Churchill de overeenkomst met over Japan inzake Burma Ceta-Bever VLEKKENWATER het nieuwe Roosevelt’s candidatuur Voortgezette lucht aanvallen op Engeland Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. PriflSCStr. 86 OOK VOOR JUWEELEN! De levering van oorlogs tuig aan Engeland Bezet en onbezet Frankrijk Engeland in een strijd op leven en dood gewikkeld De conferentie van Amerikaansche staten te Havanna De Heilige Stoel en Europa ITAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. OP ter opwekking achter verkwikking Wagner Trage productie Verplichtingen tegenover China niet verwaarloosd Fransche koopvaardijschepen in beslag genomen. Het ministerie voor de koopvaardij deelt mede, dat alle Fransche koop vaardijschepen in de havens van het Britsche rijk, krachtens de bepalingen van het verdedigingsreglement, in be slag worden genomen. van op- hun duidelijk den „Chinee- een het het komt 4 Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. 25 cent. Bij drogisten. Geen erkenning van Wang Tsjing Wei. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde onderstaatssecrera- ris Butler in het Lagerhuis, dat de Britsche regeering niet de geringste bedoeling heeft een of anderen druk op de Chineesche regeering uit te oefenen. Zij erkent het regime van Wang Tsjing Wei in Nanking niet. FINLAND. Naar het Finsche telegraaf agentschap van bevoegde zijde te Helsinki ver neemt, is een begin gemaakt met het terugtrekken van troepen en materiaal uit de neutrale .Aland-zóne, nu de oor- ’.og rondom de Oostzee geëindigd is en een einde is gekomen aan den onrus- tigen toestand, welke Finland aanlei ding gaf. in overeenstemming met de A^and-conventie voorzorgsmaatregelen in deze zóne te nemen. De „Washington Post” spreekt vol doening uit over het feit, dat Huil de candidatuur van Roosevelt is blijven afwijzen. Het blad erkent, dat de tac tiek van Roosevelt handig kan worden genoemd. Weinigen echter vinden haar bewonderenswaardig. Door zijn schaak- zetten heeft Roosevelt de benoeming van andere candidaten onmogelijk ge maakt. De uitslag stelt hem geenszins in het licht als den besten dienaar van het volk, maar wel als den geslepenste in den strijd tegen de oppositie. Deze karaktertrek zou het beste argument vormen tegen een wederom voor vier jaar toevertrouwen van het president schap aan Roosevelt in Chineesch-Japansche conflict. Geen enkele vreemde mogendheid heeft zich tot Japan gewend met be trekking tot vredesstappen, al heeft de gouverneur der Maleische Staten, Jones, een radiorede van andere strekking uitgesproken. Wanneer in feite stappen gedaan zouden worden bij Japan, zullen de voorstellen bezien worden naar hun verdiensten in het licht van de heerschende omstandig heden. Het oogenblik is nog niet geko men om over de Japansche voorwaar den te spreken. „Geënsceneerde geestdrift". Tijdens een debat in het Engelsche Hoogerhuis over de oorlogsleveringen uit Canada en Amerika becritiseerde lord Addison de traagheid der produc tie. De minister voor de voorraden, Woolton, gaf toe, dat de Noord-Ame- rikaansche industrie bij het begin van den oorlog niet gereed was tot het uit voeren van het oorlogsprogramma en dat het tempo der productie werkelijk te langzaam is geweest. Er zijn ech ter maatregelen genomen om deze productie te bespoedigen, daar anders de overwinning niet behaald zou kun nen worden. Tenslotte zeide deze mi nister, dat hij niets zou nalaten om zich te verzekeren van het grootste gedeelte der oorlogsproductie van het Noord-Amerikaansche vasteland. ROEMENIE. De vertegenwoordiger van de „Ti mes” in Boekerest, Gibson, die dezer dagen wegens zijn optreden voor de intelligence service uit het land gewe zen zou worden, heeft, aldus meldt het D.N.B., toen de politie in zijn woning verscheen, glimlachend een verklaring getoond van de Engelsche legatie, wel ke bevestigde, dat