Vliet de zesde maal voor sprintkampioen an WIELRENNEN Schulte de beste achtervolger %ortdag d e Hitler-Tugend voor PAGINA 5 DE CONCENTRATIE VERRASSING OP SPANGEN XERXES—H.B.S. 3-7 C'OT’RANT VAN MAANDAG 22 TFT.T 19W Goed werk van v. Amsterdam achter den motor Remket eerrte in den tprinl voor amateart, v. d. Linden wint bij de onafhankelijken STORMACHTIGE DAGEN OP DE KAAG BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN H.V.B. RT AD G.V.A.V. BEVECHT EEN 3—3 GELIJKSPEL Op het sportterrein aan de van Tuylstraat te Voorburg werd gisteren een sportdag gehouden voor de Hitler-Jugend, waarvoor van de zijde der Duitsche kolonie veel belangstelling bestond. De ren met hinder nissen. De meisjes moesten zoo vlug mogelijk van trainingbroek wisselen, hetgeen aanleiding gaf tot humoristische tafereeltjes. TAL VAN SCHEPEN LIEPEN AVERIJ OP DER VOETBALBONDEN ZEILEN. ners. Veel belangstelling op den Zondag. 1.80 De Zondag. VOETBAL. Feijenoord verspeelt één punt De resultaten. WATERPOLO. DAMMEN. H. fW— ~r<1- - 'nT— - -- -- --i—n~ - --- ii iiaiia 5 5 5 4 5 4 2 1 1 0 0 1 2 2 3 de Am- van Wijn- De uitslagen waren 45 M2-klasse1. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts, den Haag; 2. Walta, st. C. A. Ver- maat, Warmond. Vrijbuiterklasse 1. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteijn, Scheveningen; 2. Jean Bart, st. M. A. Raasveldt, Rijswijk. Drakenklasse: 1. Ran, st. Ph. Keegstra, Amsterdam; 2. Vliegende Hollander, st. A. Warners, Amsterdam; 3. Holland ITT, st. F. P. Bos, Alphen aan den Rijn; 4. Stormvogel, st. H. W. van der Steen, Lei den. Valkenklasse1. Goesting, st. W. Rit- man, Leiden; 2. Dido, st. P. de Jong, Lei den; 3. Orca, st. P. Altena Jr., Bloemen daal; 4. Nimrod, st. W. Bruynzeel, Zaan dam; 5. War-Dy. st. R. Lemstra, Amster dam Olympiajollenklasse A 11. Zomerweel de, st. J H. H. J. de Jong. Hillegersberg; 2. Foef, st. E. G. v. d. Stadt, Zaandam; 3. Terangi, st. J. Proper, Amsterdam; 4. Flossie, st. E. H. van den Berg, Weesp. Idem klasse A 2 1. Clipper, st. D. Kag- chelland, Rotterdam; 2. Vagebond, st. Th. van Helvert. Leiden ;3. Ree, st. H. Recourt, Amsterdam; 4. Daphnia, st. P. H. R. Bor- gerhoff Mulder, Oegstgeest. Idem klasse B 1. Nar, st. H. Bennink, Leiden; 2. Flip, st. R. Aten. Zaandam; 3. Ted, st. J. L. de Heer, Hillegersberg; 4. Pine. st. A. Vis, Wormerveer; 5. Slof, st. Ph. W. Velthuys, Hillegom. 12 M2 klasse A1. Wildebras, st. C. M. H. Nauta, Oegstgeest; 2. Koh-I-Noor, st. T. Rol, Amsterdam; 3. Dinges, st. W. J. H. Nauta, Oegstgeest; 4. Ronny II, st. F. Overmans, Hillegersberg; 5. All-Weather, st J. F. Stap, Amsterdam. Idem klasse B 1. Pieternel, st. ir. A. van Feijenoord Juliana Blauw Wit Heracles G.VA..V. 9 16-7 6 13-15 1.20 4 11-11 0.80 3 8-10 0.75 2 9-14 0.40 kunnen worden In de toekomst, schrijven wij, want voorloopig. zoo heeft Remkes ons verklaard, wordt hij nog geen profes, sional Hij voelt zich nog te jong, hij wil eerst eens zien, hoe de situatie zich ont wikkelt Hij gaat ijverig door met trai. nea er zullen nog wel eenige. revanche, wedstrijden komen en dan wil hij laten zi-n dat hij inderdaad de beste amateur is Zoo zit deze kleine pittige Hollandsche jon-'en vol enthousiasme, eerlijke oprechte sportman, die ook zijn liefhebberij, het wielrennen, ernstig opvat Drie jaren heeft Remkes de wielersport beoefend al vorens tot de hoogste eer bij de amateurs op te klimmen, onder blijvende deskundige leiding zal de nieuwe kampioen nog aan merkelijk kunnen stijgen. ZIAN 2—POELMEER 3—5. Voor afdeeling F van den K.N.Z.B. verloor Zian 2 met 35 van Poelmeer. Buitengewoon druk was het Zondag op en bij den Kagerplas. Tjokvol zaten sociëteit en danstent en vele honderden verdrongen zich onafgebroken aan den voet van den toren om den start der sche pen van nabij te aanschouwen. Aan sen satie ontbrak het daarop nietFel joeg de Zuidwester over den plas en averij was er aan allen kant, bij de kleine scheepjes, maar niet het minst ook bij de Regen bogen, die des middags Aeolus in zulk een vlagerige bui aantroffen, dat het veld zienderoogen kleiner werd. Veertien sche pen waren den strijd begonnen, slechts zes volbrachten de race, die een fraaie over winning opleverde van de Saenden, van Leen de Wit. Slachtoffers waren de Titra (van F. Maas&, die al direct na den start moeilijkheden kreeg, de „Vrijheidt” (van Pott), die uit het roer liep en aan lager wal strandde, de „Duck” (van mej. Ver- sluijs), en de