HAAGSCHE COURANT Zaterdag 20 Juli 1940. STADSNIEUWS Collecte „Vacantiebezigheid voor BINNENLAND De behandeling der Duitschers in Indië Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken Commissaris-generaal dr. Wimmer bezoekt de Deutsche Volks- und Oberscbule HOE STAAT HET MET DE SIGAREN- EN SIGARETTEN- VOORRAAD Schoolkinderen” A Pil lil F VIERDE BLAD. Arrestaties hier te lande als tegen maatregel ZESJARIG JONGETJE VAN DAK GEVALLEN Behalve dat er heden een straatcollecte werd gehouden, was er op de Kneuterdijk een kraampje, waarin een grabbelton was opgesteld. De opbrengst was voor „Haagsche Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen”. Verlenging van den duur van eenige wetten betreffende de voedselvoorziening enz. Verordening heden in werking Het vertoonen van films Mr. Rost van Tonningen voor de radio Links commissaris-generaal dr. Wimmer, en rechts, met kind op den arm de directeur der Deutsche Volks- und Oberschule dr. E. Honsberg De Engelsche bomaanvallen op ons land EERSTE TREIN MET KINDEREN NAAR DEN OOSTMARK VERTROKKEN Instelling van een Duitsch land gerecht en een Duitsch gerechtshof I /jt r v MX, Beroep. Verdediging en als Meerendeeli personen, die tot het kolo niaal bestuur in betrekking staan No. 17625 Duitsche gerechten gevestigd te Den Haag. 'rosten, rechten en vergoedingen. Deze verordening is met ingang van eden in werking getreden. Het derde transport. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het derde transport met kinderen niet 24 Juli maar 25 Juli vertrekt. noemenswaard. De Met schedelbasisfractuur opgenomen Gistermiddag is het 6-jarig jongetje J. C. S., wonende in de Ververstraat, van een dak van een perceel aan het Lamgroen gevallen. De jongen kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met een schedelbasisfrac tuur werd opgenomen. De geneeskundig* dienst bracht hem in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde. Bevoegdheid. Volgens par. 2 zijn de gerechten met uitsluiting N" J?rlandsche rechterlijke BADEN. In het gemeentelijk Volkszeebad te Scheveningen werlen gisteren 457 baden genomen, in het gemeentelijk volkszeebad te Kijkduin 74, bij de Maatschappij Zee. bad Scheveningen 140 en in het Zuider- parkbad 2550. De temperatuur van het water was heden te Scheveningen 63 en in het Zuiderparks bad 65 graden. in haar geheel. Dit geldt in het bij zonder voor de behartiging der ter mijnen en voor de gemaakte onkosten, In het Verordeningenblad no. 13 van heden is opgenomen een besluit van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken, van Koloniën en van Financiën betreffende de ver lenging van de Bodemproductiewet, de Distributiewet, de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, de Zeeschepenvor- deringswet, de Wet behoud scheeps- ruimte en de Zee- en luchtvaartver- zekeringswet (alle van 1939). De bepalingen van deze wetten wor den voor zoover zij met de veranderde staatsrechtelijke verhoudingen veree- nigbaar zijn, tot nader order verlengd. De op grond van de in genoemde wetten uitgevaardigde voorschriften en afzonderlijke maatregelen blijven tot nader order mede van kracht, voor zoover uit den inhoud er van niet anders blijkt. Tot de verdediging voor de Duitsche gerechten in het bezette Nederland- sche gebied is toegelaten. 1. hij, die als verdediger voor een gewoon gerecht in het Duitsche Rijk is toegelaten; 2. het telkens in het Duitsche Rijk, ingeschreven advocaat, wien de Rijks- commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied vergunning heeft ver leend. Het geldende recht. De Duitsche autoriteiten, met straf vervolging belast, passen toe: 1. de telkens door den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied en door de door hem daartoe gemachtigde Duitsche instanties, als mede door de bevoegde Duitsche weermachtsinstanties tot en rpet 28 Mei 1940 gegeven rechtsvoorschriften; 2. Het telkens in het Duitsche