IVOROL De Nederiandsche Tandpasta De handelsoorlog tegen Engeland HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Ravitailleering bedreigd I 1 De strijd in het Westen De rede van den Führer tot stand gekomen Frankrijk’s capitulatie Onderscheidingen op hun en Hulde aan Mussolini hebben Nederland Duitsche Het gelukken van deze geweldige reeks van veldslagen is in de eer ste plaats aan den Duitschen sol daat zelf te danken. Hij heeft weer op alle plaatsen, waar hij gesteld was, ten volle aan de verwachtingen voldaan. boven het Kanaal nieuwe Engelsche Lof voor den Duitschen soldaat Volgens dit plan en in deze volgorde hebben de operaties zich ook voltrok ken. ton. steld, binnen in En- en in- dat deze be- ernstig houden. Opperbevelhebber landsche troepen geland. Het Britsche departement van oor log deelt mede, dat de kuning generaal sir Allen Brooke heeft benoemd tot opperbevelhebber van alle binneniand- sche troepen. Hij wordt daarmede op volger van den tot generaal-veldmaar- schalk benoemden generaal Ironside. De Führer deed hierop mededeeling van de onderscheidingen, die aan de generaals, die zich het meest verdien stelijk hebben gemaakt, verleend wor den. Ik moet, zeide hij o.a., in de eerste plaats den man noemen, bij wien het mij zwaar valt, den voldoenden dank te vinden voor de verdiensten, die zijn naam verbinden met de beweging, den staat en bovenal het Duitsche luchtwa pen. Sedert het tijdstip van de oprich ting der S.A. is partijgenoot Göring met de ontwikkeling en den bloei van de beweging verbonden. Sedert den weder opbouw van de Duitsche weermacht werd hij tot schepper van de Duitsche luchtmacht. Hij heeft daarmede als eenige de hoogste bijdrage voor den wederopbouw van de Duitsche weer macht geleverd. Hij heeft als leider van de Duitsche luchtmacht in het achter ons liggende verloop van den oorlog bij gedragen tot het scheppen van de voor waarden voor de overwinning. Zijn ver diensten zijn uniek. Ook ten aanzien van het materiaal, de grondstoffen en de voedselvoorzie ning zijn de voorraden volkomen toe reikend, zoodat wij tegen een oorlog van eiken duur zijn opgewassen. Duitschland en Italië bezitten in de door hen gecontroleerde economische ruimte rond 200 millioen menschen, waarvan meer dan 70 millioen uit sluitend in economisch opzicht werk zaam zijn. Vijftien Britsche vliegtuigen neergehaald Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld Gistermiddag hebben Duitsche jachtvliegtuigen van hei type Mes- Weermacht sterker dan ooit. Wanneer ik thans, zoo vervolgde de Führer, over de toekomst spreek, ge schiedt dit niet om te pralen. Wan neer zoogenaamde Engelsche staats lieden verzekeren, dat hun land uit iedere nederlaag en iedere mislukking sterker te voorschijn treedt, dan is het zeker geen grootspraak, wanneer ik thans zeg, dat wij uit de successen eveneens sterker te voorschijn zijn ge komen. Wanneer gij bedenkt, dat wij de laatste drie maanden een front ge vormd hebben, dat thans van den Noordkaap tot de Spaansche grens reikt, zijn de verliezen, in het bijzon der wanneer zij met die van den we reldoorlog vergeleken worden, buiten gewoon gering. De oorzaak hiervan ligt afgezien van de in doorsnee uitstekende leiding in de schitteren de tactische opleiding van den soldaat individueel, van de eenheden alsmede in de samenwerking der wapens. Niet temin hebben wij natuurlijk voor zorgsmaatregelen genomen voor ver liezen, welke veel grooter zijn. De uitgespaarde mannen van ons volk zullen ten goede komen aan de voort zetting van den vrijheidsoorlog, welke ons is opgedrongen. serschmidt 109, twaalf van de Defiant-jagers, twee van het type Spfitfire en een Hurricane neer geschoten, zonder zelf verliezen te lijden. Ik benoem hem derhalve tot Rijks- maarschalk van het Groot-Duitsche Rijk en begiftig hem met het grootkruis van het IJzeren Kruis. Gibraltar gescheiden van het vasteland Berichten uit Gibraltar melden, dat ae Engelschen een 4 m. breed en diep kanaal graven door de landengte van Gibraltar om de rots van Gibraltar zoo