VROUWENHOEKJE De inmaak GEMENGD NIEUWS TELEGRAMMEN HET DUITSCHE LEGERBERICHT HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT jAHitMBWW11 HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 JULI 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 In de week van 22 tot en met 27 Juli Gibraltar gebombardeerd Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg VOORTAAN GEWOON OPGENOMEN IN TELEFOONGIDS. UITREIKING VAN BOTER- EN U VETKAARTEN GEHEIME TELEFOONNUMMERS VERDWIJNEN TUSSCHEN MUUR EN LAADBAK BEKNELD hET XVONOWV VERDRONKEN TIJDENS HET VISSCHEN FRANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN Engelschen lijden zware scheepsverliezen VERDWENEN ROODE KRUIS AUTO TERECHT ROOSEVELT AANVAARDT DERDE CANDIDATUUR ^nn^Ï" 1 verlichting aandrang er dat Inmaak in het zout Aan de gevolgen van een aanrijding overleden DIEFSTAL VAN MARGARINE. Margarine blijkt bij het dievengilde plotseling een zeer gewild artikel te zijn. Gisteren werd in het Zuiderpark van een bakfiets 11 pond margarine, welke toebehoorde aan iemand uit de Duivelandsche straat gestolen. Van een bakfiets, welke stond in de Schle- gelstraat werd een kistje met 2 pak jes margarine ontvreemd. De laatst genoemde hoeveelheid was van een in woner van Leidschendam. Oude man van een hooiwagen gevallen Gistermiddag is de 81-jarige landbouwer J. van Kelkem te Lexmond plotseling van den hooiwagen gevallen en daarbij zoo on gelukkig terecht gekomen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. sang*”' Ecxeem. Zweren, dere t UITSTRALING VAN LICHT. In het perceel Laan van Meerder- voort 102, waar een afdeeling van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting is gevestigd, brandde gisteravond om streeks half twaalf licht, dat naar buiten uitstraald*. Toen men aanbelde bleek het, dat er zich niemand in het perceel bevond. Via onvoldoende afge sloten tuindeuren heeft de politie zich toen toegang verschaft tot het huis en het licht gedoofd. Woensdag werd te Katlijk, gemeente Heerenveen, het zesjarig zoontje van den heer J. Wapstra, dat plotseling achter een wagen vandaan kwam, door een motor rijder overreden. In zorgwekkenden toe stand werd het kind naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar het gis teravond aan de bekomen verwondingen is bezweken. GOUDEN ECHTPAAR Op 13 Augustus a.s. zal het echtpaar J. Nabarro-A. Knegje, den dag her denken, dat het 50 jaar getrouwd is. De bruidegom was indertijd in onze stad een bekende figuur door zijn op treden als gids op het Binnenhof en den verkoop van prentbriefkaarten voor het Mauritshuis. Zoowel de man als de vrouw hebben een minder gunstigen gezondheidstoe stand, terwijl de financieele omstan digheden van het echtpaar eveneens verre van rooskleurig zijn. Hopenlijk zal de 13e Augustus voor de oudjes, die in de Pletterijstraat no. 8 wonen, niet onopgemerkt voorbijgaan. DE „ZONNESTRAAL”-COLLECTE. Thans is vastgesteld, dat de totale opbrengst van de hier ter stede gehou den „Zonnestraal”-collecte 10.889,88J bedraagt, dat is dus nog 289 hooger dan aanvankelijk gemeld is. Een re- cord-opbrengst, met welk resultaat het „Zonnestraal”-comité vanzelfsprekend buitengewoon tevreden is. Het comité is dankbaar voor de vele medewerking, welke gedurende de voorbereiding van de collecte en den collectedag zelf werd ondervonden. eerste de ondrege- van Ecxeem e“ Gistermiddag omstreeks 5 uur is aan de Soestdijkschekade tijdens het vis- schen de 65-jarige W. B., vluchteling uit Rotterdam en tijdelijk verblijf hou dende aan den Zwarteweg, te water ge raakt en verdronken. Het dD-d- Dr. D- middel ov< tot De wijze van bewaren. Dan is drogen de wijze van be waren, die zeker het minst kosten met zich brengt, maar die, buiten de fabriek om, slechts in weinige gevallen kan worden gevolgd. Slaboonen vormen het meest bekende voorbeeld. Ze worden afgehaald, aan een stevigen draad geregen en in de zon gehangen, hetzij buiten (liefst onder een afdak) hetzij binnen voor een raam (b.v. op zolder). Zoodra de boonen „rammelen” van droogte, worden ze in goed sluitende trommels opgebogen en op een droge plaats