Leede III (van van der Meij), die hun fok verspeelden, de Hein (van Berghoeff) en de Eelko (van Bergsma), die hun gaffel zagen los schieten, en de Duvel (van Schrijvers), die Zijn mast over boord zeilde, gelijk trouwens bij de B- Regenbogen ook de N.V. II van Weezen- beek deed. Tenslotte moest de Duke II (van Hans van der Velde) uitvallen om dat hij bij de keerboei voor den toren aan de Saenden niet voldoende ruimte gaf, waardoor de stuurman van de Saenden, Leen de Wit, tevens zijn revanche kreeg voor het feit, dat hij den vorigen dag uit gesloten was omdat hij toen niet voldoende ruimte aan de Duke had gegeven. Keegstra boekte met de Ran een mooie overwinning uit een veld van elf Draken, terwijl Wim Ritman triomfeerde bij de Valken. De Leidenaar P. de Jong werd daar tweede met de Dido, ondanks het feit, dat zijn fokkeval brak en bij de fok aan den spin- akker bevestigen moestEen staaltje van zeilerskunst, dat intusschen nogal bewon dering heeft geoogstDe „Janmaat” van Heynen, die Zaterdag in aanvaring kwam met de Valk II van C. Bruynzeel, liet zich thans door denzelfden stuurman zoodanig wegdringen bij de boei op het Norremeer, dat hij den boeislag uiteen reet, huistoe moest keeren en zijn kans op den hoofd prijs practisch verloren zag gaan. Bij de twee groepen der Olympia-jollen A triom feerden J. de Jong en Daan Kagchelland (de laatste na fraaien tegenstand van Theo van Helvert), de Kaagzeiler C. Nauta was de snelste bij de sharpies en Daniels bij de 12-voets-jollen A. Dat er bij die jollen, die de baan rond den Laekerpolder zeilden, veel drenke lingen waren, lag voor de hand bij dezen wind. Niet echter, dat meerdere van die drenkelingen zware leeren laarzen droe gen, wat hun het zwemmen bijkans belette. Eenige voorzichtigheid mag men waarlijk voortaan wel betrachten Blauw-Wit verspeelt een punt aan Juliana. Te Speekholzerheide hebben Zondag na een middelmatigen wedstrijd, ook Juliana en Blauw-Wit de punten gedeeld. Van ie Amsterdammers was dit een goede prestatie, daar zij met niet minder dan vijf invallers moesten uitkomen. De ge- heele middenlinie ontbrak, terwijl in de voorhoede van Nol en van Driél vervan gen waren. In het begin werd door beide partijen aardig spel vertoond, zoowel Ferwerda als Pöttgens kregen reeds dadelijk en kele moeilijke schoten te verwerken, wel ke zij echter op goede wijze wisten te stoppen. Zelfs een zeer hard schot van Westphal, dié van een mistrap van Fohler profiteerde, leverde dank zij den Juliana- doelman geen doelpunt op. Het spel van de Julianavoorhoede was vrij behoorlijk, de voorzetten van de bui tenspelers, J. Vondenhoff en Raaymakers, bezorgden de Blauw-Wit-achterhoedè veel werk. Slot en Peters, die den rechtsmid- den spelenden Wilders op de backplaats verving, hielden een kwartier lang stand. Toen echter J. Vondenhoff op goede wijze Slot omspeelde uit een moeilijke positie, schoot hij den bal hard langs Ferwerda. (10). De Blauw-Wit-voorhoede steunde hoofdzakelijk op het goede spel van Westphal; hij ondervond echter van zijn medespeler niet de gewenschte medewer king, vooral de buitenspelers Bergman en Geluk faalden voortdurend Enkele corners leverden niet het juiste resultaat op voor de Amsterdammers. Tenslotte was het Westphal zelf, die eerst den ge» Op den tweeden dag der nationale baankampioenschappen, welke in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden en waarvoor Zon dagmiddag zeer veel belangstelling bestond, viel geen enkel verrassend resultaat te noteeren: van Vliet sloeg Derksen bij de profs, van der Linden won gemakkelijk den titel bij de on afhankelijken en Remkes werd, zoo als na zijn rijden op Zaterdag ver wacht mocht worden, kampioen bij de amateurs. In de zes ritten tus- schen de drie kampioenen onderling bleef van Vliet gemakkelijk meester van het terrein, zoodat de Woerde naar voor de zesde achtereenvolgende maal het algemeen sprintkampioen- schap van Nederland behaalde. Schulte bleek de beste achtervolger te zijn. In 1935 en 1936 werd van Vliet alge meen sprintkampioen, toen hij nog ama teur was, in 1937 en latere jaren behaalde hij dezen bijzonderen titel als beroeps renner, zoodat hij reeds zes jaren ach tereen onbetwist de beste sprinter in ons land is van alle categorieën. En dat wil wat zeggen in een milieu, waar van Eg- mond in zit, van der Vijver, Derksen en anderen. Prachtige sport gaven van Vliet en Derksen in de beide finale ritten der profs te