noodig van het vasteland te scheiden. Verder wordt geschut van allerlei kali ber opgesteld en worden koortsachtig defensiemaatregelen op alle gebieden getroffen. Onder den invloed van het 'aatste bombardement maakt de evacuatie der burgerbevolking voort gang. De menschen bestormen als in paniek de transportschepen. Voor verdiensten om de overwinning van de Duitsche wapens in den strijd voor de vrijheid en de toekomst van het Groot-Duitsche Rijk zijn verder, naar de Führer mededeelde, elf bevelheb bers, onder wie de Opperbevelhebber van het leger von Brauchitsch, bevor derd tot generaal-veldmaarschalk verscheidenen tot kolonel-generaal. Loire aan de aan het welslagen onderneming hebben De oorlog ter zee. Uit St. Barthelémy in West-Indië wordt door de Associated Press ge meld, dat daar twee reddingbooten zjjn aangekomen met overlevenden van het Britsche vrachtschip „Davisian”, groot 6433 br. registerton, en van de „King John”, groot 5288 bruto regis terton. Deze beide vrachtschepen zou den op 400 mijl van Martinique door vijandelijke actie in den grond zijn ge boord. De Duitsch-Russische verhouding. De Duitsch-Russische verhouding is definitief bepaald. Met Rusland is overgegaan tot een nuchtere vaststelling der belangen, teneinde eens en voor altijd duidelijk te maken, wat Duitschland voor zijn toekomst als belangengebied meent te moeten beschouwen en wat omgekeerd Rusland voor zijn bestaan belangrijk acht. Op deze duidelijke afbakening van de wederzijdsche belangengebie- den volgde de nieuwe regeling van de Duitsch-Russische verhouding. Alle hoop, dat thans in het kader hiervan een nieuwe Duitsch-Russische span ning zou kunnen intreden, is kinderlijk. Zie verder le blad, pag. 3 Toen maarschalk Pétain het neer leggen van de Fransche wapens aanbood, heeft hij niet een hem over gebleven wapen terzijde gelegd, doch een einde gemaakt aan een voor het oog van iederen soldaat totaal onhoud- Het breken van den vijandelijken tegenstand aan de Aisne maakte de doorbraak tot aan de Zwitsersche grens mogelijk. In een geweldige omsingeling stormden de legers achter den rug van de Maginotlinie, die van haar kant zelfs doorbroken werd. Deze operaties wer den bekroond door den thans algemeen beginnenden opmarsch van alle Duit sche legers door het naar voren schui ven van een linkervleugel langs de Rhone in de richting van Marseille, en van een rechtervleugel over de in de richting van Bordeaux Spaansche grens. Ik heb deze gedachten publicistisch en in redevoeringen ontelbare malen be handeld en verdedigd, zoo lang ik zelf slechts in de oppositie was. Ik heb zoodra het Duitsche volk mij met zijn leiding belastte onmiddellijk gepro beerd, deze oudste doelstelling van de nationaal-socialistische buitenlandsche politiek in de practijk uit te voeren. Ik betreur het ook thans nog, dat mij het, niettegenstaande al mijn be moeiingen, ten aanzien van Engeland niet is gelukt tot die vriendschap te komen, welke, naar ik geloof, voor beide volken een zegen zou zijn geweest. Niettegenstaande vastberaden en op rechte pogingen, is het mij niet gelukt. Ik ben echter des te gelukkiger, dat ten minste het eerste programmapunt van mijn buitenlandsche politieke doel stelling kon worden verwerkelijkt. Ik dank dit vooral aan het genie, dat thans aan den spits van het Italiaansche volk staat. Want slechts dank zij zijn se- culairen arbeid werd het mogelijk de beide, geestelijk zoo verwante revolu ties samen te voeren, om nu bij het einde door gemeenschappelijk vergoten bloed een bondgenootschap te bezege len, dat voor Europa een nieuw leven ontsluit. Toen het Duitsche Rijk tegen mijn wenschen en wil verleden jaar dezen oorlog werd opgedrongen, geschiedde een afpaling van de verdere actie onzer 'beide staten, tusschen Mussolini en mij. Het nut, dat het Rijk uit de houding van Italië gewerd, was van buitenge wonen aard, niet slechts- oeconomlsch kwam de positie van Italië ons ten goede, doch ook militair. Italië bond van het begin af aan sterke krachten van onze vijanden en verlamde vooral