Bons, bons nog eens bons HAAGSCHE COURANT en Dinsdag 23 Juli 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS de de van en Het systeem distributie van verbruiks- artikelen het begin- en eindpunt Leidsche tram Verlegging van Delftsche tStö DERDE BLAD van naar DOODELIJK ONGEVAL Nederlandsche bloembollen Duitschland In Duitschland geïnterneerde Nederlanders Onze Marine verloor 12 schepen Hoe de evacuatie in Rotterdam is geregeld CONCERT IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. De hervatting van de vaart op de Oostzee HET HOTELBEDRIJF EN DE DISTRIBUTIE BEJAARDE DAME UIT EEN RAAM GEVALLEN OVERLEDEN TENGEVOLGE VAN AANRIJDING CONCOURS HIPPIQUE WESTBROEKPARK UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN De werkzaamheden op de Turfmarkt, in verband met de verlegging van begin- en eindpunten der Delftsche en Leidsche tram. De Nederlandsche Rijks- en gemeentepolitie vervult in vollen omvang haar taak Voorbereiding door huisbezoek I No. 17627 dorp een heel de De restaurant-menu’s. naar Ruim drle-en-twintigduizend personen vonden onderdak in andere gemeenten. (Zooals nummer de heer IN ZIEKENHUIS AAN GEVOLGEN OVERLEDEN De 7-jarige J. S., die Zondagmiddag op den hoek van de van der Venne- straat en de Honthorststraat door een auto werd aangereden en ernstig ge wond naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal werd overgebracht, is daar heden ochtend overleden. Giften voor Rotterdam Bij den Regeeringscommissaris voor hulpverleening aan Rotterdam zijn se dert 16 Juli weer eenige giften ontvan gen ten behoeve van de vluchtelingen uit Rotterdam. Eventueele gelden kun nen worden gestort op gironummer 386000, ten name van „Bureau Hulp verleening aan Rotterdam, Laan Copes van Cattenburch 11”, in den Haag. De bon is den laatsten tijd een factor van groote beteekenis geworden in ons leven. Zonder deze kleine papiertjes kan niemand meer leven, geen stukje brood in zijn mond steken, geen klontje suiker in zijn thee doen. Een mensch zonder bons is een verloren mensch. Ze hebben minstens evenzooveel belang voor ons Ms geld. In korten tijd is practisch onze heele samenleving „op den bon gegaan". Het is daarom natuurlijk, dat de distributiedienst in ieder stad en belangrijke plaats bekleedt. Daar de verbindingsstukken met het Spui nog niet gereed zullen zijn, voorloopig op de In het kamp voor burgerlijke geïnter neerden te Neurenberg. Het Nederlandsche Perskantoor te Berlijn meldt „Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geïnterneerd is. be draagt 432. Zij bevinden zich vrijwel allen in het kamp voor burgerlijke ge ïnterneerden te Neurenberg, dat als „Stalag 13” bekend staat. Zij zullen ongetwijfeld hun vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige in- temeeering der Duitschers in Neder- landsch-Indië een eind is gemaakt. Het aantal in Indië geïnterneeerde Duitschers is overigens een veelvoud van het getal Nederlanders, dat in Duitschland geïnterneerd is.” Om half één hedennacht heeft de politie in de Dirk Hoogenraad- straat aangehouden den 29-jarigen A. C. v. H. uit Usselmonde, die daar met een auto reed, zonder in het bezit van een vergunning te zijn. Hij werd wegens overtreding van art. 13 van de motor- brandstofbeschikking 1940, naar het bu reau aan den Gevers Deynootweg over gebracht. De auto werd naar het hoofdbureau gesleept. Broodjes in Cafetaria’s. Ook het juiste gebruik van de toege wezen broodrantsoenen moet bevorderd worden, zoodat de verkoop van enkel gesmeerde broodjes, subs, boterham men, daarmede niet in overeenstem ming moet worden geacht. In Cafetaria’s e.d. mogen dus voortaan alleen belegde broodjes, subs, boter hammen verkocht worden, en dan al leen voor gebruik ter plaatse. Aan hotelgasten mogen echter nog lunchpakketten