IIAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 JULI 1910 Distrib ütiemaatregelen. De tweede kindertrein naar den Oostmark vertrokken BINNENLAND STADSNIEUWS Opgetogen Rotterdam- mertjes naar het Salzkammergut Onze Hollandsche kinderen in den Oostmark RIJKSCOMMISSARIS SEYSS-INQUART DRUKT DEN KINDEREN DE HAND fel P* W v Grutterswaren Boter en vetten De groote drukte op het perron, vóór het vertrek van de Rotterdamsche kinderen naar den Oostmark. Brooddistributie Bons 71 tot en met 80 Petroleum-distributie Vroeger beginnen en vroeger eindigen PLANNEN OM DE SCHOOLTIJDEN TE VERZETTEN DERDE BLAD, PAGINA 1. Voor het tijdvak van 22 tot en met 28 Juli Een prachtig land, dat tevens laat zien wat goed geleide „opbouw” vermag Rijkscommissaris clr. Seyss-Inquart leest de namen van zijn Jeugdige gasten op de kaartjes, die zij om den hals hebben. Achter hem burgemeester Oud. Zondagmorgen 11,20 uur is de twee de kindertrein naar het Salzkam mergut vertrokken. Een opgetogen kinderschaar trok zingend en jui chend de frissche lucht tegemoet. Rotterdammertjes! Hebben zij niet meer meegemaakt dan vele andere Nederlandsche kinderen? Voor hen had de Rijkscommissaris Dr. Seyss- Inquart wel bijzondere belangstel ling. Was het niet bij zijn bezoek aan het getroffen Rotterdam, dat hij mededeelde, dat de Rijksstad houder van de Rijksgouw Boven- Donau, de heer Eigruber, 6000 kin deren uit de getroffen Nederlandsche gebieden had uitgenoodigd om in ’t prachtige Salzkammergut weer ge zondheid te komen opdoen. En hoe geestdriftig is dit vooral in Rotterdam ontvangen. Welke bons en hoe lang zij geldig zijn Een rede van Rijksstadhouder Eigruber HIM moest toekomen, wenscht dan ook nie mand meer terug. Y. G. van der Veen overleden. Blijkens een mededeeling in de bladen van „De Arbeiderspers” is de algemeens directeur van dat bedrijf, de heer Y. G. van der Veen, overleden. Geldigheidsduur „periode 3” verlengd Met het oog op den voorraad petroleum, welke thans voor huishoudelijk verbruik beschikbaar is, is het noodzakelijk geble ken, den geldigheidsduur van den tot en met Zondag 28 Juli a.s. geldig verklaarden met „periode 3” gemerkten petroleumzegel, te verlengen tot en met Zondag 11 Augus tus. a.s. Dit beteekent dat bij het verbruik van de op den thans geldigen petroleumzegel ge- kochten petroleum rekening dient te wor den gehouden, dat met deze hoeveelheid volstaan moet worden tot en met 11 Aug. a.s. Voorts wordt er op gewezen, dat de met „periode 4” gemerkte petroleumzegel niet geldig zal worden verklaard voor het koo- pen van petroleum. Laatstbedoelde zegel zal dus vernietigd kunnen worden. den en, per- zijn krachtige allen ons geen sprake van den dwang staan. Onze in Narvick, 2000 broodbonboekje recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gr. roggebrood of 100 gram ander brood De bons, welke 28 Juli nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 1 Augus tus a.s. geldig. een gedeeltelijk ook De lijden. Zij zullen geen grootere por- •ties krijgen dan ieder ander, doch als zij thuiskomen zal hun gezond heid bewijzen, dat er geen nood is in den Ober-Donau. Als de diepste zin van onze actie voor de uitzending van Neder- Jandsche kinderen naar den Oost mark moet u, zoo besloot de heer Eigruber zien het verlangen om te bewijzen, dat wij geen vijanden zijn, doch vrienden, die elkaar ge vonden hebben in het streven een maal in vrede arbeid en brood voor onze volken te vinden. Zooals men elders in ons blad heeft kunnen lezen, bevond zich gistermor gen op het station D.P. te Rotterdam bij het vertrek van den tweeden