hun vrijheid van strategische disposi tie. Toen de Duce echter den tijd ge komen achtte tegen de voortdurende niet te verdragen gewelddaden, welke tegen hem in het bijzonder door Fran sche en Engelsche inbreuken werden gepleegd, met het wapen in den vuist stelling te nemen en toen de koning de oorlogsverklaring voltrok, geschied de dit in de volle vrijheid van zijn be sluit. Des te grooter moet het gevoel van onzen dank zijn. Onze samenwerking op politiek en militair gebied is volkomen. Zij zal het onrecht uitwisschen, dat de eeuwen door den Duitschen en Italiaanschen volken is toegevoegd. Want aan ’t eind van dit alles staat de gemeenschappe lijke overwinning. Ik kan, zoo ging de Führer voort, de beschouwing over den strijd niet be sluiten, zonder tegelijk onzen bond genoot te gedenken. Sedert er een nationaal-socialis- tisch regime is, staan in haar pro gramma van de buitenlandsche politiek twee doeleinden: 1. De totstandbren ging van een ware overeenstemming en vriendschap met Italië en ten tweede de totstandbrenging van gelijke betrek, kingen tot Engeland. Gij weet, dat ik deze opvattingen reeds twintig jaren geleden precies zoo voelde als later. De Führer wees er hier op, dat Duitschland tegenover Nederland en België slechts de noodige beveiligings- troepen had opgesteld, terwijl in dezen sector een duidelijke ophooping van Fransche formaties, in het bijzonder van bijna alle gepantserde en gemotori seerde divisies, plaats vond. Beslissend echter, aldus vervolgde de Führer, was de volgende constateering terwijl bij een loyale interpretatie der Belgisch- Nederlandsche neutraliteit, beide lan den gedwongen zouden zijn geweest, juist met het oog op de concentratie van de sterkste Engelsch-Fransche strijd krachten aan hun grenzen, ook hunner zijds het oog in de eerste plaats op het Westen gevestigd te houden, begonnen zij daar in gelijke mate steeds meer hun troepen te verzwakken om de grenzen tegenover Duitschland te bezetten. Ook de berichten over besprekingen tusschen de generale staven wierpen een eigen aardig licht op de Belgisch-Nederland- sche neutraliteit. De grondgedachte der operaties. De grondgedachte dezer operaties was, dat, terwijl men afzag van kleine nevensuccessen, de geheele weermacht, vooral leger en luchtwapen, zoo in den strijd werd gebracht, dat bij consequen te uitvoering der voorgenomen opera ties, de totale vernietiging der Fransch- Engelsche strijdkrachten bereikt moest worden. In afwijking van het plan-von Schlieffen van 1914 verplaatste ik het zwaartepunt der operaties op den linkervleugel van het doorbraakfront, maar met schijnbare handhaving van het omgekeerde plan. Deze misleiding is gelukt Overigens werd de ten- Frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D. N. B. luidt De Egyptisch-Engelsche spanning Het Italiaansche blad „Piccolo’* meldt uit Athene, dat de eisch, door Engeland aan Egypte gesteld, alle wa penen in het bezit der Egyptische regeering uit te leveren, ten deele is afgewezen. De Egyptische ministerpre sident heeft verklaard, dat zijn regee- ring heeft besloten de zware wapenen niet in te leveren. uitvoerlegging der operatie in haar geheel vergemakkelijkt door de maat regelen van den tegenstander zelf. Uit de concentratie immers van de ge heele Engelsch-Fransche gemotoriseerde strijdmacht tegenover België, bleek duidelijk, dat het opperbevel der ge allieerde legers besloten had, zoo snel mogelijk dit gebied binnen te rukken. Met het vertrouwen, dat wij hadden op de standvastigheid van alle in het vuur gebrachte Duitsche infanterie-divisies, moest echter een stoot in den rechter vleugel der F ^n-ch-Engelsche gemoto riseerde troep.'