zien. De Woerdenaar had in den eersten rit den kop, maar zijn nieuwe concurrent in deze klasse nam de leiding in de eerste bocht over. Toen Derksen langzaam versnelde voor de Marathon tribune deed van Vliet eerst een schijn- aanval, kwam direct daarna terug en pas seerde Derksen bij het ingaan van de laat ste bocht. De wereldkampioen ging even wel niet door, bleef voor Derksen rijden, zoodat de laatste nu zelf buitenom moest. Op dat moment zette van Vliet aan en zijn tegenstander was verloren; het ver schil op de streep bedroeg een lengte. In den tweeden rit reed van Vliet op kop, voor de Marathontribune glipte Derksen binnendoor, razend snel, zoodat hij, voordat zijn tegenstander ook op volle snelheid lag, twee lengten had kunnen nemen Trouwens, van 'liet had hier een tactische fout begaan, de wereldkampioen had zich niet mogen latei verrassen, vooral, omdat hij de krachtige demarrage en de enorme snelheid, die Derksen ont wikkelen kan, toch kende. De kracht, waarmede van Vliet den vluchteling ach terna ging, sprak voldoende uit het feit, dat zijn wiel bij den aanzet doorsloeg op de cementen baan. Een demonstratie van macht was deze achtervolging, een formi. dabele sprint, zooals wij er slechts zelden een hebben gezien Bij het uitkomen van de bocht lag het voorwiel van van Vliet gelijk met het achterwiel van Derksen. in de bocht had hij dus anderhalve lengte ingeloopen Op het laatste rechte eind liep van Vliet decimeter na dTcimeter in, en met 2 trappen op de pedalen, waarin alle reserves waren opgesloten, wist de titel houder zijn wiel voor dat van zijn tegen, stander over de streep te gooien Op deze wijze van van Vliet te verliezen, het is waarlijk geen schande voor Derksen, die zijn debuut in de kampioenschappen als beroepsrenner op waardige wijze inzette Bij de onafhankelijken kwam Kremers snelheid te korte tegen van der Linden, die gemakkelijk beide ritten van den Til- burgenaar won. Schulte’s overwicht Zaterdag, op den gersten dag der kam pioenschappen viel een groote verrassing te noteeren in de achtervolging Klink, de nationale kampioen, werd er op besliste wijze door zijn partner in koppelwedstrij. den, van der Voort, uitgereden De laat ste voelde, dat hij goed ging en reeds na 5 ronden (24, km lag Klink 20 meter achter De kracht van Klink ligt gewoon, lijk in de laatste ronden, doch nu kreeg de kampioen geen voet aan den grond Met elke verdere ronde verloor hij meer terrein, de Wieringer reed zoo vast als en muur. Zoo won van der Voort met zeker 60 meter verschil Zijn tijd was 6 min. 35.2 sec., bijzonder fraai, den hevigen wind in aanmerking genomen Dit geschiedde in de kwartfinale en nu zat er verder maar weinig spanning in de achtervolging Groenewegen spande zich in den halven eindstrijd tegen Schulte niet in, omdat hij nog den voorwedstrijd der stayers moest rijden. En toen van dei Heyden Rotterdam; 2 Einepiek, st H. A Rademakers. Amsterdam; 3 Whirlwind, st. W P van Duyl. Amsterdam; 4 Venne- meer. st. mej. L Sieverts. Den Haag. Noordnederlandsche 16 M2 klasse A I. Nix. st G H vn Harten. Loosdrecht: 2 T.E.B.. st. A D. Bakker. Hilversum; 3. Reidhin TI. st. G de Boer. Amsterdam: 4 Cheetah, st. C. H. G. J Pietersen. Rotter dam; 5. Ibis. st. P. C. v. d. Wildt, Rotter dam Idem klasse B1. de Koet. st. W. J. de Jong, 2. Take Care. st. K. v. d. Burg, Oud- Ade: 3. Karekiet. st. F. L. Plantenga, Am sterdam: 4. Bries, st. M. F. Wagenaar, Den Haag: 5. Angela, st. J. H. van der Torren. Zevenhuizen. Pampusklasse met bij zeilen1. de Steur, st. W. de Vries Lentsch Jr., Amsterdam: 2. de Witte Raaf. st. H. Wyers, Dordrecht; 3. Pinguïn, st. F de Jong, Amsterdam. Idem zonder bijzeilen1. Eider, st. B. Ouwerkerk Jr., Leiden; 2. Albatros, st. G. J. Lagendijk. Breukelen; 3. Spriet, st. J. M. G. Schrama. Den Haag. Regenboogklasse A: 1. Saenden, st. L. de Wit, Zaandam; 2. Hollandis, st. C. van Staveren, Oude-Wetering; 3. Tjebbe, st. Tj. Maas, Den Haag; 4. Pipa, st. W. H. Warring, Leiden. Idem klasse B1. Maas, st M. C. van de Pol, Rotterdam; 2. Chanteclair, st. J. de Haan, Wassenaar. 