hij den dag tevoren benoemd was tot tweeden persattaché, zoodat hij als lid van het corps diplo matique exterritoriaal was. In Roemeensche regeeringskringen noemt men deze handelwijze van het Engelsche gezantschap misbruik van de diplomatieke voorrechten. Zie verder le blad, pag. 3 Critiek in het Hoogerhuis In het Hoogerhuis heeft lord Halifax over de overeenkomst met Japan de zelfde verklaring afgelegd, die Chur chill in het Lagerhuis heeft uitgespro ken. Het Labourlid Addison noemde de overeenkomst een „uiterst onge lukkige regeling”. Wij hopen, aldus zeide hij, dat zij nergens in China de ernstige uitwerking zal hebben, waarvoor wij vreezen. Burggraaf Samuel zeide te hopen, dat de vrede tusschen China en Japan in de eerstvolgende maanden nog niet tot stand komt, omdat de regeling anders voor onbepaalden tijd moet blijven bestaan. Op de vraag, of de Britsche ambassadeurs te Washington en Moskou tevoren geraadpleegd wa ren over de mogelijke gevolgen voor de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en Sovjet- Rusland, zeide Halifax, dat men dit overleg niet achterwege had gelaten. In een geheime zitting zou een debat over de punten in kwestie gehouden worden. Weer bommen op Gibraltar Gisterochtend is Gibraltar opnieuw gebombardeerd. Naar het D. N. B uit Madrid meldt, wierpen 4 onbekende vliegtuigen in totaal vijf bommen van het zwaarste kaliber. Enkele dezer bom men ontploften in de omgeving van het marine-arsenaal van Gibraltar, waardoor 5 personen gedood en talrijke gewond werden. Verscheidene huizen werden vernield. Hoewel een hevig af weervuur op hen werd geopend, wis ten de toestellen te ontkomen. de werkelijk- Börsen Ztg.” Huil over het partijprogramma! Met betrekking tot het buitenlandsch- politieke deel van het gisteren aange nomen democratische partijprogramma, verklaarde minister Huil, dat naar zijn meening de daarin opgestelde princi pes althans naar den geest overeen stemden met de tegenwoordige politiek der Vereenigde Staten, die derhalve in den tegenwoordigen zin kon worden voortgezet. Roosevelt en Huil hebben niet steeds dezelfde meeningen over de verschillende fasen van de buiten- landsche politiek der Vereenigde Stateo gehad. De zoo gematigde, w«Jhsast isolationistische formuleehng in democratische partijprogramma derhalve eerder tegemoet aan de wen schee van Huil dan aan die van Roo sevelt. Evacuatie van vrouwen en kinderen. Officieel wordt te Gibraltar medege deeld, dat alle vrouwen en kinderen beneden den leeftijd van 17 jaar uit Gibraltar geëvacueerd zullen worden mannen boven 45 jaar moeten eveneens Gibraltar verlaten. Beweerde Engelsche vredespogingen. De „Tokio Nitsji Nitsji” schrijft over de beweerde Engelsche vredes pogingen in het Chineèsch-Japansche conflict: „Japan eischt van Enge land, dat het eindelijk zijn inmenging in de Chineesche zaak laat varen”. Het blad zet verder uiteen, dat Japan alle krachten van de natie gebruikt voor een oplossing van het Chineesche conflict en daarom geen Britsche in menging kan toelaten. Japan wenscht integendeel, dat Engeland zijn steun aan Tsjang kai-sjek volledig zal stop zetten. dedigingslinie den naam „Churchill-li- nie” gegeven. Een Britsche officier heeft het blad gezegd, dat „De lan ding op Gallipoli kinderspel was, ver geleken bij een poging tot landen in Engeland”. Britsche torpedojager verloren gegaan De Britsche admiraliteit meldt het verlies van den torpedojager ..Imogen’’. Deze bodem had een waterverplaatsing van 1370 ton en een bezetting van 145 man. De evacuatie van kinderen. In het Lagerhuis heeft Churchill verklaard, waarom de regeering het plan tot evacuatie van kinderen over den Oceaan heeft laten varen. Hij zei de, dat een uittocht uit Groot-Brittan- nië op groote schaal niet wenschelijk is en dat naar zijn meening de mili taire situatie zulk een massa-uittocht ook niet noodzakelijk maakt. Het plan is slechts uitgesteld, doch niet opge geven. Echter wees Churchill er op, dat telkenmale slechts een beperkt aantal kinderen uit het land zou kun nen worden gebracht. Vreedzame regeling beter dan oorlogsdreigement. Engeland wenscht, dat het bestaan en de ongeschondenheid van China behouden blijft en is bereid met de Chineesche regeering.