!' eiden tot een volledige vernietiging en ontbinding, ja, waar schijnlijk tot insluiting dier troepen. Als tweede operatie had ik de beheer- sching van de Seine tot Havre aange geven, alsmede het verwerven van een basis aan Somme en Aisne voor den derden aanval, welke met zeer sterke strijdkrachten over de hoogvlakte van Langres tot de Zwitsersche grens moest leiden. Het bereiken van de kust tot het gebied ten Zuiden van Bordeaux was als slot der operatie vastgesteld. Weer een aanval op Malta. De speciale correspondent van Ste- fani aan het luchtfront meldt, dat gis termiddag Italiaansche vliegtuigen we derom een aanval hebben gedaan op Malta. Vijandelijke jachtvliegtuigen lieten zich niet zien. Alle Italiaansche toestellen keerden behouden basis terug. De Groot-Duitsche eenheid. De heeren Churchill, Chamberlain en Daladier waren nog tot voor kort zeer slecht ingelicht over het wezen der groot-Duitsche eenheid. Ik mag wel aannemen, dat juist het in den strijd brengen van bergtroepen uit den Oost- mark aan dit Noordelijkste front van onzen vrijheidsstrijd hun de noodige opheldering over het groot-Duitsche Rijk en zijn zonen heeft verschaft. Het is jammer, dat de grenadiers van Cham berlain er de voorkeur aan gaven, het bij de eerste proeve van de innerlijke gesteldheid van de met ons Rijk her- eenigde stammen te laten. Generaal von Falkenhorst heeft deze operaties te la^d in Noorwegen geleid. Luitenant-gene- raal Dietl was de held van Narvik. De operaties ter zee werden ten uitvoer ge legd onder leiding van generaal-admi- raal Saalwachter, de admiraals Carls en Boehm en den vice-admiral Lütjjens. De operaties van het luchtwapen ston den onder leiding van kolonel-generaal Milch en luitenant-generaal Geissler. Het opperbevel der weermacht, kolonel- generaal Keitel als chef van het opper bevel en generaal Jodl als chef van den staf der weermacht, waren verantwoor delijk voor de tenuitvoerlegging mijner aanwijzingen voor de geheele actie. Nog voor de veldtocht in Noorwegen geëindigd was, werden de berichten over het Westen steeds dreigender. Terwijl voor het begin van den oorlog voorbe reidingen waren getroffen om in geval van een onvermijdelijk conflict met Frankrijk, resp. Engeland, door de Ma ginotlinie te breken, kwam reeds in den loop der eerste oorlogsmaanden de noodzakelijkheid op, dat men ook een eventueel optreden tegen België, resp. Nederland, onder het oog zag. baren toestand. Alleen het bloedige dilettantisme van den heer Churchill kan niet of wil niet begrijpen of dit tegen beter weten in loochenen. In dezen strijd heeft het Duitsche voetvolk wederom bewezen wat het altijd was: de beste infanterie der wereld. Met haar hebben alle wapens van het leger gewedijverd. Wanneer zonder de dapperheid van het leger nooit de behaalde successen bereikt hadden kunnen worden, dan zou zonder het heldhaftige optreden van het lucht wapen alle dapperheid van het leger slechts vergeefsch zijn geweest. Leger en luchtwapen zijn beide den hoogsten lof waardig.” Op het oogenblik worden vele onzer divisies uit Frankrijk teruggetrokken en naar hun vredesstandplaatsen ge transporteerd. Vele mannen kunnen met verlof gaan. Wapens en uitrusting worden weder in orde gebracht o£ met nieuwer materiaal aangevuld.: Over het geheel is de weermacht thans sterker dan ooit tevoren. De naam Narvik zal in de geschiede nis voor alle tijden een heerlijk getuige nis van den geest der weermacht van het nationaal-socialistische groot-Duit sche Rijk zijn. De intusschen wisseling in het opperbevel van het Fransche leger moest dit nieu we weerstandskracht schenken en aan den ongelukkig begonnen strijd de door de geallieerden ver langde wending geven. Inderdaad gelukte het, de nieuwe aanvalshan- delingen van de Duitsche legers op vele plaatsen pas na overwinning van den krachtigsten tegenstand op gang te brengen. Parijs vieL De aanval op Zweden. Op het laatste oogenblik verviel de reeds beraamde actie in de Noordsche staten door den Russisch-Finschen vrede. Eenige dagen later reeds wer den deze voornemens weer sterker. Zij kregen nu vorm in een duidelijk be sluit. Engeland en Frankrijk waren overeengekomen, bij verrassing een aantal van de belangrijkste punten van Noorwegen te bezetten onder het voorwendsel, daardoor een einde te maken aan den steun van het Zweed- sche erts aan de Duitsche oorlogvoe ring. Om het Zweedsche erts geheel in handen te