De van de Nederlandsche reis den Oostmark kinderen naar bijeen No. 17624. de eerste van de T roepen transport over zee Duitsche Rijksdag komt hedenavond Feestelijke intocht Berlijnsche divisie Rijkshoofdstad Vrijdag 19 Juli. 1940. 0 in Baudoin over het afbreken betrekkingen Minister Göbbels brengt den eersten groet Duitschers in de Neder landsche overzeesche gebieden Levering van levens- t middelen aan Duitsche militairen X van de Fransch-Britsche SE "5 I PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Het D.N.B. meldt uit Berlijn: uur. Overzichtsfoto van Bad Ischl, een van de mooiste plaatsen m den Oostmark. Do beveiliging van een Duitsch troepen transportschip door vliegtuigen. Onbeschrijfelijk gejubel der bevolking Op de fraai versierde Pariser Platz werden zij verwelkomd in naam van den Führer, de Rijksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouw leider van Berlijn, Rijksminister dr. Göbbels en namens de Duitsche Weer macht door den bevelhebber van het vervangingsleger, den generaal der ar tillerie Fromm. Onder het onbeschrijfelijke gejubel der bevolking marcheerden de troepen, met bloemen overladen, twee uur lang door de historische straat van de Rijks hoofdstad, Unter den Linden. dat enz. J bate Men weet, dat zoowel de Rijkscom- missaris ais de Rijksstadhouder Eigru- Maginotlinie, gevangen nemen van Feldkommandantur 603 (Ortskommandantur) X Lange Voorhout 38, X v. PRITTWITZ. t Oberst. x landsche vinden. De beste soldaten. Gij trokt als soldaten van de mo dernste weermacht, die de wereldge schiedenis kent, te velde. Gij waart met de beste wapens uitgerustofficier of soldaat, gij waart vervuld van de beste soldatenmoraal. Gij behoefde niet te vreezen, dat u in dit beslissende uur vanuit het vaderland den dolk in den rug gestooten zou worden. De binnen- landsche revolutie, waarop onze vijan den rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vastbesloten en tot offers bereid vader land, kondt gij den zegetocht door Po- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-poattarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Onder het feestelijke gelui der klok ken is gisteren de eerste divisie Ber lijnsche en Brandenburgsche troepen met de lauwerkransen van hun glorierijke overwinningen in Polen en Frankrijk door de Brandenburger Tor in de rijkshoofdstad c^igeko. men. Voor de aan weerszijden van de Pa riser Platz opgerichte eeretribunes, die voor de vertegenwoordigers van Staat, Weermacht en partij, de familieleden van de Berlijnsche gesneuvelden en gewonden, de arbeiders in de Berlijn sche wapenfabrieken, alsmede voor de binnen- en buitenlandsche pers waren gereserveerd, hadden de Berlijnsche gewonden met hun verpleegsters een eereplaats gekregen. Rede generaal Fromm. Daarna sprak de generaal der artil lerie Fromm ongeveer als volgt„Uw trotsche divisie, opgesteld als een der eerste reserve-divisies, heeft de oude stelling bevestigd, dat de oude reser visten gelijkwaardig aan de jonge ac tieve troepen zijn. Gij hebt daarmede aangetoond, dat onze opperste bevel hebber op elk oogenblik zooveel sol daten kan hebben als hij wil. Twee slagen rijzen omhoog uit uw rijke krijgsmansleven de strijd op de Tu- cheler-heide, waarmede gij Duitsch- land heroverd hebt, en het overtrekken van den Boven-Rijn en de gevechten in den Boven-Elzas, die u in oud- Duitsch gebied gebracht hebben. De oudsten van diegenen onder u, die in den wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitschland hebben gestreden, zullen thans den grijzen wapenrok voor altijd afleggen. Hun geldt onze bijzondere dank. De anderen zullen met verlof gaan, daarna terugkomen en zich voor bereiden voor nieuwe opdrachten, die de Führer het leger gegeven heeft. Want nog voeren wij oorlog. Gij blijft voortdurend bereid, de eindoverwin ning te bevechten voor Führer, volk en vaderland.” Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meet. Klachten over hun behandeling lokken represailles uit In de heden gehouden persconferentie heeft de persdezernent van het Rijks- commissariaat de heer Janke, repre sailles aangekondigd tegen in Neder land vertoevende personen, wegens de behandeling, welke onderdanen van het Duitsche Rijk in de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelen, zoowel in Oost- als in West-Indië onder vinden. Van Duitsche zijde, aldus de heer Janke is herhaaldelijk gewaar schuwd, dat men niet van zins was een slechte behandeling van Rijksduit- schers in Oost- en West-Indië over zijn kant te laten gaan. Woorden helpen blijkbaar niet Tot hun spijt moeten de Duitsche instanties thans tot daden overgaan. De verantwoordelijkheid ligt geheel bij de Indische en West-Indische instanties, welke niet hebben ingezien hoe Europeanen in koloniale gebieden behandeld moeten worden. Zij hebben ook geen begrip getoond voor de goede behandeling, welke de Neder landsche krijgsgevangenen hier hebben ondervonden. De Duitsche Rijksdag komt vanavond te 7 uur bijeen. Op de agenda staat het aanhooren van een verklaring der Rijksregeering. De vergadering wordt door alle Duitsche zenders uit gezonden. De Duitschland-zender herhaalt deze uitzending vanavond na de nieuwsberichten te 10.15 uur De voorzitter van den Duitschen Rijksdag deelt mede: gegeven aan het sympathieke werk, dat het verblijf van 6000 kinderen in een der aan natuurschoon rijkste streken van het voormalige Oostenrijk moge lijk maakt. Oberregierungsrat dr. Fellner, die de organisatie van het verblijf van Ne derlandsche kinderen in den Oostmark heeft georganiseerd, heeft hedenmorgen in de dagelijksche persconferentie nog een en ander over de voorbereiding medegedeeld. Met het treffen van alle voorberei dende maatregelen in Holland is men thans gereed. Dr. Fellner memoreer de hierbij de hartelijke samenwerking, welke in dit verband heeft bestaan tus- schen de Duitsche en Nederlandsche instanties. In het gebied van Salzkam mergut is men thans ook gereed met de voorbereidingen voor de ontvangst van 6000 kinderen. Nog steeds komen aanvragen voor uitzending binnen. Dr. Fellner deelde mede, dat deze niet meer in behan deling kunnen worden genomen. De verzorging op reis. De verzorging van de kinderen ge durende de reis zal geschieden door 30 Nederlandsche verzorgers, door twee Nederlandsche doktoren en door twee Nederlandsche verpleegstersboven dien is er voor iederen trein een even groot aantal Oostenrijksche verzor gers, doktoren en verpleegsters aanwe zig. De kinderen zullen in den trein volop ruimte hebben om zich te sla pen te leggen. Er gaat ook nog een zie kenwagon mee, welke hopelijk niet noodig zal zijn. Op verschillende tus- schenstations zullen de kinderen gele genheid hebben warm eten te nutti gen en warme thee of iets anders te drinken. De kindertrein komt aan op den dag na dien van het vertrek, om 12 uur des middags. De jeugdige passagiers stappen uit in Gmun- den-am-Traumsee, de hoofdplaats van Salzkammergut. Te Gmunden wordt hun een feeste lijke ontvangst bereid, waarvan wij hier in Holland wel iets in het film journaal te zien zullen krijgen. Van Gmunden uit wordt met autobussen naar de verschillende kindertehuizen gereden. De jongens en meisjes, wor den in afzonderlijke tehuizen onderge bracht. In verschillende plaatsen, waar kinderen zijn ondergebracht, werden Hollandsche comité's gevormd, welke voeling houden met de doktoren en die ook deelnemen aan de verzorging. Post naar huis. De in Holland achtergebleven ouders zullen natuurlijk steeds verlangend naar berichten van hun kroost uitzien. Daarom is een speciale postkoerier- dienst ingesteld met Den Haag als cen trum, waardoor de post van de kinde ren, die er anders rond 4 dagen ovea zou doen, in 1 a 2 dagen over zou zijn. Dr. Fellner wees nogmaals op de rijke natuurpracht van het