meegegeven worden. Van hotelgasten, die langer dan één week in het hotel vertoeven, zullen de exploitanten in den vervolge de in aan merking komende levensmiddelenbons innemen en afleveren aan het plaatse lijk distributie-kantoor. Deze maatregel strekt dus om de mogelijkheid tot het ontstaan van onregelmatigheden te voor komen. Uitvaren zonder vergunning niet toegestaan. In verband met de hervatting van de vaart op de Oostzee met kustvaartuigen deelt het Rijksbureau zeescheepvaart het volgende mede. Het uitvaren van schepen is zonder ver gunning van t Rijksbureau zeescheep vaart niet toegestaan. Deze vergunning kan onder bepaalde voorwaarden worden verleend. Tot deze voorwaarden behoort dat de reeder of kapitein-eigenaar aange sloten is hetzij bij den Bond van werk gevers in het kustvaartbedrijf in Rotter dam, hetzij bij het bureau van de Centrale Groninger kustvaartorganisatie. Deze laat ste organisatie wordt eerstdaags opgericht. Intusschen kan men zich voorlhopig aan sluiten door inschrijving bij het Rijks bureau zeescheepvaart, dat gevestigd is Bezuidenhout 30, ’s-Gravenhage. De bevrachting der kustvaartuigen in uitgaande zoowel als in thuiskomende richting geschiedt centraal bij het Rijks bureau zeescheepvaart, c.q. bij het Cen- traal-bevrachtingsbureau voor de kust vaart. De oprichting van dit bureau ver keert eveneens in vergevorderden staat van voorbereiding. Het ligt in de bedoe ling de scheeps- en vrachtmakelaars uit te schakelen. Van de totstandkoming van de Centrale Groninger kustvaart-organisatie en het Centraal-bevrachtingsbureau voor de kust vaart zal binnenkort mededeeling in pers worden gedaan. Het Centraal Comité Concoursen Hippique in Nederland heeft het plan opgevat om het jaarlijksche tweedaag- sche concours hippique in het West- broekpark ook dit jaar te laten door gaan en wel waarschijnlijk op 24 en 25 Augustus a.s. Tenslotte vernemen wij, dat het Rijks bureau voor het Hotel-, Café-Restau- rant- en Pensionbedrijf voornemens is weldra een vereenvoudiging van de menu’s door te voeren, zooals o.a. tegen woordig in Duitschland, Engeland en Frankrijk bestaat. De vereenvoudiging in deze landen omvat gewoonlijk een be perking van het aantal beschikbare schotels en versobering van de samen stelling daarvan. De leveranciers tellen de bons daar om zelf. Zij doen 720 stuks in een door ons ter beschikking gesteld papieren zakje. Ieder zakje vertegenwoordigt dus 720 x 100 gram brood. Hiervoor ont vangen de bakkers 50 k.g. meel. Voor de zaken is dit tellen een tijdroovend en daardoor duur werkje. Er zijn za ken, die hiervoor twee menschen in dienst hebben moeten nemen. De bons moeten minstens twee weken na afloop van de periode bewaard worden. Een periode duurt twee weken, zoodat men na vier weken met een bonnenvoorraad van 20 millioen zit. Dtt bewaren is noodzakelijk, omdat de bonnen n feite waarde-papieren zijn, die nauwkeurig verantwoord moeten zijn. De kleine pa pieren zakjes worden opgeborgen in groote zakken of in kisten. Nadat de termijn van bewaring verstreken is worden de bons door de gemeenterei- niging verbrand. Dit geschiedt natuur lijk onder toezicht, aangezien een ver klaring geteekend moet worden, dat zij vernietigd zijn. Gisteren hebben wij een circulaire aan de detaillisten ge zonden om er nog eens op te wijzen, dat er met groote nauwkeurigheid ge teld wordt. Zooals wij zeiden, bons zijn waarde papieren en dus bestaat de mogelijk heid, dat zij vervalscht worden. Dat is dan ook nog al eens voorgekomen. Bon zes werd b.v. voor bon negen ge bruikt. Men kraste er met een pen een 1 voor een cijfer enz. In de eerste plaats hebben natuurlijk de winkeliers de taak hierop te letten. Maar ook door de distributiekantoren wordt hierop regelmatig controle gehouden. Bons, die