VOOR DEN PUZZELAAR 6£ ZOU PZ LE DDE VM DEN DPT HUN DEN WEN MEN HIT ME PW PL EEN WP ZEL m TEN DE ZE TE NEL VEN MET P£ ZICH LD ZE TErt\K£n Tien geboden voor een goede voeding STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. KUNST EN LETTEREN VOLKSCONCERT KURZAAL POiniecoBW w"‘“xr UITGEBRE10- FALtIJNA 3 KERSIE VAJN D1JNSVAG 23 JbLl 194U BLAU, HAAGSCHB (JU U KAM buitengewone ONDERWIJS EN KERK KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COM1TE HERDENKING W. G. ZWOLLE Verkies bruinbrood boven witte brood. Kook de aardappelen in dé schil; zij vertegenwoordigen een voedingsmiddel van waarde. Gebruik vooral in versch fruit; radijs, Solist: Thomas Magyar, viool INDISCHE DANSAVOND KURHAUS I ps. P. G. DE VEIJ MESTDAG DOET I ZUN INTREDE ALS HAAGSCH LEENPREDIKANT het voorjaar rammenas en rauwe wortel kunnen dit gedeelte lijk vervangen. Een dagelijkschge bruik van 2| ons groente per volwassene is ge- wenscht. Men koope voornamelijk de groen te, welke het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een gedeelte van die groente rauw. Kook de aardappelen en groente zoo koud mogelijk en met zoo wei nig water, dat vrijwel niets behoeft te worden afgegoten. Het gebruik van i h 3 bekers melk per dag is ook voor eên volwassene aan te bevelen. Karnemelk verdient evenzeer de volle aandacht. Kaas en eieren doen in samenstel ling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hiervan kan in vele gevallen een belangrijke voedingsverbetering beteekenen. Vleesch wissele men af met visch- en kaasgerechten. gister- d. m kunnen HET Het Residentie orkest onder Otto Glastra van Loon. gezelschap de 12-1. Morgenmiddag om 3 uur zal op de begraaf, plaats Nieuw Eik en Duinen een samen komst plaatsvinden aan het graf van den op 11 Mei te Ypenburg gesneuvelden kapitein bij de inspectie der infanterie W. G Zwolle. Deze bekleedde een zeer Voor aanstaande positie in de internationale en Nederlandsche Philatelistische wereld. Aan den maaltijd, waarop wij zoo- even doelden, was ook dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, aanwezig en hij heeft daar enkele mededeelingen gedaan, die •- de huisvrouw moed kunnen geven. Rantsoeneering van de voedings middelen behoeft ons, zoo zeide hij. niet af te schrikken het komt er De punten 7 t.e.m. 10 der agenda en aanvullingsagenda worden aangenomen z. h, s. worden gesticht. Het is mogelijk om ift nadere bespreking met den leider van den Opbouwdienst, den termijn van 5 jaren terug te brengen tot 3 jarexL Dit kan dan in de voorwaarden worden op genomen. De heer van Langen (S.D.) repii- ceerend, wenscht een positieve toezeg ging van B. en W. op het punt der be schikbaarstelling, t.w. de bepaling, dat, indien de Gemeente de terreinen voor andere doeleinden noodig heeft, deze weer beschikbaar zullen komen bij een opzeggingstermijn van 3 maanden. Wethouder Vrljenhaek zegt toe, met de opmerkingen van den heer van Langen ernstig rekening te zullen hou- den. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Te kwart voor vier sluit de voorzit ter de vergadering. in de Eenri Nol- een UITBREIDING POLITIEPERSONEEL Aan de orde zijn (gezamenlijk) het voorstel tot wijziging van de Gemeentebegrooting voor 1940 in ver band met uitbreiding van het politie corps en het voorstel tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de positieregeling politiepersoneel I. De heer van der Zee (S.D.) noemt drie punten, waaronder hij de voorstellen aanbeveeltle. de verster king der machtsmiddelen van de over heid 2e. arbeidsmogelijkheid voor ge demobiliseerde militairen en 3e. voldoe ning aan een reeds sedert vele jaren door den raad aangetoonde wenschelijk- heid. De eerste factor lijkt, nu het leger Vrijwel is verdwenen, van de meeste be te ekenis. Het komt spr. voor, ook op grond hiervan, dat het alleszins verdedigbaar zou zijn, indien B. en W. zich tot het centrale gezag in Nederland wendden om een bijdrage in de kosten der uit breiding van het corps. De heer Snoeck Henkemans (C.H.