krijgen, had men het plan in Zweden binnen te rukken en de geringe strijdkrachten, die Zwe den op de been zou kunnen brengen, zoo mogelijk vriendschappelijk, zoo noodig echter met geweld ter zijde te schuiven. Dat het gevaar onmiddellijk dreig de, vernamen wij door de ontembare spraakzaamheid van den eersten lord der Britsche admiraliteit. Wij kregen verder een bevestiging door een aan duiding, die Reynaud een buitenland- schen diplomaat gegeven had. Dat de termijn tweemaal uitgesteld is en dat de achtste April de derde en defini tieve termijn was, weten wij echter pas sedert kort en definitief is dat eerst bevestigd na het vinden der pro tocollen van den geallieerden oorlogs raad. Zoodra het gevaar duidelijker werd, gaf ik de Duitsche weermacht de noodige orders. De zaak van de „Altmark” toonde reeds aan, dat de Noorsche regeering niet bereid was haar neutraliteit te handhaven. Bo vendien bleek uit berichten van agen ten, dat althans tusschen de vooraan staande leden der Noorsche regeering en de geallieerden volledige overeen stemming bestond. Tenslotte deed de Noorsche reactie op het binnendringen der Britsche mijnenleggers in de Noor sche souvereine wateren ook den laat- sten twijfel verdwijnen. De Duitsche operatie, die tot in de kleinste bijzonderheden was voorbe reid, werd daarmede ontketend. Vervolg van pag. 1. In den loop van Maart kregen wij echter kennis Van Biïtsch-fc’ransche plannen tot inmenging in het Rus- sisch-Finsche conflict, niet zoozeer om de Finnen te helpen als om Rusland waarin men een met Duitschland sa menwerkende mogendheid zag, schade te berokkenen. Uit dit plan ontwikkel de zich het besluit, zoo mogelijk actief in Finland in te grijpen, om een ba sis te krijgen voor het uitbreiden van den oorlog over de Oostzee. Tegelij kertijd hoorde men steeds meer van de voorstellen van den geallieerden oorlogsraad, die inhielden, dat men óf den Balkan en Klein-Azië in brand zou steken om den toevoer van Rus sische en Roemeensche petroleum naar Duitschland af te snijden, öf het Zweedsche ijzererts in handen zou krijgen. Tot dat doel zou een landing in Noorwegen worden ondernomen, om in de eerste plaats den erts-spoorweg van Narvik over Zweden naar Lulea in handen te krijgen. dit front met twee legers onder bevel van kolonel-generaal von Witzleben en generaal Dollman actief in den ver- nietigingsslag zou ingrijpen. Op 10 Mei, om 5 uur 35 in den ochtend, waren de beide legergroepen van de kolonels- generaal von Rundstedt en von Bock gereed voor den aanval. Zij hadden tot taak, op het geheele front van de Moezel tot aan de Noord zee door de vijandelijke grensstellingen te stooten, Nederland te bezetten, tot Antwerpen en de Dyle-stelling door te dringen, Luik te nemen, voor alles echter met de geconcentreerde aanvals- krachten van den linkervleugel de Maas te bereiken, den overgang tus schen Namen en Carignan met het volle gewicht van de pantser- en motor- divisies bij Sedan te forceeren en in het verdere verloop dezer operaties tot aan de zee door te stooten. Aan de Zuidelijke legergroep-Rund- stedt was bovendien de belangrijke taak opgedragen ,in het verloop van de doorbraak en beoogde afscherming van den linkervleugel volgens de plan nen te verzekeren, om een herhaling van het wonder van de Marne van 1914 bij voorbaat uit te sluiten. Deze geweldige, voor het verdere verloop van den oorlog reeds beslissende operatie, liet reeds het Duitsche leider schap in heiligen glans schitteren. Hierna somde de Führer de bevel hebbers op, die dezer geweldige meegewerkt. Het optreden van het lucht wapen. Hierna maakte de Führer melding van het optreden van het luchtwapen onder het persoonlijke opperbevel van den generaal-veldmaarschalk Göring en noemde de namen op van verdienste lijke leiders, met inbegrip van die der luchtdoelartillerie. Terwijl, millioenen Duitsche soldaten van het leger, het luchtwapen en van het S.S.