Rijk, (in de gedaante van vóór de aanslui ting van Oostenrijk-Altreich) geldende strafrecht; 3. het op den dag van afkondiging geldende Nederlandsche strafrecht met inbegrip van de bepalingen, wel ke de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van Al gemeen Bestuur na 28 Mei 1940, op grond van een machtiging van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uitgevaardigd hebben of zullen uitvaardigen. Het heden verschenen Verordenin genblad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Paragraaf 1. houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken wordt ingesteld. Haar or ganen zijn het Duitsche landgerecht en het Duitsche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied, alsmede, voor beide gerechten ge- meenscbanneliik, het Duitsche open baar ministerie. De voor zhriften betreffende de be voegdheid van den Duitschen krijgs raad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politieorgani saties met een bijzondere taak, blij- jn onaangetast. Omstreeks half negen gister- avond is de 12-jarige jongen N. P. uit de Marcelisstraat, die per fiets was, doordat hij de macht over zijn stuur verloor, in het water aan de dr. Lelykade gevallen. Door een in de nabijheid wonenden bur ger is de jongen door handreiking gered. Na van droge kleeren bij zijn redder thuis te zijn voorzien, werd hij door motor agenten naar de ouderlijke woning ge bracht. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje-Valkenbosch zal a.s. Woensdagavond in de Valkenboschkerk haar jaarvergadering houden. Na afdoe ning der huishoudelijke zaken za) het Tweede Kamerlid de heer Chr. v. d. Heu vel een toespraak houden. Duitsche van de macht bevoegd om delicten, die door Duit sche of voormalig Duitsche staats burgers of door staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Moravië begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt ongeacht het staats burgerschap van den dader of de de Inemers, wanneer de daad: 1) Zich richt tegen het Groot-Duit- sche rijk, het Duitsche volk, de Natio- naal-socialistische Duitsche Arbei derspartij, de vertakkingen daarvan 2) Zich richt tegen een Duitschen staatsburger of een persoon, die in dienstverhouding staat tot het Groot- Duitsche rijk, tot de Nationaal-Socia- listische Duitsche Arbeiderspartij, haar vertakkingen of daarbij aange sloten organisaties, tijdens de uitoefe ning van deze dienstbetrekking of in betrekking daarmee. 3) Begaan wordt in dienst van de Duitsche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grond gebied, of in gebouwen, ruimten, of inrichtingen, die dienen ten behoeve van het Groot-Duitsche Rijk, de Na- tionaal-Socialistische Duitsche Arbei- De Duitsche gerechten in het Bezet te Nederlandsche gebied zijn geves tigd te ’s-Gravenhage. De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied stelt de rechters bij de Duitsche gerechten in het bezette Nederlandsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Neder landsche gebied ambtshandelingen verrichten. Bij het Duitsche landgerecht beslist de (alleensprekende) landrechter. De landrechter kan tuchthuisstraf van ten hoogste 5 jaren, gevangenis straf, vestingstraf, hechtenis en geld- Tegen de vonnissen van den rechter is beroep toegelaten, tegen zijn overige beslissingen een klacht (Beschwerde) volgens den maatstaf van het Duitsche procesrecht. Het Duitsche hooggerechtshof be slist met drie rechters. De leden van het Duitsche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied kunnen tegelijkertijd tot een gerecht in het Duitsche Rijk behooren. Een zijner le den moet zijn ambtelijke woonplaats te ’s-Gravenhage hebben. Het Duitsche hooggerechtshof kan elke toegelaten straf uitspreken. Het beslist in geval van toepassing van een rechtsmiddel tegen beslissin gen van den landrechter. Hooger beroep of beroep in cassatie van de vonnissen van het Duitsche hooggerechtshof is niet