> merkt op, dat B. en W. z l. wel heel gemakkelijk over de financieele consequenties van het voorstel zijn heen- gewandeld. Toch is hij tegen het denk beeld van den heer v. d. Zes, om steun te gaan vragen bij het centrale lande lijke gezag. De politie is een specifiek gemeentelijk instituut. Dat behoort zoo te blijven. Het putten uit de reserves ter finan ciering van de polttlé-uttbreidlng is geen gelukkige oplossing, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De voorzitter verklaart, dat de situatie thans, na opheffing van Bur gerwachten en Bijz. Vrijwillige Land storm en het verdwijnen van het leger, zoo is, dat uitbreiding van het politie corps niet langer uitgesteld mag wor den. De verhooging der sterkte is niet meer dan strikt noodzakelijk is. Wethouder Fober (R.K.), de finan- De perikelen der huisvrouw. De perikelen der huisvrouw zijn in deze dagen vele en die, welke uit de verantwoordelijkheid voor de dagelijk- sche maaltijden voortkomen, zijn niet de geringste. Zij heeft daarbij assistentie noodig en laten We direct zeggen, het ont breekt niet aan raadgevingen. De vraag is echter maarvan welke zijde komen ze en zijn ze alle even be trouwbaar Dat een officieele en tot adviseeren volkomen bevoegde instantie, te weten de Dienst der Volksgezondheid, zich óók met haar problemen bezighoudt, moge haar gerust stellen. Er is sedert lang uit dien Dienst een Voedingsraad gevormd, welke op zijn beurt een Com missie van Voorlichting ter beschikking heeft, welke beide lichamen zich steeds met het vraagstuk der voeding bezig houden en nu, in tijden van schaarsch- te en zelfs ontbreken van bepaalde voedingsmiddelen, van grooter waarde zijn dan ooit. cieele zijde van het voorstel toelich tend, merkt op, dat het thans nog niet te zeggen valt, in hoeverre een beroep op de reserves zal moeten worden ge daan. Hoe de financieele situatie zich zal ontwikkelen is nog geenszins dui delijk. Wat de kwestie van het beroep op de centrale overheid betreft, spr. zegt toe, deze zaak in het college van B. en W. te zullen brengen ter bespreking. De heer v. d. Z e e repliceert, Het voorstel wordt aangenomen z. h. s. DE KATHEDRAAL VAN REIMS. Tegenover een vertegenwoordiger van de „Jour” en de „Echo de Paris" heeft de burgemeester van Reims verklaard, dat anders dan van zekere zijde beweerd is de kathedraal gedurende den oorteg, geen schade heeft geleden. Solist op het volksconcert, dat gister avond door het Nesidentie-orkest onder leiding van den dirigent Otto Glastra van Loon voor een zeer talrijk auditorium Jn de Kurzaal werd gegeven, was de jonge Hongaarsche violist Thomas Magyar Deze kunstenaar, die reeds met de meeste on zer nationale orkesten als solist is opge treden, vertolkte ditmaal het Vioolconcert in a kl. t. op. 82 van den Rus A. Gla- zounow, waarmede hij een compositie had gekozen, waarin het melodische element domineert. Door het volksliedachtig ka rakter der thema’s en door de bijzondere instrumentatie, welke op overheerschende Invloeden van Glazounow’s leermeester Rimsky-Korsakow duidt, spreekt dit werk gemakkelijk aan. Aangezien echter alle mogelijkheden van het vioolspel door den toondichter in zijn schrijfwijze volkomen zijn uitgebuit, stelt het werk de hoogste eischen op technisch gebied aan den uit voerder. Daar