kin- dertrein naar den Oostmark in gezel schap van den Rijkscommissaris o.m. ook de heer Eigruber, de Rijksstad- houder voor het gebied van den Boven- Meer gewicht aan roggebrood Het verschil in het droge-stof-gehalte tusschen roggebrood en ander brood heeft aanleiding gegeven om te bepalen, dat iedere enkele bon van het broodbonboekje recht zal geven op het koopen van 125 gram roggebrood. Voor alle andere brood soorten blijft het gewicht dat per enkelen bon van het broodbonboekje kan worden gekocht, 100 gram. In verband met het bovenstaande zullen gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 28 Juli a.s. de met „71” tot en met „80” genummerde dubbele bons van het kracht zou brengen. Dit is van groot belang, want Nederland gaat met een sterke en gezonde jeugd een goede toe komst tegemoet. In dit opzicht behoefde Nederland niet bezorgd te zijn. De ouders der kinderen, aldus de Rijks commissaris, kunnen volkomen gerust zijn, want de jeugd zal in den Oostmark tijdens deze vacantie liefderijk worden opgenomen. Een wandeling langs den trein. Nadat burgemeester Oud voor deze woorden dank had gezegd, werd wandeling langs en door den langen trein gemaakt. Rijkscommissaris wenschte zich per soonlijk te vergewissen of alles goed verloopen zou en verzorgd was. Hierbij heeft een der jeugdige deelnemers aan deze reis, Leo v. d. Geest, den Rijks commissaris een bos anjers met het Rot terdamsche groen-wit-groen bijeenge houden en een bijgevoegd kaartje met uitingen van dankbaarheid overhan digd. Een afdeeling versnaperingen, in een der wagons ondergebracht, werd door den Rijkscommissaris in het bijzonder geïnspecteerd. Uit alle portiers en vensters hingen de deelnemertjes, die iedereen, die het maar (wilde, een hand toereikten. De Rijkscommissaris, zoowel als de burgemeester, hadden geen handen ge noeg om de kleine knuistjes, die hun toegestoken werden, te drukken. Een enkele vroeg beduusd, het groote mo ment te laat beseffende, aan de bege leidsters: Wat dit nu Seyss-Inquart? om op de bevestiging nog harder te gaan juichen. Een hoe spontaan klonk ook het „Dag burgemeester” bij de herken ning van den Rotterdamschen burger vader. Nu eens hier, dan eens daar bleef de Rijkscommissaris staan, bekeek de deel nemerskaarten en sprak de kinderen dan bij name aan. Aan het gejuich kwam schier geen einde. Familieleden, die op andere perrons stonden te wui ven, werden toegeroepen en een luid gejubel steeg op, toen tenslotte om 11.20 uur de trein zich in beweging zette. De lange reis naar den Oostmark werd aan vaard; 803 kinderen verlieten het va derland, om in de Heimatgau van den Führer, gezondheid te zoeken onder goed geleide van bovendien nog twee Hollandsche doktoren, t.w. dr. W. van der Sluys en dr. v. d. Hoeven en vier Hollandsche verpleegsters, die naar al len hopen, op deze reis geen dienst be hoeven te doen. De muziek speelde het aardige „Nach- tigall, wie schön klingt dein Lied” en zelfs het Hollandsche „Overal, overal”. Er werd met zakdoeken, mutsen en pet ten gezwaaid, een langgerekt „daag” ge roepen, dat door den Rijkscommissaris en den burgemeester met armgroeten en toewuivingen werd beantwoord. Naar wij vernemen, is een regeling in voorbereiding om de schooltijden van den winter, wanneer het reeds zeer vroeg donker zal zijn, te verzet ten. Gedurende eenige weken doet zich dan namelijk het geval voor, dat het reeds om en nabij het beëindigen van den schooldag donker is, zoodat de kinderen dan naar huis moeten, terwijl de duisternis reeds ingevallen is. In verband met de verduisterings- maatregelen