RICHTERS nusuivo, BESSEN Verrichtingen ten behoeve van Duitsche Weermacht de van Inkwartiering ten behoeve Duitsche Weermacht FINANCIEEL BINNENLAND TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JULI 1940 Deensche visch te IJmuiden Puf brengt goede prijzen op /94ó VERORDENING VASTGESTELD GEMEENTERAAD Amsterdamsch politiecorps wordt uitgebreid Provinciale Staten van Drente Een verklaring van de zijde der Eervol ontslag De Rotterdamsche bevolking in Mei op- te Zij bevinden zich te Trésan-Hérault bij Montpellier Verblijfplaats der Bredasche meisjes bekend Kunnen Nederlandsche schepen emplooi in de Oostzee vinden? VERGOEDING BIJ VERORDENING GEREGELD Dankbetuiging van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der Landmacht Hotels en pensions. Distributiekaarten en bonnen voor de Duitsche Weermacht aan den burgemeester van Willemstad bet. Ned. Handel Mij en de Twentecm» Bank, Haag. bedrag zin van deze verordening, 25 FILIALEN Nihil N. S. B. der Sociëteit de dat geen beletsel geweest, integen- besluit van DIT GLAS GRATIS Mnkoop «ea heek» taerioch 2.90 0 tier T.rfS 0L frte» 3 smaken: roet - haHzoet ’ruur Bereid uit volrijp* bessen... vandaar de fijn* smaak... Zelden proefde U zulke bessen. „democratisch geordende” samenleving, aldus het schrijven, is Beperking van het aantal zelf karnende veehouders en melkslijters. Nadat Dinsdag weer een kleine groep Nederlanders per autobus te Breda was teruggekeerd, is thans ook bericht ont vangen omtrent de verblijfplaats van de K.J.V.-meisjes van het huis „Bouvigne”. Zooals bekend, bestond het vermoeden, dat deze meisjes, tachtig in getal, te Barcelona zouden zijn aangekomen. Een telegram, dat via Zuid-Slavië werd ver zonden, bericht nu, dat zij zich allen be vinden te Trésan-Hérault, (een klein plaatsje bij Montpellier). Twee leden van de Nederlandsche missie naar Frankrijk zijn te Breda aan gekomen. Zij zullen morgen opnieuw naar Frankrijk vertrekken. Inmiddels is men te IJmuiden bezig maatregelen te treffen de visscherij weer te doen herleven. Men onder zoekt of de Nederlandsche schepen in de Oostzee of de Westelijke Deensche wateren een emplooi kunnen vinden. De visscherij in de binnenwateren be leeft uiteraard thans een gouden tijd. De hoeveelheid snoekbaars, baars en paling, om enkele der voornaamste soorten te noe men, is evenwel te gering om werkelijk een oplossing voor de vraag naar visch te kunnen brengen. Th het gisteren verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de ver goeding voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland. Hierin wordt om. het volgende be paald: Hetgeen op vordering van en recht streeks voor de Duitsche weermacht in Nederland door natuurlijke personen of rechtspersonen, welke niet tot de Duitsche weermacht behooren, of door gemeenten is verricht, in deze verordening aangeduid als regelmatige verrichtingen (afgekort r- verrichtingen) ten behoeve van de Weer macht, wordt betaald met een daarmee strookende vergoeding. Tot de r-verrichtin- gen behoort ook het leveren van goede ren, daarentegen niet het ten gebruike geven van stukken grond of gebouwen. Tot de r-verrichtingen behooren niet: 1. De leveringen en verrichtingen door de Nederlandsche regeeringsorganen en- bureaux. 2. Het verschaffen van kwartier (hier voor wordt de vergoeding afzonderlijk ge regeld). 3. Hetgeen verricht wordt door roeren de en onroerende goederen, die onder het begrip „oorlogsbuit” vallen. 4. Leveringen of verrichtingen ten be hoeve van organen van het Duitsche Rijk, die niet tot de Duitsche Weermacht behooren (hiervoor wordt de vergoeding afzonderlijk geregeld). 