gedeeltelijk beschadigd zijn worden niet aangenomen. De distributiekantoren ontvangen een overstelpende hoeveelheid vragen. De telefoon staat, bij wijze van spre ken, niet stil. Het blijkt, dat er nog vele menschen zijn, die een circulaire maar half lezen of vergeten wat er in staat. Indien de oorlogstoestand voortduurt zal het aantal bons natuurlijk nog veel grooter worden. Wanneer het eens zoo ver zou komen, dat de textielproducten gedistribueerd zouden worden, dan zal men waarschijnlijk het puntensysteem invoeren, zooals dat in Duitschland reeds hettgeval is. Het is namelijk on mogelijk hiervoor bons uit te geven trams niet meer over het Plein, doch via het Spui, Kalvermarkt, Nieuwe Haven naar de Houtmarkt kunnen rijden. Tot een bedrag van R.M. 8 millioen Door den bond van bloembollenhan delaren is met de bevoegde instanties in Duitschland overeenstemming be reikt over den invoer van bloembollen in dat land tot een bedrag van R.M. 8 millioen. Het prijsniveau moet evenwel verlaagd worden. Spui nog niet gereed zullen zijn, zal voorloopig op de Houtmarkt geran geerd worden. Maandag a.s. hoopt men echter ook de verbindingsstukken Hout markt- Spui te kunnen leggen. Morgen vindt de uitreiking plaats van boter- en vetkaarten voor personen, wier familienaam begint met de letter H, I, J of K. Reeds gedurende enkele dagen is men op de Houtmarkt hard aan 't werk om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn met de verlegging van de begin- en eindpunten van de Dclftsche en Leid sche tram. Het plantsoen is verdwenen om plaats te maken voor rails, wissels en gelei- d;"gspalen. Men hoopt in zooverre gereed te zijn met het werk, dat Zaterdag a.s. de Rotterdam neemt deel aan de Leipziger Messe Men schrijft ons: Zooals men weet, gin gen ontelbare goederen van internationale herkomst over Rotterdam naar Midden- Europa. Het is daarom begrijpelijk, dat het havenbestuur alle middelen aanwendt, teneinde op de voortreffelijke outillage ’an Rotterdam voqr de overlading de aan dacht te vestigen en het verkeer zoodra mogelijk te doen toenemen. Deze propa ganda kan wel nergens beter geschieden dan op een jaarbeurs van wereldbeteeke- ms als de Leipziger Mesre. Vandaar dat Rotterdam in het belang van zijn haven van 25 tot 29 Augustus met een eigen stand aan de Najaars-Mewe gaat deelne men, alwaar voor verschillende doelein den ongeveer 26 staten vertegenwoordigd Rillen zijn. Oude dame van trapje gevallen. Gistermiddag is de 74-jarige mevr. M. v. d. B„ terwijl zij in de H.B.S. aan de 3de v. d. Boschstraat vertoefde om distributiekaarten in ontvangst te ne men, van een trapje gevallen. Zij werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Hoewel het ongeval zich aan vankelijk niet ernstig liet aanzien, ver ergerde de toestand vannacht zóó, dat de dame hedenochtend is overleden. Een bewoonster van de R e in- kenstraat werd gistermiddag in een der groote magazijnen een handtasch met ƒ3 afhandig gemaakt, kunnen voortzetten, kunnen zich als ge gadigde voor een dezer huizen laten in schrijven bij het centraal evacuatie- bureau, van Vlooswijkstraat 2, Rotter dam. Tenslotte is er nog gelegenheid tot op neming in kampen, o.a. is er een koste lijk complex te Ooltgensplaat, dat zeer aanbevolen kan worden. Het is een aan trekkelijke omgeving en ideaal voor de kinderen.. Een groot aantal gezinnen kan hier nog worden opgenomen. Overbevolkte buurten. De voorbereidingen voor deze evacua tie geschiedt door huisbezoek. Een aan tal ambtenaren doorkruist de overbevolk te buurten en overtuigt degenen, die met een groot aantal tezamen in een bekrom pen ruimte leven, ervan, dat zij beter doen hun intrek te nemen in een nood- tehuis, dat gevestigd is in een daartoe ge schikt gemaakt schoolgebouw. Men treft veelal toestanden