* na het sluiten van een vrede te onderhandelen over het teruggeven der concessies en een herziening der verdragen op grond slag van de wederkeerigheid en rechtsgelijkheid. Engeland wil echter tevens, dat Japan tot een toestand van welvaart komt, die zijn bevolking wel stand en economische veiligheid waar borgt: ,,Wy zijn bereid tot medewer king en steun, opdat beide landen hun doel bereiken. Maar het moet duide lijk zijn, dat, wil dit doel bereikt wor den, dit door vreedzame en verge vingsgezinde regelingen moet ge schieden en niet met oorlogsdreigemen- ten. De speciale gerechtshoven. De Londensche correspondent van ..Svenska Dagbladet” schrijft over de scherpe reactie, welke in het Lagerhuis is gewekt tegen het door den minister van binnenlandsche zaken ingediende wetsvoorstel tot oprichting van spe ciale gerechtshoven. Toen de minister begon te spreken, zou een storm van protest zijn losgebroken. Het Lagerhuis zou zeer fel geprotesteerd hebben te gen zoo diep ingrijpende wijzigingen in het Engelsche rechtssysteem, in het bijzonder tegen het feit, dat deze ver andering in een enkele vergadering van het Lagerhuis en zonder gewone de batten moest worden aangenomen. De critiek was vooral gericht tegen de „overrompelingsmethode” van de re geering. Minister-president Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis de volgende verklaring af gelegd: „Op 24 Juni verzocht de Japansche regeering de Engelsche regeering De indruk in Japan Op een vraag betreffende Japan’s indruk van de door Churchill in het Lagerhuis afgelegde verklaring, ver klaarde de woordvoerder van het Ja pansche departement van buitenland- sche zaken, dat deze toespraak be langwekkend was in zooverre zij de bedoelingen van Groot-Brittannië ten aanzien van China en Japan opheldert, aldus meldt Domei uit Tokio. Japan overweegt voor het oogen blik niet om derde mogendheden uit te noodigen voor goede diensten tot schikkingen te treffen voor het staken 'bemiddeling of interventie in het van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goederen naar China via Burma. Een dergelijk ver zoek volgde voor Hongkong. Thans is de volgende overeenkomst gesloten: „Sedert Januari 1939 was de uit voer van wapens en munitie uit Hong kong verboden. In feite is geen oor logsmateriaal van de soort, waaraan de Japansche regeering beteekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Burma is bereid voor een periode van drie maanden den doorvoer van wa pens en munitie te staken. De voor het vervoer via Burma verboden ar tikelen en goederen zijn ook voor Hong kong verboden. De Engelsche regeering heeft de verschillende door haar aangegane verplichtingen, voornamelijk die tegen over de Chineesche regeering en te genover de hierbij betrokken Britsche souvereine gebieden, niet verwaar loosd. Zij heeft daarbij ook rekening moeten houden met de tegenwoordige positie van de wereld en heeft zich niet kunnen ontveinzen, dat Engeland zich gewikkeld ziet in een strijd op leven en dood. Engeland heeft zich in zijn politiek tegenover het verre Oos ten voornamelijk laten leiden door den wensch, voor China een vrije en onaf hankelijke toekomst gewaarborgd te zien en daarbij’ ook den wensch uitge drukt, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Om dit doel te bereiken, aldus ging Churchill verder, zijn twee dingen van groot belang, n.l. de tijd en een ver minderen van de bestaande spanning. Wat wij gedaan hebben, is derhalve het sluiten van een tijdelijke regeling, in de