zee van De strijd ter zee - De eerste Wachtparade in den Haag - Tenniswedstrijden de M.E.T.S.-banen - Generale repetitie van de Passiespelen te Tegelen op De zonderlinge erfenis MM i z v- Af I HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JULI 1940 TWEEDE BLAD FEUILLETON. o R I f i I' r A liil DE ZEESLAG IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Het Italiaan- gedurende den strijd. Hughan (voor) en van Swot den op te- BWord» wooipdj Zij verzonken in ge- DE FINALES om het kampioenschap van Nederland op de MJ£.T.S.-banen te Scheveningen. De strijd tusschen OP DE ZAAN BIJ WORMERVEER werden de kanowedstrijden onj het kampioenschap van Nederland gehouden. De dames van de RI.S.-juniores-klasse in hevig duel. (Nadruk verboden.) ZONDAG WERDEN DE WEDSTRIJDEN VAN DE KAAGWEEK VOORTGEZET De regenbogen starten. Gedreven door de stijve bries, schieten zij snel voorwaarts. het niet, het collier valt grond. Kan het zoo niet gebeurd zijnl roept Lore uit. En hoe komt het ding dan in de brandkast? Hè, nu heel eenvoudig. De eige naar van het huis, de jonge buiten lander van wien men ons heeft ver teld, zag het liggen, raapte het op en legde het in de brandkast. Ónmogelijk! Ónmogelijk? Ben jij er bij ge weest? Ónmogelijk zeg ik. Hoe zou de man daar tijd voor hebben gehad, Hanni? Toen de paniek uitbrak was de politie immers al in het huis. Ieder een dacht alleen maar aan zijn eigen veiligheid en dan zal die man zon koelbloedig geweest zijn? Neen, dak is onmogelijk! Maar de juweelen kunnen er toch niet vanzelf ingekomen zijn? Neen. Wie komt dan in aanmerking? Ik vind het hoe langer hoe gek ker, mompelde Hanni. Niemand heeft iets vermoed van de brandkast. Ook dokter Knauer niet, anders zou hij iets weten van de juweelen. Maar vreemde menschen, inbrekers, die wisten er van! Zij kwamen alleen om de brandkast open te breken. Neen, daar kan ik niet uit wijs worden. sche slagschip „Giulio Cesare” Bertha was allang weer gaan slapen. Dus ging Hanni naar de keuken en zette koffie waarvan de geur hen we der geheel tot zichzelf bracht. Zeg, begon Lore, en dat waren de eerste woorden, die gesproken wer den, wat denk je dat het waard is? Wie kan dat weten, duizenden, misschien wel honderdduizend. Begrijp jij dat er menschen zijn, die zooiets met zich mee sleepen? Dat kan ik niet snappen, al had ik mil- lioenen, dan zou ik dat niet koopen. Hanni antwoordde niet. Zij dronk langzaam haar koffie. Hè wat deed dat goed, ze kwam er heelemaal van bij. En plotseling moest zij lachen. Weet je nog wel, Lore, wat op dat papiertje stond, dat wij eens op een kermis bij een waarzegster kregen? Ook voor u komt eens de tijd, dat alles anders zal zijn, dan u verwacht, maar wees niet bang, eind goed, al goed. Herinner jij je? Ik geloof, dat die tijd er nu is. Wij hebben de laat ste weken meer beleefd dan in ons geheele leven bij elkaar. Als dat zoo verder gaat, nou dan kan het goed worden! Lore schonk opnieuw in. Met mijn geschiedenis in Parijs is het begonnen, zei zij. Lieve deugd, als wij dat toen allemaal geweten had den! Misschien is het toch wel moge lijk het adres van de gravin te krij gen. De gravin. Na driemaal draaien sprong de brand kast open. Nu bleek tevens, dat hij met de werktuigen van de inbuekers niet te openen was geweest, want de deur was meer dan tien centimeter dik. Er lag slechts één ding in de kast en wel een collier, dat schitter de van diamanten. Het licht brak in de steenen en het schitterde zóó, dat Hanni een oogenblik de oogen sloot. De juweelen van gravin Sanowsky! dacht zij. Haar knieën beefden. Dus toch, dus toch! Ze. staarde naar de juweelen en meende te droomen. Maar het was geen droom. Daar lag het collier, welks waarde bijna niet te schatten was, daar lag het ongedeerd. Lore stond er ook naar te staren en ook zij was buiten zichzelf. Als ge boeid hingen haar blikken aan het col lier. De beambte, die de brandkast had geopend, lachte droog. Nu, zeide hy, alles is in orde. Ik zou u ech ter aanraden juweelen van een derge lijke waarde by de Bank in bewaring te geven. Noch Hanni, noch Lore antwoord den. Het onthulde geheim van de brandkast benam haar de sprak. Als door een nevel zagen zij, dat de brand kast weer gesloten werd en iemand haar den sleutel gaf. Ook wat er verder gebeurde gleed als een droom voorbij. Zij hoorden hoe de politie ver trok en toen werd alles weer stil. De slag van de klok brak hun span ning. Het was vier uur. De morgen schemerde reeds, Het werk zelf was niet afgemaakt. Het bleek om een kluis te doen, die zoo handig in den muur gemetseld