aan. die uit het oog punt van volksgezondheid vaak vol ge varen zijn. In dergelijke gevallen is men gemachtigd overbrenging naar een nood- tehuis te bevelen. Deze noodtehuizen zijn in alle opzichten goed. Wij zijn in de ge legenheid gesteld, enkele van deze tehui zen te bezichtigen. Men richt in steeds meer tehuizen afgescheiden ruimten in, waar de menschen in gezinsverband kun nen slapen. De maaltijden zijn er uitste kend verzorgd, er zijn douches en badcel- len. Er is een goed voorzien ziekenzaal tje met inwonende verpleegsters en voortdurend medisch toezicht. Op dit oogenblik is er in deze nood tehuizen reeds plaats voor 2177 personen. Opname in een dergelijk tehuis betee- kent nog niet, dat men daarna geëva cueerd zal worden. Dit hangt van facto ren af, die tijdens het verblijf beoordeeld worden. Bij de toewijziging van de ge meentelijke noodwoningen echter hebben de bewoners van de noodtehuizen, die van goeden wil hebben blijk gegeven, echter voorrang. Zoo zullen binnen en kele weken ongeveer vijftig gezinnen uit de tehuizen als eersten een gereedkomen de woning betrekken. Dit zal ongetwij feld voor velen een aansporing zijn zich aan te melden. Ir. J. F. van Hoytema, die met den heer P. C. Wesseling de leiding heeft van den Haagschen distributiedienst, heeft ons een en ander verteld over het systeem van dezen belangrijken tak van de gemeente. In den Haag zijn 8 dlstributiekring- kantoren. De bons die de winkelier, de detaillist, ontvangt van den consu ment worden bij deze kantoren inge leverd. In ruil voor de bons krijgen de winkeliers zoogenaamde toewijzingen. Hiermee hebben zij het recht bij den grossier inkoopen te doen. De grossier levert op zijn beurt de toewijzingen weer in bij ,t distributiekantoor en ont vangt er voor grootere toewijzingen of coupures waarmee zij hun waren koo- pen bij de fabrikanten of groot-gros- siers. Behalve bons ontvangen de win keliers ook vorderingsbewijzen van de militairen. Voorts heeft men nog indus- triecoupures voor hen, die bepaalde artikelen verwerken. Suikerbakkers b.v. krijgen deze rechtstreeks van de meelcentrale. Instellingen (ziekenhui zen, hotels, gevangenissen e.d.) hebben eveneens weer een andere regeling. Dit is in groote trekken de algemeene gang van zaken. De winkeliers lever den aanvankelijk hun bons in op op- plakvellen, de 100 of 50 bons kunnen bevatten. Dit ging heel goed, totdat de broodbons in het leven werden geroe pen. Het aantal opplakvelien was vrij gemakkelijk te tellen, terwijl ook de controle in verband met de afmetin gen van de vellen geen bijzondere moelijkheden opleverde. Een broodbon geeft recht op 100 gram brood. Per inwoner worden iedere week 20 bons ingeleverd. Dat wordt in totaal in den Haag tien millioen bons per week, men weet zijn er op elk 2 bons.) U begrijpt, aldus van Hoytema, dat het onbegonnen werk is, deze te tellen in de distributiekan- oren. Wegen is ook niet mogelijk, aan gezien gebleken is, dat dit tot onnauw keurigheden leidt. Keuring in noodtehuizen. Degenen, die voor evacuatie in aan merking komen, worden eerst gedurende eenige dagen opgenomen in een de” in Rotterdam bestaande, keurig ingerichte noodtehuizen, waar zij worden gekeurd, terwijl wordt nagegaan, of zij over vol doende kleeding, dekking en schoeisel beschikken, waaraan in bijna alle geval len een tekort blijkt te .bestaan. In een daartoe ingericht magazijn van maat schappelijk hulpbetoon krijgen zij dan een volledige uitrusting, waarna zij van het noodige voorzien de reis naar het vluchtoord kunnen aanvaarden. Daar hebben zij altijd recht op een zekere uitkeering, waarbij men twee soorten onderscheidt. Ten eerste indien de geëvacueerden zijn „ingpkwartierd” bij particulieren, wordt voor het betrokken gezin aan evacuatie-vergoeding