12-voetsjollenklasse A: 1. Spirit, st. W. Daniels Jr., Hillegersberg: 2. de Glipper, st. J. C. Tims, Den Haag; 3. Duikelaartje, st A. H. Mastenbroek, Leiden: 4. Pirouette, st. Jan Bier. Aerdenhout; 5. Nr. 384, st. A. Warners, Amsterdam. Idem klasse B1. Joke, st. P. Gerdt, Hillegersberg; 2. Peppy, st. H. Blijboom, Amsterdam; 3. Henny, st. H. Warners, Am sterdam; 4. Poppeye, st. D. M. Schoen, Bloemendaal; 5. Beroeboe, st. mej. E. Bier, Bloemendaal. Idem klasse C1. Nr. 248. st- K. Brueck- mann. Ede; 2. Swaayer, st. M. van Swaay’ Den Haag; 3. Kwikdruppel, st. J. H. E. de Vries. Het spel gaat beginnen. Morgenavond wordt het startschot voor de avondwedstrijden van het Bedrijfstour- nooi H.V.B. gegeven en zonder twijfel zul len de ingeschreven clubs zich met veel élan voor het kleinood in den strijd wer pen. In Groep 1 krijgt G.Z.B. het verre van gemakkelijk, doch op oorlogssterkte blijft het wel op eigen bodem over R.V.C. 5 baas. Het enthousiaste Italia krijgt bezoek van Overvoorde 2, welke strijd naar onze meening in een draw eindigt, zoodat hier de traditioneele strafschoppen de beslis sing moeten brengen. In Groep 2 zijn we benieuwd hoe C.W. P. 2 het aan den Fruitweg tegen W.B.B. 2 er af zal brengen. SCHAKEN is. Bovendien heeft hij het meest te verduren gehad, er Mededeeling van R.K. zijde. In verband met de vele gestelde vragen deelt het bestuur van de Roomsch-Katho- lieke Federatie mede, dat: le. volgens het concentratieprogramma van de voetbalbonden de Katholieke voet- balvereenigingen als zoodanig blijven be staan; 2e. geen acties moeten worden onderno men of wijzigingen in de organisatie» moeten worden aangebracht, voordat daaromtrent van bondswege mededeeling wordt gedaan. De wensch van hen, die in de vroege Zaterdagmorgenuren de verzuchting slaakten „stond er maar wat meer wind” is dubbel en dwars in vervulling gegaan; zóózeer zelfs, dat in de late middaguren op de Kaag alle hens aan dek noodig waren om de jachten boven water te houden, terwijl er door den hevigen wind druk aan heel wat tuigjes schade werd aangericht. Behoudens een enkele piasbui hield het weer zich voortreffelijk en de wedstrij den hadden dan ook, mede dank zij de als steeds voorbeeldige organisatie, een uitermate vlot verloop. Onze stadgenoot Hans van de Velde boekte met het nieuwe regenboog jacht de Duke II ook nu weer een prachtig succes, door in den open wedstrijd de eerste plaats te bezetten. Weliswaar ging Leen de Wit met de Saenden luttele meters vóór hem over de winlijn, maar de Zaan- kanter werd er door v. d. Velde wegens een overtreding van den bakboord-stuur- boordregel uitgeprotesteerd. De spiksplinternieuwe Valkjachtjes ver baasden ook nu weer door hun snelheid; ze maakte een korteren tijd dan de Vrij buiters en de Draken en zelfs dan de 45 kwadraat-kruisefs, hoewel de eerlijkheid gebiedt mede te deelen, dat de wind tij dens de race der Valkjes aanmerKelijk krachtiger was dan tijdens den wedstrijd der hiervoor genoemde klassen, uemstra werd winnaar in dit nummer, hetgeen wel niemand zal verwonderen; evenmin als- dat Borgerhoff Mulder en Daan Kagchel land zegevierden in de Olympiajollen klasse. Van de Draken was Keegstra dit maal de snelste, doch hij verloor onder weg een ernstigen concurrent, doordat de Janmaat van Jan Heinen het slachtoffer werd van een verkeerde manoeuvre van den stuurman van de Valk II en wegens averij moest opgeven. 2 Pinguïn, st F. de Jong Amsterdam. 3 Oppassertje. st. H. Stumue den Haag Idem zonder bijzeilen: 1. Albatros, st. G J Langendijk, Breukelen; 2. Spriet, st J M. G. Schrama, den Haag; 3. Eider st B. Ouwerkerk jr., Leiden. Regenboogklasse A: 1. Duke II, st. J C van de Velde, den Haag; 2. Duvel, st. H. Schrijver, Rotterdam; 3. de Leede III st W. Z. van der Mey. Leiden; 4. Eelko. st W. Bergsma, Voorburg. Idem klasse B: 1. Gree, st. J. Huisman, Leiderdorp: 2. Maas, st. M C. van der Pol, Rotterdam. 12-voetsjollenklasse A: Spirit, st. W. Daniels jr., Hillegersberg; 2. Notedopje. st J. Ph van Dalen, den Haag; 3. Phoe nix, st. J. van ’t Oever, Schiebroek; 4. Doordrijver, st. K. Idema, Leiden; 5. Pin- guin, st. B. Markus, Amsterdam. Idem klasse B: 1. Henny, st. H. War- Amsterdam: 2. Beatrix, st. R. J. Winters, Loosdrecht; 3. Alvertje, st. D. le Conte, Hilversum; 4. Mistral, st. F. Da niels, Hillegersberg; 5. Popeye, st. D. M. Schoen, Bloemendaal. Idem klasse C: 1. Vraagteeken, st. K. Brueckmann, Ede; 2. Kwikdruppel, st. J H E. de Vries; 3. Watergeus, st. H. Starke, Scheveningen. De uitslagen. Voor de overige resultaten verwijzen wij naar de onderstaande uitslagen: 45 m2, klasse: 1. Walta. st. C. A. Ver- maat, Warmond; 2. Coppelstock, st. J. H. C Sieverts, den Haag. Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn, Scheveningen; 2. Jan Ha ring, st L .Fonteyn, den Haag. Drakenklasse: 1. Ran, st. Ph. Keegstra. Amsterdam; 2. Viking, st. ir. J. C. P Hof- kes, Wassenaar; 3. Vliegende Hollander, st A. Warners, Amsterdam; 4. Holland III. st. F. P. Bos, Alphen aan den Rijn; 5 Sterna, st. J. C. Tims, den Haag. Valkenklasse: 1. War-Dy, st. R. Lem stra, Amsterdam: 2. Goesting, st. W. Rit man, Leiden: 3. Dido, st. P. de Jong, leiden; 4. Windjammer, st. K. Sixma, Gouda: 5 Orca, st. P. Altena jr., Bloe mendaal. Olympiajollenklasse A 1: 1. Daphnia, st P. H. R. Borgerhoff Mulder, Oegst- geest: 2. Beroeboe II, st. J. Bier, Aerden hout; 3. Black Magic, st. W Stoutenbeek, Beverwijk; 4. Flossie, st. E. H. v. d. Berg, Weesp: 5. Sleipnir, st. L. P. Vollebregt, Hillegersberg. Idem klasse A 2: 1. Glipper, st. D. Kagchelland, Rotterdam; 2 Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong. Hillegersberg; 3. Windekind HI. st. H. Evers, Heemstede; 4 Ree, st. H. Recourt, Amsterdam. Idem klasse B: 1. Flip st. R. Aten Zaandam: 2. Slof, st Ph W Velthuys, Hil legom: 3. Pine, st. A. Vis. Wormerveer; 4. Ted, st. J. L. de Heer. Hillegersberg: 5 Zonnelief, st. mej. B Korringa, Heem stede. 12 m2-klasse A: 1. Dinges, st. W. J. H. Nauta. Oegstgeest; 2. All Weather, st. J F Stap. Amsterdam: 3. Ronny II, st. F Overmans. Hillegersberg; 4. Flevo, st. M. Dudok van Heel. Naarden; 5. Koh I-Noor, st. T Rol. Amsterdam. Idem klasse B: 1. Wiko, st. A. J. de Koningh, den Haag; 2. Kannibaaltje, st. 5. Doyer, Hilversum: 3. Pieter II, st. J. Mooy. den Haag; 4. Pieternel, st. ir. van der Heyden, Rotterdam. Noordnederlandsche 16 m2, klasse A: 1. Roerdomp II. st. J. Brunt, Nieuw Loos drecht; 2. Reidhin II, st. G. de Boer, Am sterdam; 3. Rivaal, st. S. de Lang jr., Am sterdam; 4. T. E. B., st. A. D. Bakker, Hil versum; 5. Jaro II, st. J. Hulk, Utrecht. Idem klasse B: 1. de Koet, st. W. J. de Jong jr.; 2 Take Care, st. K. van der Burg, Oud-Ade; 3. Karekiet, st. F. Plan tenga, Amsterdam; 4. Nelson, st. R. Alt, Leiden; 5. Angela, st. J. H. van der Tor ren. Zevenhuizen. Pampusklasse met bijzeilen: 1. de Steur, st W. de Vries Lentsch jr., Amsterdam; gesp.gew.gel.verl.pnt.v.-tgem. 1 2 2 1 2 De laatste wedstrijd in afdeeling IL De competitie van afdeeling II is Zater dagavond besloten met den wedstrijd XerxesH.B.S. De ontmoeting, welke op Houtrust plaats vond, is met groote, doch geflatteerde cijfers door onze stadgenooten gewonnen. De uitslag (37) was alles behalve een afspiegeling van het spel- beeld. In het veld ontliepen de elftallen elkaar heel weinig in kracht en vielen zelfs perioden van sterk overwicht van Xerxes te noteeren. Doch H.B.S. heeft de over winning in de eerste plaats te danken aan doortastender spel en ten tweede aan te ver opdringen van de Rotterdamsche ver dediging. De snelle H.B.S.-voorhoede maakte hier een dankbaar gebruik van. De doorbraken waren uiterst gevaarlijk en leverden verscheidene malen doelpunten op. Tot 35 min. na den aanvang bleef de stand blank, doch toen moest Wiercx zwichten voor een schot van van Zuiden. De zelfde speler maakte er even voor rust 02 van. Ónmiddellijk na de hervatting vergrootte Langelaan den Haagschen voorsprong uit een voorzet van van Zui den. De vierde H.B.S.-goal werd gescoord door Vervloet, die alleen door de Rotter damsche verdediging dreef (04). Nog geen 2 min. later 6 min. na de hervat ting stond Xerxes met 05 achter, toen v. d. Vegt tijdens een doelworsteling het net wist te vinden Toen werd het Xerxes toch te bar en verwoed trokken de Rotter dammers ten aanval met als resultaat 2 doelpunten van Reichardt en een van van Olffen (35). H.B.S. kreeg daarop weer kansen en Dominicus slaagde er in den stand op 37 te brengen. Scheidsrechter v. d. Spek leidde kalm en correct. De opstellnig der elftallen was: Xerxes: Wiercx, v. Toorn, Louwe, de Haan, Dub belman, Dijksman, Pama, v. Olffen, Rei- chart, Verploeggen, Kok. H.B.S.Pellikaan, Taverne sr., Taverne jr., Graafland, v. ’t Oever, Vervloet, Kramer, Langelaan, Dominicus, v. d. Vegt, v. Zuiden. Tegen de verwachting van zeer velen in, heeft Feijenoord Zaterdagavond op Spangen in den wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland met G.V.A.V. het niet verder kunnen brengen dan tot een gelijk spel (33). De hoogste en de laatste plaats op de ranglijst hebben de punten eerlijk gedeeld. Men mag niet zeggen, dat deze uitslag tegenover een der partijen onbillijk is. De uitslag geeft wel de verhouding weer, zooals deze tus- schen de beide partijen is