Wat zal Engeland doen? 1940. Maandag 22 Juli. No. 17626. NAAR VERNIEUWING Na de overwinning in Berlijn terug De post Ciano te Rome teruggekeerd Het Duitsche legerbericht Het Italiaansche legerbericht „Churchill verantwoorde lijk voor de vernietiging van het Britsche rijk” naar Indië PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: de initiatief voor Het vertrek Het Engelsche volk misleid het Tegenstand nutteloos gemeld, behoort tot vergeldingsmaatrege- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd Intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct poli- het het kennis der waarheid. In zijn de verantwoordelijkheden lijk vastgesteld en wanneer Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van 15 regels f 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Zooals reeds de Duitsche len, welke hier te lande werden getroffen tegenover de behandeling, welke Rijksduitsche onderdanen in onze overzeesche gebieden onder vinden, ook het stopzetten van de postverbinding met Indië. Van de zijde der P.T.T. deelt men ons mede, dat de post, welke bij het bekend maken van dezen maat regel reeds ter verzending was aan geboden, nog is doorgezonden. De evacuatie van Gibraltar Indische kooplieden, die in Gibraltar hun zaken hebben, hebben het bevel gekregen met hun goederen de vesting te verlaten. Alle gebouwen in Gibraltar, die in de buurt van batterijen staan, zullen geheel of gedeeltelijk worden af gebroken, teneinde het schootsveld der batterijen te vergrooten. Het officieele blad van Gibraltar pu bliceert een besluit, waarbij alle vrou wen, met uitzondering van ziekenver pleegsters, geëvacueerd worden. Zater dag heeft opnieuw een schip met meer dan duizend vluchtelingen Gibraltar verlaten. Deze geëvacueerden behooren tot het goed gesitueerde deel der bevol king, die voor eigen rekening naar Ma deira vertrekken. De correspondent van het Ameri- kaansche weekblad „Colliers” Frank Gervasi, die met de Dixie-clipper uit Lissabon te New York is aangekomen, verklaarde, dat Engeland zonder eeni- ge kans tegenover een Duitschen aan val staat en tot geen succes beloven- den tegenstand in staat is. Ieder, die eenmaal een Duitschen bomaanval heeft medegemaakt, moet hiervan overtuigd zijn. Er bestaat geen land, dat aan dergelijke aanvallen langer tegenstand kan bieden. Ook bij de bes te bewapening kan men van Engeland een tegenstand van hoogstens een of twee maanden verwachten. Zooals de zaak op het oogenblik staat, is iedere tegenstand nutteloos. is op de zijn voor oprech- dig Nederiam hii ons I hoogste goed. Telegramwisseling tusschen Mussolini en Hitler Mussolini heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „De woorden van uwe groote rijksdagrede zijn regelrecht tot het hart van het Italiaansche volk gegaan. Ik dank u en ik zeg u opnieuw, dat het Italiaan sche volk, wat ook komen mag, met het uwe zal marcheeren tot aan het einde, d.w.z. tot de overwinning’. Hitler heeft hierop het volgende te legram van dank gezonden: „Ik dank u, Duce, voor uw vriendschappelijk telegram. Vereend in onze wereldbe schouwing en verbonden in de kracht van onze wapens, zullen het fascisti sche Italië en het nationaal-socialisti- sche Duitschland de vrijheid voor on ze volken zegevierend veroveren”. Hitler’s beroep van de hand gewezen. Tijdens een radio-uitzending in de Duitsche taal over Hitler’s vredesaan bod, heeft, volgens een Reuter-bericht uit Londeni de omroeper van de Bri tish Broadcasting Corporation o.m. ver klaard „Wij wijzen uw beroep van de hand. Ons motief is onze nationale kracht, onze eergevoelens, ons recht vaardigheidsgevoel en ons verantwoor- delijkheidsbewustzijn tegenover de we reld. Dat zijn de strategische en tieke omstandigheden, waaronder Duitschland van Adolf Hitler en Engeland van Churchill tegenover el kaar staan. Er kan geen twijfel meer over bestaan, dat de verschrikkingen van den eindstrijd alles te boven zal gaan, als Engeland niet op het laatste oogenblik er toe overgaat, zijn verder- ver binnen de perken te houden. Pleidooi van Lloyd George onderhandelingen hebben