het spel ven Thomas Ma- ORGELCONCERTEN FEIK.E ASMA. Het orgelconcert, te geven door den heer Feike Asma, in de Evang. Luthersche kerk. Luthersche Burgwal 7, op morgenavond 8 uur, bevat werken van G. F Handel, (con certo in G moll); J. S. Bach, (Fuga-Gigue in ö-dur), A. Guilmant (Sonate I in Ré- minear) en Jan Zwart (bewerkingen van geestelijke liederen).t GEMENGD K.QOR „CANTEMUS”. Donderdag 25 Juli zal bovengenoemd koor zijn medewerking verleenen aan een orgelconcert van den organist van Kuyk in de Pniëlkerk, Tesselschestraat te Sche- veningen. Het concert vangt aan om 8 uur n.m. De sopraan-soliste voor dien avond is Wilma Godefroy. Het koor staat onder lei ding van mevr. Ali de Vink-Verschoor. De begeleiding is in handen van Heinz 's-Gra- vesande. weegt zich steeds één veld rechtuit, onverschillig in welke richting en vervolgens één veld in schuine rich ting. Van „het” kan men dus komen bij „al”, „ten”, „hun", „schen”, „ten”, „te”, „wa” en „bre”, dat is dus, om bij de terminologie van het schoone schaakspel te blijven op acht verschillende velden. Vermelding verdient nog, dat bij deze puzzle nim mer tweemaal hetzelfde veld bezet mag worden. Zaterdagavond heeft een gezelschap Javaansche dansers in de Kurzaal, onder auspiciën en uitgaande van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, een voorstelling gegeven, begeleid door ga- melan-muziek. Het gamelan-orkest de monstreerde tevens Javaansche muziek. Tevens werd een inleiding over Javaan sche danskunst en tooneel gehouden. Watrija’s en Raksaka’s, de tragische, ijdele koning Ra boe kelono, een beroem de, klassieke figuur uit het Javaansche danstooneel, wisselden elkaar in feeërieke pracht, kleur en sierlijke bewegingen ai. Ook een demonstratie van „Pentjak”, een soort gestyleerde zelfverdedigings- kunst, van een geheel ander niveau vaa den klassieken dans en Wayang-wong, trok in de vrij goed bezette zaal alge meen bewonderende aandacht. Vergadering van namiddag Voorzitter W e t h. prof, C. L. v. Bilt, wnd. burgemeester. CREMATIE L. HOFTIJZER. In grooten eenvoud heeft Zaterdagmid dag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den hear L. Hoft- ijzer, gep. commies bij de posterijen en telegrafie alhier, op 72-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren de heeren W. F. H- van Broeckhuysen en G. Noteboom, bei den te Voorburg; J. G. Mayer. E. Ve»n«n' bos, J. J. G. v. d. Hoeven, alhier; J. *ee- nenbos, Amsterdam, en anderen. Ea werd niet gesproken. De organist speelde een fragment uit „Die Zauber- flöte” van Mozart en bij het dalen van de kist het Largo van Handel. Een neet van den overledene dankte voor de be langstelling. Als voorbeeld hoe het kan met be scheiden middelen, was de maaltijd een succes. Dezelfde aanwijzingen staan echter ook de huisvrouw ten dienste. De Commissie van Voorlichting en al haar organen zijn daartoe aanwezig. Alle vragen, welkt de voeding be treffen. kunnen gedaan worden en het staat een ieder vri* «r gebruik van te 'naken Het adres daarvoor in den Haag is Mauntskade 55. I pe Haagsche Hervormde gemeente heeft Izondagmorgen in ds. P. G. de Vey Mestdag, lin Rotterdam, voor twee jaar een leen- ILedikant ontvangen. Daarmede heeft een Ltituut, dat de Protestantsche kerk in IL dagen na de Reformatie heeft gekend, opnieuw intrede gedaan in het kerkelijk I leven. I Ds de Vey Mestdag zal arbeiden in de wijk.' welke vacant is gekomen door het overlijden van ds. A. B te Winkel, in wiens vacature een en andermaal zonder •ewenscht resultaat een beroep is uitge- bracht. In de wijkkerk de Regentesse- kerk welke met een compacte schare revuld was zoodat tientallen