I Oostzeestaten de sovjet-Unie opgenomen boter- T in op vetkaarten en De Itaiiaansche aanvallen op Malta Itaiiaansche schipbreuke lingen na vele beproevingen gered De vliegtuigen op de „Béarn” De uitreiking van HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JULI 1940 EERSTE BLAD, PAGINA Als zelfstandige republieken ROEMENIE. zee PALESTINA. FRANKRIJK. ENGELAND. De olievoorziening DUITSCHLAND NOORWEGEN. ZWEDEN. Minister Welles als bemiddelaar aangezocht 2 Zweedsch schip tot zinken gebracht De verhouding tot Ierland VEREENIGDE STATEN. De Britsche vijfde colonne in Amerika De Leipziger najaarsmesse Maatregelen tegen sabotage Generaal Dietl onderscheiden Amerikaansche staten behandelen vraagstukken in verband met den oorlog Britsche verliezen De vlootuitbreiding Dertien dagen op rondgezwalkt Defensiemaatregelen in Singapore Benoemingen De conferentie te Havanna geopend De mogelijkheden en de taak in het nieuwe Europa «Mtriinai -ji-mK-g-i 1. Het 4. voor de IN CANADA De torpedeering van 2 Brit- sche stoomschepen. of in de het bij de reorganisatie der economische betrekkingen van alle landen van het Europeesche vasteland is. De komen de beurs zal de grootste zijn, welke ooit in of buiten Europa gehouden is. De Britsche admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt: Met betrekking tot de dagbladberich- ten, volgens welke de beide Britsche 2. 3. eerste 2 minister DE SCHEEPSVERLIEZEN Naar het Noorsche telegraafagent- schap meldt, publiceeren de Noorsche reeders een lijst van de verliezen aan scheepsruimte sedert 9 April. De lijst bevat de namen van 17 Noorsche koop vaardijschepen, in totaal metende 68.699 ton, die onder Britsche contrdte ston den. Van de bemanningen zijn 55 leden om het leven gekomen. kelijk geworden, aangezien maanden in Singapore steeds teneinde hulp te kunnen verleenen de oogstwerkzaamheden. partij jaar Het D.N.B. meldt uit Stockholm Het Zweedsche stoomschip „O.A. Bro- din” is in de nabijheid van de Or- kaden tot zinken gebracht. Drie opva renden zijn omgekomen. stoomschepen „King John” en „Davi- sian” in den grond zouden zijn geboord, en wel in het gebied van de Antillen, wordt bekend gemaakt, dat de beide stoomschepen tot zinken zijn gebracht door een schip op den Atlantischen Oceaan. Men gelooft, dat het een ge camoufleerd koopvaardijschip betreft. Alle Britsche schepen hebben een des betreffende waarschuwing ontvangen. teiten tegen het mijnengevaar in vaarwater tusschen Denemarken Zweden gewaarschuwd. lijk moet worden vastgelegd. Daarom stelde de minister voor, aan den op persten raad van volkscommissarissen der sovjet-Unie te verzoeken, Litauen als zelfstandige socialistische sovjet republiek op te nemen in de sovjet- Unie. Dit voorstel werd met algemee- ne stemmen aangenomen. Daarop werd de vergadering tot heden verdaagd. Volgens een bericht uit Londen in de „Dagens Nyheter” zou Churchill het voornemen hebben den lerschen pre mier, de Valera, en den premier van Ulster, lord Craigavon, uit te noodigen voor een „driemannen-conferentie” te Londen. In een hoofdartikel waarschuwt de „New York Enquirer” voor een mis kennen van den invloed der Britsche vijfde colonne in de Vereenigde Sta ten. De partijprogramma’s, die gefor muleerd zijn op de jongste congressen der beide partijen, hebben weliswaar duidelijk rekening gehouden met den afkeer van het volk der Vereenigde Staten van den oorlog, maar deson danks moet men streven naar voortdu rende waakzaamheid om aanslagen te verijdelen van den kant van hen, die weliswaar