over Mr. Rost van Tonningen de idealen van het socialisme HET DUITSCHE LEGERBERICHT HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. TELEGRAMMEN HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JULI 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 betere toe- door onder uit de der OP De nieuwe taak AFHALEN BOTER- EN VETKAARTEN rijen arbeiders gewezen nieuwe leiders van Weg naar een komst voor gewild, aan AANRIJDING IN DE VAN DER VENNESTRAAT HET AFSNIJDEN VAN DE LEVERANTIES AAN TSJOENGKING TOKIO, 22 Juli. (Domei.) De wegen, waarlangs aan het Tsjoengking-regime voorraden werden geleverd via de ha vens aan de kust van Foekien, zijn vol ledig afgesneden door Japansche vloot- strijdkrachten. Alle belangrijke bases langs de kust der genoemde provincie worden thans door de Japansche vloot beheerscht. Morgen vindt de uitreiking v«n bo ter- en vetkaarten plaats voor perso nen, wier familienaam begint met de letter C, D, E, F en G. Vandaag zijn de kaarten uitgereikt aan personen, wier familienaam met A of B begint. De kaarten zijn dagelijks tusschen 8 en 17 uur tegen inlevering van het invulformulier, te verkrijgen in de lo kalen, waar voorheen de stam- en an dere distributiekaarten zijn uitgereikt Bij de uitreiking van de boter- en vetkaarten is gebleken, dat de regeling thans zoodanig is, dat degenen, die In aanmerking komen voor het ontvangen van vetkaarten, de keus hebben tus schen vetkaart of boterkaart. Zooals men weet zal af en toe óp nader aan te wijzen nummers der vet kaarten boter tegen gereduceerden prijs worden beschikbaar gestéld. HET BOTERRANTSOEN VOOR KINDEREN. Wij moeten nog even terugkomen op de kwestie van de boterdistributie ten aanzien van kinderen. Op de pers conferentie van 15 Juli j.l., waarop dé boter- en vet-distributie werd ingeleid en nader uiteengezet, werd als grens voor het rantsoen*van 125 gram aan gegeven „kinderen, die het vierde le vensjaar voltooid hebben’’. Dit blijkt een vergissing te zijn geweest. De grens is 5 jaareen kind, dat 5 jaar geworden is, heeft niet zijn vierde, maar zijn vijfde levensjaar voltooid. De regeling is dus zóó, dat kinderen, geboren op 2 Juli 1935 of later, het rantsoen ontvangen van 125 gram bo ter (vet). Kinderen dus, die vóór 2 Juli 1935 zijn geboren, ontvangen een heele boter (vet)-kaart van 250 gram. .VACANTIEBEZIGHEID VOOR SCHOOLKINDEREN” ter beschikking van hun andere volks- gcnootra te stellen. De scheidingen, welke de klassen strijd heeft gebracht, kunnen door deze en andere prestaties, waarbij ik bijv, denk aan' den Bond van Arbeiders- Tooneelvereenigingen, wegvallen. Naast den eerbied voor den arbeid, staat de eerbied voor de arbeiderscul tuur. De arbeider is nu eenmaal het schep pende in het volk. Mannen en vrouwen kunnen in gemeenschap bij de geboorte van een nieuwen tijd de scheppingen van de genieën in hun volk tot nieuwe hoogten opvoeren. Wie de groote kun stenaars in ons volksleven kent, weet, dat veelal hun wieg in een eenvoudig gezin heeft gestaan. Doch voorwaarde voor scheppingen is de eeuwige vernieu wing van den aard na bevrijding van troebele invloeden, die haar bedreigen. Het Nederlandsche volk is een eeuwen oude cultuurgemeenschap, taalgemeen schap en een bloedgemeenschap. Het sociale gevoel, dat ons bezielt, is niet iets, dat wij uit boeken kunnen leeren, het is het medetrillen van ge lijkgestemde menschen met het lot van de volksgenooten die door een misdadig stelsel worden vertrapt Weerloos zijn daarbij zoowel de moe» gewerkten als de kinderen. Hoezeer men ook moet erkennen, dat de