kerkgangers zich met ‘een staanplaats vergenoegen moesten, heeft ds. de Vey Mestdag zich ■Zondagmorgen aan zijn nieuwen werkkring reDs0JdeRavesloot heeft als voorzitter van I den kerkeraad ds. de Vey Mestdag met I een enkel woord tot zijn arbeid ingeleid. VERLANGEN NAAR EEN ALGE MEENE LANDBOUW- I ORGANISATIE. II Onder voorzitterschap van den heer H. p. Louwes uit Ulrum werd dezer dagen de I «combineerde vergadering van het be- stuur en de eerste afdeeling te ’s-Graven- hage gehouden. II Omtrent de in deze vergadering gedane mededeelingen of genomen besluiten valt navolgende te berichten. I De organisatie van den land- I bouw in Nederland. II Aan de hand van een door den voorzit- I ter samengestelde nota, werd uitvoerig I van gedachten gewisseld omtrent de toe- komstige organisatie van den landbouw in Nederland. Daarbij werd in herinnering gebracht, dat het Kon. Nederl. Landbouw- comité tot 1920 de eenige algemeene land- bouw-organisatie in Nederland is ge- weest en dat daarna de confessioneele landbouworganisaties zich uit dit allesom- vattende verband hebben afgesplitst. Echter is het Kon. Ned. Landbouw-Có- mité zich steeds blijven beschouwen als de algemeene landbouworganisatie, waarvan alle boeren zonder onderscheid van ge- I loofsovertuiging, of richting lid I zijn. I De sedert opgedane ervaring heeft het I Kon. Ned. Landbouw-comité nog versterkt I in de van den beginne af gekoesterde op- I vatting, dat de splitsing noch in het belang I van den Nederlandschen boerenstand noch I in dat van het Nederlandsche volk als ge- I heel is. I De vergadering was dan ook unaniem van oordeel, dat stappen moeten worden I gedaan om zoo spoedig mogelijk het ideaal I van één Algemeene Nederlandsche Land- I bouworganisatle opnieuw te verwezen- I lijken. I Besloten werd deze aangelegenheid in de I eerstvolgende bijeenkomst met de confes- Isioneele centrale landbouw-organisatie aan I de orde te stellen. CONCERT IN HET MILITAIR HOSPITAAL. Het Jongeliedenkorps muziekveree- niging „Klein Maar Dapper” heeft Zon dagmiddag een concert gegeven in he Militair Hospitaal. Een gevarieerd pro gramma werd ten gehoere g«b,aC?*’ Na afloop werd den directeur van korps dank gebracht. H. da Jr Kvuprr, n. a. nrrjri, J. van oer meuten, ff. van Nas, ff. de ffoos, F. Schalij, ff. J. A. Veyker, L. J. H. Weinberg, C. Winkler. Ex. Handelskennii L. O. Geëxamineerd alhier 17 candidaten. Ge slaagd: G. J. M. Fikke, Amsterdam, F. A. A. Hassel, Rotterdam, W. F. H. Laret, Amsterdam, E. M. G. Heemskerk, Wehl (Gid.), M. J. Boersma, Dokkum, W H. M. van Krevel, ’s-Hertogenbosch, W. J. I. Bloem, 's-Hertogenbosch, J. W. van Leeuwen, Goirle. Examens Mulo. Geslaagd alhier op 22 Juli voor dipl. A: H. van Leeuwen, A. van Borrendam, H. M. Kuilman, H. Valk. R M. Quartet L. Kervezee, G. J. Koutstaal, P. Doove, J. R. H. Serruijs, A. M. Dingjan, B. Kunst, J. Fresco, C. van Dam. J. Marseille, E. Lulofs, D. v. d. Reest, K Wieligmans. W. Prent, J. M. Prinse, H. Boelhouwer, T. Elzlnga, J. Bakker, H. F. Hondelmk, C. M. Meyer, allen te 's-Gravenhage. K. W. M. A. de Leeuw te Rijswijk; J. van Os te Loosduinen; J. de Vries te Voor burg. Geslaagd voor A: A. de Roode, J. C. A. Schoor, A. J. de Bruyn, D. Grijns, P. S. Stikkelorum, F. J. de Ruyter, J. A. Run- dervoort, G. Lemmen, J. M. v. d. Berg, A. J. Berends, M. G. Bosch, M. C. v. d. Horst, L. C. J. Metz, M. E. Proper, S. A. van Dam, P. H. Paulussen, R. Olieman, P. A. v. d. Sande, J. v. d. Kooy, P. J. v. d. Stoep, P. van Beveren. J. Langbroek, allen te ’s-Gravenhage, M. Buitelaar en A J. Wijnmaalen, beiden te Delft en J. v. d. Harst, Scheveningen Geslaagd voor diploma B: W. H. Kem mers, Naaldwijk, W. L. v. d. Ham, Delft, E. M. J. Fromberg, ’e-Gravenhage, N. Krul, ’s-Gravenhage, G. H. Boshuyer, Delft. zich gister- en insp«<-- beroeps- SUBSIDIE POLYTECHNISCHE SCHOOL Bij het voorstel om aan de stichting „Polytechnische school te ’s-Graven- hagb” kwijtschelding te verleenen van haar schuld wegens gebruik van ge meentelijke lokaliteit en om aan deze stichting kosteloos in gebruik te geven eenige lokalen van het gebouw Sneeuw balstraat 137, merkt de heer S p i e s z (S.D.) op. dat er zijns inziens geen aan leiding bestaat voor de gemeente, om zich in het bijzonder voor deze, door een particuliere vereeniglng geëxploi teerde school te interesseeren. Er bestaat, naar sprekers meening, geen aanleiding, de kosten voor 100 pro cent voor rekening der gemeente te nemen. Bovendien: waarop berust het praedicafitpolytechnische school, dat de school meent te mogen Voeren De kans is niet denkbeeldig, dat aan dit praedicaat nog toegevoegd wordt; „Met subsidie van de gemeente ’s-Graven hage”. Welke waarde zal een eind diploma van deze school hebben De heer Spiesz besluit met een waar schuwend woord tegen het voorstel tot subsidieering. De heef Mollen (S.D.) betoogt, dat de school er ernstig naar streeft het ka rakter van middelbaar technische school te bereiken. Daarmee is ook in overeen stemming het peil der leerkrachten, dat niet beneden eener M.T.S. ligt. Spreker verklaart, hoe de school, bui ten eigen schuld en in hoofdzaak door de bijzondere omstandigheden, in moei lijkheden is geraakt. Het verzoek om subsidie is geschied om uit een tijdelijke impasse te gera ken. Er bestaat, zoo besluit de heer Mollen zeker evenveel aanleiding om deze school te steunen als om het filiaal der openbare leeszaal aan de Colenzo- straat te helpen. De heer F o 1 m e r (C.H.) zegt, dat er een stijgende vraag is naar technisch kader. Aan de vorming daarvan kan deze school een bijdrage van beteekenis leveren. Spr. beveelt daarom het voor stel van B. en W. aan. Het betreft hier een onderwijsinrich ting, welke voor vele Haagsche jonge lui van groot belang kan zijn en voor de stad een aanwinst van bijzondere waarde. De gemeente doe wat Zij kan, om de school door den moeilijken tijd heen te helpen. De voorzitter het voorstel verdedigend, (bij uitzondering) wijl andere onderwijszaken door wethouder de Vries zullen worden behandeld, zegt, dat de heer Spiesz Voorname lijk theoretische bezwaren heeft ont wikkeld. Wat zijn practische bedenkin gen betrefthet leerplan der school en daarmee de leerstof ligt zeker niet beneden het niveau der officieele mid delbaar technische scholen. De leeraren- staf staat daar trouwens ook borg voor. Men kan er gerust op zijn de exa mens zullen niet gemakkelijker zijn, dan die der M.T.S. en daarmee gaat de waarde van het diploma hand in hand. Het is bovendien allerminst als een luxe, wanneer een stad als den Haag een middelbaar technische school bezit. Van het Gemeentebestuur wordt alleen gevraagd, de school door een tijdelijk moeilijken tijd heen te helpen. Men geve de school in elk geval de kans haar waarde te bewijzen. De heeren Spiesz (S.D.) en M o 1- 1 e n (S.D.) repliceeren. Na dupliek van den voorzitter, waar in hij er nogmaals op wijst, dat de Gemeente niet zulk een groote verant woordelijkheid op zich neemt, wanneer zij de school helpt, als de heer v. d. Zee wel denkt, wordt het voorstel aangenomen met 39 tegen 6 stem men. alleen maar op aan de voedingsge woonten aan te passen bij de be schikbare voedingsmiddelen. Wij staan er op het oogenblik beter voor dan in 1918. De wetenschap kan, veel beter dan toen, de huis vrouw te hulp komen. De