5. De schade, die door de oorlogsvoe ring of door de bezetting veroorzaakt is. (Hiervoor wordt de schade afzonderlijk geregeld). kamer tot en met 1 gulden, wordt de ge wone prijs per bed uitbetaald. Bij een minimumprijs van de kamers van 1 tot en met 2 gulden bedraagt de korting 25 pCt, met minimumvergoedingen van 1 gulden voor een kamer met 1 bed en 1.50 voor een kamer met 2 bedden. Bij De Nederlandsche zeevisscherij ligt vrij wel geheel stil door de oorlogsomstandig heden. Slechts een klein aantal Scheve- ningsche kustvisschers varen thans nog uit, doch de vangst bestaat in hoofdzaak uit zeer kleine visschen, doordat het eigenlijke vischwater niet te bereiken is. De puf werd vroeger slechts als veevoe der gebruikt De prijzen waren zoo laag, dat het niet de moeite loonde om spe ciaal puf te vangen. Thans brengt zij ech ter, daar zij wegens gebrek aan zeevisch voor menschelijke consumptie wordt ge bruikt, zeer goede prijzen op. Aan de vraag naar zeevisch is hiermede uiteraard niet voldaan. Daarom is met medewerking van de Nederlandsche vis- scherijcentrale thans door enkele impor teurs te IJmuiden de import van Deensche visch wederom krachtig ter hand geno men. De Deensche visschers kunnen in de Oostzee wederom geheel vrij visschen. Aan de Westkust zijn zij gebonden aan de drie mijlszóne, doch omdat het water aan de Deensche westkust aanmerkelijk dieper is dan aan de Nederlandsche, is dit bezwaar gering. De goede Deensche vischwaters, en daar kunnen de Nederlandsche vis schers van meepraten, liggen vlak onder de kust. Bovendien wordt in Denemarken door kleine schepen met een ingebouwde bun gevischt. De schepen blijven één tot anderhalven dag weg en brengen leven de waar aan den wal. Deze visch is dus van uitstekende kwaliteit. De export naar ons land gaat per vracht auto. De quanta zijn voorloopig nog gering ongeveer 20.000 k.g. per week. Er worden echter pogingen in het werk gesteld deze hoeveelheden te verhoogen. en temeer daar Nederland uitstekende prijzen betaalt, is van weerszijden groote animo voor den import in ons land. Deze invoer is in hoofdzaak te IJmui den geconcentreerd. Vandaar wordt zij door bestaande instellingen verder gedis tribueerd. In hoofdzaak wordt schol, kabel jauw, makreel, en schar ingevoerd. De prijzen zijn gezien de groote vraag, zeer goed. Een kilogram schol of schar brengt in den groothandel 60 cent op. Voor een kilogram makreel wordt ongeveer 30 cent betaald. De thans geïmporteerde quanta zijn in vergelijking met de vraag in normale tij den gering. In de eerste maanden van dit jaar, toen de visscherij reeds onder zeer moeilijke omstandigheden plaats vond, vielen per week gemiddeld 25 trawlers, ieder met 20.000 kilogram aan boord, per week de haven van IJmuiden binnen. Bo vendien brachten de verschillende loggers en kustvisschersvaartuigen nog ongeveer 200.000 kilogram aan den afslag. Een vierde daarvan werd geëxporteerd naar België, Frankrijk, en Duitschland. De Deensche visschersvloot is te gering, om ons land ooit dergelijke hoeveelheden te kunnen bieden. Bewijsstukken. Hij, die een verzoek om toekenning van een vergoeding voor r-verrichtingen wil indienen, moet de gegrondheid van zijn verzoek om vergoeding en de hoegroot heid van zijn eisch bewijzen. Dit kan ge schieden door middel van: 1. Het vertoon van de verklaring van hetgeen verricht is of door het ontvangst bewijs. dat door de Duitsche Weermacht afgegeven is. 2. Afgifte van een verklaring, onder op gave van getuigen of van ander bewijs materiaal. Het verzoek om vergoeding moet bij de Nederlandsche gemeente, binnen welker gebied degene, die recht op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft, of, wanneer de gemeente zelf iets verricht heeft, door deze bij den commissaris genoemd in art. 143 der Grondwet ingediend worden. Ten aanzien van alle r-verrichtingen, die tot en met 30 Juli 1940 geschied zijn, moet het verzoek om vergoeding in den tijd van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940 inge diend worden. Op later ingediende verzoe ken wordt geen acht geslagen. Ten aanzien van r-verrichtingen, die na 30 Juni 1940 geschieden, moet het verzoek om vergoeding ingediend worden uiterlijk op den 15den van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting geschied de. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn ingediend zijn, wordt geen acht geslagen. Onderzoek door de gemeenten. De gemeenten, zijn verplicht om de in gediende verzoeken op hun gegrondheid en billijkheid, wanneer zij het noodig achtten met de Nederlandsche instanties, welke belast zijn met het onderzoek der prij zen, te onderzoeken. De gemeenten moeten verzoeken om ver goeding, terzake van r-verrichtingen, die niet geloofwaardig of niet genoegzaam be wezen zijn, afwijzen. Van deze afwijzing kan de verzoeker binnen 14 dagen, nadat hem de afwijzing bekend is gemaakt, schriftelijk in beroep komen bij den com missaris, genoemd in art. 143 der Grond wet De commissaris geeft de uiteindelijke be slissing. Voor zoover de commissaris han delt ten aanzien van verzoeken om vergoe ding van gemeenten, kan van zijn beslis sing niet in beroep gekomen worden. Erkent de gemeente de r-verrichting als geloofwaardig bewezen, dan stelt zij een passende vergoeding vast voor zoover deze ingevolge de ten tijde der verrichting geldende voorschriften betreffende het verbod van prijsverhooging geoorloofd is. Wanneer de gemeente de r-verrichting als geloofwaardig bewezen erkent maar toch de met de verrichting strookende ver goeding niet kan vaststellen, in het bijzon der wegens het ontbreken van grondslagen om prijzen te berekenen, of wegens het bijzonder karakter van het verrichte, dan moet zij een voorstel doen ter vaststelling van zulk een vergoeding. N.S.B.-vergadering te Amsterdam In de groote zaal van het concertge bouw te Amsterdam is gisteravond door de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland een openbare vergadering ge houden, waarin de plaatsvervangend lei der dei beweging, de heer C. van Geel kerken gesproken heeft over het onder werp: „Nieuw Nederland en de nieuwe orde”. De vergadering was druk bezocht. zin van deze verordening, niet heeft plaats gevonden of dat de erkenning van de r-verrichting of de vaststelling van de vergoeding voor het geheel of ten deele in strijd met de bepalingen van deze verordeningen is geschied, dan kan de hoofd intendant de restitutie van de door de gemeente betaalde vergoeding geheel of ten deele weigeren. Niet gerestitueer de bedragen komen ten laste van de ge meente, die deze betaald heeft; terugvor dering van de vergoeding, welke aan den ontvanger der vergoeding uitbetaald is, is slechts toelaatbaar, wanneer de ont vanger der vergoeding bij het aannemen der vergoeding wist of slechts ten gevol ge van grove nalatigheid niet wist, dat hem zulk een vergoeding of een vergoe ding tot zulk een bedrag, als hem werd uitbetaald, niet toekwam. Voor zoover hieruit een onredelijke belasting van een gemeente voortvloeit, moet de ontstane schade door den Nederlandschen Staat worden gedragen. Verzoeken hieromtrent moeten de gemeenten aan den secretaris generaal van het departement van Finan ciën richten, die naar eigen goeddunken beslist. De hoofdintendant geeft een uiteindte lijke beslissing, welke met geen klacht of rechtsmiddel aan te tasten is. De door de Duitsche Weermacht aan de gemeen ten te restitueeren bedragen voor r-ver richtingen worden door den hoofdinten dant aan de gemeenten overgemaakt. De beslissing over de vraag, wie de uitgaven, ontstaan op grond van deze verordening ten behoeve van de Duitsche Weermacht, draagt, zal nader geregeld worden. Ver- valschingen of het valschelijk opmaken van bewijsstukken, alsmede valsche aan giften, zijn delicten, welke zich richten tegen de Duitsche Weermacht en zijn on derworpen aan het oordeel van den Duitschen Krijgsraad. AGENDA voor de vergadering op Maandag 22 JuK a.s, te half twee. Aan de orde zal zijn: Benoeming van: a. twee leden van de Commissie voor de Openbare Gezondheid en de Gemeen teziekenhuizen (vacatures-Crayé en van Dijk); b. een lid van de Commissie voor de Kunstsubsidies (vacature-Crayé); c. een lid van de Commissie voor Ar beidszaken (vacature-van Dijk); d. een lid van de Commissie voor het Onderwijs (vacature-Joëls); e. een lid van de Commissie voor de Gemeentef inanciën (vacature-Joëls) f. een plaatsverv. lid van de Raadsbe- roepscommissie (vacature-Joëls); g. een lid van de Commissie van be heer voor den Schouwburg (vacature- Joëls). Beraadslaging over: 1. Het voorstel tot goedkeuring van de balans per 31 December 1939 en van de winst- en verliesrekening over 1939 van de N.V. „Haagsche Bouwmaatschappij (Habo). 