatting weer gegeven over de Britsch-Japansche on- derhandelingen over de oorlogstrans- porten via Burma en over het vraag stuk van het sluiten van een vrede tus schen China en Japan. De houding van Groot-Brittannie, al dus verklaarde hij, beteekent in de praktijk een ondersteuning van Japan. Hierdoor zal Groot-Brittannië niet al leen zijn vriendschap met China doen verdwijnen, doch ook zijn eigen positie in het verre Oosten prijsgeven. Indien Groot-Brittannië hoopt door het sluiten van den weg via Burma den oorlog in het verre Oosten te kunnen bekor ten, dan zal het slechts het tegepdel bereiken. Zoolang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de ongeschondenheid van zijn grondge bied niet heeft bereikt, zal het de wa pens niet neerleggen. Britsch hulpoorlogsschip gezonken De Britsche admiraliteit deelt mede, Van Dyck onder de Noorsche kust tot zinken is gebracht. lende zaken met Teen Engeland doortocht voor Gisteren heeft zich in de turbine- afdeeling van de electrische centrale te Galatz een hevige ontploffing voor gedaan. Vijf arbeiders werden ge dood. Een groot gedeelte van de fa briek werd zwaar beschadigd. Over de oorzaak is niets bekend. De stad houder van Galatz heeft in een offi- cieele verklaring medegedeeld, dat hij alle mogelijke maatregelen zal n*» men, teneinde de door den aanslag in gevaar gebrachte stroomvoorziening der stad voortgang te doen vinden. Een brief van Hata aan Yonai. In verband met het aftreden van het kabinet-Yonai, wordt veel aandacht ge schonken aan een brief van den minister van oorlog, Hata, die deze op 14 dezer aan Yonai heeft gericht en die thans wordt gepubliceerd. In dezen brief zegt Hata „De wereld maakt tegenwoordig een fundamenteele verandering door. Daar om moet alle aandacht worden geschon ken aan de maatregelen, die noodig zijn voor het voeren van den oorlog en voor de vernieuwing van de buitenlandsche politiek. De regeering echter blijft wer keloos en maakt den indruk, dat zij de Een verklaring van Konoje Prins Konoje, de kabinetsformateur, heeft in een interview met de „Toki Asahi Sjimbocn” verklaard, dat hi„ geen haast heeft met de vorming van een nieuw kabinet. Het is de taak van het nieuwe kabinet, de Ja pansche buitenlandsche politiek te reorgan seeren en een sterke be wapening uit te voeren. NOORWEGEN. Radiotoespraak van den componist Sin ding De bekende Noorsche componist Christian Sinding heeft een radiotoe spraak over de Duitsch-Noorsche be trekkingen gehouden, die sterk de aan dacht heeft getrokken. ..Wij moeten”, aldus Sinding, „op goeden voet met Duitschland staan, want Duitschland heeft de jeugd, en de jeugd behoort Geref. Kerken. De heeren F. Mul te Amersfoort, R. H. Bremmer te de Bilt en T. Veldman te Utrecht, allen cand. aan de Theol. Hooge- school te Kampen, zijn resp, door de clas ses Amersfoort enU trecht praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard lu de Geref. Kerken. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Franeker de heer J. Vis ser, cand. te Rotterdam. marine en buitenlandsche zaken, resultaat van deze conferentie zal beslissenden invloed zijn op de van den Amerikaanschen zeemansbond De Amerikaansche zeemansbond heeft in een telegram aan den minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, ertegen geprotesteerd, dat de Canadee- sche autoriteiten in de havens aan de Westkust en van de groote meren de Amerikaansche staatsburgers van bui tenlandsche afkomst van de Ameri kaansche schepen halen. De bond ver langt, dat de regeering der Vereenigde Staten maatregelen neemt tot bescher ming van zijn leden. Te New York is gisteren het Engel sche stoomschip „Eastern Prince” aan gekomen met 52 millioen dollar goud van de Bank van Engeland aan boord. Voigens de „New York Herald Tri bune” ligt thans voor 1.75 milliard dollar aan buitenlandsch goud in de kelders van de Federal Reserve bank. Misplaatste interventie van Amerika De woordvoerder van het Japansche