voedings leer is met sprongen vooruitgegaan. We kunnen beter combineeren, omdat we meer weten van het voedingsvraagstuk en het gevaar van een eenzijdige voeding is be kend en te overwinnen. Wij moeten er gezamenlijk naar streven om het weerstandsver mogen van on* volk op peil te honden, opdat het bestand zij tegen de mogelijk nog komende moeilijke tijden. De Commissie van Voorlichting staat de huisvrouwen steeds ten dienste. Zij heeft haar aanrakingspunten met de bevolking op velerlei manieren ge zocht, zoo b.v. in het nijverheidsonder wijs aan meisjesin de Stichting voor huishoudelijke voorlichtingin de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande en in de Stichting tot wetenschappelijke voorlichting op vos* dingsgebied Door het regelmatige contact met de overheidsorganen is dé Commissie te allen tijde op de hoogte van de ontwik keling onzar voedselpositie en zoo mo gelijk van op handen zijnde maat je wekelijkse b ««lisatiedienst wordt f-abré>lhel ?v°nd om 8 uur in AerVoort. h°ek Laan van Meerder H e t v- De kerkeraad ^/neeft‘f^ónd'er- Jemeente hier ter stid odsd'®1?’ cn in commissie voor i»e gekozen >18 op de openbare hct uner HnVa«cat*ire’ "ntÜt8Aravemcyet’’ ds' C' jan ds. K. H. E- Grave barman. JUBILEUM W. A. PIETS. bank, Prins Hendrikstraat De Gemeenteraad h‘1 biddag vereenigd 0101 .ing B»W 10. Politiecorps met 320 ®?liseerde teurs uit het gedemob her. Centrale verwarmingskranen. Aan de orde is 11. het voorstel om aan het bestuur van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Gereformeerden grondslag, op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, een bijdrage te verleenen in de kosten van de vervanging van de kra nen der centrale verwarming in het schoolgebouw Prinsegracht 102, met financieele regeling. De heer Mollen (3.D.) ontwikkelt uitgebreide bezwaren tegen de verdee- ling der kosten. Hij waarschuwt B. en W. ernstig voortaan niét meer zoo ge makkelijk op zaken van dezen aard in te gaan. Wethouder de Vries (A.R.) merkt op, dat het hier gaat om een beschei den bedrag en er is alle aanleiding om deze kwestie in der minne te regelen. Het voorstel wordt aangenomen, zonder hoofdel ij ke s t e m- m i n g. BESCHIKBAARSTELLING TERREIN OPBOUWDIENST. Aan de orde is: 12. het voorstel tot verhuring van grond aan de de Savomln Lohmanlaan en de Balsamienlaan, aan het Rijk, ten behoeve van den Opbouwdienst. Het komt den heer van Langen (S.D.) voor, dat B. en W. wat al te vrij gevig zijn geweest een zoodanige opper vlakte gemeentegrond voor 5 jaren be schikbaar te stellen zonder eenige voorwaarde. Men loopt, aldus spr., de kans, dat hier iets Ontstaat in den zin van het Alexanderveld, dat de Gemeen te ook geen voordeel hefft gebracht. Spr. merkt verder op, dat voor an dere aanvragen om sportgclegenheid de Stichting „Sport- en Speelterreinen” steeds moet worden ingeschakeld. Dit had hier ook kunnen geschieden en dan zeker onder beding, dat de Ge meente het recht behoudt om dan den grond een andere bestemming te geven indien dat noodig mocht blijken. Bovendien is spr. gebleken, dat tot het aan den Opbouwdienst af te staan terrein, ook eenige sportvelden behoo- ren, welke thans verhuurd zijn. Hoe gaat het met die huurders? Wethouder Vrijenhoek (S.D.) zegt, dat de vergoeding ad 1 per jaar inderdaad heel gering is, maar hierbij dient in het oog te worden gevat, dat dé grond grootendeels uit braakliggend bouwterrein bestaat. Voorts moet met het ideëele karakter der bestemming rekening worden gehouden. Met de besturen der clubs zullen B. en W. stellig tot een aanvaardbare op lossing kunnen komen. Het is de bedoeling, dat op het ter