2. Het voorstel om aan de stichting „Polytechnische school te ’s-Gravenhage” kwijtschelding te verleenen van haar schuld wegens gebruik van gemeente lijke localiteit en om aan deze stichting koseloos in gebruik e geven eenige lokaien van het gebouw Sneeuwbalstraat 137. 3. Het voorstel om aan den Ouderraad voor den verderen duur van het jaar 1940 een crediet uit de gemeentekas toe te kennen. 4. Het voorstel om te verklaren, dat de Raad de vergunning, aan de Gemeente verleend voor dén aanleg en de exploi tatie van een hoogspanningskabel, onder de gestelde voorwaarden aanvaardt P^angs werd in ons blad gemeld, dat J N V. Philips te Eindhoven een wachtgeldregeling zou worden ingevoerd, welke tot doel had den werknemers een zeker loon te garandeeren, overeen komend met een minimum aantal werk uren per week (36). Thans kan worden gemeld, dat deze regeling voor drie maanden geldt. Deze drie maandelijksche termijn eindigt 28 September a.s. Zij kan dan worden verlengd. Wat de financiering aangaat vernemen wij, dat de kosten voor de helft door de N.V. Philips en voor de helft door rijk en gemeente worden gedragen. 619 slachtoffers der krijgsverrichtingen Uit de gemeentelijke statistiek van Rotterdam blijkt, dat in den loop van de maand Mei te Rotterdam 999 per sonen overleden zijn. Daaronder zijn begrepen 619 burgerslachtoffers van krijgsverrichtingen te Rotterdam, van wier overlijden aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand aangifte is ge daan. Het totaal aantal inwoners van Rotterdam bedroeg eind Mei 620.073. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende het invoeren van distributiekaar ten en distributiebonnen voor de Duitsche Weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder distributie vallen of waarvan het verbruik in het al gemeen verboden is. Hierin wordt het volgende bepaald: In Nederland worden distributiekaarten (blauw) en distributiebonnen voor de Weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder distributie vallen of waarvan het verbruik in het algemeen verboden is, door leden der Duit sche Weermacht ingevoerd. De militaire distributiekaarten worden gebruikt bij aankoop van levens- of voe dermiddelen ten behoeve van geheele een heden. Zij moeten de aan te koopen goe deren, soort en hoeveelheid, alsmede de handteekening van den troepencomman dant (bataljonscommandant of comman dant van een zelfstandig onderdeel), onder vermelding van rang, en het dienstzegel of dienststempel van het onderdeel inhou den. De militaire distributiebonnen worden gebruikt bij aankoop van levensmiddelen door afzonderlijke leden der Duitsche Weermacht. Zij worden aan deze leden uitgereikt door hun legeronderdeel naar den maatstaf van de geldende militaire voorschriften. Onderstaande militaire distributiebonnen worden ingevoerd blauwe militaire distributiebonnen voor 50 gr. brood, bruine militaire distributie bonnen voor 100 gr. koffie of 20 gr. thee, groene militaire distributiebonnen voor 200 gr. suiker, violette militaire distribu tiebonnen voor 100 gr. meel, lichtblauwe militaire distributiebonnen voor 100 gr. vet, grijze militaire distributiebonnen voor 100 gr. levensmiddelen van elke soort. Militaire distributiekaarten en militaire distributiebonnen mogen alleen afgegeven worden door1) in uniform gekleede leden der Duitsche Weermacht, politie of S.S., van den versterkten Grenswacht- dienst, van de Duitsche Rijkspost of van de Duitsche Rijksspoorwegen; 2)niet in uniform gekleede leden van de onder 1 ge noemde eenheden, voorzoover zij voorzien zijn van een bewijs, dat zij tot een dezer organisaties behooren; 3) personen, die door een instantie van de onder 1 ge noemde organisaties schriftelijke gemach tigd zijn om militaire distributiekaarten of militaire distributiebonnen af te geven. Het aannemen van regelmatig uitge reikte en afgegeven militaire distributie kaarten of militaire distributiebonnen mag zonder dringende reden niet geweigerd worden. Vergrijpen tegen deze verordeningen zijn vergrijpen tegen de bepalingen van de Distributiewet 1939. rechtigden tegen kwitantie te laten uit betalen. Zijn alle verzoeken van een maandelijk sche lijst van r-verrichtingen van een gemeente door betaling der