VOOR DEN PUZZELAAR De KUNST EN LETTEREN r Laatste waarschuwing Fransche nieuwe regeermg Persstemmen over Hitler’s rede HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 worden ENGELAND. CHINA. WYNAND VAN STEENWIJK’S „BUNTE BÜHNE’ SYMPHONIECONCERT KURZAAL Fransche oorlogsschepen in Britschen dienst leheele Zwitsersche handelsvloot te Gibraltar aangehouden Beroep op Engeland Fransche ambassade te Londen gesloten Graaf Ciano te Berlijn Afwijzende houding der Parijsche bladen Belgische krijgsgevangenen vrijgelaten VEREENIGDE STATEN. BALLON VERWEKT EEN PANIEK Engeland’s laatste kans In invullen a Combinatie van sterke krachten ,erderf stort, of De Führer besloot: Terugblikkende op de achter ons liggende tien maan den worden wij wel allen vermeesterd door de genade van de voorzienigheid, die ons dit groote werk liet gelukken. Zij heeft onze besluiten gezegend en Het schrijft hun groote vernielen, rijksminister von Ribbentrop, ter eere van den gast in kleinen kring een re ceptie gehouden. 1 2 3 4 5 6 7 8 11 12 17 18 19 20 21 22 23 24 Volgen Spuitwaterflesch Stad in Italië Vereenigd Watersport Gymnastiek beoefenen Indiër Wijfjesezel alle uit- sterker dan ooit in staat om op vernietigenden Het D.N.B. meldt uit LondenVol gens een officieele mededeeling zullen thans alle Fransche oorlogsschepen, die in Engelsche en Schotsche havens liggen, in dienst van de Britsche ma rine worden gesteld. Den bemanningen wordt toegestaan, onder Engelsche vlag te blijven vechten. voor slotoverwin- alle con- rede Hitler haar stempel drukt op de i van - Proefgewicht Stad in Zwitserland Bordpapier Bij staan Groot-Brittannië Inwoner van Rome Sarren Knaap acteur met mimische gaven, die ook in het groteske superieur zijn. Dit is het groepje van de Bunte Bühne, dat iederen avond en Zondagmiddag in Seinposttheater op treedt en zeker de belangstelling zal vin den die het verdient. van de lieve aarde, is Bruckner’s „negen de” geheel van Gods-gedachten vervuld. Verwantschappen met kerkelijke werken, zooals de Missa-Solemnis in d moll en de f-moll mis kunnen daar bovendien van getuigen. Bij de uitvoering van gisteravond wer den de tempi wel zeer juist getroffen en daarmede heeft men het werk recht doen wedervaren. „Dasz er’s mir ja net zu schnell nimmt, meine Sachen vertragen amal ka schnells Tempo heeft Bruckner overigens eens gezegd. Prachtig waren de wisselwerkingen tusschen de harmonische- en melodische kleuren in het klankbeeld. Welk een ruimte in het rijk der tonen en welk een perspectief werden hier gescha pen! Uitmuntend werden de partijen van hout- en koperblazers naar voren ge bracht. Deze vertolking heeft diepen in druk gemaakt. De talrijke aanwezigen, die de groote Kurzaal tot in alle hoeken vulden, hebben Schuricht en het orkest staande een langdurige ovatie gebracht In dit uur voel ik mij verplicht, voor mijn geweten nog eenmaal een beroep te doen op het ver stand, ook in Engeland. Ik meen, dit te kunnen doen, omdat ik im mers niet als overwonnene iets vraag, doch als overwinnaar een beroep doe op het gezonde ver stand. Ik zie geen reden, die tot voortzetting van dezen strijd zou kunnen dwingen. Ik betreur de slachtoffers, die hij zal eischen. Ook mijn eigen volk zou ik ze willen besparen. Ik weet, dat mil- lioenen Duitsche mannen en jon gelingen in vuur geraken bij de gedachte, eindelijk den strijd te kunnen aanbinden met den vijand, die ons zonder eenigen grond voor de tweede maal den oorlog ver klaarde. Alleen weet ik, dat ook thuis vele vrouwen en moeders zijn, die ondanks de grootste be reidwilligheid, ook het laatste te offeren, toch met haar hart aan dit laatste hangen. De heer Chur chill mag nu deze verklaring weer afdoen door te schreeuwen, dat dit slechts het product is van mijn angst en van mijn twijfel aan de