hoop, dat de hierdoor gewonnen tijd tot een rechtvaardige en dra ge lijke oplossing voor de beide belang hebbenden zal leiden, een regeling, die door beiden, naar wij hopen, vrijwillig zal worden aangenomen”. Senator Burka uit de demo cratische partij. De democratische senator Burka heeft gisteren medegedeeld, dat hij uit de democratische partij treedt en den republikeinschen candidaat voor het presidentschap, Willkie, zal ondersteu nen. In een brief aan Willkie verklaar de Burka, dat ook talrijke andere de mocraten uit protest tegen een derden ambtstermijn, dat zij een inbreuk op de traditie achten, voor Willkie zullen stemmen. Schepen, haveninstallaties en fabrieken met succes gebombardeerd Het Duitsche luchtwapen zet zijn aanvallen tegen Engeland met onver biddelijke hevigheid en trefzekerheid voort. Op 16 Juli kregen groote gebie den van het Britsche eiland als gevolg van het buitengewoon slechte weer een korte adempauze. Toch werden ook op dezen dag nog verschillende doelen in Noord-Schotland en bij Scapa Flow op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de Firth of Forth werden vier groote koopvaardij schepen met een totalen inhoud van ongeveer 24.000 ton in brand gescho ten. Eveneens werden de haveninstalla ties van Thurso met groote trefzeker heid gebombardeerd. Op 17 Juli waren de aanvallen op een fabriek in Eastbourne en op de haveninstallaties groote branden het vernietigingswerk der Duitsche bommen voltooiden, van bijzonder doorslaggevende uitwerking. Een groote wapenfabriek bij Greenock werd door duikbommenwerpers aan gevallen en door verscheidene voltref fers grootendeels vernield. Het door de Duitsche troepen bezet te eiland Ouessant ligt vlak voor de Westkust van Bretagne en vormt in het algemeen het meest Westelijke punt van Europeesch Frankrijk. De beteekenis van dit eiland ligt in het feit, dat van hier uit de geheele scheepvaart naar en van Brest gecon troleerd kan worden. „Entente cordiale” schijnt ondanks Oran en Martinique nog steeds in Fransche hersenen rond te spoken. Dergelijke teekenen leveren slechte argumenten voor de wenschen van de „Temps”. sche volk zich bevinden achter een geestelijken Chineeschen muur, die het nun onmogelijk maakt heid te zien. De „Berl. legt er den nadruk op. dat Fransche bladen, zooals de „Nouvelliste”, en de zender in Tunis door anti-Duitsche houding schen muur” steeds hooger maken. De schijnt nog rond leveren Naar het D.N.B. uit Washington meldt wordt scherpe critiek uitge oefend op de methoden, waarmede men de „met algemeene stemmen” tot stand gekomen benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap heeft verkregen. De hoofdredacteur van de „Washington Times Herald", Waldrop, schrijft„De volksmenigte heeft zich meester gemaakt van den democratischen partijdag. De door burgemeester Kelly geënsceneerde „geestdrift” had duizenden zwervers zonder toegangskaart aangelokt. Zoo waren de onmachtige gedelegeerden gedwongen buiten het program om te gaan en terstond voor de candidatuur van Roosevelt te stemmen." Duitsche waarschuwing tegen op treden van franc-tireurs in Engeland Een Engelsch geestelijke heeft een dezer dagen in zijn kerkelijk ge meenteblad openlijk opgeroepen tot den franctireur-oorlog tegen de Duit sche weermacht. Het schijnt, zoo ver klaart men naar aanleiding hiervan in politieke kringen te Berlijn, dat men hier te doen heeft met een door de Britsche regeering zelf uitgegeven pa rool en dat men de vorming van vrij korpsen in Engeland tot een systeem heeft gemaakt. Thans wordt een der gelijk geval bekend, dat de juistheid van deze meening nog eens onder streept Een Engelsche militaire schrij ver publiceert in een veelgelezen tijd schrift een artikel met dezelfde strek king, waarbij hij steunt op zijn erva ringen als leider van een bataljon der internationale brigade in den Spaan- schen