vergoeding of door afwijzing van het verzoek afge handeld, dan moet een exemplaar van de lijst met bijvoeging van de bewijsstukken, via den commissaris, genoemd in art. 143 der Grondwet, met het verzoek om resti tutie van de door de gemeente betaalde vergoedingen, aan den hoofdintendant (chefintendant) toegevoegd aan den Weer- machtsbevelhebber in Nederland, gezon den worden. In het verzoek moet de ge meente het geheele uitbetaalde aangeven. Onrechtmatige betalingen. Blijkt bij het onderzoek bij den hoofd intendant, dat een r-verrichting, in den ken zijn van dien aard, waarover het meerendeel der Statenleden niet kan oordeelen, omdat hun hiervoor practische kennis ten eenenmale ont breekt. In een De betaling. Wanneer de door de gemeente erkende vergoeding voor de afzonderlijke ver richting: 1. minder bedraagt dan 200 gulden, moet de gemeente de vergoeding terstond aan den gerechtigde tegen kwi tantie betalen; 2. van 200 tot en met 700 gulden bedraagt, moet de gemeente de vaststelling der vergoeding laten on derzoeken en bekrachtigen door den commissaris, genoemd in art. 143 van de grondwet, die de erkenning of de vast stelling veranderen of het verzoek om vergoeding geheel afwijzen kan De com missaris moet de gemeente voorschrijven, om het verzoek om vergoeding af te wij zen, of om de vastgestelde of de veran derde vergoeding tegen kwitantie aan den gerechtigde te betalen. Wanneer de gemeente de r-verrichtin gen erkent, maar de vergoeding daarvoor niet vastgesteld, maar slechts voorge steld heeft, legt zij het voorstel voor ver goeding aan den commissaris, genoemd in art 143 der Grondwet, voor. Deze onder zoekt of de erkenhing, van hetgeen ver richt is, juist en de voorgestelde vergoe ding redelijk is. Hij kan de erkenning te niet doen en de gemeente voorschrijven het verzoek om vergoeding af te wijzen. Bekrachtigt hij de erkenning der ge meente zonder wijziging of slechts voor een deel, dan moet hij onafhankelijk van het voorstel door de gemeente het be drag der vergoeding vaststellen. Wanneer de door den commissaris er kende en vastgestelde vergoeding minder dan 200 gulden bedraagt, moet hij de ge meente voorschrijven de vastgestelde ver goeding aan den gerechtigde tegen kwi tantie uit te betalen. Wanneer de door de gemeente erkende en vastgestelde vergoeding meer dan 700 gulden bedraagt, moet de gemeente het verzoek om vergoeding via den commis saris, die de erkenning en de vaststel ling onderzoeken moet en wijzigen kan, worden voorgelegd aan den secretaris generaal van het departement van Bin- nemandsche zaken; wanneer de door den commisaris bekrachtigde en vastgestelde vergoeding meer dan 200 gulden be draagt. moet de commissaris het verzoek om vergoeding aan den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken overleggen. Deze zendt de gezamenlijke verzoeken met bewijsstukken aan den hoofdinten dant (chef-intendant), toegevoegd aan den Weermachtbevelhebber in Nederland, verder, die over de vaststelling der ver goeding uiteindelijk beslist en den secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken opdraagt de door den hoofdintendant vastgestelde vergoe dingen door de gemeenten aan de be deel. In dat stelsel geldt immer het aantal, niet de deskundigheid. Gezien het feit, dat het democrati sche stelsel hier als uttgeleefd kan worden beschouwd, zullen wij aan dit „spel” niet meer meedoen. Wij zul len echter terugkomen, wanneer in Drente een instantie wordt geinstal- leerd, waarin mannen zitting hebben, die deskundig zijn voor hun taak en die naar eer en geweten ook de ver antwoordelijkheid wenschen te dra gen. Dan eerst kunnen de belangen van onze provincie behartigd worden zooals het behoort en waarop het Drentsche volk recht heeft. Bij inkwartiering in hotels of pensions moet worden uitgegaan van de gewone botelkamerprijzen en moet van deze prijzen de volgende korting worden af getrokken Bij een minimumprijs van de De inspecteur van den geneeskundi gen dienst der Landmacht schrijft: Nu op 15 Juli 1940 ingevolge de ge geven bevelen het Nederlandsche Le ger heeft opgehouden te bestaan, is het mij als inspecteur van den