toegelaten. Een gerechtelijk vooronderzoek vindt niet plaats. Wanneer het delict, waarvoor de Duitsche gerechten bevoegd zijn, van geringe beteekenis en de dader noch Duitsch staatsburger, noch staatsbur ger van het protectoraat Bohemen en Moravië is, kan de zaak aan de Neder landsche autoriteiten, met strafvervol ging belast, worden overgegeven, om te worden vervolgd en berecht volgens Nederlandsch recht. Het combineeren van straffen uit Duitsche en Nederlandsche vonnissen behoort tot de taak der Duitsche ge rechten. Moeten straffen uit Duitsche vonnis sen van verschillende gerechten of uit zulke en Nederlandsche vonnissen wor den gecombineerd, dan is daartoe het Duitsche hooggerechtshof bevoegd. Het hoofd van het Duitsche open baar ministerie het Duitsche land gerecht en het Duitsche hooggerechts hof voert den ambtstitel van „Duitsch procureur-generaal in het bezette Ne derlandsche gebied. Toespraak van dr. Honsberg Dr. Honsberg richtte vervolgens het woord tot den Commissaris-Generaal, dr. Wimmer, en heette hem en de overige heeren van zijn gezelschap van harte welkom op den bodem van de Deutsche Volks- und Oberschule. Spr. wees er op, dat deze door 270 leerlin gen met innerlijke vreugde wordt be zocht en vermeldde voorts nog eenige bijzonderheden omtrent het onderwijs Over het geheel land zijn nog 9 an dere Duitsche scholen met 2000 leer lingen en 80 leeraren werkzaam, die de kinderen in verknochtheid aan vclk en vaderland en Führer opv^eden. Het is de taak van deze scholen, de kinde ren nader te brengen tot de Duitsche cultuur, geschiedenis, kunst en we tenschap en tot den Duitschen geest in het bijzonder, en ook in den besten zin tot den soldatengeest, zoodat zij niet slechts uiterlijk de hand opheffen, maar ook hun hart. Spr. herinnerde vervolgens aan de groote gebeurtenissen, die zich hebben voltrokken, aan den moeitevollen tijd, dien de kinderen te boven zijn geko men, aan hun medeleven bij de radio in de aula met de veldslagen in Vlaan deren en Frankrijk. Spr. besloot met de mededeeling, dat hij uit een onder houd met dr. Wimmer wist, dat hij hart heeft voor de opvoeding in deze school. Toespraak van den commissaris- generaal De commissaris-generaal, dr. Wimmer, nam hierna het woord. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat hij na zijn be zoek aan de Duitsche school te Am sterdam, nu deze in den Haag kon bezoeken. Hij had den indruk gekre gen, dat in deze school alles in orde is en dat hij goed voor den dag kan komen. De Duitsche scholen buiten het vaderland hebben een groote taak, n.l. dat geen Duitsch kind het voor recht, een Duitsche school te bezoeken, onthouden wordt. In het verleden is het voorgekomen, dat Duitsche kinde ren in het buitenland hun „Deutsch- tum” of dat hun nakomelingen dit verloren. In het nationaalsocialische Groot- Duitsche Rijk mag het niet meer voor komen, dat Duische menschen in het buitenland geen school hebben. Dit moet overal worden bereikt. Met har telijke sympathie staan de Duitschers tegenover alle volken, die van Ger- maansch bloed zijn. Ook de Duitsche school in Nederland moet bedenken, dat zij in een Germaansch land is. Van de Nederlandsche autoriteiten mag worden verwacht, dat geen onderwijs op de Nederlandsche scholen wordt ge geven in een geest die onvriendelijk jegens Duitschland is. Spr. wijdde ver volgens eenige woorden aan de Duitsche school op zich zelf, ten aanzien voor welker behoefte hij belangstellend staat en besluit met de opwekking aan de kinderen zich als goede Duitsche jon gens en meisjes te gedragen. Dr. Honsberg dankte dr. Wimmer voor zijn woorden, waarna de bijeen komst met het gezamenlijk zingen van het Deutschlandlied en Horst Wessel- lied besloten werd. De commissaris- genereaal nam vervolgens afscheid. boete, alleen of tezamen met bijko mende straffen, alsmede alls maat regelen voor beveiliging en verbete ring uitspreken. Terwijl de