burgeroorlog. Hij verlangt even als de genoemde geestelijke de bewa pening van de burgerbevolking ter verdediging tegen valschermjagers. Woordelijk schrijft hij Men werpt tegen, dat de valscherm jagers in Spanje niet zijn gebruikt. Doch dat had ook zijn reden, want in het republikeinsche Spanje droeg ieder een wapens, die ze wist te bemach tigen. In een land, waar op ieder kruispunt van straten gewapende lie den staan, de stenotypistes revolvers dragen en in de café’s de aandacht er op gevestigd wordt, „dat handgranaten en machinegeweren aan den ingang af gegeven moeten worden”, kfen een volk de valschermjagers nog op zijn nuch- uitstrekkende, tere maag verteren. Dit, zoo verklaren dezelfde kringen te Berlijn, is een opwekking tot moord, te vergelijken met soortgelijke instruc ties van de Poolsche regeering van September 1939- Engeland en de Brit sche regeering kennen het voorbeeld van Polen. De Poolsche soldaat kon als wettige wapendrager ook als gevan gene op fatsoenlijke behandeling re kenen en heeft deze ook gekregen. Tegen moordenaars en franctireurs ech ter zullen alle leden van de Duitsche weermacht met alle gestrengheid het internationale oorlogsrecht treden. Denemarken uit den Volkenbond getreden Het Deeneche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede Daar de gebeurtenissen langzamer hand er toe geleid hebben, dat de Vol kenbond niet langer een reëel bestaan bezit, heeft de Deensche regeering be sloten. haar vertegenwoordiging bij den Volkenbond terug te trekken en het verleen en van economischen steun aan den bond te staken. President Roosevelt heeft in een telegram aan senator Byrnes, den voor zitter van het democratische partij congres te Chicago, verklaard, dat hij formeel in kennis was gesteld van zijn benoeming tot candidaat voor het pre sidentschap. Verwijzende naar zijn voor Donderdagavond aangekondigde radiotoespraak tot de deelnemers aan het partijcongres verklaarde Roosevelt verder, dat hij „onder normale omstan digheden” persoonlijk zou zijn ge komen. In deze ernstige dagen echter mag hij zich in het belang van het volk niet te ver verwijderen van zijn ar beidsterrein. De minister van landbouw, Henry Wallace, is door het democratische partijcongres met 665 van de 1095 stemmen benoemd tot candidaat voor het vice-presidentschap. Naar verluidt had Roosevelt als voorwaarde voor de aanvaarding van zijn derde candidatuur den eisch gesteld, dat Wallace candi daat zou worden voor het vice-presi dentschap. Zoowel minister Huil als senator Byrnes hadden de candidatuur van de hand gewezen. zijn. De agenda van de conferentie be vat bepaald!» punten betreffende de economische en politieke veiligheid, die als bijzonder dringende problemen worden beschouwd. De Amerikaansche republieken zuilen haar taak vervul len in een geest van oprechte vriend schap jegens alle andere naties, die den wil toonen, internationale betrek kingen te onderhouden op den grond slag van vriendschap en vrede. De van Portland, waar Amerikaansche republieken zullen haar problemen op realistische wijze aan pakken en haar besluiten nemen zoo wel met het oog op toestanden, die onmiddellijke maatregelen vereischen, als met het oog op de toekomst. De houding van Argentinië Het staat thans vrijwel vast, aldus meldt D.N.B. uit Buenos Aires, dat de Argentijnsche regeering haar gedele geerden voor de conferentie te Ha vanna omlijnde instructies heeft ge geven, die ten doel hebben te voor komen, dat de Argentijnsche belangen op de pan-Amerikaansche conferentie benadeeld worden. Er is een einde gekomen aan de aanvankelijke bezorgdheid in Argen tijnsche handelskringen, die in het bij zonder belang bij de hervatting van het goederenverkeer met Duitschland hebben. Deze kringen hadden een oogenblik gevreesd, dat Argentinië op de conferentie te Havanna gedwongen zou kunnen worden tot een houding, die