genees kundigen dienst der Landmacht een behoefte, allen, die onder mijn beve len hebben gediend, hetzij recht streeks, hetzij in verwijderd verband, alsook alle geneesheeren van burger- ziekeninrichtingen en de burgergenees- heeren, die hulp hebben verleend aan zieke of gewonde militairen, mijn groote erkentelijkheid te betuigen voor hetgeen zij voor het Leger, alsook voor mij persoonlijk hebben verricht. Ik gedenk met groote dankbaarheid de zeer groote welwillendheid, zelfs in vele gevallen de vriendschappelijke houding, waarmede de meeste ge neesheeren mij zijn tegemoet getre den. Met grooten weemoed zullen wij steeds onze tijdens den oorlog gevallen kameraden blijven gedenken. Bij besluit van het waarnemend hoofd van het departement van Bin nenlandsche Zaken, is aan den burge meester van Willemstad (N.-Br.),den heer H. van der Veen, eervol ontslag verleend. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt in verband met de aankondiging dat het, aantal zelfkarners sterk beperkt zal worden en dat aan de genen. die niet in het bezit zijn van een karnvergunning, het bereiden van boter niet is toegestaan, bekend, dat zij, die genoodzaakt zijn de op hun bedrijf ont vangen melk tot boter te verwerken en hun melk niet aan een fabriek kunnen leveren, in het algemeen voor een karn vergunning in aanmerking zullen komen. Indien vóór 18 Juli a.s. geen aanvraag formulier voor een karnvergunning is ontvangen, dienen belanghebbenden dit formulier zoo spoedig mogelijk bij de af- aeeling zuivelcontróle der Nederlandsche z.uivelcentrale in hun provincie aan te vragen. bedrijven kunnen, in afwachting t 3I? u- “oor de Nederlandsche Zuivelcen- u hieromtrent te nemen beslissing, met „„„bereiding van boter voorloopig door- Q<*aU. drijven, die wel in staat zijn hun nilt aan een fabriek te leveren, komen kincrX?°L?en karnvergunning in aanmer- v„g. ei? dienen dus terstond de daarvoor vereischte maatregelen te treffen. ,aer fabriek wordt in dit verband versta an ieder bedrijf, dat voor fabriek matige verwerking van melk is ingericht. Wachtgeldregeling bij de N.V. Philips te Eindhoven. Gisteren werd de eerste zitting van de Provinciale Staten van Drente ge houden onder leiding van den commis saris der Koningin, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Na opening deelde de voorzitter mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van de heeren Die ters, Boesjes en Toxopeus (N.S.B.). De heer E. R. Aukema (A.R.) uit Roden werd na onderzoek van zijn geloofsbrieven, als lid van de Staten beëedigd. De benoeming van een buiten gewoon lid van Ged. Staten werd uit gesteld te1 de volgende vergadering. Overgegaan werd tot het trekken van de afdeelingen. De verschillende stukken werden voor kennisgeving aangenomen of naar de afdeelingen gezonden. De fractielieder van de N.S.B. in de Staten, de heer G. Dieters jr. heeft 11 Juli het volgende schrijven gericht aan den Commissaris Koningin in Drente: Odergeteekende, fractieleider van de N.S.B. Statenleden, deelt u hierbij mede, dat zij de eerste zitting der Staten van Drente, welke zal worden gehouden op 16 Juli 1940 des voor- middags te 11 en een half uur, niet zullen bijwonen. Als redenen worden opgegeven, dat de te behandelen on derwerpen, waarover de Provinciale Staten van Drente ook weer in deze zitting dienen te beslissen, vraagstuk- Koersen Nederlandsch clearinginstituut. Koersen voor stortingen op 18 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.43, Lires 9.55, Turksche ponden 1.45J, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80. DIVIDENDEN Prov. Utrechtsche Electr. Mij. 1 pCt, (onv.). Schielandsche Crediet- en Deposito Bank. Nihil. Tandjong Priok (Droogdok Mij.) voor- gest. aand. 9 pCt. (8 pCt.) - oprichtersbew. ƒ81.27 (49.22). Thomassen Machine- en Motorfabriek, v.h. Thomassen en Co., (De Steeg). Nihil. Utrecht (Levensverz. Mij. Utrecht). Div. b&w. 56 a en b. - 12.6 pCt. zijnde 12.6 per aand. Veenendaalsche Stoomspinnerij. (v.j. 5J pCt.). Verschure en Co’s Alg. Binnenl. Stoom vaart Mij. Nihil. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. voorgest. 