eindoverwinning. Ik heb dan in elk geval mijn geweten tegenover de komende dingen ontlast. ?,nS °P de moeilÜke -Wegen ^begeleid. Terwijl hij de overwinning reeds bin- t. x bereik zijner handen heeft, heeft hij nogmaals een beroep gedaan op het verstand van Engeland. Het is niet een verzoek om vrede, want de zegevierende asmogendheden hebben minder dan ooit noodig iets van iemand te vragen, maar een be roep op den goeden wil der Britsche ministers om hun volk de ontzetting van den oorlog te besparen. Wanneer zijn beroep niet wordt gehoord, valt de geheele verantwoordelijkheid voor de komende gebeurtenissen op de oli garchie, welke onder den dekmantel der democratie de regeering van het Britsche Rijk overheerscht. Ongeveer drie weken geleden is te Bern bekend geworden, aldus het D.N.B.dat de transportschepen, die door Zwitserland gecharterd waren om Zwitsersche invoeren uit Noord- en Zuid-Amerika naar de doorvoerhavens aan de Middellandsche Zee te brengen, door de Engelschen worden lastig ge vallen, sedert Italië aan den oorlog is gaan deelnemen. Ondanks de blokkade- overeenkomst, die Zwitserland, onder het brengen van groote offers, heeft gesloten om zijn vitalen aanvoer van overzee te onttrekken aan Britsche in menging en hoewel van Zwitsersche zijde aan alle formaliteiten voor deze transporten is voldaan, zijn deze sche- Zwitserland zijn ©ver der ge- den eind- i tegen- Ik zie *0 strijd". Engeland is voor een vree Selijke keuze gesteld. Zweedsche indrukken. In politieke kringen der Zweedsche hoofdstad heeft de rede van Hitler een zeer diepen indruk gemaakt. Vooral wijst men op het volstrekte vertrou wen in de overwinning en op de uit eenzettingen over de betrekkingen met Rusland. In het bijzonder juicht men de woorden toe over de stabilisa tie der betrekkingen tusschen de sta ten in het Oost-Europeesche gebied. De door den Führer aan Engeland ge richte woorden noemt men een harts tochtelijk beroep op de menschelijk- heid en men spreekt den wensch uit, dat Engeland van dezen kans gebruik zal maken. pen behandeld alsof ook een geblokkeerd land is. Volgens een bericht uit Rome, zijn 15 Zwitsersche schepen, alles bij elkaar de geheele Zwitsersche handels- er over zal Italië keurt de woorden van Hitler goed. Italië wordt zonder voorbehoud de historische Rijksdagrede algemeen goedgekeurd. Vooral de passages over de buitengewone beteekenis van de houding van Italië voor de oorlogvoe ring van Duitschland en de gemeen schappelijke overwinning, trekken zeer de aandacht en wekken de geestdrift der bevolking. In Italiaansche politieke kringen wijst men op het feit, dat Hitler de volledige solidariteit en de construc tieve kracht van de as tot uitdruk king heeft gebracht. Zijn woorden be vestigen tevens het belang, dat Duitschland hecht aan de deelneming van Italië aan den oorlog. Bijzonder sympathiek vindt men, dat ook de Ita liaansche gesneuvelden zijn herdacht, vooral de heldhaftige dood van lucht maarschalk Balbo. In de woorden komt een groote staatsmanvisie tot uitdrukking, welke het zekerste onderpand vormt die gemeenschappelijke ning en het bereiken van structieve doeleinden der beide revo luties. Noske het vioolconcert no. 4 in D gr. t Na de apuze wordt de Symphonic no. 35 in D gr. t. ten gehoore gebracht. Het programma van het Volksconcert onder leiding van Otto Glastra van Loon op Maandag 22 Juli is samengesteld als volgt: Voor de pauze de ouverture „Gwendoline” van Chabrier; daarna speelt Thomas Magyar het vioolconcert in a kL t van Glazunow; na de pauze worden uitgevoerd: „Tod und Verklörung” van R. Strauss en Voorspel „Die Meistersinger” van Wagner. De Balletten Yvonne Georg! geven op Dinsdagavond 23 Juli een balletavond, met medewerking van het Residentie orkest onder leiding van L. M. G. Arnt- zenius. Opgevoerd