arbeidersbe weging in tal van sociale maatregelen, als ziekte-, invaliditeits-, ongevallen- en ouderdomsverzekering concessies aan het kapitalisme heeft afgewrongen, zoo is toch aan dien eenen eisch niet vol daan, dien elke socialistische gemeen schap moet stellen, n.L, dat niet de ouderdom, maar wel het tijdstip, waar op de mensch afgewerkt is, zijn recht op een arbeldspensioen bepaalt. Opbrengst van de collecte bevredigend De opbrengst van de collecte den Haagschen Bond „Vacantiebezig- heid voor Schoolkinderen”, welke Zater dag j.l. hier ter stede gehouden is, is zeer bevredigend. Deze bedroeg n.l. 3700. Door de inzameling van dit be drag is het werk van den Haagschen Bond Vacantiebezigheid voor School kinderen weer voor driekwart mogelijk geworden. Het bestuur is de Haagsche burgerij dan ook zeer erkentelijk voor de vele goede gaven. Het gironummer van de secretaresse, mej. J. A. E. Meyer, is: 106810. door het binnenuit innerlijke BOTERDIEFSTAL. Van een bakfiets, welké Zaterdagmid dag onbeheerd in de Góuwestraat stond, werdén 4 k.g. botèr en 3 k.g. margarine gestolen. De politie stelt een onder zoek in. ONGELUK MET ONTPLOFFENDE MIJN. KOPENHAGEN, 22 Juli. (D.N.B.) Bij het onschadelijk maken van een aan land gedreven mijn zijn drie man nen, een Deensche deskundige en twee mariniers, om het leven gekomen. De juiste oorzaak van het ongeluk is nqg niet opgehelderd. PROEFMOBILISATIE IN AMERIKA IN UITZICHT GESTELD WASHINGTON, 22 Juli (D.N.B,). Volgens de „New York Herald Tribune” heeft de leider van het centrale bureau voor de staatsmilities, generaal-majoor Williams, een proefmobilisatie in het uitzicht gesteld van de geheele militie der 48 staten, welke een sterkte heeft van 235.000 man met 16.000 officieren. Als tijdstip voor deze mobilisatie is 1 October opgegeven. Een machtigings wet, waarbij zulk een maatregel in tijd van vrede toegestaan zou zijn, is thans bij het congres In behandeling. Gene raal-majoor Williams heeft meegedeeld, dat de staatsmilities onder de wapens zullen worden geroepen voor de oefe ning van het volksleger, dat president Roosevelt heeft ontworpen. In dit ver band meldt de „New York Herald Tri bune”, dat talrijke officieren der militie hiervan "tegenstanders zijn, omdat de Vereenigde Staten een millioenenleger niet noodig hebben, indien de vloot ten volle haar taak vervult en den vijand verwijderd houdt van de Amerikaan- sche kusten. Vergadering van heden namiddag. Voorz.: Weth. prof. C. L. v. d. Bilt, wnd. burgemeester. MEDEDEELINGEN EN ADRESSEN. De mededeeling, dat B. en W. hebben benoemd tot schrijver 2e klasse ter Ge meentesecretarie L, Keijser, gerekend te zijn ingegaan 27 Juni 1940, wordt aan genomen voor kennisgeving. Bij het adres van mevr. B. W. van Lankeren-Bosch, houdende verzoek er voor te doen zorg dragen, dat zij weder in het bezit komt van den door haar bij de Gemeentelijke Leen- en Voor schotbank beleenden ring, merkt de heer van Langen (S.D.) op, dat hij de zaak van voldoende beteekenis acht om te verzoeken het resultaat van het onder zoek, tot het instellen waarvan hij B. en W. uitnoodigt, in de leeskamer ter inzage te leggen. Wethouder de Vries zegt dit toe. Het schrijven van A. J. Peters, hou dende Verzoek om een leening van 1000 tegen een rente van 5 pCt. en een aflossing van 100 per jaar, wordt gèstëld in handen van B. en W. ter af doening. Het schrijven van G. K. Dreijer, hou dende bezwaren tegen de voorgenomen róoilijnwijziging op den hoek van de Elandstraat-Hemsterhuisstraat, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Het