bewaard. Ongeveer op dezelfde wijze kunnen in vierde parten gesneden appelen aan eengeregen worden, echter zoo, dat tus- schen deze zeer waterrijke stukjes tel kens, door middel van een knoop in den draad, een kleine afstand wordt be waard, waardoor de lucht er beter door kan waaien en het vlugge drogen dus bevorderd wordt. De appeltjes zijn klaar, als ze taai en samengeschrom peld zijn. BERN, 19 Juli. (D.N.B.). Onder voor zitterschap van het‘hoofd van den Staat, maarschalk Pétain, is de Fran- sche ministerraad gisteren te Vichy bijeengekomen. Besproken werd de be noeming van secretarissen-generaal en de telling van de krijgsgevangenen. Ambassadeur Francois Poncet is be noemd tot regeeringsafgevaardigde bij het Fransche Roode Kruis. De minis terraad bestudeerde voorts de voor waarden voor een snel herstel van de economische bedrijvigheid. EEN FLAUWE GRAP. Omstreeks zes uur gisteravond waren twee Rijksveldwachters in een woning aan het Spui bezig met het beteekenen van een dagvaarding. Een van hen had zijn rijwiel gezet tegen den muur van de woning. De veertigjarige timmerman A. J. S„ die voor een café aan de over zijde stond, zou eens een grapje uitha len. Hij pakte de fiets van den rijks- veldwachter en reed er mee in de rich ting van den Zuid-Binnensingel. Hier gooide hij het stalen ros in het water, waarop de „grappenmaker” zich uit de voeten wilde maken. Inmiddels was de politie echter gewaarschuwd door eenige ooggetuigen. Hij werd door mo toragenten gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Over eenigen tijd zal hij zich hebben te ver antwoorden wegens diefstal c.q. vernie ling of baldadigheid. Alle geheime telefoonaansluitingen zullen op last van de Duitsche autori teiten worden opgeheven. De publicatie der betreffende nummers zal voortaan op de gewone wijze in den telefoongids geschieden. Dezer dagen is hiervan aan de onge veer 2000 abonné’s met geheime aan sluiting bericht gezonden. De hier te lande van ouds bekende in maak in het zout vraagt niet om een nadere beschrijving. Alleen mag worden opgemerkt, dat toevoeging van een ruime hoeveelheid zout (30 procent van het groentegewicht, dus b.v. 3 k.g. zout op 10 k.g. schoongemaakte groente) een groote werkbesparing meebrengt. De groente in het vat vraagt dan feitelijk geen toezicht het anders gebruikelijke telkens opnieuw schoonmaken van de bovenlaag en het toevoegen van zout vervalt. Regels voor het steriliseeren van groente en zacht fruit (vruchtenmoes, tomaten) zijn voor de huisvrouw, die dit werk ieder jaar pleegt te verrichten, evenmin noodig. Wel mag de raad wor den gegeven om de voor de flesschen voorbereide groenten een oogenblik in een ruime pan met flink kokend water op te wellen (pl.m. 10 minuten). Door dit „blancheeren” wordt het g'ewenschte slinken van de groente op een betere manier bereikt dan door het opzetten met een bodempje water. Het in de pan achtergebleven water kan gebruikt wor den voor het bijvullen van de flesschen. Voor het conserveeren van zacht fruit denke men ook aan de jamberei- ding. De suiker kan zeer wel geheel of ten deele door blanke stroop worden vervangen, mits men in het oog houdt, dat voor elk ons suiker, dat men wenscht te vervangen, ongeveer IJ ons stroop moet worden bij gevoegd. Voor het overige onthoude men zich van het ontwikkelen van een overmate ijver op „inmaak”-gebied. Daardoor wordt de gezinsvoeding en de gezins- gezondheid gedurende de wintermaan den eer geschaad dan gediend. ERGENS IN ITALIË, 19 Juli (Ste- fani). Legerbericht no. 40 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt Ondanks de slechte weersomstandig heden heeft een afdeeling van onze luchtmacht, na een vlucht van 3200 k.m. van haar basis, Gibraltar bereikt en daarop het arsenaal en de andere militaire doelen met succes gebombar deerd. Een vijandelijk schip, dat door onze luchtmacht werd verrast, toen het poogde de Straat van Sicilië te pas- seeren, werd door twee bommen ge troffen en zoo zwaar beschadigd, dat het door de bemanning moest worden verlaten. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee is een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. ’s-Gravenhagé of zende (liefst schriftelijk) een verzoek ter afhaling, indien men in den Haag woont, zoodat de aanvragen ge leidelijk volgens de wijken kunnen worden afgedaan. Ook giften zijn natuurlijk wel kom op de postrekening van de Boekver- spreiding 149431. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht Hedenmorgen is te Heerenveen de 15- jarige W. Hellinghuiser uit Beetsterzwaag doordat hij te ver buiten het balcon van de tram hing, met zijn hoofd tegen de langs den weg staande boomen geslagen. De jongen was op slag dood. arbeidskracht trachten te voorkomen door zich te houden aan wat de erva ring aan de vele huisvrouwen die dit regelmatig plegen te doen omtrent de huishoudelijke conserveering heeft ge leerd. In een der groote mag a- zijnen in de binnenstad is een porte- monnaie gerold met 55 ten nadeele van een bewoonster van de Vlier- boomstraat. In een ander magazijn zijn twee meisjes van 19 en 20 jaar op heeterdaad betrapt, toen zij een japonnetje en een rokje wilden stelen. Na een verhoor door de politie zijn zij yoorloopig op vrije voeten gesteld. der huid aiektekie- en Inbrekers bezochten drie winkels in dezelfde straat In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben inbrekers in de Franschlaan te Rotterdam een groote activiteit ont wikkeld. Het terrein hunner operaties strekte zich uit over niet minder dan drie winkels, waaruit zij een hoeveelheid le vensmiddelen en kleedingstukken mee namen. Door inklimming via een tuimelraam is aldus de „N.R.Crt.” in de eerste plaats een bezoek gebracht aan den daar gevestig- den winkel van de firma de Gruyter. Ver mist worden eenige kilo’s koffie, een aan tal pakjes thee en een partijtje margarine en vet. Vervolgens hebben de heeren zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang verschaft tot den ma nufacturenwinkel van den heer P. H. F, waar zij een hoeveelheid sokken, slipovers, mitsgaders een kleinigheid aan geld mee namen. Tenslotte hebben zij nog een po ging tot inbraak gepleegd in den winkel van de firma van der Meer en Schoep, doch daar hebben zij blijkbaar niets van hun gading kunnen vinden of wellicht ook zijn zij in hun voornemen gestoord. Er wordt in dezen laatsten winkel althans niets vermist BERLIJN, 19 Juli. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend Het Duitsche duikbootwapen heeft verdere successen geboekt. Een duik boot boorde vijandelijke scheepsruimte der koopvaardij met een inhoud van 31.300 br. reg. ton in den grond; een tweede duikboot slaagde er in een groot gewapend koopvaardijschip, dat in een krachtig beveiligd convooi voer, tot zin ken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom met groot succes aanvallen ondernomen op vliegvelden, haven installaties en barakkenkampen in En geland, benevens op schepen, voor de kusten van Noord-Schotland en in het Kanaal. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van in totaal 12.000 tot 14.000 br. reg. ton zijn door inslaande bommen tot zinken gebracht, 12 koop vaardijschepen en 2 patrouillebooten werden voor een deel zoo zwaar bescha digd, dat verwacht kan worden, dat verscheidene schepen totaal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt is het op 17 Juli gelukt een vijandelijke duik boot met inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord- en West-Duitschland ver hinderde de Duitsche af weer den vijand des nachts op doelen gerichte bommen neer te werpen, zoodat slechts geringe persoonlijke en materieele schade ont stond. Luchtafweergeschut schoot daar bij 3 vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 12 vliegtuigen en 2 versperringsballons. Hiervan werden 7 vli.egtuigen in luchtgevechten en 5 door luchtafweergeschut neergehaald. Twee Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Groot aantal rijwielen wacht te Utrecht op rechtmatige eigenaars Tijdens de vlucht van burgers bij den terugtocht van het Nederlandsche leger in Mei j.l. uit het bedreigde oorlogsge bied in het Oosten van ons land, hebben verscheidene vluchtelingen gebruik ge maakt van