plus zak geld een bedrag uitgekeerd, dat ongeveer overeenkomt met het tot dusverre toege kende steunbedrag en ten tweede, indien de menschen door het huren van een eigen woning in eigen huisvesting voor zien, wordt hun een wekelijksche vergoe ding toegekend, terwijl bovendien de bur gemeesters gemachtigd zijn de gezinnen aan het noodige huisraad te helpen. Hun verdere verzorging Ynet het oog op den winter is in voorbereiding. Deze „eigen huisvesting” kan men nog in ver schillende soorten onderscheiden. Er zijn lieden, die geen reden hebben zoo spoe dig mogelijk naar Rotterdam terug te keeren en in hun nieuwe woonplaats een bestaan trachten op te bouwen. Men kan daar dan een woning huren en heeft dan recht op ondersteuning. Ook mag men, nog te Rotterdam verblijvende, naar een willekeurige plaats in Nederland eva- cueeren. Het bureau heeft reeds verschil lenden aldus een vervoerbewijs naar de plaats hunner keuze verstrekt. Indien zij gerechtigd zijn tot een evacuatie-^ergoe- ding, verspelen zij door deze vestiging het recht daarop niet. Voorts beschikt het bureau nog over een aantal huizen in verschillende deelen van het land. Zij, die zonder bezwaar hun bestaan elders Het transport van geïnterneerde N.S.B.-ers van Wassenaar naar Amsterdam. De afweerdienst van de N.S.B. deelt mede, dat. naar hij van den auditeur-mili- tair te ’s-Gravenhage verneemt, de officier, commandant van het transport geïnter neerden van Wassenaar naar Amsterdam waarbij de N.S.B.-ers von Lützow, Roest en Wolters werden doodgeschoten, naar den krijgsraad is verwezen, wegens het doen plegen, subs, het uitlokken van dood slag, meer subs, wegens dood door schuld. De afweerdienst deelt nader hieromtrent mede, dat een groot aantal geïnterneerde N.S.B.-ers op Zondag 12 Mei 1.1. te Wasse naar in een trein werden geladen, om van daar naar Amsterdam te worden gevoerd. Vrouwen en mannen werden op hardvoch tige wijze behandeld. De treinreis duurde tengevolge van allerlei omstandigheden niet minder dan 12 uur. De instructies wa ren door den betrokken commandant zoo streng gegeven, dat o.m. niemand zijn plaats in de overvolle coupé’s mocht ver laten. Ondanks den langen duur van de treinreis werd hieraan niets veranderd. Toen de heer W. von Lützow, noodgedwon gen zich van zijn plaats wilde verwijderen, werden er schoten op hem gelost, die hem en twee andere N.S.B.-ers doodden. Ook in de andere coupé was de toe stand verschrikkelijk. Te Amsterdam wer den onder velerlei beleedigingen, de vrou- - -j x1-x verhuiswagns gesmeten en naar de inter- neeringsplaats getransporteerd. De afweerdienst stelde vast, dat onder de vele stransporten van geïnterneerden, welke in die dagen plaats vonden, het transport van Wassenaar naar Amsterdam het meest onmenschelijke is geweest. Ordening in den automobielhandel. Gisteren is een bespreking gevoerd tus- schen de besturen van de Nederlandsche vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel industrie”. afd. automobielen (R.A.I.) en van den Bond van Automobielhandelaren en Garagehouders (B.O.V.A.G.), waarbij na de onderhandelingen der laatste jaren volledige overeenstemming is verkregen ten aanzien van de algeheele ordening van den automobielhandel. Er zal een orgaan opgericht worden onder neutrale leiding, waarover binnenkort nadere bij zonderheden zullen worden bekend ge maakt.. Alleen belegde broodjes vereen voudiging van de menu’s De directeur van het Rijksbureau voor Hotel-, Café- en Pensionbedrijf heeft aan „Horecaf”, het officieele or gaan van den Nederlandschen bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, in verband met dé distributie-maatregelen een aan tal raadgevingen medegedeeld, welke voor het publiek op het volgende neer komen Het zal voortaan niet meer toegestaan