gebied, waar de kinderen naar hartelust zullen ge- nieten. Zij zijn bovendien in of nabij de streek, waar de Führer zijn jeugd heeft doorgebracht en waar, na de machtsovername, zeer veel verbeterd en verfraaid is geworden. Nederlandsche journalisten zullen binnenkort in de gelegenheid zijn een bezoek aan den Oostmark te brengen, ten einde zich ervan te kunnen over tuigen, hoe de kinderen zijn onderge- bracht. Zij zullen ook Linz, Tyrol, Weenen, als cultuurcentrum bezoeken en alsdan kunnen constateeren, welke veranderingen ten goede daar na de machtsovername tot stand zijn ge komen. De mededeel ingen van dr. Fellner zullen ongetwijfeld het laatste sprankje van ongerustheid wegnemen, welke ouders, die hun kinderen meegeven, nog in het hart mochten he<bben. Men ziet er immers uit, dat de voorbereidin gen met de grootste zorg en toewijding tot in alle onderdeden werden ge troffen. De derde trein vertrekt van Utrecht op 24 Juli a.s. Zooals bekend, vertrekt de eerste ber zich met volle toewijding hebben van de zes extra-treinen, welke zes duizend Hollandsche kinderen naar den Oostmark zullen brengen, morgen ochtend om 11 uur van het Staats- spoorstation. Deze trein vervoert uit sluitend kinderen uit den Haag en om geving, ten getale van achthonderd. De tweede trein vertrekt van Rotter dam. Dit vertrek is vastgesteld op Zon dagmorgen 11.20 uur, van het Station Delfts c he Poort. Om 6 uur n.m. reed de commandant >van de Berlijnsche divisie in een met bloemen overladen auto in langzaam tempo door den middelsten boog van de Brandenburger Tor. Hierachter volgde als eerste deel van de binnen trekkende troepen een regiment infan terie met zijn staf. Namens de Weer macht werden zij hier verwelkomd door den bevelhebber van het vervan gingsleger, generaal der artillerie, Fromm. Represailles zijn onvermijdelijk ge worden. Bepaalde in Nederland vertoevende personen, van wie men moet aannemen, dat hun namen en functies in de overzeesche gebieds deelen een zeker begrip vertegen woordigen, zullen, aldus de heer Janke, de gevolgen van de starre houding der overzeesche Neder- be winds lieden onder* Bij dit vertrek zullen aanwezig zijn de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en de Rijksstadhou der van de Rijksgouw Boven-Do- nau, de heer Eigruber, een van die eminente figuren, die na de machtsovername, na onder Schussnig herhaaldelijk vervolgd te zijn geweest zich heeft opge werkt tot een der leidende perso nen van het land. Daarna bracht Rijksminister Göbbels hun den eersten groet van het vader land. „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minister, ging u een - onbekend lot te gemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest vernietigen, was het Rijk opgedrongen. Onze vijanden wil den ons den socialen, cultureelen, eco- nomischen en nationalen opbloei van ons land niet gunnen, die met het overnemen van de macht door den Führer was ingeluid. Zij wilden op nieuw, evenals in 1914, het Rijk om singelen, door een overmachtige coa litie ons overvallen, onze nationale moraal ondermijnen, onze vrouwen en kinderen door een laffe blokkade aan een langzamen hongerdood prijsgeven en ons dan door een binnenlandsche revolutie de wapens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt vooral gij, soldaten, verijdeld. Meer dan de helft van u heeft reeds fa den wereldoorlog het leven van Duitschland met uw eigen leven ge dekt en beschermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oor log uitbrak, was de omsingeling reeds mislukt. De ver vooruitziende voor- oorlogsche politiek van den Führer had den ring, dien onze vijanden om het Rijk wilden leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons ge dreigd heeft, werd door het geweld van onze wapens zeer spoedig in een worgende tegenblokkade veranderd. len beginnen. Gij vocht heldhaftig aan de Brahe en op de Tucheler-heide. Gij hebt