zullen worden „Per petuum mobile” en „Kaiserwalzer" van Johann Strauss; Bolero van Ravel en Ballet „Coppélia” van Delibes. Woensdagavond 24 Juli staat het con cert onder leiding van Eduard Flipse. Als solist is geëngageerd Carl Flesch, die het vioolconcert van Dvorak zal spelen Aan orkestwerken vermeldt het programma voorts: Ouverture „Die verkaufte Braut” van Smetana. Marche écossaise, van De bussy, alsmede de symphonische suite „Printemps” van Debussy. De declamatrice Nel Oosthout zal op Donderdagavond 25 Juli in de Kurzaal .Jeanne d’Arc” (St. Joan) van Bernard Shaw in de vertaling van Eduard ver- kade voordragen, aan den vleugel bege leid door Albert van Doorn. Het Symphonieconcert van Vrijdag ZB Juli staat onder leiding van Carl Schu richt. Solist is Geza Frid, die zijn piano concert zal spelen, met medewerking van het Haagsch Vocaal Ensemble onder lei ding van Jaap Vranken. Na de pauze gaat de Vijfde Symphonic van Tschaikowsky- vloot, geladen met levensmiddelen, te Gibraltar vastgehouden. Tot nu toe is alleen een kolenschip door de Engel schen vrijgelaten. Bevestigd wordt, dat alle bemoeiingen, die tot nu toe zijn gedaan om Londen te bewegen tot een regelmatige afwikkeling van het En- gelsch-Zwitsersch blokkade-accoord, te- vergeefsch zijn geweest. Sprekende over het leed, dat door de voortzetting van den oorlog zal ontstaan, zei de Führer: „De heer Churchill zal mij ditmaal wellicht bij wijze van uitzondering willen gelooven, wanneer ik als pro feet thans het volgende zeg: Er zal daardoor een groot wereldrijk ver nietigd worden. Een wereldrijk, dat ik nooit het voornemen heb gehad te vernietigen of ook maar te bena- deelen. Alleen ben ik mij er van be wust, dat de voortzetting van dezen strijd slechts zal eindigen met de algeheele vernietiging van een der beide strijdenden. De heer Churchill kan gelooven, dat dit Duitschland is. Ik weet, dat het Engeland zal zijn. Geen verzoek om vrede. De „Corriere dela Sera” schrijft o.m.: De Führer heeft nog eenmaal bewijs gegeven van dat diepe gevoel van menschelijkheid, dat hem bezielt. De Fransche ambassade te Londen heeft gisteren haar deuren gesloten. De zaakgelastigde en zijn medewer kers zijn naar Frankrijk vertrokken. Xn de gemoderniseerde zaai van het Seinposttheater te Scheveningen, heeft gis teravond Wynand van Steenwijk’s „Bunte Bühne” zijn entree gemaakt. Geen cabaret in den gewonen zin van het woord, hoe wel de hoofdregisseur van het Maagden burger Stadstheater, Paul Henker op vlotte en onderhoudende wijze zijn taak als con ferencier vervult; de avond draagt meer het karakter van een spectacle coupé, waar ieder kunstenaar fragmentarisch een be wijs geeft van eigen kunnen. Dit was juist gezien, want de medewerkers van de Bunte Bühne zijn geen typische klein- kunst-vertegenwoordigers. Zij vormen een combinatie van sterke krachten uit de wereld van opera- en tooneel. Daar is Sonja Reschke, eerste opera- en operette- zangeres van het Stadtheater te Dessau, een charmante verschijning met een prachtige stem, die onmiddellijk het pu bliek veroverde en tot enthousiasme wist te brengen. Met genoegen hoorden wij weer onzen landgenoot Joop de Vries, te nor aan de Opera te Düsseldorf, een emi nent zanger en voortreffelijk acteur, wiens naam men in gedachten moet houden bij de concentratie der opera-plannen in ons land. Men zou een volleerd talent en be langrijk kunstenaar weer voor Nederland behouden. Het ballet Peter Leoneff, (die niet meer aan Bouwmeester’» Schouwspel verbonden is), bestaande uit Anna Rins- kaja, Elisabeth Hermens. Edith Legrant, Leoneff en Jean Rebel bracht een serie uitmuntende balletten op het peil van Leoneff’s kunst. De slanke Anna Rins- kaja is een opmerkelijk talent, zij zal zich, bij ijverige toewijding en (hopelijk) goede kansen