met luider stem hun liefde en vereering voor vrede en democra tie prediken, maar die nooit ophouden met arglistige pogingen om het onge luk van een oorlog voor de Vereenig de Staten op te roepen, een oorlog, die niet in het belang is van de Ver eenigde Staten, maar van die impe rialistische macht, aan wier handen de voorvaderen hun onafhankelijkheid hebben moeten ontrukken. Agenten van de Britsche vijfde colonne zijn ook op de beide partijcongressen uiterst actief geweest ten gunste van het Brit sche Rijk. Gelukkig hebben zij echter geen succes gehad. Het blad schrijft, ARABISCH.JOODSCHE SPANNING Uit Jaffa wordt aan het Spaansche sinaasappelsyndicaat te Valencia ge meld, dat aanvallen der Arabieren op de Joden in verband met den nieuwen toestand voortdurend toenemen, waar door vooral in de sinaasappelgebieden een moeilijke situatie is ontstaan. In het bijzonder in de omgeving van Jaffa hebben de Arabieren groote Joodsche sinaasappelplantages in brand gestoken of op andere wijze verwoest. O.a. zijn irrigatiewerken opgeblazen, waardoor vele plantages wegens watergebrek ten gronde zijn gegaan. Voor zoover tot dusver bekend is, zullen aan de Najaarsmesse te Leip zig, welke van 25 tot 29 Augustus in 22 gebouwen wordt gehouden, meer dan zesduizend Duitsche firma’s deel nemen. vertegenwoordigd, land, Iran, ENGELSCHE KINDEREN AANGEKOMEN In een Canadeesche haven zijn Za terdag 851 Engelsche kinderen aangeko men, onder wie 125 kinderen van do centen aan de universiteit van Oxford. ROOSEVELT NAAR HYDEPARK President Roosevelt is naar Hyde- park vertrokken. Donderdag keert hij naar het Witte Huis terug om den prinsgemaal en de groothertogin van Luxemburg te ontvangen. VERSPREIDE BERICHTEN Krachtens een verordening van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk is het oprichten van vereenigingen en politieke partijen tot nader order in België verboden. Het Roemeensche blad „Curentul” meldt, dat de Britsche ambassadeur te Ankara, Knatchbull, te Boekarest is aangekomen en zijn intrek heeft geno men in de woning van den Britschen gezant. In het station San Quirico bij Genua zijn 2 goederentreinen met elkaar in botsing gekomen, waarbij 2 personen van het treinpersoneel wer den gedood. De stationschef van San Quirico is gearresteerd. probleem is het van Zuid- en door Washington Naar uit Londen wordt gemeld, heb ben de Britsche havenautoriteiten, met het oog op het voortdurend toenemend aantal gevallen van sabotage in be drijven, welke van militair belang zijn, overal waarschuwingen tegen brandstichting en andere sabotagepo- gingen doen aanplakken. De havenar beiders worden aangespoord verdach te voorvallen en personen zonder ver wijl aan te geven, aldus het D.N.B. uit Stockholm. De Führer heeft den generaal der infanterie Dietl. ..den held van Nar vik”. persoonlijk het eikenloof van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis over handigd. Schip op een mijn geloopen. Naar het Zweedsche telegraafagent- schap meldt, is het Zweedsche stoom schip „Grethe” gistereq in de Sont tusschen Denemarken en Zweden op VERDERE DEMOBILISATIE Ui Boekarest wordt officieel gemeld, dat nieuwe legereenheden worden ge demobiliseerd. Men veronderstelt dat het hierbij gaat om een aantal tusschen de 50.000 en 200.000 man. De berichten over incidenten aan de grens met Hongarije en Boelgarije wor den officieel tegengesproken. Het mi nisterie van oorlog verklaart hierover, dat de Roemeensche troepen, die naar deze grenzen waren gezonden, thans zijn teruggetrokken en