zijn, meer dan twee suikerklontjes, subs, één zakje losse suiker (elk tot een ge wicht van 7.7 gr.) bij een kopje koffie of thee te serveeren. Op de ontbijt- of koffietafel worde niet de volle boterpot geplaatst, ten einde zich naar believen te bedienen, maar de boter zal in porties (b.v. bal- lejes) verdeeld moeten worden opge diend, vooralsnog echter zonder dat de gasten en de porties moeten worden ge teld. Het opdienen van vleesch in een over vloed van jus is niet toelaatbaar. Het argument, dat de spoelington „er goed voor is”, kan nu niet meer gelden. Van bevoegde zijde wordt het navol gende onder de aandacht gebracht Bij een deel van het publiek en ver moedelijk tengevolge daarvan ook bij eenige politie-functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Ne derlandsche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche Rijks- en gemeentepolitie in vollen om vang haar taak. De haar oorspronke lijk opgedragen wettelijke bevoegdhe den zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, het welk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Nederlandsche politie de haar opge dragen taak tot handhaving der rust, orde en veiligheid met alle haar ten dienste staande middelen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uitoefenen. Ten bate van de Haagsche stichting voor hulp aan Rotterdamsche vluchtelingen. In vele Haagsche tehuizen zijn dui zenden bewoners van Rotterdam onder gebracht, die, van alles beroofd, in zorgvolle omstandigheden verkeeren. Aan het allernoodzakelijkste van het geen zij behoeven ontbreekt nog veel en zeer gaarne zou een comité bestaan de uit de heeren v. Zeggeren, hoofd architect der gemeente, A. H. Wegerif Gzn., alg. voorz. Ver. Haagsche Kunst kring, mr. A. H. van Gelder, secretaris, Sumatrastraat 4, alhier en mevr. dr. J. Meihuizen-ter Braake, de stichting, welke hun welzijn verzorgt, in staat stellen hun pijnlijke situatie te ver lichten door o.a. werktuigen en gereed schappen, betere kleeding te verschaf fen of eenige ontspanning voor hun ge schokte ^inderen mogelijk te maken. Het comité meent eenigermate den nood dezer getroffenen te kunnen hel pen lenigen door de opbrengst van een te geven concert aan de Haagsche Stich ting voor hulp aan Rotterdamsche vluchtelingen te doen toekomen. Dit concert wordt gegeven op 25 Juli a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier en wel door het Nederlandsch Symphonieorkest onder leiding van den dirigent mr. Harm Smedes. Dit orkest van pl.m. 60 musici is samengesteld uit werklooze musici en werkt onder de bepalingen van de vakcursussen van de gemeente ’$-Gra- venhage. Met het doen optreden hiervan is dus tevens een goed doel gediend. Een veelbelovend programma is samengesteld en bekwame solisten zullen medewerken. Bij een volbezette zaal zal een flink bedrag aan genoem de stichting kunnen worden afgedragen. De prijzen der plaatsen verschillen van 0,75 tot 4. Tehuizen voor dakloozen. Zooals men weet, zijn in verschillende wijken onmiddellijk tehuizen geopend voor dakloozen. Op dit oogenblik verblij ven 1100 menschen in deze tehuizen, maar het spreekt van zelf, dat dit aantal zich steeds wijzigt. Rotterdam heeft thans vijftien noodtehuizen, twee in het Noor- dca, drie in het Zuiden, vier in het Oos- en, drie in het centrum en drie in het Westen. Bovendien is aan den linker Maasoever een nachtverblijf ingericht, dat slechts van acht uur ’s avonds tot acht uur ’s morgens is geopend vpor de genen, die bij dreigend gevaar niet in hun huis durven blijven. De noodtehuizen hebben eigen, helder ingerichte keukens, terwijl het centraal bureau voor voedselvoorziening onder leiding van res.