niet in overeenstemming met de natuurlijke behoeften van het land, zou zijn geweest. Sensationeele beslui ten of een zich eenzijdig binden aan de belangen .van een bepaalde staten- groep worden van Havanna niet ver wacht. Ten aanzien van de conferentie te Havanna schrijft het Chileensche blad „Mercurio”, dat het onbeperkte be houd van de politieke en economische souvereiniteit van kleine staten nood zakelijk is. Het belang, dat Chili heeft bij het handelsverkeer en de vriend schap met de Ver. Staten, weerhoudt het niet zijn volle vrijheid om ook met andere landen handel te drijven te behouden. Met verwijzing naar het vluchtelin genprobleem en het landbouwvraag stuk, waaraan de regeering-Pétain zich in de eerste plaats heeft te wijden, heeft de „Temps” betoogd, dat het bestaan van een Chineeschen muur tusschen het bezette en het niet-bezette Frankrijk op den duur tot een on- dragelijken toestand zou leiden. In dit verband schrijft de Berlijn- sche pers, dat hier een rijkelijk onbe scheiden wensch wordt geuit, die te vreemder aandoet, waar Frankrijk maanden den tijd heeft gehad om te denken aan de gevolgen van zijn licht zinnige politiek. Frankrijk moet thans, aldus schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”, boeten voor de zonden zijner vroegere regeering en voor zijn onderwerping aan Engeland. Frankrijk heeft zijn haat tegen Duitschland van dag tot dag doen toenemen en het Duitsche volk een lot, erger dan dat van 1919, willen bereiden. „Toen wij in den winter van 1918/1919 in de grootste voedingsmoei- lijkheden verkeerden”, zoo schrijft het blad, „en onze vrouwen en kinderen bij tienduizenden stierven heeft Frank rijk ons de laatste melkkoeien ontno men en de hongerblokkade tot Juni 1919 voortgezet”. Alle andere bladen herinneren aan deze feiten en verklaren, dat wenschen om niet te zeggen eischen, zooals de „Temps”, die naar voren brengt, een volledige miskenning van de positie en verantwoordelijkheid van Frankrijk verraden. De „Lokal Anz.” schrijft, dat het in sterke mate den schijn heeft, dat de tegenwoordige politici, van het Fran- Minister Hull is met een staf van 15 medewerkers naar Havanna ver trokken, waar Zondag de conferentie der ministers van buitenlandsche zaken van de 21 Amerikaansche republieken begint. Voor zijn vertrek uit Washington heeft Huil verklaardHet hoofddoel van de conferentie is een diepgaande, vrijmoedige beraadslaging over de toe standen, vraagstukken, moeilijkheden en gevaren, waarbij onze landen be trokken zijn. Daardoor wordt het ter rein geëffend voor het nemen van principieele en concrete besluiten, die in alle Amerikaansche landen instem ming vinden en hun ten volle van nut I De verhouding tot Amerika. Japan stelt geen belang in de Ame rikaansche presidentsverkiezingen, doch slechts in de buitenlandsche po litiek der Vereenigde Staten, in het bijzonder voorzoover deze betrek king heeft op het Verre Oosten. Japan heeft de hoop gehad op een verbete ring der betrekkingen met de Ver eenigde Staten door al zyn kaarten op tafel te leggen. In het afgeloopen hal ve jaar heeft Japan gewacht op een duidelijk antwoord van Amerika. Zelfs nu echter, aldus de woordvoer der, moet gezegd worden, dat het nooit te laat is. De luchtaanvallen. Naar de premier gisteren in het La gerhuis mededeelde, mogen de bladen voortaan niet meer dagelijks het aan tal slachtoffers der luchtaanvallen pu- bliceeren. Aan de raadhuizen en op andere geschikte plaatsen zullen ech ter mededeelingen worden aangeplakt, zoodra bijzonderheden over de slacht offers bekend zijn. Het totaal aantal slachtoffers wordt maandelijks in het parlement bekend gemaakt en in de bladen gepubliceerd. De „Churchill-linie”. Volgens „Aftonbladet” heeft de „News Chronicle” de Engelsche ver- Duitsch antwoord aan de „Temps” Rijksstadhouder Wagner over het Elzasser probleem Rijksstadhouder