gewekt, zoolang zal ons volk de geestelijke en moreele kracht heb ben om zich te schikken in zijn tijde lijke lot en rustig en ordelijk mede te werken aan hetgeen de huidige macht hebbers in ons land voor die betere toekomst noodig achten. Zulks in het vertrouwen, dat men aan den anderen kant de fijngevoeligheid en den tact zal hebben om deze voor beide partijen gewcnschte samenwerking niet moeilij- ker of pijnlijker te maken dan noodig om te komen tot de vernieuwing menigerlei gebied, die meer en meer onafwijsbare voorwaarde blijkt te - het behoud van ons zelfstan- Nederlanderschap, dat is van ons Twee-en-twintig vijandelijke toestellen neergehaald. Het Opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen op 20 Juli en in den nachts van 20 op 21 Juli vliegvelden, haven- en tank- installaties in Zuid- en midden-Enge- land, alsmede industrieele bedrijven bij Newcastle aan. Door de neergewor pen bommen ontstonden branden en ontploffingen. Bij aanvallen op con- vooien werden een vijandelijke krui ser en torpedojagers getroffen en zwaar beschadigd. Hierbij schoten onze jagers tijdens luchtgevechten boven het Kanaal 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Fen ander vijandelijk vliegtuig werd bij Rotterdam neergeschoten. In den loop van den nacht wierpen Britsche vliegtuigen wederom bommen op Noord- en West-Duitschland en Nederland. De aangerichte materieele schade is onbelangrijk. Verscheidene bommen vielen in een kleine Noord- Duitsche stad, waardoor 7 burgers ge dood werden. Bij deze nachtelijke aan vallen gelukte het 9 vijandelijke vlieg tuigen neer te schieten, waarvan 7 door de luchtdoelartillerie, en 2 door nachtjagers. Bij een aanval op Wilhelmshafen werden vijandelijke vliegers door den sterken afweer tot vroegtijdig omkee- ren gedwongen. Vier van deze vliegtui gen werden door de luchtdoelartillerie der oorlogsmarine neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 22 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist De eerste .jvr.»jnsciii divisie is bij haar terugkomst uit het Westen met grooten jubel ontvangen. Op onze foto: de eerste kolonnes marcheeren door den Brandenburger Tor. Links op het podium; Rijksminister dr. Göbbels en generaal der artillerie Fromm. uit Rome meldt, dat aldaar is De diplomatieke redacteur van Ste- fani schrijft onder meer „Zooals Hit ler had voorzien, zijn zijn verklaringen van 19 Juli aan de overzijde van het Kanaal slecht ontvangen. In het land, dat men ten onrechte den grond van de vrijheid heeft genoemd, is de repro ductie van den tekst verboden. Dit is een zonneklaar bewijs, dat de Engel sche leiders de waarheid vreezen. Tot aan de laatste catastrofe blijven zij het volk misleiden en verhinderen zij, dat het zich rekenschap kan geven van den waren toestand en van de werkelijke bedoelingen der mogend heden van de spil. Na de verklaringen van Hitler had de leidende klasse slechts één weg kunnen inslaan zij had moeten toelaten, dat het volk van die verklaringen" kennis nam en be sliste. Churchill is verantwoordelijk voor de vernietiging van het Britsche rijk, een vernietiging, die thans een Europeesche noodzaak is geworden. zou hebben te ondergaan, heeft Führer zich gericht. De „Lokalanzeiger” schrijft„Wien de Goden wil verderven, slaan zij met blindheid. De Engelsche pers neemt in het geheel niet de moeite, het volk uit voerig in te lichten over de rede van den Führer. Zij heeft de opdracht, ieder vreedzaam en positief is precies als na 6 Torpedofabriek op Malta gebombardeerd correspondent van Fremdenblatt”, dr. Als Engeland niettemin op aanwij zing van Churchill den strijd wil voortzetten, doet het dat met het zekere vooruitzicht, dat een ver overing van het Britsche eiland door de Duitsche wapenen onaf wendbaar geworden is, terwijl van een wedergeboorte van den Brit- schen invloed op het continent nooit meer sprake kan zijn. kunnen beslissen, dan zou dit het einde van den oorlog beteekenen. Het En gelsche volk is echter niet vrij en de duistere krachten onthouden het iedere ieder geval duide- het ver stand en de matiging