tot een groot danseres Kun nen ontwikkelen. Tot slot, maar met cli max noemen we den superben eersten komiek van het Stedelijk Theater te Münster, Kurt Rackelmann, een ras-echt 9 Honderden jaren 10 Jongensnaam Onderzoek naar bekwaamheid Peulvruchten 13 Reukfleschje 14 Keerkringen 15 Matroos 16 Schaatsenbaan KURZAALBERICHTEN. Het weekprogramma van de Kurzaal der a.s. week vermeldt de navolgende concerten en uitvoeringen: Zondagmiddag treeds als solist in de matinee onder leiding van Otto Glastra van Loon op de cellist Henk Berghout met het celloconcert in D gr. t van Boccherini. Het concert vangt aan met de ouverture „Anacreon” van Bach, gevolgd door „O Mensch, bewein dein' Sünde grosz” van Bach, terwijl na de pauze de le Peer Gynt Suite van Grieg en de ouverture „Fra Diavola” van Auber op het programma staan. Het concert van Zondagavond 21 Juli onder leiding van Carl Schuricht is ge heel aan werken van Mozart gewijd Be gonnen wordt met „Eine kleine Nacht- musik”, daarna speelt de solist Willem Duitsche volk, van wijsheid ^atigdheid toont en d*e v°° Op uitnoodiging van de rijksregeering is de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, gistermid dag voor een kort bezoek te Herlijn aan gekomen. Rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, verwelkom de hem op het Anhalter station. De Ita liaansche ambassadeur, Dino Alfieri, de leden der Italiaansche ambassade, ver tegenwoordigers van de fascio en van de Italiaansche kolonie en leidende per soonlijkheden van staat, partij en weer macht hadden zich op het station opge steld. De ministers Ciano en von Rjb- betrop inspecteerden de eerecompagnie. die voor het station stond aangetreden. Vervolgens leidde von Ribbentrop zijn Italiaanschen collega naar het slot Bel levue, waar graaf Ciano door den chef van de kanselarij van den Führer, staatsminister dr. Meissner, werd ont vangen. Ontvangst bij von Ribbentrop. In aansluiting op de historische zit ting van den Rijksdag, die ook werd bij gewoond door minister Ciano, heeft de Van buiten naar binnen woorden invullen van zes letters. Alle woorden eindigen op een N. De gezamenlijke beginletters vormen van 1 tot en met 24 een bekend gezegde. Verschillende Parijsche bladen ne men tegenover de regeering te Vichy een afwijzende houding aan, waarbij slechts voor maarschalk Pétain een uitzondering wordt gemaakt. Deze bladen eischen, dat het Fran sche volk, in het bijzonder het arbei dende volk bij den heropbouw van Frankrijk wordt betrokken. „La vie nationale” vraagt zich af, hoe men een nieuw Frankrijk kan opbouwen, zoolang de vroegere voorzitter van den Senaat, Jeanneney, en de vroegere voorzitter van de Kamer, Herriot, daaraan meewerken. Weliswaar zijn er onder de parlementsleden enkelen die nog recht van spreken hebben, maar deze beiden moeten zwijgen. De „dikke Eduard” (bedoeld wordt Herriot), deze demagoog en voor tweehonderd procent antifascist heeft de onbeschaamdheid thans op te roepen tot een herstel des land. In den naam van de moeders en weduwen van Frankrijk kan niet wor den geduld, dat lieden als hij deel hebben aan den heropbouw van Frank rijk. Het blad „La France au travail” schrijftDe nieuwe regeering te Vichy denkt niet aan de arbeidersklasse. Maar het is de arbeidersklasse, die tijdens den oorlog in de eerste linies heeft gestaan en die haar bloed voor beslissin genomen, De Führer heeft bepaald, dat Belgische krijgsgevangenen, met zondering van officieren en onderoffi cieren, worden vrijgelaten. De terug keer der voor de capitulatie naar Duitschland gebrachte krijgsgevange nen zal geschieden naar gelang van de beschikbare vervoermiddelen. Er is reeds een begin gemaakt. zijn verleend. Welles steeds de traditioneele wensch van de Ver is geweest om langs Ik zelf ben geroerd door het bewust