adres van het bestuur der Stich ting Schoolkindervoeding, houdende verzoek om subsidie voor het jaar 1941, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Het schrijven van L. J. Stoffels, waar in deze zich er over beklaagt, dat z.i. ten onrechte betaling wordt gevorderd van het water, door hem gebruikt voor een vischhal op de algemeene markt aan de Herman Costerstraat, en dat men zich met een duplicaat-sleutel toe gang verschaft tot deze vischhal, wordt gesteld in handen van B. en W. ter af doening. Het adres van mevr. R. F. Blok-de Boer, houdende nogmaals verzoek de taxi-vergunning, verleend aan wijlen haar vader, op haar riaam te doen over schrijven, wordt aangenomen voor ken nisgeving. (B. en W. hebben inmiddels de vergunning verlengd, totdat in hoog ste instantie zal zijn beslist). Het adres van het bestuur der Veree- niging voor Christelijk U.L.O. voor Rijs wijk en het Laakkwartier, houdende verzoek om medewerking tot beschik baarstelling van een leslokaal c.a. en aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van zijn school voor bijzonder uitgebreid lager onderwijs Busken-Huët- straat 22-24 en beschikbaarstelling van een andere speelgelegenheid ten be hoeve van de openbare school voor voor bereidend Onderwijs Busken-Huëtstraat 22-24, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies voor zoover be treft het eerste gedeelte; in handen van B. en W. ter afdoening voor zoover be treft het tweede gedeelte van het ver zoek. Het schrijven van J. J. Luijks, hou dende verzoek het bedrag der hem toe te kennen ondersteuning te brengen op 11.75 per week, wordt gesteld in han den van het bestuur van Maatschap pelijk Hulpbetoon ter afdoening. Het adres van het bestuur der veree* ging „De Elout-van Soeterwoudeschool”, houdende verzoek om medewerking voor de inrichting van een leslokaal ten be hoeve van de school Daguerrestraat 173, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies, Het adres van J. F. Lemmen, hou dende verzoek hem de ondersteuning toe te kennen, welke hem krachtens de Ar menwet töekomt, wordt gesteld in han den van het bestuur van Maatschappe lijk Hulpbetoon ter afdoening. De weg naar een betere toekomst De weg naar een betere toekomst kan door nieuw’e leiders gewezen wor den, die van onderop uit de rijen der arbeiders voortkomen. Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oorspronkelijke idealen van Nederlandsche socialisten. Kunnen zjj deze in vervulling brengen, dan zal het heele Nederlandsche volk hun dank weten. Het treft smartelijk, om te zien, hoe velen in hun jonge en vurige jsren met groote bezieling aan een waarlijk socialistisch ideaal hebben gewerkt. Hoe zij hun beste krachten hebben gegeven om de schoonste ideeën van den mensch in zijn arbeid uit te dra gen en hoe deze Velen hebben moeten waarnemen, hoe hun zuiver pogen ZWEEDSCHE VISSCHERS DOOR ENGELSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN STOCKHOLM, 22 Juli. (D.N.B.) De Zweedsche vischtreiler „Mats” is Za terdagmiddag, ijdens het visSchen In het Skagerrak door een vliegtuig, klaar blijkelijk een Engelsch toestel, met ma- chinegeweervuur fel beschoten. Verder is een bom naar het schip geworpen, die op ongeveer 30 m. afstand in zee viel en het schip, evënals een tweeden treiler, die achter de „Mats” voer, aan zienlijk beschadigde. Ook dit tweede schip werd door het vliegtuig onder mitrailleurvuur genomen. Kort daarop doken twee Duitsche machines op, die het naar het Oosten wegvliegende toe stel achtervolgden. Jongen ernstig gewond Gistermiddag omstreeks