instanties van de Duit sche Weermacht en van het Duitsche burgerlijke bestuur zich van het oogen- blik der Nederlandsche capitulatie af moeite hebben gegeven, de betrekkin gen tusschen hét Duitsche Rijk en de Nederlanden in vreedzame banen te leiden en het herstel van de normale verhoudingen te bespoedigen, heeft de regeering in Nederlandsch-Indië niet opgehouden zich op bijzonder Duitsch- vijandige wijze te gedragen en zonder rekening te houden met de verhou dingen in het moederland maatregelen in stand gehouden, welke door het Duitsche Rijk niet langer voorbijgezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch- Indië meer dan 2000 Duitschers. waar onder vrouwen en kinderen, geïnter neerd gehouden en op de smadelijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genood zaakt gezien, tegenmaatregelen niet langer uit te stellen Dientengevolge is gisteren een aantal Nederlandsche on derdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende krachten in Nederlandsch-Indië af hangen, hoelang deze toestand gehand haafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order gestaakt Straffen. De volgende straffen van het Neder landsche strafrecht komen overeen met die van het Duitsche strafrecht: levenslange gevangenisstraf - le venslange tuchthuisstraf tijdelijke gevangenisstraf van meer dan 5 jaren - tuchthuisstraf voor den tijd van twee derden van den duur der gevangenisstraf; tijdelijke gevangenisstraf tot en met 5 jaren met inbegrip van hechtenis - hechtenis; geldboete -geldstraf. Is de Duitsche of de Nederlandsche rechterlijke macht ingevolge deze verordening tot het behandelen van een strafzaak niet bevoegd, dan moet de strafzaak aan die instantie, welke daartoe bevoegd is geworden, worden overgegeven. Achten beide zich bevoegd of onbe voegd, dan beslist de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bevoegdheid. Een zaak, welke vanwege de be voegdheid wordt overgegeven, blijft In aansluiting op de A.N.P.-berich ten van 8 uur hedenavond zal mr M. M. Rost van Tonningen voor de radio spreken. Mr. Rost van Tonnin gen zal zich richten tot het geheele arbeidende Nederlandsche volk. Hij zal, naar men ons mededeelt, ver scheidene opzienbarende mededeelin- gen doen. Een serie bommen zonder noemens waard ige uitwerking In de rede van den Führer van het Duitsche Rijk, gisteravond uitgespro ken, heeft deze o.m. ook gewezen op de zinlooze aanvallen van Engelsche bombardeurs op ons land, die onder bescherming van het nachtelijk duis ter optreden, zonder dat met de veilig heid van de burgerbevolking ook maar eenigszins rekening wordt gehouden. Men weet, dat daarop reeds herhaal delijk de aandacht is gevestigd. De Führer heeft vergeldingsmaatregelen in uitzicht gesteld. Ook gisteren en eergisteren hebben Engelsche vliegers lukraak bommen uitgeworpen op plaatsen waar van eenig militair object geen sprake kan zijn. Dooden vallen gelukkig niet te betreuren en de aangerichte schade is nauwelijks noemenswaard. Enkele koeien werden gedood. De bommen vielen op weiden en akkers een groot aantal is niet tot ontploffing gekomen. Toestand is zeer onoverzichtelijk Er begint zich den laatsten tijd een zeker tekort aan sigaren en sigaretten te openbaren. Bepaalde merken zijn moeilijk of heelemaal niet te krijgen, doordat de aanmaak er van is stopge zet, wat vooral het geval is met de sigaren, of doordat de beschikbare hoeveelheid uitgeput raakt, terwijl de aanvoer van nieuwe onmogelijk is ge worden. Dit laatste is het geval met de importsigaretten uit Engeland en Amerika. Het bordje, dat men voor de ramen van sommige tabakswinkels aan kan treffen is in dezen karakteristiek: „Geen Amerikaansche en Engelsche sigaretten meer.” Zooals bekend wordt echter het grootste aantal „Engelsche en Amerikaansche" sigaretten in ons eigen land gemaakt, zoodat men deze nog wel krijgen kan. Wij hebben ons licht opgestoken bij een directeur