HAAGSCHE COURANT DE VACANTIES NADEREN van naar Het tweede uitstapje Rotterdamsche getroffenen Duinrell n en Ook nu weer schonk het blijdschap voldoening fik Zaterdag 20 Juli 1940. IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND DERDE BLAD Gouden echtpaar gehuldigd Mg sbb naar 600 ernstig Ook gezondheid is opbouw JOE LODZKY Nederlandsche kinderen Salzkammergut De Rotterdamsche geneeskun dige dienst tijdens de oorlogsdagen 27 Do Russische danser Joë Ludzky, o.a. bekend uit de film „Zwarte oogen”, die op het oogen blik op treedt in het Piccadilly-cabanjk onder meer in een dvlkendans. Ruim 700 dooden en gewonden Het echtpaar Brouwor-Hansen word op hartelijke wijze gehuldigd en ecu fraaie lamp aangeboden. Tweede groep kinderen uit de ge* troffen gebieden in Groningen 1 J Li No. 17625 OPPER O O NAU S ZBUIJG imchj Httltln :Mnaa» (S’! leuze werden looft niet, dat dit moge 2 z Het Nederlandsche Middenstanders- front. stond, hield, Met groote dankbaarheid in de har ten gingen de honderden weer naar Rotterdam terug. Zij zullen de herin nering houden aan een dag, die de zorgen deed vergeten, en wat fei telijk van nog meer beteekenis is moed schonk voor de toekomst. Ook nu weer berustte de leiding bij de heeren J. Duurkoop en J. Kruyt van het reisbureau American Ex press Company. roodvonk diphterie typhus en pa ra typhus 131 6 200 De aan van Gemeenschappelijke steunactie Chr. onderwijzers. Naar wij vernemen hebben de hoofd besturen van de Ver. van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Ne derland en de Overzeesche gewesten en de Unie van Chr. Onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland beslo ten gezamenlijk ’n steunactie op touw te zetten voor de door den oorlog ge troffen collega’s, al dan niet leden de zer organisaties. De onderwijzers der Chr. Uloscho len voor buitengewoon onderwijs en het kweekschoolpersoneel worden uitgenoo- digd aan deze actie eveneens deel te nemen. In de commissie hebben zitting genomen voor de Ver. van Chr. On derwijzers de heeren A. van Andel te Utrecht, D.P. Bothof te Ede en A. de Jong Ezn. te ’s-Gravenhage en voor de Unie de heeren T. C. Bos te Utrecht, A. P. Jungcurt te den Haag, en J. M. V. d. Repe te Delft. groot het saamhoorigheids- gevoel onder allen wel was, blijken uit het feit, dat spontaan het initiatief werd genomen voor het gou den echtpaar een collecte te houden, die het niet onaardige resultaat van 16.32 opbracht. 10 Mei tot 18 Juli ’39 ben, lijkt een andere oplossing toch moeilijk te verwezenlijken. Men zal zich neer dienen te leggen bij de beslissing. Een voordeel is reeds, dat die beslissing niet einde loos op zich laat wachten. Doen is het tempo van den tijd en hoe sneller en hoe beter wij dit begrijpen en uitvoeren, des te gemakkelijker zullen voor ons die veranderingen te dragen zijn. Zich in te leven in die gedachte is de opgave, welke ons gesteld wordt. Mogen wij haar begrijpen. OOM KOOS. De persdienst van de N.S.B. meldt: Dezer dagen heeft de Raad van Volks huishouding der N.S.B. den stoot gegeven tot de vorming van „Het Nederlandsche Middenstandsbont”. Uit nagenoeg alle takken van den industrieelen en handel- drijvenden middenstad zijn vooraanstaan de organisaties tot dit front toegetreden. De snelle wijziging van de maatschappe lijke structuur in ons vaderland is oor zaak geworden, dat het Nederlandsche Middenstandersfront dat reeds geruimen tijd door den Raad van Volkshuishouding werd voorbereid, thans in een onmiddel lijke behoefte voorziet. Slechts een één en ondeelbare middenstand zal .in de toe komst de sociaal-economische taak kun nen vervullen, welke aan den midden stand in ons nieuwe maatschappelijke leven is opgedragen. Uit het doel van de nieuwe organisatie spruit voort, dat de toetreding tot het Nederlandsche Mid denstandersfront open staat voor eiken vakgenoot, ongeacht zijn godsdienstige en staatkundige overtuiging, en dat het lidmaatschap der N.S.B. derhalve geens zins wordt vereischt. Reeds is gebleken, dat in Middenstandskringen een groote belangstelling voor het Nederlandsche Middenstandersfront bestaat. Als leider zal optreden de heer J. H. Scholte, Weimarstraat 139, den Haag, aan wiens adres de zetel der organisatie