acht men dat niet verant woord. Dit laatste geldt natuurlijk vooral voor de kleintjes en voor hen, die ver af wonen. Bovendien zijn er scholen, waar de lessen In sommige klassen ook na vier uur nog voortdu ren. Het ligt in de bedoeling, wanneer de oorlogstoestand van den winter nog bestaat, de lessen vroeger te doen aan vangen, waardoor zij vanzelf ook vroe ger afgeloopen zijn. Men wijst er op, dat dit geen ingrijpende maatregel be teekent. Het is hoogstens een kwestie van een half uur of een uur. Boven dien hebben wij den Duitschen tijd, hetgeen van den winter veertig minu ten scheelt. DE BADEN. Bij de Maatschappij Zeebad Schevenln- gen werden Zaterdag 193 en Zondag 427 baden genomen, bij het Volkszeebad resp. 569 en 713, bij het gemeentelijk Volkezee- bad Kijkduin resp. 112 en 123, en bij het zwembad Zuiderpark resp. 3098 en 239 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 64 graden en in het Zuiderparkbad 65 graden. Het Comité Levensvragen belegt morgenavond wederom een bijeen komst in de zaal Kemperstraat 15. De heer Faber leidt een reeks van lezingen in met het onderwerp: De macht der gods diensten en de Goddelijke Dageraad. De opbouw Thans, reeds vóór het uitbreken van den oorlog, waren er geen werkloozen meer. In mijn gouw, aldus ging de Rijksstadhouder. voort werken, in tegendeel, 40.000 buitenlandsche vrij willige arbeiders. De tijd van vóór de machtsovername en die van thans zijn niet met elkaar te vergelijkende ver schillen zijn te groot. Waar vroeger vlakten en ongebruikte velden lagen, zijn nu groote fabrieken en onder nemingen verrezen en dit wel in een tempo, dat het befaamde Amerikaan- sche tempo heeft overtroffen. Binnen den tijd van één jaar werd de grootste kunstzijdefabriek ter wereld gebouwd met een productie van 140 ton kunst zijde per dag. De Herm. Göring-Werke, de hoog- ovenbedrijven, zijn over de geheele we reld bekend geworden. Er is in weinig tijd ontzaglijk veel bereikt en niet het minst ten gunste van de boeren- en arbeidersbevolking. Den tijd, waarin een gezin met 3, 4 gulden per week Indrukken van ons land. Ik heb gisteren, ging de Rijksstadhou der voort, op een tocht met den Rijks commissaris, naar Utrecht, Aalsmeer en andere plaatsen, voor het eerst uw land gezien. Het is een wonderlijke sen satie in dit lage land te komen van uit een gebied tusschen hooge bergen met eeuwige sneeuw. Het is een schoone emotie een zonsondergang aan zee te kunnen bewonderen; men weet niet wat schooner is, het Alpengloeien op onze bergtoppen of het schouwspel van de zon, dalend in zee. Ik ben zeer getroffen, door de liefe- heidheid van uw land, van uw steden en dorpen. Het is mij ook opgevallen, hoezeer de gemoedelijkheid der bewo ners verwant is met die der Zuid-Duit- schers en van de bewoners van den Oostmark. Ik ben er van overtuigd, dat uw kinderen zich in mijn geboorteland ge heel thuis zullen voelen. Ik verzeker u, wij bedoelen geen propaganda-actie met deze kinderuit- zending. Wij hebben die niet noodig. Wij bedoelen in de eerste plaats, dank te brengen aan Nederland voor zijn hulpvaardigheid in de jaren 1920 en 1921. In de tweede plaats is het een gevoel, dat het in den Oostmark en hier tenslotte dezelfde menschen zijn en dat noch wraak noch vijandschap ons ooit gescheiden hebben, het gevoel dus van een nauwe verbondenheid. Gij kunt aan de ouders der uitgezonden kinderen zeggen, dat de kinderen goed zijn ondergebraeht en verzorgd. Het kind is de toekomst van een volk. Door den Führer is Oostenrijk weer kinderrijk geworden. Voor weinige la ren had Weenen het grootste sterftecij