gedemobiliseerd, bij dat het niet voldoende is, dat het volk, der Vereenigde Staten vastbesloten tegen den oorlog is, het moet ook steeds weer met luider stem zijn wil tot vrede doen hooren en er op letten, dat het niet toch nog ten offer valt aan de „afschuwelijke intriges” der Britsche vijfde colonne. Het Fransche blad „Oeuvre” houdt zich bezig met de mogelijkheden en de taak van Frankrijk in het nieuwe Europa en schrijft onder meer: Frank rijk moet weer een ware Europeesche natie worden. Het is dit steeds minder geworden, doordat het zich naar Enge land en de Vereenigde Staten oriënteer de. Het Fransch-Engelsche blok is uit eengevallen. De handel van het nieuwe en het moeilijke gemeenschappelijke luchtmacht aan het Ameri- De Britsche admiraliteit deelde gis teren mede, dat de Britsche duikboot „Salmon” aanzienlijk overtijd is en derhalve als verloren moet worden be schouwd. Voorts is het verlies gemeld van den mijnenveger „Crestflower”, die door Duitsche vliegtuigbommen tot zinken is gebracht. Ook het buitenland is sterk Boelgarije, Est- Finland, Griekenland, Italië, Japan, Zuid-Slavië, Letland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zweden, Slowakije, Hongarije, Sovjet- Rusland en het protectoraat Bohemen en Moravië sturen collectieve staats- inzendingen. De tentoonstellingsruimte voor deze collectieve inzendingen is ruim tweemaal zoo groot als tijdens de voorjaarsmesse. Hieruit blijkt, van welke beteekenis de Leipziger Messe kijkje genomen in eenige distributie lokalen. Hoewel het overal druk was behoefden de menschen niet lang te wachten. Alles ging geleidelijk aan. Het invullen der formulieren bleek geen moeilijkheden te hebben opgeleverd, hetgeen de taak der ambtenaren na tuurlijk aanzienlijk vereenvoudigde. Doordat men de menschen in alphabe- tische volgorde oproept, is voorkomen, dat den eenen dag veel meer menschen zich aanmelden dan den anderen. President Roosevelt heeft Zaterdag de wet tot vlootuitbreiding ondertee- kend, die een bedrag van 4.600 mil- lioen dollar beschikbaar stelt voor den bouw van een twee-Oceanenvloot, wel ke tegen iedere denkbare combinatie opgewassen moet zijn. Het nieuwe vlootbouwprogramma moet in 1946 of 1947 ten uitvoer gelegd zijn en voor de eerste werkzaamheden heeft Roose velt reeds 83 millioen dollar van het Congres gevraagd. De militaire opleiding. De minister van marine, Knox, heeft verklaard, dat in het Congres een wetsontwerp zal worden ingediend dat voorziet in een soort verplichte mili taire opleiding, omdat het volk een der gelijke opleiding verlangt. Alles wijst er op, aldus zeide Knox, dat het Congres het ontwerp zal goedkeuren. het vasteland moeten richten. Frankrijk zal weer een landbouwende staat wor den, het zal niet meer de kostbare rol van groot industrieland behoeven te spelen, daar het de producten der zware industrie in ruilverkeer uit het buiten land zal krijgen. Voor industrialisatie is ook het karakter der Franschen niet geschikt. Frankrijk zal meer stoffelijk en geestelijk voordeel hebben, als het zijn handnijverheid, zijn mode-, luxe- en kunstnijverheid ontwikkelt. Het spreekt vanzelf, dat Frankrijk in het nieuwe Europa ook het goudstelsel laat varen. Tenslotte moet de regeering in ieder geval sterk zijn, in de eerste plaats, omdat een spoedig herstel daar door bevorderd wordt en in de tweede plaats, omdat Frankrijk het algemeene Europeesche bedrijfsleven niet mag hin deren door de grillige sprongen zijner productie. BEPERKING VAN POLITIEKE ACTIE VAN OVERHEIDSPERSONEEL