rein aan de Savomln Lohmanlaan de centrale opleiding wordt gevestigd voor het sportkader van den Opbouwdienst. Er zullen tot dit doel eenige gebouwtjes KINDER-VACANTIE-MATINEE IN DE KURZAAL. De matinee morgenmiddag Kurzaal onder leiding van H< les te geven, bevat weer een ge heel nieuw programma. In het Mecha nisch Poppentheater wordt het boeiende sprookje „Aladin en de Wonderlamp” ver toond. Speciaal voor dit sprookje heeft Henri Kolles zijn prachtige poppen ge sneden en mooie lichteffecten bedacht. Voorts word heel de zaal uitgenoodigd om mee te zingen en aan het vermake lijke balspel mede te doen. Tot slot is er natuurlijk weer humoristische goochel kunst met tal van nieuwe toeren. Nu eens geen kruiswoord-raadsel maar een paardensprong-puzzle. U ziet hieronder 6 X 0 30 vakjes, waarin 36 lettergrepen zijn geplaatst. Het vetgedrukte woord „het” is het beginwoord van daar uit plaatst u de met een paardensprong verkregen lettergreep er achter, enz. enz. Bij goede volgorde krijgt u een bekend versje. Ter verduidelijking voor hen, die het niet weten, geven we hier even een voorbeeld van den paarden sprong uit het schaakspél. Men be- Ziedaar, tien geboden, welke volgens dr. E. G. van ’t Hoog, secretaris der Commissie van Voorlichting uit den Voedingsraad, als de grondwet van een verantwoorde voedingswijze zijn te be schouwen. Zij beteekenen voor het meerendeel in wezen een terugkeer naar eenvou dige, en reeds vertrouwde vroegere levensgewoonten. Dr. van 't Hoog heeft ons nog veel meer verteld van wat in deze dagen de voeding aan bijzondere eiachen en voorwaarden stelt. Hij kon dat doen in een daartoe bij uitstek geëigende omgevingaan een maaltijd, door de leeraressen en leer lingen van de Huishoudschool aan dé Laan van Meerdervoort bereid en samengesteld uit de ingrediënten, welke thans beschikbaar zijn. Mej. Mesdag, de directrice, heeft bij vroegere gelegenheden herhaaldelljk haar inrichting ter beschikking van soortgelijke practische experimenten gesteld en evenals toen, slaagde haar staf erin het doel te bereiken. gyar nog vol eigenaardigheden zit en niet volltamnen evenwichtig is, had de kunste naar met dit concert een minder geluk kige keuze gedaan. Wanneer wij ons namelijk in een café of restaurant bevinden, waar wij door een zigeunerorkest met amusementsmu ziek worden bezig gehouden, dan kunnen en mogen wij het gerust wal aardig vin den, dat de eerste violist van den cenen toon naar den ander sleept, zonder ons daarmede aan de dweperijen van de romantisch aangelegde bakvisen over te geven. Wij mogen wel eens behagen scheppen in zulk, eigenlijk zeer senti menteel. muzikaal dwepen. Doch wan neer wij zoo iets in een uitvoering van een concert van Mozart, Beethoven of Brahms ontdekken, vinden wij het toch plotseling niet meer aardig. En wij von den het ook gisteravond niet geslaagd, toen Thomas Magyar met dergelijke speelmanieren. die hij van zijn muzikaal meer vrijgevochten landgenooten kan hebben afgekeken, zijn Glazounow-vertol king opende. Doch teen de violist onzui ver tegen den klank van het orkest inzette en die onzuiverheid halsstarrig geheele passages volhield, vonden wij het niet al leen niet meer aardig, doch zelfs niet mooi! Ja. ieder toehoorder met een be hoorlijke gehoor moet zooiets beslist leelijk vinden. Nervositeit kan echter Thomas Magyar bij deze uitvoering danig parten hebben gespeeld. De toon was in ieder geval kernachtig, mannelijk en flink. De voordracht getuigde bovendien van goede intenties, terwijl het feit, dat de kunstenaar dit werk in de vinger» heeft weten te krijgen, ten volle bewon dering afdwong. De toehoorders hebben