departement van marine heeft de ver klaring van Cordell Hull, waarin cri- tiek werd geleverd op de regelin schen Japan, Engeland en Frankrijk over het goederenverkeer door Bur ma, bestempeld als „misplaatste in terventie”. Japan heeft in het belang zijner strategie aan Groot-Brittannië en Frankrijk verzocht een einde te maken aan het transport van wapen- materiaal voor Tsjang kai sjek. Als derde partij heeft de regeering der Vereenigde Staten hier niets mee te maken. Op de vraag van een Amerikaan- seben correspondent, of de politiek van Japan zal worden beïnvloed door de verklaring van Huil, ant woordde de woordvoerder in orrtkennenden zin. Hij zeide voorts, dat de Engelsch-Ja- pansche regeling niet geheel en al be vredigend is. De komende maanden vallen in den regentijd en het is niet te verwachten, dat het vervoer door Burma dan omvangrijk zal zijn, doch de woordvoerder sprak de hoop uit, dat ook nadien, wanneer de mogelijk heden voor het verkeer weer zuilen toenemen, niettemin tegen het trans port van oorlogsmateriaal zal worden opgetreden. deel van de woestijn bij de Libysche grens, waar zij het hoofd moeten bie den aan een sterken Italiaanschen druk. Ter gelegenheid van de overhandi ging van het grootkruis van den Heili gen Ferdinand aan generaal Franco, heeft deze te Madrid een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat Spanje de groote taak van het scheppen van het Spaansche imperium nog wacht. Daarbij is het, naar hij zeide, noodig, dat de eenheid van het land verder ge consolideerd wordt en dat de missie van Spanje, het mandaat over Gibral tar over te nemen, niet vergeten wordt. Ook de expansie in Afrika is voor Spanje een nationale plient. Generaal Franco herinnerde nog maals aan de groote gevechten van den burgeroorlog en besloot zijn toespraak met een opwekking tot nauwe samen werking tusschen alle Spanjaarden. dragen. Gehoopt wordt, dat op 15 Augustus een vaargeul vrijgemaakt zal zijn, opdat de belangrijke steenkool- transporten tusschen Luik en Antwer pen voor den herfst weer voortgang zouden kunnen vinden. Tijdens den veldtocht in België wer den van de 50 bruggen over het Albert- kanaal er 48 opgeblazen. Alle sluizen, voornamelijk die voor het schutten van groote schepen, zijn meer of min ernstig beschadigd. De herstelwerk zaamheden worden daarom met alle kracht ter hand genomen. De kanalen dienst heeft het weer bevaarbaar ma ken van afzonderlijke kanaalsectoren aan verscheidene groote firma’s opge- In verband met de voorlezing van het partijprogram, is het op het Con gres tot een groot tumult gekomen, toen afgevaardigde Ryan een voorstel indiende, dat gericht was tegen een derden ambtstermijn van Roosevelt. Senator Whee’er zag vervolgens af van zijn candidatuur voor het presi- den schap, aangezien het partijpro gram naar hij verklaarde, rekening hield met zijn wenschen ten opzichte van de buitenlandsche politiek, zoodat niets meer in den weg stond aan èen benoeming van Roosevelt. Japansche critiek op de verklaring van Huil. De verklaring van den Amerikaan schen minister van buitenlandsche za ken, Hull over het standpunt der Ver eenigde Staten ten aanzien van de af sluiting der toevoerwegen voor Tsjang kai sjek wordt door de Japansche bla den eenstemmig en in scherpen vorm als een inmenging in Japansche aan gelegenheden afgewezen. De „Tokio Asahi Sjimboen” verklaart, dat de aangelegenheid Amerika niets aangaat en ook niets uitstaande heeft met de door Huil genoemde beginselen van den vrijen handel. Japan kan een in menging der Vereenigde Staten in geen geval toelaten. De „Tokio Titsji-nitsji” meent, Jat het reeds gewoonte is ge worden, dat de Vereenigde Staten steeds tusschenbeide komen, wanneer Japan met andere mogendheden on derhandelt, terwijl de „Jomioeri Sjimboen” schrijft, dat Japan zich bij zijn uitgestippelde politiek ook niet door de Vereenigde Staten van de wijs zal laten brengen. De beperking van de leveranties heeft slechts