den strengen winter in het gou- vernement-generaal medegemaakt. Gij zijt naar het Westen getrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen was. Gij hebt het uwe er toe bijgedra gen, Frankrijk in een moedigen storm loop te verslaan. Na een dagenlangen zegenrijken doorbraak door de voor onneembaar gehouden hebt gij het 74.000 Franschen kunnen melden. Gij behoeft u in geen enkel zooals in 1917 en 1918. voor het vader land te schamen. Wij in het vaderland hebben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1918 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvangen. Land verraders en Joden hebben u toen ontvangen. In hun begroetingsreden verklaarden zij den oorlog, dien gij 4J jaar met een heldenmoed, zooals de wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinnelooze massa-slachtpartij. Gij, soldaten van onzen oorlog, vindt daarentegen het vaderland zoo terug als u het verlaten hebt. En diegenen, die in uw voorwaarts stormende rijen vielen, zijn niet gestorven voor een leeg schijnbeeld doch voor het grootere, mooiere, vrije vaderland. Wij buigen ons in eerbied voor het heldhaftige of fer, dat zij voor het Rijk en zijn toe komst hebben gebacht. Wij groeten hun familieleden en beloven hun, dat hun ditmaal werkelijk de dank van het vaderland zal geworden. Nog is de oorlog niet teneinde. Zijn laatste étappe moet nog gewonnen worden. Dan zullen er vredesklokken luiden, dan zullen wij een grooter, rijk en een beter Europa opbouwen.” Teneinde te voorkomen, 4 door Duitsche militairen levensmiddelen ten eigen worden gekocht van zaken en/of winkels, die aan de Duitsche J Weermacht leveren, wordt nog eens uitdrukkelijk er op gewe- zen, dat levensmiddelen, zooals koffie, suiker, vetten, olie, enz. enkel en alleen mogen worden uitgereikt tegen X afgifte van door het „Wehr- macht-Ernahrungsamt”, Prinse- J gracht 48 uitgegeven bons. i In alle twijfelachtige gevallen moet de Feldkommandantur 603 X Lange Voorhout 38, direct ge- 4 waarschuwd worden. De Fransche minister van buiten landsche zaken, Baudoin, heeft gisteren voor de journalisten, die zich te Vichy bevinden, een verklaring afgelegd over het afbreken van de diplomatieke be trekkingen met Engeland en over het vraagstuk van een Engelsche schade vergoeding voor de aanvallen op Oran. De minister was tot deze verklaring genoodzaakt als gevolg van bepaalde berichten, welke door de Engelsche i radio waren uitgezonden. In antwoord op de bewering van de Engelsche radio, dat men te Vichy noch in beves tigenden, noch in afwijkenden zin op dit vraagstuk is ingegaan, verklaarde Baudoin, dat de Engelschen van de situatie, waarin de Fransche regeering zich bevond, gebruik hadden gemaakt om de dingen in een voor hen gunstig licht te stellen. Baudoin verklaarde voorts, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken er niet mee had volstaan, het besluit van de Fransche regeering over het afbreken van de diplomatieke be trekkingen ter kennis te nemen, maar dat lord. Halifax een voorstel had ge daan om de betrekkingen weder aan te knoopen. De Fransche regeering had hierop onmiddellijk geantwoord, dat op dit verzoek slechts kon worden in gegaan, indien aan bepaalde voor waarden was voldaan. Onder deze voorwaarden moest in de eerste plaats worden genoemd de teruggave van de schepen, welke in de haven van Alex- andrië en in Engelsche havens op on rechtmatige wijze in beslag zijn ge nomen, of die onrechtmatig zijn opge legd. Een andere voorwaarde was een volledige schadevergoeding voor de slachtoffers van den Britschen aanval en voor de daarbij aangerichte schade. Baudoin merkte op, dat de berichten, welke uit Londen Vichy hadden be reikt, aantoonden, dat de Britsche re geering niet bereid is de Fransche schepen vrij te laten. a X.?' COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778938; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1