Roosevelt heeft een wet ondertee- kend, waarbij de beperkingen, die reeds gelden voor politieke activiteit van personeel in bondsdienst, ook van toepassing worden verklaard, voor ambtenaren en beambten in dienst van de verschillende staten en gemeen ten. De wet geldt bovendien voor alle personen, die werkzaam zijn bij de uitvoering van bouwontwerpen, welke, al is het ook gedeeltelijk, uit bonds- middelen gefinancierd worden. Het is dezen menschen verboden, actief aan politieke campagnes deel te nemen, of van hun betrekking gebruik te ma ken om invloed op verkiezingen uit te oefenen. Verder mogen particulieren bij verkiezingen een politieke niet meer dan 500 dollar per schenken. De vlootcorrespondent van Stefani meldt, dat in een Itaiiaansche haven zes schipbreukelingen zijn aangeko men van den Italiaanschen torpedoja ger „Espero”, welke den 7en Juli na een moedig gevecht met veel sterkere vijandelijke strijdkrachten in de Mid- dellandsche Zee is gezonken. Volgens de verklaringen van de ge redden, werd de Itaiiaansche torpedo^ jager door drie Engelsche kruisers, begeleid door een torpedojager, aan gevallen. De „Espero” slaagde erin, een kruiser te treffen, doch na drie uur moest zij den strijd opgeven. Zij bleef echter tot het laatste oogenblik vuren, niettegenstaande het grootste gedeelte van de bemanning gedood of gewond was. De commandant weiger de zich op een der drie uitgeworpen reddingsvlotten in veiligheid te bren gen en ging met zijn schip onder. Op de vlotten hadden ongeveer 70 man plaats genomen, die voor het meeren- deel gewond waren. Zij waren niet al leen verplicht te roeien, doch daar de vlotten niet alle, schipbreukelingen konden dragen, moest een gedeelte der niet-gewonde mannen zwemmend volgen, om, zoodra zij vermoeid raak-1 Frankrijk zal zich naar de landen van ten, te worden vervangen door ande ren, die zich op het vlot bevonden. Op den derden dag verloren de drie vlotten het contact met elkaar. Intus- schen stierven verscheidene der ge wonden. Hun lijken werden in zee ge worpen. Allen werden verschrikkelijk door dorst gekweld en bovendien moesten de haaien, die de vlotten om ver trachtten te werpen, op een af stand gehouden worden. Op een der vlotten, waarop 36 man hadden plaats genomen, waren na vijf dagen nog slechts 7 man over. Deze overleven den hadden toen het buitengewone ge luk, een leege reddingboot tegen te ko men afkomstig van een passagiers schip, aan boord waarvan zich o.a. 4 vaatjes water bevonden. In deze boot zwalkten zij wederom vijf dagen rond, zonder iets of iemand te ont moeten. Een hunner overleed aan in den strijd bekomen verwondingen. Den llen dag vloog een watervliegtuig over, waarmede zij seinen wisselden. Den volgenden dag ontmoetten zij een ander watervliegtuig, dat eveneens hun seinen opving. Op den avond van den 13en dag, toen de 6 man aan het einde van hun krachten waren geko men, werden zij door een Itaiiaansche duikboot gered. Zij hadden zich al die dagen slechts gevoed met een meeuw, die met een pistool neergeschoten was, en met een rauwe visch. In behalve het diplomatieke corps wezig hooge vertegenwoordigers van de sovjet-Unie met den plaatsvervan- genden volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Dekanosow aan het hoofd. De minister-president Paleckis schetste de activiteit van de nieuwe re geering. Met het vroegere regime re kende hij in scherpe bewoordingen af en hij wees op de noodzaKelijkheid een nieuwe grondwet aan te nemen en wel de democratische grondwet sovjet-Unie. Bij de