-wapen, zoo ging de Führer o.a. voort, aan deze gevechten deelnamen, konden anderen niet onttrokken worden aan de vorming van reserve-formaties, die zich in het vaderland bevonden. Ve len der bekwaamste officieren moesten, zoo bitter het voor hen was, de oplei ding van die soldaten leiden en contro- leeren, die eerst later naar de fronten kunnen komen. Alleen, zonder de bevei liging van het reserve-leger, van de re serve luchtvloot, van de reserve S.S.- formaties alsmede van de partij en den staat in het algemeen, zou ook de strijd aan het front niet gevoerd hebben kunnen worden. Eerst na ’t einde van dezen oorlog zal ’t mogelijk zijn de prestaties van onze marine en haar leider in vollen omvang te waardeeren. Dat alles echter, zoo zeide Adolf Hitler verder, zou niet mo gelijk zijn geweest zonder de houding van het binnenlandsche front en eerst recht niet zonder de stichting, het wer ken en de bedrijvigheid der nationaal- socialistische partij. Zonder haar werk zouden alle voorwaarden zijn komen te vervallen voor de wederopstanding van het Duitsche rijk en daarmede voor het scheppen van een Duitsche weermacht”. Zij heeft echter voor alles ook aan den strijd de basis gegeven van de we reldbeschouwing. Tegenover den zinne- loozen inzet van menschenlevens door onze democratische tegenstanders voor de belangen van hun plutocratieën, stelt zij voldoende de verdediging van een sociale volksgemeenschap. De Führer noemde onder degenen, die „zich hoogst verdienstelijk hebben ge maakt in het streven naar de mogelijk heid, in een nieuw Duitschland weder overwinningen te kunnen voeren”, be ginnende met Rijksminister Hess en vervolgde: ik kan deze lofrede niet besluiten zonder daarbij tenslotte den man te danken, die sedert jaren mijn buitenlandsch-politieke richtlijnen in trouwen, moeizaam en afmattenden arbeid verwezenlijkt. De naam van partijgenoot von Ribbentrop zal met de politieke verheffing van de Duitsche natie als Rijksminister van buitenland sche zaken voor altijd verbonden zijn. Ik behoef er niet op te wijzen, dat deze besprekingen, wanneer zij werkelijk neutraal geweest zouden zijn, met beide partijen hadden moeten worden gevoerd. Overigens vermeerderden de aanwijzingen voor ’n optreden der Fransch-Engel- sche troepen door België tegen het dustriegebied zich zoo zeer, men ook aan onzen kant dreiging als een zeer gevaar in het oog moest De geheele Duitsche opmarsch on derging dienovereenkomstig de noodige wijzigingen. De nauwkeu rige waarnemingen, welke overal gedaan waren, gaven langzamer hand de zekerheid dat van begin Mei af elk oogenblik een Engelsch- Fransche aanval verwacht kon worden. Op 6 en 7 Mei nam de vrees toe, dat van oogenblik tot oogenblik een binnenrukken der zoogenaamde geallieerden in Ne derland en België tegemoet moest worden gezien. Op 8 Mei gaf ik daarom bevel voor den onverwijl- den aanval op 10 Mei, des ochtends te 5.35 uur. De strijd om Noorwegen. De Führer gaf een uitvoerige uit eenzetting van den strijd om Noorwe gen, o.m. zeggende Wat onze drie weermachtsonderdee- len in dezen strijd om Noorwegen heb ben gepresteerd, verzekert hun de kwa lificatie van een allerhoogst soldaten dom. De marine legde haar operaties en later haar transporten ten uitvoer tegen een vijand, die in totaal een meer dan tienvoudige overmacht bezat. Eerst na den oorlog zullen wij mogen spreken over de moeilijkheden, die zich juist bij dezen veldtocht voordeden tengevolge van talrijke onvoorziene tegenslagen, verliezen en ongevallen. Het is de ver dienste van leiding en troepen, dat des ondanks tenslotte alle moeilijkheden overwonnen zijn. De luchtmacht, die in dit reusach tige gebied vaak de eenige transport en verbindingsmogelijkheid bood, had zich zelf overtroffen. Vermetele aanval len op den vijand, op schepen en lan dingstroepen, staan nauwelijks hooger dan het volhardende heldendom der transportvliegers, die, ondanks onge looflijk slecht weer, steeds weer naar het land van de middernachtzon vlogen. De Noorsche fjorden zijn het kerkhof van talrijke Britsche oorlogsschepen ge worden. Voor de onophoudelijke wilde aanvallen van Duitsche bommenwerpers en Stuka’s moest tenslotte