geweest. Het heeft er gedurende ongeveer twin tig minuten voor Feijenoord leelijk uit gezien. Dat was na het tijdstipt, waarop de Groningers erin slaagden zich een voorsprong van 21 te verzekeren, onge veer 35 minuten na het begin van de eerste helft. Weliswaar hadden zij daarbij wel iets meer gekregen dan hen toe kwam. Feijenoord was technisch absoluut in de meerderheid, alleen het élan waar mede de thuisclub haar aanval dikwijls weet te bezielen ontbrak nu. Aanval op aanval ondernamen de Rotterdammers, doch alle werden onvoldoende afge werkt, zoodat succes uitbleef. De verras singen ontbraken nagenoeg geheel in den aanval. Bij de Groningers was het peil nog lager. Het aangeven was op de eerste plaats zeer onnauwkeurig. Samenspel was er weinig en de Groningers hadden zeer veel tijd noodig bij hun werk. De eerste twee doelpunten, die zij scoorden, kwa men beide dan ook zeer onverwacht en waren eigenlijk het resultaat van de twee eenige werkelijk zeer goede aanvallen in de eerste helft. Na het tweede doelpunt werd het echter anders bij de Noorder lingen. De aanval ging met meer snelheid en overleg te werk; de middenlinie ver deelde haar aanvallende en verdedigende taak beter en de achterhoede sloot zich goed aan. Hoe Feijenoord ook worstelde om den gelijkmaker te verkrijgen, G.V. A.V. hield stand. Toen scheen het of Feijenoord den moed reeds liet zakken. Het geluk kwam den Rotterdammers evenwel te hulp. Vente trachtte een door braak te forceeren, doch Barelds zette hem den voet dwars. Bij het terugspelen op den keeper, deed Barelds dit evenwel veel te hard, waardoor het een hard schot werd cp eigen doel, dat de doelman niet kon houden. De stand was toen ge lijk (22) Na dit psychologische mo ment kwam Feijenoord wederom flink opzetten, doch ook thans hadden de aan vallen van de Rotterdammers niet veel kracht. De minder groot in aantal zijnde aanvallen van de Groningers werden ech ter des te gevaarlijker. Beide partijen za gen tenslotte kans nog eenmaal te scoren, zoodat het einde kwam met een 33 ge lijk spel. Over het wedstrijdverloop nog het vol gende. Zanen opende de score. De stand bleef vervolgens geruimen tijd ongewij zigd, totdat de middenvoor T. Hazeveld ongeveer 10 minuten voor de rust den stand op gelijke hoogte bracht met een fraaien kopbal (11). Nog voor de rust hadden de Groningers opnieuw succes, toen van Meel uit een moeilijke positie een hard schot loste op het Rotterdam sche doel, dat keeper Scholtens niet kqn houden (12). In de tweede helft trapte Barelds jam merlijk, toen hij een aanval van Vente wilde onderbreken, in eigen doel, waar bij Feijenoord al heel gemakkelijk aan den gelijkmaker kwam (22). Ongeveer een half uur na de hervatting gaf Zanen met een goed schot Feijenoord de leiding, doch nog voor het einde zorg de Bonsema voor den verdienden gelijk maker. „MAX EÜWE” IN DE EERSTE KLASSE VAN DEN K.N.S.B. Nadat de eerste ontmoeting tusschen het Bussum sche Schaakgenootschap en „Max Euwe” in een gelijk spel geëindigd was, moest nog minstens één wedstrijd worden gespeeld. Aangezien het seizoen echter te ver is gevorderd, heeft het bondsbestuur besloten, geen wedstrijd meer te doen spelen. Bussum blijft in de eerste klasse A, terwijl „Max Euwe" automatisch in die klasse wordt ge plaatst. Deze zal dus zeven tientallen bevatten. Hetzelfde zal ook het geval zijn met de eerste klasse B. In normale omstandigheden zullen de aantallen weder op zes worden gebracht Over de manier, waarop dit zal geschie den, zal nader door het bondsbestuur worden beslist lijkmaker scoorde en kort daarop door een fout van Beckers zijn club de leiding wist te geven (12). Nog voor de rust scoorde W. Vondenhoff bijna het tweede doelpunt voor Juliana; zijn schot ging ra kelings langs den paal. In de tweede helft was het spel over het algemeen niet van goed gehalte. Het initiatief ging voornamelijk van de Am sterdammers uit; Westphal en gaarden zorgden er voor, dat er meer gang in hun elftal kwam. Tot doelpunten konden zij niet komen. Èen enkele maal moest Pöttgens optreden bij moeilijk® schoten van v. Wijngaarden. Na een half uur spelen zag Juliana eindelijk ’t gevaar in en werd veel actiever, Ferwerda kreeg harde schoten van J. Vondenhoff en Raaymakers te stoppen. Op zeer geluk kige wijze kwam de thuisclub tenslotte aan den gelijkmaker, toen Vroomen een effectvol schot op het Blauw-Wit-doel loste, dat via enkele Blauw-Wit-beenen in het doel