zijn van het mij door haar toebe deelde lot, mijn volk de vrijheid en eer hergeven te hebben. De schande, die 22 jaar geleden in het bosch van Compiègne haar ontstaan vond, is op dezelfde plaats voor altijd te niet ge- gedaan”. De Führer, wiens rede herhaalde lijk geestdriftig was onderbroken besloot met de herdenking van al die naamloozen, welke hun leven voor het vaderland hebben gegeven: Deutsch land, Sieg Heil! (Geweldig gejuich, dat overging in het gezang van het Deutschlandlied en het Horst Wessel- lied). De president van den Rijksdag, Hermann Goring, huldigde tenslotte den Führer voor zijn even groot staatsmans- als veldheersbeleid (geestdriftig Sieg-Heil geroep). Amerika kijkt vol spanning naar Londen. De rijksdagrede van den Führer met haar laatste beroep op het ver stand van Engeland, wekt het groot ste opzien in de Vereenigde Staten. Vol spanning kijkt het geheele Ame- rikaansche publiek naar Londen, welks antwoord van fatale beteekenis zal zijn voor de ontwikkeling der we reldgeschiedenis. Uiteraard worden de tot Engeland gerichte passages op den voorgrond geplaatst. De „Associated Press”, wel ke den volledigen tekst van de rede heeft gepubliceerd, legt den nadruk op Hitler’s waarschuwing voor de verwoesting van een wereldrijk, wan neer Engeland vasthoudt aan voortzet ting van den strijd. Een ballon, welke met 4 inzittenden was opgestegen van het marinelucht- station Lakehurst voor het uitvoeren van een proeftocht, heeft gistermorgen vroeg in Westchester, ten Noorden van New York een invasiepaniek gewekt. Opgewonden burgers waarschuwden volgens de „New York World Tele gram” in niet minder dan 36 verschil lende districten de politie. Velen be weerden zelfs in hun telefonische mede- deelingen, dat zij Zeppelins hadden gezien De bemanning van den ballon was bij haar landing zeer verbaasd over de door haar gewekte paniek. Het ligt voor de hand, dat de van r Duitsche kranten van vandaag, die alle uitvoerigee commentaren geven. Berliner Börsenztg.” schrijft, dat het door Adolf Hitler geleide Groot-Duitsche Rijk, zij aan zij strij dende met Italië, en levend in vriend schappelijke betrekkingen met het machtige Russische Rijk, thans gereed staat voor de laatste afrekening met Engeland, grooter en °P alle gebieden en ieder oogenblik den slag te slaan. De ..Deutsche Allgemeine Ztg. schrijft, dat er voor Engeland geen ontkomen meer is, in het bijzonder, dat er geen hoop blijft op een versto ring van de Duitsch-Russische betrek kingen. Den Engelschen blijft a.dus niets anders over dan hun bedreigde eiland en het perspectief wereldrijk moedwillig te wanneer het beroep op het verstand gehoord wordt Fremdenblatr „Hamburger nihi]is. o.m„ dat wanne van Winston Churchiü hand mocht behouden, schiedenis eens het v“n"‘SBritsche ln> kunnen strijken, wie h de onverbeter- Penum heeft vernield. volk lijke amoklooper, die blinde oogen in het v< de vernieuwer van het die op het hoogtepunt winning de groote «rijd met een wildgeworden stander de woorden geen reden voor de Frankrijk heeft gestort. De gen, die te Vichy worden zijn waardeloos. HET RESIDENTIE ORKEST ONDER CARL SCHURICHT. Op het concert, dat gisteravond door het Residentie-orkest onder leiding van den dirigent Carl Schuricht in de Kurzaal werd gegeven, werd Fr. Schubert’s Sym phonic no. 8, de „Unvollendete” voor de pauze ten gehoore gebracht. Deze compo sitie, die ondanks haar onvoltooidheid daarmede niet de laatste symphonische schepping van Schubert is gebleven, be hoort tot de schoonste en meest geliefde werken van den Weenschen toondichter. De „Unvollendete” is dan ook in haar af zonderlijke deelen „vollendet” als geen ander werk, ja is zoo klaar en zuiver van vorm, en van een dergelijke innerlijke evenwichtigheid, is zoo de volledige uiting van de