half vijf reed de 7-jarige J. S.. wonende in de Segherstraat, op een rijwiel op den hoek van de van der Vennestraat en de Honthorststraat. De knaap kwam achter een tramwagen, welke hij wilde passeeren, doch lette hierbij niet goed op. Hij werd toen gegrepen door een personenauto, bestuurd door den 39* jarigen A. M. J. B., eveneens uit de Segherstraat en tegen den grond ge slingerd. Het jeugdige slachtoffer be kwam een schèdelbasisfractuur en is door dén geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over- gèbracht De jeugdbeweging. Voor de jeugd moet aan de andere zijde de eisch worden verheven, dat een socialistische gemeenschap niet kan dul den, dat zij door gebrek aan materieele verzorging, lichamelijk wordt verminkt of door cultureelen honger geestelijk verdort Het is een verheugend feit, dat alle cultureele prestaties, die de arbeiders hebben verricht, terugtreden achter den verbijsterenden inzet, dien de eerste A.J.C.-generatie op cultureel gebied voor het jonge volk heeft gedaan. En dan wordt daarbij niet zoozeer gedoeld op materieele verworvenheden en ge bouwen, kamphuizen en kampeerterrei nen, neen hier past een woord Van hulde aan de groote- en ècht-socialis- tische beginselen 'Van de aanvankelijke socialistische jeugdbeweging. Wat wilde deze na-oorlogsche jeugd, die begreep dat Troelstra's profetische woorden van 1914, haar richtsnoer moesten zijn? Hij was Troelstra, die zeide, dat de nationale gedachte de nationale geschil len moest overheerschen, dat het socia lisme opnieuw doorgrond en gefun deerd moest worden. Dezé woorden van den gróoten socia- listischen strijder waren het richtsnoer van de eerste generatie van dé A. J. C. Zij wilde terug tot dé bron van het léven, d.w.z. terug tot den eenvoud én de waarachtigheid van de hatuur. Zij wilde los van het burgerdom raken en streefde innerlijk én uiterlijk naar een eigen stijl in kleeding, kunstbehoeften en ontspanning. Zij keerde zich af van het verval der kapitalistische steden en het drogbeeld van asfaltbeschaving en zocht genezing in bosch en veld. Deze drang tot verfraaiing en verdie ping van het jeugdleven groeide aan töt een zoo groote hartstocht en een zoo fel idealisme, dat het ons heden nog met ontzag vervult. En tóch, zelfs in eigen rijen heerscht thans ontevredenheid over dat wat uit eindelijk bereikt werd, want de span ning der eerste jaren is verslapt en na 1922 is het langzaam bergaf gegaan. De adem van een nieuwen tijd moge de arbeidersjeugd met frissche kracht ver vullen. Het Nederlandsche volk staart ver langend naar initiatieven van de jeugd. Zij is onze hoop en onze toekomst. Als hier hulde is gebracht aan het vele goede, dat de moderne arbeiders beweging tot stand gebracht heeft, dan zit daarbij de bedoeling voor, om het geheele bezit aan materieele en cultu reele goederen dezer arbeidersmassa’s en der jeugd te beschermen tot den tijd, dat een nieuwe leiding uit de eigen rijen zal opstaan. Als politieke organisaties hebben de verschillende organisaties opgehouden te bestaan. Als deelen der groote Nederlandsche volksgemeenschap met een eigen karak ter, een eigen vorm van cultuur en een eigen levensstijl hebben deze arbeiders massa’s onbetwistbaar recht op hun geestelijke en materieele eigendommen. Technische maatregelen zullen bekend gemaakt worden. In de eerstvolgende dagen zullen de technische maatregelen bekend worden gemaakt, die noodzakelijk zijn, om het deelgenootschap van de arbeiders aan hun organisaties vast te leggen en om te overleggen, hoe de sociale en cultu reele opbouwarbeid