Robert heeft in een te Straatsburg gehouden conferentie van de in den Elzas werk zame rijks- en landsautoriteiten rede gehouden, waarin hij o.a. volgende verklaarde: „Het Elzasser probleem heeft Frankrijk kunstmatig geschapen. In zijn door zooveel zorgen en nooden, oorlogen en lijden gekenmerkte ge schiedenis kent de Elzas talrijke mar telaren voor het Duitsche volk”. Hij behandelde daarop het vraagstuk van de zuivering van den Elzas van volks- en rasvreemde elementen, dat, naar hij verklaarde, met alle vastbesloten heid zal worden opgelost. Hij vervolg de: „Op de velden moet voor het na jaar elk spoor van den oorlog uitge- wischt zijn. Op groote schaal is aan de Elzasser boeren hulp verleend door de beschikbaarstelling van buitge maakte paarden en wagens”. In dit verband wees Wagner op de erge toestanden, die de Franschen achter hadden gelaten. In tal van gevallen werd het vee van Elzasser boeren in de stallen opgesloten om het te laten verhongeren”. Tenslotte gaf spr. een overzicht van den opbouwarbeid in de laatste vier weken. Talrijke bedrijven zijn reeds weer op gang gebracht, anderé zullen in de komende dagen en weken het werk hervatten. De Duitsche spoor wegen zijn reeds gereed gekomen met de aansluiting aan het rijksnet. Eind van deze week zullen weder verschei dene baanvakken in den Elzas berijd baar zijn. Ook de Duitsche posterijen zullen een dezer dagen het verkeer tot den Elzas uitbreiden. De „Corriere del Ticino’ publiceert een correspondentie uit Vaticaanstad over „aanpassing van den Heiligen Stoel aan het nieuwe Europa”, waar in o.a. wordt gezegd: De Heilige Stoel moet zich er op voorbereiden, dat het niet afzijdig staat, wanneer de overwinnaars de bases vaststellen van het nieuwe Europa. Hij heeft derhalve een be langrijke, zich over een lange periode taak. De afloop van den oorlog zal niet alleen een totalen ommekeer op de landkaart van Euro pa en van de Europeesche bezittingen op andere continenten teweeg bren gen, doch ook ’n diepgaanden socialen, geestelijk en ethischen ommekeer. Met de macht van haar geestelijke en religieuze activiteit bereidt de Heilige Stoel zich derhalve er op voor, millioenen zielen de kracht en de geestelijke basis te geven, opdat zij tot nut voor de cultuur in verhouding komen tot de nieuwe levensmaatsta- ven, en zij bereidt zich er tevens op voor, den overwinnaars de medewer king van haar duizendjarig evenwicht te verleenen. De staatsorden, die thans ten onder gaan en die hierdoor bewijzen, dat zij haar geschiedkun dige taak definitief hebben vervuld, zullen door de kerk steeds als toe vallig en voorbijgaande verschijnin gen worden beschouwd en zij heeft gedurende de geheele afgeloopen eeuw, die de eeuw van de over winning van dit regime was, steeds de verkeerde en brooze bestanddee- len in het licht gesteld. Men kan zeggen, dat de politieke geschiedenis van de kerk in de afgeloopen eeuw niets anders was als een strijd tegen de leerstellingen der Fransche revo lutie en dat de sociale politiek van de kerk zich juist op de overwinning hiervan heeft ontwikkeld. Vele katho lieke denkers, die in nauw contact staan met de politieke kringen in het Vaticaan, zijn geneigd een zekere parallel te zien tusschen de jongste sociale praktijk van de kerk en de grootste prestaties van het nationaal- socialisme en het fascisme op sociaal gebied, prestaties, die volgens de meening in deze kringen,, niets anders zijn dan de tenuitvoerlegging van dat gene, dat onder het socialisme ver wezenlijkt kon worden, om zonder noodlottige verwoestende schokken een nieuwe maatschappij op te bou- en. FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fob nV anten vaf» KING pepermunt en andere kwaliteitsarfikelei* FINSCHE TROEPEN VAN DE ALANDS- EILANDEN TERUGGETROKKEN MISBRUIK VAN DIPLOMATIEKE VOORRECHTEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2