voorloo- pig is gevestigd. Gezondheidstoestand in Rotter dam zeer gunstig. Tenslotte gaf dr. Feisser nog een overzicht van den huidigen gezond heidstoestand te Rotterdam. Deze is sedert jaren niet zoo goed geweest. Belangwekkend is een vergelijking tusschen de aantallen besmettelijke ziekten in het tydvak van 10 Mei tot 18 Juli van dit jaar en dezelfde perio de van het vorig jaar: 10 Mei tot 18 Juli ’40 in de dorpen om Rotterdam te dan ken, dat een dergelijke epidemie niet is ontstaan. Ongeveer 60.000 personen hebben zich tegen typhus laten inenten, doch tengevolge van de gewijzigde omstandigheden zal deze inenting spoedig worden gestaakt. Wel zal voor hen, die dit wenschen, op bepaalde tij den gelegenheid bestaan zich te laten vaccineeren. SALZKAMMERGUT OPPER ZL kweeken die op een ontspanningsdag past. Ennook Rodi Roeters met zijn trucjes met kaarten en snelteekenen had over aandacht niet te klagen. In den middag traden de artisten nogmaals op. Op een andere plaats vergastte de heer van Genne een groot en aandachtig auditorium op de ver- tooning van de poppenkast en op goocheltoeren. Men ziet, er was over afwisseling niet te klagen. De schommel en de wip eveneens druk benut en het was niet alleen de jeugd, die voor deze verma ken de grootste animo aan den dag legde. Zelfs waren er, die zich ge drongen voelden, op het geïmprovi seerde podium ook iets naar voren te brengen en ook zij hadden veel suc ces. Velen maakten een wandeling over het uitgestrekte landgoed. Nogmaals: er is genoten met volle teugen. Ook voor den inwendigen mensch was op meer dan voldoende wijze gezorgd. Zie zoo, we gaan dus ons politie corps versterken en wel met een drie honderd agenten. Gelet op de groote uitbreiding van onze stad in de latere jaren en gezien ook het feit, dat h^t aantal agenten, dat ter beschikking van den Hoofdcommissaris daarmede geen gelijken tred zal de thans voorgenomen vermeer dering de veiligheid onzer stad ten goede komen. Uiteraard zal dan bij voorbeeld de surveillance beter ter hand genomen kunnen worden, waar mede tevens een steeds terugkeerende klacht van de bewoners der buiten wijken wordt teniet gedaan. Iedereen zal het daarenboven toejuichen, dat men de benoodigde mannen zal recru- teeren uit de gedemobiliseerde troe pen. Nu ik toch over de politie spreek, moet ik even releveeren, de waarschu wing van den Hoofdcommissaris tegen de wanordelijkheden. Ik was er, eer lijk gezegd, wat van geschrokken in den beginne. Wanordelijkheden liggen immers ons Nederlanders niet en daarom valt je dan een dergelijke waarschuwing wat rauw op den lijve. Erkend moet worden, dat de woorden van den oppersten politiechef meer moeten worden opgevat om eventueel dom en onrust verwekkend geharre war te voorkomen of den kop in te drukken. De verstandigen onder ons, (dat zijn we eigenlijk allemaal) zullen zonder twijfel hun steentje er toe wil len bijdragen om te zorgen, dat aan die waarschuwing geen verdere kracht behoeft te worden bijgezet. Wanorde lijkheden, het is reeds van allen kant gezegd, daar moeten wij niets van heb ben. Wies en Jodocus maken druk plannen voor een tochtje door Neder land. Jodocus vooral is een enthou siaste propagandist voor de „ga uw eigen land zien”. Ik moet bekennen, dat ik ook vol enthousiasme ben voor dit ontdekken van eigen land. We hebben het veel te lang verwaarloosd en er zijn on noemlijk veel mooie plekjes in Neder land, die een vacantieverblijf meer dan waard zijn. Ik zou daarom ieder een wel willen opwekken, die in de gelegenheid is om zijn vacantie elders door te brengen, dit vooral niet te verzuimen. Verkwikt en versterkt komt men dan straks weer terug en is beter in staat den veelomvattenden arbeid, welke ons wacht, tot een goed einde te brengen. Bedriegen de voorteekenen niet dan zal het eindpunt van de Delftsche tram worden verlegd naar de Turf markt. Hoewel ontegenzeggelijk dit eindpunt dan iets verder van het centrum der stad komt te liggen en vele Rijswijkbewoners, die hier hun werk hebben er dus wat men pleegt te noemen, een strop aan zullen heb- Met den noodigen spoed zocht een ieder een stoel en zoo vormden zich op het groote grasveld allerhande ge zellige zitjes. Direct waren er de „Pi