fer en het geringste geboortecijfer ter Wereld. Thans is het geboortecijfer we der hoog. Zooiets kan men niet orga- niseeren. Hieraan ligt ten grondslag vertrouwen in den Führer en in de ge meenschap. -Vroeger hadden wij dat vertrouwen niet, thans hebben wij het volkomen. Uw kinderen zullen het goed heb ben en zullen heusch geen honger worden toevertrouwd. Een en toegenegen vriend van Een vroolijke kinderschaar is ver trokken, een even blijde kinderschaar zal na een lange reis aangekomen zijn. Eenige woorden voor de microfoon. Nadat de trein het station verlaten had, heeft de Rijkscommissaris nog eenige woorden voor de microfoon ge sproken. Hierin bracht hij dank aan den Rijksgouwleider Eigruber. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat zoo vele ouders aan zijn oproep gevolg had den gegeven en verzekerde den ouders nogmaals, dat de kinderen niets dan goeds zullen ondervinden. Zij zullen in het Salzkammergut een indruk opdoen voor hun geheele leven. Zij komen bij menschen, die hen liefdevol en met vreugde opnemen, die zelf herinneringen hebben aan het goede, dat zij of hun kinderen in Nederland hebben onder vonden. Als zij over eenige weken of maanden terugkeeren, dan zullen zij vertellen bij Duitsche menschen geweest te zijn, die vriendelijk zijn geweest en goed voor hen hebben gezorgd en hen met open armen hebben ontvangen. De Rijkscommissaris legde er tenslot te nogmaals den nadruk er op, dat de toekomst van het volk de jeugd is. Wan neer de jeugd sterk en gezond is, zal de toekomst goed zijn. Zooals reeds medegedeeld, zou de trein hedenmiddag 2 uur in den Oost mark aankomen. De kinderen zouden in de omgeving van Attlersee en Mondsee gehuisvest worden. Even voorbij Salz burg zouden zij den trein ver laten en vandaar per lokaaltrein of autobus de plaats van bestemming be reiken. Kracht en vrijheid Onze rijksgouw, ging de heer Eigruber voort wordt vrij bestuurd in het bewustzijn van een gemeenschap. Dit zijn wij duidelijk bewuster is van, dat de bewoners Oostmark onder menschen hebben in Narvick, k.m. van hun vaderland, in een onher bergzame streek het onder de moeilijk- ste omstandigheden maanden lang uit gehouden. Zooiets wordt onder dwang der Gestapo niet bereikt, wél door lief de en vrijheidszin. Met trots en zelfbeuwstzijn mogen wij er ook aan herinneren, dat divisies van den Oostmarkt de eerste waren, die Parijs binnentrokken. Wij zijn geluk kig, aldus de heer Eigruber, een deel van het Groot-Duitsche Rijk te vormen en den Führer te kunnen dienen. Op het station D.P. Daar stond aan het tweede perron van het station D.P. een 14 wagons lange trein klaar. Kindervacantiereis Nederland-Oostmark was er met groote letters op te lezen. Reeds om 8 uur kwamen de eerste gegadigden, de gelukkigen, die goedge keurd en hun reisbiljetten hadden ont vangen, aan. Zij bevolkten reeds spoedig den trein en deden al dadelijk velerlei ervaringen op. Want hoevelen zullen er niet bij geweest zijn, die de eerste reis gingen maken en nu nog wel een reis, welke meer dan 24 uur zou duren. Eerst wat onwennig tuurden zij naar buiten. Dan echter werden zij hoe langer hoe vrijer. Familieleden werden toegeroe pen, vrienden toegejuicht, de conduc teurs goedendag gezegd, (hij was wel een zeer belangrijk persoon, want zon der conducteur vertrekt toch geen trein) en toegezwaaid. Steeds stroomden er meer kinderen toe, die onder toe zicht van 60 begeleiders, 30 uit Neder land en 30 uit het gebied van den Bo- ven-Donau, de reis zouden ondernemen. Het aantal kinderen, dat met dezen trein vertrok, bedroeg 803. De