behandeling van de punten der agenda zette de van justitie, Pakarklis. in een uitvoe rige verklaring de voordeelen voor Li tauen uiteen van een aansluiting bij de sovjet-Unie. Hij stelde vast, dat nu ook de sovjetgrondwet door de Sejm is aan genomen, de ontworpen aansluiting De „Tokio Nitsji nitsji’ meldt uit Singapore, dat de Britsche autoriteiten aldaar met het oog op mogelijke Ja- pansche acties in het Zuidzeegebied, welke zouden kunnen volgen op de po litieke wijziging in Japan, onmiddel lijke verdere verdedigingsmaatregelen hebben genomen. Op 17 Juli is op het particuliere vliegveld van Singapore een vliegerschool geopend voor de op leiding van jonge Engelschen, die daar wonen. Bovendien zijn drastische maatregelen tegen stakingen en samen scholingen afgekondigd. Deze maat regelen zijn naar het schijnt noodza- sedert nieuwe onlusten en stakingen ontstonden. In het kustgebied zijn prikkeldraad- en ande re versperringen aangelegd. FRANSCHE AMBASSADE TE LONDEN GESLOTEN. De Fransche ambassade te Londen is thans gesloten. De zaakgelastigde, markies de Castellane, en de overige leden der ambassade zijn naar Frank rijk vertrokken. Paul Murand, die de Fransche belangen in Engeland zal af handelen, is ook naar Frankrijk ver trokken. Hij keert echter over enkele weken terug om de liquidatie te re gelen. De Führer heeft de S.S.-grupen- führers, rijksminister von Ribben trop. rijksleider Martin Bormann en rijksminister dr. Lammers benoemd tot S.S.-Obergrupenführer. een mijn geloopen. Een lid der be manning werd gedood en 2 man wer den gewond. De kapitein en de eerste stuurman bevinden zich nog aan boord. Het ongeluk geschiedde in Deensch vaarwater. Naar aanleiding van het gebeurde hebben de Zweedsche autori- het en Bijeenroeping van den op persten sovjet. In politieke kringen te Moskou neemt men aan, dat de opperste sovjet der sovjet-Unie, welke formeel over het opnemen der 3 Oostzee-staten als bondsrepublieken in het verband der sovjet-Unie te beslissen heeft, een de zer dagen te Moskou bijeen zal worden van Litauen bij de sovjet-Unie wette- i geroepen. De president van Cuba, Laredo Bru, heeft gisteren de conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der 21 Amerikaansche landen geopend. Hij verklaarde volgens het D.N.B. o.a.: Amerika schijnt de laatste bescherm heer van een verraden beschaving te zijn geworden. De gevaren stijgen van dag tot dag. Amerika zal gelukkig zijn, wanneer het dank zij zijn wonderbare isoleering ook in de toekomst aan de diepere gevolgen van de deprimeeren- de gebeurtenissen van dezen oorlog zal kunnen ontkomen. Amerika moet in elk geval de feiten onder de oogen zien en zich gereed maken voor de bescherming zijner rechten. In dezen zin wenschte Laredo Bru de conferen tie veel succes. De conferentie, welke een vervolg is op de bijeenkomst van Panama in Sep tember 1939, zal zich bezig houden met de meest uiteenloopende vraag stukken, welke de belangen der 21 Amerikaansche staten raken. Tot die vraagstukken behooren de behandeling van geïnterneerde leden van de weer macht der oorlogvoerende landen, de gedragslijn ten aanzien van in Ameri kaansche havens opgelegde schepen, de regeling van de kwestie der hulp- oorlogsschepen. het gebruik maken van Amerikaansche havens door duikbooten van oorlogvoerenden, oorlogshande lingen binnen de inter-Amerikaansche „veiligheidszone” en het vraagstuk van bases voor vloot en zekere kuststreken van kaansche vasteland Een ander netelig economische kartel Noord-Amerika, dat gewenscht