gedachten, dat men vaak veronder stelde, dat Schubert zijn „achtste” onvol tooid liet in de overtuiging, dat met de beide eerste deelen reeds een harmonisch gebouwd kunstwerk was geschapen. Niets is echter minder waar dan deze veronder stelling! Schubert was zich namelijk te zeer van de grenzen van zijn kunnen op symphonisch gebied bewust, en verafgood de te sterk het, voor hem als ideaal gel dend, instrumentale oeuvre van Beetho ven, dan dat hij het gewaagd zou hebben een tweedeelige symphonic te schrijven. Schubert is echter in deze „Unvollendete" meer zichzelf, dan in welke ook der ove rige symphonieën. De Beethovensche the matische behandeling, waartoe zijn zuivere melodieën zich minder leenden, is hem in dit werk niet meer tot obsessie. Onder de uitmuntende leiding van Carl Schuricht heeft het Residentieorkest een door mildheid onvergetelijke vertolking van deze schepping geschonken. Stil van weemoed, donkertintig door smartelijke stemmingen waren de sensitief voorgedra gen, streelende melodieën, waarin door be rusting en nederig vertrouwen soms een zonnestraal een glimlach doorbreekt. Zeld zaam van poëzie was deze uitvoering! Na de pauze volgde op dit concert een eveneens onvoltooide compositie n.l. de Symphonic no. 9 in d.kl. t. van Schubert’s landgenoot Anton Bruckner. Het werk waarin Ferdinand Löwe vóór de uitgave ontelbare wijzigingen had aangebracht, werd op dezen avond in den oorspronke- n vor.n\ uitgevoerd. Of het werk H=o;eimuetJde drie vertolkte deelen de ge- vooruWelke Bruckner zich had ^i£P^ dit vnllin ten en bekronen- Niet alleen was van ln overeenstemming met de oodr^M eeUWsche naïeviteit getuigende met dPn ;,aan. den lieven God”, doch ook tase v.n ReeSt van de comPositle De ex- hikp h ee*? vrome ziel voor het godde- scheiHhaar draZlg tot ..Verklaring" en af- en werden k het ?ardsche zijn zoo sterk eiken cfrr^b°Vexnd en uit«es*Proken nadat a leen «»di 8festreden, was- dat hier niet gen moet w°-Zung vo*gen kan- doch vol- Ping no J' eW’J h"Pen dan ook deze schep- eigenlHkln “orspronkelijken èn st?iu?n k vorm te hooren. Ondanks een stillen weemoed om het komend schelden WEER ’N JAPANSCH-A MERIK AANSCH INCIDENT TE SJANGHAI Terwijl het incident te Sjanghai van 7 Juli j.l., toen 16 Japansche gendar mes, die in burger gekleed waren, door Amerikaansche mariniers werden gearresteerd en op ruwe wijze behan deld, nog steeds niet geregeld is, heeft de Japansche consulgeneraal Donder dag een protest ingediend bij den waarnemenden Amerikaanschen con sulgeneraal, in verband met een aan val, die op 15 Juli zou zijn gepleegd op twee Japansche burgers door drie in uniform gekleede Amerikaansche mariniers in een Japansche bar in de internationale nederzetting. De Japan sche consulgeneraal behield zich het recht voor schadevergoeding voor de aangevallen Japanners te eischen. AMERIKA EN DE EXTERRITORIALE RECHTEN. De plaatsvervangende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Welles, heeft verklaard, dat de Ver eenigde Staten bereid zijn om met China te onderhandelen, wanneer de noodzakelijkheid zich mocht voordoen, over het opgeven van de speciale rechten, die door China aan de Ver eenigde Staten zeide, dat het politiek en de eenigde Staten den weg van onderhandelingen met de Chineesche regeering te komen tot het opgeven van de territoriale en alle andere z.g. speciale rechten der Ver. Staten en der andere naties. Men make gebruik van de volgende lettergrepen: - aan - al - baan - bi - con - e - e - een - eeu - en - erw - ex - fla - gaan - gen - gen - hel - her - ijs - ja - jon - kar - laan - lin - Ion - lu - man man - mein - men - mi - na - nen - on - pen - pen - phon - ro - roei - si - ta - ten - ter - ton - tro - tur - vaan - wen - ze - zee - zern.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3