co’s”, de accordeon-virtuozen, die voor passende muzikale opluistering zorg droegen. Huldiging van gouden echtpaar. Namens de directies der dagbladen RPrak de heer G, A, Muller een wcl- Een onderhoud met dr. J. A. Feisser De directeur van den gemeentelij ken geneeskundigen dienst te Rotter dam, dr. J. A. Feisser, heeft gister middag in een persconferentie een aantal belangwekkende bijzonderhe den medegedeeld over het werk van zijn dienst van de dagen van 1 tot 14 Mei. Hoewel de gebeurtenissen van 14 Mei uiteraard de grootste belang stelling eischen, heeft toch de ge meentelijke geneeskundige dienst ook in de eerste dagen van den oorlog veel werk verzet. Dikwijls zijn gewonde militairen, zoowel Nederlandsche als Duitsche, onder gevaarlijke omstandigheden door de auto’s van den dienst naar de ziekenhuizen vervoerd. In den na middag van den 14 den Mei werd evenwel de dienst voor een taak ge steld, welke alles overtrof. Een stads deel, waar ongeveer 90.000 menschen woonden, was door een bombarde ment getroffen en binnen enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moes ten de gewonden zoo snel mogelijk worden verbonden en de zwaar ge kwetsten naar de ziekenhuizen worden overgebracht. Wat het reddingswerk belemmerde. Deze taak werd bemoeilijkt door het uitvallen van de telefoon, zoodat de verbinding tusschen de verschil lende posten moest worden onderhou den door ordonnansen, waarbij de vrouwelijke vrijwillige hulp goede diensten heeft bewezen. Bovendien lagen in het getroffen stadsdeel vier ziekenhuizen en waren vele straten door puin en vlammen niet te ge bruiken. Hierbij komt nog, dat op 12 Mei reeds een ziekenhuis wegens de gevaarlijke ligging werd ontruimd en dat op 15 Mei ook het St. Fran- ciscus-Gasthuis wegens brandgevaar moest worden ontruimd. Het aantal beschikbare bedden was hierdoor van 3000 teruggebracht op 1500. Vele zie ken zijn overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis te ’s Gravenhage. Op het oogenblik beschikt Rotterdam over meer dan 1000 leege ziekenhuisbedden, doordat talrijke gewonden weer zijn ontslagen en doordat de beschikking is verkregen over barakken en hospi- taalschepen. Toch kon hulp vlot geboden worden. Dat ondanks de bovengenoemde moeilijkheden de hulp op 14 Mei zoo vlot kon worden geboden i; vooral te danken aan den moed en groote plichtsbetrachting, als mede de geoefendheid van genees- heeren, verplegend personeel en de chauffeurs van de ambulance auto’s. Drie uur na het einde van het bombardement waren alle zwaar gekwetsten geholpen. De snelle hulp is bovendien toe te schrijven aan het feit, dat men be schikte over 35 auto’s, waarmede tegelijk 14 tot 15 gewonden konden worden vervoerd. Deze wagens ston den verspreid in de stad en hadden opdracht niet op bericht te wachten, doch voortdurend rond te rijden langs bepaalde wegen om gewonden op te nemen. Ook is gebleken, dat men over voldoende instrumenten be schikte. De slachtoffers. Naar thans bekend is zijn ruim 700 personen bij de ramp om het leven gekomen en dr. Feisser ge- aantal de 800 zal overschrijden. In verhou ding met het aantal ernstig ge wonden, dat ongeveer 600 be draagt, is het aantal dooden hoog, doch het is toch zeer gering als men denkt aan de fantastische verhalen, welke de ronde hebben gedaan. Het aantal gewonden, dat geheel of gedeeltelijk invalide zal blijven, bedraagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aantal „shock-patiënten” zoo ge ring is geweest. Uit de ziekenhui zen is slechts een tiental gemeld. Ook het aantal paniek- en schrik- acties is buitengewoon gering ge- bleken. Uit alle deelen van het land, tot zelfs uit Groningen werd hulp gebo den en wel zoo overvloedig, dat het niet mogelyk was van alles gebruik te maken. Een dankwoord. Een der Rotterdammers, de heer F. Koks, maakte zich de tolk van allen, toen hij een hartelyk woord van dank richtte tot allen, die het uitstap je mogelijk hadden gemaakt. Een ap plaus, dat tot een ovatie aangroeide, onderstreepte nog eens duidelijk zijn woorden. Hoe -snoDwesen bovenste kaart geeft de ligging van Salzkammergut ten opzichte ons land. Het onderste kaartje geeft de onmiddellijke omgeving weer van deze prachtige en gezonde streek. In