rijwielen, welke hun niet toe behoorden. Vele burgers hebben, bij aan komst in veiliger oorden, de fietsen bij de politie afgegeven, waar zij thans ver zameld zijn. Zoo staan op het hoofdbureau van po litie te Utrecht pl.m. 150 rijwielen, zoo wel dames- en heerenfietsen, waarvoor de rechtmatige eigenaars zich tot heden niet hebben gemeld. De hoofdcommissa ris van politie maast daarom bekend, dat eigenaars van rijwielen, zoowel particu lieren als rijwielhandelaren, zich op het hoofdbureau van politie kunnen vervoe gen, teneinde hun eigendommen, mits men het eigendomsrecht kan bewijzen, in ontvangst te nemen. Met catapult geschoten In de Jan van der Heydenstraat te Am. sterdam is gisteravond een ernstig onge. luk gebeurd, dat te wijten is aan de groote onvoorzichtigheid van een 15- jarigen jongen. Deze speelde n.l. met een catapult en lette niet voldoende op, met het noodlottig gevolg, dat hij een vriend een stuk ijzerdraad in het oog schoot. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis overgebracht, waar een ernstige beleedi- ging van het oog werd geconstateerd. Ge vreesd wordt, dat het verloren is. Meisje doodgedrukt Gistermorgen reed een trapcarrier van de firma de Gruyter over de Nijverheids straat te Capelle aan den IJsel. Doordat een spatscherm brak, ging het wiel slee. pen, waardoor de carrier plotseling om zwaaide. De laadbrak trof daarbij het 3- jarig dochtertje van de familie Noorlan- der uit Rotterdam, die als vluchtelingen te Capelle aan den IJsel verbleven. Het kind werd tegen den muur van de huizen doodgedrukt De verdwijning van een Roode Kruis auto met den chauffeur, den milicien van Benthem en een jongeman, de Roos, die Zaterdagavond een verpleeg ster uit den Haag naar Amsterdam hadden gebracht, is op gelukkige wijze opgehelderd. De auto bevond zich namelijk Zater dagnacht door onbekendheid met de desbetreffende voorschriften op een voor het gewone verkeer afgesloten weg. De auto is toen aangehouden en de zich daarin bevindende mannen zijn gearresteerd. Deze zijn thans in den loop van den dag in vrijheid gesteld. UIT DE RINGEN GEVALLEN. Gisteravond is door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd het 16-jarige meisje C. B. uit de Kockstraat. Zij was in het gymnastieklokaal van de school aan de Pretoriastraat met het hoofd op den vloer gevallen, tijdens een oefening met de ringen. Het meisje bekwam daarbij een hersen schudding. De voedingsraad zond ons het vol gende artikel De tijd voor „de inmaak” begint weer te naderen. Het laat zich aanzien, dat menige huisvrouw, die weleer niet zoo licht geneigd zou zijn tijd en geld te besteden aan het conserveeren van groenten, in de gegeven omstandig heden aanleiding zal vinden zich de vraag te stellen of het wellicht thans toch niet de voorkeur verdient tot deze of gene verduurzamingsmethode haar toevlucht te nemen. DE BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 101 baden genomen, bij het Volkszeebad 331, bij het Gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 51 en bij het zwembad Zuiderpark 2055 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 64 graden en in het Zuiderparkbad 65 graden. SCHOOL TOT OPLEIDING VAN WINKELPERSONEEL In de school tot opleiding van winkel personeel, de Gheynstraat 129, wordt mo menteel een etalage, en reclametentoon- stelling gehouden. Wegens de groote be langstelling wordt deze tentoonstelling verlengd tot en met Zaterdag. De bezoek uren zijn van 25 uur ’s middags en 's avonds van 810 uur. rerwint de“ krabben- sinds 'aren, succes Beenen, -1 en an- 1doeningen- 15 et bij en Drops'*0' De recherche te Groningen heeft den 26-jarigen kantoorbediende J. J. v. d. N. gearresteerd, wonende te Gro ningen. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie, om dat hij verdacht wordt van oplichting en verduistering. Onder valsche voorspiege lingen wist hij een effect van een dame te Groningen ter leen te krijgen. Hij heeft dit effect te gelde gemaakt en de op brengst verbruikt. De Baarnsche politie heeft een man gearresteerd, die zich heeft schul dig gemaakt aan diefstal van fietsen in het Gooi. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man te Hilversum zeven en te Baarn drie fietsen heeft weggenomen. Het onderzoek wordt voortgezet Er is geen beperking van onze voedselkeuze WASHINGTON, 19 Juli (D.N.B.). Onmiddellijk na de benoeming van den minister van landbouw, Wallace, tot candidaat voor het vice-president- sehap, heeft president Roosevelt een radio-rede uitgesproken, waarin hij zijn benoeming door de democratische partij tot candidaat voor het president schap aanvaardde. Roosevelt zeide, dat het tempo van de buitenlandsche ont wikkelingen een beslissenden invloed op hem heeft uitgeoefend om aan den wensch van de partij gevolg te geven en te breken met de Amerikaansche traditie. Staande tegenover een „over machtig” gevaar, dat zijn plannen om zich in het particuliere leven terug te trekken omvergeworpen heeft, dwingt zijn geweten hem om opnieuw het openbaar welzijn te dienen. De Vereen. Staten staan voor één der belangrijk ste beslissingen in hun geschiedenis. Het gaat niet alleen om democratie of dictatuur, maar om de redding der be schaving in het algemeen. Roosevelt verklaarde verder, dat hij zich aan den plicht Amerika te dienen, evenmin zou onttrekken als millioenen burgers, die reeds voor de verdediging van de Vereenigde Staten zijn opgeroe pen zullen worden. Deze plicht was des te dringender nu „bewapende agressie” de wereld beheerscht en ook het regee- rings- en sociale stelsel van de Veree* Gistermiddag bestuurde op de Prinsegracht de 56-jarige visscher W. P., een paard en wagen, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Aangezien hij gevaar opleverde voor an deren werd hij wegens overtreding van artikel 426 van het Wetboek van Straf recht door de politie aangehouden en ter ontnuchtering overgebracht naar het bu reau aan de Prinsestraat Radio-instituut Steehouwer Sedert 1918 is aan de Graaf Florisstraat 74 te Rotterdam gevestigd het Radio- instituut I. v. R. Behalve voor radiotechnicus en radio monteur leidt deze school in dag- en avondcursussen op voor radiotelegrafist, waarbij voor hen, die geen H.B.S. of Mulo-diploma bezitten, bijzondere zorg wordt besteed aan de algemeene ontwik keling. Aan de school is een internaat verbonden. Voor hen, die niet in de ge legenheid zijn, persoonlijk aan het onder wijs deel te nemen, zijn schriftelijke leer gangen gevormd, eveneens opleidende voor de officieele diploma’s. De nieuwe mondelinge cursussen be ginnen op Maandag 2 September a.s. A tot B op Maandag 22 Juli; C tot G op Dinsdag 23 Juli; H tot K op Woensdag 24 Juli; L tot P op Donderdag 25 Juli; Q tot T op Vrijdag 26 Juli; U tot Z op Zaterdag 27 Juli. Zij, die een inkomen hebben, recht geeft op het verkrijgen van vet (margarine) kaarten, dat is dus een inkomen van 1000 (of minder) voor één persoon en 100 meer voor ieder volgend gezinslid, moeten bij de aan vrage van kaarten naast het thuis bezorgde invulformulier, hun laatste, belastingbiljet overleggen. Wat de invulling van *t genoemde formulier betreft, moge er aan wor den herinnerd, dat volledige beantwoor ding der vragen noodig is voor hen, die vet (margarine)-kaarten wenschen, en met name wat het inkomen betreft. Zjj, die voor vet (margarine)-distri butie niet in aanmerking komen, der halve boterkaarten zullen ontvangen, behoeven slechts te vermelden, dat zij behooren tot groep C. Zij behoeven dus ook niet het kohiernummer van hun aanslagbiljet te vermelden; zij ver strekken natuurlijk wel de verlangde gegevens omtrent de samenstelling van het gezin. Wie een inwonende dienstbode heeft of een dienstbode, die drie maal tijden per dag in haar dienst geniet, geeft deze als tot het gezin behooren- de op en vraagt voor haar de distri butiekaart aan. Dienstmeisjes, die slechts een gedeelte van den dag in betrekking zijn en daar één of twee maaltijden ontvangen, moeten hun dis tributiekaart laten aanvragen door va der of moeder (het gezinshoofd) of vragen dezen zelf aan, indien zij zelf standig wonen. Met him werkgever (-geefster) moeten zij een regeling zien te treffen voor het medebrengen van een margarine- of boterbon in de een