de Britsche vloot wijken en het veld ruimen, waar van enkele weken tevoren een Engelsch blad beweerd had, dat het voor Enge land een genoegen zou zijn, daarop de Duitsche uitdaging tot den strijd aan te nemen. Wat het leger betreft, reeds de over tocht stelde den soldaten van het leger de zwaarste eischen. Luchtlandings troepen hadden op vele plaatsen moge lijk gemaakt, dat men vasten voet kreeg. Daarna stroomde divisie na divi sie binnen. Deze begonnen den oorlog in een gebied, dat door zijn natuurlijke gesteldheid over buitengewone verdedi gingsmiddelen beschikte en dat, voor zoover het Noorsche afdeelingen betrof, ook zeer dapper verdedigd werd. Van de Engelschen, die in Noorwegen aan land gezet waren, kan overigens slechts gezegd worden, dat het eenige opmerke lijke was de gewetenloosheid, waarmede men zoo slecht opgeleide, onvoldoende uitgeruste en erbarmelijk aangevoerde soldaten als expeditiecorps aan land had gezet. Van het begin af waren zij duidelijk inferieur. Alle Duitsche stammen deelen in gelijke mate in dezen roem. Ook de soldaten van de jonge, eerst sedert 1938 opgenomen nieuwe rijksgouwen, hebben voorbeeldig gestreden en hun bloed gegeven. Wanneer ik mijn waardeering ga uit spreken jegens de krachten, aan welker optreden deze meest glorieuze overwin ning te danken is, dan komt het eerste woord van lof toe aan een leiding, die juist in dezen veldtocht aan de hoogste eischen heeft voldaan. Het leger heeft de hem opgedragen taak onder leiding van kolonel-generaal von Brauchitsch en zijn chef van den generalen staf Halder op waarlijk roemvolle wijze uitgevoerd. Wanneer reeds het leidings- apparaat van het vroegere Duitsche le ger als het beste der wereld werd be schouwd, verdient het thans ten minste de zelfde bewondering. Ja, aangezien het succes voor de beoordeeling in laat ste instantie beslissend is, moet de leiding van het nieuwe Duitsche leger als nog beter worden beschouwd. Het Westelijke leger was onder de bevelen van de kolonels-generaal Ritter von Leeb, von Rundstedt en von Bock verdeeld in drie legergroepen. De leger groep van generaal Ritter von Leeb had in de eerste plaats tot taak, den linker vleugel van het Duitsche Westelijke front, van de Zwitsersche grens af, tot de Moezel, zoo krachtig mogelijk te ver dedigen. Het was de bedoeling, dat pas in een later stadium der operaties ook handelsoorlog tegen Engeland gaat zonder onderbreking voort. De cijfers van tot zinken gebrachte scheepsruimte, waarvan het tegenbe richt van gisteren melding maakte, geven een totaal van meer dan 50.000 Bovendien moet worden vastge- dat door Duitsche oorlogsvlie- gers verder nog 12 schepen met een totale tonnage van ongeveer 50.000 ton en twee patrouilleschepen zwaar be schadigd zijn. Derhalve moet er reke ning mee gehouden worden, dat de vijand nog verschillende scheepseen- heden heeft verloren. Deze zware sla gen, die de Britsche koopvaardij ge regeld ontvangt, bedreigen niet alleen de ravtitailleering van Engeland met artikelen voor het dagelijksch gebruik, zooals met levensmiddelen en grond stoffen, waarvan de voorraden van dag tot dag geringer worden, maar ver lammen ook het productieproces op de Engelsche scheepswerven, welke nu al niet meer in staat zijn om de bescha digingen van de binnengebrachfte koopvaarders tijdig te herstellen. Een resultaat, waarop men trotsch mag zjjn, bereikte een Duitsch oorlogsvlieg- tuig op 17 Juli, toen deze machine er in slaagde een vijandelijke duik boot met een voltreffer te vernietigen. Ook bij de afweer wordt de meerder heid van het Duitsche luchtwapen steeds duidelijker. Aan het luchtaf weergeschut gelukte het om ’s nachts een binn^ivliegenden Britschen bom menwerper met zooveel effect aan te vallen, dat de vijand er niet in slaag de, zijn bommen neer te werpen. Drie Engelsche machines werden bij die gelegenheid neergehaald. ZEGELRING met Uw wapen of monogram GEEFT CACHET MOfK H€T HCIN - ZOUTMAN5TR. TE. 335250 HOfM PASSAGf-SFUtSTt TR 113474 t

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2