betrekking op zekere groepen en heeft niets te maken met een algemeene verhinde ring van den handel, aldus de „Tsjoe- gai Sjogio Sjimpo”. Indien Amerika Tsjang kai sjek echter nog steeds wil steunen, dan is ieder verder woord overbodig. HET OPTREDEN VAN DE VEILIGHEIDS. POLITIE bijzonderheden worden be kend over de wijze van werken van de leiders der Belgische veiligheids politie en militaire gerechtshoven, die verantwoordelijk zijn voor het wegvoe ren en fusilleeren van zoogenaamde verdachten van alle nationaliteiten. Zoo bericht de „Soir”, dat de vroegere opperste militaire rechter, Ganshof van der Meersch, tezamen met den leider van de Belgische veiligheidspolitie, de Foy, eigenmachtig en zonder vooraf gaande toestemming van de regeering zwarte lijsten had behalve zoogenaamde ook persoonlijke tegenstanders van beide ambtenaren voorkwamen. GEEN GEBREK AAN SMEEROLIE In tegenspraak met andersluidende beweringen van de Londensche radio wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, aldus het D.N.B.dat Duitschland’s smeerolievoorziening gewaarborgd is. Nadat de Londen sche propagandabureaux vele maan den lang hebben verklaard, dat de Duitsche oorlogsmachine als gevolg van een gebrek aan benzine tot stil stand zou komen, verzinnen zij thans, naar men te Berlijn opmerkt, een ge brek aan smeerolie. Duitschland heeft echter in dit opzicht nog nooit gebrek geleden, daar het aan den eenen kant groote toevoeren smeerolie uit het bui tenland ontvangt en aan den anderen kant groote hoeveelheden smeerolie uit de binnenlandsche petroleumpro- ductie kan betrekken. de toekomst. Als vrij Noorsch volk zullen wij in samenwerking met het groote germaansche broedervolk het Zuiden leven. Toen ik plichringen eerbiedigen, den buiten- landschen handel cultiveeren door han- delsverdragen en de economische sa menwerking met de republieken van bet Westelijk halfrond bevorderen. Om redenen van ze fverdediging en van een goed geweten, kan de groot ste democratie ter wereld zich niet veroorloven de ..aangevallen volkeren te ignoreeren en wij verplichten ons derha’ve. dien volkeren iedtren mate- rieeie hulp te verleenen voor zoover dat vereenigbaar is met de wetten en de belangen van onze eigen landsver dediging. Op binnenlandsch politiek gebied zegt het program voortzetting toe van de tot dusver gevoerde landbouwpoli tiek en een verhooging van het inko men der farmers. Ter uitbreiding van de werkgelegen heid stelt het program voor een con ferentie bijeen te roepen, voor de op lossing van de werkloosheid onder lei ding van Roosevelt. E<n afzonderlijk hoofdstuk van het program is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bij aanstelling in regeeringsdiensten en bij de verschillende wapens wordt ge- eischt. In het Westen des lands heeft een hevig onweer groote schade aange richt. In Bosnië zijn bij Bihatsj drie vrouwen en vier kinderen onder in eenstortende huizen bedolven en ge dood. Bij de Bosnische „ijzerstad” Ze- nica heeft een lawine een geheele goe derentrein van dertien wagens bedol ven, waarbij vier spoorwegbeambten zwaar zijn gewond. Op het station Ze- nica wierp een orkaan de lichtmasten omver. Deze kwamen terecht op een personentrein. Onder de reizigers brak een paniek uit. In Dalmatië woeden hevige stormen. Te Split drong een stormvloed door tot in de straten van de binnenstad. In Slovenië zijn de huizen in vele streken geheel van hun daken beroofd, terwijl de fruiitboomen door hagelslag zwaar hebben geleden. In h gebied van Cilli is de hopoogst verloren. In Noord-Kroatië heeft men hagelkorrels gevonden van een gewicht van 300 grar~ Naar voorloopige schatting be- dro< i de schade door het noodweer 200 millioen dinar. Berichten uit goed ingelichte trale bron bevestigen, aldus meldt Stefani, dat de toestand van de Engelsche strijdkrachten in de sec toren van het naburige Oosten steeds moeilijker wordt. Het bombardement op Haifa, dat werd uitgevoerd door van de Dodecanesos