6 pCt. zijnde 42. American Acousticon and Dictograph Co. (Arnhem) 15 per aand. (v. j. ƒ20), be tb. ten kant, der venn. Amsterd. Ballast Mij. div.bew. 25 6 pCt. of f 60 per aand., bëtb. v. d. Werff en Hubrecht, Amsterdam. Appingedammèr Bronsmotorenfabr. (Ap- pingedam) div.bew. 35, betb. Amsterd. Bank, Appingedam. Concordia (Drentsche Bouwmaterialen- fabriek en Houthandel) (Meppel) div. bew. 22 6 pCt., betb. ten kant, der venn. Dok (Machinefabr.) (Delfzijl) div. bew. 11 der gew. aand. ƒ32.50, betb. bij de Twentsche Bank, Delfzijl. Eerste Drentsche Stoomtramweg Mij. nihil. Nat. Zee -en Brand Assurantie Mij. (A’dam) 12 pCt. Fabr. v. Veeren en Kapokbereiding v.h. Gebr. Peters div.bew. 39 ƒ32, betb. Kas-Ver., A’dam. Gerofabriek (Zeist) voorgest. pref, aand. 5 pCt. gew. aand. 10 pCt. Gebr. Gerzon’s Modemagazijnen div. bew. 24 der 6 pCt. pref, aand., 6 pCt. zijn de 60, betb. Amsterd. Bank, A’dam, tegen intrekking van de bew., vergezeld van een geschreven lijst, waarop de nummers naar volgorde zijn gerangschikt. Kon. Meubeltransport Mij. De Gruijter en Co. div.bew. 33, ƒ50 pér aand., betb, de Bas en Co., Haag. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. (Haar lem) div.bew. 12 der aand. 1300 49, div.bew. 7 der oprichtersbew. ƒ1.75, betb. Nederl. Handel Mij., Haarlem en R’dam. H.A.V. Bank (Schiedam) div.bew. 36 28 pCt. zijnde ƒ28, betb. bij R. Mees en Zn., Haag, Associatie Cassa, A’dam en ten kantore der Bank. Houthandel v.h. P. M. en J. Jongeneel (Utrecht) div.bew. 30 der aand., 12 pCt. zijnde 120, betb. Twentsche Bank, Utr. Houthandel v.h. G. Key cum. pref, winstd. aand. 6 pCt., gew. aand. 5 pCt. Kon. Ned. Machinefabr. v.h. E. H. Begemann voorgest. 3 pCt. Kon. Pharm. Fabr. v. h. Brocades-Sthee- man en Pharmacia (Meppel) div.bew. 34 der gew. aand. 65 per aand. van 1000, ƒ32.50 per aand. van ƒ500, betb. Holl. Bk. Unie en ten kant, der venn. Leijdsche-Oranje Nassau Veem nihil Mij. tot Expl. v. d. Westplaatbuitengron- den (Haag) div.bew. 44 ƒ45, betb. ten kant, der venn. Midland Bank int. div. 7J pCt. Wm. H. Müller en Co. voorgest. nihil Ned. Staalfabr. v.h. J M. de Muinck Keizer (Utrecht) voorgesteld 8 pCt. (onv.) Nieuwe Afr. Handels Venn. (R’dam) nihil. Nieuwe Haagsche Verz. nihil. Nieuwe H. A. V. Bank (Schiedam) div.bew. 10, 20 pCt. zijnde ƒ20 per aand., ƒ5 per onderaand., betb. bij R. Mees en Zn., Haag, Ass.-Cassa, A’dam en ten kant, der Bank. Kon. Delftsch-Aardewerkfabr. De Por- celeyne Fles v.h. Joost Thooft en Labou- chère (Delft) nihil. Pradjekan Tangarang (Cult. Mij.) div.bew 38 der gew. aanda ƒ150, betb. bij de Kas-Ver., A’dam. Stoomschoenenfabr. A H v Schijndel (Waalwijk) div.bew. -8 gew’ aand. en cum. pref. aand. 6 pCt. of ƒ30 betb. ten kant, der venn. Siloewok Sawangan (Cult. Mij.) diY-” bew. 51 der aand. ser A en B, 2e inte: rim div. 1939, 6 pCt. zijnde ƒ48, betb. bij A. C. Fraser en Co., R’dam. Ver. Glasfabr. (United Glassworks) (Schiedam) div.bew. 23 5 pCt., betb. Rotterd. Bankver. Haag, Kerkhoven en Co A’dam, Engelsch Holl. Bk. en Handel Mij., Haag. Ver Glasfabr. (Nat. Bezit v. Aand.) div.bew. .2 5 pCt., betb. Rott. Bankver., Haag, Kerkhoven en Co., A’dam, Eng. Holl. Bank en Handel Mij., Haag. Vereeniging Volkswoningbouw div- bew. 27 der aand 4, betb. Nederl. Han del Mij., Wageningen. Werkspoor (.A’dam) div.bew. 45 pCt., zijnde ƒ28 per aand. van ƒ400 Serie A, div.bew 52. ƒ40 per aand. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de betaling van vergoeding terzake van inkwartiering bij particulieren en in hotels of pensions. Hierin wordt het volgende bepaald voor de inkwartiering aan de hand van een inkwartieringsbiljet ten behoeve van de Duitsche Weermacht, vanaf 29 Mei 1940 te 12 uur, moeten in Nederland de vol gende vergoedingen betaald worden voor generaals, stafofficieren en ambtenaren der weermacht met overeenkomenden rang1,50voor alle overige officieren, ambtenaren der Weermacht en onderoffi cieren met „portepee” 1,voor on derofficieren, met bed 0,50; idem zon der bed 0,30manschappen, met bed 0,20idem zonder bed 0,10. Voor burgerpersonen, die op een of andere wijze bij de Duitsche Weermacht werkzaam zijn, worden door het plaatse lijk