van een der grootste si- garettenfabrieken in den lande, die ons zeide, 'dat het moeilijk was een algemeen beeld van de situatie te geven, omdat de toestand bij iedere sigaret- tenfabriek verschilt. De een beschikt nog over voldoende voorraden, terwijl de ander reeds met zijn handen in het haar zit. Men kan echter zeggen, dat de moeilijkheden niet onoverkomelijk zijn, met wat aanpassingsvermogen kunnen wij er nog best komen. Van belang is het daarbij, dat het publiek niet „leer koopt, dan het strikt nood zakelijk noodig heeft, m.a.w. men make geen voorraden. De winkeliers krijgen van verschillende fabrieken nog de hoeveelheden, welke zij kregen in 1939, zoodat zij kunnen voldoen aan de vraag van het publiek. Op onze vraag of het juist was, dat de verkoop van sigaretten drie weken stopgezet zou worden, antwoordde onze zegsman. Hiervan is mij niets bekend en het lijkt mij niet erg waarschijnlijk ook. Men stelt op het oogenblik pogingen in het werk om Grieksche en Boel- gaarsche tabak, welke men veel ge bruikt voor de zoogenaamde Ooster- sche sigaretten, via Duitschland naar onh land te vervoeren. Voor het ech ter zoover is zijn nog heel wat transportmoeilijkheden te overwinnen. derspartij, haar vertakkingen of daar bij aangesloten organisaties. 4) Blijkt te zijn plundering in op bevel ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen oder Vergehen) tegen lijf, leven of eigendom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdedi ging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen), ge vaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzonder een misdrijf, dat de voedselvoorziening in gevaar brengt. den Commissaris-Generaal en ook aldus van hem afscheid. Na den rondgang hadden alle leer lingen zich in de groote aula verza meld, waar aan den achterwand van het podium een groot portret van den Führer tusschen twee Duitsche vlag gen hing. De directeur der school, dr. Hons berg, noodigde zijn leerlingen uit aan te vangen met het zingen van een ied dat allen wel zouden kennen, n.l. „Wir fahren gegen England”. Met enthousiasme werd daaraan voldaan. Bond van automobielhandelaren garagehouders Dezer dagen kwam het algemeen be stuur van den bond van automobielhan delaren en garagehouders „B.OV.AG” te Utrecht in vergadering bijeen ter bespre, king van den door de benzine-sehaarste geschapen toestand en van de mogelijk heden voor de naaste toekomst. De voor zitter, de heer A. F. H. Jansen te Arn hem, hield een uitvoerige rede, waarin hij verklaarde optimistisch te zijn gestemd ten aanzien van de komende nieuwe ordening, welke meer perspectief voor den automobielhandel zal openen dan voorheen onder een regime, dat het mo- torwegverkeer slechts als een belasting, object beschouwde, mogelijk was. Als zuivere, vrijwel den geheelen handel om vattende vakorganisatie heeft de B. O. V. A. G. zich altijd op den bodem der werkelijkheid gesteld en daarom heeft hij het niet noodig thans een masker op te doen. Integendeel ziet het bestuur het doorbreken van de nieuwe gedachte, wel ke meer recht zal laten wedervaren aan ’t principe „de handel voor den handel", onbevangen en onbevooroordeeld tege moet. De algemeene vergadering, welke aan. vanklijk aan het tienjarig bestuur zou zijn gewijd, werd tot nader order uitgesteld. Besloten werd voorts een zelfstandige actie te voeren voor omzetting der motor rijtuigenbelasting in een redelijke benzine, belasting. Het dagelijksche bestuur, ge vormd door de heeren Dekker te Ensche dé, Nefkens te Amersfoort, Vullingks te S-Hertogenbosch en Weringa te Uithui- zermeeden, werd herkozen. eerste klasse van de Oberschule wordt begonnen met Engelsch (vroeger Fransch), in het derde schooljaar komt er Latijn bij en daarna Fransch. De Commissaris-Generaal ving de bezichtiging aan bij de kleuterklasse, waarin zich een 40-tal kinderen bevin den, van 3, 4 en 5 jaar. Voor de fees telijke gelegenheid