verdween (22). Ondanks hef tige pogingen van beide zijden gelukte het niet meer den stand te wijzigen. De stand in de kampioenscompetitie is nu OM DEN „UNITAS”»BEKER. De wedstrijden om den „Unitas”-beker werden voortgezet met de volgende resul taten: J. W. Hofland—P. v. Amstel 2—0; van Heijningen—M. Hopman 2—0; D van LeeuwenD. G. Almoes 20; A.. Chattelain—D. van Harrewijn 0—2; C. W. A. v. d. EijkelH. Opdenbrau 20; H. van HeijningenH. Éerhardt 20; C. ÉerhardtW. Veltkamp 20; S. Zand- straD. van Leeuwen 02; D, G. Almoes H. Opdenbrau 20; C. ÉerhardtD. van Harrewijn 02; H. van HeijningenC. W. A. v. d. Eijkel 2—0; J. W. Hofland— C. Éerhardt 02; D. G, Almoes—P. van Amstel 11. Egmond zag, dat hij toch niet van van der Voort in den halven eindstrijd zou kunnen winnen en na 5 van de 10 ronden reeds dertig meter achterstand boekte, liet hij zich inhalven. Of van der Voort verstandig deed zich in dezen rit geheel te geven, is de vraag; hij zelfs was van meening, dat hij daarmede de stijfheid uit zijn beenen trapte om in de finale den vollen vorm te kunnen toonen. Het was jammer, dat hij tekort rust kreeg tus schen halven eindstrijd en finale, nu werd Schulte, die het toch al veel gemakkelij ker had gehad om in den eindstrijd te ko men, bevoordeeld. Schulte liep onmiddel. lijk in op van der Voort, deze kreeg geen enkele maal een kans de rollen om te draaien. Na vijf ronden bedroeg de voor sprong van Schulte tien meter en in het tweede gedeelte van de 5 k m. werd het verschil nog grooter. Met 40 meter ver schil werd Schulte kampioen achtervol ging. De tijd van 6 min. 43.8 sec. was, den hevigen wind ook van den tweeden dag in aanmerking genomen, niet slecht te noemen. Over wind gesproken, deze was soms zoo sterk, dat den stayers, die den voor wedstrijd over 100 k.m. moesten rijden, een zwaren strijd zou wachten. De rol op 50 c.m. Daarom had de sportcommissie het ver standige besluit genomen, om de rol in plaats van op 60 c.m. op 50 c.m. te bren gen; ja, er waren zelfs stemmen opge gaan, om den afstand nog met tien cen timeter te verkleinen. De rol op 50 c.m. bracht de vijf stayers, Bosland, Zwarte- poorte, Groenewegen, van Amsterdam en Bakker, die voor drie plaatsen in den eindstrijd moesten rijden, reeds in groo. te moeilijkheden. Er was eigenlijk maar één deelnemer, die het gevecht tegen den afstand, 100 k.m., en den wind met suc ces volbracht en dat was van Amsterdam. Deze bleek in de eerste plaats de voor deze omstandigheden juiste versnelling te hebben opgezet en verder was dit zware werk en den grooten afstand een kolfje naar zijn hand, omdat hijwegrenner nog het was een periode, waarin Zwartepoorte hem mee. doogenloos aanviel, keer op keer, maar onvermoeid wees van Amsterdam zijn te genstander terug. En daarna had hij nog genoeg in zijn mars om den leider Bos- lar.d voorbij te gaan, den kop over te nemen en in het vervolg van den rit er waren toen 65 k.m. gereden nog drie maal Bosland te passeeren, terwijl Zwartepoorte op 6 ronden eindigde. De laatste verwisselde in het begin twee maal van fiets, den eersten keer, omdat hij met te hooge versnelling reed, de twee, de maal, toen zijn stfmr los was. Een en ander kostte hem 5 ronden. Bakker ver dween na ruim 30 k.m., toen hij enkele malen „gelapt” was, in de kleedkamer, terwijl Groenewegen na 50 k.m. ’n inzin king kreeg, welke hem twee ronden kostte en een 15 k.m. voor het einde volkomen uitgereden bleek, zoodat ook hij den strijd moest staken. Zoo plaatsten zich van Amsterdam, die meer dan anderhalf uur over de 100 k.m. deed, Bosland en Zwartepoorte met de vrijgestelden Wals en Schulte in den eindstrijd De uitslagen. De voornaamste uitslagen luiden: Sprint Amateurs: le rit: 1. Remkes, tijd laatste 200 m. 12.6 sec.; 2. Smits. 2e rit: 1. Remkes, 13 sec.; 2. Smits. Om de derde en vierde plaats: le rit: 1. de Best 14.2 sec.; 2. Leene, 2e rit: 1. Leene 13.6 sec.; 2. de Best. 3e rit: 1. Leene 13.6 sec.; 2. de Best. Einduitslag1 en nationaal kampioen amateurs Remkes; 2. Smits; 3. Leene; 4. de Best. Sprint Onafhankelijken: le rit: 1. van der Linden 13.4 sec.; 2. Kremers; 2e rit: 1. van der Linden 13.4 sec.; 2. Kremers. Om de derde en vierde plaats: le rit: 1. Evers 13.8 sec.: 2. Herbershoff: 2e rit: 1. Herbershof 14. sec.; 2. Evers, 3e rit: 1. Herbershoff 14.2 sec.; 2. Evers Eind uitslag 1 en nationaal kampioen onaf hankelijken van der Linden; 2 Kremers; 3. Herbershoff; 4. Evers. Sprint Professionals: le rit: 1 van Vliet 13 sec.; 2. Derksen. 