Thomas Magyar dan ook een welverdien de, hartelijk gestemde applaus-hulde ge bracht. Het Resldentle-orkest, dat dank zij de uitmuntende leiding van den dirigent Otto Glastra van Loon, den solist van dezen avond op slagvaardige wijze be geleidde. bracht ter opening van het con cert de Ouverture „Gwendoline” van B. Chabrier en na de pauze „Tod und Ver- klarung” van R Strauss en R. Warner’s voorspel tot het muziekdrama „Die Meis tersinger von Nürnberg” ten gehoore De vertolking van de effectvolle, knap ge schreven en geïnstrumenteerde Chabrier- ouverture was suggestief, alhoewel niet seheel smetteloos, wat betrof de afwer king. Een sublieme uitvoering ontvingen wij echter van „Tod und Verklarung” Prachtig werd de compositie opgebouwd in haar wonderlijke evolutie van rhyth- misch motief tot vollen bloei. De gelijk tijdig uitgevoerde thema’s werden mees terlijk door verschil in klankkleur ge scheiden gehouden. Machtig was ook de werking van het slot, waarin de toondich ter in drie verwante accoorden. door mid del van harmonisatie, telkens een laatste vlek van het aardsche, het gebondene heeft weggenomen. Het was een vertol king. welke de compositie waardig bleek te zijn. Dirigent en orkest hebben wel verdiende hulde voor hun prestatie ont vangen. EXAMENS. Technische Hoogeschool. Cand. ex. voer civiel-ingenieur: A. Auer, jhr. C. C, T. da Beaufort, W. N. Blanke voort, J. W. Boelen, H. I. den Breeje, A. A. van Douwen, R. Drooglee- ver Fertuijn, G. A. Hemminga, C, C. M. baron van Höveff van Wezevefd en Wes ter flier, L. Huisman, C. Lit, C. J. Louw, J. G. G. Molenaar, F. Nawijn, W. J. van der Gard, G. A. Oesterholt, mej. G. Fleoijer, G. Banting, A. Starink, 4. Thijs- ae, K. H. Tusemua, A. J. Utlenreef, H. H. Vee, O. Vuijk, D. K. Zant, J. van Zen, K. C. Zij Istra. Ingenieur sex. civiel-ingenieur: J. H. Christmann, A. M. Dtngemans, C. W. van der Gijp Barendregt, H. de Jong, C. Kaas- kooper, H. van der Meuten, regelen. Voort» wordt door ioschake* 1 sóhor, ling van de wetenschappelijke organen de verzekering verkregen, dat een voorlichting wordt opgebouwd, welke voor óns volkswelzijn de beste resul taten waarborgt Vondsten uit de keuken der Huishoudschool. De wetenschap is thans de basia voor onze voedselkeuze (voorzoover moge lijk maar het resultaat van die wetenschap moet in populairen vorm tot de huisvrouw worden gebracht Be grippen als koolhydraten, vitamines, eiwitten, vetten, voedingszouten en mineralen hebben wel een zeker bur gerrecht verkregen, maar gemeengoed zijn ze niet en dus is er behoefte aan practische wenken, direct voor het ge bruik gereed. Het vraagstuk ziet er in zijn een- vrudigsten vorm zoo uitWat is be schikbaar en hoe maken wij er op de meest doelmatige wijze gebruik van. In de keuken van de Huishoudschool bekeek men de zaak van dien kant en het resultaat was een maaltijd in een merkwaardige variatie, smakelijk en voedzaam. Er zijn kippen, er is paling en er zijn soepgroenten, dus waren er soepen met deze ingrediënten. Tomaten, kom kommers en radijs zijn nu voorhanden: als broodbelegglng zijn ze we ver tellen daarmee niets nieuws bijzon der geslaagd. Spek smaakt voortreffe lijk op roggebrood en spekvet, met stroop gemengd, is een smakelijk ver vangingsmiddel voor boter. Over boter gesprokenaangeroerd met melk tn een verhouding 1 op 1 kan, met behoud van smaak en vastheid, de hoeveelheid belangrijk worden opge voerd. En nóg even een recept der schoolsmakelijke jam, toebereid in plaats van met suiker met glucose- siroop, in Verhoudingen van 1 k.g. vruchten, 750 gr. glucoee-airoop eu 250 gr suiker.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1