uit hun binnenste het best kan worden gewaarborgd. Bij het ontwerpen der plannen zal het ini tiatief aan de organisaties zélf worden gelaten. Aan De Arbeiderspers en de Arbeidersradio zullen de eigen krach ten blijven verbonden. Voor zoover de financieele nood, die De Arbeiderspers en de Arbeidersradio heeft bezocht, het niet strikt noodzakelijk maken, zal in het personeel geen wijziging worden ge bracht Als het waar zou zijn, dat de socialististische arbeiders het sterkst de socialistische idealen in zich dragen dan zal de wordende socialistische gemeen schap in Nederland zich om hen kun nen kristalliseeren. In de vrijheid van een volk moeten meer en meer werd verstrikt. Zij heb ben de oogen voor eeuwig gesloten, zonder de vervulling van hun levens ideaal te hebben beleefd. Tegenover de nagedachtenis van de ze idealisten, hebben wij den duren plicht <m de jonge krachten, die in dezen tijd zich in de arbeidersbewe ging beginnen te openbaren, uit alle macht te steunen. Zelden is de nood in een volk zoo hoog gestegen als op het oogenblik in het onze. De verschrompeling van de welvaart heeft een werkloosheid ver oorzaakt, die ondervoeding en licha melijke ondermijning tot een schrik barenden omvang heeft doen stijgen. Het grenst aan beleedigende schijn heiligheid als men aan deze ontzetten de gevolgen van het kapitalistische systeem zou willen voorbijgaan en over geestelijke waarden zou willen spre ken, alvorens de materieele vraagstuk ken op te lossen. De hooge nood dwingt ons als eerste socialistische eisch te stellen den arbeider datgene te geven, wat de socialistische strij ders hebben samengevat onder den kreet „Vrijheid, Arbeid, Brood”. In de waarachtige socialistische ge meenschap worden de werkers van een Volk zoodanig in him productie kracht gericht, dat zij niet volgens het winstprincipe over de bedrijven wor den verdeeld, of daaruit worden ge- stooten. Neen, de arbeidersgemeen schap van het volk moet op de ver vulling van de noodzakelijkste levens behoeften in de eerste plaats worden gericht de besten en sterksten de leiding heb ben. In defen edelen wedstrijd in dienst van de volksgemeenschap zullen de ar beiders de leiding kunnen hebben, tot welke beweging zij ook behooren. Zij zullen het kunnen en daarbij den korst van slappe burgerlijkheid, die hen tien tallen jaren heeft overwoekerd, kun nen doorbreken. Daarmee zal uit een rotte schaal de goede kern voor den dag komen. Moge dan spoedig in Nieuw-Neder- land de socialistische gemeenschap waarvoor zoovelen streden, worden ver wezenlijkt. Mogen de socialisten uit alle bewegingen elkander de hand reiken. Als deze éénwording thans bereikt zou worden, zouden de strijders uit alle be wegingen hun doel hebben bereikt en daarmede de eenige werkelijke hulde zijn gebracht aan de nagedachtenis van die socialistische voorgangersf die de vervulling van hun ideaal niét hebben mogen beleven. Nederlandsche arbeiders en arbeid sters, besloot spr., uw tijd is gekomen! Vijf Engelsche schepen tot zinken gebracht BERLIJN, 22 Juli. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt be kend: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw vliegvelden, haven-, tank- en fabrieksinstallaties in Engeland aan gevallen. Explosies en zware branden zijn waargenomen. Bij aanvallen op een convooi in het Kanaal gelukte het, een tankboot en vier handelsschepen met een totalen inhoud van ongeveer 40.000 br.reg.ton, door inslaande bommen tot zinken te brengen. Vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 21 op 22 Juli Noord- en West-Duitschland binnenvlogen, richt ten daar, evenals in de bezette gebie den, met neergeworpen bommen slechts materieele schade aan. Een vliegtuig is door luchtafweergeschut der marine, een tweede door nachtja- gers, neergehaald. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 8 vliegtuigen; o.m. een Sunderland vliegboot, die bij Trondheim werd neer geschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug, o.m. een z.g. „zeenoodvliegtuig”, dat boven de Noordzee door de Engelschen werd neergeschoten. De weg tot het nieuwe Europa Het is een dwingend gebod voor de Nederlandsche volksgemeenschap om de arbeiders, die in de S.D.A.P. en in het N.V.V. zijn samengevat, in de ge legenheid te stellen uit de kracht van hun eigen persoonlijkheid den weg tot het nieuwe Europa te vinden. Alleen karakterloozen kunnen ver wachten, dat een socialist zijn socialis tisch ideaal zou kunnen prijsgeven. Als dan ook nu de Nederlandsche gemeenschap misschien verrast is ger worden door het besluit, dat de leiding van de S.D.A.P. van haar functies is ontheven, dan is de uitsluitende bedoe ling daarvan, dat uit de rijen van de arbeiders zelf de nieuwe leiding op zal staan. De krachten, die in de arbeidersbe weging leven, kunnen zich op korteren of langeren termijn openbaren. Doch zij hebben het recht te verlangen, dat in de vorming van het nieuwe van buitenaf niet ruw zal worden Ingegre pen, De vormen van het nieuwe socia lisme moeten door de arbeiders zelf worden gevonden. Slagen de arbeiders hier niet in, dan blijft het socialisme een hersenschim. Waarom werd nu de leiding van de oude S.D.A.P. van haar functie onthe ven Deze leiding heeft de stuwkracht gemist om het diepe verlangen der ar beiders naar maatschappelijke ver nieuwing ook maar in eenigszins vol doende mate te bevredigen. Zij heeft in den poiitieken strijd zoo zeer haar beginsel verzaakt door het aangaan van coalities met partijen van een lijnrecht tegengesteld beginsel, dat van haar niet te verwachten was, dat zij de vernieuwing zou kunnen leiden. DE DOOD VAN DEN N.S.B.-ER NOORDENDORP De persdienst van de N.S.B. meldt De auditeur-militair te ’s Graven- hage heeft aan den afweerdienst der N.S.B. medegedeeld, dat thans de naam bekend is van den militair, die op Maandag 13 Mei j.l. het doodelijke schot heeft gelost op den N.S.B.ër C. J. W. Noordendorp te Wassenaar. Het onderzoek door de politie is nog niet afgeloopen. De heer Noordendorp werd op 13 Mei uit zijn woning gehaald om te wor den geïnterneerd, zonder dat van eenige bevoegdheid tot deze internee- ring is gebleken. Nauwelijks zijn woning uitgetreden, werd de heer Noordendorp neer gescho ten door een van degenen, die hem kwamen interneeren. Bevestiging van de schade Britsche oorlogsschepen ERGENS IN ITALIË, 22 Juli (Ste- fani). Legerbericht 43 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt ais volgt: Volgens stellige berichten hebben bij de luchtvlootgevechten tusschen 8 en 13 Juli behalve het vliegtuigmoeder- schip „Ark Royal” en het slagschip „Hood”, nog een slagschip van het type „Warspite”, groot 31.000 ton, en de krui sers „Gloucester”, groot 10.000 ton, en „Arethusa”, groot 5200 ton, ernstige schade bekomen. De verliezen onder de vijandelijke bemanningen zijn aan zienlijk. Een vijandelijk vliegtuig, dat getracht had de bemanning van één onzer toe stellen met mitrailleurvuur te bestoken, toen het door schade aan één der mo toren gemeerd lag en toen reddings pogingen in het werk werden gesteld, is brandend neergesohoten door onze jachtvliegtuigen. Een officier, die per valscherm op zee was neergedaald, is gered en door één onzer watervliegtui gen gevangen gemaakt. v In Noord-Afrika werden Intensieve en doeltreffende bombardementen der vijandelijke bases in Sidi Barrani en Mersa Matroe ten uitvoer gelegd. In Oost-Afrika werden .Engelsche troepen en vliegtuigen gebombardeerd op de basis van Duna en Wajir, waar een vijandelijk jachtvliegtuig werd neergeschoten. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Vijandelijke aanvallen op Xsmara richtten geen schade aan en maakten geen slachtoffers. ER STRAALDE WEER LICHT UIT! De politie heeft zich Zaterdagavond omstreeks half twaalf door verbreking van een voordeurruit toegang moeten verschaffen tot een perceel aan den Loos* duinscheweg. Er brandde n.l. volop licht in de voorkamer, terwijl de bewoners af wezig waren. Het licht werd door de po litie gedoofd. Tegen den bewoner van het perceel zal proces-verbaal opgemaakt worden. JONGETJE UIT EERSTE ÉTAGE GEVALLEN. Gisterochtend is het 7-jarige jongetje G. F. van de 1ste verdieping in de ouder lijke woning naar beneden gevallen. Met een hersenschudding is de knaap döor den geneeskundigen dienst naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde overge bracht én aldaar ópgenomen. Waarom het Plan van den Arbeid niet ten uitvoer gelegd De optrekking van een werkplan, dat de nood van dé arbeidersmassa’s kan lenigen, is in de eerste plaats een taak van de arbeiders zelf. Dat zij tot degelijken arbeid in staat zijn, heeft het Plan van den Arbeid bewezen. Doch, zou men hier willen vragen, waarom heeft de leiding van de S. D. A. P. dit plan niet ten uitvoer gelegd toen zij aan het roer was Niet alleen in de S. D A. P. en het N. V. V., doch ook in andere bewegingen en ih de politieke partijen zijn het deskundigen geweest, die door hun opbouwende ge dachten de oplossing van deze meest dringende vraagstukken van den arbeid van het Volk hebben bijgebracht. De tijd is voorbij, dat men elkander kan beoorlogen en dat de geldverdie- ners den opbouw-arbeid van de des kundigen kunnen Saboteéren. Wie waarlijk voor zijn kinderen een betere toekomst wil scheppen, dan die der proletarische, vacantielooze levens der arbeidersklasse in het algemeen, moet nu de handen inéén slaan mét een iedér, dié aan de wérkgeméènschap van hét Nederlandsche Volk wil deel nomen. Een socialistische arbeidersklasse diént dan ook aan élk bewind de vol gende eischen té stellen Het onmiddellijk ontwerpen van een arbeidsplan voor bet Nederlandsche Volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toekomst binnen de wordende Europeesche gemeenschap zal waarborgen. De inschakeling van alle arbeiders, teneinde de werkloosheid op te heffen en een gewaarborgde vacantie, met be houd van loon, te kunnen invoeren. De organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantiedagen. Met dezen laatsten eisch betreden wij het gebied van de cultuur. Heit zou een miskenning zijn van hetgene wat N.V.V. en S.D.A.P. hebben tot stand gebracht, als wij aan den cul- tuurarbeid van de socialistische ar beiders zouden voorbijzien, wat reeds thans verwezenlijkt is in de ontwikke- lingsinstituten en ontspanningsgroepen, in hun kunstbeoefening, hun ontspan- nlngshulzen, hun natuurvriendenwerk en zeker niet in het minst in hun eigen, zoo hartstoéhteljjk begonnen en tijde lijk tot een zoo hoog plan gebrachte jeugdbeweging. Dit prachtige werk mag in geen ge val worden afgebroken. Het sloopen van dezen arbeid, waarvoor duizenden uitstekende Nederlandsche arbeiders hun beste krachten gaven, zou