2e rit: 1. van Vliet 12.6 _ec.; 2. Derksen. Om de derde en vier, de plaats: le rit: 1. van der Vijver 13.6 sec.; 2. van Egmond. 2e rit: 1 van der Vijver 12.8 sec.; 2. van Egmond Einduit slag: 1. en nationaal kampioen profes sionals van Vliet; 2. Derksen; 3 van der Vijver; 4 van Egmond. Om het kampioenschap van Nederland op de baan sprint, le rit: v. Remkes 13.4 sec.; 2. van der Linden; 2e rit: 1 van Vliet, 13.2 sec.2. van der Linden; 3e rit: 1. van Vliet 13.4 sec.; 2. Remkes; 4e rit: 1. van Vliet 13.8 sec.; 2. Remkes; 5e rit: 1. van der Linden 13.6 sec.; 2 van Vliet; 6e rit: 1. Remkes 13.6 sec.; 2. van der Linden. Einduitslag: 1. en kampioen van Nederland: van Vliet; 2. Remkes; 3 van der Linden Achtervolging maximaal 5 k.m. Halve eindstrijden: le rit: 1. Schulte 6 min. 58.2 sec.; 2 Groenewegen bijna ingehaald. 2e rit: 1. Van der Voort 5 min. 40 sec.; 2. van Egmond ingehaald 1 ronde voor het einde. Eindstrijd: 1. Schulte 6 min. 43.8 sec.; 2. Van der Voort 40 meter verschil. Groenewegen gaf van te voren den strijd voor de derde plaats gewonnen, zoodat het eindresultaat luidt: 1. Schulte natio naal kampioen achtervolging; 2. van der Voort 3 van Egmond Kampioenschap van Nederland achter motoren 100 k m. 1. Van Amsterdam 1 uur 34 min 19.6 sec.; 2. Bosland op 3 ron den: 3 Zwartepoorte op 6 ronden. Bakker en Groenewegen gaven het op In den eindstrijd komen Donderdagavond a.s Wals. Schulte. Van Amsterdam, Bosland en Zwartepoorte. Remkes blijft amateur De besliste wijze, waarop Remkes de beide finale-ritten van Smits won, her innerde ons onmiddellijk aan het feit, dat de 21-jarige amateur in de afgeloopen we ken üjden-- de training ontzaglijk veel var. Ar ie van Vliet en Jan Derksen heeft geleerd, iets wat wij reeds na den eer sten dag der kampioenschappen consta teerden Geen wonder, dat na afloop ook van Vliet en Derksen vele gelukwenschen voor hun pupil in ontvangst mochten ne. men. Zij hadden immers ook aan dit kam. pioenschap var. Remkes meegeholpen. „Meegeholpen”, zegt van Vliet, „we heb ben Remkes in die drie weken training gemaakt!” Inderdaad, de jonge Amsterdammer heeft zijn training tezamen met zijn „heel groote” broers zeer ernstig genomen. Nooit ;s hij in de overleden sprintsschool der N W U. geweest, alles is eigen werk en de fijne puntjes leerde hij van zijn partners die hem menigen wenk op het gebied var tactiek en techniek gaven. Merkwaardige kameraadschap tusschen dit drietal: eer. wereldkampioen, van Vliet, die zijn groot- sten concurrent, Derksen vóór de kam pioenschappen niet uit den weg ging, maar met hem oefende, hem hielp, terwijl zij samen nog tijd vonden hun derden man te leeren. wat sprinten eigenlijk is, en daar mede een amateurkampioen afleverden, die in de toekomst misschien nog eens een rivaal van beteekenis voor hen zou De amateurs Belangwekkend was de eindstrijd der amateurs Piet Smits, algemeen als favo riet aangewezen, had in tactiek zijn ge lijke in Remkes gevonden, maar moest het in snelheid verliezen Dat bleek in den eersten rit, toen Remkes bij het in komen van de laatste bocht onnoodig om hoog ging, waarschijnlijk verrast door den feilen winddruk, en daarbij Smits gele genheid gaf binnendoor te passeeren. Maar de groote snelheid, welke de Am sterdammer ontwikkelde, de verbetenheid, waarmede hij op de pedalen trapte, brach. ten hem de zege. In den tweeden rit liet Remkes een fraai staaltje tactiek zien Smits vertrok van kop. Hij wachtte den aanval af. welke voor de Marathontribune kwam Remkes zette evenwel niet door, in de bocht hetzelfde spel, waardoor zijn tegenstander voor de tweede maal scherp moest aanzetten En toen Remkes bij het uitkomen van de bocht voor den derden keer aanviel bleek Smits reeds zooveel kracht te hebben verbruikt, dat hij on machtig was den flitsenden spurt van den Amsterdammer nog eens te beantwoor. den Een lengte verschil was het resul taat. Over de zes ritten tusschen van Vliet, van der Linden en Remkes om het alge meen sprintkampioenschap valt nog te melden, dat de onafhankelijke een keer van van Vliet won. zuiver uit nonchalance van den Woerdenaar. die van der Linden had laten gaan in de meening. dat hij hem nog wel te pakken zou krijgen Interes sant was het duel tusschen van der Lin. den en Remkes, tweemaal door den ama teur gewonnen, wel een bewijs, dat er iets in zit

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10