in Londen niet de overhand krijgen, moeten de wa pens beslissen. Na langdurig onderhoud met Hitler Officieel wordt uit Berlijn medege deeld, dat bij het langdurige onder houd, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, Zaterdagmorgen in tegenwoordigheid van minister von Ribbentrop had, mede aanwezig waren de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, de chef van de „Prasidialkanzlei” staatsminister dr. Meissner, en de Duitsche ambassadeur in Rome, von Mackensen. Rijksmaarschalk Göring en zijn echt- genoote ontvingen ’s middags graaf Ciano, op Karinhall. De feestelijkheden ter gelegenheid van Ciano’s bezoek werden besloten met een feestmaaltijd te zijner eere door de Italiaansche ambassade ge geven! Het 42ste legerbericht van het Ita- iiaansche algemeen hoofdkwartier luidt als volgt Onze vliegtuigen hebben bij een nachtelijk bombardement van geringe hoogte een torpedofabriek op Malta doeltreffend met bommen bestookt, waardoor geweldige branden ontston den. Al onze vliegtuigen keerden be houden op hun basis terug. In Noord- Afrika werd een Britsch vliegtuig neer gehaald en de bemanning, bestaande uit drie personen, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen doeltreffende bombardementen uitge voerd op de vliegtuigbasis van Buna (Kenya), op de vlootbasis van Berbera en op de vijandelijke stellingen in het gebied van Kurmuk, in de Engelsch- Egyptische Soedan. Een van onze vlieg tuigen keerde niet terug. Men kan, aldus de „Popolo di Roma”, uit de uitlatingen in de Londensche radio en pers concludeeren, dat de regeering-Churchill haar houding hard nekkig en met starre ontoegeeflijkheid wil doorzetten. In het democratische Engeland kan de regeering der pluto craten in den tegenwoordigen tragi- schen toestand een politiek voeren, die in algeheele tegenstelling staat tot de meerderheid van het volk. De „Messagero” schrijftWanneer het Engelsche volk in volle vrijheid zou „Gezond verstand Engeland ontbreekt De Berlijnsche pers is van meening, dat in de eerste reactie uit Engeland op de rede van Hitler het gezonde verstand, waarop de Führer voor het laatst een beroep deed, ontbreekt. Een zakelijk initiatief tot het bestudeeren van de mogelijkheden, welke door de rede geschapen zijn kan in de Engel sche commentaren tot dusverre niet ontdekt worden, aldus de „Deutsche Allg. Ztg.”. De „Börsen Ztg.” ziet in de Engelsche commentaren een blind heid voor den werkelijken toestand. Wij zijn ons er van bewust, aldus dit blad, dat deze stemmen geen officieel antwoord zijn. Doch wij beseffen even zeer, dat zij geïnspireerd zijn en de opvatting van Churchill weergeven. Churchill is niet het Engelsche volk. Tot dat volk, dat den verderen oorlog Britsche persstemmen De Engelsche Zondagsbladen, aldus het D.N.B., wijzen evenals de bladen van gisteren Hitler’s vredesoproep van de hand. De „Observer” schrijft, dat Hitler’s Rijksdagrede „niet het ge ringste spoor van een werkelijk vredes aanbod” bevat. De „Sunday Times” tracht het voor zijn lezers te doen voorkomen, alsof de groote rede van den Führer evenals op 6 October een „rede van de Duitsche zwakte” vormt. Het D.N.B. meldt uit Londen Naar verluidt, zal de minister van bnitenlandsche zaken, Halifax, hedenavond in een radiorede voor het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten een standpunt bepalen ten aanzien van de Rijksdagrede van Hitler. De diplomatieke medewerker van de „Times” is van meening, dat lord Halifax slechts herhalen kan, hetgeen reeds gezegd is, aangezien Engeland vast besloten is den oor log voort te zetten, vooral daar de leiding der weermacht geen reden en ook geen geneigdheid heeft om wijziging te brengen in haar tot dusver ingenomen „rustige houding vol vertrouwen”. Een soortgelijken gedachtengang vindt men terug in een hoofdartikel van de „Times”. Omstreeks middernacht is graaf Ciano met zijn medewerkers naar Italië teruggekeerd. De Duitsche rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, vergezelde den Ita liaansche gast naar het Anhalterstation en inspecteerde met hem de eerecöfn- pagnie, die