niets meer of minder beteekenen dan een laag verraad aan de kerngedachte van het volksche socialisme. De fakkels, die branden rond de Paaschheuvels té Vierhouten, de hoog gespannen idealen van Mei- en Pink- sterbijeenkomst^n. zij mogen niet wor den uitgedoofd. Het grocrtsche, blijde en gelukbrengende, dat door het socia lisme is opengegaan in de harten van tienduizenden arbeiders en arbeiders kinderen, mag niet verloren gaan in de verwarring, die in deze bewogen dagen in de gedachten van zoovelen is ontstaan. Voor het waarlijk Nederland sche en voor het zuiver socialistische in dit werk, is een grooter toekomst dan ooit weggelegd, indien de arbei ders van hun kant den weg willen aangeven om te komen tot één Neder landsche gemeenschap van socialisten, dat wil zeggen van kameraden. De cultuur van het Neder landsche volkskarakter. Op het gebied van de cultuur heeft de gemeenschap echter aan de Neder landsche arbeiders een vraag te stel len. Talloos zijn de arbeidersmuziek- vereenigingen, de arbeiderszangveree- nigingen, de arbeiders-orkesten. Het zal de taak der arbeiders zijn, deze uitingen van waarachtige cultuur van het Nederlandsche volkskarakter ook BENOEMINGEN. Raadscommissies. Benoemd worden tot leden van de Commissie voor de Openbare Gezondheid en de Gemeente ziekenhuizen (vacatures-Crayé o- vaö De commissaris voor de S.D.A.P., de R. S.A.P. en de C.P.N., mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft Zaterdagavond een radiorede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen. Over Europa zijn door het geweld der tijden veranderingen gekomen, die de Europeesche volken voor een geeste lijke crisis plaatsen. De gebeurtenissen der laatste weken hebben in het bij zonder de Sociaal Democratische Arbei ders Partij en het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen in hun diepste wezen beroerd. In deze organisaties hebben Neder landsche arbeiders en arbeidsters tien tallen jaren voor hun socialistische ideaal gestreden. Ontzaglijke offers zijn gebracht ter verwezenlijking van die idealen, welke belichaamd zijn in de herinnering aan Pieter Jelle Troelstra. Een tragisch noodlot heeft dat het eerbiedafdwingende idealisme, waarmede de socialistische arbeiders den strijd voor lotsverbetering zijn be gonnen, in den loop van het moderne parlementarisme geleidelijk in rook is opgegaan. De arbeidersbeweging werd niet al leen van boven af in het parlement ge saboteerd, maar bovendien politieke Christendom van gespleten. Ondanks deze breuk, ondanks de ontzaglijke tegen werking, waarmede de ware strijders voor het socialisme hebben te kampen gehad, is echter ontzaglijk veel bereikt. Ieder Nederlander, die onbevooroor deeld den arbeid van de laatste halve eeuw in Vogelvlucht overziet, zal tot de erkenning komen, dat zoowel in de S. D.A.P. als in het N.V.V. menig idealist even hard voor de lotsverbete ring van den arbeider heeft gestreden, als in het volksche socialisme onzer dagen. Maar eveneens dwingt deze terugblik ons tot de erkenning, dat het ideaal zelf, de verwezenlijking van een socialistische gemeenschap, niét Werd bereikt. Ook de Nederlandsche arbeiders be vinden zich thans plotseling voor êen ware omwenteling in de socialistische wereldbeschouwing. Als een storm wind is de nieuwe tijd over Europa ge gaan. Het gevaar bestond, dat in déze gewéldige revolutie de waarden, die die door de moderne arbeiders der vakbeweging zoo zorgvuldig werden gehoed, door onverantwoordelijke ac ties zouden worden aangetast.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6