muziek van de Ordnungspolizei, onder leiding van luitenant L. Hahn, speelde vroolijke wijsjes en uit honderden kelen werden de melodietjes meegezongen, afge wisseld door hartelijke juichkre ten, wanneer iets nieuws te ontdekken viel of iets bijzonders waar te nemen. En er was iets bijzonders waar te ne men. De Rijkscommissaris was op het perron verschenen, vergezeld van den commissaris-generaal Schmidt, den Rijksstadhouder Eigruber, den Oberre- gierungsrat Husshahn en den S.S. Ober- führer Langoht De heer Fehrer, de Gauorganisations- leiter, die met de organisatie van deze kindertreinen in Nederland belast is, meldde den Rijkscommissaris, dat de tweede kindertrein voor het vertrek naar den Oostmark gereed stond. De Rijkscommissaris begroet den Rotterdamschen burge meester. Vervolgens begroette de Rijkscom missaris op hartelijke wijze den bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, terwijl mede op het station aan wezig was de wethouder van Onderwijs L. de Groot. Na bovendien den leider van den trein Kreisleiter Hochmeier, begroet te hebben, sprak hij op het perron den burgemeester van Rotter dam toe. Hij zeide o.m., dat deze heer lijke yacantie de jeugd van Rotterdam Een blik in het verleden De bewoners van den Oostmark heb ben veel, véél ellende en nood meege maakt. Gij hier in Holland weet dat omdat ge twintig jaar geleden zooveel hongerende Oostenrijksche kinderen in uw mooie land hebt opgenomen. De toenmalige blokkade trof het ergste ons Oostenrijkers. Wij leefden zonder hoop op de toekomst, wij hadden den wil niet meer, het vermogen niet zelf ons lot te bepalen. In de dagen van Dolfuss en Schussnig waren er zeshon derd duizend werkloozen Detaillisten kunnen nog zonder toewijzingen koopen. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, is het aan de detaillisten toegestaan nog gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli 1940 boter, margarine en spijsvet te koopen, zonder dat daarvoor toewijzingen behoeven te worden afgegeven. Ter bevordering van een vlotte bevoor rading, der detaillisten, kan thans goedge keurd worden, dat deze gelegenheid tot vrij koopen door detaillisten nog blijft be staan tot en met 28 Juli a.s. Ook gedurende de week van 22 tot en met 28 Juli behooren de detaillisten de door hen ontvangen, met „67” en ..68" ge nummerde bonnen van het algemeen dis- tributiebonboekje te plakken op opplakvel- len. Tegen inwisseling van deze opplakvel- len zullen de distributiediensten op een door deze diensten aan te geven dag toe wijzingen vóór boter, margarine en spijs vet verstrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat detaillisten, gedurende de week van 22 tot 28 Juli a.s. niet meer zullen mogen koopen dan 1/52 gedeelte van hun jaarom zet over 1939. Ten slotte wordt er nogmaals met na druk op gewezen, dat de detaillisten er bij het inwisselen der door hen ontvaneen bonnen 67 en 68 voor boter- of margarine- toewijzingen rekening mede dienen te hou den, dat met ingang van 29 Juli een groot deel der bevolking geen margarine of vet, doch uitsluitend boter zal kunnen koopen. Wie de ontvangen consumentenbonnen uitsluitend of in hoofdzaak omwisselt voor margarinetoewijzingen loopt derhalve de kans, dat hij het gedeelte van zijn klanten dat na 28 Juli uitsluitend boter mag koo pen, niet zal kunnen bedienen. Een oud cultuurland De heer Eigruber begon met ons de streek te schilderen, waar de kinderen hun vacantie zullen doorbrengen. Het gebied ligt binnen de uitloopers van de Alpen. Het is een oud cultuurland met een sterk Zuid-Duitsch karakter. Het is de