voor het station aange treden stond. Vooraanstaande personen van staat, partij en weermacht, de Italiaansche ambassadeur, Alfieri, de leden van de ambassade, vertegen woordigers van de fascio en de Ita liaansche kolonie te Berlijn waren aan wezig. Een bericht graaf Ciano gisteravond teruggekeerd. De meening in Spanje Het Spaansche blad „Vanguardia” schrijftHet is het laatste appèl en Engeland begaat een geweldige vergis sing, indien het deze laatste mogelijk heid verwerpt. Het appèl van den Führer op het verstand stemt overeen met de fundamenteele grondbeginselen van de politiek van Adolf Hitler. Het is mogelijk, dat de tegenwoordige En gelsche regeering niet wil luisteren naar deze rede. Het is echter zeker, dat de rede op het Engelsche volk den sterksten indruk heeft gemaakt. Onkundig van den toestand. Naar „Stockholms Tidningen” meldt, is in een ingezonden stuk in de „Ti mes” de geestelijke van Uckfield. rev. Dermott aan het woord gekomen om zich te verzetten tegen de alge meen gehoorde bewering, dat het Brit sche volk vastbesloten is om den oor log voort te zetten, omdat het zijn eigen kracht nauwkeurig zou kennen. Uit talryke gesprekken, welke hij da gelijks voert, aldus deze geestelijke, blijkt, dat de menschen ten een^nmale onkundig zijn van den toestand en van de werkelijke verdedigingsmogelijkhe- den van Engeland. Geheime zitting van het parlement Het D.N.B. meldt uit Stockholm In de Engelsche hoofdstad doen sedert Zaterdag, naar de Zweedsche bladen melden, de meest uiteenloopende ge ruchten en veronderstellingen de ron de, vooral in verband met het feit, dat Lloyd George terstond na de redevoe ring van den Führer een audiëntie bij den Koning heeft aangevraagd en ge pleit heeft voor onderhandelingen met de asmogendheden. Ook de hertog van Windsor zou een soortgelijk standpunt hebben uiteenge zet in een telegram aan zijn broeder, koning George. Invloedrijke kringen der City trach ten eveneens hun invloed te doen gel den, opdat de regeering ten minste een bestudeering der eventueele vre desvoorwaarden in nadere overweging zal nemen. Lloyd George zou, naar verder be weerd wordt, de laatste acht en veer tig uur reeds veertig Lagerhuisleden voor zijn standpunt hebben gewonnen en van de regeering het bijeenroepen van het parlement in geheime zitting hebben verlangd. te vernielen. Het October.” De Berlijnsche het „Hamburger Halfeld, schrijft in een beschouwing „Buiten het Britsche rijk is er vrijwel niemand, die ontkent, dat het uniek is, dat de Führer een laatste beroep op het gezonde verstand van het Brit sche volk en op de wetten van men- schelijkheid heeft gedaan, ofschoon de militaire, politieke en economische voorwaarden voor de laatste periode van den geweldigen strijd in overwel digende meerderheid in het voordeel van Duitschland zijn. Het is een voor- beeldeloos bewijs van zelfoverwinning, dat de grootste man van deze eeuw verklaart voor het voortzetten van den strijd geen dwingende reden te zien. Nog eenmaal heeft de politiek het woord. Dit is mogelijk, doordat het oorlogsdoel van het Groot-Duitsche rijk van den aanvang af gelegen heeft op Europeesch terrein en doordat de Duitsche strijd noodig is geworden voor het terzijdeschuiven van de orde ning van Versailles, maar niet voor het doen verdwijnen van de positie van Engeland buiten Europa. Dat alles is ten overvloede bereikt. Twee feiten vooral hebben in de afgeloopen week hier te lande sterk de aandacht getrokken het stellen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) onder be- windvoering van den heer Wouden berg, den leider van het Nationaal- Socialistische Arbeidsfront, en het stellen van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij (S.D.A.P.), de Revo lutions i r-Socialistische Arbeiderspar tij en de Communistische Partij Neder land onder beheer van mr. Rost van Tonningen, een der op den voorgrond tredende figuren van de N.S.B. De mo tieven voor deze maatregelen der hoogste Duitsche bezettingsautoriteit heeft men in ons blad kunnen lezen. Zij komen in hoofdzaak hierop neer, dat de in ons land