-majoor G. Knoth alle spijzen enz. levert. De bewoners der te huizen betalen een kleine vergoeding. Zoo spoedig mogelijk zal getracht worden een einde te maken aan het ge zamenlijk onderbrengen van vele gezin nen in één lokaal Er worden in de te- huizen practische kamertjes getimmerd, wen en mannen uit, den trein gerukt, in die den menschen een wat huiselijker aanzien kunnen geven. Van tijd tot tijd worden voor de bewo ners der tehuizen gezellige avonden ge organiseerd, terwijl getracht wordt de bewoners zooveel mogelijk het gemis aan een eigen huis te doen vergeten. De stemming is gelukkig uitstekend en de bewoners helpen allen mede bij het schoonhouden en andere huishoudelijke bezigheden. Tusschen 10 en 15 Mei In het orgaan van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot” worden thans de verliezen van onze marine tijdens de oorlogsdagen gepubliceerd. Deze verlieslijst bevat de volgende scheepsnamen Torpedoboot jager „Van Galen”, gezonken te Rotterdam, door luchtaanvallen. Kanonneerbooten „Jo- han Maurits van Nassau” (onder de kust), „Brinio” en „Friso” op het IJsselmeer bij den Afsluitdijk gezon ken. Mijnenlegger „Hydra” (in de Zeeuwsche wateren). Mijnenvegers „Pieter Floriszoon” en „Abraham van der Hulst”. Torpedoboot Z 3. Kleine en oude kanonneerboot .Bulgia” (bij Schellingwoude). Bewakingsvaartuigen „B.V. 34” (zeesleepboot „Noordzee”) en „B.V. 37” (zeesleepboot „De Schel de”). Tenslotte is ook nog verloren ge gaan het oude, niet meer varende op leidingsschip „Noord-Brabant” (Vlis- singen). De „Van Galen”, Johan Maurits van Nassau” en de beide mijnenvegers waren betrekkelijk nieuwe schepen, de andere oorlogsschepen waren van ouden datum en hadden geringe ge- vechtswaarde. Het verlies van deze schepen sluit geenszins in het verlies der bemannin gen. Eén belangrijk deel der beman ningen is namelijk aan boord van de naar het buitenland vertrokken sche pen gegaan, zoodat berichten daarom trent ontbreken. Bij een vorige gelegenheid heeft de heer H. van Dijk, evacuatie-commissaris van het centraal evacuatie-bureau te Rotterdam, reeds uiteengezet, dat voor de buiten de stad geëvacueerde en ge registreerde Rotterdamsche vluchtelin gen een aantal had bereikt van ongeveer 20.000. Dit aantal, zoo deelde de heer van Dijk in een gistermiddag gehouden bijeenkomst mede, is inmiddels gestegen tot 23.294. Voorts heeft de heer van Dijk mede gedeeld. op welke wijze de evacuatie is georganiseerd. De taak van den Rotter- damschen evacuatiedienst bepaalt zich slechts tot de voorbereiding en regeling van de evacuatie, voor zoover deze in Rotterdam zélf moeten geschieden. Over de keuze van de plaatsen, waarheen wordt geëvacueerd, de z.g. vluchtoorden, beslist echter het bureau afvoer burger bevolking (B.A.B.) te ’s-Gravenhage, welks directeur de heer J. F. F. Götz is. Dit bureau, de officieel instantie inder tijd voor de evacuatie der bevolking uit de getroffen gebieden, is thans ingescha keld bij de evacuatie der bevolking van Rotterdam en den Helder. In overleg met dezen dienst worden de te evacueeren personen door den Rotter- damschen evacuatiedienst ingedeeld in verschillende rubrieken, naar sociaal milieu, leeftijd, kerkgenootschap enz. Vervolgens kent men verschillende af standsgroepen, d.w.z. bij de bepaling van het „vluchtoord” wordt rekening gehou den met de voor sommigen bestaande noodzakelijkheid, om in verband met za ken of anderszins, dagelijks in Rotterdam te zijn. In de Sonoystraat is gistermiddag de 71-jarige juffrouw W. E. M. O. B. aan de achterzijde van haar woning op de eerste verdieping uit een raam gevallen. Zij kwam terecht in den tuin van de benedenburen en werd zeer ernstig gewond. De geneeskundige dienst bracht haar naar het Roode Kruis ziekenhuis, waar zij kort na aankomst en zonder bij kennis te zijn gekomen is overleden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7