of andere week. iedere huisvrouw er op gericht moet zijn ook in den winter zooveel mogelijk versche groenten op den disch te brengen. Savoye kool, wortelen, winter- andijvie, roode kool, spruitjes, kool raap, boerenkool, bieten, uien, witlof, groene kool, knolselderij, prei en schor seneren ziehier eenige namen op- gesomd om er aan te herinneren, dat ook het wintertij inderdaad een goede verscheidenheid van versche groenten levert, die bij een wat gevarieerde be reidingswijze (ook de eenvoudige kook kunst laat nog ruimte tot menig nieuw avontuur) het verlangen naar „in maak” nauwelijks zal doen rijzen. De nuchtere feitert voeren ons dan ook tot een drietal gevolgtrekkingen a. Het koude jaargetijde biedt een voldoende verscheidenheid aan versche groenten en de tegenwoordige omstan digheden zullen in dit feit geen veran dering brengen. b. Wie uit eigen moestuin een over schot heeft, waarmede hij op andere wijze geen raad weet, zal uiteraard evenals voorheen bedacht moeten zijn op conserveering, doch dient tevens zijn bebouwingsplan in dier voege te herzien, dat in ruimere mate naar het kweeken van wintergroente wordt ge streefd, waardoor vanzelf een beter evenwicht wordt verkregen tusschen de productie in zomer- en wintertij. c. In de onzekerheid van de tegen woordige omstandigheden zullen vele huisvrouwen zich zonder eenigen voor raad niet veilig voelen en dus meer dan gewoonlijk op het gebied van con serveering willen doen. Het is van groot belang, dat diegenen onder de huisvrouwen die zich thans voor het eerst met inmaken gaan bezighouden mislukkingen en daardoor verspilling van kostelooze etenswaren, geld, tijd en De uitreiking van boter- en vetkaar- ten voor de definitieve distributie van deze artikelen welke op 29 Juli aanvangt zal in de volgende week van 22 tot en met 27 Juli plaats heb ben en wel, wat onze gemeente be treft, aan de bekende 53 lokalen voor personen, wier familienaam begint met de letters: Bij de beantwoording van deze vraag zal moeten worden onderschei den tusschen het gezin, dat over een „VACANTIEBEZIGHEID VOOR SCHOOLKINDEREN” De voorzitter van den Haagschen Bond „Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen’’ schrijft: „HagenaarsEen oogenblik vraag ik uw opmerkzaamheid, thans voor onze eigen Haagsche kinderen. 21 jaren achter een mochten zij onder leiding van den Haagschen Bond „Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen” de zomerweken overdag in duin en veld doorbrengen, weg uit het straatleven. Hoeveel volwassenen getui gen niet uit hun jeugd: „Elk jaar gingen wij mee, wij hielden van lucht en zonne schijn, wij willen in de duffe stad niet zijn”. Zij voegen er thans echter aan toe: „ouder geworden begrijpen wij welk moreel heil ons gebracht werd en waaraan wij onttrokken werden”. In 1940 is het werk van den Bond, dat, zooals bekend mag worden verondersteld, steeds de warme belangstelling van het Gemeentebestuur heeft gehad, wel zeer noodzakelijk; ieder, die met het stadskind in aanraking komt, weet dit. De middelen schieten echter tekort. De Kraampjesdag, die telkenjare een deel der gelden opbracht, kan wegens de distri butie niet doorgaan. Het bedrag, dat de Bond dus derft, moet hij nogmaals inboe ten bij het gemeentelijk subsidie, dat ge lijken tred houdt met de particuliere in komsten. Zoo wordt het werk moeilijk. Hage naars! Helpt de bres dichten en weest mild gestemd tegenover het collectebusje, dat u op 20 Juli zult tegenkomen. Hier en daar zal een parasol staan voor koekverkoop en kan men kinderen laten genieten van een grabbelton. Bij Boeatan gaan van 26 uur mooie korte films met vrij entrée. Verder zoekt het Bestuur van den Bond nog andere middelen om het ontbrekende aan te vul len. Moge het Haagsche publiek weder iets willen offeren voor het eigen stadskind LECTUUR VÓÓR VLAANDEREN. Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond deelt mede, dat de mogelijkheid voor verzending van lees stof naar Vlaanderen wederom open is en de afdeeling Boekverspreiding dezer dagen haar verzending, welke twee maan de:: heeft stilgelegen, weder kan doen doorgaan, waartoe de autoriteiten in België toestemming hebben gegeven. Met ver langen wachten onze stamgenooten in Vlaanderen op boeken en tijdschriften, waarvan zij nu eenige maanden verstoken zijn geweest. Gaarne zal de afdeeling Boekversprei ding daaraan zoo spoedig mogelijk gevolg geven Een groot aantal kisten staat gereed om eerstdaags te worden verzonden. Zij rekent er op. dat Nederlanders, die reeds zooveel jaren trouw hebben medegeholpen aan de instandhouding en verbreiding van de Nederlandsche cultuur in Vlaanderen, thans weder in nog grootere mate zullen willen steunen. Men zende zijn boeken en tijdschriften aan de afd. Boekverspreiding van het A.N.V., Surinamestraat 28 te Het moet nu maar eens uit zijn met de legende, dat de winter ons dermate beperkt in onze voedselkeuze, dat wij eigenlijk zonder de verduurzaamde levensmiddelen niet zouden kunnen komen. Zonder veel moeite kan men in den winter tien a veertien achtereen volgende dagen lang iederen dag een nieuwe groente op tafel brengen, waar bij zoowel wat uiterlijk, smaak als voe dende bestanddeelen betreft, variatie genoeg wordt geboden. En het is nu wel allengs gemeengoed geworden, dat een voeding met versche groenten de voorkeur verdient boven het gebruik van verduurzaamde levensmiddelen. Daarmede wil natuurlijk niet gezegd zijn, dat inmaakgroenten geheel ver meden dienen te worden. Wel is het echter duidelijk, dat zij aanvulling eigen moestuin beschikt, en het gezin, moeten blijven en dat het streven van heldere n de de doordringt. men dood% verader' buid«e« «UvertoscM .erstert'- Reeds o* njjB. doe' Toen de ruim 87-jarige L. v. d. E. gis teravond den onbewaakten overweg nabij het Rooseind te Helmond passeerde, be merkte hij niet, dat uit de richting Hel mond een locomotief naderde. De man werd gegrepen en was vrijwel op slag dood. Dubbel woonhuis te Heerenveen uitgebrand Gisteravond te elf uur heeft een felle brand gewoed in de dubbele woning, an nex opslagplaats, van den heer J. Numan, nabij Heerenveen. Met zeven stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch zij kon niet verhinderen, dat de percee- len geheel uitbrandden, waarbij groote voorraden nieuwe meubelen verloren gin gen. De schade, die belangrijk is, wordt door verzekering gedekt. De belendende perceelen van mevr. Boersma en den heer Bakker kregen brand- en water, schade. Laatstgenoemde is niet verzekerd. dat voor zijn groente-voorziening ge heel op rechtstreekschen aankoop is aangewezen. Wie zelf, geheel of ten deele, zijn eigen groente kweekt, zal in het zomer getij de licht een overschot hebben, dat, wanneer men het niet aan anderen wenscht uit te deelen, alleen door conserveering voor een nuttige bestemming behouden kan blijven. Hier is dus verduurzaming, d.w.z. dro gen, inzouten of steriliseeren, de aan gewezen oplossing. Evenwel moet uit een oogpunt van goede voedselvoorziening in dit ver band aanstonds worden opgemerkt, dat de kweekers van eigen groenten er verstandig aan zullen doen zorg te dragen, dat hun grond gedurende het koude jaargetijde in genoegzame hoe- velheid en verscheidenheid versche groenten blijft opleveren. Wie zich hierop instelt, zal vanzelf minder be hoefte hebben aan geconserveerde groenten, terwijl een moestuin, die in gericht is op een groentevoorziening, die zich over het gansche jaar uit strekt, trouwens ook minder groote overschotten in de zomermaanden zal laten, daar de beschikbare grond over een grooter aantal gewassen moet worden verdeeld. In wat wij hier ten behoeve van de zelfkweekers opmerkten, ligt feitelijk ook reeds het antwoord besloten voor hen, die door aankoop van een deel van den zomerschen overvloed hun groente-voorziening voor het aanstaan de wintergetij alvast voor een deel zouden willen dekken. Want de raad, aan de zelftuinders gegeven, om een goede verscheidenheid van winter groenten te kweeken, steunt uiteraard op het feit, dat ook voor de koopers deze groenten in genoegzame variatie verkrijgbaar zullen zijn. Het 1 met •end tegen Open 1 Puistjes kuidaam Flacon» fl.50 en

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10