sommige van deze rustige plaatsen zullen onze kinderen hun vacantie vre dig doorbrengen. De meest bekende plaatsen van dit dorado zijn op de kaart aangebracht, alsmede de hoogten (in cijfers) van sommige bergstreken. komstwoord. In het bijzonder richtte spr. zich daarbij tot het echtpaar Brouwers-Hansen dat zijn gouden echt verbintenis herdacht. Deswege waren de oudjes tot het uitstapje uitgenoo- digd. Spr. deed zijn woorden van geluk- wensch vergezeld gaan van de aan bieding van een fraaie lamp, daarbij den wensch uitsprekend, dat deze weer spoedig in een eigen huisje zou mogen hangen. De bruid waren afzonderlijk nog bloemen aangeboden. Een krach tig „lang zullen ze leven” besloot de ze bescheiden huldiging, die op beide oudjes zichtbaar indruk maakte. De kopjes koffie, die geserveerd werden lieten allen zich best smaken. Rodi Roeters kweet zich op verdienstelijke wyze van zyn taak als conferencier Allereerst gaven de „Pico’s” noB enkele nummers en zy oogstten een moesten den F' Per tram naar Wassenaar. Juist had de zon het wolkendek we ten te doorboren, toen de trein de overkapping van het Hollandsche Spoorstation binnenreed. Direct werd overgestapt in de wachtende extra- trams van de lyn den Haag-Wassenaar. En deze tramrit door het hart van het Haagje en door Wassenaar’s dre ven, vormde de inleiding. De wande ling van de tramhalte naar het land goed deed de spieren, die door trein en tramrit eenigszins waren verstijfd, Weer ontspannen. Met den noodigen spoed zocht BEIEREN^* MACHTES- GADEN 5OUW Na een lange reis, welke Donderdag morgen om half acht begon, arriveerde Donderdagmiddag om vier uur bij stra lend zomerweer, met drie groote auto bussen, de tweede groep, bestaande uit 81 kinderen uit de getroffen gebieden aan het Gedempte Zuiderdiep bij het eethuis „Weeva”. De leiding berustte bij vier leden van het evacuatieburau in Rotter dam. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de wethouder van Groningen, de heer H. Mowendijk, en de heer H. Roelfsema, secretaris van de Groninger Gemeen schap. Verscheidene kinderen uit Rotterdam, die hier reeds op 27 Juni waren aange komen, waren ter verwelkoming aan wezig. De kinderen hebben den leeftijd van vier tot zestien jaar. Nadat hun een warme maaltijd was verstrekt, allen een bad hadden genomen en een kaart naar de ouders hadden ver zonden, werden zij aan de pleegouders toevertrouwd. Dertig kinderen, die den protestantschen godsdienst belijden, ble ven in Groningen. De overigen vertrok ken Vrijdagochtend onder leiding van hun pleegouders naar verschillende plaat sen in de provincie. Ook thans is een en ander geschied in overleg met de commissie voor de bur gerbevolking te den Haag. 0 U W JL ^Kimmen iCoicrm groot en verdiend applaus. Zij later weer plaats maken voor bard, Koos Speenhoff, die onvermoeid eenige van zijn overbekende iiedies (met een lach en een traan) ten beste gaf. Uit volle borst werden de refrein tjes meegezongen. De dichter-zanger heeft ar slag van, die stemming te dit advies gevolg te hebben gegeven. Het heeft van hen, op wie het leed van den oorlog Fuschl s Slrobijfa \sAL2BUR«'L~ 1 G O U W w Vooral dit typhus-cijfer is zeer ver heugend, aangezien de vrees niet on gegrond was, dat tijdens de vlucht naar buiten door velen ondeugdelijk water zou zijn gedronken, waardoor het uitbreken van een typhus-epidemie niet denkbeeldig was. Het is vooral aan de goede drinkwatervoorziening Het was het succes van het eerste uitstapje, een week geleden den getroffen Rotterdammers door de directies van het „Rotterdamsch Nieuwsblad” en de ^,Haagsche Courant” aangeboden, dat de initiatiefneemsters deed besluiten een reprise van dezen dag vol ontspanning voor geest en lichaam, te doen volgen. Zoo hebben gisteren weer eenige honderden verpoozing gezocht en gevonden op het prachtige landgoed Duinrell te Wassenaar. Met volle teugen is genoten en voldoening straalde nog van aller gezicht, toen de terugreis naar de Maasstad weer moest worden aanvaard. Vlieg er eens uit!” was het motto, waaronder de trip werd georganiseerd. Nie mand zal spijt hebben gehad aan zonneschijn gebracht in de harten zoo zwaar drukt O®

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9