streek, waar Anton Bruck ner, de groote musicus leefde en werkte, het is ook de gouw, waarin de Führer werd geboren en zijn jeugd heeft doorgebracht. Zoowel het land- schap als de menschen, die er wonen, zijn typisch Duitsch. Een valsche en onverantwoordelijke propaganda heeft het willen doen voorkomen, alsof de bewoners van den Oostmark ontevreden zouden zijn met den huidigen toestand, alsof zij zouden terug verlangen naar den Keizertijd, een tijd, waaraan wij allen, aldus de heer Eigruber, de vree- selijkste herinneringen hebben. Er is geen enkele bewoner van den Oostmark meer, die er aan denkt terug te willen keeren naar den ouden toe stand. Er zijn natuurlijk ontevredenen, maar dat zijn de emigranten, de vele Weensche Joden. Wanneer na een paar maanden de kinderen terugkomen, dan zullen zij allen kunnen bevestigen, dat wij in den Oostmark gelukkig en tevre den leven, wij, dat zijn dan 6| mil- hoen Duitschers, met dezelfde taal, met hetzelfde bloed. Wij vereeren, aldus de heer Eigruber onzen Füh rer, onzen landsman, zoo mogelijk nog meer dan andere Duitschers, wanneer tenminste een climax daarin mogelijk zou zijn. Heden is een aanvang gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, rijste- meel, gort, havermout, havervlokken, grutten, maïzena, griesmeel, puddingpoe ders, macaroni, spaghetti en vermicelli. Rijst of rijstemeel. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 Augustus a.s. geeft de met „95” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. Havermout, gort of grutten. De met „100” genummerde bon geeft ge durende genoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram havermout of havervlok ken of gort of grutten. Maïzena, griesmeel of puddingpoeder. Voorts geeft gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s., tot en met 11 September a.s. de met „105” genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Wat deze puddingpoeders betreft wordt de aandacht er op gevestigd, dat onder de distributieregeling slechts vallen pudding poeders, weïke vervaardigd zijn van of hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca. Macaroni of vermicelli. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. zal voorts de met „110” genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geven op 100 gram macaroni of vermicelli of spag hetti. Donau, die persoonlijk een ontzaglijke hoeveelheid arbeid heeft verzet tenein de het vacantieverblijf van eenige dui zenden Hollandsche kinderen in het schoone Salzkammergut tot een werke lijk vacantiefeest te maken. Wij hadden het voorrecht heden op de dagelijksphe persconferentie Rijksstadhouder te ontmoeten waarlijk, wie deze beminnelijke soonlijkheid leert kennen en rustig gesproken, maar bezielde woor den goed beluistert, zal moeten erken- ken, dat onze kinderen onmogelijk aan een betere „opperste leiding” hadden kunnen hartelijk ons land en van ons volk was daar aan het woord, die het als een vreug de voelde, nogmaals zijn dank te kun nen uitspreken voor wat Nederland in de jaren ’20 en ’21 voor de uitgeputte Oostenrijksche kinderen heeft gedaan. Toen gistermorgen de trein met kinderen gereed stond, vertoonde zich een Engelsch vliegtuig hoog in het luchtruim als om de vertrekkende kin deren en wegbrengende ouders schrik aan te jagen, menschen, die in Rot terdam herhaaldelijk des nachts den angst doorleven van Engelsche bom bardementen en om zoo te zeggen nog den rook in den neus hadden van de brandende olietanks, welke den avond tevoren in Schiedam waren getroffen. Stj£:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9