wordt. Dit kartel zou voor- loopig een zuiver Noordamerikaansche aangelegenheid zijn. In verband met het beschikbaar stellen van de noo- dige bedrijfsmiddelen moet de regee ring der Vereenigde Staten dit plan eerst aan het Congres voorleggen. BULLITT BIJ ROOSEVELT De ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullitt, is gisteren te Washington aangekomen, waar hij in het Witte Huis gedineerd heeft. Bij deze gelegenheid gaf Bullitt een uit voerige uiteenzetting aan Roosevelt over de huidige toestanden in Frank rijk. Roosevelt zou hebben besloten Bul litt niet weer als ambassadeur naar Frankrijk te doen terugkeeren. De Fransche ambassadeur. Saint Quentin, en de Britsche ambassadeur lord Lothian, te Washington, hebben naar „Associated Press” meldt, ieder afzonderlijk een bezoek gebracht aan den vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles, en hem verzocht, als be middelaar op te willen treden in den tusschen Engeland en Frankrijk be- staanden strijd over het eigendoms recht van de honderd vliegtuigen, die zich aan boord bevinden van het Fran sche vliegtuigmoederschip „Béarn” en in de Vereenigde Staten zijn gekocht. De Fransche ambassadeur huldigt de opvatting, dat deze toestellen, welke door Frankrijk zijn betaald, ook Fransch eigendom zijn. De Britsche ambassadeur is daaren- egen van meening, dat de vliegtuigen door de Britsch-Fransche inkoopscorn- missie zijn gekocht en krachtens het Duitsch-Fransche wapenstilstandsver- drag Britsch eigendom zijn geworden. DE BELASTINGVERHOOGING. De verhoogingen der belastingen, welke morgen in het Engelsche parle ment zullen worden ingediend, zullen waarschijnlijk, zoo meldt „Stockholms Tidningen”, twee shilling per pond be dragen. De belastingen zullen hierme de stijgen tot 9J shilling per pond, hetgeen beteekent, dat de helft van het inkomen als belasting ingehouden wordt. Vandaag werd een aanvang gemaakt met de uitreiking van boter- en vet- kaarten. Iedereen, die daarvoor in aan merking kwam, heeft een formulier thuisgekregen, waarop eenige bijzon derheden ingevuld moesten worden. Tegen inlevering van deze formulieren kreeg men een bruine kaart voor mar garine en vet of een blauwe voor boter. Op iedere kaart zitten 26 bon nen. Ook waren nog verkrijgbaar halve kaarten voor kinderen beneden de vijf jaar. We hebben vanochtend eens een Ook Letland en Estland sluiten zich bij de sovjet- Unie aan. De Europeesche bezittingen in Amerika. Naar in welingelichte kringen te Havanna verluidt, schijnt het plan tot het onder mandaat stellen van Euro peesche bezittingen in Amerika niet op de agenda te komen. Stefani meldt uit New York, dat de Duitsche en Fransche diplomaten den gedelegeerden van de pan-Amerikaan- sche conferentie de verzekering- heb ben gegeven, dat geen enkele poging in het werk zal worden gesteld om wijziging te brengen in de souvereini- teit over Martinique of de andere Fransche bezittingen in de nieuwe wereld. Bijgevolg acht men iedere on gerustheid volkomen ongerechtvaar digd. evenals iedere poging om de be zittingen van Europeesche naties in Amerika onder een pan-Amerikaansch protectoraat te stellen. Naar D.N.B. uit Buenos Aires meldt, heeft de leider van de Argentijnsche delegatie, Melo, p weg naar Havanna tegenover de pers verklaard, dat Ar gentinië zich met de plannen aan gaande het instellen van mandaten over Europeesche bezittingen in Ame rika bezwaarlijk zou kunnen ver- eenigen. De militaire deskundige van „New York Post”, Fletcher Pratt, heeft eet) artikel gewijd aan den