komende Itali aansche luchteskaders heeft geweldi ge branden in de petroleumopslag- plaatsen bij de haven en in een groote raffinaderij veroorzaakt. Haifa, gele gen aan het eind van de pijpleiding uit Irak, is de belangrijkste militaire basis van Palestina. In 1939 is een groote petroleumraffinaderij opge richt voor het ravitailleeren van de vloot in tijd van oorlog. Ook is een ernstige slag toegebracht aan de Brit sche vlootorganisatie in het naburige Oosten. Bovendien bevinden zich in het Oostelijk gedeelte van de Middel- landsche Zee geen droogdokken. In een periode, waarin talrijke eenheden van de Britsche vloot door de scheeps- artillerie en vliegtuigbommen zijn getroffen en met grooten spoed her steld moeten worden, is dit een zeer ernstig gebrek. De Italiaansche ver sperring tusschen Sicilië en de Afri- kaansche kust belemmert de ravitail- leering van de Britsche strijdkrachten in het naburige Oosten. Malta, dat voortdurend door de Italiaansche luchtmacht wordt aangevallen, wordt iederen dag meer ontruimd. Eenige convooien levensmiddelen en munitie zijn erin geslaagd uit deze basis Alexandrië te bereiken, doch het Engelsche expeditieleger in Egypte en Palestina, alsmede de vloot en de luchtstrijdkrachten moeten voortdu rend geravitailleerd worden. Deze ravitailleering echter kan voortaan slechts verkregen worden via Zuid- Afrika en Indië over geweldige af standen en na het overwinnen van geweldige moeilijkheden, die uit een oogpunt van organisatie uiterst moei lijk zijn. Bovendi» i hebben de En gelsche troepen veel te lijden van de temperatuur, die op het oogenblik zeer hoog is, vooral in het Westelijk Uit Genève wordt gemeld De mi nister van buitenlandsche zaken van Ve nezuela heeft tot den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven ge richt, waarin gewezen wordt op het af- loopen van den termijn van 2 jaar voor het verlaten van den bond. Venezuela heeft op 11 Juli 1938 zijn uittreden aan- gekondigd. Na een laatste betaling van 55.000 Zwitsersche franc is de uittreding geldig. De spoorwegverbinding tusschen Turkije en Irak is gereed gekomen. De eerste trein is gisteravond uit Bag dad naar Istanboel vertrokken. In aan sluiting met dezen trein zal het in vredestijd mogelijk zijn de reis van Bagdad naar Londen in 7 dagen uit te voeren. De Amerikaansche afgevaardigde Hamilton Fish heeft te New York een rede gehouden, waarin hij in het be lang van de landsverdediging der Ver eenigde Staten pleitte voor het over nemen van alle Britsche en Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond, als tegenprestatie voor het schrappen van de „overigens toch al oninbare” oorlogsschulden. In Maison Blanche in Fransch Marokko is een groot gebouw van de vliegtuigfabriek ingestort. Vijf perso nen zijn gedood, 15 gewond. De plaatsvervangende van den raad van volkscommissarissen der sovjet-Unie, Wysjinski en de plaatsvervanger van den volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Deka- nozow, zijn gisteren in Reval aange komen. Bij de verkiezingen voor het Li- tausche parlement hebben 1.386.569 personen, 95.51 procent van alle kie zers, hun stem uitgebracht. Op de ge meenschappelijke en eenige lijst zijn 1.375.349 stemmen uitgebracht. De directeur van de compagnie générale transatlantiqué heeft ver klaard, dat de „Normandie” zich nog steeds in New York bevindt. Hij voegde hieraan toe, dat de „Normandie”, evenals het grootste gedeelte van de Fransche koopvaardijschepen, die niet door de geallieerden zijn gerequireerd en in een neutrale haven liggen, niet voor oorlogsdoeleinden gebruikt kan worden. in deze ge dachte vroeger uitsprak, heeft men mij gehoond. Men heeft mij aangevallen, omdat ik Noorsch voelde en slechts het beste voor mijn land wilde. Ik ben er van overtuigd, dat de zoogenaamde liefde tot Frankrijk en Engeland bij ons in Noorwegen vaak niet meer dan snobisme was. Het is immers altijd voornaam geweest, Fransch of En- gelsch te denken. Het