was, dat men haar niet kon vinden. Bovendien had er een olieverfschilde rij overheen gehangen, dat nu door de inbrekers was weggenomen en tegen een stoel stond. Lore was de eerste, die zich herstelde. Zij wilde de politie opbellen, maar de telefoon werkte niet. Hadden de daders den draad doorgeknipt? Neen, blijkbaar niet. Maar het was niet mogelijk een verbinding te krijgen. De telefoon was echter op het oogenblik niet noodig, want het bleek, dat Reimann Bertha al naar de politie had gestuurd, en werkelijk verschenen, verrassend snel, twee beambten, die dadelijk na het onderzoek een verhoor begonnen, waarbij echter niets belangrijks voorschijn kwam. Na het opstellen van het proces-ver- baal werd den meisjes verzocht de brandkast te openen. Maar wij heb ben in het geheel geen sleutel, wilde Lore antwoorden, doch zij kwam daar niet toe, omdat Hanni, die een plot seling vermoeden in zich voelde opko men, haar zuster een waarschuwen den stoot gaf «i haastig zeide den sleutel te zullen halen. Zij had zich namelijk een grooten sleutelring her innerd, dien dokter Knauer haar had overhandigd, en waaraan eenige zon derlinge sleutels haar waren opgeval len. Zij haalde de sleutels en over handigde deze aan den beambte. En werkelijk het waren 4e goede sleutels. DE FINALES OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND, SPRINT EN ACHTERVOLGING werden in het Olympisch Stadion te Amster dam verreden. Van Vliet gaat als eerste over de streep in zijn wedstrijd tegen Derksen. DE PASSIESPELEN TE TEGELEN GAAN DOOR! De stichting Passiespelen te Tegelen heeft besloten, om de vrijwillige belofte, om de vijf jaar de Passiespelen op te voeren, te volbrengen. De voorbereidingen zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de generale repetitie kon worden gehouden. Christus (voorgesteld door P. van Oehlen) spreekt tot het volk. ’s WOENSDAGS EN ’s ZATERDAGS om 1 uur vindt in den Haag een parade plaats van het Duitsche Wachtbataljon op het Plein. Een foto, Zaterdag j.l. genomen tijdens het défilé voor General Oberst Schwabedissen. dachten. Welk een geheimzinnige vrouw. Wie was zij? Een avonturier ster? Natuurlijk. Welke fatsoenlijke vrouw ging ’s nachts naar een speel- club? Maar handig moest zij zijn; ze had het klaar gespeeld de politie te ontvluchten en dat was geen gekheid. Maar waarom zij de juweelen achterliet, neen, dat begrijp ik niet! Iedereen zou toch geprobeerd hebben zoo iets in veiligheid te brengen. Zij doet het tegendeel. Hoort iets over politie en... Lore, onderbrak zij zich plotseling, de juweelen zijn gesto len. Maar Hanni! Gestolen zeg ik je, zij was bang, dat men ze bij haar zou vinden. Daar om gooide zij ze weg eer ze vluchtte, een andere verklaring is niet moge lijk. Lore staarde haar zuster aan. Eigenlijk had Hanni gelijk, natuurlijk! Wie ontdoet zich zoo van een vermo gen? Men behoefde zich de situatie maar voor te stellen. Daar zaten da mes en heeren, vervuld met een speel woede bij elkaar. Plotseling een kreet: politie! Wat om de groene ta fels zit springt op. Glazen en flesschen vallen om, banknoten fladderen op den grond in de paniek. De men schen rennen overal heen, struikelen, vallen, en daar is ook de gravin. Zij rent naar de deur, struikelt over een kleed of blijft aan de leuning van een stoel haken. Zij struikelt, het slot van de prachtige ketting breekt, zij merkt 23) Hanni en Lore waren in ieder geval meer dood dan levend, toen zij de schoten en daarna de verwenschingen en de vluchtende schreden hoorden. Toen zij zich een weinig hadden her steld en Reimann al luid door het huis riep, dat er niets was gebeurd, trokken zij haar peignoirs aan en waagden zich naar beneden. Dat de indringers den weg in het huis wisten, bleek al dadelijk, want zij waren re gelrecht naar de studeerkamer ge- loopen. Daar zag het er dan ook fraai uit. De meisjes Riedeler had den nog nooit een plaats van misdaad gezien, maar nu kregen zij die gele genheid. Zorgvuldig uitgespreid op een doek lagen een aantal geheimzin nige werktuigen, nu achtergelaten door de inbrekers. Dunne boren, zaag jes, scherpe messen en een laschappa- raat. Alles keurig blank gepoetst en goed onderhouden, het leken wel chi rurgische instrumenten. Op het asch- bakje lag een sigaret, die zelfs nog brandde. Voordat de heeren aan hun werk begonnen, hadden zij het zich in de clubstoelen blijkbaar eerst ge- rnakkelijk gemaakt, dit bewezen ook hier de zanddeeltjes uit hun schoenen. l Svp f 9 i - '5^ J X I f i f i I F F - i I ML ||||||O ’J s c>- J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 5