olie- invoer in Engeland. Hij is van mee ning, dat door de activiteit van Italië in de Middellandsche Zee de voor Engeland noodzakelijke olietoevoer zeer sterk wordt belemmerd, daar Engeland het grootste gedeelte van de petroleum uit Mesopotamië via de Middellandsche Zee betrekt. Deze wa terweg is echter thans voor de Brit sche tankschepen nauwelijks meer te bevaren. Engeland moet derhalve de olie uit Mesopotamië om Afrika heen vervoeren. Deze weg is zesmaal zoo lang en daarom heeft Engeland, om den olietoevoer op het vroegere peil te handhaven, minstens zesmaal zooveel tankschepen noodig. Over zoo’n aan tal tankschepen beschikt Engeland echter niet meer. Pratt is van mee ning, dat het acute gebrek aan olie, waardoor Engeland getroffen wordt, een niet te onderschatten gevaar voor het eilandenrijk beteekent. Omtrent het bomoardement op torpedofabriek van Calafran op eiland Malta meldt de speciale lucht- vaartcorresponden van Stefani nog de volgende bijzonderheden: De actie, die met verscheidene verkenningsvluchten was voorbereid, werd in den nacht bij volle maan uitgevoerd. De Itaiiaansche bommenwerpers verschenen bij verras sing boven hun doel. Ondanks het he vige vuren van het luchtafweergeschut, dat terstond in werking kwam, werden de fabriek en de torpedo-opslagplaats door voltreffers geraakt, zooals de ge maakte foto’s bewijzen. Op den terug tocht konden de bommenwerpers nog op verren afstand de vlammen zien van den brand, die in de fabriek was uitge broken. Eenige uren later, in den vroegen ochtend, werd een bommenwerper bij een nieuwen Italiaanschen luchtaanval op Malta door een projectiel van het luchtdoelgeschut getroffen. Hoewel twee van de drie motoren buiten wer king werden gesteld, wist de bestuurder de machine nog tot bij de Siciliaansche kust te brengen, waar hij op het water daalde. Spoedig was een Italiaansch vliegtuig ter plaatse, dat de bemanning aan boord nam. Toen de bemanning van den bommenwerper op het water ronddreef, werd zij door een Engelsch vliegtuig beschoten. De Engelsche machine werd aangevallen door twee Itaiiaansche jagers en stortte brandend neer. De Itaiiaansche jachtvliegtuigen, hebben ook nog een Britsch watervlieg tuig, dat het neergehaalde toestel te hulp kwam, buiten gevecht gesteld. De drie leden der bemanning van dit toe stel trachtten zich met valschermen te redden, doch twee hunner verdronken en de derde werd gevangen genomen. In de drie Oostzee-staten Litauen, Estland en Letland zijn gisteren op hetzelfde tijdstip de nieuw gekozen volksvertegenwoordigers bijeengeko men om beslissende maatregelen voor hun landen te treffen, meldt het D. N. B. Op de agenda der 3 parlementszit- tingen stond het aannemen van een nieuwe grondwet het toetreden tot de sovjet-Unie de regeling van het agrarische vraagstuk de onteigening van groote banken en fabrieken. het Litausche parlement waren aan- van de nieuwgekozen parlement van Letland heeft besloten een sovjet-re- publiek uit te roepen en aan te slui ten bij de sovjet-Unie. Een verzoek daartoe is te Moskou ingediend. Gis teravond werden te Riga groote op tochten gehouden, waarbij voor de sovjet-Unie werd gedemonstreerd. Ook het parlement van Estland heeft gisteren het toetreden tot de sovjet-Unie goedgekeurd. De zitting werd bijgewoond door de gezanten van de sovjet-Unie, Duitschland, Ita lië, Frankrijk en Engeland. Te Reval wordt officieel tegengespro ken, dat de president van Estland is afgetreden. liri TVOOBDCEUCST

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2