is te hopen, dat het binnenkort ook voornaam zal zijn, Noorsch te voelen.” Te Stockholm zijn gisteren aan boord van een groot Zweedsch oorlogs schip, tengevolge van een ketelont- ploffing, 8 man gedood en 2 zwaar gewond. Verdwenen illusies. Onder het opschrift „Verdwenen illusies” schrijft de „Corriere della Sera”, na gewezen te hebben op het belang van d-en jongsten zeeslag tus schen de Italiaansche en Engelsche vloten, dat de Engelsche illusie van vrijheid van beweging in de Middel- landsche Zee, welke volgens de bewe ringen van Churchill een onbetwist bare waarheid was, volkomen ver dwenen is. Niemand kan haar meer ernstig opvatten. Om een paar sche pen te beschermen, die van Gibraltar naar Alexandrië wilden varen, moest de z.g. koningin der zeeën ruim een derde deel gebruiken van haar vloot, en zij slaagde nog slechts gedeeltelijk er in haar doel te bereiken, waar voor zij een duren prijs moest beta len. Het succes der Italiaansche vloot is onbetwistbaar. Een Engelsch-Japansche overeenkomst Volgens een officieele mededeel ing hebben de Engelsch-Japansche onder- handelingen voor het staken van de oorlogsleveranties via Hongkong en Burma aan Tsjang-kai-sjek tot een overeenkomst geleid. In de verklaring wordt gezegd, dat de uitvoer van wa pens en munitie via Hongkong reeds sedert Januari 1939 was verboden. De Britsche regeering zal vanaf 18 Juli voor een periode van drie maanden het vervoer van wapens, munitie, pe troleum, vrachtauto’s en spoorwegma- terieel via Burma verbieden. De Ja pansche consulaire autoriteiten in Hongkong en Rangoon zullen in con tact blijven met de Britsche autori teiten, teneinde het tenuitvoerleggen van de overeenkomst te controleeren. In politieke kringen wordt deze over komst als een compromis be schouwd. FRANKRIJK. Naar uit Limoges wordt gemeld, in de nabijheid van het plaatsje Ran- trein ontspoord doordat de remmen weigerden. Bij dit ongeluk zijn 6 personen gedood, onder wie 2 gedemobiliseerde Fransche sol daten. en "m zwaargewonden. Uit Stockholm wordt van officieele zijde bevestigd, dat de vroegere Noor sche regeering-Nygaarsvold van Lon den uit bij de Zweedsche regeering heeft geprotesteerd tegen het reizen van ledën der Duitsche weermacht door Zweden. Van Engelsche zijde wordt ver klaard, dat de doorlating van Duitsche troepen door de Zweedsche regeering den Duitschen aanval op Engeland zeer vergemakkelijkt, terwijl indertijd de doortocht van Engelsche troepen door Zweden niet is toegestaan. Hiermede wil de Engelsche propa ganda, naar men in Berlijnsche krin gen verklaart, twee volkomen verschil- eïkaar vergelijken, van Zweden vrijen de Britsche troepen eischte, zoo betoogt men te Berlijn, ging het om bewapende eenheden, die in het Russisch-Finsche conflict tus schenbeide moesten komen en door hun ingrijpen Zweden ongetwijfeld tot oorlogstooneel zouden hebben gemaakt. Het was derhalve in het welbegrepen belang van de Zweedsche regeering en haar neutraliteitspolitiek, dat zij des tijds den doortocht van Britsch-Fran- sche contingenten weigerde. Bij de on langs tusschen Duitschland en Zweden getroffen overeenkomst, zoo stelt men verder vast, gaat het in wezen om ge heel iets anders. De treinen met ver lofgangers, die Duitschland thans door Zweden laat loopen, zijn niet bestemd voor een interventie, die de Zweedsche neutraliteit bedreigt. De Duitsch- Zweedsche overeenkomst is in over eenstemming met de vriendschappelijke nabuurschapsbetrekkingen tusschen beide landen, zonder tegen een derde mogendheid gericht te zijn, zooals dat bij den Britsch-Franschen doortocht het geval was. V ENGELSCH GOUD NAAR AMERIKA van de prachtige expeditiefilm: DE SCHADE AAN HET ALBERT* KANAAL ONTPLOFFING IN EEN ELECTRISCHE CENTRALE an Vrijdagmorgen 9.30 uur al Nog spannender, nog interessanter dan deel 1 VERSPREIDE BERICHTEN. KETEL.ONTPLOFFING OP EEN OORLOGSSCHIP ZES DOODEN BIJ EEN TREIN. ONTSPORING

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2