commando inkwartieringsbiljetten uit gereikt in overeenstemming met hun be zoldiging. Deze moeten als inkwartie- ringsbüjetten voor soldaten worden be handeld. Bij het, bij uitzondering, vorderen van verpleging, wordt de vergoeding telkens met 0,90 verhoogd. Bij gedeeltelijke verpleging moet voor ontbijt een zesde, voor middageten drie zesde en voor het avondeten twee zesde van deze vergoe ding betaald worden. De ergoeding bedraagt voor1 paard 0 10 1 kantoor 0,301 wacht- of ar restantenkamer 0,10. Bij beperkte inkwartiering moet een evenredige vergoeding worden betaald. In twijfelgevallen mag echter niet meer dan 0,05 per dag en per man betaald worden. Opbrengst nationalen opbouw De collecte voor den nationalen bouw heeft te Fijnaart 3266,18, Klundert 1763,56 en te Dinteloord 7500 opgebracht. Voorts werd ontvangen te Hontenisse 1394,65, Holten ƒ4316, Oudewater 1079,57. Naar wij vernemen ral het Amster- damsche politiecorps met tien inspec teurs en driehonderd agenten worden uitgébreid. Zooals bekend bestaan er in den Haag, Amsterdam, Utrecht en Amers foort commissies, welke belast zijn met het onderbrengen van gedemobiliseerde beroepsmilitairen in niet militaire overheidsfuncties. Deze militairen zijn uiteraard voorbestemd om in politie corpsen te worden genomen. Zoo werd het corps marechaussee van 1400 tot 4000 man uitgebreid, de rijksveldwacht van circa 1300 tot 2000, terwijl ook de politie te den Haag overging tot een belangrijke uitbreiding van het corps. Thans is ook Amsterdam aan de beurt. Tien officieren en driehonderd minde ren, hoofdzakelijk mariniers zullen een jaar lang opgeleid worden voor den politiedienst. De tien officieren worden aangesteld in den rang van inspecteur. Het probleem der legering van deze driehonderd man dient nog te worden opgelost, doch de hoofdstedelijke poli- tie-autoriteiten hopen, dat zij de be schikking zullen krijgen over de mari nier skazerne. een minimumprijs van de kamer van 2 tot en met 3 gulden is de korting 30 pCt. met minimum vergoeding van resp. 1,50 en 2,25. Bij een minimumprijs van de kamer van 3 tot en met 5 gulden wordt 40 pCt. gekort, terwijl de minimumver goedingen gesteld zijn op resp. 2,10 en 3,15. Bij een minimumprijs van de kamer van meer dan 5 gulden wordt de helft gekort. De minimumvergoedingen voor deze kamers bedragen resp. 2,80 en 4,25. Verpleging moet door de kwartier- nemers met inachtneming der gewone prijzen contant betaald worden. In plaats van fooien moet een toeslag van 10 pCt. van de vergoeding betaald worden. Wor den gebouwen, ruimten of terreinen, welke rechtstreeks gebruikt worden of ter be schikking staan voor doeleinden van den Nederlandschen Staat, voor inkwartiering gevorderd, dan worden geen vergoedingen betaald. Wanneer inkwartiering gevor derd wordt, reikt het bevoegde plaatse lijke commando, of als zoo’n instantie ontbreekt, de commandant van het be treffende onderdeel, aan den kwartier meester een inkwartieringsbiljet uit Het inkwartieringsbiljet moet aan den kwar tiergever worden afgegeven. Na de vor dering van het kwartier vermeldt de kwartiernemer op het inkwartieringsbiljet iuistheid van de vordering (duur, met Of zonder verpleging, enz De kwar tiergever levert het inkwartieringsbiljet bevoegden burgemeester in. De blJmlente is verplicht het bedrag te ver- gemeente P kwarLjergever toekomt goeden, dat aei tier De door de wegens g[evo ven kwartiersgelden gem^ntedoor het g bevoegde plaatselijke worden door toon van de gezamen- g^^warüeringsbiljetten maandelijks vergoed .„„«ging van de vordering IS ^kw^rbeïaanwezig, dan is de van het kwart overeenstemming met burgemeester, m doof met den het P133^1? van het onderdeel, verplicht commandan vergoedingen, na om bovenge °1^tgeen de kwartiergever vaststelling van hetg betalen oVer gepresteerd heen, u rechtmatigheid de vergoedingen en de u ,n var de betaling daa (chef-intendant), lijk de hoofdmtenda t htsbe lheb- dege’- oegd aan den wee belang. in Nederland, nada InJkv~-tieringep hebbenden heeft ge DujtsChe Weermacht ten behoef v^ei 1940 worden met ver- van voor goed.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6