bestaande Marxis tische partijen door haar klassenstrijd- mentaliteit, haar internationale ver bindingen en beïnvloeding van onder Fransche en Engelsche leiding staande internationalen, alsmede de hetze tegen het Duitsche Rijk en het nationaal- i socialisme, geen waarborg bieden voor de gewenschte Duitsch-Nederlandsche samenwerking op sociaal gebied. De radio-rede van mr. Rost van Ton ningen, waarvan men in dit nummer het verslag vindt, heeft nadere ophel dering gebracht. Daaruit blijkt o.m. een groote waardeering voor de begin selen van het socialisme, zooals zich dit in Nederland aanvankelijk heeft ontwikkeld, en voor hetgeen het op verschillend terrein ten bate van ons volk, in het bijzonder voor onze ar beiders, heeft tot stand gebracht, groo te waardeering ook voor het élan, dat de socialistische jeugdbeweging ten on zent heeft getoond. Daartegenover wordt echter gesteld, dat het Neder landsche socialisme door verburger lijking is afgeweken van den goeden weg, zoodat een grondige saneering is noodig geworden. Dat deze saneering zoowel in politiek opzicht als ten aan zien van de vakbeweging door de Duit sche overheid wordt toevertrouwd aan mannen, die de nationaal-socialistische beginselen zijn toegedaan, ligt blijk baar in de lijn van de aan Duitschen kant beoogde vernieuwing hier te lande, als men bedenkt, dat deze be ginselen in Duitschland de eenige en alles beheerschende basis zijn van het sociale leven in zijn vollen materiee- len, geestelijken en moreelen omvang. Voor het recht begrip van deze „sa neering” is het van belang, kennis te nemen van de benoeming, door den Duitschen Rijkscommissaris, van „con- tactcommissarissen” bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Nederland- sche Vakcentrale en het R.K. Werk liedenverbond, welke contactcommissa- rissen regelmatig overleg plegen met de besturen en de werkzaamheden van deze organisaties van dag tot dag kunnen volgen. Uit een brief van een der genoemde organisaties aan de aangesloten veree- nigingen en vakafdeelingen blijkt, dat het de bedoeling is van den Rijkscon»- missaris, beter dan tot dusver op de hoogte te zijn van wat er in de vak- centralen en de aangesloten bonden gebeurt. De verbonden zullen in hun werkzaamheid ten bate van hun leden in geen enkel opzicht worden belem merd, zoo is den besturen van Duit sche zijde medegedeeld de besturen zullen de leiding houden en alles blijft normaal functioneeren. Deze andere houding van de Duitsche autoriteit hier te lande tegenover de hiet-socialistische arbeiders-organisa- ties is van opmerkelijke beteekenis, vooral ook voor het begrijpen van den juisten zin van de maatregelen inzake de socialistische. Men moet zich bij de beoordeeling van een en ander goed de werkelijkheid voor oogen stellen dat ons grondgebied, na vergeefsche dappere verdediging, door Duitschland is bezetdat wij als ontwapend volk geheel aan de macht van de bezetters zijn onderworpen dat de groote suc cessen der Duitsche wapenen, in het bijzonder de onderwerping van Frank rijk. de machtsverhoudingen in Euro pa grondig hebben gewijzigd en o.a. ons land zeer nauw binnen de levens- ruimte van Duitschland hebben ge bracht. De thans bestaande nauwe lots- gemeenschap met Duitschland laat zich nu eenmaal niet ontkennen, en wie er moedwillig de oogen voor zou willen sluiten, zou daarmee zijn eigen land den slechtsten dienst bewijzen. Anderzyds heeft het Nederlandsche volk de plechtige en herhaalde verze kering van de hoogste Duitsche auto riteit hier -te lande, dat het zijn vrij heid zal terugkrijgen en dat zijn eigen, zuiver-Nederlandsche volkska rakter zal worden ontzien, al zal er stellig een nauwere lotsverbondenheid blijven met het Duitsche volk en met den Duitschen staat, ook na herwin ning van onze nationale zelfstandig heid. Deze verzekeringen blijven de hoop vormen van het Nederlandsche volk op een betere toekomst. Zoolang *ij deze hoop kunnen koesteren en niemand mag twijfelen aan de U bedoeling van hen. die haar hij ons HAAGSCHE COURANT in I Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1