droegen de meisjes een bloemetje in het haar en de jon getjes in helt knoopsgat. Aan dr. Wimmer werden bloemen aangeboden en de kinderen zongen een paar lied jes voor hem, bij één waarvan een dansje werd gedaan. In elk klasselokaal werd de leeraar of de leerares aan dr. Wimmer voor gesteld deze vroeg en ontving telkens van den klasse-leeraar of van den di recteur de noodige inlichtingen betref fende het onderwijs. Elke klasse ont ving staande met den Duitschen groet nam Hedenochten om elf uur is de eer ste trein met Nederlandsche kinderen uit den Haag van station Staats spoor vertrokken. Ongeveer 800 kin deren uit den Haag en omgeving na men er in plaats. Ze werden uitge leide gedaan door vele ouders en belangstellenden. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij Gauorganisa- tionsleiter Fehrer, die de leiding van de Kinderactie in Nederland heeft, Oberregierungsrat dr. Fellner en dr« Putto en dr. Streng van den Gemeen telijken geneeskundigen en gezond heidsdienst. Het was den kinderen aan te zien, dat zij voor een zeer belangrijke ge beurtenis stonden. Zij reizen naar Gmunden in Salzkammergut, de mooi ste streek van den Oostmark. De trein staat onder leiding van dr. Bauel, Kreisleiter van Salzkammer gut. De reis zal ongeveer 24 uur in beslag nemen. Toen de trein op het punt stond zich in beweging te stellen, marcheerde het muziekcorps van de Ordnungspolizei het perron op en gaf eenige nummers ten beste. Zakdoe ken kwamen te voorschijn en nage zwaaid door de vele aanwezigen reed de trein het station uit. Hedenochtend heeft de Commissarïs- Generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, een bezoek gebracht aan de Deutsche Oberschule für Jungep und Madchen, mit Volksschule und Kin dergarten, aan de Jan van Nassau- straat 112 te ’s-Gravenhage, welke school ook wel wordt genoemd de Deutsche Volks- und Oberschule. In zijn gezelschap bevonden zich Rittmeister Schwebel, Beauftragter van den Rijkscommissaris voor den kring Zuid-Holland de heer Lind, vertegen woordiger van den Landesgruppenlei- ter der N.S.D.A.P.dr. Heichlinger, dr. Albrecht-Hoenigschmid en dr. Bluzar, van den staf van den Commis- saris-Generaal. Mede aanwezig waren Pfarrer Kaltske en dr. Hoechst, vertegenwoordigers van het schoolbe stuur. Nadat de heeren door den directeur der school, Oberstudiendirektor dr. E. Honsberg, en den onder-directeur. dr. Schuon, in de leeraarskamer waren ontvangen, maakten zjj een rondgang door het ruime schoolgebouw, waarbij alle klasse-lokalen en een aantal an dere vertrekken ten dienste van het onderwijs, werden bezichtigd. Rekent men de kleutarafdeeling niet mede, dan heeft deze school een vier jarige onderbouw en een 8-jarige bo venbouw. In deze klassen van de Volksschule wordt onderwijs gegeven in Duitsch en Nederlandsch, in de Verordening treedt 26 Juli in werking Het Verordeningenblad no. 13 van heden vermeldt een besluit van de secretarissen-generaal van Binnen landsche Zaken en van Justitie be treffende het vertoonen van films. Daarin wordt bepaald, dat in het bezette Nederlandsche gebied slechts die films vertoond mogen worden, welke: 1) In het bezette Nederlandsche ge bied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedge keurd; 2) In het Groot-Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohe men en Moravië, zijn vervaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd; 3) In het gebied van het Groot- Duitsche rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften gelden niet voor smalfilms van zuiver artistieken, reli gieuzen of cultureelen aard, of voor smalfilms met uitsluitend familieop- namen. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschrif ten handelt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 10.000 gulden of met een van deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 in werking. I 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13